ASUS ROG Flow Z13: táblagép játékosoknak?

A tavaly tesztelt X13-hoz képest még inkább a táblagépek felé mozdult el a ROG 2 az 1-ben notebookja.

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

Az ilyen levehető billentyűzettel rendelkező 2 az 1-ben táblagépek esetében a klaviatúra mindig kompromisszumos – vékony, tehát nincs értékelhető útja a billentyűknek, ráadásul általában viszonylag hajlékony is az alap, ha tehát nem lapul le teljesen az asztalra, még mozogni is fog gépelés közben. A Flow Z13 pogo pines és mágneses rögzítést használó billentyűzete is rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal, ez tehát az a negatívum, amit el kell viselnünk azért cserébe, hogy egy táblagépet használunk.

A gombok elmozdulása körülbelül 1,5 mm, amivel azért már együtt lehet élni, és a kiosztás is elviselhető (ne feledjük, hogy egy 13,4”-es képátlóba kell beleférnünk. A háttérvilágítás természetesen Aura Sync kompatibilis, de csak egyzónás – és a képek nem adják teljesen vissza, de a sötétszürke gombokon teljesen lekapcsolt világítás mellett a karakterek elég rosszul látszanak, érdemes tehát a LED-eket mindig használni.


[+]

A tapipad nem túl nagy (98 x 56 mm) és integrált gombokkal rendelkezik. Általános feladatokra megteszi, ráadásul kiegészíthetjük az érintőképernyővel, játékra pedig úgyis egeret kell használni, így ez nem akkora probléma. Természetesen a kisméretű gépházba épített apró hangszóróktól sem várhatunk csodát, a mélytartomány és általában a dinamika is hiányzik, de legalább magasabb hangerőn sincs torzítás.

Üzemidő

Az 56 Wh-s akkumulátor az erős hardverrel közepes üzemidőt biztosít, ami könnyed használat mellett 5-6 órás működést jelent, ami a táblagépek között csak átlagos érték. Nagyobb terhelésen, pláne játékkal akár egy óra alatt is elfogyaszthatjuk a rendelkezésre álló energiát, és ilyenkor belefuthatunk még egy jelenségbe: a mellékelt 100 wattos USB-PD töltő önmagában nem képes végig biztosítani a csúcsra járatott Z13 energiaigényét, ilyenkor egy keveset az akkumulátorból is fogyaszt a rendszer. Persze ez nem sok, így amint csökken a terhelés, hamar újra feltöltődik az akku.

Értékelés

Ahogy tavalyi testvére, úgy a Flow Z13 is egy impozáns mérnöki bravúr: kis méretben és tablet formátumban sikerült egy erős gamer notebookot elkészíteni. A gép azonban még az X13-nál is nagyobb mértékben tekinthető rétegterméknek: ha tényleg játszani akarunk, akkor ennyi pénzből nagyobb teljesítményt is kihozhatunk, míg ha a tablet és a hordozhatóság a lényeg, akkor szintén van jobb ajánlat nála. Gamer táblagépként viszont tényleg egyedülálló: egy professzionális kivitelű, érdekes és egyedi eszköz, mely munkára és játékra is bevethető, nézhetünk rajta filmet a kanapén heverészve, vagy olvasgathatjuk a netet az ebédlőasztalnál.


[+]

A tesztelt modellel kapcsolatban külön megemlítenénk, hogy a Core i9-12900H és RTX 3050 Ti kombináció, bár ütős, erősen a CPU felé „húz”, ez a felszereltség tehát akkor éri meg, ha elsősorban a processzor számítási kapacitását szeretnénk kihasználni. Pusztán játékhoz valószínűleg jobban járunk a Core i7-12700H és RTX 3050 Ti kombóval – vagy, másik, bár drága opcióként megvásárolhatjuk az XG Mobile-lal együtt, ami aztán tényleg gamer notebookká változtatja a tabletet, viszont ez pl. egy RTX 3080-at tartalmazó verziót választva kb. 400 000 forint többletkiadást jelent.

Az XG Mobile-lal kombinálva azonban tényleg egy tökéletes 3 az 1-ben munkaállomást kapunk: tabletet a tartalomfogyasztáshoz, 2 az 1-ben gamer notebookot mobil munkához és játékhoz, illetve egy UHD felbontáshoz is bőven elég erős asztali PC-t. A Flow Z13 ára magas, de legalább komplett csomagot kapunk vele: nemcsak a tabletet, de billentyűzetet, érintőképernyővel használható tollat és hordozást segítő tokot is – ezeket sok versenytárs csak felár ellenében biztosítaná.


ASUS ROG Flow Z13 GZ301ZE notebook

Wombath

Az ASUS ROG Flow Z13 GZ301ZE notebookot az ASUS hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés