Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zolka78

    senior tag

    Mindannyiunk életében eljön egy olyan pillanat, amikor nem nekünk kell fotózni vagy már kevesek vagyunk egy adott esemény színvonalához. Ilyenkor jön elő a nagy kérdés, kihez forduljak? Persze ma már az internet jóvoltából el lehet indulni valamerre, de ez az út sokszor nagyon rögös segítség nélkül. