Hirdetés

APC Back-UPS Pro 900 – áramszünet ellen

Nálunk járt az APC otthoni és kisirodai felhasználásra szánt szünetmentes tápegysége.

APC Back-UPS Pro 900

Biztosan mindenkivel előfordult már, hogy egy-egy áramkimaradás miatt kárba veszett a munkája, összeomlott az operációs rendszere, rosszabb esetben valamilyen hardvere távozott az örök, digitális vadászmezőkre. Ilyenkor rendszerint utólag vagyunk okosak – milyen jó lett volna egy szünetmentes áramforrás. Mondjuk egy olyan, mint az APC Back-UPS Pro családjának 900-as tagja, ami tiszteletét tette tesztlaborunkban.

A szünetmentes tipikusan az a hardverfajta, ami szépen diszkréten megbújik a háttérben, szobadísznek nem igazán lehet használni. A Back-UPS Pro 900 egy fekete műanyag torony, ami 250 milliméteres magasságával, 100 milliméteres szélességével és 382 milliméteres mélységével, illetve előlapi gombjaival és kijelzőjével akár munkaállomás vagy hálózati terminál dobozának is tűnhet. A lényeget – csatlakozóit – hátulján találjuk. Nem konnektoros dugaljak sorakoznak itt, hanem IEC (C13) aljzatok, vagyis a klasszikus tápkábel inverzei.

Tesztalanyunkhoz két kábelt kaptunk, így egy számítógép és egy monitor ezekkel rácsatlakoztatható, de további eszközökhöz nekünk kell majd kábelt venni, ami egyszerűbb nyomtatók, NAS-ok és routerek esetében problémás lehet. Aljzatból összesen nyolc van, ezekből négyet a szünetmentes akkumulátora támogat, négy pedig csak túlfeszültség elleni védelmet ad. Fel kell hívni a figyelmet a szürke csatlakozókra. A két akkumulátorral támogatottat fő (Master) csatlakozónak nevezik. Ha a rájuk kötött eszközök (például számítógép és monitor) huzamosabb ideig nullához közeli fogyasztáson vannak (tehát jó eséllyel alszanak), akkor a csupán feszültségvédett szürke aljzatokat kikapcsolja a szünetmentes.

Feljebb találunk telefonvonal és Ethernet hálózat védelmére szolgáló aljzatokat, illetve ide került a hozzájuk hasonló, USB vagy soros portra köthető vezérlőszoftver csatlakozója. Közöttük helyezkedik el a megszakító biztosíték. Olyan megoldást választottak, amit egy-egy leoldás után nem kell cserélni, elég benyomni, és mehet tovább a munka vagy a szórakozás.

Ahogy illik, a szünetmentes tápegység legnagyobb részét az ólomsav akkumulátor teszi ki. Ezt első indítás előtt meg kell fordítani, és máris használható is a berendezés, teljesre van töltve. Az akkun olvasható 7 amperórás és 24 voltos értékekből (valójában két 7 Ah-s és 12 V-os akku van benne) következik, hogy névleges teljesítménye 168 wattóra, de mivel a Back-UPS-nek 230 voltos váltóáramot kell generálnia kvázi-szinuszos jelalakkal, ezért teljesítménye nem alakítható át közvetlenül a fogyasztás és üzemidő hányadosára úgy, mint a notebook akkumulátoroknál. Adatlapja szerint legfeljebb 540 wattos kimeneti teljesítmény tud nyújtani, feltöltési ideje pedig nyolc óra. Találunk az APC oldalán egy számolót, ami nagyjából megmutatja, milyen fogyasztású gépet meddig tudnak tartani az egyes Back-UPS modellek.

Működés

Elektromos hálózatba kötve a szünetmentest, előlapján megjelent akkumulátorának telítettsége, hogy nagyjából mennyi idő múlva tölt fel teljesen, mekkora az éppen rákötött eszközök fogyasztása és még pár hasznos adat. Sokkal okosabbak lehetünk, ha a mellékelt USB kábellel rákapcsoljuk számítógépünket. A PowerChute programot telepítve egy alapos vezérlőfelületet kapunk monitorozó és beállítási lehetőségekkel.

A felületen folyamatosan nyomon követhetjük az elhasznált energia mennyiségét, hogy mennyi széndioxidot termel az előállítása, sőt ha beállítjuk az egységárat, akkor költségeinket is figyelhetjük. Ennél talán hasznosabb az a mező, ami az aktuális fogyasztás mellett várható akkumulátoros áthidalási időt mutatja. Legérdekesebbnek azt a lapot találtuk, ahol pillanatnyi fogyasztásunkat, az akkumulátor állapotát, napi átlagfogyasztásunkat és még pár adatot láthattunk.

A monitorozás mellett konfigurációs lehetőségeket is kapunk. Például megadhatjuk, hogy az USB-vel szünetmentesre kötött számítógépünket a berendezés lekapcsolja, ha már valamennyi perce akkumulátorról működik, emellett az akku hátralévő idejéhez (például 5 perccel a becsült lemerülés előtt) is köthető a lekapcsolás. Jól jöhet az a funkció, amivel időzítve kikapcsolható az áramforrás hangos és éles riasztója, így éjjel nem fog majd felverni minket egy pillanatnyi áramkimaradás.

Szintén hasznos az elektromos hálózat feszültségének figyelése.  Ha túl magas vagy túl alacsony érték jön, akkor az áramforrás inkább akkumulátorra vált. Végül, de nem utolsósorban megadhatjuk, hogy a Master csatlakozók milyen fogyasztási szintjén kapcsoljanak ki a hozzájuk kötött aljzatok.

Próba, értékelés

Bekapcsolás után egy meglehetősen izmos konfigurációt kötöttünk az APC Back-UPS Pro 900-ra, melyet Phenom II X6 1100T BE processzor, 8 GB memória és Radeon HD 6970 grafikus kártya határozott meg. Hogy még egy kicsit adjunk az áramforrásnak, melléjük kötöttük 30 hüvelykes Samsung SyncMaster 305T Plus óriásmonitorunkat. Így nyugalmi állapotban 210 wattot, terhelve 380 wattot mutatott a Back-UPS fogyasztásmérője. Négy processzormagunkat Prime-mal terheltünk, és elindítottuk a 3DMark06-ot, majd megszüntettük az áramellátást. Sivító hang társaságában 9 perces hátralévő idő jelent meg a Back-UPS kijelzőjén, ami nem is rossz közel 400 wattos terhelés mellett. Végül egyre gyakrabban ismétlődő hangjelzések közepette hét és fél perc után köszöntött be a sötétség, ennyit bírt a teljesen feltöltött akku. Visszatáplálása nagyjából nyolc órát vett igénybe, ahogyan a honlap és a szünetmentes előrejelezte.

Ezután kipróbáltuk az időzített kikapcsolást. Ahogy illik, a gép áramtalanítását követően lekapcsoltak a Master aljzatok által vezérelt, szürke aljzatok. Az USB-vel rákötött, Windows 7-et futtató gépen az alacsony fogyasztású tétlenség hatására aktiválódó lekapcsolás is működött, és sikerült biztonsággal lekapcsolni a számítógépet, amikor már 5 perce akkumulátorról dolgozott, tehát minden beígért funkció rendesen működni látszott. Egyedül azzal volt bajunk, hogy a Back-UPS Pro akkumulátorának töltése közben jól hallhatóan, durván 30 dB-es szinten zúgott.

Értékelés

Régi, nagy és elismert név az APC a szünetmentes tápegységek piacán. A Back-UPS Pro 900-ban egy abszolút korrekt, jól felépített, megfelelő szoftverrel ellátott készüléket ismertünk meg, ami komoly konfigurációnkat és nagy monitorunkat teljes terhelés alatt is 7,5 percig életben tartotta; egy átlagos számítógéppel ez az idő két-háromszorosára is nőhet. Kváziszinuszos jelalakot generál, így az aktív PFC-s tápokkal sem fog összeakadni. Ellátták jó adag „zöld” funkcióval, melyekkel akkor is hasznunkra lehet, ha nem kell éppen valamilyen áramkimaradást áthidalnia. Hátránya, hogy otthoni felhasználásra szánták, ennek ellenére nincsenek rajta klasszikus konnektoraljzatok, így például egy házi nyomtató vagy router rákötése problémás lehet. Emellett nem tetszett nekünk, hogy töltés közben hangosan zúgott. Az APC Back-UPS Pro 900 jelenleg 56 000 forint környékén vásárolható meg, ami nem kis összeg, tekintve hogy hasonló tudású, kevésbé ismert konkurensei feleennyibe kerülnek. Nyilván a nevet is meg kell fizetni, de az APC kapcsán biztos, hogy a gyári akkumulátor 3-5 év múlva esedékes elfáradásakor kapunk majd megfelelő cseredarabot, amire a kisebb márkáknál nincs garancia.

rudi

Az APS Back-USP Pro 900 szünetmentes árramforrást a Kvazar-Micro CEE Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • APC

Azóta történt

Előzmények