Kétfiókos Asustor NAS-ok az elitből

Hirdetés

Próba

Némi csavarozás kell ahhoz, hogy az Asustor NAS-okba merevlemezt szereljünk, de ezután már neki is foghatunk a kezdeti beállításoknak. Ezt legcélszerűbb a mellékelt Asustor Command Centerrel megtenni, ami felderíti a hálózaton lévő Asustor NAS-okat és a szokásosnál valamivel több extra funkciója van. Más gyártóknál annak is örülni szoktunk, ha egy gombnyomással hálózati meghajtónak teszik meg a NAS-t, itt viszont meghajtó mellett távoli mappaként vagy FTP-vel is elérhetjük. Ügyes húzás az is, hogy (jelszót megadva) a vezérlőből újraindítható, felébreszthető, elaltatható vagy kikapcsolható a NAS, nem kell belépni a kezelőfelületére, és ott keresgélni ezeket a funkciókat.

Első indításnál a 1-Click Setuppal vagy kézi beállítás segíségével készíthetjük elő merevlemezeinket. A RAID 1 tömb felépítése az AS5102T esetében 3-4 percet, az AS-302T-nél kétszer-háromszor ennyi időt vett igénybe. Miközben a NAS dolgozik, érdemes lehet feltelepíteni az Asustor Backup Plan és Download Assistant programjait számítógépünkre. Előbbi néhány kattintással készít archiválási, szinkronizálási feladatokat, utóbbi pedig egy kifejezetten ügyes letöltéskezelő.

A NAS-ok kezelőfelületét már korábban leírtuk, mindent logikus helyen találtunk, semmilyen funkció sem hiányzott. Bár az AS5102T hardverben fejlettebb, majdnem minden beállítása egyezik az AS-302T-vel, csupán az appok kínálata bővebb egy kicsivel. A beállítási lehetőségek átböngészése közben ügyes fájlkezelőt találtunk, az előtelepített letöltéskezelő is kifejezetten jónak tűnik, bár telepítettük mellé az uTorrentet, ami szinte pontosan úgy néz ki és úgy működik, mint PC-s verziója. Felhős tárhelyhasználók közül a Googe Drive, DropBox és Asus WebStorage felé elkötelezettek örülhetnek, ezek szinkronizálását, adatmentését beépítve kezelik az Asustor NAS-ok, persze saját felhő is létrehozható például az ownCloud appal.


Nem csak PC-vel, hanem Android és iOS operációs rendszerű eszközökkel is elérhetőek, konfigurálhatóak az Asustor NAS-ok. Ehhez az AiMaster appot kell letölteni, majd csatlakozni a hálózatra, amire a NAS-t kötöttük. A tároló beazonosítása és a megfelelő jelszó beírása után hasonló stílusú felületet kapunk, mint böngészőn keresztül, persze itt az egyes menüpontokat a kisebb képernyőköz és érintéses kezeléshez szabták.

Nem csak a konfigurálásra való AiMaster appot kapjuk meg telefonra, tabletre, hanem továbbiakat is. A fotó-, videó- és zenestreamelő mondhatni alapdolog, emellett az AiSecure révén követhetjük a NAS-ra kötött kamerák képét, és a fájlkezelőnek, illetve a letöltéskezelőnek is van mobil változata. Az i-re a pontot pedig az AiRemote távirányító app teszi fel, ezzel az Asustor NAS-ok HDMI kimeneten keresztül elérhető, multimédiás felülete kezelhető.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés