Beüzemelés
A gépet azonban már paraméterei alapján sem a külsejéért, hanem a belső tartalmáért kell szeretni. A kimondottan mobil processzornak tervezett Pentium-M gyors és keveset fogyaszt. Ebből elsőre csak annyi tűnik fel, hogy a gépet bekapcsolva nincs hangja. Semmi. Aztán ha nagyon hegyezzük a fülünket, akkor a merevlemez surrogását meghallhatjuk, a ventilátor csendes, és közel sem bántó hangszínű zümmögését azonban csak tartós terheléssel sikerült előcsalni.
Első bekapcsoláskor a Windows XP utolsó telepítési fázisa köszönt minket, ahol megadhatjuk a felhasználóneveket és a hálózati beállításokat. Innen néhány perc múlva már teljesen menetkészek vagyunk, az összes meghajtóprogram a helyén, minden működik. Példás. Ráadásul az összes extra szoftver is telepítve van, így akár rögtön csobbanhatunk a multimédiában a Benq Q-Media Bar segítségével. Zenehallgatás, videonézés, fotóalbum, CD-írás és még sok más, minden egy kattintásra van csak.
A rendkívül felhasználóbarát csomagnak egy hátulütője van, mégpedig az, hogy akaratlanul is megkapjuk. Aki nem tart igényt a csillogó kellékekre, magának kell kikapcsolja őket. Profi felhasználóknak a korábban tesztelt AOpen-gép egyenessége jobban tetszhet: azt és úgy telepítünk, ami tetszik.
Hirdetés
Egyesek számára komoly hátulütő lehet, hogy a gép egyelőre kizárólag angol kivitelben kapható, tehát a billentyűzet és a mellékelt Windows is angol, ami fájó, hiszen az előbbi nem cserélhető olcsón magyarra, az utóbbi pedig legálisan nem magyarítható ingyen. Ettől függetlenül komoly értéket képvisel a mellékelt operációs rendszer, csupán a célözönséget határolja be erősen egynyelvűsége.
Magyartalanság a lapos billentyűzeten. A sarokba rakott Fn gombot sem szeretjük annyira. Egyébként szuper.
Kifogásként kell még megemlíteni, hogy bár a gép rendelkezik tv-kimenettel, kábelt nem mellékelnek a tartozékok között, így szegényesebben felszerelt háztartásokban lehetetlen az azonnali házimozizás. Az önfeledt mozinézést pedig a hangerőszabályozás buta megoldása zavarja: a gép oldalán elhelyezett hangerőszabályozó gombok hatására egy ablakban előugrik a hangszint grafikus megjelenítése, ekkor azonban a teljes képernyőre kitett Windows Media Player összerántja magát ablakos nézetre. Bosszantó.
Testvérek
A Joybook 5000U-nak van egy szimplán Joybook 5000-nek nevezett testvére is. A két változat között az a különbség, hogy míg a nálunk járt "U" az Intel integrált grafikus vezérlőjét használja, addig a testvére egy 32 MB-os ATI Mobility Radeon 9000-et, melyet még ma is a jobb mobil videovezérlők között tartanak számon tisztes teljesítménye és alacsony fogyasztása miatt. Az, hogy pontosan melyik Mobility 9000 kap helyet a Benq-gépekben, a specifikációk alapján nem tudni, pedig többféle is van, még a 32 MB-os verzióból is. Annyi azonban biztos, hogy bármilyen integrált megoldást messze felülmúl külső kijelzőn képminőségben, továbbá akár egy kis játékra is lehetőséget nyújt. Itthon az U széria mellett két radeonos kivitel kapható: az 1,4 GHz-es WinXP Home-mal hajszállal olcsóbb is az itt ismertetett, integrált videós, bár WinXP Pro oprendszerrel ellátott változatnál. A nagyobbik testvér 1,5 GHz-es processzorral, WinXP Próval és Radeonnal is csak durván egy WinXP Pro árával kerül többe.
Ajánlás
A Benq Joybook 5000U az olcsóbb centrinós ajánlatok közül való, mégis minden benne van, amire szükségünk lehet, még az itthon ritkán mellékelt operációs rendszer is. Ráadásul a nagyon jól kitalált platform miatt könnyű, csendes és kellően gyors is. Akinek inkább ezek a szempontok fontosak, és nem az, hogy a legújabb játékok milyen gyorsan futnak a gépen, bátran nézzék meg a Benqet – és inkább a nagyon hasonló árú, Mobility Radeon 9000 videovezérlővel szerelt változatokat.
A tesztelt gép hozzávetőleges kiskereskedelmi ára: 330 000 forint + áfa.
Tetszett:
-
Centrino platform
-
hangtalan működés
-
teljes felszereltség (floppy nincs, de nem hiányzik)
-
hordozható tömeg
-
gazdag szoftvermelléklet
-
kellemes működésű billentyűzet
-
kedvező ár
-
2 év garancia
Nem tetszett:
-
csak angol billentyűzettel és Windowszal kapható
-
kicsit feleslegesen terjengős, érdekes színvilágú dizájn
-
lapos tetejű billentyűk
-
tv-kimenethez nem mellékelnek kábelt
-
integrált Intel grafika – a közel hasonló árú, Radeon 9000-es testvérmodellek jobb vételnek tűnnek
-
buta hangerőszabályozó
Értékelés: ajánlott
A Benq Joybook 5000U-t a Ramiris Rubin Rt. bocsátotta rendelkezésünkre.