Hirdetés

Cooler Master G650M – egy jó kis moduláris táp

Hirdetés

Kívülről

Az elmúlt hónapokban nagy erővel fogott tápkínálatának megreformálásához a Cooler Master. A saját gyártással nem rendelkező, OEM partnerekre támaszkodó vállalat hajdan a legjobbak közé tartozott, de aztán kicsit megzuhant renoméjuk, amin a jelek szerint ismét javítani próbál a cég. Az utóbbi időben saját magunk is tapasztaltuk, hogy a V (Vanguard) sorozattal jó lóra tettek (Seasonic belső), és most itt van előttünk a GM család 650 wattos modellje, ami a középkategóriában szeretne rendet tenni. Dobozán olyan hangzatos paraméterek szerepelnek, mint DC-DC felépítés, egybeszabott 12 voltos ág, moduláris kábelezés és ötéves garancia, bár a 80 Plus minősítésből csak bronz fokozatra érdemes.

Átlagos, középkategóriás külseje van a G650M-nek, tehát fekete, fix kábeleit harisnyázták, és a mai divatnak megfelelően (valószínűleg költségkímélési okokból) a 120 milliméteres ventilátor rácsát a felső fémlemezből alakították ki, nem használtak külön betétet.

Részben moduláris megoldásról van szó: a lecsatlakoztatható perifériakábeleknek négy aljzatot alakítottak ki. A táp 24 tűs fő (55 cm hosszú) és nyolctűs támogató (60 cm hosszú) kötege, illetve a két PCI Express grafikus kártyás ág – összesen négy 6+2 tűs csatlakozóval és 65 cm-es hosszal – fix, hengeres alakú. A moduláris kötegek viszont laposak, szalag alakúak, ezeket könnyebb elvezetni az alaplaptálca mögött. Összesen nyolc SATA (két 76 cm hosszú kötegen) és hat négytűs IDE (két 64 cm-es kötegen) csatlakozót kapunk, illetve az egyik IDE köteg végén van még egy floppi konnektor – ez bőven elég akár komolyabb konfigurációkhoz is.

A táp adatlapját a ventilátorral átellenes oldalára ragasztották, és leolvasható róla, hogy a 650 wattos névleges teljesítményének jelentős részét, akár 624 wattot (52 ampert) is az egybeszabott 12 voltos ágra tud vezetni. Ez elég két csúcskategóriás grafikus kártya és egy komoly processzor meghajtásához. Mint korábban említettük, 80 Plus bronz besorolást kapott a G650M, tehát 20 és 100 százalékos terhelésen legalább 82%-os, feles terhelésen pedig legalább 85%-os hatásfokra képes. Emellett kompatibilis a Haswell processzorok C6/C7 energiatakarékossági állapotával.

Belülről

Szétszerelve a tápot egy megszokott, több OEM által is előszeretettel használt Yate Loon ventilátort találtunk, golyós csapágyazással (ez idővel kevésbé hangosodik, mint a csúszó) és tápos viszonylatban alacsony, 0,3 amperes motorerővel, ami azért jó, mert rendszerint alacsony fordulatszámon (ahogyan általában egy táp ventilátora jár) sem morog. A táp hátsó felénél egy takarólemez van a ventilátoron, ilyet azért használnak, hogy a bejutó friss levegő ne áramolhasson egyből ki a tápból, hanem előbb járja körül a hűtendő alkatrészeket.

Ha minden igaz, a középen terpeszkedő főtrafó Viking felirata a CWT nevű, közepes besorolású OEM tápgyártóra utal, bár ők rendszerint zöld szigetelést használnak. Kellemes, szellős elrendezésben találtuk a DC-DC elektronikát, melynek lényege, hogy a táp PWM áramkör segítségével a 12 voltos feszültségből állítja elő a kisebb feszültségeket, így jobb hatásfok elérésére képes.

Közepes minőségű CapXon kondenzátorok kerültek a Cooler Master G650M-be, a bemeneti oldalon 85 °C-ra, a nagyobb hőterhelést kapó kimeneti oldalra 105 °C-ra hitelesített példányokat tettek, a külön kis nyomtatott áramkörön lévő PWM elektronikában pedig szilárdelektrolitos modelleket használtak.

Próba

A Cooler Master G650M tápot szokásos referenciánkhoz, márkatársához, a Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük, mely szintén 80 Plus bronz minősítéssel bír. Ezúttal is korosodó, de meglehetősen komoly fogyasztást generáló, Intel Core 2 alapú platformunkkal terheltünk, amiben három energiaigényes GPU és egy alaposan tuningolt CPU dolgozik, így még ma is a legéhesebb vasak közé sorolható.

  • Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 RAM
  • Asus Radeon HD 4890 videokártya
  • Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez

Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Az a mennyiség, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít, és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kevesebb a táblázatban feltüntetett adatoknál.

Méréseinket alacsony, 60 wattos terheléssel kezdtük, nagyjából ennyit fogyaszt egy modern, középkategóriás konfiguráció nyugalomban. Már ekkor látszott, hogy a Cooler Master G650M modern belseje révén kiváló hatásfokkal dolgozik. Mindössze egyetlen wattal maradt el szintén DC-DC felépítésű, csúcskategóriás márkatársa, a V700 mögött, bár a régi Silent Pro M600 négywattos hátránya sem vészes. Tesztgépünk üresjáratban 240 wattot igényel, nagyjából ennyit fogyaszt egy felső középkategóriás modern PC teljes terhelésen. Ezúttal is szép magas, 88% fölötti hatásfokot kaptunk, az elit V700-nál mindössze 6 wattal gyengébb eredménnyel.

Hasonló volt a helyzet kétharmados, nagyjából 420 wattos teljesítménynél is, ahol szintén kiváló, 88% fölötti hatásfokot kaptunk. Megközelítőleg ekkora energiaigénye van a legerősebb processzorral és legerősebb egy GPU-s grafikus kártyával ellátott számítógépeknek. Tehát jó hír, hogy a Cooler Master G650M a reális PC-k fogyasztási tartományában a 80 Plus minősítés ezüst fokozatának is megfelel, nyilván 600 watt fölött (egy erős SLI vagy Crossfire konfigurációnál) már csökken a hatásfoka.

Termék megnevezése Cooler Master G650M Cooler Master V700 Cooler Master
Silent Pro M600
Névleges teljesítmény 650 W 700 W 600 W
PFC típusa aktív aktív aktív
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél 72 W – 83,3,% 71 W – 84,6% 76 W – 78,9%
Fogyasztás üresjáratban (240 W) 272 W – 88,3% 266 W – 90,2% 280 W – 85,7%
Fogyasztás terhelve (420 W) 475 W – 88,4% 456 W – 92,1% 504 W – 83,3%

Hang szempontjából hasonlóan jól teljesített tesztalanyunk, ami nem is csoda, hiszen magas hatásfoka révén nem keletkezett benne túl nagy hő. Alapjáraton és 240 wattos terhelésnél is közel olyan halk volt, mint a csendességben kiváló V700 vagy a Silent Pro M600, csak 420 wattnál hangosodott egy picit, de ekkor a processzor és a grafikus kártyák hűtésének hangja simán elnyomta zaját.

Termék megnevezése Cooler Master G650M
3,3 V 3,30 - 3,40 V
5 V 5,00 - 5,10 V
12 V 12,05 - 12,15 V

Feszültségek területén is mindent a legnagyobb rendben találtunk. A 3,3 az 5 és a 12 voltos ág is bőven az ATX12V szabványban előírt kereteken belül maradt. Mindhárom az optimálisnál egy kicsivel magasabban kezdett, de a terhelés növelésével csökkent a referenciaértékek felé.

Értékelés

Határozottan jó irányba halad tápjaival a Cooler Master! A csúcs V700 után az erős, és olvasóink számára sokkal reálisabb középmezőnyben is egy kimondottan jó megoldást tett le az asztalra. A CWT-től érkező elektronika modern, hatékony, alacsony zajszint mellett üzemi hőmérsékleten tartható, a gyakran szerelők pedig a részben moduláris kábelezést értékelik majd.

Persze a kondenzátorok lehetnének még jobb minőségűek, de a Cooler Master bízik GM sorozatának tartósságában, ugyanis szokatlan módon már erre a középkategóriás termékcsaládra is ötéves garanciát vállalnak. Tesztpéldányunk, a 650 wattos G650M hivatalos ajánlott fogyasztói ára 22 490 forint, a legtöbb esetben elegendő 550 wattos változatért pedig 19 900 forintot kérnek. Kár, hogy a 450 wattos modell nem szerepel a hazai kínálatban.

Konkurensei közül a hasonló felépítésű és tudású FSP Raider pár ezressel olcsóbb, de nem moduláris, és csak 3 év garanciát vállalnak rá. Ennek fényében a Cooler Master G650M ajánlott címet kap tőlünk, bár úgy gondoljuk, hogy egy közepesen erős gépbe az 550 vagy akár 450 wattos változat is bőségesen elegendő.


Cooler Master GM650 tápegység
(elég a G550M is)

rudi

A Cooler Master G650M tápot a Cooler Master hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények