DDR3-1600-as memóriák a Patriottól is

Patriot Viper

Az itthon nem túlságosan ismerős, Patriot márkanevű termékek egyik partnerünk jóvoltából felkerültek a hazai „étlapra”, ezért úgy gondoltuk, hogy érdekes lenne a nemrégiben összeállított DDR3-1600-as tesztünket kiegészíteni, hátha valamiféle meglepetés ér minket. Ennek eredményeképpen kiválasztottunk három eltérű típusjelölésű memóriapárt, és a korábbi bemutatóban is látott rendszerben leteszteltük őket.

A Patriot a többi nagy memóriagyártóhoz hasonlóan már nem csak memóriákkal foglalkozik, a termékpalettán megtaláljuk az SSD-ket, USB pendrive-okat, flash memóriakártyákat, illetve néhány kütyüt, úgymint hűtők, merevlemezkeretek vagy médialejátszók, de alapvetően a memóriák jelentik a fő profiljukat. Azon kívül, hogy a gyártóról nem tudunk sokat, egy dolog biztosan elmondható a memóriaszettekről: olcsón adják őket. Ha a Patriot memóriáit összehasonlítjuk a többi neves gyártó termékeivel, akkor gondolkodóba eshetünk, ugyanis egyik tesztalanyunk még a Kingmax DDR3-1600-as „kitjénél” (a Kingmax valójában nem kínál kitet, a 2 GB-os DDR3-1600-as moduljából kell kettőt venni) is alacsonyabb áron kelleti magát, szóval felmerül a kérdés, hogy hol itt a hiba? Először is, ami a csomagolást illeti, a Patriot sem lóg ki a sorból, egy szimpla műanyag tokban tálalja portékáit.

Tesztkonfigurációk:

Memóriák Patriot Signature
Patriot Viper Series
Patriot Sector 5 G Series
Processzorok AMD: AMD Phenom II X3 720 (2,8 GHz)
Intel: Intel Core 2 Duo E8400 (3 GHz)
Alaplap AMD: Asus M4A79T Deluxe (AMD 790FX chipset)
Intel: Asus Rampage Extreme (Intel X48 chipset)
Videokártya ATI Radeon HD 4850
Merevlemez Samsung Spinpoint T166 500 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache)
Tápegység Chieftec 600 watt
Operációs rendszer Windows Vista Ultimate SP2

Patriot Viper Series

Első tesztalanyunk a Viper, ami nem keverendő össze a Viper II-vel. A Viper a Patriot Extreme Performance, azaz extrém teljesítményű vonalát erősíti, de ne gondoljunk semmi különlegesre, a hangzatos elnevezés mögött egyszerűen egy tuningosoknak, 3DMark-rajongóknak szánt memóriatípus áll. Ez a memóriapár gyárilag 9-9-9-24-es időzítésekre képes 1,8 V-os feszültség mellett, ami mondhatni átlagos, ebben nincs semmi speciális. A modulokon egy szürke, Patriot logóval ellátott alumínium hűtőborda található, ami a tetején meg van hosszabbítva, így lényegében egyfajta radiátorhatást elérve. A bordákat közelebbről szemügyre véve feltűnt, hogy ezek igencsak vékonyak és hajlékonyak, kicsit olcsó hatást keltenek. A Viper kb. 32 000 forintba kerül, így megközelítőleg egy árban adják a Corsair vagy a GeIL olcsóbbik párosával, vagy két darab Kingmax modullal, ugyanakkor jóval olcsóbb az OCZ megvizsgált típusainál, a GeIL EVO-nál és a Kingston HyperX-nél is, annak ugyanis némileg felment az ára.

