Hirdetés
Hőmérséklet, zaj, akkumulátor
Látva az Eee PC 1008HA picike szellőzőnyílását és meglehetősen zárt fenéklemezét, arra számítottunk, hogy már alapjáraton zajos vagy meleg lesz. Huszonnégy Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett pici processzora 57 fokos volt már nyugalmi helyzetben is, de felszíne jobbára 31-34 fok között maradt. Ott viszont, ahol a szellőzés és a főbb hardverelemek sejthetők, már ekkor 41 fokot mértünk. Hűs, 31 fokos maradt a winchester, a zajszint pedig nem lépte át a nagyon halk, 20 dB-es szintet.
Miután meghajtottuk, a kisebbik kagyló processzora azonnal 62 fokra melegedett, és meg sem állt 71-ig, amit az első perc végén sikerült elérnie. Eközben a ventilátor fokozatosan hangosodott, átlépte a 20 dB-es határt. Az ötödik perc végén már 76 fokos volt a processzor, a hűtés pedig 23 dB-en állapodott meg, ami notebookos viszonylatban közepes érték. További öt perc alatt még egy fokot melegedett az Atom, a hűtés pedig ismét fokozatosan hangosodott két 2dB-t. Sokkal elegánsabb ez a megoldás, mint a két szint közötti állandó ingadozás. Innen már nem sok érdekes történt. A félórás melegítés végén a központi egység 78 fokos, a winchester 38 fokos, a zajszint pedig 25 dB-es volt, miközben a gép felülete elég furán melegedett. A hardveres sarok jó forró lett, már 24 fokos szobában megközelítette az 50 fokot, viszont a többi részén alig lépte át a 35-öt, és a winchester is rendben volt. Ölbe véve ekkor a forró részt már kellemetlen volt érinteni. Megszakítva a terhelést úgy öt perc alatt visszahalkult a hűtés a kiindulási, kellemes szintre.
Az Eee PC 1101HA-nál már tesztelés közben feltűnt, hogy meghajtva elég nagy zajt tud csapni. Nyugalmi állapotban már egy picivel hangosabb volt az 1008HA-nál, de a processzor 47 fokos hőmérsékletéért és a 31-33 fok közötti felületért cserébe ezt elnéztük neki.
Mivel az Atom 1,33 GHz-en harmatgyenge, és 1,54-en nem adott neki magasabb feszültséget a rendszer, inkább ezen az órajelen mértünk. Egyébként hang és melegedés tekintetében 1,33 GHz-en is hasonlóan viselkedett az 1101HA. A terhelést megkezdve azonnal 25 dB-re emelkedett a zajszint, kisvártatva pedig ok nélkül 30 dB-re ugrott, pedig a CPU ekkor még csak 60 fokos volt. Két perc elteltével 62 foknál jártunk, amikor újabb 5 dB-es löketet kaptunk. Ekkor az Eee PC 1101HA már kellemetlenül zajos volt, sokkal nagyobb teljesítményű notebookok szoktak így viselkedni. Hála istennek, ennél hangosabb már nem lett, processzora a továbbiakban csak két fokot melegedett. Winchestere szintén jól bírta, 38 fokos csúcsot mértünk nála. Ugyancsak rendben volt a felület hőmérséklete. Szívesen beáldoztunk volna 4-5 fokot, ha cserébe 8-10 decibellel halkabb marad a gép.
Akkumulátoros üzemidőben több okból is a nagyobb netbooknak állt a zászló. Először is 48 Wh-s telepe másfélszer akkora kapacitású volt, mint a kisebb 32-ese, másodszor kevesebbet fogyaszt a processzora és a chipkészlete, harmadszor: videolejátszás közben parkolópályára teszi az Atomot, mert az IGP dolgozik helyette. Emellett nem jelent túl nagy hátrányt a picivel nagyobb kijelző.
Nyugalmi állapotban nem volt meg a nagyobb gép másfélszeres eredménye, de így is bírta több mint 10 óráig. Ha nem a 48, hanem a 63 Wh-s telepet kapjuk, akkor 13 óra fölötti eredményt ér el. Nagy felbontású (720p), H.264 kódolású videó lejátszásában már óriási volt az 1101HA előnye. Ezt, és vele a több mint nyolcórás időeredményt a GMA 500 grafikus magnak köszönhette. Az 1008HA a kisebb akkuval és öregebb chipkészlettel csak három órát bírt. Nagyon jól mutatja, hogy mennyire leterhelte a videó a kisebbik kagylóst, ugyanis teljes processzorterheléssel és bekapcsolt Wi-Fi-vel is majdnem ugyanennyi ideig bírta. Az 1101HA még ebben a tesztben is ment több mint hat órát, ami nagyon meglepő. A hasonló felépítésű Aspire One 751 57,7 Wh-ból egy órával kevesebbet hozott ki.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!