BenQ QCast Dongle: átvitel HDMI-n, vezeték nélkül a fotelből

Tévére, projektorra vezeték nélkül

A Google ChromeCastot követően egyre több gyártó kapott kedvet ahhoz, hogy okostelefonokról, táblagépekről, PC-ről vezeték nélküli úton, pusztán Wi-Fi hálózatot használva továbbítson képet és hangot (multimédiás tartalmat) HDMI bemenettel rendelkező megjelenítőkre, kijelzőkre egy szál HDMI stick segítségével, aminek mérete vetekszik egy combosabb pendrive-éval.

Mindezt persze meghintették olyan képességgel, ami azt is lehetővé teszi, hogy ne csak hagyományos multimédiás fájlok szolgálhassanak forrásként, vagy másképpen mondva tartalomként, hanem kiegészítették különféle extrákkal, mint a képtovábbítás, dokumentumok olvasása, böngészés, vagy éppen a mobil vagy tablet kamerájának képének továbbítása, egyszóval majdnem mindennel, amit egy okostévének ma tudnia kell. Sőt néhány eszköz esetében az is kivitelezhető, hogy a PC vagy ultramobil eszköz képét a tévére tükrözzük, vagy éppen a kijelzőt kiterjesztett asztalként használjuk.

Google ChromeCast
Google ChromeCast [+]

Persze ezek az eszközök nem mind egyformák. Egyes gyártók, mint például az Egyesült Államokban kedvelt Roku vagy Amazon esetében fizikai távirányító is jár a Roku Streaming Stick és az Amazon Fire TV Stick mellé, sőt beprogramozva, saját felületen kínálja egyes szolgáltatások, mint például a jól ismert Netfix, HBO Go, Hulu és sok más egyéb "on demand" szolgáltatás közvetlen elérését, akár mindenféle külső PC-s vagy mobiltelefonos segítség nélkül. Vannak azonban olyan eszközök, mint például a ChromeCast, ami ez utóbbiakkal ugyan nem szolgál, tehát se külön fizikai távirányító, se saját vezérelhető kezelőfelület (UI), hanem mindenben a kezünkben lévő (főként) androidos mobil eszközre támaszkodik, vagyis az ezen fizikailag megtalálható vagy elérhető távoli tartalmak (YouTube példának okáért) megjelenítésére képes.

Roku Streaming Stick és Amazon Fire TV Stick Roku Streaming Stick és Amazon Fire TV Stick
Roku Streaming Stick és Amazon Fire TV Stick [+]

A sornak azonban nincs még vége! Részben hasonló megoldást kínálnak a Miracast szabványra támaszkodó HDMI stickek. Ilyen például a Microsoft Wireless Display Adapter, amelyet főként kijelzők tükrözésére használnak, azaz ami a tableten vagy PC-n látható, az látható a tévén, projektoron is. Vannak viszont a sorban olyan eszközök is, amelyek ez utóbbiak (ChromeCast és Miracast) egyvelegét tudják, sőt rendelkeznek AirPlay kompatibilitással, masszív DLNA-támogatással, viszont ezek sem rendelkeznek saját UI-val és távirányítóval.

Ilyen az EZCast és például tesztünk alanya, a BenQ QCast is. Ezek tehát főként az Android és iOS rendszert futtató, ultramobil kütyükkel való megosztásra koncentrálnak, kiegészítve PC-ről történő streaminggel, amin keresztül akár egy NAS-on vagy felhős szolgáltatásban tárolt kép, zene, mozgókép állományok is átjuttatható a HDMI sticken keresztül a kijelzőre, illetve a mobilt vagy táblagépet használva böngésző is a tévé képernyőjére varázsolható, akárcsak különféle dokumentumok.

Példa a BenQ QCast Dongle használatára
Példa a BenQ QCast Dongle használatára

Talán úgy tűnhet, hogy a komplett, sticken futó szolgáltatáscsomagot és UI-t nélkülöző eszközök kevésbé hasznosak, mint az Amazonhoz és Rokuhoz hasonló társaik, ám ez igazából nem így van. Az említett szolgáltatáscsomaggal bíró eszközök nem véletlen, hogy csak az olyan nagy piacokon terjednek, mint az USA, Egyesült Királyság és még sorolhatnánk, ott ugyanis mások a felhasználói szokások, nagyobb a fizetőképes kereslet és nincsenek nyelvi korlátok sem, úgymond nem kell szinkronizálni, feliratozni a különféle szolgáltatásokon keresztül hozzáférhető tartalmakat, vagy ha mégis, az adott piacon megéri vele foglalkozni.

Mindazonáltal hiányuk nem katasztrófa, ugyanis a legtöbb szolgáltatás egyébként sem érhető el a támogatott régiókon kívül, így hazánkban sem. A ChromeCast és EZCast jellegű kütyük tehát sokkal inkább a szabadságra, és nem a fizetős szolgáltatásokra koncentrálnak (kivétel persze akad), tehát nagyjából azt osztunk meg, amit, amiről, amivel csak akarunk, és ami fizikailag lehetséges. A támogatott eszközök és programok sora pedig folyamatosan bővül, tehát egy telefonnal vagy PC-vel használva ezek is teljes értékű eszközök, sőt!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés