AMD Radeon RX 460 – belépő szint, extrákkal

Az AMD Polaris 11 GPU-val szerelt Radeon RX 460-as VGA egy új kategória kezdete az erős IGP-k korában.

Összegzés

Sok viszontagság történt az RX 460 tesztelése során, nem a Polaris 11 hibájából. Azon tesztjeink egyike ez, ahol nem minden volt zökkenőmentes, így a teszteredmények értelmezését nagy levegővétellel, higgadtan kell végezni. A beállításokkal nem fukarkodtunk, alaposan megizzasztottunk minden VGA-t, némelyik már véres verítékkel szenvedett. Véleményünk szerint a tesztelt játékok skálázódnak olyan szinten, hogy mindegyikkel található 60+ FPS Full HD beállítás, ráadásul nem is sok kompromisszum árán az RX 460-nal.

Nem voltunk nagyvonalúak a szereplőkkel, gyártótól függetlenül nullát szerepeltettünk az erőviszonyok felállításakor az átlagteljesítmény-grafikonon annál a játéknál, ami nem indult el. Így a végeredmény részben azt is tükrözi, melyik VGA alkalmasabb a modernebb, nagyobb gépigényű játékokra. Sajnos ez a másik oldalról azzal jár, hogy a régebbi címek alapján felállított erőviszonyokhoz képest egy-egy szereplő méltatlanul elvérzik. A korral persze haladni kell, a gyengék pedig kihullanak, ez az élet rendje.

Az összesítésben végül az RX 460 a várakozáson felüli mértékben elöl végzett. A GTX 750 Ti-t és az R7 260X-et elnáspángolta, és beférkőzött a GTX 950, GTX 960, R7 370 trió közé is. Ebben a csoportban sok függ attól, hogy az adott játék melyik gyártó megoldása felé hajlik, illetve DirectX 12-es támogatással rendelkezik-e. Mivel itt az összesítésben nem szerepel már a 4K-s felbontás, valamint a két, eddig extraként feltüntetett cím is bekerült, ráadásul grafikonunk relatív (tehát a többi tesztalany is befolyásolja az egyes szereplők pozícióját), a végső sorrend nem vethető össze a többi tesztével. Nincs ez így az egyes játékok konkrét eredményeivel, mert ott azonosak voltak a beállítások, legfeljebb a tesztelt kártyák órajelei és a driverek térnek el kis mértékben.

Érdekességet ez a tesztünk is tartogat, ezúttal azt figyeltük meg, hogy milyen hihetetlenül pontosan skálázódik a Polaris architektúra. A Polaris 11 a Polaris 10-hez képest arányos eredményt ért el. Itt értelemszerűen az Asus ROG Strix RX 460 vs. Sapphire RX 470 Nitro párharcra gondoltunk: egyedi megoldásokként nem ütköznek áramfelvételi korlátokba (extra tápcsatlakozó), valamint jobb hűtésüknek köszönhetően távol üzemelnek a hőmérsékleti limittől is (emiatt nincs throttling). Így, hogy ezek nem befolyásolják a méréseket, mindkét chip a shaderprocesszorok száma és a GPU órajele alapján préselte ki magából az FPS-eket.

Az ASUS 4 GB-os RX 460-asa ROG Strix recept alapján
Az ASUS 4 GB-os RX 460-asa ROG Strix recept alapján [+]

Az AMD 110-150 dollár közötti ajánlott árat ad meg a 2 GB-os, illetve 4 GB-os RX 460-ra, ami a hűtéstől és a gyári tuning mértékétől is függ. Tapasztalataink alapján ebből nem nagyon lehet kikövetkeztetni a hazai boltokban hamarosan megvásárolható, egyedi kártyák árát. Párat már láttunk az itthoni online kereskedők virtuális polcain körülbelül 40-55 000 forint között; az ársáv alsóbb részén az egyszerűbb 2 GB-os, míg felső régiójában a gyári tuninggal is megáldott, 4 GB-os verziók találhatók. Ezt az árat is sokalljuk kissé, de ötezer forinttal olcsóbban látva a főszereplőt már jobban örülnénk. A boltokban még mindig kapható GTX 750 Ti 5-10 000 forinttal olcsóbb, így igen nehéz a választás, de mi inkább rááldoznánk ezt a kis többletet az új kártyára..

A teljesítmény/fogyasztás értékek ezúttal is kissé becsapósak. Az RX 460 energiahatékonysága a valóságban nagyjából megegyezik az RX 470-ével és az RX 480-éval, de ilyen kis fogyasztásnál már tetemes részben beleszól az egyenletbe felsőkategóriás tesztrendszerünk. Minél kisebb az adott videokártya TDP-je, annál kisebb relatív csökkenést fog mutatni vele a számítógépünk, hiszen a feszültségemeléssel tuningolt nyolcmagos i7-esünk egymaga kiteszi a fogyasztás java részét. Még így is meg tudta mutatni, hogy a magas áramigényű konfigurációnk ellenére is jobb teljesítmény/fogyasztás mutatót produkált, mint az erősebb, de cserébe jóval nagyobb étvágyú R9 380. A későbbiekben tesztelünk még kis fogyasztású konfigurációban is VGA-kat, a pontosabb összehasonlítás érdekében.


[+]

Véleményünk szerint, ha az árak egy kicsit csökkennek, egy korrekt, modern VGA-ra tehetünk szert az RX 460 személyében, ami egyenletes teljesítményt nyújt, és állja a sarat a legmodernebb játékokban is. Az Asus megoldásával is elégedettek voltunk, nem estek túlzásokba a tervezőmérnökök, és a felépítés tekintetében is kiegyensúlyozott videokártyát alkottak. Összességében egy régebbi alsó- és középkategóriás Radeonról, valamint GeForce GTX 750 Ti-ről, vagy egy régebbi régebbi alsó- és középkategóriás NVIDIA kártyáról már ajánlott lehet az RX 460-ra váltani. Főleg, ha nem rekorddöntögetésre használnánk, csak néha a gép elé ülnénk kicsit játszogatni.


ASUS ROG Strix Radeon
RX 460 4 GB videokártya

04ahgy

Az ASUS ROG Strix Radeon RX 460 4 GB videokártya az AMD-től érkezett hozzánk tesztelésre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés