Alaplapok, SSD-k és tabletek dömpingje

MSI Intel Z77 alaplapok



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Hirdetés

Régen foglalkoztunk utoljára MSI alaplapokkal a Hazai Pályában, ezért most megnézzük, mit kínál a gyártó az Intel közkedvelt, LGA1155 foglalatán a legkomolyabb, Z77-es chipkészlettel. Ezen a szinten már a legszerényebb MSI Z77A-G43 is elég alaposan fel van szerelve. Az ATX méretű alaplapra a CPU-foglalat és négy DDR3 memóriaaljzat mellett két hosszú PCI Express csatoló került, melyekbe CrossFire rendszerben két Radeont is tehetünk. Gyors, SATA 3.0 csatlakozóból a chipkészlet által vezérelt két darabot kapjuk, és ugyanennyi USB 3.0 port került a hátlapra, ahol D-Sub, DVI és HDMI monitorkimenet található mellettük. Az MSI Z77A-G43 vételára három év garancia mellett 25 146 forint.

Az eggyel komolyabb MSI Z77A-G45 névben alig különbözik olcsóbb társától, pedig több ponton is továbbfejlesztették. A legszembetűnőbb a kettő helyett három hosszú PCI csatoló, melyek a CrossFire mellett az SLI-t is támogatják, továbbá a fő tápcsatlakozó mellé elhelyeztek egy sor kivezetést, melyeken a tuningosok az alaplap fő feszültségértékeit mérhetik meg. A hátlapi panelen a hat helyett csak négy USB 2.0 csatlakozó kapott helyet, de feltűnt kétféle digitális hangkimenet, illetve egy gomb, amivel könnyedén resetelhetők a BIOS-beállítások, ha kicsit túlzásba vittük a tuningot, és nem akar indulni a rendszer. Az MSI Z77A-G45 vételára három év garanciával 29 210 forint.

Az MSI Z77A-GD55 ugyanarra a nyomtatott áramkörre épül, mint a Z77A-G45, ezért ugyanazok a fő alaplapi szerelvények találhatók rajta, és a csatlakozók kiosztása is megegyezik mind a lapon, mind a hátsó panelen. Az eltérés a tuningos részen keresendő, ahol a DrMOS II digitális technológiáé a főszerep, ami stabilabb feszültségeket biztosít extrém túlhajtás esetén. Hogy minden a legnagyobb rendben legyen, nagyobb bordát kapott a feszültségszabályozó szakasz, az alaplap jobb alsó sarkába pedig három, tuningot segítő gombot tettek. Az MSI Z77A-GD55 alaplapért 35 052 forintot kell kifizetnünk, és rá is három év garancia vonatkozik.

AZ MSI Intel Z77-es alaplapkínálatának csúcsát a Z77 MPOWER modell jelenti. A Z77-G45-nél és Z77-GD55-nél használt alapra építkezik, de tisztesen megrakták extra kiegészítőkkel. Kapunk például Wi-Fi és Bluetooth modult, a hátlapról ugyan eltűnt a D-Sub és DVI csatlakozó, de tettek ide DisplayPortot és a kettő helyett nem kevesebb mint hat USB 3.0 aljzatot. Természetesen a tuningot is magasabb szintre emelték. A teljesen fekete alaplapon óriási bordák hűtik a 24 órás extrém tesztnek alávetett komponenseket. Az MSI Z77 MPOWER három év garanciával 48 514 forintért vásárolható meg, tesztünkben pedig ajánlott minősítést kapott.

SSD-k

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy jelenleg az SSD a számítógép általános sebességét leginkább gyorsító fejlesztés. Sokkal nagyobbat lódít egy rendszer fürgeségén, mint a memória vagy a processzor tápolása. Ráadásul már az árak is elérték azt a szintet, hogy akár egy középkategóriás, sőt alapszintű számítógépbe is bekerülhessen a flash memóriára alapozó, mozgó alkatrész nélküli adattároló. A PCX.hu webáruház kínálatán keresztül nézzük végig a lehetőségeket.