Az Everesttel történő vizsgálódás kimutatta, hogy az SPD szerint ez gyakorlatilag egy DDR3-1066-os memória átmatricázva, de ezen már nem lepődtünk meg, ugyanis több korábban tesztelt típusnál is ezt láthattuk. Ennél érdekesebb, hogy a modulokon Micron D9KPT jelölésű chipeket találtunk, melyek igencsak ismertek manapság, ezeket alapjában véve DDR3-1333-as modulokon láthatjuk viszont, de a felhasználók többségénél jó tuningalanynak bizonyulnak, egyes esetekben viszik a DDR3-1800+ órajeleket akár 1,7 V-on is. Ez egy DDR3-1333-as memóriától szép teljesítmény, de egy DDR3-1600-as esetében már nem túl figyelemreméltó esemény, habár még annak is tekinthetnénk, hiszen mint láthattuk előző tesztünkben, egyes memóriapároknak még az 1700-as órajel is komoly problémát okozott.

AMD

Intel

A túlhajtási tesztet minden esetben az AMD processzorral szerelt rendszerben kezdtük. Azonnal érdekességbe botlottunk, ugyanis a gyári órajeleket nem vitte stabilan a gyári feszültség mellett, 1,9 V-ra kellett emelni azt, hogy stabil legyen a konfig. Az AMD-s rendszerben a tuning nem alakult valami fényesen: 220 MHz-es „FSB”-ről, azaz DDR3-1760-as beállításról egészen DDR3-1620-ig kellett visszaskáláznunk az órajelet, hogy stabilan működjön a gép, ennél kicsit többet vártunk volna. Ennél is érdekesebb, hogy alapórajelen a memóriapár csak 1T (Command Rate) beállítással volt hajlandó elindulni, 2T-vel instabilitást észleltünk, holott általában ennek a fordítottja a jellemző. Ezek után az inteles rendszer igazi meglepetéssel szolgált, ebben ugyanis DDR3-1800-ig jutottunk, igaz ehhez 2 V-os feszültségre volt szükség, ráadásul még az alapórajeles, alapfeszültséges beállítással sem volt gond. A Patriot Viper úgy tűnik, hogy nem éppen az AMD Phenom zsánere, legalábbis a tapasztaltak után csak erre tudunk gondolni.

Sector 5 G

Patriot Sector 5 G Series

Második tesztalanyunk a Sector 5 G széria, ami (a Vipernél említetthez hasonlóan) nem tévesztendő össze a Viper II Sector 5-tel, az ugyanis egy jóval drágább típus. A Sector 5 G a Viperrel egyetemben az EP (Enhanced Performance) vonalhoz tartozik, de némiképp különleges, ugyanis alapjában véve az LGA1156-os processzorok mellé szánták. Ez abban nyilvánul meg, hogy a gyári 9-9-9-24-es időzítéseket 1,65 V-os feszültségen viszi. Mint tudjuk, az LGA775-ös processzorokkal ellentétben az LGA1156-os processzorok már nem a rendszerbuszon kapcsolódnak a memóriához, hanem tartalmaznak egy memóriavezérlőt, ez az integrált részegység pedig az Intel szerint 1,65 V-os memóriafeszültség felett károsodásnak van kitéve, ezért speciális memóriákra van szükségünk, ha LGA1156-ban gondolkozunk. A Sector 5 G csak egy ezressel drágább a Vipernél, ami nagyon jól hangzik, mert az LGA1156-os rendszerek ellen sokszor a memóriák magas árát hozzák fel érvként. A hűtőborda külsőre nem sokban különbözik a Viperen látottól, annál egy kicsit alacsonyabb és kevésbé barázdázott, de ugyanazt az olcsó érzést kelti bennünk a vékony alumínium. Dizájnból a Corsair és az OCZ jobban vizsgázott, na nem mintha ez túl lényeges lenne.

Az Everest az SPD-ből kiolvasott információk alapján azt állapította meg, hogy ez is csak egy DDR3-1066-os modulpár, azonban a Sector 5 G már támogatja az Intel XMP-t is (Extreme Memory Profile), amiben az SPD-hez hasonlóan időzítések és feszültségek kombinációit lehet eltárolni, ez alapján pedig a Sector 5 G egy valódi DDR3-1600-as kit, ami 1,65 V-on képes a 9-9-9-24-es időzítésekre. A hűtőborda alatt szintén Micron chipekre bukkantunk, de ezek már D9JNM feliratúak. Ez a D9KPT-hez hasonlóan szintén egy gyárilag 1333-as chip, de a gyártók előszeretettel használják fel az alacsony feszültségre hitelesített, LGA1156-os platformhoz szánt memóriákon. Állítólag ugyanolyan jól viseli a tuningot, mint a D9KPT, de egyes tapasztalatok azt mutatják, hogy jobban mennek relatív alacsonyabb, tehát 1,80-1,85 V körüli feszültségen, mint 1,90 V felett.

AMD

Intel

Ezt az állítást mi nem tudjuk megerősíteni. Az AMD-s tesztrendszerben a Sector 5 G sem tündökölt, mindössze 1680-as beállításig jutottunk, erre is csak 2 V mellett volt képes a modulpár. Az inteles konfigban ezúttal is jobb eredmények születtek, a Viperrel megegyező mértékű tuningra futotta tőle, DDR3-1800-as órajelig stabil volt a rendszer, de csak 2 V-on, 1,8-1,9 V-on fagyásokat tapasztaltunk. Összességében nagyon úgy tűnik, hogy a Viper és a Sector 5 G is az Intel chipsetet szereti jobban az AMD Phenom II X3 720 memóriavezérlőjével szemben. Nem tudjuk, hogy itt valóban a Phenom memóriavezérlője-e a ludas vagy a túlhajtásra használt alaplap. De az is könnyen lehet, hogy a memória, ugyanis a többi márkával nem tapasztaltunk ilyen nagy mértékű eltéréseket.

Signature

Patriot Signature Series

Utoljára tartogattuk a Signature szériát, ami komoly meglepetéseket okozott nekünk. A Signature felfogható a gyártó alaptermékének is, ami olyan, mint a GeIL esetében a Value termékvonal, gyakorlatilag az olcsó, tömegeknek szánt verzió. A Signature létezik hűtőbordás és anélküli változatban egyaránt, mi az előbbit teszteltük, ugyanis partnerünknél csak ez kapható. A borda nélküli verzió annyiban talán érdekes lehetne, hogy még a bordás változatnál is olcsóbban adják, de nem valószínű, hogy túl nagyok lennének az eltérések. A Signature DDR3-1600 kb. 27 000 forintba kerül, és ezzel a legolcsóbb DDR3-1600-as memóriapár, ami nálunk járt, de nem tűnik valószínűnek, hogy ennél olcsóbban találnánk márkás memóriát. Ez a kit gyárilag igen alacsony, 1,5 V-os feszültséget igényel a CAS 9-es beállításhoz, a gyártó ugyanis nem specifikálta a többi időzítést (azaz a RAS to CAS, RAS Precharge és Cycle time értékeit). Végül is a CAS 9 teljesen általánosnak és átlagosnak tekinthető, itt inkább az 1,5 V-os feszültség az, ami bizakodásra ad okot, ha a tuningra kerül a sor. A Signature hűtőbordájáról nincs mit elmondani, ez az alap, a legegyszerűbb darab, amit egy memóriamodulon láthatunk, egy szimpla alumíniumlap mindenféle csicsa nélkül.

Az Everesttel való vizsgálódás okozta az első meglepetést, ugyanis, mint kiderült, ennél az olcsó memóriánál a gyártó vette a fáradságot, és beprogramozta a DDR3-1600-as órajelek értékeit az SPD-be. Ebből kiderül, hogy ezen az órajelen gyárilag 9-9-9-28-as időzítéseket tud a modulpár, ez lényegében a megszokott számsor. Miután a gyártó specifikálta a gyári feszültséget (1,5 V), már tudtuk, hogy honnan indítsuk a túlhajtást. A második meglepetést a modulokon található felirat okozta, ugyanis a Signature-ön ugyanolyan Micron D9KPT chipek trónolnak, mint amilyeneket a Viperen is láthattunk. Ez az alacsony feszültséggel párosítva jó előjelnek tűnt. Maga a tény, hogy egy teljesen alap memórián ugyanolyan modulokat találunk, mint egy tuningra kihegyezett típuson, eleve érdekesnek tűnt. Bár ez némi gyanakvásra is okot adhatna, hiszen azt is gondolhatnánk, hogy a gyengébben sikerült, azaz kevésbé strapabíró chipeket applikálják rá a Signature NYÁK-jára.

AMD

Intel

Szerencsére nem ez történt, legalábbis a kezünk ügyébe akadt példányok nem úgy viselkedtek, mint valamiféle „selejtes” modulok. Az AMD-s tesztrendszerben először az időzítések leszorításával próbálkoztunk, és 1,8 V-on, azaz nem éppen magasnak mondható feszültségen 7-7-7-21-ig jutottunk, melyek általánosságban a DDR3-1333-asokra jellemző értékek. Ezután az órajeltuning következett, és DDR3-1760-as beállításig jutottunk szintén 1,8 V-os feszültség mellett, ami nem tűnik kiemelkedő eredménynek, de ismerve sok tuningra kihegyezett csúcsmemória képességét igencsak meggyőző. Még jobb eredmények születtek az inteles tesztrendszerrel. Az időzítéseket ebben a konfigurációban is le tudtuk szorítani 7-7-7-21-ig 1,8 V mellett. A Signature azonban tovább menetelt, már ami az órajeleket illeti, ugyanis a DDR3-1920-as beállítással is sikerült elboldogulnia, igaz, ehhez már 1,9 V-ra volt szükség.

Verdikt

Memória típusa Patriot Signature Patriot Viper Patriot Sector 5 G
Típusjelölés (PN) PSD34G1600KH PVS34G1600ELK PGV34G1600ELK
Tesztelt méret 4 GB dual-channel kit (2 x 2 GB)
Gyári órajel DDR3-1600 (800 MHz)
Gyári időzítések / feszültség CAS 9 / 1,5 V 9-9-9-24 / 1,8 V 9-9-9-24 / 1,65 V
Memóriachip típusa Micron D9KPT Micron D9JNM
Maximális tuningórajel (AMD) DDR3-1760 DDR3-1620 DDR3-1680
Maximális tuningórajel (Intel) DDR3-1920 DDR3-1800 DDR3-1800
Garancia Élettartam
További infók Patriot Signature Patriot Viper Patriot Sector 5 G
Fogyasztói ár ~ 27 000 Ft ~ 32 000 Ft ~ 33 000 Ft

Tesztünk egyértelmű győztese a Patriot Signature DDR3-1600 lett, hiszen ezzel tudtuk elérni a legmagasabb órajeleket, miközben a legolcsóbb a DDR3-1600-asok mezőnyében. Nemcsak a tuningpotenciál miatt tetszetős a kit, de a gyárilag igen alacsony feszültség is az ő javára billenti a mérleg nyelvét. Újabb jó hír, hogy a Patriot memóriákra is élettartam-garancia vonatkozik, ez azonban teljességgel elvárható, elvégre a többi nagy nevű gyártó is így árulja szettjeit.

A Patriot Viper és a Sector 5 G sem lebecsülendő, bár a róluk kialakult kép kicsit vegyes. Ezek a párok, mint kiderült, az AMD-sek számára nem túl izgalmasak, mert valamilyen okból kifolyólag nem voltak képesek igazán komoly tuningeredményeket elérni. Ellenben az Intel-hívők jól járhatnak velük, mert az előző tesztünkben szereplő eredményeknél jobb értékeket értek el, mindezt pedig úgy, hogy jóval olcsóbbak az abban szereplő csúcskategóriás memóriakiteknél (GeIL EVO ONE, OCZ Gold/Platinum/Reaper).

Továbbra is fenntartjuk a Corsair XMS3 DHX-re és a GeIL Value-ra vonatkozó ajánlásunkat, ezek ugyanis a Patriot Signature-höz, illetve a Viperhez hasonló áron nyújtanak igen jó teljesítményt (külön érdekes, hogy ezek az AMD-vel mentek jobban).

Patriot Signature DDR3-1600 Patriot Viper és Sector 5 G - LGA775-höz és LGA1156-hoz

fLeSs

A Patriot memóriákat az Expert Computer Kft. forgalmazza.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés