Digitális kamerák
Digitális megörökítés
Az elmúlt pár évben – részben a Sulinet ösztönzésére is – gombamód elszaporodtak a digitális fényképezőgépek. Az utcákon sétálgatva lépten-nyomon kattintgató embereket látunk, nem csak a turisztikai érdekességek körül; ma már minden ballépésünk könnyen rögzítésre kerülhet, az ilyen képek etikusságát most ne is firtassuk.
Jó ez a digitália, mert minden emlékezetes pillanatot könnyen és gyorsan megörökíthetünk, nem kell napokat, esetleg heteket várni az eredményre. Ha pedig nem vagyunk elégedettek azzal, amit lefényképeztünk, egy elegáns gombnyomással a virtuális szemétkosárba dobhatjuk, majd újra próbálkozhatunk. Mégis mi az, amire vásárláskor figyelni érdemes? Vajon anyagilag tényleg jobban jövünk ki, mint hagyományos filmes gépekkel, vagy a digitális fényképezőgép is egyike a jól hangzó reklámfogásoknak?
Ha nem foglalkozunk a gép árával, csak az esetleges előhívási és nyersanyagköltségeket vesszük figyelembe, már akkor is vezet a pixeles módszer. Jelenleg a digitális és analóg képeket laborban ugyanazon az áron készítik el nekünk, de a régebbi technológiához kell egy filmnegatívot vásárolni, aminek pénzbe kerül a kidolgozása. Egy hagyományos 36 kockás film durván 1500 forint (képkockánként kb. 42 Ft) és további ezres a negatív előhívása (képkockánként 28 Ft). A digitális technikának tehát képenként 70 forint árelőnye van. Még jobban a digitális felé billen a mérleg, ha számba vesszük, hogy ezzel a módszerrel az elrontott képeket egyszerűen eldobhatjuk, a hibásakat pedig javíthatjuk. Ha egy hagyományos technikával készített képen vörösszem hatás jön létre, azon legfeljebb bosszankodni lehet a fényképésztől hazajövet, de digitálisban elég egy számítógép és pár egérkattintás, máris kijavítottunk a zavaró részt. További kényelmi tényező, hogy a digitális képeket nem kell feltétlenül „előhívni”, lehet őket digitálisan is tárolni, óriási virtuális albumokba rendezni. Megtekintésükhöz elég egy egyszerűbb DVD-lejátszó, amely képes megbirkózni a képállományokkal, és így tévén nézhetjük a fotókat, megmenekülünk a papírképek állandó körbeadogatástól, összefogdosásától.
Most csak az egyszerűbb kompakt gépekkel foglalkozunk, melyek képességeikkel valamivel megelőzik a filmes kompaktokat. Nagyobb tudású gépek iránt komolyan érdeklődőknek javasoljuk, hogy alaposan nézzenek körül az interneten, ha lehet, a kiszemelt példánnyal vásárlás előtt próbáljanak élőben is megismerkedni.
A szükséges minimum
A digitális fényképezőgépeknél – mint minden hardvernél – van egy szint, ami alá nem érdemes süllyedni, mert minimális megtakarítással jelentős minőséget vagy kényelmet veszíthetünk. A legolcsóbb árkategória, amiből válogatni érdemes, a 35 000 forint körüli. Ennyi pénzt nagyjából ötszáz kép elkattintásával már megspórol nekünk a digitális technika.
Az árkategóriában három megapixeles érzékelővel szerelt gépeket találuk, melyekkel maximum 2048×1536 pixeles képméret érhető el. Ekkora alapanyagból készült 15×10 centiméteres képek hobbihasználatra megfelelő minőségűek, internetes vagy egyéb elektronikus megjelenésben is kielégítik az alapvető igényeket. A kategória másik fontos tulajdonsága, hogy képviselői már rendelkeznek két-háromszoros optikai zoommal is, ami kényelmesebbé teszi kezelésüket, nem kell előre hátra lépkedni vagy a jelenet szereplőit tologatni egy-egy jó kompozícióért, elég a lencsékkel közelíteni/távolítani. Fontos szempont, hogy van rajtuk LCD-kijelző, melyen a képkocka elkattintása után azonnal megszemlélhetjük az eredményt.
Természetesen ezektől a gépektől még nem szabad csodákat várni. A fényképezés szinte minden paramétere automatikusan áll be, nincs mód finomhangolásra, legfeljebb néhány előre beállított fényképezési profilt kapunk (pl. tájkép, portré, alkonyat, zárt tér). Ilyen gépecskékkel szabadban, jó fényviszonyok mellett nagy eséllyel csinálhatunk elfogadható képet, de borús időben vagy szobában már gyenge fénymérőjük és kis teljesítményű vakujuk miatt nem megfelelőek.
A 35 000 forintos kategóriában egy régi jó választás az Olympus C-310 Zoom. Megvan mindene, ami egy alapgép számára kell: érzékelője 3 megapixeles, háromszoros optikai zoommal bír, közeli (macro) módban már 2 cm-re élesen lát, és 320×240-es méretben mozgókép rögzítésére is képes; ára hozzávetőleg 36 600 Ft. Egyetlen hátránya, hogy némileg drágább xD kártyán tárolja a felvételeket, de a csomagban már találunk egy 16 MB-osat, amire nagyjából 23 kép fér rá maximális felbontásban.
Olympus C-310 Zoom – ügyes alapgép
A kategória egyik tetszetős – és okos – újdonsága a Canon A400. 36 000 forintért négy színben kapható. Szintén három megapixeles, de optikai zoomja csak kétszeres, cserébe viszont 640×480-as méretben tud mozgóképet felvenni, és jobb fókuszáló egységével élesebb képeket készít kedvezőtlen fényviszonyoknál is. Ahogyan az előző gép, ez is két darab AA ceruzaelemről üzemel, melyket elég gyorsan felemészt az LCD-kijelző és a vaku, ezért érdemes tölthető akkumulátorokat használni hozzá. Kedvezőbb árú SD kártyákkal üzemel, melyből a géphez kapunk egy 16 megabájtosat.
Canon A400 – négyféle színben kapható (forrás: Index Digicam)
Közepes elvárások
Ötvenezer forint környékén kaphatóak a jobb három-négy megapixeles gépek; ezek maximális felbontása már 2280×1710 pixel környékén mozog. Többi paraméterükben, mint az optikai zoom, beépített üzemmódok, fénymérő egység, felhasznált kártyatípusok, LCD-kijelző stb. nagyjából megegyeznek az előző árkategória szereplőivel; akinek nincs szüksége nagyobb felbontásra, spórolhat, ha inkább a legelső csoportból választ.
A kategória egyik legjobbja a Canon PowerShot A75. Kinézetével már egy komolyabb fényképezőgépet mintáz, a 3,2 megapixeles CCD és a háromszoros optikai zoom mellett legfontosabb tulajdonságai a kilencpontos élességmérő, a háromféle fénymérési mód (spot, középpontosan súlyozás, kiértékelés), és itt már lehetőség nyílik több felvételi lehetőség kézi módosítására is. Négy ceruzaelemről üzemel, és CF Type I kártyákat emészt – egy 32 MB-osat mellékelnek hozzá. Ára kicsivel 50 000 forint alatt van.
A jobbak
Jelentős minőség- és teljesítménybeli fejlődést tapasztalhatunk a 80 000 forintos árkategóriában. Ezeken a gépeken már szinte minden kézileg is beállítható, olyan elektronikai és optikai lehetőségeket zsúfoltak a kicsinyke dobozkákba, melyek pár éve még csak a profik számára voltak elérhetőek. Alapvetően két csoportra osztható ez a kategória: vannak a 6 megapixeles gépek „szokásos” három-négyszeres optikai zoommal és a kisebb felbontásúak akár tízszeres közelítővel is. Jellemző, hogy a tömörített JPEG formátumok mellett már tömörítetlen, illetve veszteségmentesen tömörített, extra minőségű TIFF-be is le tudják menteni képeiket.
FujiFilm FinePix S5500 – már kinézetre is komoly, és a belső...
Egy érdekes ajánlat ebben az árkategóriában a FujiFilm FinePix S5500, amelyhez hajszállal nyolcvanezer forint alatt juthatunk hozzá. Már megjelenése is nagyon komoly, tulajdonságairól nem is beszélve. Négy megapixeles SuperCCD-vel rendelkezik, melyhez jó partner a tízszeres optikai zoom és az izmos vaku. A komolyságot hangsúlyozza a fényképezőgép súlya is; a négy AA-s elem és az xD kártya nélkül 337 grammot nyom. Kiváló gép, de aki ilyet szeretne, jobban jár, ha vásárlás előtt személyesen is megismerkedik a masinával.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy a digitális fényképezőgépeknél a specifikációk önmagában semmit sem mondanak. Egy Sony DSC-V1 vagy egy Canon A95-ös semmiképp sem mondható a legerősebb középkategóriás kompaktnak -- papíron. Képminőségben ugyanakkor élen járnak, így továbbra is az a javaslatunk, hogy próbáljuk ki a megvásárolni kívánt gépet, hogy meggyőződhessünk róla, tényleg azt hozza, amit várunk tőle.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!