Hirdetés

DTK CAS9008 ATX szerver ház

Az alumínium vonulat mellett a szerver házak otthoni felhasználása a másik divatos terület. Nem akartunk kimaradni mi sem.

DTK CAS9008 mustra

1. Első benyomások

A szerver házak iránt támasztott igények némileg eltérnek asztali rokonaikétól. Egy szerver heti hét nap, napi 24 órát megy, így egyaránt szükség van megbízható áramellátásra (tápegység) és átlagon felüli szellőzésre, hogy a nagyteljesítményű merevlemezek és processzorok megfelelő üzemi hőfokon tudjanak operálni. A szerverszobában elhelyezett gép esetén nem számít sem annak zaja, sem mérete (kivéve azokat a helyeket, ahol méret után kell a havi bérleti díjat fizetni); ezeket a házakat nem az otthoni felhasználásra tervezték. A CAS9008-at a DTK duálprocesszoros rendszerekhez ajánlja.

A ház specifikációi:

  • Pentium 4 és AMD Athlon kompatibilis

  • 400W pPFC tápegység (Pentium 4 és AMD Athlon kompatibilis)

  • álló torony

  • 225 x 429 x 592 mm

  • 8 x 5.25"

  • 1+1 x 3.5"

  • leszedhető oldalsó lemezek

  • 1db 12cm ventilátor hely házon belül (hátul)

  • link és link

  • ára: 25.200,- +ÁFA

2. Lássuk a medvét

A DTK CAS9008-as nagy dobozban érkezik és nehéz... Szerverházhoz illően az egész szerkezet vaskosabb fémlemezekből lett összerakva; nem igazán olyan házról van itt szó, amit a hónunk alatt tudnánk LAN partikra cipelni...

A doboz kinyitását követően találunk egy kisebb csomagot a ház mellett. Ebben vannak a ház tartozékai, mint például a roppant erős, műanyag talpak vagy a kártyarögzítő helyek kitakarólemezei. Természetesen kapunk még többek között rengeteg csavart, egy ATX hátlapot és egy 230V tápkábelt is.

A CAS9008 pofás egy ház - és bár nem otthonra szánja a gyártó, elegáns és lenyűgöző külseje miatt többen fogják otthonra is megvásárolni (mint azt jelen cikk szerzője is megtette...). Az ötnegyedes helyeket eltakaró ajtó kulccsal zárható, ami szintén a biztonságot hivatott szolgálni - természetesen nem Fort Knox-ról van szó, így azt, aki komolyan kárt akar tenni a szerverben, nem fogja hátráltatni tervének kivitelezésében ez a zár. Nézzük a ház elejét:

A floppimeghajtó helye fölött három ötnegyedes eszköz fér el; a többi öt alulra került. A nagy bekapcsoló gomb mellé került a reset gomb, és a LED-ek elhelyezése is jó. Mivel fent kaptak teret, ezért nem kell kinyitni a ház ajtaját, hogy megfigyelhessük a merevlemezek aktivitását, vagy a "power on" státuszt. De, nyissuk ki végre a szerkezetet:

Az amúgy is merev felépítésű DTK házikó asztali testvéreihez hasonlóan egy merevítő szerelvényt is kapott a gyártó jóvoltából. Az alaplap beépítését nem zavarja, de két csavar oldásával akár el is távolíthatjuk a szerelés idejére. A CAS9008-asban már a DTK 400 wattos tápegysége végzi munkáját - ekkora energiaforrásra már szükség is van egy duálprocesszoros alaprendszernél.

Mustra..

A megfelelő szellőztetésről egy hátul elhelyezett, 12 centis ventilátor gondoskodik. Meg kell jegyezni, hogy nagyon halk és jó minőségű ventilátort kapunk a házhoz. E venti áramellátása kétféleképpen történhet: vagy rácsatlakoztatjuk az alaplapra (ami ekkora teljesítménynél már nem igazán ajánlott) és azon keresztül, vagy a mellékelt átalakító segítségével közvetlenül a tápegységtől kapja a szuflát.

Igazán nem értettük, minek ennyi nagy hely, hiszen nem CD kiszolgálóról van szó, oda nem ekkora ház kell. Sokkal inkább lehetne a CAS9008 egy fájlszerver, ahova merevlemezek tömkelege szükségeltetik. Az ötnegyedes helyek nézete belülről viszont elárulja, hogy merevlemezt csak átalakítóval, vagy rack-ben tudunk beépíteni a házba. Semmi gond, hiszen 2 pár HDD sínt kapunk a házhoz.

A megszokott power led, reset, power switch, speaker mellett rengeteg HDD led vezeték figyel ránk; összesen hat (SCSI) merevlemezre elegendő kanócot épített be a gyártó. Lássuk a hozzájuk tartozó LED-panelt:

Balról jobbra: Power LED, Error LED, csipogó, HDD0 - HDD5. Kár, hogy csak SCSI merevlemezekkel tudjuk kihasználni a "karácsonyfa-effektust". Impozáns látvány lehet, ha egy gigabites csatlakozáson keresztül megy az adatfolyam mind a hat vinyóról...

Visszatérve a belsőből a külső felé, a házat bemutatnánk hátulról is:

Klasszikus felépítést követ a CAS9008: fent, a szokásos helyen a tápegység, alatta az ATX hátlap, mellette a 12 centis ventilátor munkahelye, alatta pedig a hét kártyahely. Az extra eszközök kivezetései is helyet kaptak; ha van SCSI, soros port, vagy speciális csatlakozónk, úgy azokat a kitörhető lemezekkel eltakart helyekre beszerelhetjük.

3. Konklúzió

A DTK CAS9008 egy masszív, jóképű szerverház. Gondolkozóba csak a nyolc ötnegyedes hely láttán estünk, hiszen sok értelmét és használati értékét sem láttuk ezeknek (aki hot swappos, rack-es RAID rendszerre gondol, azt ki kell hogy ábrándítsuk: a ház szellőzése és tápellátása nem, vagy csak korlátozottan lenne alkalmas ilyen célokra). Mi az öt alsó nagy helyet inkább szellőzőnyílásokkal láttuk volna el, hogy a beszerelt merevlemezek hűtésén javítsunk. Szerintünk egy optimális rendszer ezzel a házzal így nézhetne ki: duál CPU-s szerver alaplap, 1db CD író a legfelső 5.25"-os helyre, 3db HDD az alsó öt helyre (mindig egy hely szabadon hagyásával) és esetleg egy kislemezes meghajtó. "Entry level" szervereknek untig elég ez a ház és igen kedvező árával a kis költségvetésű igényeket is kielégíti.

Ami tetszett:

  • 12 centis venti

  • ajtó

  • masszív felépítés

  • masszív talpak

  • sok mellékelt kiegészítő

  • kedvező ár

Ami nem tetszett:

  • nem optimalizált hűtés (bár nem rossz)

  • sima ATX táp, nem redundáns (bár ennyi pénzért...)

  • merevlemezek csak átalakítóval, vagy rack-ben szerelhetők be

  • nincs "intrusion detection" (oldallemez levételét jelző kapcsoló, ami alaplapra köthető)

Értékelés: 7/10 - erős közepes

MLaca

A DTK CAS9008 házat a Komel Kft. bocsátotta rendelkezésünkre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!

Azóta történt

  • DTK CAS74W U2 ATX midi ház

    Az alumínium és szerverházak után a kevésbé extravagáns, de sokkal elterjedtebb midi házakat is tesztpadra vetjük.

  • Casetek CK-1018 - ötletek tárháza

    A Casetek CK-1018 egy kifejezetten jól sikerült acélház, mely méltán veszi fel a versenyt a Chieftec és egyéb neves gyártók termékeivel.

  • Az AOpen H600-as tornya

    Az AOpen házak már a hőskorban is az élbolyba tartoztak, ám egy ideig a háttérbe szorultak. Mostanáig, egész pontosan.

  • Chieftec BX-02BD nagytorony

    A Chieftec házak méltán népszerűek, így mi is izgatottan vártuk a legújabb, meglehetősen patinás kinézetű delikvenst. Ismét nem csalódtunk.

Előzmények