Belkin N1 Vision router és adapterek

Kipróbáltuk a gyártó LCD kijelzős útválasztóját és Wi-Fi-vevőit.

Belkin N1 Vision router

A hardverek tervezésnél a gyártók sosem fogynak ki az ötletekből. Még egy olyan eszköznél sem hagyja őket cserben a fantáziájuk, mint egy egyszerű router. A Belkin tervezői is gondoltak egyet, és egy kis kijelzőt tettek útválasztójukra, amin a fontosabb információk megtekintésén kívül néhány beállítást is elvégezhetünk. Ezúttal a Computer Emporium Kft. jóvoltából a Belkin N1 termékcsaládba tartozó, formabontó routerét és három N szériás hálózati adapterét vizsgáltuk meg.

Az útválasztó nagyon igényesen volt csomagolva. Fekete, minimalista dizájnú dobozát felnyitva rögtön az N1 Visionnel néztünk farkasszemet. Alatta kis számozott dobozokban bújt meg a tápja és a citromsárga UTP kábel, illetve találtunk itt még egy telepítő CD-t és egy gyors üzembehelyezési útmutatót.

A Belkin N1 Vision nem éppen úgy néz ki, mint egy szokványos router. Az első ránézésre leginkább szembetűnő részlete természetesen a középen található, vezérlőgombokkal is ellátott monokróm kijelző. A képernyőn fekete alapon világos pixelekkel jelennek meg a kapcsolatok adatai. Pár gombnyomásból elérjük itt a routerre kapcsolódott eszközök letöltési sebességét, az összesített le- és feltöltési tempót, IP címeket, és néhány beállítást is elvégezhetünk.

Az útválasztó egy talpon áll, csak így használható, tehát támaszték nélkül vagy falra akasztva sem tárolható. Három antennája különböző mértékben forgatható körbe, így míg a hátulról nézve bal oldali 270 fokban, a két másik csak 180 fokban állítható. A nyomtatott áramkör által termelt hő a lyukacsos borításon keresztül áramlik ki.

A készülék alsó részén sorakozik a négy Gigabit Ethernet LAN és az egy WAN csatlakozó, illetve a tápaljzat is ide került. AZ UTP portoktól jobbra találjuk a reset gombot. A használati utasításban való könnyebb beazonosíthatóság érdekében – ahogy a kellékek dobozain is láthattuk már – a csatlakozók is számokkal vannak jelölve, így még egyszerűbbé válik az útválasztó üzembehelyezése.

A router szétszedését nem akartuk erőltetni, de az interneten talált információk szerint Atheros chipset található benne, pontosabban Atheros AR7141 processzora van, ami mellé 16 MB RAM és 8 MB flashmemória került. A gigabites kapcsolatokat a Vitesse 7385 chip kezeli.

Belkin N adapterek

A routerhez három adaptert vizsgáltunk meg. Az USB-s, PCMCIA-s és ExpressCard-os változatból az első kettővel végeztünk később méréseket. Először a Belkin N Wireless USB Adaptert vettük szemügyre. Kis dobozában megtaláltuk magát a vevőt, amihez egy kupakot is mellékeltek, továbbá egy USB-s dokkoló-hosszabbítót, telepítő CD-t és egy rövid kézikönyvet.

Maga a vevő egy testesebb pendrive-ra hasonlít méretben. Elég széles, hogy például egy notebooknál az aljzatra kapcsolva a mellette és alatta lévő csatlakozókra is átnyúljon, ezért érdemes használni a hosszabítót. Kupakja mindkét felére ráhúzható, ezért nehezebb elhagyni, bár az USB-s oldalon nagyon lazán rögzül.

A dokkolóba állítva megfelelő lesz az antenna pozíciója. Kábele elég hosszú, hogy egy földre helyezett asztali számítógép portjától az asztalon lévő monitorig elérjen. Viszont hiányoltunk belőle valamiféle nehezéket vagy – például tapadókorongos – rögzítést, mivel a könnyű szerkezet a merev kábel csavarodásától könnyen feldőlhet.

Az N Wireless Notebook Cardhoz még szegényesebb körítés jár, de ezt nem tekintjük negatívumnak, hiszen a telepítő CD-n és kézikönyvön kívül nincs is szükség másra az üzembehelyezéséhez.

A kártya PCMCIA interfészen keresztül kapcsolható a laptopunkra. A fekete rész nagyjából három centiméterrel lógott túl a hordozható számítógép oldalán. Ezen található az antenna, továbbá egy-egy, a készenléti állapotot, illetve az adatforgalmat jelző kék LED.

Az N Wireless ExpressCard Adapter is hasonló csomagban érkezett. A vevőn, a CD-n és némi papíranyagon kívül nem is került más a dobozba.

Az ExpressCard-os Belkin vevő is a PCMCIA-s társához hasonló mértékben lóg túl a laptop oldalán.

Szoftver

Az adapterek ugyanazt a szoftvert kapták. A Wireless Networking Utilityvel figyelemmel kísérhettük a routerre, illetve az azon keresztül az internetre történő csatlakozás állapotát, a jelerősséget és az elérhető vezeték nélküli hálózatokat. A My Connections fül alatt gyűjthetjük az előnyben részesített kapcsolatokat, és például rejtett SSID-s hálózatnál mi is megadhatjuk az adatokat.

Az Advanced Diagnostics Toolst kicsit elrejtették az átlag felhasználó elől. Itt rengeteg plusz információt kaphatunk a kapcsolatokról, és néhány tesztet is lefuttathatunk.

A router szoftvere

Az útválasztó képernyőjéről sok hasznos információt leolvashatunk. Az első oldalon az internetre csatlakozás állapotát láthatjuk az egymáshoz kapcsolódó hardverek sematikus ábráján keresztül. Így ha valami baj van, a piktogramokra tekintve azonnal láthatjuk a hiba helyét. Tovább lépve van egy dátumos-idős oldal, azután pedig jönnek a hálózati forgalom méréseit tartalmazó részek. Ezek egyike az utolsó 24 óra alatt le- és feltöltött adatmenyiséget mutatja számítógépekre lebontva,

A következő az aktuális sebességet jelzi. Két grafikon is van, amik körülbelül fél-egy másodpercenként frissülve mutatják a hálózat kihasználtságát. Megjeleníthetjük a le- és feltöltést vagy csak a letöltést.

A menüben további beállításokat végezhetünk el. Ilyen például a Wi-Fi sugárzás kikapcsolása. Ezekhez a műveletekhez rövid segítségeket is igénybe vehetünk.

Lekérdezhetjük a helyi hálózat és a Wi-Fi adatait, és a vendég számítógépnek is biztosíthatunk ideiglenes hozzáférést.

Beállítás

A webes felületen az alapbeállításokat egy varázslón keresztül is elvégezhetjük. Ez az esetek többségében tökéletesen megfelel az internet és a Wi-Fi beüzemeléséhez. Ha ez megvan, a főoldal fogad minket egy táblázattal, ami a legfontosabb információkat, adatokat tartalmazza.

A LAN Settingsnél az útválasztó IP címét adhatjuk meg, amin a többi számítógépről elérhetjük. Itt aktiválhatjuk a DHCP szervert, illetve a kiosztható IP tartományt is itt határozhatjuk meg. A WAN oldalon a szolgáltatótól kapott adatok alapján az internetelérést állíthatjuk be.

A Wireless lapon nem meglepő módon a vezeték nélküli hozzáférést szerkeszthetjük. Megváltoztathatjuk a csatornát, az SSID-t és a sávszélességet, továbbá itt aktiválhatjuk a QoS szolgáltatást is. A titkosítást a WEP, WPA-PSK vagy WPA2-PSK kódolások közül választhatjuk ki. Itt adhatjuk meg a vendéghozzáférés bejelentkezéséhez szükséges nevet és jelszót. A következő aloldalon a WPS, azaz a Wi-Fi Protected Setup beállítását végezhetjük el. A WPS-kompatibilis eszközöket ezután gombnyomásra vagy egy PIN-kód beírásával rögtön üzemkésszé tehetjük, alig pár másodperc alatt. Végül a routert hozzáférési ponttá is változtathatjuk.

A tűzfal szekció főoldalán rögtön a naplózás legfrissebb bejegyzései fogadnak. Ezeket rögtön el is menthetjük.A következő aloldalakon a virtuális szervereket és a port nyitást, illetve tiltást lehet beállítani. Sok játékprogramhoz előre mentett profilokat találunk, így elég csak kiválasztani a megfelelőt és máris nyílt portokkal játszhatunk. Természetesen MAC cím szerinti szűrés és tiltás is alkalmazható a routerre kapcsolódó számítógépekre.

A router használata előtt érdemes frissíteni a firmware-t, ahogy mi is tettük a tesztelés előtt. Az 1.00.11-es verzióról pár perc alatt meg is történt az 1.00.15-ösre váltás.

Tesztelés, értékelés

A Belkin Wi-Fi eszközeit ezúttal is új környezetben, egy kétszintes családi házban teszteltük, melynek alaprajza a lenti ábrán látható. A mérésekhez egy IBM ThinkPad R51 notebookot és egy AMD Sempron processzoros asztali számítógépet használtunk. A környéken nem találtunk másik működő hálózatot, ami esetleg zavarhatott volna. Ki kell emelni, hogy mérési eredményeink csak információs jellegűek, más környezetben ugyanezek az eszközök teljesen másképp viselkedhetnek.

Az útválasztót a 0 pontba helyeztük, majd az 1-8 pontokból hajtottunk végre méréseket. Az 1-5 pontok a lakáson belül, a földszinten voltak, különböző távolságra az adótól, különböző vastagságú falak mögött. A 6-7 pontokban a házon kívül mértünk, a 8-as pont pedig az emeleten volt.

