Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vlevi

    nagyúr

    válasz brd #49722 üzenetére

    "sok minden nem működik már XP-n"
    Eeegen, de azok a a javaslatban szereplő Linuxon sem működnek.
    Meg, ha valaki idegenkedik egy újabb win verziótól, 70 év körül, akkor szerinted mennyire lesz rosszul egy Linuxtól??? Nem merem megkockáztatni.
    Ha majd legközelebb arra járok, amíg nem figyel oda, sumák módon kicserélem a gépben a vinyót egy SSD-re, amire fellökök egy Win10-t :D
    Tulajdonképpen én is kíváncsi vagyok rá, hogy egy Intel E5500 (vagy ilyesmiféle Core2, ha jól emléxem), alaplapi videókártya, és 2Giga RAM hogyan működik.
    Ha el-elmegyeget, akkor még talán kap valahonnan +2Giga 800-as memóriát, és mehet.
    Vagy kap egy kicsit modernebb valamiféle gépet, de én ezt az XP-t már szívesen kihajítanám. A saját gépemről akkor száműztem, amikor a Win7 legelső bétája letölthetővé vált. De nála még tartja magát, sajnos...

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz brd #49720 üzenetére

    Igen, még ma is win98 -at kéne használnia mindenkinek!
    Az volt a legjobb win. Most jubilál. Használjuk azt közösen..! :))

    [ Szerkesztve ]

  • quailstorm

    nagyúr

    válasz brd #49726 üzenetére

    Windows XP-s start menünél mondjuk pont nincs rosszabb. Az egész képernyőt beterítő ide nyíló oda nyíló fület, rendezhetetlen, ha mégis rendezem az app következő frissítésénél kettő lesz, áááá gyűlölöm, egy foshalmaz. Meg ugye ha túl sok van, alul felül az a tetves lassú görgetősáv. Keresés meg luxus ugye.
    Vistás már jó volt, de nekem a teljes képernyős is teljesen jó, inkább mint az XPs.

    Amúgy böngésző és h265 támogatás hiánya, meg titkosítási protokollok miatt is muszáj váltani otthoni gépen. Ipari meg műhelygépen még oké.

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49726 üzenetére

    Lehet ezt ragozni, de attól még tény, hogy bizony elment mellette az idő és a technológia, aminek megvannak a negatív hatásai. Viszont annyira nem meglepő, mert egyrészt az MS-nek sem szokása és nem is kötelessége a régi rendszereit a végtelenségig fejleszteni. Amit már rendszerint a megjelenéskor közölni szoktak előre a terméktámogatási időknél, szóval nem árulnak zsákbamacskát. Újdonságokat is normál esetben eleve csak a támogatás első 5 évében szoktak kapni, plusz a szoftver önálló és előtelepített hardver formájában történő értékesítése sem megy a végtelenségig. Továbbá a hardvergyártóknak sem kötelessége egy régi rendszert a végtelenségig támogatni és csak ezért visszatartani az új fejlesztéseket évekig, hogy a régi OS is nyeregben maradjon. Ha van, vannak annál újabb rendszerek is, amikre érdemesebb a fejlesztéseket szabni, akkor meg pláne nincs értelme a régi támogatását az indokoltnál hosszabb ideig erőltetni. Onnantól meg pláne nincs miről beszélni, ha végét ér az OS támogatása és a szoftvergyártó is leveszi róla a kezét és egyre többen hátrálnak ki alóla... Ilyenkor már egyszerűen nem nagyon vannak értelmes érvek a használata mellett, pláne online, támogatás és javítások nélkül.

    Teljes képernyős Start menü először a 8.X-nél volt kezdőképernyő néven, ami egyébként egyáltalán nem olyan rossz, ha valaki használta. Sokkal több dolgot lehet oda kipakolni, csoportokba rendezni és átláthatóbb, mint egy pöttöm menüben turkálni... A 10-esnél opcionálisan szintén van ilyen lehetőség és szintén hasznos tud lenni. Én mindkét rendszert használom aktívan, az utóbbinál is van ahol teljes képernyős Start menüt és egyáltalán nem hiányzik a hagyományos megoldás. Az XP szétterülő, szerteágazó, kibontogatós menüje meg aztán pláne nem... :N

    [ Szerkesztve ]

  • quailstorm

    nagyúr

    válasz brd #49730 üzenetére

    Keresőn kívül a gördítősáv és az automata ABC rendezés is hiányzik belőle.

    Egy immáron 8 éves XP, amin volt Steam, vannak lengyel játékok, csillió mobil flasher, videodigitalizáló, retro játékok meg egyéb cuccok (Flash Pro 11, Photoshop CS6), na ennek a start menüje átláthatatlanul beborítja az egész képernyőt.

    És egy gyakran frissülő app, mint Irfan View, vagy K-Lite codec meg mindig pakolható át start menüből...

  • quailstorm

    nagyúr

    válasz brd #49732 üzenetére

    Mondtam, hogy vannak kategóriák, csak az appok frissítése miatt mindig visszatette a gyökérbe, aztán ráhagytam...

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49730 üzenetére

    Ha az alapértelmezett beállítással ellentétben a gyors elérésnél ki van maxolva a megjeleníthető programok száma, akkor úgy már lehet, de ez a kijelző méretétől is függ. Meg, ha ki vannak bontva az egyes menük, akkor is nő a terjedelme. De akkor mondjuk nemcsak függőleges, hanem vízszintes irányban is szétterül... :D Azt viszont nem mondanám, hogy több fér el benne, mint egy kezdőképernyőn, vagy egy teljes képernyős Start menün. Ilyen téren az utóbbiak eleve jobbak és azoknál nem kell még kibontogatni ezt-azt, hanem egyből katt az ikonra (csempére) és már indul is a program. Plusz oda pl. mappák is kitűzhetők, amik a programokhoz hasonlóan csoportokba rendezhetők és az megint gyors + kényelmes elérést tesz lehetővé. Na meg ennél legalább nem az asztal lesz fullra telepakolva és a háttérkép is normálisan látszani fog... :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49735 üzenetére

    Már miért ne lenne teljes képernyős a Kezdőképernyő és a teljes képernyős Start menü? Most lehet azon lovagolni, hogy nettóban mi mekkora helyet foglal, de attól még mindkettő eleve a full screen elrendezésre épül. Ráadásul mindkettőnél alapból lehet görgetni, vagyis lényegében nem csupán az aktuális képernyőméretet foglalhatják el és nem csak akkora területre pakolhatók ki csempék, hanem ezáltal annak a többszörösére is. Továbbá a csempék mérete is változtatható, plusz nemcsak külön-külön lehet csempéket kitűzni, hanem akár több is összevonható, majd kibontható 1 csempén belül. Valamint nemcsak a normál csempés nézet van, hanem eleve többféle elrendezési mód. Erre mondtam, hogy sokkal több dolgot lehet ezekre kipakolni, mint egy hagyományos Start menübe. Aki használja őket, az tudja miről van szó... ;)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49737 üzenetére

    Az utóbbiaknál is akkor kell görgetni, ha sok csempe van kitűzve, sok csoportba rendezve, plusz ez a képernyő méretétől is függ. Szóval ahhoz, hogy egy programot elindítson a user, nyilván nem feltétlen kell rajta scrollozni. Ráadásul van betűrendre sorolás szerint alkalmazásnézet is, ahol megint könnyen kiválasztható a kívánt a program. De még ha egyébként kell is valamelyiknél görgetni, az még mindig gyorsabb és kényelmesebb, mint kibogarászni a hagyományos Start menüből, meg kibontani egyenként a menüket stb. ;) Kereső meg ugyanúgy van az újabb Windowsoknál is, szóval ilyen téren nem tud kb. semmi extrát az XP, sőt eleve inkább az újabbaknál van jóval több újítás és extra. Ez a keresés dolog pedig nem éppen világos, mert nem kell semmit extrát több körben kiválasztani és beállítani ahhoz, hogy a kereső megtalálja és kilistázza a kívánt programot...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49739 üzenetére

    Hát pedig eddig úgy tűnt, hogy írhat akárki akármit, szerinted akkor is az XP kb. az etalon, ami így pláne 2018-ban érdekesen veszi ki magát... Egyébként meg kereső annak a Start menüjében is van, vagy legalábbis egy olyan, ami külön ablakban nyílik meg és fájlszintű keresést tesz lehetővé. De olyan valóban nincsen, ami az újabb Windowsoknál, mert még egy ilyen alapvető dolog is hiányzik belőle... Aztán ez a teljes képernyős menü megint érdekes, meg hogy mikor és mire érted. A 8.X-nél annak Kezdőképernyő a neve és hagyományos Start menü eleve nincs is a rendszerben... Teljes képernyős Start menü a 10-esben van, ami a gépházban történő külön beállítás után érhető el. Aztán ez a "kiválasztás" a Kezdőképernyőn történő keresésnél megint érdekes, meg az a ki tudja honnan túrt screenshot... Kiválasztani max. akkor kell, ha a rendszer kettőssége miatt egy beállítás elérhető mondjuk a gépházban és a vezérlőpultban is. Meg az olyan alkalmazásoknál, mint pl. a számológép, amiből van hagyományos és modern változat is. Viszont azoknál sem a screenshoton lévő módon, hanem eleve külön-külön kilistázza őket a kereső és úgy. Ja, és ha egy rendszereszközt, mint pl. a parancssor, vagy ha egy utólag telepített programot, mint pl. a VLC kell megkeresni, akkor azokat is egyből kilistázza a kereső és nem kell még külön ezt-azt kiválasztani...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49741 üzenetére

    Legközelebb majd talán pontosabban fogalmazol és nem utólag próbálsz erővel helyesbíteni...

    De, egy keresési hivatkozás benne van az XP Start menüjében, csak nem éppen olyan az a kereső, ami újabb Windows rendszerekben van és ott nem lehet vele közvetlenül keresni. De ez mondjuk az előző válaszban le volt írva világosan...

    Igenis fontos, hogy lehetőleg a megfelelő elnevezéseket használjuk, hogy minél egyértelműbb legyen a dolog. Már csak azért is, mert nálad az előbbiek értelmében nem mindig lehetett kivenni a válaszokból, hogy mikor éppen mire célzol. Sőt, az sem biztos, hogy aktívan használod egyáltalán az említett újabb Windows-verziókat...

    Veled ellentétben én kipróbáltam a Windows 8.X-nél, sőt csaknem napi rendszerességgel használom a rendszert, szóval talán lehet azért mégiscsak van némi fogalmam a Kezdőképernyő működéséről és használatáról.

    Ha már kategória, akkor a Kezdőképernyő keresőjénél "mindenhol, beállításokban, programokban" opciók vannak és az első az alapértelmezett. Vagyis ahhoz, hogy megtaláljon egy programot, vagy beállítást, nem muszáj külön beállítani és kiválasztani ezt-azt, mint ahogy állítottad...

    Ja, és legközelebb akár meg is lehetne spórolni az ilyen fáziskéséses, több napos csúszással érkező válaszokat, pláne ha ilyenek... :U Egyébként meg látszik a bejelentkezésnél az aktivitás, azért is érdekes, de mindegy...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49744 üzenetére

    Nem fogok itt idézni, pláne nem minden egyes hozzászólást mondatonként, mint ahogyan újabban csinálod, ami amúgy sem annyira divat itt a fórumon... De, ha konkrétum kell, akkor itt van pl. EZ, amikor utólag magyarázkodsz, hogy nem úgy gondoltad, meg nem azt mondtad... Majd erre fel újra azt, hogy miért is jó az XP Start menüje, közben meg többen sem értenek vele egyet. Aztán ott van EZ is, amikor azt állítod, hogy a Kezdőképernyő / teljes képernyős Start menü szerinted nem teljes képernyős, ami megint pontatlan... Továbbá, amikor ebben a hozzászólásban a keresést, meg az állítólagos kiválasztást emlegetted, akkor megint nem éppen világos, hogy pontosan mire is gondolsz. Pláne, hogy olyan keresési kategória nincs is a 8.X-nél, hogy programok és vezérlőpult...

    Az XP-nél a Start menüben lévő keresőre vonatkozó állítást pedig hiába ragozod, attól még nem lesz igazad... Azt előzőleg 2X is leírtam, hogy csak egy keresési hivatkozás van benne, nem olyan kereső, mint az újabb Windowsokban. Ami pusztán csak azért lett megemlítve, mert erre is azt írtad, hogy az XP-nél egyáltalán nincsen semmilyen kereső a Start menüben, holott valami azért mégiscsak van...

    A 8.X-nél a Charms Bar és a Kezdőképernyő keresője is kilistázza pl. magyar Windowsnál az update és frissítések szavakra egyaránt a megfelelő elemeket. Max. annyi van, ami már egyik előző válaszban is említve volt, hogy a rendszer kettőssége miatt van frissítési hivatkozás a gépházban és a vezérlőpultban is. Ilyenkor mindkettőt kilistázza és max. úgy kell választani a kettő közül. Ami megint kb. egyértelmű, mert a gépházas beállítások mellett eleve ott van a fogaskerék ikon, így könnyen megkülönböztethetők. Viszont ez a kategóriát kell váltani állításod megint szimplán nem igaz... Már le volt írva, hogy a mindenhol kategória az alapértelmezett az előbbi 2 helyen, pont ezért talál meg mindent. Szóval nagyon nem világos, hogy mégis miért kellene a beállításokban, vagy a fájlokban kategóriát kiválasztani ahhoz, hogy a Windows Update beállításai megjelenjenek. Ezek után pedig nem kérdés, hogy ki is fogalmaz pontatlanul...

    A bejelentkezéssel és az aktivitással kapcsolatos állításod pedig megint nem éppen úgy van. Az a korábbi hsz-em 7-én lett elküldve, amire 11-én sikerült válaszolnod. Ha azt állítod, hogy abban a pár napban egyáltalán nem használtad aktívan a fórumot és nem írtál hozzászólást, az szimplán nem igaz... :U Érdekes módon 8-án és 9-én sikerült egy másik topikba 3 db hozzászólást is írnod, meg még ki tudja hova... Egyébként nem mintha annyira követtem volna, csak épp feltűnt abban a topikban, mivel én is rendszeresen olvasom. Szóval ezen megint nincs mit magyarázni, mert nagyon is helytálló volt, hogy itt-ott fáziskéséssel, többnapos csúszással válaszolsz... Ja, és az pedig kissé röhejes, hogy személyeskedést emlegetsz, holott burkoltan pont te kötekedsz és ráadásul értelmetlenül... :U Plusz az meg a másik, hogy teszed az újabb Windowsokra a megjegyzéseket, de amikor valaki számonkéri, hogy pontosan miért is olyan, akkor már nem nagyon sikerül megmagyarázni és igazolni...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49816 üzenetére

    Ez megint csak a szokásos utólagos magyarázkodás, hogy valójában nem úgy értetted, nem azt írtad, ami az előző válaszokban már ki volt fejtve, hogy miért is fura, miért is sántít... Ha érdemben nem sikerül válaszolni, akkor felesleges még egyszer ugyanazokat leírni, ezeket már olvastuk... De az mondjuk legalább valami, hogy a "szerintem" ki van emelve, mert pont az a lényeg, hogy mások szerint meg nem éppen az a jobb, amit annak állítasz be. Ráadásul itt a topikban is leírták legutóbb többen, hogy az újabb Windowsok megoldásaival szemben miért nem preferálják annyira az XP Start menüjét, az meg a másik. Azt pedig én is, hogy a 8.X-nél miért kényelmesebb számomra a Start gomb jobbklikkes menü + a Kezdőképernyő, miért tartom összességében jobb megoldásnak.

    Meg az is milyen már, hogy ha nem sikerül a Windows 8.X keresőjével kapcsolatos állításokat érdemben megmagyarázni, akkor erre csak azzal tudsz jönni, hogy állítólag a 8.0-nál mi volt, állítólag... Ez most komoly??? A 8.0 támogatása már több éve megszűnt és alap, hogy aki maradt a 8-asnál, az eleve 8.1-et használ, azt kellene használjon. Ahogyan nyilván az is, hogy ha valaki jelenleg ezen rendszerrel példálózik, avagy éppen tesz rá egy megjegyzést, akkor eleve az aktuális változatot (8.1 U3+) vegye alapul. Szóval a korábbi állításaid így aztán megint nem sokat érnek...

    Ezt a bejelentkezés és aktivitás dolgot pedig megint felesleges megmagyarázni, mert az előző válaszban már le volt írva világosan, hogy mi a helyzet, sőt még linkelve is voltak példának egy másik topikból hozzászólások... Azt pedig pont magad írtad itt, hogy attól mert épp be vagy jelentkezve, még nem feltétlen írsz hsz-t stb. Az aktív használat viszont nyilván arra is vonatkozik, sőt eleve arról volt szó a fáziskéséses válaszokkal kapcsolatban. Szóval nem kell itt mellébeszélni, meg a szokásos módon nekiállni megmagyarázni azt, ami eleve nem stimmel. Egyébként meg nagyon, de nagyon helytálló volt a fáziskéséses jelző, mert most is 3 hét (!) után sikerült csak válaszolni... Ráadásul ugye minek, mert ez visszaidézgetéses, litániába hajló, érdemi válaszokat inkább mellőző megnyilvánulás így megint kb. 0... Szóval, ha megkérhetlek, akkor legközelebb engem ilyenekkel ne traktálj és ne fárassz! :U Ja, és nem szükséges majd X hét / hónap múlva, vagy ki tudja mikor megint egy ilyen szintű "választ" produkálni... :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz brd #49816 üzenetére

    Az utolsó megjegyzéshez meg annyit, hogy nem kell itt idézgetni, amikor eleve ott van leírva a korábbi hozzászólásokban. Konkrétban pl. ebben és ebben, amiket azóta sem sikerült érdemben megmagyarázni és nyilván nem is fog menni, pláne nem az XP ellenében...

    Az pedig szimplán nonszensz, hogy jobb híján személyeskedést emlegetsz, holott rendre pont te kötekedsz, mondvacsinált indokokra hivatkozva hazugnak nevezel másokat, amikor már belekavarodsz a saját állításaidba... :U

    [ Szerkesztve ]

  • zolee001

    őstag

    válasz brd #50326 üzenetére

    Üdvözlet
    Valóban régi a téma de helyesbitenélek igy az elején,igaz véletlenül de olvasom a hozzászólásodat és sajnálom ha az jött le hogy ""mindenkinélmindentjobbantudok"-figurának tűnök ami távolról sincs ugy mégnha ez is a benyomásod.

    Teljes mértékben egyetértek a technmikai leirásoddal és igy ébredés után fejböl annyi ugrik be,hogy 4 Kbyetos blockokat osztogat a Windows a programoknak ha "kérnek" memóriát
    Pontosabban a Windows 2000 érában igy volt de majd kijavitasz ha tévednék

    Emlékeim szerint a valaki itt nem boldogult a 4G /PAE kapcsolóval és valótlanságokat állitott miszerint nem müködik a PAE kapcsoló amit egy gyors XP telepitéssel szemléltettem is,hogy téved

    Régebbi hozzászólásomban csak nagyvonalakban vázoltam fel a problémát ,nem ilyen mély technikai szinten ugyanis poszternek csak annyi volt a kérdése,hogy miként lehet 4GB+memóriát beüzemelni 32 bites XP alatt,választ megkapta de a saját szemének sem hitt.
    Az már egy másik kérdés,hogy 2020-ban mi értelme van 32 bites oprendszeren futtatni "nagy" memoria igényü alkalmazásokat
    Amennyiben jól emlékszem valami virus /féreg járvány utén 2004-ben (?)
    dolgozták át a memóriakezelést ,gondolok itt a NX bitre és a DEP kapcsolóra ami annak idején szépen hazavágták az addigi jól müködö alkalmazásokat

    Köszönöm a pontos technikai helyesbitésedet

  • zolee001

    őstag

    válasz brd #50330 üzenetére

    32 bites oprendszer,nem?
    https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Fundamentals_for_Legacy_PCs
    Ez az image akadt akkor éppen a kezembe,a Windows XP Embedded az mi ha nem egy XP verzió?
    Részemröl itt zárom le,régen is és most is képes voltam megoldani memória kiterjesztést és valahogyan de nekem müködott

  • ekkold

    őstag

    válasz brd #50333 üzenetére

    Ez azért nem fog menni, mert akkor fel kellene ismernie, hogy miközben gyakorlatilag mindenkit lehülyézett, akinek alapból nem működik a /PAE kapcsoló az XP-ben, valójában mégsem azok a hülyék. Tudod mint a vicceben, amikor a sofőr hallgatja a rádiót: a rádióban bemondják, hogy vigyázzanak az autópályán, mert egy őrült szembe megy a forgalommal. Mire morogva megszólal:: Egy őrült???? Dehát mind szembe jön!!! :) :)

  • zolee001

    őstag

    válasz brd #50351 üzenetére

    Nos,igazán nem szeretném,hogy mosnod kelljen de tévedsz,az egész abból indult ki,hogy a pae NEM müködik az egyik fórumtárs szerint és pont

    Mivel a WS2003 az XP kernel [...]
    Nagyvonalakban értettem de tulajdonképpen lényegtelen mivel minden 32 bites oprendszerre értendő a 4GB limit
    Tulajdonképpen a Vista de inkább a W7 érában került napvilágra a 4GB limit probléma a felhasználók szélesebb körében

    "De ott le lett cserélve a kernel is, nem csak a /PAE lett betolva a boot.ini-be."
    Arról fogalmam nincs nem láttam hogyan készült,amit én feldobtam ott csak boot ini pae kapcsoló volt

  • zolee001

    őstag

    válasz brd #50360 üzenetére

    Valóban az a kép lemaradt de nem fogok már telepitgetni xp-t

    Nem, nem lényegtelen. Teljesen mindegy, mit tud egy server OS, még akkor is, ha hasonló a kernel"
    Nos,az MS egy kalap alá veszi

    PAE is supported only on the following 32-bit versions of Windows running on x86-based systems:
    Windows 7 (32 bit only)Windows Server 2008 (32-bit only)Windows Vista (32-bit only)Windows Server 2003 (32-bit only)Windows XP (32-bit only)

  • Frawly

    veterán

    válasz brd #50387 üzenetére

    Nem néztem be. Pont ez az, hogy valami 437-es kódlapot használ az angol XP. Fájlnevekben legalábbis. Magyar XP-nek semmi baja nincs vele. Ez az egyetlen hátrány, amit sikerült észrevennem. De még lehet ez is működött volna, ha a fájlnevek nem egy másik rendszeren készültek volna UTF kódolásban, lehet ez volt a gond, nem érdekel, mert magyar XP-n meg jók voltak ugyanezek. Lehet még ez is orvosolható valami registry hack-kel, nem ástam magam bele.

  • Soma01

    veterán

    válasz brd #50398 üzenetére

    HTTPS oldalak. Pl. az index.hu képek nélkül jön be, de előtte is reklamál, ott nyomok egy olyat, hogy tovább a weboldalra, és akkor minden ok. Az IE 8-on is úgy jön csak be, hogy nyomni kell egy gombot, hogy "megyek a veszélybe."
    Frissítettem ez alapján a hitelesítő fájlt vagy mit: [link] De semmi változás.
    Mivel friss a telepítés, megpróbálok egy másik változatot feltenni.

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz brd #50421 üzenetére

    Ahogy láttad a (#50407)-ben pont itt próbáltam. Eredmény:
    - Firefox teljesíti akár ki van kapcsolva, akár be van kapcsolva a menüben.
    - IE8 nem teljesíti (meg se nyitja ezt az oldalt) akár ki van kapcsolva, akár be van kapcsolva a menüben az 1.2 ... :F

  • Frawly

    veterán

    válasz brd #50664 üzenetére

    Háttttőőő, szerintem az. Nincs róla forrásom, de mit gondolsz, nem foltozták már kb. 1-6 éve, akkor mennyire megbízható? Mert nem csak az lyukas ám, amiről a biztonsági szakértők a neten cikkeznek, hogy az. Ők már csak arról cikkeznek, amelyik biztonsági lyukról tudnak, vagy mert felfedezték, vagy mert aktívan kihasználják. De ha csak valami hacker fedezi fel magának, és nem nyom fel vele tömegesen gépeket, akkor nem derül ki, te meg azt hiheted ez alapján, hogy biztonságos.

    Onnantól fogja, hogy az XP-re mindenféle támogatási forma lejárt, 6 hónapja már a POSReady is, onnantól fogva biztonsági kockázat. Szabad használni, de nem fő rendszernek, mindenes OS-re, online bankolástól elkezdve, böngészésig mindenre. Akinek ilyen igénye van, használjon Linuxot. Na, az biztonságos, ha van is azon biztonsági lyuk, azt nagyon gyorsan foltozzák.

    És nem, tévhit az is, hogy a Linux rosszabb, vagy rondább, vagy bármiben is kevesebb lenne. Ha nem valami low level hardverelérésű gányolt progi (valami régi SecureROM védelem, vagy hardverkulcs része), akkor simán mennek az XP-s programok Wine-ban, nagyon kevés a kivétel. Az XP-nél szebbre belőhető, erőforrásban az XP gépigénye alatt tartható, gyorsabb, mint egy XP, és bár igényel a Linux egy kis plusz IT skillt, de nem többet, mint egy elavult XP hackelése mai igényekre, és életben tartása.

    XP-t ma már csak retrózáshoz (retró overclock, retró játékok, stb.), meg offline használathoz ajánlom, pl. valaki egy CNC gépet meg orvosi CT gépet hajt meg vele, mert csak XP-s driver van az eszközhöz, vagy valami cég legacy programot futtat rajta, pl. offline kliensen valami régi készletnyilvántartó, vagy orvosi rendelőben receptíró-nyomtató program fut, amit nem írattak át újabb Windows-verzióra. Vagy pl. valaki olyan ősrégi szkennert, nyomtatót akar beizzítani otthon, amihez nincs driver újabb OS-ek alá. Arra még jó, és ezekhez a felhasználási módokhoz tűzfal sem kell rá, minek.

  • zolee001

    őstag

    válasz brd #50671 üzenetére

    A nyilvánosan elérhetö CVE adatbázisból készült a lista ahol minden hiba/sebezhetöség feltüntetésre kerül ami IT-vel kapcsolatos
    Tökéletes rendszer nem létezik és nem is fog létezni kb soha,de ettöl függetlenül milliárdok használják az androidot,linuxot,windowst
    Az XP ellen sok ellenjavaslat van pl,hogy nem is rég kikerült a forráskódja stb stb de aki szeretné használja
    Nekem is szolgálatot teljesit egy WS2003 ami öngyilkosság a maga nemében de IPSec-el VLAN-al teljesen elkülönitve a többi gép számára illetve csak bizonyos protokolokon kommunikálhatnak vele

    A fórumtárs tüzfal nélküli oprendszer használatával nagyon nem értek egyet,nagyon is kellenek tüzfalak valamint az,hogy vmi kliens NAT mögött van az semmivel sem növeli a biztonságot (tüzfalak nélkül értem)

  • Frawly

    veterán

    válasz brd #50672 üzenetére

    Igen, ez meg a másik, hogy a böngésző meg XP-n duplán kockázat, mert régi verziók vannak hozzá. És ahogy a böngészőt egyébként is netre engedi valaki, onnantól átjáróház a gépe, meg a legjobb tűzfalnál és legfrissebb, támogatott rendszernél is.

    Hardveres NAT, hardveres tűzfal általában van a routerekben, közvetlenül egyenesben, router nélkül nem nagyon kapcsolódik senki a nethez. Ezek a hardveres megoldások meg sok mindent megfognak, igaz csak a bejövő forgalmat szűrik, kifelé meg elég az OS-ből alkalmazások szerint kiengedni a kapcsolatokat, erre jó az XP beépített tűzfala is, akkor is, ha lyukas.

  • Frawly

    veterán

    válasz brd #50676 üzenetére

    Én továbbra is hardveresnek hívom őket, mert egy külön, dedikált hardveren futnak, nem az XP-s kliensen. Innen nézve teljesen mindegy, hogy a dedikált eszközön hardveresen vagy szoftveresen vannak megoldva, a kliens felől ez mindenképp hardveres védelem, amihez nem kell feltelepíteni semmit.

    #50675 draco31: lehet ez így működik, de nem javaslom, hogy távsegítséggel telepítsen az ismerősöd Linuxot. Rögös út a váltás, sok probléma felmerülhet, nem csak telepítéskor, de rendszerhasználatkor is, nem lehet távolról megoldani. Vagy vigye el a gépet hozzád, vagy keressen valami helyi szakit. Én egyébként nem mentegetném z XP-s meghajtót, nem méretezgetném az XP partícióit, hanem a meghajtót kivenném a gépből (ha laptop), helyére vagy mellé menne egy olcsó SSD, és arra húznám fel a Linuxot.

    [ Szerkesztve ]

  • 789

    csendes tag

    válasz brd #50684 üzenetére

    Mire ?
    Ugyan arra mint a Linuxot. Ugyan az a gép. Ha Linuxal inditom be akkor is csak azt csinálja mint amit a 2003-al.
    Illetve, Slackware-nek tudtam mondani, hogy "./configure make make install", és csinált 64-darabkás Gnome 2.32-t meg KDE 3.4.2-t, meg egyebeket. A Windows ezt nem érti.

    Mire lehet egy számitógépet használni ? A piacra nem megy el, fát se vág. Igy aztán Charlie Chen kalandjait nézegetem az 1930-as évekböl ---arra jó. (Lamborgini Kúntás is csak arra jó, hogy az ember nézegesse; ha egy zsák krumplit kell elvinni, akkor már furik vagy Toyota kell)

    Pl.:
    Itt van egy nagy könyvtár
    http://lcweb2.loc.gov/ammem/amlaw/lwcglink.html
    A számitogépen lehet elolvasni messziröl, nem kell oda utazni. Erre jó a w3k vagy a Slackware.

  • Frawly

    veterán

    válasz brd #50690 üzenetére

    Igen, repül az XP modern gépeken, de csak azért, mert még nem volt annyi bloattal teletéve, mint a modern WIndowsok. De valójában a mai procik, háttértárak még gyorsabb működést tudnának, de ezt nem tudja kihajtani. Így bár gyorsnak tűnik, de nem fogod megtudni, hogy a gép valójában milyen gyors.

    Továbbá meg igen, az XP kezel szálakat, de már kb. 4 szál fölött nem skálázódik jól, meg a rá írt, XP kompatiblis alkalmazások sem nagyon. Ez is probléma vele. Az ok: nem a támogatás, meg nem a biztonság, hanem mert régi, 20 éves az NT5.x kernelnek az a koncepciója, amire ráépül. Azóta a 64 bites korszakot éljük, modernebbek lettek a kernelekben az ütemezők, a kernelek tickless működésűek, stabilabbak lettek a driver modellek, bejött egy csomó új, virtualizáción és ACPI-funkciókon alapuló újítás, egy csomó új médiaformátum, protokoll, stb.. Persze, egyik-másik újítás kihekkelhető rajta, de amit ti félreértetek: attól, hogy megoldható, tegyük fel a kérdést, hogy valóban megéri-e? Mert az a hekkelő munkát egy támogatott, modern rendszerbe is beleteheted, akkor azért előrébb leszel. Ilyesmikről beszélek.

    XP egyébként megy nem csak 2-3. genes Core i-ken, hanem chipset és SATA driver függvényében 4. genes Core i-k (LGA1150) és 4. genes Xeonokon is (LGA2011), míg AMD oldalon egészen az AM3+/FM2-es foglalatig volt XP támogatás, sőt, egyes FM2+-os platfromokon is, lényegében a mostani AM4 az első, ami már egészében nem támogatott. GPU-kból meg az AMD oldalon R9-ig, NV oldalon GTX960-ig (hekkeléssel 970, 980, 980 Ti, Titan X) meg lehet oldani, de mondom: nem a teljesítmény, meg hogy tudja-e futtatni, hanem teljesítményben megéri-e. Mert attól, hogy repülni látszik, nem biztos, hogy rendesen kihajtva a modern hardver nem tudna még jobban repülni.

  • Frawly

    veterán

    válasz brd #50695 üzenetére

    Úgy kell érteni, ahogy írom. Sok szálú tevékenységnél, pl. mikor már sok Chrome szál fut egymás mellett (pl. minden tab saját szálban), vagy médiakódoláskor, egyébkor, mikor már egy 8 magos procit dolgoztatsz, annál már az XP kernele képtelen arra, hogy úgy zsonglőrködjön az egyes magok, szálak terhelésével, hogy mind ki legyen hajtva, egyik se legyen épp olyan állapotban, hogy túl legyen dolgoztatva a többihez képest, meg betelt cache-el kelljen küzdenie, stb.. Ez nem azt jelenti, hogy De pl. hálózati oldalon ilyen 10 gigabit kihajtása, meg újabb Wi-Fi szabványok támogatása is elég necces lehet. NVMe SSD felejtős (nem mintha ha támogatná, akkor ilyen 100k IOPS-okat ki tudna hajtani), SATA SSD-k sincsenek rendesen kezelve. És ezeket elég hosszan lehetne sorolni, játékosoknak nincs DX10-11-12, Vulkan, nincs Freesync, ha jól tudom. Ezek csak példák a korlátosságra, nem azt mondom, hogy mindeki ilyen hardveren futtatja, csak azt, hogy a kora ki tud jönni. Na, meg ha igazán kompatiblisek akarunk maradni, akkor 32 bites XP jön szóba, ott meg a a 32 bit elég sok mindenben megint korlát. Persze, fel lehet tenni XP64-et vagy Win2k3-at, de az meg nem lesz olyan kompatibilis sok régi programmal, egy részükkel talán még hekkelés árán.

    A videót csak azért tettem be, mert attól, hogy az XP még nem futtat a háttérben annyi szutykot, az nem azt jelenti, hogy akkor mindenben gyorsabb lesz. Azt valóban nem tudjuk, hogy a prefetch mennyi újraindításon volt edződve, de a lényeg látszik, hogy sok mindenben komótosabb. Ezért mondom, hogy a soványság hitében, meg nosztalgiából újabb gépen nem kéne hozzá ragaszkodni, és ha csak alap dolgokra kell, akkor régi gépen is optimálisabb lehet egy Linux, amennyiben nem kell legacy windowsos programokat, drivereket, játékokat futtatni.

    Egyébként nem csak az XP-re igaz ez, a Windowsra magára is. Legutóbb, mikor kijött először a 64 mag 128 szálas AMD Epyc proci, egyik OS se tudta kihajtani, leggyorsabban a Linuxot foltozták hozzá, a Win10 sokáig csak 64 szálig bírta, utána már a szálakat csak úgy tudta terhelni, hogy azok ilyen 30-50%-os terhelésen voltak blenderes és hasonló tesztben, de pl. Linus Tech Tipsen bepróbáltak Win Server 2018-on 2 terabájt memóriát, hát nem tudott vele mit kezdeni. Ezt csak azért írom, hogy nem csak az XP limites, hanem más is, csak egy különbség van, hogy ez a limit milyen szinten jön elő. XP-nél már elemibb szinte, mivel régi alatta a kernel. Lassan már annyit fejlődött a technológia 20 év alatt, hogy az XP-t ma olyan használni, mikor valaki a 2000-es évek közepén is Win98-hoz ragaszkodott volna.

    De nem is kell brutál, meg új hardverekig elmenni. Pl. anno 2014-ben, mikor az XP támogatása megszűnt, akkor egy elég nyomornc, low end laptopot használtam, 2 GB RAM, 2 mag 2 szálas T1400 Dual Celeroncs, már a maga idejében sem volt egy tápos gép. XP-vel jól ment, használható volt. Gondoltam én, amíg át nem tértem Linuxra, és ott láttam, hogy bootidő mennyivel kevesebb, sok apró fájl kezelése, sok ezer fájl között keresés, programok betöltése, stb. mennyivel olajozottabb, simább. Egész dimenzióugrásnak tűnt.

Új hozzászólás Aktív témák