Kétfiókos Asustor NAS-ok az elitből

Hardver és képességek

Mindkét tesztalanyunkban Intel Atom családba tartozó processzor dolgozik, még ha az AS5102T esetében Celeronnak is hívják. Az AS-302T-t hajtó Atom CE5335 eredetileg médialejátszókba készült, 2012 elején a Berryville platformban mutatkozott be, majd ugyanennek az évnek a végén újra debütált a NAS-oknak szánt Evansport platformban. A dátumból sejteni lehet, hogy Clover Trail alapú megoldásról van szó, ami leginkább a Z2760-ra hasonlít. Két processzormagja 1,6 GHz-en jár, grafikus gyorsítója PowerVR SGX545 MP2, működésében 1 GB DDR3 RAM segíti. Az AS-20-as széria tagjaiban ugyanilyen architektúrás, de csak 1,2 GHz-es Atom CE3510 ketyeg 512 MB memória társaságában.


Asustor AS-302T alaplapja

Egy generációval frissebb, tehát Bay Trail alapú az AS51-es család hardvere. Konkrétan a Celeron J1900-at használják, melynek négy processzormagja 2,0 GHz-en pörög, de akár 2,41 GHz-re is felturbózhat. A DDR3 alapmemória itt 2 GB és nem az alaplapra forrasztva, hanem SO-DIMM formájában kapjuk, így egészen 8 GB-ig bővíthető a két foglalat révén. Egyébként ugyanilyen alapokat használ az AS50-es széria is, csak ott kétmagos, 2,4/2,58 GHz-es Celeron J1800 a processzor, az alap memória pedig 1 GB.


Asustor AS5102T alaplapja

A memória bővítéséhez elég három csavart meglazítani, így leszedhető a külső burkolat, alatta szépen, műanyag takarófólia alatt lapul a két SO-DIMM foglalat a nyomtatott áramköri lap fonákján. További csavarok oldása után lejön a hátlap a ventilátorral, és ebbe az irányba kihúzható a fenti képen látható alaplap is. Ezen vaskos borda alatt dolgozik az Intel processzor, a NAS-ok szellőzőnyílását pedig úgy helyezték el az alaplap felőli oldal elején, hogy ne csak a merevlemezeken, hanem a CPU hűtőbordáján is átáramoljon a friss levegő.

Világos, hogy a komoly, HDMI kimenetes hardver fejlett multimédiás képességekkel bír: akár az 1080p felbontású anyagok lejátszására is képesek tesztalanyaink. Sőt nem csak lejátszani tudnak, hanem transzkódolni is például telefonok vagy tabletek kisebb felbontású képernyőjéhez igazodva. Az x86-os hardver, a kép- és hangkimenet, illetve a rengeteg USB révén lényegében önálló számítógépként is használhatóak ezek a NAS-ok: lazán kezelik a billentyűzetet, egeret, sőt az USB-s Wi-Fit, Bluetooth-t vagy tévétunert, sőt akár DAC modulokat is, mint a teljes HTPC-k.

Médialejátszásra a közkedvelt XBMC-t használják, sőt az AS51 (és AS50) széria az utódját, a KODI-t is megkapta már. Emellett van Chrome internetböngészőjük és további appok is telepíthetőek, ezekre később kitérünk majd. Akinek pedig ez sem lenne elég, az AS51 (és AS50) családnál VMware és Citrix előkészítést kap, a NAS indulása közben lehívható menüből egyedi képfájl bootolását választhatja, de a teljesen funkcionális, x86-os PC BIOS-t is megtalálja.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés