Hirdetés

AMD DDR lapok tesztje! - 1. rész

Ismét egy összevetésbe kezdünk, AMD 760-as, VIA KT266-os és ALi MAGiK1-es DDR-es alaplapok terén. Első körben az AMD 760 alapú lapok szálltak ringbe (Abit, Epox, MSI, Gigabyte)...

Hirdetés

GIGABYTE 7DXC - "Az OEM"

Miután kézbevettük a dobozt, egyből megpillantottuk rajta a "This mainboard supports FSB200 CPU and DDR200 memory" feliratot, így nem sok reményt fűztünk a laphoz. Az volt az érzésünk, hogy egy OEM terméket kapunk kézhez: csoda, hogy egyáltalán kábeleket kaptunk hozzá :). Pedig a GIGABYTE nem a rossz cégek közé tartozik, de ezzel a lappal biztos nem aratnak nagy babérokat, már ami a DIY (do-it-yourself) felhasználókat illeti...


Ez azért nem teljesen igaz :)

Típus GIGABYTE 7DXC rev 2.4
Támogatott procik AMD Athlon, Duron
CPU foglalat Socket-462 (Socket A)
Rendszerbusz 200 MHz/266* MHz DDR
FSB értékek 95-133 MHz
Tuningot segítő opciók FSB állítás DIP kapcsolóval
Processzor órajel 1200 MHz = 9 x 133 MHz
Mért órajel 1199,80 MHz = 9 x 133.31 MHz
Max. memória 2 GB
DDR slotok száma 2db
AGP 1db AGP (4x)
PCI 5db Master PCI
CNR van
Ultra DMA 33/66/100 igen/igen/igen
IDE meghajtók 4db
Integrált hang Creative CT5880 és AC'97 codec
Méret 30.5 cm x 23.3 cm
BIOS F5 2001/09/19 (Award)
Homepage http://www.giga-byte.com
*: hivatalosan nem

Az alaplapot jobban megvizsgálva, egyből feltűnt egy kis nyomtatott táblázat a nyákon, melyen az FSB értékek szerepeltek, amit DIP kapcsolóval állíthatunk. Gondoltuk, milyen jó nekünk, hogy csak ezt kellett manuálisan beállítani és a többit majd BIOS-ból, de csalódnunk kellett, mert az alaplap semmiféle tuning lehetőséget nem engedélyez. A processzorfeszültség-emelést felejtsük el, és örüljünk annak, hogy az FSB értékeket még DIP kapcsolóval beállíthattuk. Szóval az GA-7DXC számára a tuningolás tabu téma...


A bőséges FSB értékek :)

A North Bridge-en ventillátort is találunk, bár ennek ezúttal kevesebb jelentősége van, lévén, hogy a tuning nem opció. A processzor foglalatban itt is megtalálható a hőmérő dióda. Az alaplapon 2db DIMM slot helyezkedik el, ami elméletileg csak 200MHz-es (PC1600) DDR SDRAM-okat fogad, de simán benyelte a 266MHz-es (PC2100) Samsung DDR-ünket is.


Gigabyte-os látkép, nem éppen festői környezetben...

Egy másik pozitívum, hogy a lapon a Creative CT5880-as audiochipje van, ami mindenképpen jobb, mint a VIA féle AC'97-es megoldás, ráadásul 4.1-es hangfalrendszereket is kezel. Sőt, az alaplapon S/PDIF kimenet is van, amit a Line Out1-be kell bedugni, így a Dolby Digital erősítőnket is ráköthetjük! A kéziköny részletesen kitér rá, hogy ezeket az opciókat hogyan állíthatjuk be a Windowsban.


Creative integrált hangchip

A jobb Gigabyte-os alaplapokon DUAL BIOS van (két db BIOS chip), ami nagyon jó kis találmány, hiszen ha bármiért használhatatlanná válna az egyik (rossz BIOS flash, CIH vírus, stb.), ott a másik. Itt a SINGLE BIOS-os megoldást alakalmazták, de ne legyünk telhetetlenek... A Gigabyte @BIOS Live Update Utility automatikusan megkeresei a megfelelő (legfrissebb) BIOS-t alaplapunkhoz, letölti a legközelebbi ftp címről és frissít is, mindezt Windows-os környezetben.



A Gigabyte féle single BIOS :)

Egy pár szót még a BIOS-ról is szólnánk. Az első a már említett tuning fukciók hiánya. Az "Advanced Chipset Features" menüpont a szokásos beállításokat tartalmazza, amivel fokozhatjuk még az AGP-s videokártyánk és memóriánk teljesítményét, de nekünk nem nagyon akart működni. Itt szerepel egy érdekes beállítás, a "Top Performance", amit jobb, ha kikapcsolva hagyunk, nálunk legalábbis a gép fagyott tőle.

Összegzés

A teszt során akadtak problémák, valószínűleg azért, mert DDR memóriánkat 266 MHz-en járattuk, a hivatalos 200 MHz helyett. Ha a BIOS-ban memória időzítéseket Auto-ra állítottuk és az AGP Fast Write-ot kikapcsoltuk, a stabilitási gondok megszűntek, és a benchmark programok vígan lefutottak. Aki tuningolni akarja processzorát, kerülje ezt az alaplapot, míg aki fanatizmus hiányában inkább irodai munka mellett szeretne játszani egy kicsit, annak megfelelő választás lehet ez a lap.

Köszönjük a CHS Hungary Kft-nek, hogy biztosította számunkra az alaplapot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények

  • Repeszteszt: Soltek SL75-DRV

    Gyorsteszt a Soltek AMD alapú, DDR-es lapjáról, ami nem átallott 160 MHz-es FSB-n is stabilan működni!

  • Iwill KA266-R DDR

    Első DDR-es alaplaptesztünk egyben az első ilyen Magyarországon is. Köszönjük az ALinak a chipsetet és az Iwillnek az alaplapot.