Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tpotyka

    junior tag

    Az új laptopomat telepítem tovább, amire gyárilag lett Windows 11 Pro rakva. Aztán particionálás után újra.
    Korábban kaptam az instrukciót, hogy a Dell support oldal által a géphez rendelt összes frissítést telepítsem, ami megtörtént, a SupportAssist is fenn van. Küldött is egy ilyen felajánlást:

    Teljes nyugalommal indítható ennek a telepítése is? Kell valamire figyelni, pl. esetleg időzítésben inkább Windows frissítés kijövetele után tanácsos? Vagy éppen össze van ez hangolva ilyen frissgéptelepítős esetekben is?

    A régi Win10-es Dell laptopomnál nem volt ennyire összekötve a két dolog, a gyártói support is újabban, vagy ehhez a típushoz lett ilyen szofisztikált, nem vagyok ahhoz szokva, hogy Win OS kapcsán más is beleszólna telepítéssel a Windows-on kívül.

  • tpotyka

    junior tag

    Sziasztok, Win11 lemezképet szeretnék készíteni a Macrium Reflect aktuális 30 napos próbaverziójával (tehát ez nem a Free, v.8.1.7638).

    Tud esetleg valaki olyan aktualizált tutorialt (videót vagy leírást) ajánlani, ahol ez a legfrissebb MR az alany és Win11 esetében vezet végig lépésről lépésre, kb. betanítás-szerűen?:
    Gyakorlatiasan, olyan alapoktól kezdve, hogy mit mikor válasszon, mire miért figyeljen az ember. A macrium.com tudásanyaga túlságosan bő, a Complete User Guide pdf anyaguk pedig 485 oldal és 2021-es kiadású. Az elevenforum.com úgy tűnik, külön nem taglalja, YouTube és Google találatok vannak, de azokkal a bemutatókkal sajnos nem igazán vagyok előrébb, amikor így vagy úgy mutatják képernyőképen, mit lehet választani, mire lehet kattintani, de indokolás nélkül, pl. hogy milyen okból és milyen következménnyel jár az adott lépés.

    Először állnék neki, teljes járatlansággal, s egyidejűleg zavaró a terjedelmes infóanyag és a hiányzó gyakorlati tudásom e téren.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Doky586 #15283 üzenetére

    Doky586, köszönöm, szerintem ezt linkelte korábban King Unique. Ennél keresnék naprakészebb anyagot. A magyarázatok elégségessége és a nem várt helyzetekre opciók kezelése kapcsán nem oly régi példám, számodra testhezállóan mint blogbejegyzés szerzője ;) : itt és ott.

    Szóval sajna adódhat másban kérdés, amit nem mindenki tud elképzelni vagy épp nem találkozott vele. :)

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #15284 üzenetére

    King Unique, köszönöm, előszedtem és végignyitogattam az összes oldalt, amit előzőleg linkeltél ebben a témában, kb. fedésben a mostani válaszoddal.

    Az zavar, hogy a tenforums.com és a Win10 és a MR Free mind-mind több eltérést jelent az aktuális kiindulási helyzetemhez képest. Így végig kellene bogarászni, szétválogatva, hogy mely eltérés mennyiben releváns, az egészet áttranszformálni, miközben elsőre kellene nem elrontanom. S akkor az eziazis oldalon pluszban jönnek a spéci Rufus prg-os lehetőségek, ami totál izgalmas persze, de nem eldönthető, kell-e, jó-e ez most, stb.

    Feltételezem, hogy nem túl hálás feladat egy prg esetében az ezredik változatára tutorialt készíteni, abszolút megértem, de új felhasználónak nem ideális elavult bemutatókon végigszüttyögni.: Kb. kelj át a befagyott tavon, és van a kezedben egy térkép, hogy két évvel ezelőtt vki merre ment át.

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #15288 üzenetére

    Igazán nem vádolhatom magamat azzal, hogy szándékomban áll bonyolítani. :)
    S hogy mi itt a "szükséges" belemenés... köszi, hogy feltételezed, hogy már elértem a szükséges szintet, de szerintem még egyáltalán nem, mert különben már elkezdtem volna.

    Épp rámutattál az egyik dilemmámra, amit azért érintettünk korábban, ti.
    a) lemezképet csak a rsz-ről, a C és minden egyéb, amit azóta látok, hogy a Macrium elém tolta, viszont nem vesződni a D partíció adataival, ami hely és idő igényes (lesz, ha gyarapodik), ill. külön menthető (igen, mentve is aktuálisan a D)
    b) lemezképet mégis egyben mindenről, C, D és ami csak van, és legyen elérhető szükség esetén egyben az adott állapot

    (Ráadásul inkrementális backup prg irányban lépnem kellene, ha következetesen akarok továbbfejlődő mappa rsz-t menteni, ami sajnos adottságom, ugyanakkor ésszerű keretben tartanám a külső adattárolók mennyiségét a bizt. mentésekkel, szóval így a b) esetleg két légy egy csapásra lehetne, bár nincs infóm, hogy általánosan bevált használata van-e erre, vagy csak én találtam ki, hogy lehetne talán erre is használni egy füst alatt, miközben erre inkább mást kellene alkalmazni. Nem tudom, mi az egyszerűbb és hatékonyabb.)

    S ha b).: Ez esetben az előálló anyagot igény szerint lehet külön helyreállítani? Vagy csak 2 in 1?
    Tehát ha pl. C lepusztul vagy akármi, és helyreállítandó. A gépen a D viszont továbbfejlődik és éppen annak kellene továbbélnie. Vagy inverz szituáció.
    Lényegében lehet vagy sem később választani, mire vonatkozzon a helyreállítás?

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Doky586 #15289 üzenetére

    Persze, nincs gond. Muszáj volt lépnem, de annál kisebb kockázatot érzékeltem. Amit tudok, megoldom.
    A bejegyzésed is arra volt épp jó példa, hogy többeteknek, akik tudjátok, mit csináltok és netán még azt is, hogy miért :) , az adott op.rsz vagy prg környezetben évek óta sertepertélve: fel sem merül köztes féltucat lépés vagy kérdés, ami viszont reálban lefut(ott) bennetek is, csak már fel sem tűnik.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #15293 üzenetére

    Bekezdésed/1. Jelen felhasználó kb. jobban tudja azt, hogy mit akar célként elérni, mint hogy az adott prg mire képes és az v. bmi részcél hogyan érhető el vele, ill. mi a célhoz az optimális kiinduló lépés.
    Nemrégi, a másik topic-ban linkelt válaszodban viszont nyilván még vehetted figyelembe az egyéb D backup mentést érintő szempontjaimat, mert külön nem említettem, csak a fejemben sorakozott megoldandóként.

    Bekezdésed/2. Rendben, köszönöm a választ. Ez így jó hír, reméltem.

    A helyzet, hogy az ezisazis oldalon nem nagyítható és nem mindig jó minőségű a lefotózott képernyő, szóval a tenforums.com tanulmányozása és felülértelmezése mellett döntöttem. Próbálom túltenni magam az ottani Win10-en, az egész más mintahardver felálláson, a 2016-os képernyőképeken, s a 2021-es, ígéretük ellenére nem frissített leíráson, de azért több a megértést segítő magyarázat – noha nem magyarul, de legalább magyaráznak többet (bár nem eleget). :)

    Visszatérve az inkrementális kérdéskörre. (Ami épp nem része a Free Macrium-nak, de nekem praktikus funkció volna.)
    1 – Véleményed szerint éppen jó lesz a Macrium R. inkrementális backupra is (az adatmentéshez) vagy van más erre jobb prg? (A magam részéről inkább szavaznék egy átfogó rutinra 1 prg-mal, amit differenciáltan lehetne hasznosítani. Akár úgy is, hogy szeparálva, pl. D mentésből jóval többször kisebb mennyiség, mint a C rsz lemezkép legyártása.)
    2 - Azt lehet tudni, hogy a 30 nap letelte után rögtön minden nem Free funkció, pl. inkrementális mentés is csak fizetősre váltás fejében működik? (Bár a differenciált lemezkép még a Free csomag része a tenforums szerint. Tehát az áthidaló megoldás lehet, amíg eldöntöm, hogyan tovább később.)
    Nagyon köszi!

    (A másik javaslatod, az AOMEI Backup Standard is tágabb funkciókkal a fizetős változatban működik. Mostanra maradnék a Macrium mellett, ennél már nem nulláról kezdem.)

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz King Unique #15297 üzenetére

    1. Nyilvánvalóan látszik, hogy mit tesz alapértelmezettnek, viszont a jelen felhasználó érzékeli és értékeli a választási lehetőségeit, s akkor már át is kell gondolja, mi miért jó/jobb számára, s nem feltétlenül érdekfeszítő, mi amúgy másoknál a szokás, főleg, ha az eltérő felhasználáshoz kötődik.

    2. Magyarul jobban megy a tanulmányozás, preferáltam volna is bennszülöttként, de azért nem elsődleges opció, mert nem a szöveg v. a screenshotok a nehezen olvashatók ott, hanem a lefotózott képernyők beillesztései, amelyeket naná, hogy külön lapon is nyitottam, de nem nagyíthatók sajnos, s nem akartam állandóan ctrl+egér oldalnagyítással ugrálni, és külön sem érdemes kioperálni-mentegetni a képeket az oldalról külső nagyítási céllal.
    Bármi útmutató jól esik nekem, ami engem érdeklő részleteket olyan nyelven magyaráz, amit értek. Nem gond, ha maradunk a magyarnál. :)

    3. Köszi a szakfordítást (különbségi / növekményes mentés), így kellemesebb. Ezt és az említett egyebeket megfontolom, s igen, még követem és nem keverném, csak minél kevesebb lépéssel érnék el minél több eredményt. Jó lett volna 09. 09. kiinduló dátumnak, de ma már nem indítom el, nehogy valamit elkaszaboljak.
    Köszönöm szépen az eligazítást!

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tpotyka #15300 üzenetére

    Nekikezdve, a full backup mentés C és tsai (100GB) ill. D (68GB) 32 perc mentéssel 105GB file jött létre. A külön indított ellenőrzés plusz 15 perc. Ez nem vészesen sok idő, jóllehet ennél a nem nagy terjedelemnél adódott.

    (A haladó beállításokat csak pár helyen módosítottam, majd lehet vele szöszölni a későbbiekben, mit érdemes belőle használni. Pl. ha nem időzítve, hanem napirendhez illeszthető indítással praktikus lesz a napvégi vagyis éjszakai kezdés, s miután végzett, hibernálja magát – elvégre nem szeretném állandóan őrizni a folyamatot, s villámcsapkodós időjárás esetén meg eleve tanácsos lesz az egészet elnapolni.)

    Ezután zöldlámpáztam a Dell SupportAssist OS Recovery felajánlását, aminek telepítésével kivártam inkább, s mert kérdés is maradt. Az installálás végén még jelezte, hogy ebbe belefoglalva System Repair lehetőség is van a fontos op.rsz. állományok helyreállítására. (Jó tudni, de remélhetően nem kell ezt tesztelni.)

    Végül erről a felállásról is készítettem a lemezképet, de már D (Data) nélkül. Ez felkerekítve 13 perc alatt futott le, 1 perc ellenőrzés, és 45GB file méretre passzírozta. Mint a Macrium panelen látható, létrehozott egy külön DELLSUPPORT partíciót, ami cirka 1GB helyet kért magának. (S a C-n létrehozott egy általam nem nyitható Recovery mappát. Feltételezem máshol mást is, nem fésültem át az egészet.)

    Ezzel megvolnék. Újraindításokat követően már csak az foglalkoztat, hogy a folyamat végére vajon a D-n mire és miért tapsolt el 25GB-ot a kiindulási helyzethez képest, miközben csak pár képernyőképet készítettem. A C nem dagadt annyira, és a 3GB-ból 1 igazolta is magát. :B
    (A gyorsindítás ki van/volt kapcsolva, a hibernálás és egyéb energiagazd. beállításokon sem változtattam közben.)

  • tpotyka

    junior tag

    Sziasztok, asztal megjelenítése beállításban kérek eligazítást.

    Ahogy korábban Win10-nél megszoktam (a régi gépemen), a tálcán jobb alul klikk, egy szempill. és előjön a tiszta asztal. A Win11 ezt úgy végzi (az új gépemen), hogy ha pl. 12 prg fut, akkor mindnek az ablakát villámgyorsan felvillantja egymás után, lesöpri, s csak aztán asztal megjelenítése. Meglehet, ez valakinek dinamikus, de borzasztó rossz a szemnek. Ezzel nem tudok kiegyezni. A képernyő beállítások közt nem találtam megfelelőt. Az akadálymentesség / vizuális hatások / animálási effektusok kikapcsolásával annyiban más, hogy egyszerre kimerevítve ill. mondhatni áramrázósan teszi kisméretbe az ablakokat, de ez is eléggé zavaró. (Ez az előbb említett animálási effekt beáll. amúgy alapértelmezett volt, s bár ezt sem kértem, de anim. effekt nélkül is túl sok a fennmaradó effekt.) A kijelző / speciális kijelzőbeállításokban sem találtam alkalmazhatót. Személyre szabásban sem.

    A neten microsoftos hibákat taglaló oldalak úgy tűnik, az egészében és natúr desktop villódzással foglalkoznak, de nekem nem ilyet kell elhárítanom. Remélem, csak nem találtam meg a kellő beállítást, és van erre megoldás. Kell, hogy legyen.

    Megj.1.: Minden elég új a gépen, és ez a villódzás szerintem kezdettől fennálló jelenség volt, s nem valami Ablakcsapkodó Nindzsa Villódzó.Eleven feltelepítéséhez köthető.
    Megj.2.: Azt érzékelem, hogy nagyobb eséllyel rezonál a képernyő, ha több file meg van nyitva AutoCAD-ben, de uez az ACAD verzió volt a Win10-nél ill. jóval gyengébb hardveren is, és nem produkált ilyen zavaró hatást az asztal megjelenítésre váltás.

    Mit és hol tudok állítani, hogy ez az egész villódzó jelenség ki legyen iktatva, s egyszerűen 1 klikkre előálljon a tiszta asztal?

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tpotyka #15467 üzenetére

    Amit még kiderítettem: ha ehhez a laptop kijelzőhöz (14 coloshoz) ajánlott képernyőméretet módosítom az ajánlott, alapértelmezett 150%-ról konkrétan 100%-ra, akkor nem rángatózik (legalábbis nem érzékelem). De a 125%-nál szintén problémás. A laptop használathoz viszont szükséges a 150%-os alapértelmezett, ennek állítása nem járható út.

    Miközben csak a képernyőaránnyal nem kimagyarázható ez az effekt zavar, hiszen a Win10-es gép szintén 14-es, aminél hasonló ajánlott beállítások és arányok voltak érvényesek, és képes volt az op.rsz. ezt a szimpla parancsot képernyő villódzás nélkül kivitelezni, futó programösszetételtől és -mennyiségtől függetlenül.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tDr1v3r #15503 üzenetére

    Szia tDr1v3r, nagyon köszi, hogy a csekkoltad, hasznos most minden visszajelzés, tesztelés. Ami az effektes „szépen lerakást” illeti, még gondoltam is arra, hogy túl gyors ehhez a gép. Ám ha ebben a műveletben nem gyorsabb a szememnél, akkor mégsem vagyok rászorulva, hogy tovább lelassítva imitáljon az op.rsz. ablaklecsukogatásokat vagy villantósan emlékeztessen arra, hogy mi mindent tolnék félre, pláne, hogy fejben már mindezen rég túl vagyok, a parancs végrehajtását várom el a leghamarabb, a döntésem és 1 mozdulatom után.

    Ha az animációs effektet nem likvidálva próbáltad, az nem mellékes - ez a cucc éppen közre játszhat szerintem, vagyishogy vélhetően ez az effekt csak választhatónak tűnik, de ha ténylegesen ez a beleoperált alapértelmezett, s talán nem tökéletes ennek a blokkolása, akkor az idétlen effekt kellemetlenebbül nyomul adott helyzetben.

    A driverekre azért nem gondolnék első-második körben sem, mert ez egészen új laptop, és prg telepítések előtt-közben minden, a géphez serial number alapján, s tehát az aktuál gyári konfig-hoz rendelt Dell supportos update-et, drivert letöltöttem, telepítettem, s azóta is, ami kijött: akár SupportAssist által, akár az én kezdeményezésemre, s igen, pl. ma is ellenőriztettem, s a monitorozás szerint naprakész.

    Néztem persze és vannak olyan driverek, amit a Dell oldalán a Latitude Rugged 5430 típushoz ajánlott körben sorolnak fel (beillesztem azért), de szerintem itt nincs szétszedve op.rsz specifikusan, mert uazokat sorolják fel Win10 és 11 esetében egyaránt, s nem is vagyok bizonyos, hogy a gép tényleges, amúgy a gyártótól egyedi konfiggal megrendelt összetételét veszi figyelembe, plusz, esetleg azt sem nézi, hogy mi frissült rajta, csak mondjuk az eredendő alapkonfigot.

    A helyzet, hogy mazsolázgatva fakultatívan nem ugrasztanék rá az éppen mederben indított, tartott, támogatással kezelt rendszeremre akármit. Ráadásul gyártói ajánlással, hozzárendelten bólintottam rá a Win 11 Pro-ra. Most, hogy kb. körbejártam ezt a villódzós ügyet, valszeg dobom a labdát a szakszervíznek, ill. tkp. a Dell-nek a ProSupportos garancia keretében, hogy akkor ha rendet kell tenni, akkor ugyan döntsék el ők, milyen driver hiányzik, vagy akár pofozzák ki a saját Supportjukat (amire amúgy panaszom nincsen, azaz profi az online support, akár automata, akár személyes, bár hardveres bajom persze nem volt, így a sűrűjét nem is kellett próbára tennem). Ha pedig a Microsoft felé kell oda-vissza valami, feltehetően hatékonyabb az irányukból, mintha én pedálozom.

    Ami nemrég várakozik ill.prg-ként választható frissítés körben a gépházban, az szerintem nem releváns. A Win11 nálam 22621.2283, s amúgy nem rohannék a vadiújdonságokért, főleg, ha AI van hozzá belengetve.

    Azt feltételezem azért, hogy az AutoCAD-et kezeli ez a Win11 itt most ritka bénán. Valószínűsíthetően nem a programok többségénél (ahogy nálam sem: hanem az ACAD-nél) élesedik ez ki, különben tömegek csapkodnák asztalt. S pl. Civil 3D-nél ugyanígy probléma, ami nem meglepő, hiszen ACAD hasonkonstrukció. (Nem próbáltam ki minden prg-nál, vagy mit művel pl. Photoshop esetében, ami akkor lenne akkor a nem vektoros szituban teszt. Csak, ha vmi az ACAD-del problémázik, az inkább piros csík. S már így is sok idő elment a tesztelgetéssel.)

    Kérdeztem az AutoCAD topic-ban, szintén csekkolták, s Win11-nél hasonlót igen, érzékeltek. De pl. szakmagyakorló kollégáknál kérdezve, Win10 és nincs baj ilyennel, ahogy nekem sem volt. Különféle gépösszetételek mindemellett. Reprezentatívabb mintához nem elég elterjedt a Win11. De vélhetően kisebb eséllyel hardver, driver, vagy prg a hunyó ebben a történetben.

    Azért úgy vélem, kellene tudnia 2023-ban egy Win11-nek ezt a villódzós képernyőgondot nem produkálnia, főleg, ha korábbi verziója képes volt nyugton maradni, és képernyőmérettől függetlenül megkímélni animációs effektek direkt vagy látens variációitól.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #15505 üzenetére

    Köszi, Geth, annak én is örülök. Viszont.
    1. Ne legyen félreértés: az a gond, hogy az op.rsz „animál”: akár be van kapcsolva, akár Win11állítjanem. Akár akarom, akár nem. Holott nem kell, és nem is jó. Sehogysem. Lehet egyéni, ki mit visel el „animáció” ürügyén, de ez itt megítélésem szerint nem ízlésbeli, hanem egészségügyi ellentét. (Szükséges volna a jelenséget videón megörökíteni és feltölteni?...)
    2. Ha nem hasonló környezetben és nem pl. AutoCAD mellett tesztelted, akkor sajna nem túl bátorító a sikerélményed. Úgy ötvenszeres eséllyel előbb cserélnék op.rsz-t, mint tervezőprogramot, az tuti.
    3. A legspecifikusabbnak én itt nem a WU-t tartanám, hanem a Dell oldalát. Tehát előbb hagynék teret serial number-hez és gyártói konfig-hoz rendelt drivernek és supportnak, mint annak, hogy egy Windows Update mit talál, vagy mit tart frissnek. Persze nem is kell ellentétet feltételezni ebben, s nem véletlenül végzik együtt elánnal ők a termékkapcsolásaikat.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #15509 üzenetére

    Köszi a hozzáfűzést,

    1. Értelek én. Viszont az animációra írtad, hogy az sima. Az anélkülit nem ismertetted, csak a későbbi hsz-odban. A probléma nem az, hogy el nem tudnám képzelni / fogadni, hogy valakinél / többségnél működik / tetszetős az effekt kikapcs / bekapcs, vagy ne tudtam volna a kikapcs. opciót megtalálni és arra átállítani, hanem jelen esetben nálam kikapcs. ellenére gyakorlatilag nem ad kikapcs ÉS szemkímélő hatást: nem letűnnek, hanem villódznak bizonyos ablakok. Ld. erről az első indító szövegemet. Tehát kikapcsolás ellenére a zavaró, úm. animált hatás fennmarad. A végeredményben mindegy, hogy az ok szándékos effekt vagy effektszerű képernyőkezelési defekt (amire más irányból tett utalást tDr1v3r).

    2. Értem, hogy nálad véget érne. Csak emlékszel, ez a történet nem onnan indult, hogy nálad mi oké, hanem hogy nálam mi nem oké. S hogy ennek kiküszöbölése miként is lehet / legyen. Nem lett bizonyítva, hogy CSAK AutoCAD-nél csinálja. Az lett valószínűsítve, hogy Win11+ACAD esetében fennáll, HA nem 100% a képernyőméret beállítás, mert laptophoz kellően nagyobb. Azt próbáltam kiszűrni, hogy van-e a „készülékemben”, beállításaimban fogyatkozás, vagy nem ezen múlik.

    3. Ha a WU-re várnék, vártam volna, nem szimpla driverről, hanem akár egy-két kardinális BIOS frissítésről maradtam (volna) le. Ez mind a régi, mind az új gép esetében bebizonyosodott. Az más kérdés, hogy a réginél hiába maradt évekig „ósdi” BIOS, semmi probléma nem volt, ezzel sem.
    A jelen intenzív SupportAssist nekem ennél a Dell gépnél új dolog, az előzőnél nem volt ilyen szintű támogatás, ami nem meglepő: 10 éve volt, tized annyi számú frissítést sem dobáltak utána és totál más support kategóriába is tartozott. Ámde amíg ez a jelen SA nem bizonyul defektesnek, addig teret hagyok neki, pláne garanciaidő alatt. (Nem bizonyult defektesnek, enyhén szólva, s a jelen helyzetben létjogosultságát, sőt szükségességét nem részletezem offolva.) Az nagyszerű, ha flottul működik (szerk.: nálad, aminek kell), de szerintem nem mellékes, hogy az adott gép és a hozzárendelt támogatás elég sok mindent meghatároz, és nem teszi minden vetületükben összevethetővé a szituációkat.

    Ugyanakkor nem vagyok abban a helyzetben, hogy megállapíthassam, mi hiányzik, vagy mi hibádzik. Csak adódik az igény, hogy alapműködés, normál prg-mal, naprakészen a jelen kompatibilis rendszerben zavaró hatás nélkül történjen. Akár tesztelték ilyen felállásban mindezt, vagy realtime én tesztelem.

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #15515 üzenetére

    Persze, a szakaszos vizsgálat is szívesen fogadott, és hasznos, akik ezt-azt kipróbáltatok itt aktuálisan, s nagyon köszi neked is. Nem várható el, hogy tesztelés céljából hirtelen mindenki AutoCAD-et telepítsen, pláne olyan gépre, ami itt jelen. Ilyesmi amúgy is gyártó és fejlesztő oldalon kívánatos.

    Azért zöldlámpáztam a WU két felajánlott frissítését, ami szerintem nemigen volt témába vágó, és nem is hozott módosulást. Mindenesetre perpill WU és Dell SA szerint is naprakész a rendszer. Időszerűen átpasszolhatónak ítélem az ügyet illetékesek felé, hogy innentől akkor átvehetnék a stafétabotot. A felderítés egész jól áll.

    BIOS frissítés kapcsán az előzmények alapján az az újszerű számomra, hogy ez a típus és a testvér Rugged mostanában havonta 1 BIOS frissítést kap (feltűnően havi Win körül). A legutóbbi ehhez szept. 13-án jött ki, amit 16-án pakolt fel a SA, bár megnéztem, s ezt épp én kezdeményeztem, aktuális lemezkép mentés utáni alkalomból odaidőzítve. Míg a régi Latitude E5430 gépem kb. 10 év második félidejében vagy talán egész életében is kemény 1 db új BIOS-t kapott, ami nem is került fel, csak több év csúszással, nemrég, amikor a minden kipróbálás keretében ezt is megléptem. S ezt a „critical” BIOS-t úgy nem terelte fel a WU, hogy közben Win8.1-ről Win10-re váltás is történt, s az utóbbinak is bő két éve lett volna reagálni.
    Itt a következő gyártói frissítéseknél direkt kivárok majd, s megsasolom, WU vagy SA jelentkezik hamarabb, de a meccset le kell fújnom köv. Win update előtt. ;)

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tpotyka #15519 üzenetére

    A képernyővillódzás kapcsán jó fejlemények egyelőre nincsenek. :((( Kilátásban van egy alaplapcsere sajnos, és ez előtt szeretnék kérdezni. Ld. a hsz legvégén. Sietősek lapozhatnak. :)

    Időközben amúgy.: A szakszervíz látatlanban felszólított, hogy az ACAD-et állítsam úgy, hogy az NVIDIA-t használja. Megtaláltam a beállításokban, s eleve azt használta a prg alapértelmezetten. A gyártói tech.supporthoz passzolták az ügyet. Ők szervizelés keretében múlt héten kiküldtek egy technikust, hogy képernyőcserét végezzen. Ez nem hozott változást. Az illető technikus szerint inkább szoftveres ok lehet a probléma mögött, NVIDIA, Windows, vagy amit még említett: esetleg alaplap gond.
    A megbeszéltek szerint angolul írt emailben is megküldtem a gyártói supportnak a hibaleírást. Azután jöttek először egy weboldalukról bemásolt konzervmegoldással, ami a jelen BIOS kapcsán nem is lehetett releváns (ha megnézték volna az ismert verziószámot), meg központilag megadták a nekem küldött emailben, mit kell állítani az NVIDIA Vezérlőpultban (amit persze sosem babráltam és az alapértelmezett opciókon volt), de ennek végrehajtása sem hozott semmi változást. A beállítások előtte / utána is a 3 féle skálázási képernyőhöz videókat csináltam, printscreeneket is, elküldtem nekik. Aztán megküldték, hogy mit frissítsek, annak ellenére, hogy láthatták (volna, ha nem felületesek), hogy minden, beleértve a BIOS és driverek is – a legfrissebb van fenn, ahogy le is írtam és printscreeneltem nekik. S legalább háromszor javasoltam, igen udvariasan, hogy vegyenek kézbe egy ilyen gépet, reprodukálják az op.rsz. és szoftveres közeget, élesben próbálják ki, és a hibadetektálás vagy bizonyítottan beváló beállítások után jöjjenek megoldás javaslattal – mert akkor talán az nem tippelgetés lesz, hanem valóban alkalmazható megoldás, anélkül, hogy hardveres cseréket rendelnének ki (feleslegesen). Vélhetően ez a náluk tesztelés nem történt meg sajnos.
    Ma jelentkezett egy delles „felettes”, aki ránézett a gépre saját rendszerükön belül (kvázi mintha Teamvieweren). Viszont amennyire követtem, csak az NVIDIA beállításokat és az Update-eket ellenőrizte, amit már teljes körűen prezentáltam nekik korábban, ill. megnézte a feladatkezelőt. Ezután felállított egy diagnózist (erős görög akcentussal angolul), olykor magyar munkatárs bevonásával: szerintük „a gép nagyon erős és jó, de amire használom, az sok neki” (??!!), „a videókártya túl jó, amit a memória nem tud lekövetni AutoCAD használata mellett” (??!!). Mondta erre a gépre: i7, 64GB, 1TB-os SSD, és NVIDIA T500, az Iris Xe helyett/mellett. Kénytelen voltam vitatni az álláspontját, elmondtam, amit itt is, hogy a 10 éves laptopom, ehhez képest harmatgyenge hardveren (i3, 8GB CPU, 120GB-os SSD), Win10 mellett ugyanennél az ACAD-nél sosem mutatott problémát, hozzáteszem: bőven nagyobb file-ok esetében sem, mint ami perpill munkaállomány. Amikor a kolléganőjével be akarta magyarázni, hogy az az ACAD más, mint amim jelenleg van, el is nevettem magam, hiszen uaz a verzió, és leginkább én tudom mindezt, vicces volt, hogy távolról tagadni próbálták, bár felajánlottam, hogy arra is küldhetem a bizonyítékokat.
    Arra tereltem a szót, hogy a szaki által említettek kompatibilitási gondokat vetnek fel, akár az NVIDIA, akár az op.rsz. oldalán. Erre hárított, hogy ők a hardver épségéért felelnek, szoftveres dolgokért nem. De szerinte a videókártya rendben. Hiába vetettem fel a Win11 gyártói ajánlását (amiben egyértelmű számomra a gyártói felelősség), ami nem kizárhatóan a jelentős változó a korábbi gépemhez képest. S nekem kellett felé magyarázgatni, hogy mivel gyárilag Win11-gyel jött ki a laptop, nem léphetek csak úgy vissza Win10-re, ha éppen a Win10-re váltásban látnám a megoldást.
    Szaggatott is volt a nemzetközi hívásuk, nem is értettük gördülékenyen egymás angolját, a „felettes” türelme végén kijelentették, hogy vagy alaplapcsere, vagy lezárják az ügyet. Erre válaszoltam, hogy értem és mikor várható az alaplapcsere.

    Persze erős sejtésem, hogy nem az alaplapon múlik. A kérdésem, hogy
    1. egy ilyen jelentős hardvermódosításnak minősülő és garanciális esetben lehet kérni a Microsofttól, hogy Win11 helyett Win10-et kössenek a géphez? Volt valakinek ilyen kivitelezett esete?
    2. ha nem csak alaplap, hanem az op.rsz. is változna, akkor ugye kukának vehető az elmúlt időben készített lemezképmentések sora a programokra nézően is? (Tekintve, hogy a C partíción az op.rsz-rel együtt vannak a programok, s az adatok vannak a külön D-n.)

    Ha Win váltás sem hozna megoldást, akkor maradna lehetőségként, hogy a videókártya a ludas vagy az egész konfig inkompatibiltása, úgy vélem. Gondolkodom persze, mit lehetne még tenni lastminute, hogy ne kelljen mindent újrázni. Ha már nem tűnt úgy, hogy a helyzet magaslatán lenne ez a „felettes”. Segítőkészség ellenére sajnos nem volt meggyőző, hajlandóság pedig nem mutatkozott arra, hogy a valódi problémát kezeljék, s eddig is világos volt, hogy egyszerűbb nekik bármi csavarhúzós húzás és cserére kiküldeni akármit.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #16000 üzenetére

    Az nekem is felsejlett, hogy nem a texas-i szaktudás magaslatával volt szerencsém ma délután találkozni, el is szomorított. Csak azért nevetek, mert sírással nem lennék előrébb és még a képernyőt is elmosódottan látnám. :D

    Köszi a felvetést! Biztos, hogy nem próbáltam efféle mókákat, különben érteném, amiket írtál. :B A driver leszedés és újra felrakás felmerült bennem, de nem mertem vaktában lövöldözni. A javaslatod értelmezés alatt, konkretizálnál, kérlek?:
    - A DDU egy külső prg lenne, ez: Display Driver Uninstaller?
    - Safe mode: jól olvasom, hogy ez Windows alól végzendő, s nem valami BIOS-ba mászós folyamat?
    - Ha a javaslatod szerint minden GPU driver leirtódik, abból nem lehet gond az integrált GPU-ra tekintően? (Fogalmam sincs, mi történik ilyenkor, inkább előkészülnék.)

    Annyi bizonyos, hogy bármi NVIDIA driver a Dell Supportos oldalról jött, nem közvetlenül az NVIDIA oldaláról. Ott még nem jártam.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #16002 üzenetére

    Köszönöm, hogy így rendszerezve adtad az instrukciókat, anélkül nem ment volna. Végigporoszkáltam a pontokon, és előtte a readme.txt és a prg javaslatára mentettem, ami arra szorult, biztonságképpen. A jó hír, hogy a folyamat nem gyilkolta le a rendszert és mostanra ez a fonal is tesztelve lett. Sajnos a villódzós probléma nem oldódott meg, fennáll továbbra is, most jutottam a minden bekapcs, futtatás és csekkolás üzemhez.

    Egyik driver sem volt amúgy naprakész, nem éppen ósdi verziók voltak, de verziószámok alapján van eltérés.:
    GPU 0 Intel(R) Iris(R) Xe Graphics Illesztőprogram verziója: 31.0.101.4887 (…4575 volt)
    GPU 1 NVIDIA T500 Illesztőprogram verziója: 31.0.15.3758 (…3645 volt)

    Tehát a driverek esetleges elavultsága is kizárható, az más kérdés, hogy az ő oldalukon találkoztak-e ehhez hasonló hibajelzéssel, már ha egyáltalán driveres asztalra tartozó ez a tapasztalt jelenség. Amennyire AutoCAD-es fórumokon utánaolvastam, az NVIDIA T500 éppen kedvező az ACAD-hez, önmagában nem lehet gond, hogy azt beválasztottam a konfigurációba. Persze eredendően a T500-nál jelentkező esetleges villódzások után nyomoztam, és nem találtam ilyesminek nyomát.

    (Szerk.: most néztem, hogy a Windows mit csinál a visszaengedett frissítési lehetőséggel. Máris tölti le a régebbi verzió számhoz tartozókat. Nem lesz ebből gubanc?)

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz Geth #16005 üzenetére

    Geth, nagyon köszi a közös gondolkodást és a további ötleteket. Sorban:

    Videókártya tesztelés
    Nincs változás, ahogy végig próbáltam a kártyás lehetőségeket minden (tkp. 2x2) variációban. Először az ACAD-en belül lightosabban tettem, ahol a Hardware Acceleration offolható, s akkor Virtual Device-t vált. Aztán az idevágóan fellelt Autodesk supportos útmutató alapján az „inverz” célú beállítással offoltam az NVIDIA-t, akkor persze az ACAD is átvált az Intelre, s azon belül is opció még a Hardware Acc. (Azért az „inverz” szó, mert ugyebár inkább arra szokott kelleni megoldás, ha a rsz / prg az integráltat akarná használni a preferált NVIDIA vagy AMD helyett.) Lényegében ugyanazt a villódzó képernyő kezelést látni, csak annyi a különbség, mint pl. ami egy pici gyengus nindzsa és egy nagy erőteljes nindzsa bemutatója között lenne, kötött feladatsor esetére. Mostanra szerintem ezen videókártyák felmenthetők, önmagukban indifferensnek bizonyulnak a problémakörben.

    Windows tesztelés
    Valahol volt egy tartalékos gondolatom, hogy ha már a régi Win10-es laptop referencia kémcső üzemmódban is működik, s miért ne tesztelhetnénk olyat is, amire eredetileg végképp nem volt szándék. Igaz, ekkor még naiv voltam, s feltételeztem, hogy miután szépen körbejártam és prezentáltam, a konstruktív hibakutatásba bekapcsolnak nálam okosabb és ténylegesen épkézláb mérnököket. Picit sajnálnám azért tovább nyüstölni a Win 10-es gépet, mert amúgy elfogadhatóan rendbe ráztam.: Bő hónapja, a szeptemberi Win update után ráugrasztottam minden addigi nem alkalmazott javaslatot, plusz, amiről közben olvastam. A tucatnyi eszközölt lépés közül 2-nek volt érdemi hatása: (1.) egy egyperces novella hosszúságú parancssor fűnyírózott egyet és teljesen használhatóvá élesztette a félig lebénult tálcát (2.) AutoCAD-en belül tök egyszerűen előhozható lett az eltűnt főmenü, kár, hogy nem gondoltam előbb (0.) A BIOS frissítés láthatóan nem osztott szorzott, vegyük közömbösnek. Az volt a tervem, hogy ha lesz idő, esetleg próbálok még pár merényletet, aztán visszaállítom a lemezképet és csak a bevált lépéseket engedem rá. Nem írtam már minderről a Win10-es társalgóban, mert átütő rendszerszintű sikerélménynek nem mondható, az ominózus parancssor pedig a többségnek szerintem nem új (a MS support is előszeretettel ajánlja, kb. utolsó előtti lépésben, mielőtt a „sajnos, újratelepítés kell” ítéletet meghozzák az enyémnél bőven durvább esetekben), az ACAD-es vívmánnyal meg nem akartam untatni az ezzel nem játszó többséget.

    Ha a régi laptopnál Win10-ről fellépni Win11-re:
    - nem akartam ezt erőltetni a Win által támasztott rsz követelmények okán, vagyis nem akartam kicselezni a rendszerüket, bár látom, hogy sokan teszik
    - mivel megvan a korábbi Win10 lemezkép mentés, tényleg csak döntés kérdése, mit próbáljunk még. De ha upgrade történne Win11-re és tesztelés után vissza kellene állítani Win10-re, nem lehet baj abból, hogy Win11-ről kiindulóan kellene a Win10-et visszatenni? Lényegében: lehet? (A múltkor Win10-es pályán belül jártam körbe a kockázatmentességet.)
    - az abszolút tény, hogy jelen helyzetben kisebb vérveszteség lenne a régin tesztelni a másik Win-t, mint az új laptopon ellenkező irányba
    - mindennek van idővonzata, de még mindig értelmesebb, mint alaplapcsere szintről indulóan strapálódni
    - illetve ha a MS-tal végül nekem kell kommunikálnom a konstruktivitás jegyében, akkor folytathatom a bemutatható videók begyűjtését a dropboxomba

    Kérdés: az összehasonlító teszteléshez elegendő lehet
    a) az adott Win10 Home-ot helyben Win11 Home-ra váltani, miután vennék 11-es kulcsot?
    vagy
    b) teljes legyalulás és Win11 Pro (egy másik, külön élő és megvásárolandó kulcs alapján) telepítés volna szükséges a teljesen azonos op.rsz. rekonstruálása miatt?
    Remélném, hogy éppen ebben a szituban a Home ill. Pro totál nem jelentene különbséget, és az a) út, ha kivitelezhető, az könnyedebbnek tűnik.

    Laptop vs épített rsz-ek
    Tisztelője vagyok a jó rendszereknek. Nincs kétségem, hogy vannak brutálisan jó épített rendszerek, és hogy a kezed alatt is jó pár ilyen képes volt előállni és működni. Nyilván adódik a gördülékenyebb variálhatóság is, aminek azért bőséges hátulütőivel is szembesülnek sokan – ahogy olvasom errefelé.
    A jelen helyzetre fókuszálva:
    I. Arra a használatra, ami nálam szükséges, egyszerűen egy asztali konstrukció nem játszik, túl mobil vagyok, a technikai kíséretemnek ezt kell követnie.
    II. Ha tényszerűen nézem, most van az első valódi feladvány, ami rendszerszintűnek tűnik. Se Dell laptop, se Windows akadályt, bajt nem okozott. Nyilván nem kell belevenni ebbe sikertörténetbe a baltás mester epizódot, mert az teljesen más tészta.

    Ha személyesen nézem: 2013-ban beregeltem a PH!, mondván ugye, hasznos lenne szaktanács: milyen notebookot vegyek (nemcsak a Dell volt anno az alaphalmazomban), s okom (bajom) sem volt mégcsak belépni sem erre a fórumra … 2022-ig, amikor a laptopváltást volt időszerű előkészítenem uabban a témában, s nem volt nagy vész a régi fiókom akkori 4db bejegyzésétől sem búcsúzni. Az idecímkézett „rangom” azóta talán „csendes év-tizedes” lehetne már. :B (King Unique, ha épp erre jársz, korábbi belépési kérdésedre nem válaszoltam, most a leírt esetem picit idevágó – az, hogy ki mikor hova tud / akar belépni: nemcsak jelszón múlhat belépés, ill. felhaszn.fiók használat, kérdés lehet a nickname és az email megtartása is.)

    Nem sok (=2) saját laptopot használtam, ezek egyike sem hulladék, kérem, enyhén szólva. :) (Persze vannak gépek, amelyekhez nem is mernék leülni.) Az, hogy megtehetem, hogy 9-10 évente jöjjek a PH!-re okosodni, közben hosszú éveken át nulla rendszergazda alkalmazással, IT végzettség nélkül és összességében gondTALANUL használom a magam kis rendszerét – éppen azt is mutatja, hogy alapból a választott laptop, a Dell, a(z eddigi) Windows-ok megfelelően működnek. Feltehetően az sem mellékes, hogy jómagam sem bizonyultam rendszerbántalmazónak, sem önnönbutavétkesnek.

    Most sikerült belefutni, hogy külső féltől függetlenül valami valahol összeakad, rendszerszinten vmi nem oké.

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tpotyka #16008 üzenetére

    Eszembe jutott még valami, ami esetleg könnyítheti a Win11-re fellépést és tesztelést, és megkímélhetné a Win10-es gép SSD-jét is, teljes rendszerrel együtt. Megvan ugyanis a régi gép eredeti 120GB-os Samsung 840EVO SSD-je, éspedig a gyárilag vagy a viszonteladó által felrakott Windows 8.1 op.rsz-rel, ami tehát tiszta, eredeti, bár nem tudom, milyen módon volt 2013-ban aktiválva. Az SSD-nek baja tudtommal nincs, csak tele van, tesztakció idejére vissza is tehető, gondolom. 1 éve csak egyszerűbb volt adatátmásolás után kivenni és új SSD-re cserélni, jelenleg dobozban pihen. Azóta az ezen a régi SSD-n lévő adatok, ill. programok sem érzékeny kör, ezek időben meghaladva vannak már a jelenleg használt adattárolókon.

    Nem tudtam, hogy érinthet, ezért nem követtem a MS lestoppolt Win upgrade lehetőségének hírvonalát. Win7-8-8.1-ről gépen belül van mód most még Win10-11-re frissíteni és akár a rendszerkövetelmények átlépését is megkísérelni, vagy időben elúszott ez a lehetőség? Próbálta valaki a napokban?

    Win8.1-ről nem lenne behatárolva a Pro-ra folytatás, nem úgy, mint a Win10 Home verziójának esetében.

    [ Szerkesztve ]

  • tpotyka

    junior tag

    válasz tpotyka #16023 üzenetére

    Még az előirányzott dual-boot tesztelés előtt leróttam egy szükségszerű kört, s ezáltal a haditerv megváltozott. Nincs értelme dual boottal pedálozni vagy Win 11 – 10 visszalépéssel operálni, alaplapcsere végképp felesleges lenne. A napokban feltúrtam mélységében a „hivatalos” Autodesk fórumot, és részben az MS Windows display problémakört is különféle netes felületeken, vegyes „teszterekkel”. Kénytelen vagyok levonni egy nem vidámító konklúziót, amit inkább az AutoCAD fórumtérben részleteztem, mivel őket esélyesebben érintheti (ld. link alul). Optimális megoldás hirtelen nincs a helyzetre, de legalább az újratelepítgetés eshetősége félretolva. :D

    Sajnos tDr1v3r korábbi vélekedése (még az előzmény beszélgetésben) a scaling kapcsán a meghatározó a jelen esetben, vagyis hogy mi a felelős úm. a „Képernyővillódzás Show Desktop (Asztal megjelenítése) parancsra Windows 11 alatt” jelenségért – ez inkább scaling és felbontás kezelési probléma, ami sajátosan csapódik le az AutoCAD program használatánál.

    Nagyon köszi azért többeteknek, hogy segítettetek a letisztázásban.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz sz.j #16114 üzenetére

    Helló, abban az esetben, ha Macrium Reflect próbaverzió volt használatban, és a kapott ráadás időtartammal is másfél hónap elteltével nyilván lejárt a használhatósága, s licenckulcsot nem most vásárolnék: megtartható-e a próbaverzió a feltelepítendő free változat mellett? Illetve van-e ezt kizáró tényező vagy ami miatt nem tanácsos így?

    A free 8.0.7279 telepítő exe megvan a gépen, csak végül a próbaverzió lett beélesítve és mentésekre használva az újgép telepítős időszakában.

  • tpotyka

    junior tag

    válasz bumi #16321 üzenetére

    Szia, úgy oldódott meg, hogy MS fiókba belépve operáltál tovább?

  • tpotyka

    junior tag

    Tehát ilyen is van. Eszerint sokféleképpen tudja az ember kihajíttatni magát a rendszerből, de az op.rsz. nem mond le, kérem, senkiről! :D

    Nemrég, telepítési időszak után a belépés és jelszóváltoztatás stb. folyamatban csak ide-oda pattogtatás volt Gépházban, lőttem kattintottam aztán mindenre, amire lehetett. Végül organikusan kihajíttattam magam az MS fiókba (valszeg ez volt a Win – nem deklarált – célja), és onnantól ment tovább. Vélhetően a MS fiókban a gép hozzárendelés sem haszontalan, ha valakinél még nem történt meg.

    A jelszóváltoztatást is veszi/vette amúgy a Gépház, csak az ottani helyi közléssel ellentétben nem volt az mégsem ott elvégezhető. Ezt onnan tudni, hogy a MS fiókban nem lehetett aztán a Gépházban megadott „új” jelszót megadni, mondván: az már volt előzőleg. Sokan másoknak van hasonló tapasztalata.

    Tele van az internet Win belépési szenvedéstörténetekkel, tutorial is akad bőven. Ha nem oldódna meg hirtelen, és nem rágná át vki a fennforgó egészet, javasolt jól körülírt kulcs szavasan a belépési problémára rákeresni, mert többféle megoldás lehet, s a beszámolók szerint más és más működhet. Kár is lenne feladni, a MS is szeretné, hogy a Windows 11-et használják, de még inkább a terméktípusokon és termékéletutakon átívelő MS fiókot.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák