0. oldal / "bevez"
P4X-Ray :)
Kezdjük egy idézettel! "(..) a júniusi Computexen a VIA, ha törik, ha nem törik, be fogja dobni a köztudat sekélyes medencéjébe a P4X266 jelű chipsetjét, hadd készüljenek rá lapok, vegyék, vigyék, ami kell. Az Intel erre vélhetően marcona ügyvéd gyalogsággal rohamozza meg a bíróságot, és lesz nemulass, mert ilyet azért mégsem lehet. A VIA persze majd a jóhiszemre apellál, hogy ő ugye aszitte, az S3-mal ez is járt, tehát nem érti majd a vádakat, aztán végül ismét gazdát cserél a -marketing kerettel egy polcon heverő- szabadalmi pereskedésekre elkülönített pár guriga dollár, hogy mindenki elégedett legyen, és hogy a bírósági pereputty is hazavihesse a minimálbért.."
"VIA-Intel: adok-kapok (de mit?..)" címmel több mint négy hónappal ezelőtt követtük el az iménti hírt, és meg kell hagyni, büszkék vagyunk magunkra, hiszen ismét igazunk lett, mint már annyiszor. :) A pontos bírósági forgatókönyv persze még alakulóban, annyi azonban bizonyos, hogy az Intel vádjait VIA viszontvádak tromfolják éppen, mint mi is megírtuk, amelyeknek már viszonylag kevés közük van a jóhiszemhez: megalapozott és izmosnak tetsző ellenérvekkel száll ringbe a tajvani gyártó.
A fejleményekről persze folyamatosan tájékoztatjuk majd az olvasót, stay tuned, ilyesmi. Hogy ez annyira azért mégsem izgalmas? Van benne valami. Minket is inkább az érdekelne, hogy az ominózus chipset mit tud. Illetve már nem érdekel. Persze nem azért, mert a téma iránti érdeklődésünk már nem a régi, bár újabban akár ez is lehetne, sokkal inkább azért, mert az utóbbi négy napot egy ilyen set-tel szerelt lapon vészeltük át. Az átvészelés itt inkább a napoknak és nem a lapnak szól, hiszen a board meglepően vagy épp alig meglepő módon stabil volt mindvégig.
AZZA lap már volt nálunk korábban is, a Pro266-os chipset-et felvállaló holmiról csak a legnagyobb elismeréssel tudtunk szólni, más kérdés, hogy maga a platform nem az igazi, ez azonban ugye nem az AZZA sara. A gyártóról sajnos még cikkünk ellenére is keveset hallani, ami azért sajnálatos, mert az igényesebb manufaktúrák egyike, ráadásul ár/teljesítményre sokszor kimagaslót produkál, mint azt most is látni fogjuk. Ez persze valójában mindkét fél érdeme lesz, de ezt talán nem is érdemes külön kiemelni.
Hirdetés
Ha még nem lenne világos, tesztelt lapunk egy P4X266-os VIA chipset köré épített DDR-es P4-es AZZA mobo volt, mi pedig odáig voltunk és vissza, nemcsak a cucc teljesítménye, hanem az ára miatt is, de erről kicsit később.
Az ősz IT-s szemmel nézve elsősorban az Intel Developer Forum-ról szokott szólni, persze többek közt, azonban idén a VTF néven futó, bár időben kicsit később zajló, konkurens szemlét is nagyfokú figyelem kísérte. A VIA Technology Forum 2001 kiemelten hozta a cég, ha minden jól megy, leendő sikerplatformját, a P4X266-ot, illetve a P4M266-ot, amely az előbbi megoldás grafikus maggal megfejelt változata. Kiemelt helyen, mégis, állítólag a szemle alatt a kiállított lapok többsége szép csendben lekerült a standok polcairól, és dobozok mélyén pihenve próbált kellő távolságot tartani. Ez persze frankó kis ellentmondás valahol, érezzük mi is, de ez volt a helyzet: a gyártók hoztak is lapokat a VTF-re, meg nem is, gyártanának P4X266-os board-okat, meg nem is, és alapvetően tudják, hogy mit akar(hat)nak, meg persze nem is.
Ha én kis gyártó volnék, akit az Intel-nek vélhetőleg nem pálya szankcionálni, hiszen egy ilyen gyártó kevés vizet zavar, ha a fene fenét eszik is, azaz ha akár P4X266-os set köré épít lapot, tehát ebben az esetben én már rég kihoztam volna a magam P4X266-os alaplapját. Nos, az AZZA nem marasztalható el itt a legkevésbé sem, hiszen majdnem úgy viselkedik, ahogyan azt az imént vázoltuk: VIA-s lapja a VTF után nem sokkal, épp egy hete jelent meg. Hab a tortán, hogy a futár már a hivatalos debüt előtt itt volt vele, illetve nem pontosan itt, hiszen az AZZA disztrije ugye a CHS. A szeptember 10-ei prömier amúgy nyilván fricska az Intel-nek, aki ugyanekkor hozta ki hivatalost a maga low-end P4 cuccát, az i845-öt. Köré épített lapokat egyébként már hetek óta láttunk egyes listákon, de ez megint más kérdés.
Szemfüles kis gyártónak lenni tehát jó. Nemcsak azért, mert lazán fügét mutathatunk a nagyoknak, ez az attitűd amúgy tőlünk sem idegen :), hanem azért is, mert kihasználva a nagyok tehetetlenségét és dönteni képtelenségét, kicsit nagyobb gyártókká válhatunk. Mert pl. az ASUS vagy MSI egyelőre nem számol(hat) a P4X266-tal, hiszen ezt az egész VIA-s "kavarást" az Intel nem tolerálja. Éppenséggel tolerálhatná, ráadásul bőven lehet, hogy végül mégiscsak az lesz, hogy a chipset hivatalosan is zöld utat kap, hiszen az Intel ugye nem csak chipset-eket, avagy elsősorban nem chipset-et gyárt.
1. oldal / "azza p4x2-av"
Költségérzékeny olvasóinknak tehát hadd jelentsük elsőként: az eddigi P4-es lap szlogen ("lapot csak 40 fölött, nettó") immár a múlté, az AZZA más lapra tartozik! Ráadásul a RAM hozzá DDR és nem RD, amely csupáncsak fele annyit jelent, persze árban.
AZZA P4X2-AV "Value Edition"
A chipset-ről annyit, hogy a VIA-nak ehhez sem kellett túl messze menni, persze annak ellenére, hogy az Intel szerint ugye ismét túl messzire ment, hiszen mindössze a már meglévő Pro266-os DDR-es PIII-as chipset-jéhez illesztett P4-es rendszerbuszra, tehát egy, a VIA szerint az S3-mal együtt megkaparintott (Intel) szabadalom bevetésére volt szükség. A North Bridge (P4X266) tehát ezzel a kiegészítéssel a korábbi megoldás frissítése csak, míg a VT8233 jelű South Bridge korábbról szintén ismerhető, ezt láttuk már a KT266-os lapokon is. A két híd között egy harmadik "híd" teremt kapcsolatot, ez 8bit széles, és másodpercenként 266MB fér át rajta. A V-Link néven futó belső csatoló eképp 266MHz-en üzemel.
V-Link-elt déli híd
Még egy dolgot érdemes kiemelni, ez pedig az upgrade-elt (DDR) memóriavezérlő, amelyet az októberben bemutatandó KT266A chipset is magában hordoz majd, és amitől a tesztek szerint minden korábbinál nagyobb teljesítmény várható. Erre egyébként az AZZA mostani lapja sem cáfolt rá. A dolog hátterében a chipset kellő buffer-ekkel ellátottsága áll, amit ugyan az i845 már überelni tud (12), azonban a 8-as IOQ (In Order Queue) Depth még így is tisztességesnek mondható, az i850 esetén sincs ez másként. Mindez a memóriasávszélesség kihasználásánál kap kiemelt szerepet.
AZZA lapot itthon két évnél kevesebb garral csak feketén kapni, ez pedig mindenképp jó hír, bár két év egy alaplap esetén nagy idő, ám ez más kérdés. Sejthetően egyébként mostani AZZA lapunk két év múltán sem kényszerül majd túlzottan szégyenkezni, hiszen már Northwood-kompatibilis (P4, 0.13 mikron) Socket 478-as foglalattal bír, amelyről ugyan megvan a magunk nem épp hízelgő véleménye, de ez a lap kvalitásait nem nagyon befolyásolja. (érdekes "fejlemény", hogy annak ellenére, hogy korábbi Socket 478-as lapjaink egytől-egyig elengedték(!) a CPU-t, amikor a bordát megpróbáltuk leemelni, az AZZA ezt nem hozta, legalábbis egyből egyszer nem..) A további szempontok és egyebek előtt azonban foglaljuk össze a már kívülről fújt specifikációkat!
AZZA P4X2-AV | |
Támogatott procik | Intel Pentium 4 (Willamette / Northwood) |
CPU foglalat | Socket 478 |
Rendszerbusz | Quad pumped, 100/400MHz, 133/533MHz QDR |
Chipset | VIA P4X266 (VT8753/VT8233) |
FSB értékek | 100-132MHz |
Túlhajtást segítő fícsörök | "Szorzóállítás", FSB tuning (MHz-enként!), mind BIOS-ból |
Memória | 3db 184 pin-es DIMM foglalat DDR SDRAM-nak, max. 4GB |
Bővítő helyek (AGP/ PCI/ ISA/ AMR|CNR) | 1/6/0/1 |
Integrált VGA | Nincs |
Integrált hang | AC'97 codec 2.2 (VT1611A) |
Egyéb fícsörök | Stand-by LED |
BIOS | Award BIOS V6.00 |
Méretek | ATX, 304x230mm |
Kapcsolódó online anyagok | "Azza.com", BIOS, manual (PDF) |
És akkor az "egyebek". A lap kialakítása átlagos, a tápcsatlakozók elhelyezésében egyelőre egyik gyártó sem konzekvens: időnként ugyan akad egy-egy jól sikerült implementáció, de legtöbbször az a helyzet, hogy ez a kérdés csak sokadrendű szempont. Persze az is igaz, hogy ezen túl sok minden nem múlik. Mindkét bónusz tápcsati (AUX, 12V) megtalálható a lapon, ezek közül a 12V-ost okvetlen csatlakoztatni kell, a másikat nem muszáj. A lap nevében az "AV" a value edition-nel egyenértékű: a laphoz nem jár a híres AZZA frontpanel, az USB és a hangcuccos kivezetéseinek, de ugyanígy mellőznünk kell a Vcore állítást, a Voice Diagnostic-ot, és a 133 feletti FSB-ket is. Ez utóbbit a lap nem támogatja, ugyan az opció izzításához kellő jumper helye meglelhető. A chipset egyébként elboldogulna a 133-as FSB-vel. Külön szót érdemel a lap BIOS-a, amely ugyanazon logika mentén halad, mint a Pro266-nál láttuk: messze a legáttekinthetőbb és legrendezettebb, amivel valaha találkoztunk. Ráadásul a RAM időzítéseket sem tartja titokban, bár nem annyira szószátyár, mint egy KG7-es ABIT, ahol olyan nyomasztó tolongás figyelhető meg a BIOS ezen fertályán, hogy még a tapasztalt áll is leesik, és a legtapasztaltabb szem is elkomorul. "Az ABIT-ok BIOS-ától ments meg Uram minket!.." :)
2. oldal / "stability"
Anand 845-ös tesztje óta tudható, amit a sajátunk során sajnos nem állt módunkban kideríteni, hogy egyes 845-ös lapok egészen 170MHz-ig működőképesek (ASUS P4B), és több is akad (Iwill P4S, ABIT BL7-R), amely ugyan nem ennyin, de 155MHz-en stabil volt. Kár, hogy anno nekünk mindössze egy napunk volt szorzó-lock nélküli CPU-val tesztelni, és kár, hogy ekkor is az MSI lapját választottuk. Ugyan Anand szerint az MSI 845 Pro2 csak 132MHz-ig húzható (mármint többet be sem lehet állítani..), ellenben nekünk 143MHz-en még stabil volt. Bocs Anand! :) Persze ez valószínűleg a BIOS-on múlt, de nálunk ugye 100-250MHz-ig ment a skála.
Hogy az AZZA lapja, másképp mondva a VIA chipset meddig stabil, azt tőlünk sajnos nem fogja megtudni az olvasó, hiszen 1.5GHz-es P4-esünkkel ennek nem tudtunk utánajárni. Arra természetesen volt lehetőségünk, hogy (ismét) kiderítsük, 15-ös szorzóval itt mekkora FSB-t visel el a procink és a lap, ez azonban megint felemás sikerű vállalkozásnak bizonyult: a Vcore állítás hiánya miatt a "belül" amúgy 1.7-es CPU-nk a 845-ösökben megfutott 124-es FSB-ig már nem bírta az iramot. 119-en azonban vígan szaladgált, alapfeszen. 1800MHz-en már nem fut(hat)ott el ugyanígy, és ez inkább tűnik valószínűnek, mint az, hogy a 20%-os túlhajtástól a chipset sokallt volna be, bár ez sem zárható ki.
PC2100 @ PC2793 :)
Egy biztos, a VIA jó szokását megtartva ezt a chipset-et is aszinkronra tervezte, tehát a memória az FSB-hez képest magasabb órajelen is járatható, ez ugye a "klasszikus" +33% esete. És nem csak járatható, hanem érdemes is járatni, hiszen teljesítmény szempontjából ez a beállítás több mint hálás. PC266-os mezei Micron DDR modulunk (46V16M8-75) a hivatalos specifikációk fölött 13%-kal még rendületlenül futott, ráadásul, az itt legextrémebb beállítások mellett. (2-2-5-2-1T-4 bank) A túhajtás a Sandra szerint egy az egyben hasznosul, mint CPU-to-mem. növekmény, tehát érdemes élni vele. A teszteredményeket hamarosan bemutatjuk.
Volt regulátorok für stability
Stabilitási gondjaink nem voltak vele, ez vélhetőleg elegendő alap lesz arra, hogy makulátlan működéssel kápráztassa el azokat a vásárlókat, akik az egyik nagy áruházláncban emelik majd le a polcokról a lapot, persze teljes konfig részeként. Egyedül az okozott konzekvensen problémát, hogy nagyobb FSB-re kapcsolás után a gépet ki kellett kapcsolnunk, majd újraindítani, hogy a beállítás érvényesülhessen: a "Save and Exit" választása után a boot rendre meghiúsult. Ez azonban szerintünk csekélyke gond csupán, ami ugyan egy ASUS vagy MSI lapnál sokkal csúnyábbnak tűnne, de ez "csak" egy AZZA, itt (és még mennyi egyéb helyen!) ez még elnézhető. Főleg az ár ismeretében. Ja, hogy ezzel még mindig adósok vagyunk? Ám legyen: a lap nagyker ára 29e Ft!! És mert vélhetőleg a kiskerek 8-10%-os árrését figyelembe véve sem megyünk majd drasztikusan 30e fölé, ez a lap akkora best buy, hogy olyan alig akad még egy!
PC-Alert - MSI lapokhoz :)
3. oldal / "tesztek, end"
Tesztplatform
A teszteredmények részben a papírforma szerint alakulnak, ami annyit tesz, hogy ez a chipset teljesítményre (CPU-to-memory bandwith) az i845 és az i850 közé ékelődik, azonban ár/teljesítményre (RAM!) felettük áll. Csak abba gondoljuk bele, hogy úgy (nagyker..) 100e bruttó pénzért fél giga DDR RAM-mal szerelt 1.5GHz-es P4-est kapunk, de persze ebben már az AZZA lap ára is benne van! Nem rossz. Hozzá való cooler-ből is egyre terebélyesedik a kínálat: az SCS után már feltűnt a Cooler Master egysége, és napokon belül itt vannak a Titan hűtői is, hogy csak az általunk ismert néhányat említsük.
Tesztkonfiguráció | |
Alaplap | AZZA P4X2-AV |
Proci | Intel P4 1.5GHz, Socket 478 |
Cooler | SCS P4 Cooler |
RAM | Micron 128MB DDR PC266 |
VGA | Leadtek GeForce3 64MB |
HDD | Fujitsu 20GB 5400rpm |
Hangkártya | Golden Melody Hi-Live / ESS Allegro |
Billentyűzet | Acer infra |
Táp | Enermax 353W |
Zárásként jöjjön pár Sandra screenshot, meg egy gyors táblázat, a miheztartás okán.
FSB: 119, RAM: 2-2-5-2-1T-4bank
FSB: 100, RAM: 2-2-5-2-1T-4bank, +33%
FSB: 113, RAM: 2-2-5-2-1T-4bank, +33%
Leadtek GeForce3 64MB, D3D (Unreal), NVIDIA 12.40, DX8.1, Win98 | |||
AZZA P4X2-AV, P4 1.5GHz @ .., DDR SDRAM @ .. | FPS (Frame Per Sec.) | ||
1500MHz (100*15), 133/266MHz | 640 * 480 | 800 * 600 | 1024 * 768 |
32bit | 149 | 147 | 142 |
1650MHz (110*15), 146/293MHz | |||
32bit | 167 | 166 | 159 |
1695MHz (113*15), 151/302MHz | |||
32bit | 172 | 168 | 160 |
1785MHz (119*15), 119/238MHz | |||
32bit | 169 | 165 | 159 |
ABIT BL7-R (i845), P4 1.5GHz @ 1500MHz (100*15), SDR SDRAM @ 133MHz | |||
32bit | 142 | 139 | 134 |
Gigabyte GA-8TX (i850), P4 1.4GHz @ .., Dual Channel (QDR) RDRAM @ .. | |||
1400MHz (100*14), 100/800MHz | |||
32bit | 162 | 158 | 151 |
1540MHz (110*14), 110/880MHz | |||
32bit | 178 | 173 | 167 |
Nekünk is feltűnt, hogy meglepően sok felkiáltójelet használtunk, ám nem véletlenül. Ár/teljesítményre ugyanis olyan erős játékos érkezett az eddig viszonylag zártkörű P4-es ringbe, aki előtt komoly karrier állhat. Az AZZA P4X2-AV lapja ugyan nem bír minden olyan fícsörrel, amit egy vérbeli tuninglaptól elvárnánk, azonban a lényeg ott figyel, ráadásul olyan áron, amiért nagy márkák kifutott platformokra készült lapjait mérik. A nálunk járt első DDR-es P4-es alaplap minden várakozáson felül teljesített, az Intel 845-D jelű (DDR-es) Brookdale frissítésének igencsak igyekeznie kell majd, hogy ezt a lapot/chipset-et megszorongassa. A 845 ugyan sokak szerint az új BX, nem véletlen állítólag a "B" betűs elnevezése sem, azonban árát tekintve most nem a legjobb választás. Ez most egyértelműen a VIA P4X266, azaz az AZZA lapja. Tehát: AZZA P4X2-AV!! :)
keopsz!