  PCMCIA Wi-Fi -
LAN
USB Wi-Fi -
LAN
PCMCIA Wi-Fi -
USB Wi-FI
NB-->
Asztali
Asztali-->
NB
NB-->
Asztali
Asztali-->
NB
NB-->
Asztali
Asztali-->
NB
1. 5200 kb/s 4000 kb/s 4500 kb/s 2700 kb/s 1500 kb/s 900 kb/s
2. 5000 kb/s 4000 kb/s 4700 kb/s 2600 kb/s 900 kb/s 1100 kb/s
3. 4000 kb/s 2700 kb/s 4100 kb/s 1700 kb/s 700 kb/s 800 kb/s
4. 3900 kb/s 2400 kb/s 3400 kb/s 1600 kb/s 600 kb/s 600 kb/s
5. 4000 kb/s 2300 kb/s 4000 kb/s 1600 kb/s 600 kb/s 400 kb/s
6. 4400 kb/s 2400 kb/s 4600 kb/s 1700 kb/s 400 kb/s 400 kb/s
7. 1900 kb/s 700 kb/s 2300 kb/s 1900 kb/s 300 kb/s 250 kb/s
8. 4100 kb/s 2500 kb/s 4200 kb/s 1700 kb/s 700 kb/s 700 kb/s

A mérések során arra a megállapításra jutottunk, hogy néhol egészen nagy különbségek tapasztalhatók az adatátviteli sebességekben attól függően, hogy a notebookunk („NB”) és az asztali számítógép („Asztali”) között melyik irányba másoltunk. Így végül kimértünk minden sebességet. Ezeknek az adatoknak az összefoglalója látható a fenti táblázatban.

Összességében nem mondhatók túl gyorsnak a Belkin hálózati eszközei. A kapcsolatok viszont elég stabilak, végig jó minőségűek voltak. Még a legtávolabbi ponton sem szakadt meg sokszor az átvitel, de ha mégis, az adapterek gyorsan visszacsatlakoztak a hálózatra. A mérések közben gyakran észleltünk kiugró átviteli sebességeket, azonban ezek csak néhány másodpercig maradtak fenn. Az átlagos, tartósan érzékelhető tempók a feljegyzett értékek közelében voltak. A tesztelés közben nem volt a környéken más, esetleg zavaró Wi-Fi hálózat.

Az adapterek chipsetjéről nem sikerült információt szereznünk, de valószínűleg – ahogy az N1 Wireless termékek – ezek is Ralink chipesek. Így a kelleténél kicsit lassabb sebesség magyarázható lenne a különböző chipsetek összeférhetetlenségével.

Értékelés

A Belkin termékekkel meg voltunk elégedve. A routert gyorsan sikerült üzembehelyezni, minden beállítás egyértelmű helyen volt. A webes felülete ugyan nem túl szép, de jól használható. Az LCD kijelző látványos, bár lehet, hogy a felhasználó egy hét után megunja, és kikapcsolja a funkciót, a routert pedig a fal felé fordítja. Igazából hasznos is lehet, egy jó példa erre a tesztelés alatt történt eset, amikor a kijelzőn azt vettük észre, hogy hirtelen megugrott a letöltés, holott mi semmit nem csináltunk. Az oldalakat lapozva derült ki, hogy eggyel több vezeték nélkül kapcsolódó kliens van a hálózatunkon. Ekkor még nem volt lejelszavazva a Wi-Fi kapcsolat, így egyértelmű volt, hogy valaki épp az internetünket lopja. Ezt egyébként nem feltétlenül vettük volna észre, hiszen ki nézi a webes felületet percenként? A router egyébként stabilan működött, igaz, egyszer úgy lefagyott, hogy csak a tápkábel kihúzása és visszahelyezése után sikerült életet lehelni belé. De ez még a firmware-frissítés előtt történt, így elképzelhető, hogy a fagyást okozó hiba azóta javításra került. A frissítés után nem is tapasztaltunk többé ilyet. Az eszközök sebessége, ahogy említettük, nem volt túl nagy, ám ezt ellensúlyozta a stabil kapcsolat, ami hasonlóan fontos, hiszen egy folyton szakadozó elérés még a lassúságnál is idegesítőbb lehet.

Az N1 Vision élettartam-garanciával 40 000 forint körüli áron vásárolható meg, ami elég soknak tűnik érte. Igaz, hogy van kijelzője és Ethernet portjai gigabites sebességűek, ám például az USB csatlakozó hiányában se HDD-, se nyomtatókezelés nincs. Sőt, az Asus legutóbb tesztelt, ugyancsak gigabites RT-N15 routere több mint 10 000 forinttal kerül kevesebbe. Persze azon nincs kijelző. Egy normál, 10/100-as routerből meg akár kettőt is vehetnénk a Belkin árából. A Belkin router ennek ellenére stabil teljesítménye miatt tetszett.

Az adapterekkel sem volt gondunk. Szoftverük gyors telepítése után pillanatok alatt az N1 Visionre tudtunk csatlakozni, azután pedig szinte egyáltalán nem volt gondunk a hálózati kapcsolattal és az interneteléréssel. Az USB-s, PCMCIA-s és ExpressCard-os vevők 10 000 forintért kaphatók.

Belkin N1 Vision

ndavid

Azóta történt

Előzmények