AACS másolásvédelem

folyt.

Letiltott kimenetek

S ez még nem minden! Azon kívül, hogy a legtöbb PC-alkatrésznek védett területeket kell tartalmaznia a különböző kódok és listák számára, az AACS a beépítés módjába is beavatkozik: ha valahol nyitott csatlakozóhelyek vagy forrasztási helyek vannak, ezeken csak csökkentett felbontású jel mehet keresztül, tehát nem a teljes, 1920×1080 pixeles felbontású kép, hanem legfeljebb 960×540-es. A gyártóknak minden alkatrészt le kell ragasztaniuk és pecsételniük.

Természetesen a portokról sem feledkeztek meg: az AACS-bizottság az analóg kimeneteket is teljesen kiiktatná. Először csökkenne az ezeken kimenő felbontás, azután 2011-től érvénybe lépne az úgynevezett Sunset: új készüléket analóg kimenettel már nem gyártanának, sőt 2013-tól már nem is árusítanának. A monitorhoz vagy tévéhez ezután egyedül a DVI vagy HDMI digitális interfészeken keresztül lenne kapcsolat, természetesen csakis HDCP másolásvédelemmel.


HD-DVD: védett adatok

A hollywoodi akadékoskodásnak persze megvan az ára: akadozik a HD DVD- és Blu-Ray-meghajtók szállítása. A NEC már 2005 végén szállítani akart, a Pioneer januárban akarta megkezdeni a gyártást. Az első HD-képes termékek minden bizonnyal a noteszgépek közül kerülnek ki. További késedelmek is borítékolhatók: a HD DVD vagy Blu-Ray szabvány szerint készült írók egyelőre csak adattárolónak alkalmasak, a HD filmeket nem tudják úgy felírni, hogy egy asztali lejátszó is le tudja játszani azokat. Ugyanis a nagy hollywoodi stúdiók által jelentősen befolyásolt AACS konzorcium eddig csak egy átmeneti licencben egyezett meg (Version 0.91), és egyelőre semmiféle megegyezés sincs a HD tartalmak felvételét illetően. Az átmeneti megállapodással azonban legalább az asztali lejátszók szabad utat kaptak. Jelenleg szemmel láthatóan csak azok a készülékek a keresettek, amelyek alapvetően nem alkalmasak a másolásra. Az AACS kisebb engedményeket tett a korábbi tervekhez képest, így a cégek megengedik, hogy filmjeiket magánhálózatokon keresztül streameljék, és hordozható lejátszóra vigyék át.

Az első tiltakozások

Hollywood azonban előbb fogadná el az új médium bukását, minthogy eltekintsen a másolásvédelmi előírásaitól. Újabban persze már kritikus hangokat is hallani, s nem is akárkitől. Marc Cuban, aki főfoglalkozását tekintve filmproducer, mozitulajdonos és HDTV-üzemeltető (HDnet), úgy véli, hogy „a legjobb másolásvédelmet a kedvező árak, valamint a moziban, a DVD-n és a tévében történő egyidejű indítás jelentené.” Hollywood törekvéseit, hogy szigorúbb előírásokkal dolgozzanak, a milliárdos egyszerűen „kapitális marhaságnak” nevezi.

A PC-ipar óvatosabban fogalmaz, de itt is felmerülnek kételyek. Hiszen bizonyos kérdések még a szakértők számára sem világosak. „Ki a felelős egy PC egyes részeiért? Az alkatrészek gyártója, a számítógép gyártója, vagy netán a tulajdonos?” – teszi fel a kérdést Ryoichi Hayatsu a NEC-től, aki egyébként a HD DVD szabvány egyik szülőatyja. Az AACS irányvonalak ugyanis nem adnak világos választ erre. Pillanatnyilag még hatalmas rés tátong egyfelől a kőkemény AACS-előírások, másfelől pedig a gyakorlati megvalósítás között. A Microsoft például lemond az XBOX360 játékkonzol külső HD DVD-meghajtójánál a HDMI portról. A PC-gyártók többsége, élén a HP-vel pedig röviden és velősen így fogalmaz: „nem tervezünk AACS-specifikus változtatásokat a 2006-os modellsorozatokon.”

Kapcsolódó link: www.aacsla.com

CHIP Magazin

Hirdetés