Kicit cípősz?
Ha hozzáférhetnénk a hazánkban működő, elektronikai cikkeket forgalmazó áruházláncok forgalmi statisztikáihoz, az otthoni szórakoztatóelektronikai berendezések eladási toplistáján az LCD/plazma televíziók mellett jó eséllyel igen előkelő helyen fedezhetnénk fel a DVD-felvevőket. Utóbbi részben abból következik, hogy a modernkori társadalom tagjai eredendően „archiváló” típusok, életünk során egyre több inger, élmény ér bennünket, ezek egy részét pedig érdemes lehet rögzíteni (digitalizálni) az utókor számára.
Az asztali DVD-írók tehát virágkorukat élik, és noha eredendően a számos sebből vérző VHS-technológia leszármazottjainak tekinthetőek, az otthoni videózásba is beszivárgó digitális technológia révén jóval túlmutatnak a mágnesszalagos ősök felkínálta lehetőségeken. A DVD ráadásul idestova tíz éves múltjával mára kellően kiforrott technológiának is tekinthető, jóllehet az asztali rögzítők fogyasztói ára csak az elmúlt években kezdett halandó ember számára is elérhető szintre süllyedni, többek között néhány eddig szinte teljesen ismeretlen távol-keleti vagy európai márkának köszönhetően.
Ilyen márka például a kissé megmosolyogtató módon egy világhírű japán gyártó nevére hajazó Yamada is, mely a német Umax Systems GmbH égisze alatt jött létre (valahol a távoli Kínában), akárcsak a hasonló termékpalettával rendelkező, nemrég feltűnt édes- (pardon, csípős) testvére, a Chili.
Ha valaki a hazai boltok kínálatát kutatja a lehető legolcsóbb DVD-író után, előbb-utóbb biztosan belebotlik valahol egy Chili márkájú készülékbe, a gyártó ugyanis a feltörekvő márka felfuttatása érdekében igen nyomott áron kínálja készülékeit, egyszersmind bőséges szolgáltatáskínálattal igyekezvén legyőzni a vásárlók bizalmatlanságát. Más kérdés, hogy ezek a DVD-felvevők technológiai szempontból mennyire képesek tartani a versenyt a nagyokkal, ennek igyekeztünk utánajárni, amikor kipróbáltuk a jelenleg kapható legnagyobb tudású Chili DVD-felvevőt.
A Chili DVR-9200H típusú merevlemezes asztali íróból a legnagyobb beépített háttértárral rendelkező példány jutott el hozzánk; a gépbe egy 250 gigabájtos, 3,5 hüvelykes méretkategóriájú HDD-t szerelt a gyártó. A merevlemezzel ellátott DVD-írók lassan, de biztosan kezdik kiszorítani a piacról a háttértár nélküli típusokat, ami teljesen kézenfekvőnek tűnik, hiszen egy ilyen rögzítő olyan utólagos szerkesztési folyamatokat is lehetővé tesz, amelyek nem érhetők el a direkt DVD-re másoló példányoknál.
A készülék merevlemeze: valahol már láttuk [+]
A maximális háttérkapacitásnak ráadásul többnyire csak az alkalmazott merevlemezes technológia fejlettsége szab határt – legalábbis elviekben, az írható, újraírható DVD-k korlátozott kapacitása miatt ugyanis az írók legtöbbször csak néhány lépcsőben engedik változtatni a rögzítendő anyag minőségét, és ezt is elsősorban a DVD-k adattároló képességeihez igazítják, így a túlontúl nagy merevlemez nem feltétlenül ésszerű vagy megtérülő választás. Egy szó mint száz, a DVR-9200H 250 gigabájtos merevlemezére a legjobb képminőséget választva körülbelül 53 órányi video fér (ez amúgy pontosan ugyanennyi DVD-t töltene meg), ezt mi bőségesen elegendőnek érezzük. Itt érdemes megjegyezni, hogy az íróból a kézikönyv szerint létezik 160 és 200 gigabájtos háttértárral szerelt példány is – nyilván ezekhez még olcsóbban hozzá lehet jutni.
Fontos szempont lehet ezeknél az egységeknél a médiatámogatás is, így egyre több háztartásban merül fel elvárásként egy ilyen készülékkel szemben, hogy képes legyen lejátszani a számítógéppel tömörített zeneszámokat, videókat. Úgy gondoljuk, manapság már egyáltalán nem tekinthető különleges extrának, ha egy DVD-lejátszó vagy -író képes az MP3 zeneszámok megszólaltatására vagy a DivX videók lejátszására, sokkal inkább az lehet az érdekes, hogy mennyire felhasználóbarát módon végzi el ezeket a folyamatokat. A Chili DVR-9200H mindkét imént említett, népszerű tömörített formátumot képes lejátszani.
Szürke paprika
A Chili asztali DVD-írója egyszerű, puritán külsővel rendelkező készülék, előlapján mindössze hat nyomógomb sorakozik. A homlokzatra összesen öt csatlakozó került, köztük a sztereó VHS-magnók zömének előlapján is megtalálható videobemenet és sztereó hangbemenet talán kevéssé érdekes, annál izgalmasabb a mellettük található USB kapu és az IEEE 1394 szabványú DV bemenet. Előbbihez gyakorlatilag bármilyen USB-s háttértárat hozzákapcsolhatunk, majd annak tartalmát DVD-re menthetjük (a beépített merevlemezre sajnos nem), a DV bemenetről pedig a videokamera által rögzített képet másolhatjuk át akár merevlemezre, akár DVD-re. Mindkét csatlakozóval kapcsolatban érdemes lehet kiemelni, hogy ezek az interfészek többnyire csak a drágább, márkás modellek privilégiumai.
A DVD-felvevő hátulján sokkal nagyobb a tumultus; itt jól feliratozva, egymástól elkülönülve sorakoznak a videojelek és hangjelek kimenetei és bemenetei. A legjobb képminőség elérése érdekében itt – amennyiben a megjelenítő támogatja – érdemes használni a komponens kimenetet, illetve a digitális hangkimenetet, így a Chili DVD-felvevő dekódere helyett a vélhetőleg jobb hangminőséget produkáló rádióerősítő végezheti a jelátalakítási folyamatot.
A készülék Scart kimenetet és bemenetet is kínál számunkra, itt különösen ajánlott a minőségi kábel használata, így valamelyest csökkenthető a szekrény háta mögötti kábeldzsungel kiterjedése. A hátlap jobb oldalán egy szellőzőventilátor díszeleg még, ennek jelenléte a DVD-felvevők mezőnyében egyfajta szükséges rossz, az alkatrészek által termelt hőt ugyanis sokszor nem tudja máshogy leadni az egység; működésével ugyanakkor óhatatlanul kisebb-nagyobb zajt kelt.
A Chili DVR-9200H-hoz tartozik egy átlagosnak mondható távirányító is, viszonylag jól elkülönülő blokkokkal, viszont néhol kissé logikátlan gombkiosztással. Véleményünk szerint meglehetősen szokatlan módon oldották meg a REV/FWD, illetve a PREV/NEXT funkciógombok elhelyezését, így az általánosan elterjedt kiosztáshoz szokott felhasználó eleinte a fejezetugrás helyett bizonyára sokszor fogja Timeshift, netán Sort/Slow gombokat nyomogatni tévedésből.
Erőfitogtatás
A Chili DVR-9200H a bekapcsológomb lenyomása után meglehetősen lassan ébred fel álmából; a merevlemez elindítása, illetve az alapprogram betöltése csaknem tíz másodpercet vesz igénybe, ami nem jó hír azok számára, akik valami miatt azonnal szeretnének felvételt indítani. A bejelentkező képernyő helyét ezután a legutóbb kiválasztott TV-csatorna képe tölti be, persze ehhez a készüléknek előbb be kell hangolnia magát, ami egy 40-50 csatornát tartalmazó kábeltelevíziós hálózatnál bő tíz perces procedúra. A csatornák helyét ezek után tetszés szerint lehet variálni, ha pedig az automatika nem nyújt megfelelő beállítást, kézzel rá lehet segíteni a hangolásra.
A készülék Setup Menu-je a szokásos beállításokat kínálja fel, nem hiányzik a felvételi funkciók finomhangolása, a képi- és hangparaméterek beállításának lehetősége, a nyelvi beállítások (sajnos ez a modell nem beszél magyarul), vagy a szülői felügyelet paraméterezése. A legtöbb videomagnóhoz hasonlóan a DVR-9200H-t is lehet időzített felvételre állítani, és adott a PDC-jelek támogatása is, azaz ha a csatorna, illetve a műsorszóró is úgy akarja (sajnos ez Magyarországon nem jellemző), a felvételek a rögzíteni kívánt adás kezdetekor, másodpercre pontosan indulhatnak el.
Igazán izgalmas lehetőségeket a felvételi funkciók, illetve a beépített merevlemeznek hála az utólagos szerkesztési módozatok tartogatnak számunkra. Amennyiben a készülék HDD-re menti az adást, lehetőség nyílik a vágásra, illetve a program felosztására, netán az indexképek megváltoztatására. Bizonyos szerkesztési műveleteket ezek közül utólag, DVD+RW adathordozóra rögzített műsoroknál is elvégezhetünk, itt azonban már többet kell várni egy-egy folyamat elvégzésére. A merevlemezen megszerkesztett műsort vagy műsorokat könnyűszerrel DVD-re írhatjuk, de akár le is törölhetjük, vagy éppen levédhetjük őket.
A DVR-9200H timeshiftingre, azaz időeltolásos rögzítésre is képes, ami jól jöhet például akkor, ha a megtekintett élő műsor közben valami dolgunk akad, netán ki akarunk ugrani a sarki boltba némi rágcsálnivalóért. Ekkor a Timeshift gomb megnyomásával maximum 60 percnyi időtartamig megállítható az élőkép, majd újbóli elindítás után akár fel is vehető a műsor maximum 3 óra hosszig.
A Chili jó, a Chili finom, a Chili különleges
A Chili legizmosabb merevlemezes DVD-felvevőjét csaknem két héten át nyúztuk, így használati tapasztalataink alapján elmondhatjuk, hogy a felvevő jó szolgálatot tehet belépőszintű, netán alsó-középkategóriás házimozirendszerek részeként. Véleményünk szerint pontosan ebbe a szegmensbe szánta a gyártó a készüléket, a Umax tehát pontosan tudja, hogy jelenlegi technológiájával meddig mehet el. Nyilvánvaló, hogy a Chili DVD-író nem versenyezhet a kategória nagyjaival, a csúcsgépek áráért ugyanakkor nem ritkán egy jó állapotú, néhány éves használt autót is kaphatunk.
Bár a felvevővel alapvetően meg voltunk elégedve, néhány kisebb-nagyobb hiányosságot, bakit azért sikerült felfedezni a használat során. Egyik legnagyobb szívfájdalmunk talán, hogy a Chili DVR-9200H nemhogy felvenni nem tud „mínuszos” írható vagy újraírható DVD-kre, de lejátszani sem képes azokat. Manapság szerintünk azért már elvárható lenne, hogy egy asztali DVD-író is elboldoguljon legalább a két leginkább elterjedt írható formátummal, egy esetleges DVD-RAM támogatás pedig már csak hab lenne a tortán. A készülékházat felnyitva aztán minden világossá vált: a Chili DVD-írójának rögzítőegységét a „pluszos” formátumok egyik fő zászlóvivőjének számító Philips gyártja.
Kicit zizis?
Némi fejcsóválásra adott okot a készülék bekapcsolása után a képernyőn jelentkező interferencia is, mely esetünkben szerencsére csak bizonyos csatornák képét zavarta, ugyanakkor megfelelő szűrők, netán egy jobb minőségű tuner segítségével el lehetett volna kerülni ezt a jelenséget. Persze az sem kizárt, hogy a vélhetőleg a merevlemez vagy a ventilátor által keltett elektromágneses zaj csak a mi viszonylag egyszerű felépítésű, ám galvanikusan leválasztott rendszerünket zavarta. Ha már szóba került a zaj, fontos megemlíteni, hogy a DVR-9200H jól hallhatóan üzemel, különösen ha egy legalább négy oldalról zárt szekrénybe helyezzük.
Magyar feliratot csak DVD-nél láttunk
Ami a fájlformátumok támogatását illeti, a Chili DVR-9200H hozta a papírformát, azaz DVD-ről és CD-ről egyaránt csont nélkül lejátszotta vagy megjelenítette az MP3, DivX, JPEG anyagokat, bár a népszerű DivX-ek esetében azt tapasztaltuk, hogy a készülék valamiért nem szereti a magyar ékezetes karaktereket is tartalmazó .srt kiterjesztésű feliratfájlokat; ilyenkor a felirat sajnos egyáltalán nem jelenik meg, miközben egy másik gyártó DivX-es lejátszója minden további nélkül kiírta nekünk a képernyőre a Chilinél hiányolt sorokat. Ezen a hibán talán firmware-frissítéssel lehetne javítani (ahogy néhány más gyártó ezt egyre inkább előszeretettel alkalmazza), a Chili azonban egyelőre nem kínálja fel vásárlóinak ezt a lehetőséget.
A Chili DVR-9200H tehát nem tekinthető tökéletes darabnak – tökéletes berendezés mindazonáltal, mint tudjuk, nem létezik –, nem hagyhatunk azonban figyelmen kívül egy a magyar vásárlók számára rendkívül fontos tényezőt: a fogyasztói árat. A Chili legizmosabb DVD-felvevőjéhez cikkünk írásakor körülbelül 90 000 forintért lehet hozzájutni. Ezért az összegért ugyan már kapható nevesebb gyártótól származó merevlemezes DVD-író, de szinte biztosak lehetünk benne, hogy abban lényegesen szerényebb kapacitású háttértár található, mindemellett azok a modellek sem éppen a márka csúcskategóriás kínálatát gazdagítják.
Aki tehát egy alapvetően jól használható, sokrétű merevlemezes rögzítőegységet akar magáénak tudni a lehető legkisebb anyagi áldozatért cserébe, az alighanem jól járhat a Chili merevlemezes DVD-írójával. Ha azonban házimozirendszere átlag feletti minőséget képvisel, netán csak alap felvételi funkciókra van szüksége (mondjuk mert nemrégiben végleg elhalálozott a jó öreg VHS-magnó), akkor érdemes lehet másfelé kacsintgatni. Utóbbi esetben ajánlható például a Chili DVR-8500X típusú DVD-felvevő, amiért cserébe mostanra kevesebb mint 35 000 forintot kell fizetni.
Adatlap | |
Termék neve | Chili DVR-9200H |
Lejátszható formátumok | DVD, DVD+R/RW, SVCD, VCD, DivX, CD-DA, tömörített zenei állományokat tartalmazó CD/DVD (MP3), képlemezek (JPEG) |
Írható formátumok | DVD+R, DVD+RW |
Felvételi formátum | DVD (MPEG-2) |
Felvételi minőség [DVD-HDD felvételi idő órában] | SLP (alacsony) [6-318], LP (átlagos) [5-265], EP (normál) [4-212], SP+ (jó) [3-159], SP (nagyon jó) [2-106], HQ (legjobb) [1-53] |
Bemenetek | kompozit, S-Video (Y+C), RF, analóg, Scart, USB és FireWire az előlapon |
Kimenetek | kompozit, S-Video (Y+C), komponens (progresszív), Scart, analóg 5.1 csatornás audió, digitális koaxiális, digitális optikai |
RF kimenet | PAL/SECAM, 75 ohm |
Audió | 4 Hz - 44 kHz átvitel, ~90 dB jel/zaj viszony |
Tömeg | 4 kg |
Méret | 430 x 48 x 308 mm |
Forgalmazó | Case Hungary Kft. |
Bruttó fogyasztói ár | kb. 90 000 Ft |
Ami tetszett:
- átlag feletti háttérkapacitás
- széleskörű csatlakozási lehetőségek,
- barátságos ár.
Ami nem tetszett:
- semmilyen módon nem kezeli a DVD-R/RW lemezeket,
- DivX videóknál nincs magyar felirat,
- egyes csatornáknál interferencia jelent meg a képen.
Renwick
A Chili DVR-9200H asztali DVD-írót a Case Hungary Kft. biztosította számunkra.