Hirdetés

24 colosok manapság

Jellemzők

A további "elemzés" előtt álljon itt néhány gondolat a monitorokról. A Samsung BX2440 képe a kalibrálás után egészen kellemesnek tűnt, de picit szürkés/kékes lett az egész, ami játékok alatt nem volt megnyerő, de a MagicColor Intelligensre kapcsolásával tökéletessé vált. Az LG-t egészen gyorsan szemre tetszetősre sikerült állítani. A panelmagasság állításának a hiányában, hogy a kép a szemre párhuzamos legyen, egy picit hátra kell dönteni, így viszont a panel felső régiójában jól látható a sötétedés, ez sajnos a TN-panelek nagy hibája. Ez a betekintésiszög-probléma már olyan szintű, hogy kalibrálásnál eleinte nem értettük, hogy miért sárgásra/vörösesre kalibrál a kalibráló eszköz, már azt hittük, hogy hibás. Végül aztán rájöttünk, hogy ez a panel hátradöntése miatt van, mivel a kalibrátort javasolt a picit megdöntött panelre helyezni hogy tökéletesen rá tudjon feküdni. Az LG-vel kapcsolatos érdekesség, hogy egy teljesen fekete képet megjelenítve magától kikapcsol a panel (energiamegtakarítás), de ha már egyetlen pixel eltér a feketétől, akkor nem. Ilyenkor egyébként nagyon jól látszik a különbség a panel feketéje és a valódi fekete (kikapcsolt állapot) között. Az Acer már alapbeállítással is szép volt, de levéve a fényerőt még jobb lett, legalábbis szemre. A profiloknak nem látjuk sok értelmét, mivel ezek mind annyira világosak, hogy lényegében használhatatlanok.


TN+film / H2-IPS / S-PVA [+]

A különböző panelek eltérően mutatnak, ha más-más szögből nézzük őket, mindnek megvannak a maga gyengéi és erősségei. A TN-panelek rákfenéje a lentről felfelé érzékelhető sötétedés, ami, mint azt már az előző oldalon láttuk, szemből nézve is észrevehető. Ez úgy küszöbölhető ki, ha a panelt egyenesbe hozzuk. Ezen a téren az IPS és így a H2-IPS is elvben a legjobb, elvileg minden oldalról tökéletes a kép, a kontrasztarány csak minimálisan csökken. Sajnos a fényképek nem adják vissza azt a képet, amit a valóságban lát az ember, amikor a HP ZR24w-t nézi oldalról vagy felülről, ez a monitor ugyanis szimplán beszürkül, ha nem szemből nézzük. Nem csak a kontrasztarány csökken le (tehát nem fakóvá válik a kép), hanem szó szerint szürkül. Igencsak meglepődtünk ezen, óriási csalódásként éltük meg, bár nem volt teljesen váratlan, mert már a korábbi IPS-eskre is jellemző volt az úgynevezett "glow" jelenség, amikor "lilul" a panel oldalról. Az S-PVA paneles 214T-nek is láthatóan csökken a kontrasztaránya, de meg kell hogy mondjuk, simán körözi a HP-t. Az az igazság, hogy ezt a HP-t ebből a szempontból még a TN-paneles Acer és az LG is veri.

A korábbi években rengeteget szidtuk a TN-paneles monitorokat, most azonban, hogy napokig használtuk őket, rá kellett jönnünk, hogy ez valóban elég a többség számára. A lentről felfelé való sötétedés a panel pozícióba állításával nagyjából megszüntethető (nem teljesen), de ez kis idő múltán már fel sem tűnik. A H2-IPS paneles HP szemből (és lentről) nézve valóban jobb, de oldalról és felülről a TN simán felveszi vele a versenyt. Járt már nálunk IPS paneles monitor, de az nem volt ennyire gyenge ebből a szempontból, teljesen másra számítottunk.


H2-IPS / S-PVA [+]

A HP helyzetét tovább rontja, hogy a már említett feketéje a szélesvásznú filmek nézése közben erősen látszik. Sajnos a fényképek abszolút nem adják vissza a színvilágot, oldalról nézve az S-PVA panel jobb ennél, a H2-IPS pedig rosszabb, ezeket a fényképeket alapvetően a szélesvászon világosságának bemutatására készítettük. Ez a baj ezekkel a tesztekkel, cikkekkel és videókkal, hogy nem tudjuk úgy visszaadni a látványt, ahogy az megjelenik előttünk a valóságban.

Az utánhúzásról nincs igazán mit mondani. A TN-paneles modellek 2 ms-es g2g válaszidővel a legkorszerűbbek, aki ezeket lassúnak látja, az magára vessen és térjen vissza a CRT-re. A H2-IPS paneles HP-t az overdrive bekapcsolása nélkül használtuk napokig, és nem úgy vettük észre, hogy bármiféle gond lenne ezen a téren. Az S-PVA paneles 214T-t ebből a szempontból veri a HP, a különböző játékokban ismerünk olyan szituációkat, ahol jól láthatóan előjön az S-PVA lassúsága, de a HP ezeken a helyeken is tökéletes volt.

Egy konnektorba dugható mérőeszközzel lemértük a monitorok fogyasztását is. Úgy tűnik, hogy a Samsung a legenergiatakarékosabb, majd az Acer és az LG következik, végül pedig az IPS paneles HP, ami az előbbiek sokszorosát eszi meg. Előbbiek nem csak hogy egyszerűbb panel köré épülnek, de LED háttérvilágítást használnak, ami ebben az esetben sokat számít.

Monitor típusa Acer S243HL LG W2486L Samsung BX2440 HP ZR24w
Minimális fogyasztás 12,6 watt 13,6 watt 9 watt 37,2 watt
Kalibrálás utáni fogyasztás 16 watt 17,8 watt 10 watt 45,8 watt
Maximális fogyasztás 25,7 watt 26,3 watt 20 watt 81,5 watt

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés