Hirdetés

AOC 24G2ZU: játékra szánt monitor tesztje

Kipróbáltuk a 240 Hz képfrissítéssel bíró, 24 hüvelykes Full HD monitort, amelyet elsősorban a gamereknek szánnak.

AOC 24G2ZU

A gigantikus hongkongi TP Vision konszern egyik leányvállalataként az MMD több nagy márkát is futtat a monitoros szektorban, így például AOC-t. A cég kiemelt figyelmet fordít a gamereknek szánt modellekre; kínálatukban a nagy tudású, innovatív és drága darabok mellett találhatóak középkategóriás, illetve szerényebb képességű, ám kedvezőbb árú, belépőszintű eszközök is.

AOC 24G2ZU
AOC 24G2ZU [+]

Valahova középtájra esik a termékpalettán az AOC 24G2ZU típusszámú eszköz, amelynek érkezését tavasszal jelentették be. Akkor még arról szóltak a hírek, hogy TN panelre épül az eszköz, sőt néhány ilyen változat el is készült, és a boltokba is került. Azonban időközben változott a helyzet, a cég valamiért meggondolta magát, és a későbbi darabokat már IPS panellel látta le. Hozzánk is ez utóbbi változatból jutott el egy példány egy rövid tesztelési időszak erejéig.

Azt viszont muszáj megjegyezni, hogy ez nem egy szerencsés helyzet. A cégtől kapott információk értelmében még lehet kapni a TN kijelzős verzióból is, igaz ez állítólag mindig pontosan fel van tüntetve a webáruházakban, a boltokban pedig az eladók tudnak ezzel kapcsolatban segíteni, és elméletileg a dobozon is megtalálható valahol ez az információ. Tehát, ha valaki ilyen termék vásárlásán törné a fejét, akkor ennek mindenképpen nagyon alaposan nézzen utána!

AOC 24G2ZU
AOC 24G2ZU [+]

Külső

A dizájnerek odafigyeltek arra, hogy a készülék már külsejében is jelezze az elsődleges célcsoportot. Az enyhe kanyarral bíró, szörnytappancsra emlékeztető talp, a piros-fekete színezés és a hátlap díszítései is mind arra utalnak, hogy itt bizony egy gamer eszközről van szó. A termék egyébként nem csúnya, az összhatás nem bazári giccses, és a világító LED-eket is lehagyták róla.


[+]

A már említett talp egyébként amellett, hogy furán néz ki, stabilan tartja a képernyőt, amely egy szabványos VESA konzol által akár a falra is fellógatható. Az asztaltól való magassága 13 centiméteres tartományban módosítható, jobbra és balra 30 fokban forgatható, előre 4, hátra 21,5 fokban dönthető, és akár pivot módban is használható. A készülékház alsó részén található a gombokból álló kezelőpanel, a csatlakozók pedig a szokásoknak megfelelően a hátlapon kaptak helyet. Található itt két HDMI 2.0, egy DisplayPort 1.2, valamint négy USB 3.2 kimenet, illetve egy USB 3.0 uplink.

Hirdetés

[+]

Főbb paraméterek
Monitor típusa AOC 24G2ZU
Technológia IPS (8 bit)
Háttérvilágítás típusa LED, nem PWM-es
Kijelző mérete 23,8 hüvelyk, 16:9 képarány
Felbontás Full HD (1920x1080), 92,56 ppi
Képfrissítési ráta 48-240 Hz
Válaszidő 0,5 ms (MPRT), 1 ms (GTG)
Input lag 13,4 ms
Kontrasztarány kb. 900:1
Fényerő 336 cd/m²
HDR támogatás -
Betekintési szögek 178°/178° (névleges adat)
Megjelenített színek száma 16,7 millió
Színtérlefedettség 103,1% sRGB
Extrák hangrendszer, FreeSync Premium, kékfényvédelem
Csatlakozók 2 db HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, USB uplink, 4 db USB 3.2 Gen1
Teljesítményfelvétel belső tápegység;
maximum: 17,7 watt
készenléti módban: 0,2 watt
Gyártó honlapja www.aoc.com
Termék honlapja AOC 24G2ZU
Fogyasztói ár kb. 140 000 forint
Garancia 3 év

Panel, képminőség

Az AOC 24G2ZU-be például egy 23,8 hüvelykes, Full HD felbontású, 92,56 ppi pixelsűrűségű IPS panel került. A képernyőt ebben az esetben is bevonták valamilyen speciális anyaggal, ami hatékonyan nyeli és oszlatja el a zavaró külső fényeket.


[+]

A készülék maximális fényereje a méréseink szerint 336 cd/m², és ez a fénysűrűség beltéri, irodai, otthoni használathoz tökéletesen elég. A készülék a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését nem teszi lehetővé, tehát ennél többre nincs is nagyon szükség. A legkisebb fényerő egyébként 14,7 cd/m², ami elég alacsony ahhoz, hogy egy sötét szobában is lehessen is használni úgy, hogy ne legyen zavaró a fénye.

A kijelző a fényerő változtatását nem PWM-mel oldja meg, azaz nem villogtatja a háttérfényt, ami pozitívum. A monitor Edge-LED háttérvilágítást kapott, azaz a fénykibocsátó diódákat a keretbe építették. Méréseink alapján a fény eloszlása nem túl egyenletes, mert az egyes képtartományok között a különbség elérheti a 16,9 százalékot is. Ez ma ebben a szegmensben átlagos értéknek számít, viszont a hétköznapi használat során a zavaró felhők-foltok nem tűntek fel.


[+]

A monitor támogatja a Freesync Premium dinamikusan változó frissítési frekvencia technológiát, úgy, hogy a maximális képfrissítési ráta 240 Hz. Természetesen kipróbáltuk élesben néhány játékkal, illetve az AMD Freesync demó programjával, és arra jutottunk, hogy az eljárás problémamentesen működik. Ez egyébként remek érték, ami a játékosok számára fontos információ, mint ahogy az is, hogy a válaszidő több fokozatban egészen 0,5 ms-ig csökkenthető, igaz, ilyenkor már enyhe utánlövés effektus tapasztalható. Az input lag 13,4 ms Leo Bodnar műszerével végzett méréseink szerint, ami messze van a világcsúcstól, de attól még nem rossz eredmény. Mindent összevetve a termék játékra remek választás lehet.


[+]

A betekintési szög terén az IPS panelek általában jól teljesítenek, azonban ez a modell az a kivétel, amely erősíti a szabályt. Sajnos. Horizontálisan és vertikálisan is már olyan 140 fokos szögből érződik a tónusok fakulása, viszont invertálódástól azért szerencsére nem kell tartani. Mindez azért azt jelenti, hogy gyakorlatilag muszáj szemből, nagyjából középről nézni a képernyőt, tehát azt mondanánk, hogy az AOC 24G2ZU akkor lehet ideális társ, ha valaki egyedül fog rajta játszani vagy filmezni.

Képbeállítások

A mérnökök nem spóroltak az előzetesen beprogramozott képprofilokkal, hiszen a felhasználó hat közül választhatja ki a számára a legszimpatikusabbat. A profilok a szokásoknak megfelelően már nevükkel is jelzik, hogy milyen típusú tartalmak mellé szánja őket a gyártó, és természetesen kisebb-nagyobb mértékben eltérnek egymástól képvilágukat (fényerő, kontraszt, színpontosság stb.) tekintve. Ebből fakadóan azért mindenki találhat köztük olyat, amelyik közel áll az elvárásaihoz, vagy legalábbis kiindulási alapnak jó lehet a későbbi mókoláshoz.

Profil/beállítás Game Internet Movie Sports Standard Text
Fényerősség (fehérpont) 297,4 cd/m² 257,9 cd/m² 309 cd/m² 306 cd/m² 296,1 cd/m² 316,2 cd/m²
Fényerősség (feketepont) 0,4372 cd/m² 0,377 cd/m² 0,3771 cd/m² 0,3766 cd/m² 0,4077 cd/m² 0,4815 cd/m²
Kontrasztarány 680,2:1 684:1 819,3:1 812,4:1 726,6:1 656,6:1
Legnagyobb delta E 10,69 14,94 9,7 8,67 10,41 12,09
Átlagos delta E 4,65 4,15 3,95 2,56 3,61 3,5
Színhőmérséklet 7300 K 8300 K 6700 K 6800 K 7500 K 6900 K

Egy i1 Display Pro kalibrátorral, illetve a DisplayCAL névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az említett beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Game, Internet, Movie, Sports, Standard, Text . A kapott értékek közül a legnagyobb fényerőt, a feketeszintet, a valós kontrasztarányt, a színhőmérsékletet, illetve a delta E értékeket tüntettük fel a táblázatban. Utóbbi egy olyan numerikus érték, ami két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül; minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához (sRGB), vagyis annál jobb.


[+]

Ezt követőn a célértékeket (120 cd/m² fényerősség, 6500 K színhőmérséklet, 2,2 gamma) próbáltuk megközelíteni, illetve persze a lehető legnagyobb színpontosságot elérni, ami egész jól sikerült: a színhőmérséklet 6600 K, az átlagos delta E 0,23, a legnagyobb delta E pedig 1,33 lett, amelyek remek értékeknek számítanak. Viszont a kontraszt meglehetősen gyatra, ugyanis a 121 cd/m² maximális fényerő mellé 0,208 cd/m² feketeszint társul, ami 581,6:1 natív kontrasztot eredményez. A képen a színtérlefedettség látható: a szürke szaggatott vonal jelzi a referencia színteret, míg a színes alakzatok a mért színteret ábrázolják. Eszerint a kijelző 103,1 százalékban fedi az sRGB színteret, de ezen belül a számottevő pontosság 97,2%, ami monitorok esetében totál átlagosnak számít.

Színpontosság
Színpontosság [+]

Ideális beállítások
AOC 24G2ZU
Contrast 87
Brightness 43
Gamma 2
DCR OFF
HDR Mode OFF
Color Temp User
DCB Mode Off
LowBlue Mode Ki
Red 47
Green 53
Blue 46

Kezelés, extrák és értékelés

Vezérlés

Már vannak olyan készülékek, amelyeknél az egyes beállítások szoftveresen is módosíthatóak, és ez is közéjük tartozik. Egészen pontosan a G-Menu nevű alkalmazással lehet változtatni az egyes paramétereken, illetve ki- és bekapcsolni bizonyos funkciókat (de sajnos nem az összeset). Erre szükség is van, mert a hagyományos irányítás tragikus.

[+]

A menürendszer, a grafikus kezelőfelület és az egész kezelés 2011-es koncepción alapszik, tehát meglehetősen régi, ebből fakadóan az alkalmazott tipográfiai elemek meglehetősen csúnyák, amivel nem is lenne baj, azzal viszont van, hogy a struktúra logikátlan, a rendszer nehezen átlátható, és ráadásul a gombok kiosztása sem sikerült jól. Még napok után is simán előfordult, hogy rossz gombot nyomtam meg, vagy csak találomra püföltem őket. A készülékházon elhelyezett jelölések ugyanis nem világosak, és sötétben nem is lehet látni őket. Ritkán fordul ez elő, de néha egyenesen csapkodásig fajult a helyzet, mikor már sokadjára nem azt csinálta a masina, amit szerettem volna elérni.

[+]

A termék rendelkezik néhány extrával. Egyrészt bekapcsolható a képernyő közepén megjelenő célkereszt, ami akkor jöhet jól, ha az éppen futó játékból ez valamiért hiányzik. Másrészt aktiválható a LowBlue Mode, ami radikálisan lecsökkenti a kék színkomponens arányát. A kék fény ugyanis esti használatnál álmatlanságot okozhat, de kiiktatásával ez a kellemetlenség elkerülhető. A modellt ellátták beépített hangrendszerrel, azonban a két darab rejtett 2 wattos hangsugárzó nagyon alapszintű megszólalást produkál csak. A hangerő egyszerűen kevés, a mélyeket nem hallani, a végeredmény kopogós, vékony, steril. Mindenesetre játékra, filmezésre kompromisszumok megkötésével használható, ám zenehallgatásra még úgy se nagyon.

Értékelés

Ezek után talán nem is lehet meglepő, hogy a kezeléssel nem voltunk elégedettek, ezen nincs mit szépíteni; még szerencse, hogy a beállítások egy része megváltoztatható szoftveresen is.. Az extrák rendben vannak, bár annak örültünk volna, ha a hangrendszer egy picit ütősebb.


[+]

A képminőség terén is volt némi hiányérzetünk. Elsősorban a gyenge betekintési szög az, ami nem tetszett, viszont az is tény, hogy  a színtérlefedettség korrekt, a színpontosság kiemelkedő, a képfrissítési ráta kifejezetten magas, és a Freesync Premium támogatás is megoldott. A dizájn rendben van, a termék teljesen jól néz ki. Közel 140 000 forintba kerül, amivel az ilyen méretű, felbontású és képfrissítési rátájú IPS paneles monitorok között bizony a drágábbak közé tartozik, miközben azért messze van a tökéletestől. De ha valakinek fontosak a gamer képességek, különösen a kiemelkedően magas képfrissítés, ami kevés modellben érhető el, és az alacsony válaszidő, akkor az AOC 24G2ZU megfelelő választás lehet.

elefant

Az AOC 24G2ZU monitort az AOC magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • AOC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés