Alaplapok és notebookok

MSI alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Az elmúlt hetekben sokat foglalkoztunk az Asus, ASRock és Gigabyte Intel H55-ös alaplapjaival, most pedig az MSI-n van a sor. Kis késéssel, de az ő boszorkánykonyhájukból is megjöttek a legújabb modellek. A H55M-P31 például egy kedvező árú, microATX-es alapmodell. Annyira egyszerű, hogy a hátuljára csak analóg monitorkimenetet tettek. Azért a processzor áramellátó részlegén szilárdelektrolitos kondenzátorokat használtak, van rajta négy foglalat a DDR3 memóriamoduloknak, és egy hosszú PCI Express aljzat grafikus kártyáknak. Most már az MSI-nek is van az operációs rendszer előtt induló mini operációs rendszere, amit Winkinek hívnak. Ebben irodai csomagot, képnézegetőt, üzengető programot és webböngészőt is találunk. Az egyszerű kis MSI alaplap három év garanciával 23 000 forintba kerül.

Lényegesen komolyabb darab a szintén microATX-es MSI H55M-ED55. Ugyanaz a H55 chipkészlet van rajta, de ezen felül minden részletét továbbfejlesztették. Két hosszú PCI Express foglalata van, így két megfelelő Radeont CrossFire módban tud hajtani. Minden kondenzátora szilárdelektrolitos, hátulján pedig HDMI és DVI monitorkimenet, illetve eSATA csatlakozó is található. Bizony, a komolyabb tudásnak komolyabb ára van, az MSI H55M-ED55 három év garanciával 29 000 forintot kóstál.

Jól felszerelt, teljes ATX méretű H55-ös alaplapot is kínál az MSI. A H55-GD65 hátlapján a három monitoros és egy eSATA mellett FireWire csatlakozót is találtunk. A nyomtatott áramkörre szilárdelektrolitos kondenzátorokat ültettek, hosszú PCI Express foglalatból pedig kettő van. Nem hiányoznak az MSI szokásos tuningos (OC Genie) és energiagazdálkodós (DrMOS) funkciói sem, akárcsak a Winki mini operációs rendszer. A komoly H55-ös MSI alaplap vételára három év garanciával 36 000 forint.

A legdrágább GPU-s processzorokhoz való alaplapokra az Intel H57 chipkészlet került, ami lényegében nem tud sokkal többet a H55-nél. A legfontosabb különbség, hogy csak a H57 támogatja a RAID funkciókat. Az MSI 44 000 forintos (három év garanciával) H57M-ED65 csúcsmodelljére rengeteg extrát pakolt. Ez a microATX-es lap rendelkezik a fenti H55-GD65 minden fontosabb funkciójával. Tuning és energiagazdálkodás terén is nagyszerű, méretes bordáit pedig lapos hőcsövek kötik össze. Hőleadója méretéből látszik, hogy ennél a platformnál a chipkészletnek már nem jut túl komoly szerep.

További alaplapok és egyebek

Egy igazán különleges alaplappal is előrukkolt az MSI. A Big Bang Fuzion specialitása, hogy egyszerre tud Radeonokat és GeForce-okat fogadni. Ezt a Lucid Hydra 200 lapkája teszi lehetővé. Sajnos a vegyes páros működéséhez támogatásra van szükség, egyelőre csak féltucatnyi játékban használható. Emellett további korlátozások is vannak, például csak Windows 7 alatt működik, és nem kezeli a két GPU-s grafikus kártyákat. Mindenesetre különlegesség, és az alaplap többi része sem gyenge. Az Intel P55-ös chipkészletét használja, tehát LGA1156 foglalatos processzorok működnek benne, és a GPU-s CPU-k grafikus magját nem tudja használni. Ezen felül viszont belesűrítettek mindent, amit egy alaplap tudhat. A legkiválóbb minőségű alkatrészeket használták fel, óriási a tuningfunkciók tárháza, és csatlakozók terén sem hiányolhatunk semmit. Kapunk speciális tuningmonitort és jó minőségű hangmodult is. A sok extrának komoly ára van. Az MSI Big Bang Fuzion három év garanciával közel százezer forintba kerül. Tesztlaborunkban rövidesen vendégül látunk egy példányt ebből az izgalmas modellből.

Sokkal kisebb, de szintén érdekes alaplapot prezentált az Asus. A Mini-ITX formátumú, AT5NM10-I nevű apróságon Atom D510 processzor csücsül, melyet egy tokozásba tettek a nem éppen erős GMA X3150 grafikus maggal. Hozzájuk NM10 chipkészlet kapcsolódik, amihez két SATA és négy USB csatlakozót alakítottak ki. További négy USB-t köthetünk az alaplapi tűsorokra. Sajnos a kis deszkának csak D-Sub monitorkimenete van, emellett szereltek rá soros és párhuzamos portot is. Memóriamodulokat két aljzatba, bővítőkártyákat egy PCI csatolóba tehetünk. Sajnos ez az Asus alaplap árban nem annyira szerény, mint tudásban. Három év garanciával nagyjából 25 000 forintba kerül, míg a hasonló tudású Intel D510MO ötezer forinttal olcsóbb. A multimédiában sokkal fejlettebb ASRock A330ION pedig csak ötezer forinttal drágább nála.

Rendhagyó hardverrel hívta fel magára a figyelmet a Corsair. Befutott a hazai piacra első háza, az Obsidian 800D. Ezzel az impozáns, rengeteg érdekességgel ellátott toronnyal először a tavalyi Computexen találkoztunk. Egyaránt 609 mm magas és 609 mm mély, így szinte bármilyen konfigurációt kényelmesen elnyel. A legegyszerűbb dolgunk a merevlemezek beszerelésével lesz, ugyanis ezekből négy SATA egységet hot-swap fiókokba tehetünk. További két winchester fér alájuk, belső rekeszbe, fölöttük pedig öt 5,25”-os meghajtóhely várja a hardvert. Alaplapból az Extended ATX méret befogadása sem jelent gondot. A ház hűtését elzárt zónákra bontották. A merevlemezek mellett az alulra elhelyezett tápot különítették el, a kábelezést pedig a túloldalon rengeteg réssel oldották meg. Alapból három 140 mm-es ventilátort kapunk a hatalmas, fekete Corsair toronyhoz, melynek vételára közelíti a százezer forintot.

Hol tart éppen a Blu-ray meghajtók világa? Árban nagyjából ott, ahol úgy egy évvel ezelőtt, viszont a sebességek növekednek. Éppen a napokban mutatkozott be a hazai piacon az LG gyorsolvasója. A CH08 neve is jelzi, hogy az egy- és többrétegű Blu-ray lemezeket legfeljebb nyolcszoros sebességgel olvassa. Írni nem tudja őket, viszont kezeli az összes lényeges DVD és CD szabványt, valamint támogatja a LightScribe lemezgravírozó eljárást. Az újdonság vételára 28 000 forint környékén mozog.

Asus laptopok

A meglehetősen drága, Karim Rashid által tervezett Eee PC 1008P után itt vannak az olcsóbb, második generációs Intel Atom platformmal szerelt Eee PC-k. Két modellről van szó, melyek külsőre nem ismeretlenek már. A 10 hüvelykes, 1024x600 pixeles kijelzővel ellátott Eee PC 1001-nél P, az Eee PC 1005-nél P, illetve PE végződés jelöli az új platformot. Közös bennük a Seashell formatervezésű ház és az egymagos, 1,66 GHz-es Atom N450 processzor, amit egy 3D-ben és HD videolejátszásban is gyenge GPU-val tokoztak egybe. Az 1001P lesz az olcsó alapmodell, 1 GB memóriával, 160 GB-os merevlemezzel, b/g-s Wi-Fi adapterrel, Bluetooth modul nélkül. Úgy tűnik, egyelőre nem jött be, hogy az új Atom platform olcsóbb a réginél. Ugyanis az Eee PC 1001P Windows XP-vel is jó 90 000 forintba kerül, miközben semmivel sem gyengébb, első generációs netbookokat 75 000 forint környékén kaphatunk.

Külsőre az Eee PC 1001-et a billentyűzete különbözteti meg az 1005-től, az előbbinek hagyományos, az utóbbinak szigetes klaviatúrája van. Az Eee PC 1005PE legfőbb extrája a nagyobb, több mint 60 Wh-s akkumulátor, amivel az Asus szerint akár 14 órát is kibírhat. A vele azonos hardveralapú 1008P-vel mért eredményeink alapján ezt a kijelentést túlzónak találjuk. A fejlettebb modell 1 GB memóriája már bővíthető, 250 GB-os merevlemeze mellé pedig 500 GB online tárhelyet ad az Asus. Wi-Fi adaptere támogatja az n-es szabványt is, továbbá van Bluetooth modulja. Bizony, ez a Windows 7-tel ellátott, jobban felszerelt Eee PC már százezer forintba kerül.

Úgy tűnik, az Asusnál levetkőzték a babonáikat. Mostantól nem a hazájukban szerencsés 8-as, hanem az ésszerűbb, de szerencsétlen 4-es számmal kezdődik 14 hüvelykes notebookjaik jelölése. Meglátjuk, milyen hatással lesz ez az új K40IE család eladásaira. A kellemes méretű masinában a mindennapokra bőségesen elegendő, 2,20 GHz-es Pentium T4400 processzor dolgozik nem kevesebb mint 4 GB memória társaságában. Ha valami túl komoly HD videót kellene lejátszania, akkor a kis GeForce GT 310M grafikus processzor segít be neki, melyhez HDMI kimenet is tartozik. Kellemesen tágas, 500 GB-os a laptop merevlemeze, Wi-Fi adaptere n-es (bár sejthetően csak alapsebességű), és a Bluetooth modult sem spórolták ki belőle. Azért egy árcsökkentő trükköt mégis bevetettek Asusék. Elhagyták az operációs rendszert, így a K40IE alig több mint 170 000 forintba kerül.

Nagy örömünkre egyre több olyan AMD Tigris platformos notebook jelenik meg a hazai piacon, amelyiknek az árát nem emelték fölöslegesen egy kis diszkrét grafikus kártyával. Hiszen a chipkészletbe integrált Radeon HD 4200 ellát minden multimédiás feladatot, a kis GPU-k pedig hozzá hasonlóan alkalmatlanok játékra, csak az áramot fogyasztják fölöslegesen. Az Asus K51AE ideális lehet azoknak az átlagfelhasználóknak, akik a HD filmezésnél erőforrás-igényesebb feladatot nem terveznek. Processzora 2,00 GHz-es Athlon M300, amihez 2 GB memória és 250 GB-os merevlemez társul. A 15,6”-os, 1366x768 pixeles kijelző mellett a HDMI csatlakozónak köszönhetően külső monitoron is élvezhetjük a digitális képet. A vételár csábítóan alacsonyan tartása végett sajnos alkalmaztak néhány megszorítást. Hogy már 130 000 forint környékén miénk lehessen ez az ügyes laptop, elhagyták az operációs rendszert, a Bluetooth modult, akkumulátora pedig csupán négycellás.

Toshiba és Gigabyte notebookok

A Toshiba is bevezetett a hazai piacra egy racionális, IGP-s modellt. Az Intel GPU-val egybetokozott processzorai is kevés értelmet hagynak a kisméretű diszkrét grafikus rendszereknek. A Satellite L500 legfrissebb modelljében ezért a legkisebb, 2,13 GHz-es Core i3-330M mellett nincs kisegítő, mégis gond nélkül lejátssza a HD videókat. A 15,6”-os, 1366x768 pixeles kijelző köré épített masinának 3 GB memóriája, 320 GB-os merevlemeze, n-es Wi-Fi adaptere és HDMI csatlakozója van, Bluetooth adaptere, operációs rendszere, illetve eSATA csatlakozója viszont nincs, a vételára pedig 162 000 forint.

Eggyel kisebb méretben, a Satellite U500-nál is beköszöntött az Arrandale éra. A 13,3 hüvelykes kijelzővel szerelt szubnotebook egyelőre a legkisebb Core i processzorral szerelt laptop a hazai piacon. Más téren is egyedinek számít, 1280x800 pixeles kijelzője érintésérzékeny. A többi komponense is nagyon korrekt. A 2,13 GHz-es Core i3-330M processzor mellé 4 GB memóriát, 320 GB-os merevlemezt, CPU-ba integrált GPU-t, HDMI és eSATA csatlakozót, Wi-Fi adaptert, Bluetooth modult, és 64 bites Windows 7 Home Premium operációs rendszert kapunk, a vételára pedig 265 000 forint.

Hatalmas, 18,4 hüvelykes notebookot is épített a Toshiba Arrandale processzor köré. A Satellite P500 nagyon fura, 1680x945 pixel felbontású kijelzőjét GeForce GT 330M hajtja meg, ami átkeresztelt GeForce GT 240M, vagyis egy 48 számolóegységes, 40 nm-en gyártott, DirectX 10.1-et támogató chip. Multimédiás képességei nagyszerűek, és kompromisszumokkal azért elfogadható tempóban futtatja az újabb játékokat is. A 2,26 GHz-ről igény szerint 2,53 GHz-re gyorsuló Intel Core i5-430M processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, HDMI és eSATA csatlakozóval, n-es Wi-Fi modullal, Bluetooth adapterrel, hatcellás akkumulátorral és 64 bites Windows 7 Home Premiummal felszerelt konfiguráció vételára picivel meghaladja a 300 000 forintot.

Kevesen tudják, hogy az Asus és az MSI mellett a harmadik, elsősorban alaplapjairól és grafikus kártyáiról ismert tajvani vállalat, a Gigabyte is kínál laptopokat a hazai piacon. A Booktop M1022G netbookot már mi is próbáltuk, most a Q1580M notebookra hívjuk fel a figyelmet. Ez a 15,4”-os, 1280x800 pixeles monitor köré épített masina egészen jó választásnak tűnik. Igaz, operációs rendszer nélkül, de csak 150 000 forintba kerül, miközben 2,1 GHz-es Core 2 Duo T6500 processzora, 2 GB memóriája, 320 GB-os merevlemeze, chipkészletbe integrált Intel grafikus magja, HDMI és eSATA csatlakozója, n-es Wi-Fi adaptere és még Bluetooth modulja is van.

rudi

Azóta történt

Hirdetés