A legkisebb, 60-64 GB-os modellek éppen elég tágasak akár Windows 7 vagy Windows 8 operációs rendszer számára, mellette rájuk fér még néhány gyakrabban használt alkalmazás is. A Kingston második generációs SandForce vezérlőre alapozó, SATA 3.0 csatolós SSDNow V300 modellje megkapható már 15 000 forint alatt. A konkurensek egy picit drágábbak: Adata SP900-ból 18 253 forintba, OCZ Vertex 3-ból 18 359 forintba kerül a 60 GB-os változat, ráadásul mind a három modell (meg általában a legtöbb konkurens) három év garanciával érkezik.

Ha az operációs rendszer mellé pár komolyabb alkalmazást vagy éppen játékot is az SSD-re pakolnánk, akkor érdemes 120 GB-os modellek után nézni, melyek fajlagosan olcsóbbak a hatvanasoknál. Az imént említett Kingston SSDNow V300 például 22 745 forintért kapható, a Samsung 840-es szériába tartozó 120 GB-os ára 25 000 forint alatt van, de az Intel 330 vagy az OCZ Agility 3 is megkapható 28-29 000 forint körül, ha megelégszünk 120 GB tárhellyel.

Aki még nagyobb adatmennyiséget szeretne mozgó alkatrész nélküli, villámgyors tárolóra tenni, az 240 GB-os modellt is találhat megfizethető áron. A teljes SSD-piac egyik legjobb ár/kapacitás mutatójú darabja most az akciós Kingston SSDNow V300, melyhez így már 40 000 Ft alatt hozzájuthatunk. Szintén nincs miért szégyenkeznie Samsung Series 840-nek, amiért 240 GB-os méretben nagyjából 43 000 forintot kérnek. A bűvös, 50 000 forintos határ alá befér még például a kb. 46 000 Ft-ba kerülő OCZ Agility 4, picivel 50 000 Ft körül miénk lehet az OCZ Vertex 3 vagy a Cruical hasonló méretű modellje. Az Intel versenyzőt már 54 000 Ft körül mérik.

Notebookoknál kétfelé ágazik az SSD kérdése. Ha szerencsénk van, laptopunk rendelkezik egy elérhető és szabad mSATA bővítőhellyel, mert akkor egy 64 GB-os mSATA modellel 19-22 000 forint környékén megoldhatjuk a villámgyors rendszerlemez kérdését, az adatok pedig mehetnek a 2,5 hüvelykes merevlemezre. Ha viszont nincs szabad mSATA hely, akkor a merevlemez helyére 120 vagy inkább 240 gigabájtos SSD kerülhet, a laptop winchesterét pedig egy külső, lehetőleg USB 3.0-s dobozban használhatjuk tovább.

Monitor, BD lejátszó, router

Nagy örömünkre ma már az egyszerűbb, kedvező árú monitorok terén is egyre gyakrabban találkozni IPS paneles megoldásokkal, sőt a Philips kínálatában most két olyan AH-IPS paneles képernyőt találtuk, melyek passzív szemüveges 3D technológiát is támogatnak. A kisebb, 23 hüvelykes, Gioco szériába tartozó modellnek Full HD vagyis 1920x1080 pixel a felbontása, hátuljára két HDMI és egy D-Sub bemenet, illetve egy HDMI hangkimenet került, ára pedig 54 480 forint.

Nagyobb, 27 hüvelykes társa szintén Full HD felbontású, felszerelték a Philips Ambiglow technológiával, ami a képhez illő fénnyel világítja meg környezetét. Hátuljára a három HDMI és D-Sub képbemenet mellé HDMI hangkimenet és négy nagysebességű, USB 3.0 csatlakozó is került, vételára pedig kereken 90 000 forint.

Akár a Samsung SE-506BB külső, USB-s Blu-ray egységgel is meghajthatóak a Philips 3D-s monitorai, persze nem közvetlenül, hanem egy számítógép közbeiktatásával. A vékony, optikai lemezeket kezelő termék komoly képességekkel bír, a kéklézeres korongokat nem csak olvasni, hanem írni is tudja, emellett természetesen írja és olvassa a CD-ket és DVD-ket. A Samsung SE-506BB vételára 28 630 forint.

Különösen alacsony ára miatt közkedvelt a routerk piacán a Netgear WNR612-es alapmodellje, mely már a harmadik frissítésnél tart. Az új modellnek nem csak belső, hanem egy fix külső antennája is van, két Ethernet csatlakozója viszont továbbra is csak 10/100 megabites. Szoftveres téren olyan extrákkal ruházták fel az új változatot, amiket nem látni hasonló árú modelleknél. Megkapta a Netgear komolyabb routereinek felhasználóbarát, magyarul is tudó, Genie felhasználói felületét, létrehozhatunk vele vendég Wi-Fi hálózatot, ellátták internetforgalom-mérővel és fejlett szülői felügyelet funkcióval. Az 150 Mbps-os elvi csúcssebességre képes Netgear WNR612 v3 router mindössze 5490 forintba kerül.

Vicces pendrive-ból sosem lehet elég! Az Icy Box nevet eddig inkább külső merevlemezházak kapcsán hallhattuk, de most rábukkantunk három nagyon aranyos pendrive-ra ezen márkanév alatt. A kalóz, múmia és zöld robot (na nem Android) kivitelű, 8 GB adat tárolására képes pendrive-ok ára egy év garanciával 4572 forint.

Zene és multimédia

Néhány hete ízelítőt adtunk a Hercules kompakt DJ-készleteiből, most mutatunk néhány hangszórót a gyártótól. A Hercules XPS 2.0 60 DJ Set kimondottan lemezlovasoknak készített sztereó hangszórópár. A 225 x 140 x 177 milliméteres dobozba zárt, háromhüvelykes, kevlár membrános hangszórók célja nem a falbontó zenei teljesítmény, hanem a minél pontosabb hangvisszaadás, így mindössze 2 x 15 watt a teljesítményük, a felső tartományban pedig külön magassugárzó segíti ki őket. A klasszikus RCA bemenet mellett a kezelőszerveket (hangerő, magas- és mélykiemelés), illetve erősítőt rejtő hangszóróra került egy fülhallgató-kimenet és egy másodlagos bemenet is. A Hercules XPS 2.0 60 DJ Set hangszórópár 31 700 forintba kerül.

Aki komolyabb basszusokat szeretne, de maradna a kompakt méretnél, választhatja a Hercules XPS 2.1 Bass Boost csomagját, ami egy mélynyomót és két szatellitet rejt. A basszusláda teljesítménye 16 watt, amihez a két kis hangszóró fejenként 8 wattot tesz hozzá. A láda, pontosabban ládácska 225 x 215 x 230 milliméteres, a szatellitek 195 x 105 x 95 milliméteresek, a szett ára pedig 23 800 foint.

Ha mégis inkább megkímélnénk környezetünket kezdő DJ próbálkozásinktól, akkor használhatjuk a Hercules HDP DJ M40.1 fejhallgatót. A kényelmes, párnázott füles tág határok között állítható, ahogy illik, egyik oldala monitorozáshoz kifordítható. Hangzásáról 50 milliméteres hangszórók gondoskodnak komoly basszus hangerővel. A füles vezetéke 2 méteres, végén 3,5 milliméteres jack csatlakozó ül, de kapunk hozzá 6,35 milliméteres átalakítót, vételára pedig egy év garanciával 9500 forint.

Merőben új médialejátszót dobott piacra az Xtreamer. Az Xtreamert TV mindent tud, amit a gyártó korábbi termékei; kezeli szinte az összes kép-, hang- és videóformátumot, de teszi ezt eddig nem látott könnyedséggel, egy merőben új felületen. A gyártó a Sigma Designsszal szoros együttműködésben fejlesztette az új készülék vezérlőrendszerét, melynek alapja a korosodó Android 2.2, de sokat csiszoltak rajta: a felhasználói élmény fokozására és automatikus működésre hegyezték ki. Önállóan rendszerezi multimédiás állományainkat, a filmekhez, zenékhez kiegészítő információkat gyűjt az internetről, friss előzeteseket tölt le, Facebook-, Gmail-, illetve Dropbox-elérést biztosít. Az Xtreamer TV vételára nem is olyan vészes, mert 30 040 forintba kerül .

Modecom tabletek

Újabb név jelentkezett az olcsó tabletek amúgy is zsúfolt piacán. A Modecom a legalsónál eggyel magasabb kategóriát céloz meg FreeTAB 8001 IPS X2 3G termékével, melynek neve a hozzáértők számára elég beszédes. A nyolchüvelykes modell IPS panellel (1024x768 pixeles felbontással), kétmagos processzorral (1,4 GHz-es Rockchip RK3066) és 3G modemmel érkezik, továbbá Mali-400 MP4 grafikus mag, 1 GB RAM, 16 GB-os háttértár dolgzik benne, utóbbi microSD kártyával bővíthető. N-es Wi-Fi, Bluetooth 2.1 és még GPS modul is került a fedélzetre, sőt az USB és HDMI csatlakozók mini változatát sem hagyták el. A tablet 3800 mAh-s (kb. 14 wattórás) akkumulátora nem túl nagy. Az Android 4.1 operációs rendszerrel 56 650 forintos vételár a 3G modemre és GPS-re való tekintettel szerintünk rendben van, de idővel minden bizonnyal csökkenni fog.

Fillérre pontosan ugyanennyibe kerül a Modecom FreeTAB 8014 IPS X4, amit elég durva számokkal reklámoznak. Allwinner A31 központi egysége négymagos, de ezek csak Cortex-A7 magok, melyek lényegesen lassabbak az A9-es és A15-ös modelleknél, cserébe kevesebbet fogyasztanak. A melléjük telepített PowerVR SGX544 MP2 GPU-t nyolcmagosnak mondja a Modecom, ami reálisan inkább kettőt jelent. A RAM viszont tényleg 2 GB, a háttértár 16 GB-os és microSD kártyával bővíthető, a kijelző pedig nyolchüvelykes IPS panel 1024x768 pixellel. A mindössze 9,8 milliméter vastag, fémhátlapos házba 4400 mAh-s (kb. 16,3 Wh) akku fért, 3G modem és GPS viszont most nincs, az operációs rendszer Android 4.1.

A ModeCom FreeTAB 9704 IPS2 X4 különlegessége, hogy 9,7 hüvelykes képernyője brutális, 2048x1536 pixel felbontású, ami hüvelykenként 264 képpontot jelent. Persze nagy kérdés, hogy a villantáson kívül ezt másra is lehet-e használni, mert egy ilyen kijelző erősen terheli a GPU-t. Hardver terén a FreeTAB IPS2 X4 azonos a FreeTAB 8014 IPS X4-gyel, Allwinner A31 SoC, 2 GB RAM és 16 GB háttértár van benne, a Bluetooth, 3G és GPS modult viszont kihagyták, vételára pedig 7500 mAh-s (kb. 28 Wh) akkuval és Android 4.1 operációs rendszerrel 69 100 forint.

A tízhüvelykes ModeCom FreeTAB 10002 IPS X2 szintén IPS panelt kapott, de csak klasszikus, 1280x800 pixeles felbontással. Meghajtásáról Rockchip RK3066 SoC gondoskodik két 1,6 GHz-es CPU maggal és négymagos Mali-400 MP4 grafikus alrendszerrel, amihez 1 GB RAM és 16 GB-os háttértár tartozik. Itt sem hiányzik a microSD bővítőhely, HDMI, USB, n-es Wi-Fi és Bluetooth, de 3G modem és GPS nincs. Kapunk viszont egy egészen korrekt Bluetooth-os billentyűzetet és ebben a méretosztályban átlagosnak mondható, 6200 mAh-s akkumulátort. A ModeCom FreeTAB 10002 IPS X2-n Android 4.1 fut, ára a billentyűzettel együtt 64 800 forint.

Notebookok

Múlt héten mutattunk pár Toshiba Ultrabookot, most kicsit lejjebb lépve folytatjuk az ajánlást. Az erős középkategóriában foglal helyet a Toshiba Satellite L termékcsaládja, azon belül is az L855-ös modell. A 15,6 hüvelykes laptop felületét jégkék, szálcsiszolt fém burkolja, a felszín alatt pedig harmadik generációs Core i platform dolgozik Radeon grafikus alrendszerrel kiegészítve. Az izmos Core i5-3210M processzorral, 4 GB memóriával, középkategóriás Radeon HD 7670M grafikus maggal, 750 GB-os merevlemezzel, HDMI és USB 3.0 csatlakozókkal ellátott laptop Windows 8 operációs rendszerrel 204 900 forintba kerül.

Aki pedig kevesebb pénzt szán 15,6 hüvelykes notebookra, az nézze meg a Toshiba Satellite C855 alapmodellt. Formatervében szinte teljesen azonos az L855-tel, csak fém helyett szerényebb, műanyag burkolati elemeket használtak, melyek alatt visszafogottabb hardver rejtőzik. A 2,20 GHz-es, második Core i generációba tartozó Pentium B960 processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, szerény, de mégis különálló Radeon HD 7610M grafikus maggal és FreeDOS operációs rendszerrel ellátott összeállítás csupán 119 900 forintba kerül.

Kedvező árú, az átlagosnál vékonyabb notebookokat találunk az Acer Aspire V5 termékcsaládjában. A V5-531G sorozat 15,6 hüvelykes, modelljei mindössze 23 milliméter vastagok – ami egy centiméterrel kevesebb átlagos kategóriatársai magasságánál –, ám ennek ellenére megtartották a sok konkurensnél elhagyott optikai meghajtót. Az alacsony fogyasztású, két magját mindössze 1,5 GHz-en járató Pentium 987 processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, GeForce GT 620M grafikus alrendszerrel, négycellás akkumulátorral és Windows 8 operációs rendszerrel felszerelt összeállítás 149 900 forintért vásárolható meg.

Eggyel kisebb, 14,1 hüvelykes méretben még kompaktabb az Acer Aspire V5-471G, ami nagyobb társához hasonlóan 23 milliméter vastag, de mindössze 2,1 kilogrammot nyom és szintén van optikai meghajtója. Az 1,5 GHz-es, alacsony fogyasztású Core i3-2377M processzorral, 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, GeForce GT 620M-mel és Windows 8 operációs rendszerrel felszerelt Acer Aspire V5-471G vételára 169 900 forint. Ezüstszürke mellett kék és rózsaszín burkolattal is kapható.

A fenti notebookokhoz képest nem éppen olcsó a 300 000 forintos Lenovo ThinkPad T530, de aki ismeri a csúcsminőségű laptopot, tudja, hogy egészen jó ár ez ilyen összeállításért. A gépben Core i5-3210M processzor dolgozik, melyhez 4 GB memória társul egy modulban (tehát illik még egy 4 GB-ost venni mellé), az merevelemez pedig 500 GB-os, de van szabad mSATA hely SSD-nek is. A 15,6 hüvelykes, matt felületű, 1600x900 pixeles kijelzőt NVIDIA Quadro NVS5400M GPU hajtja, akkumulátorból hatcellásat kapunk, az operációs rendszer Windows 7 Professional és hároméves garancia is van az árban. Mindehhez még olyan extrákat kapunk, mint a folyadékálló billentyűzet, a Trackpoint pöcökegér, a strapabíró gépház, a dokkolócsatlakozó, illetve a merevlemezre vagy második akkumulátorra cserélhető optikai meghajtó.

rudi

Azóta történt

Előzmények