Hirdetés

Barebone rendszerek

Előkészített konfigurációk: barebone, SFF és mini PC.

Small Form Factor

Külön kategóriát alkotnak az SFF (Small Form Factor) gépek. Alaplapjuk a gép aljába került, magasságuk éppen akkora, hogy a teljes méretű videokártyákat is el tudják nyelni. Ez a tulajdonságuk akár izmosabb játékgép építéséhez is megfelelő alappá teszi őket. A kicsik közül az SFF gépek piaca a legerősebb, itt található a legszélesebb kínálat, és ezek az apróságok a legcsinosabbak.

A legolcsóbbak közé tartozik a kifutóban lévő 48 000 forintos AOpen XC Cube EX18. Külső mérete 200 x 190 x 320 mm, tömege alaplappal és táppal együtt 3,8 kg. Az teszi a viszonylag alacsony ár mellett érdekessé, hogy a közkedvelt Athlon XP és Socket A foglalatú Sempronokat kezelő nForce2 chipkészlet dolgozik benne, melynek DirectX 7 kompatibilis beépített grafikus kártyája a régebbi játékokkal is elboldogul.

Akinek nem lenne elegendő ez a grafikus teljesítmény, AGP vagy PCI foglalatú videokártyát is beleszerelhet, de szem előtt kell tartani, hogy a 220 wattos, PFC funkcióval ellátott táp erőforrásai végesek. Szerencsére minősége miatt nem kell aggódnunk, ugyanis az FSP-től származik. Egy közepes teljesítményű VGA-val, mondjuk GeForce 6600 GT-vel még minden bizonnyal elbír az AOpen kocka.


AOpen kisgépek két arca

Bővítőhelyekből csak a legszükségesebb, egy ötnegyedes, valamint egy-egy külső és belső, három és feles áll rendelkezésre, ezekben kényelmesen elfér az optikai meghajtó, a merevlemez, esetleg egy kártyaolvasó vagy egy floppymeghajtó. A kis gép többi komponense megegyezik a nagyokéval: van hatcsatornás hangrendszer optikai ki- és bemenettel, 10/100-as hálózati vezérlő, USB és FireWire portok. Ezen felül az integrált videokártyának van S-Video kimenete is.

Hirdetés

Háromezer forinttal drágább a nagyon hasonló felszereltségű, de SiS 661FX/964 chipkészletes alaplapján Socket 478-as Intel processzorokat fogadó AOpen XC Cube EX661.

Az Asus praktikus cipelőfület szerelt az elsősorban szórakoztató központnak szánt SFF gépére, az S-pressora. Az alapverzió megközelítőleg hatvanezer forintért kapható, de létezik jó húszezer forinttal drágább DeLuxe változat is, melyhez TV vevő, távirányító, multimédia szoftver és előlapi kijelzőpanel is tartozik. A DeLuxe érdekessége az Instant On funkció, mellyel az operációs rendszer elindítása nélkül is TV-zhetünk vagy hallgathatunk zenét.


Asus S-presso cipelőfüllel

A beépített alaplapon Intel 865G északi és ICH 5 déli híd dolgozik, és Socket 478-as processzorokat fogad. Többi paraméterét tekintve az S-presso klasszikus SFF gép, 2 GB memóriát kezel. Ugyan két PATA és két SATA adattároló is ráköthető, csak egy ötnegyedes és egy három és feles meghajtó fér bele. Külső adatkommunikációra szolgál még a 10/100-as hálózati vezérlő és a hét az egyben kártyaolvasó. A bővítőkártyákat egy AGP és egy PCI foglalat, valamint 220 wattos táp várja. További részletekért érdemes elolvasni bemutatónkat.

Az SFF piac királya a Shuttle. XPC-ivel a piac több, mint felét birtokolja, emellett az ő kínálatuk a legszélesebb is. Hazánkban pillanatnyilag több, mint egy tucat fajta XPC-t kapni, melyek között a legújabb chipkészletekkel szerelt brutális erőgépek is találhatóak. Itthon egyedül a Shuttle gépeibe szerelhetünk Athlon 64 processzort vagy kétmagos Pentium 4-et. Az egyediségnek és nagy névnek - no meg a nagyszerű formatervnek - viszont megkérik az árát, az XPC-k a legdrágább SFF gépek közé tartoznak.

A Socket 754-es AMD processzorokat fogadó Shuttle XPC SN85G4 ára picivel átlépi a százezres határt. Ennyiért egy nagyon csinos alumínium dobozba zárt, nForce3 250 chipes alaplapot kapunk, mely majdnem mindent tud, amit az SFF deszkák tudni szoktak, csak az integrált videokártya hiányzik róla. A teljes magasságú kártyákat is benyelő AGP vagy PCI foglalatba lehet képmegjelenítőt illeszteni. Az adattárolókat két PATA és két SATA csatlakozó várja, de csak egy nagy, egy kicsi és egy rejtett merevlemez-foglalatot alakítottak ki a ház belsejében. Az előlapra került egy nyolc az egyben kártyaolvasó, a hatcsatornás hangrendszer pedig optikai ki- és bemenetekkel is rendelkezik.


Shuttle XPC SN85G4

Az izmosabb processzort és videokártyát 240 wattos táp működteti, a központi egység hűtését egy hőcsöves bordára és egy halk, 9,2 centiméteres ventilátorra bízták. A Shuttle kisgépei a legkisebbek közé tartoznak, külső méretük csupán 300 x 200 x 185 milliméter, üres tömegük 2,85 kilogramm, ehhez már csak a processzort, memóriát, meghajtókat és a videokártyát kell hozzáadni.

Hogy a foglalatok szerinti bemutatás teljes legyen, meg kell említeni az LGA775-ös processzorokat fogadó XPC SB83G5M-et, melyet június elején vizsgáltunk meg. Főbb jellemzői, hogy Intel 915G északi és ICH6R déli hídra épül; 123 000 forint a ára. Paramétereit tekintve nagyon hasonlít a Socket 754-es XPC-re, csak tükrös elejéről hiányzik a kártyaolvasó, de van benne integrált grafikus vezérlő, és a tápja is tíz wattal erősebb.


XPC SB83G5M - ízléses számítógép építhető köré

A legújabb processzorokat preferálók sem maradnak Shuttle XPC nélkül. Az SN25P alaplapján nForce4 Ultra chip dolgozik, így a kétmagos Athlon 64-ekkel is elboldogul. Merevlemezből akár hatot is tudna kezelni (két PATA és négy SATA), de „csak” kettő fér bele, ami nagy szó egy kisgépnél, ráadásul van még hely egy kis és egy nagy meghajtónak is. A videokártyákat - integrált chip hiányában - természetesen PCI Express x16 slot várja, és került mellé egy rövid PCI Express is. Hagyományos PCI foglalat nélkül a TV vevőre vágyók egyelőre gondban lesznek.


Shuttle XPC SN25P - picivel magasabb

Az izmos processzor, a merevlemezek és az erősebb VGA megfelelően nagy, 350 wattos tápegységet kapott. A sok-sok melegedő alkatrész miatt a belsőt jelentősen át kellett tervezni. A merevlemezek a gép tetejébe kerültek, szellőztetésükről két kis ventilátor gondoskodik. A processzor hűtését is formálták, oldalról szívja be a hideget, a másik oldalon ereszti ki a meleget. Sajnos a belső átszervezéshez méretnövekedés is társult, az XPC 325 x 220 x 210 milliméteres, üres tömege pedig 4,25 kilogramm. Szerencsére a megnövelt házba befért egy 8 az 1-ben kártyaolvasó is.


Az izmosabb Shuttle XPC-k szellőzése

Inteles dualcore fronton sem kell aggódni, az XPC SD31P ugyan külsőre megegyezik a Socket 939-es erőgépecskével, de belsejében Intel 945G + ICH7-R chipkészlet várja a kétszívű Pentiumokat és a legfeljebb 667 MHz-es DDR2 memóriát. Az erős táp és a két merevlemezhely itt is adott, sőt az északi hídban integrált videovezérlő is van. Sajnos az árcédulán 143 000 Ft szerepel.

Természetesen a Shuttle boszorkánykonyhájában nem állnak le, már kotyvasztják a két videokártyát befogadó SFF csodát.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények