Cowon iAudio U5
A Prohardver! rendszeres olvasóinak már nem kell bemutatni a koreai Cowon Systems vállalatot, mely időről időre kiváló MP3-lejátszókkal örvendeztet meg minket. Az 1995 áprilisában alapított, eleinte szoftverfejlesztéssel foglalkozó cég a 2000-es év elején kezdett bele zenelejátszók gyártásába. A továbbiakban a 2007-es IFA-n bemutatott, iAudio U5 névre hallgató flashmemóriás csöppséget mutatjuk be.
Hirdetés
A 38 grammos U5 egy ízléses, fehér, a lejátszó kezelőszervét ábrázoló dobozban érkezett hozzánk, melyben a zenegépen kívül egy füles, az USB adatkábel, a telepítőlemez, a használati utasítás, valamint némi papíranyag zsúfolódott.
A lejátszó egy stílusos, hófehér műanyag fülhallgatót kapott, amelyen egy-egy szürke csíkon a krómozott iAudio felirat feszít.
A 85 x 41 x 9,6 mm-es U5 egy vékonyka műanyag borítást kapott, melyből a lejátszó 1,8 hüvelykes, 128x160 képpontos LCD TFT kijelzője szemez velünk. A 65 ezer szín megjelenítésére képes képernyő alatt találjuk a lejátszó főbb kezelőgombjait, a négyirányú navigációs, valamint közepén a play/pause gombokat. Tőle jobbra – színeivel a középső, illetve a jobbra gombbal egybeolvadva – a menüt előhívó billentyű van. A navigációs négyes közül a föl-le nyilakkal állíthatjuk zenéink hangerejét, illetve a jobbra-balra nyilakkal mozoghatunk a számok között.
Az U5-ös alján találhatjuk a fülhallgató csatlakozóját, a beépített mikrofont, valamint egy kis ajtócskával eltakarva a lejátszó mini-USB adatcsatlakozóját és a reset gombot.
A készülék bal oldalára került egy csúszka, melyet hosszan felfele tolva ki/bekapcsol, rövid ideig tolva pedig csak a kijelzőt lövi le. Lehúzva a Hold funkciót aktiválja. A csúszka felett találjuk a diktafonhoz, illetve a rádióhoz való felvétel gyorsgombját.
Hátulján, megannyi felirat mellett büszkén virít az iAudio U5 jelzés, mely alatt a flashmemória kapacitását tüntették föl. A készülék alján van még a nyakpánt bújtatója.
Főbb paraméterek:
Cowon iAudio U5 | |
Adattároló | flashmemória 2, 4 vagy 8 GB kapacitással |
Kijelző mérete | 1,8 colos, 128x160 pixeles TFT LCD |
Támogatott fájlformátumok | MP3, WMA (DRM is), WMA, WAV |
FM rádió | van, 24 memóriahellyel |
Akkumulátor | beépített Li-polimer |
Funkciók | zenelejátszó, diktafon, FM rádió (felvételi lehetőséggel), ébresztőóra |
ID3 tag támogatása | van |
Hangszínezés | hat előre beállított, egy egyedi, 3D hangzás, mélyhang-kiemelés, MP3 boost, JetEffekt funkciók |
Méret | 85,2 x 41,1 x 9,6 mm |
Tömeg | 38 gramm |
Elérhető színek | fekete, fehér |
Termék honlapja | Cowon iAudio U5 |
Forgalmazó | Infopatika |
Ajánlott bruttó fogyasztói ár | 2 GB: 24 900 Ft 4 GB: 31 900 Ft 8 GB: 39 900 Ft |
Működés
A kis U5-öst bekapcsolva egyszerű, mégis stílusos menürendszer köszönt minket. Négy menüpont közül választhatunk (Zene, Rádió, Felvétel, valamint Beállítások). A kijelző alján láthatjuk egy kis sávban, hogy mi közül is választhatunk, egyik ikonról a másikra a jobbra-balra nyilakkal ugrálhatunk. Az épp aktuális menüpont nagy, tüköreffektes ikonja mindig megjelenik a kijelzőn, a sáv feletti részen. Utóbbiakon kívül láthatjuk még a kijelző felső szegmensében a pontos időt, valamint az akku töltöttségének állapotjelző ikonját.
A legösszetettebb menüpont a beállításoké. Elsőként a JetEffect almenü nevét olvashatjuk a megannyi beállítási lehetőség közül. Ezen menüponton belül találjuk az Equalizer beállításokat, ahol választhatunk a hat beépített hangzás közül (rock, metal, jazz, classic, pop és vocal), vagy beállíthatjuk a saját ízlésünknek megfelelőt a USR nevűnél, illetve még választhatjuk a normál beállításokat (NOR). Ha valamelyik előre definiált hangszín nem tetszik nekünk, azt is kedvünk szerint módosíthatjuk. Ugyancsak a JetEffecten belül találjuk még a BBE-t (a hangzás tisztaságát növelő eljárást), a Mach3Basst (a mély hangok kiemelésére szolgáló effektust), MP Enhance-t (a tömörítés során elvesző hangszegmensek kompenzálását végzi), a 3D Surround, Balansz, illetve a lejátszási sebesség beállításainak lehetőségét. Az Advanced EQ-nál apróbb részleteiben módosíthatjuk, menthetjük, illetve tölthetjük be a hangképeket (sávok frekvenciáit, sávok terjedelmét). Ha mindent „fülünkre igazítottunk”, a beállításokat elmenthetjük, majd a JetEffect menüpontban újra betölthetjük őket. Tíz ilyen konfigurációt tudunk elmenteni a menü gombot hosszan nyomva tartva.
A lejátszási mód menüpontban megadhatjuk a lejátszás tartományát (mind, egy szám, mappa), valamint ki/bekapcsolhatjuk az ismétlés és a véletlen sorrend funkciókat. A kijelző beállításainál választhatunk a 17 nyelv közül, és beállíthatjuk, hogy dalcímként az ID3 címkében látszó számcím vagy a játszott fájl neve jelenjen meg. Megadhatjuk mindezek mellett a kijelzőn megjelenő számcímek görgetési sebességét (1x–5x), hogy az eltelt vagy a hátralévő időt jelezze ki, valamint a képernyő megvilágításának idejét (5–60 másodperc, mindig), illetve a kijelző fényerejét tíz fokozatban. Az időbeállítás menüpontban találjuk a pontos időt, az ébresztés módját (zene, rádió, felvétel) és idejét, továbbá beállíthatjuk az elalvás és az automatikus kikapcsolás idejét
Az általános részen beállíthatjuk az ugrás hosszát (2–30 másodperc, teljes szám), a keresési sebességet (1–30 másodperc), a felkeverés idejét (0–4 másodperc), valamint ki/bekapcsolhatjuk az automatikus lejátszás és a folytatás funkciókat. A Felvétel menüpontban külön állíthatjuk a rádióból és a mikrofonnal felvett anyag bitrátáját, és szabályozhatjuk a mikrofon hangerejét. Az FM rádió a megszokott módon működik, van sztereó és mono vétel, automatikus keresés és régióállítás.
A rendszer menü leghasznosabb pontja az USB kapcsolatot állító. MSC (Mass Storage device Class – kap meghajtóbetűt Windowsban) és MTP (Media Transfer Protocol) közül választhatunk. Találunk még némi rendszerinformációt, szükség esetén formázhatjuk a tárat, vagy visszaállíthatjuk a gyári beállításokat.
A Zene menüpontba lépve a lejátszó kissé zsúfolt, minden fontos adatot megjelenítő képével szembesültünk. Beállításainktól függően megjelenik a lejátszott állomány címe és könyvtára vagy az ID3 tag adatai. Nyomon követhetjük, hogy hány perc telt el vagy maradt még a számból, valamint hogy milyen lejátszási módban vagyunk (ismétlés stb.). A kijelző alsó sávjában láthatjuk a JetEffect kis ikonjait (EQ, BBE, M3B, 3D, MP).
A menügombot egyszer megnyomva egy almenü nyílik elénk, ahol a lejátszón található zenéinket láthatjuk ID3 tag alapján rendezve (előadó, albumok, számok, új zenék, műfaj, év), de választhatunk a fájlböngésző nézetet is a legalsó, Mappák ikonra nyomva. Az U5 kezeli az M3U lejátszási listákat is.
Egyszerű rádiót kapott az U5, melynek kijelzőjén a szokásos óra, hangerő, akkumulátorállapot ikonok alatt a tárolt csatornák, valamint nagy számokkal az épp játszott adó frekvenciája látható. Ezek alatt helyezkedik el a 87,5 MHz-től 108 MHz-ig terjedő skála, illetve az adás típusa (mono, sztereó) és az általunk beállított régió neve. Itt is a föl-le gombokkal állíthatjuk a hangerőt, illetve a jobbra-balra gombokkal válthatunk a tárolt rádióállomások között. Utóbbiakat hosszan nyomva válthatunk manuális keresési módra. Ha megtetszik egy szám a rádióban, lehetőségünk van rögzíteni azt a készülék bal oldalán elhelyezkedő REC gomb segítségével.
Dedikált felvevőgombjával diktafonnak is nagyon jól használható az U5. Felvételkor a képernyő megszokott elemein kívül láthatjuk a készítendő hangjegyzetünk nevét, valamint mappáját. Hasonlóan a zenelejátszó felületéhez, itt is megtalálhatjuk a szám (jelen esetben a rögzített hang) adatait, illetve mutatja nekünk a kijelző a még szabad memóriát. A felvételt a REC gombbal indíthatjuk és állíthatjuk le, majd a középső lejátszó gomb megnyomásával hallgathatjuk vissza a WMA-ban rögzített hangjegyzetünket.
Tesztelés, értékelés
Az U5-re MSC módban bármilyen fájlkezelővel másolhatunk, mert az operációs rendszerek külön meghajtóként ismerik fel. MTP módban a mellékelt Cowon Multimedia Centerre támaszkodhatunk, mely lejátszóként is használható, de kezeli az internetes rádiókat, van benne konverter, készíthetünk vele lejátszási listát, vagy logót az U5 128x160 pixeles kijelzőjére, továbbá a Cowon weboldalát is megnézhetjük vele.
Kézbe véve pehelysúlya és vékonyka műanyagja miatt olcsó hatásúnak tűnt az U5, először azt hittük, hogy a komolyabb Cowon modellek light verziója. Aztán bekapcsoltuk, és a szokásos, nagyszerű hangminőséget kaptuk. Használat közben kiderült, hogy az egyszerű menü és kijelző nagyon jó elegyet alkot az okosan elrendezett kezelőszervekkel. Bárhol is jártunk, legfeljebb két M-gombnyomással a főmenüben voltunk, és a hangszínnel kapcsolatos milliónyi beállítást is pillanatok alatt elértük. Jó pontot érdemel a komoly fényerejű kijelző, ami világos környezetben is jól olvasható.
Örvendetes, hogy a Cowon nem pakolta tele fölösleges funkciókkal az U5-öt, hanem helyette inkább a zenei részre összpontosított. Nincs videolejátszás, de még képnézegető és e-book sem, de a hangzás rengeteg módon testre szabható. Nem mintha alapból nem szólna jól, de mindenkinek más egy kicsit az ízlése. A csatornánként 32 mW-os kimenetekkel zúzós basszusokat és éles magasakat is elő lehet varázsolni, ráadásul úgy, hogy közben a többi tartományt sem nyomjuk el. A mellékelt füles egy darabig tartotta a lépést az U5-tel, de a lejátszó igazi tudása a jobb hangszórókon teljesedett ki igazán. Elég erős volt a termetes Sennheiser HD 555 meghajtásához is, amivel minden kipróbált zenei stílusban briliánsan szólt.
Az U5 rádiójával viszonylag tisztán bejöttek a csatornák, sokszor előfordult, hogy valamely állomás gyengén jött be, majd 5–6 másodperc „szenvedés” után korrigálta magát a gépecske. Rádiójában még zavaró volt, hogy az automatikus csatornakeresésnél mind a 24 csatornahelyet feltölti, akár az üres sercegőt is, viszont manuális csatornabeállításunkat nem tudtuk menteni. Szóval még volna hova fejlődni e téren.
Nem csodálkoztunk, mikor az U5 17 óra folyamatos lejátszás után egyszer csak elhallgatott (közepes hangerővel és közepes kijelzőhasználattal), hiszen már súlyából, pontosabban súlytalanságából is éreztük, hogy nem fogja nagyon sokáig bírni.
Értékelés
A Cowon U5 egy dolgot tud, de azt nagyon: zenét lejátszani. Az 1,8 hüvelykes kijelzőn nem bajlódtak kép- és videókezeléssel, helyette inkább a JetEffect részre koncentráltak, és nagyon könnyen, gyorsan kezelhető, egyértelmű menürendszert alakítottak ki, amely erős fényben is jól látható. Hangzásban csak a legjobbakat lehet elmondani a kicsikéről, de van pár gyenge pontja. Az első szerintünk az olcsónak tűnő műanyag burkolat. Sokkal elegánsabb lehetne, ha fémből készülne. Funkcionalitás terén a FLAC és OGG formátum támogatását lehet hiányolni, amit a többi Cowon lejátszó ismerni szokott, de talán ezt egy későbbi firmware-rel majd javítják. Átlagos hallásúaknak a mellékelt fülesre sem lehet panasza, de az U5 képességeinek maximális kihasználásához célszerű még jobb darabot párosítani. Még viszonylag magas ára ellenére is nagyon tetszett nekünk a Cowon iAudio U5, elsősorban azoknak ajánlott, akik sallang nélkül, csak és kizárólag nagyszerű hangzást szeretnének.
![]() |
Cowon iAudio U5 |
arboczd
A Cowon iAudio U5-öt az Infopatika Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.