Logitech Wireless DJ Music System – működés, értékelés
A férfiakra jellemző, hogy a csinos hölgyek, jó autók és egyebek mellett gyengéd érzelmek kötik őket a távirányítókhoz is – legalábbis a tesztelőt. A Wireless DJ egy szerethető darab. Szép, igényes, jó fogású. A sötétkék alapon világosabb kék betűs kijelző az első pillanatban kicsinek tűnhet, de ezt az érzést talán csak az a modernkori megalománia ébreszti bennünk, amit a fogyasztói társadalom ragadozói gondos PR munkával tápláltak belénk. Vajon a Wireless DJ 2.0-nak nagyobb, színes, esetleg érintésérzékeny képe lesz? Tökmindegy! Már a mostani is nagyon jó arra, amire tervezték, de azt is megmutatja, mit lehetne még hozzátenni.
A lejátszás közben megjelenő számcím, szerző, album információk mellett látjuk a szám hosszát, és hogy hol tartunk benne. Alul megjelenik az aktuális listán elfoglalt pozíció, a rádiókapcsolat és az akkumulátor állapota. A középső, nagyon igényesen járó tárcsa mellett, jobbra felül lévő házikós gombbal jön elő a távirányító főmenüje, hat ponttal. Ezek közül a My Music az első és az egyik legérdekesebb. Itt ID3 címke alapján szerző, műfaj, album, dal szerint rendezett listákban böngészhetjük számítógépünk zenéit, de csak azokat, melyeket aktiváltunk a StreamPointban.
Az egyes listák ábécé rend szerinti kiválasztásokkal folytatódnak, ami után már közvetlenül a címek, nevek következnek. Jó pár gigabájt – természetesen teljesen legális – zenei tartalomban már elég sok tekergetés árán lehet csak megtalálni egy-egy számot.
Hirdetés
A Wireless DJ kezelőfelületének központi része a DJ List, ami egy szerkeszthető lejátszási lista. Zenéink között bóklászva a racsni alatti bal gombbal tudjuk a kiválasztott szerzőt, albumot, számot a listára tenni. Egy buli alkalmával a távkapcsolót körbeadva tényleg helyettesíteni lehet a DJ-t, hiszen mindenki választhat egy-két neki tetsző zenét. Egyet nem szabad, a My Music részen Play gombot nyomni! Ilyenkor ugyanis törlődik az aktuális DJ List és az elindított zene kerül a helyére – kellemetlen. Alapállapotban a racsni középső gombja is ilyen terminátor funkciójú, de az legalább kikapcsolható. Teszt közben azért jó néhányszor összejött egy-egy hosszabb lista törlése. Ez máris rámutat két hiányosságra. Miért nem szól az interfész, hogy törlés jön, és akarjuk-e? Miért nem lehet a listát elmenteni? Mert sajnos nem lehet. A PC és a távirányító közti kommunikációval pedig valószínűleg meg lehetne ezt oldani.
A Settings részen néhány működésre vonatkozó beállítást találunk. Megadhatjuk, hogy az előadós részen a következő lépés az albumoké vagy már a hozzá tartozó számoké legyen. Ügyes, hogy kétféle véletlenszerű lejátszás (shuffle) van. Az egyik teljesen véletlenszerű, a másik a számok címe mellett az előadók ismétlődését is figyelembe veszi. Itt találjuk a tárcsa középső gombjának megnyomására történő lejátszás és listatörlés kikapcsolóját, akárcsak a kijelző fényességére és kikapcsolására vonatkozó opciókat.
A főmenü legutolsó pontjában az vezérelni kívánt hangkeltők között kapcsolgathatunk. A Logitech külön is kínál vevőegységet, melyet további szobáinkba vagy audioberendezéseinkre köthetünk, így számítógépünk az egész lakást, irodát körbeölelő zenetárként működhet.
A lefedettség egyébként nagyon jó. Wi-Fi rendszereink tesztelésére is használt vasbeton épületünkben 10 méterről, két falon keresztül is működött a távirányító. A zene továbbításához szükséges nagyobb sávszélesség már csak valamivel kisebb távolságban állt rendelkezésre. Még mindig két fal mögé bújhattunk, de 8 méterig volt csak folyamatos a zene, messzebbről már akadozott. Még közvetlen közelről is voltak viszont olyan pillanatnyi kihagyások, mint a FreePulse esetében, ráadásul itt több is, átlagosan óránként egy-egy.
Ha rendesen jött az adat, akkor a hangminőséggel kapcsolatban nem lehetett kifogásunk. Valószínűleg kellően kifinomult hallással és hangrendszerrel érezhetőek lettek volna a különbségek az igazán jó minőségű audiokábelekhez képest, melyeket aranyáron mérnek. Mi sem középkategóriás LCD-tévénkkel, sem Sennheiser HD215-ös fülhallgatónkkal nem éreztünk különbséget a Wireless DJ-vel és egy átlagos Hama audiokábellel továbbított hang között.
Értékelés
A Logitech Wireless DJ Music System egyike azoknak a multimédiás eszközöknek, melyekből az utóbbi időben egyre több van, és egyre jobban fedik egymás felhasználási területét. Amit tud, hogy vezeték nélkül köti össze a számítógépet egy audiorendszerrel, az nagyon jó, ráadásul egy mutatós távirányító is tartozik hozzá, mellyel vezérlése még kényelmesebb. De! Miért nem tesszük meg inkább a számítógépet médiaközpontnak vezeték nélküli hangszórókkal? Miért nem használunk más távirányítót, kijelzőnek pedig a monitort vagy tévét? Miért hajtsuk a PC-t, ha csak zenét akarunk hallgatni, miért nem teszi meg egy MP3-at kezelő DVD-lejátszó, esetleg egy játékkonzol. Miért nem használjuk a Wi-Fi-t arra, hogy egy médiadobozt lásson el a hang mellett képpel is? A fenti kérdésekre minden egyedi esetben más és más választ lehet adni.
A Wireless DJ, érzésünk szerint, 45 000 forintos árához képest kicsit keveset tud. Manapság már nem elég, ha egy távirányítóval, legyen az bármennyire szép és jó, csak zenét lehet vezérelni, és folyamatosan kell hozzá egy számítógép. Szép a vezeték nélküli hangátvitel, de ha képet is akarunk továbbítani, akkor még mindig drótoznunk kell, sőt HDMI kábelen már a hang is együtt vihető a képpel. Nagyszerű, hogy van DJ lista, de jó lenne ha el lehetne menteni, és egyenként törölni is lehetne belőle, nem pedig véletlenül az egészet. Mindezek mellett, akinek éppen arra kell valami eszköz, hogy egy házibuli alkalmával kiüsse a DJ-t, hogy a zeneválasztás is közös szórakozás legyen, akkor jól jár a Logitech Wireless DJ Music Systemmel. Pár kiegészítő vevővel egész érdekes házi audiokomplexumot hozhatunk vele létre. Nekünk is nagyon tetszett, bár beszerzése előtt számításba vennénk rengeteg egyéb lehetőséget is.
![]() |
|
Logitech Wireless DJ Music System |
rudi
A Logitech vezeték nélküli zenei rendszereit az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.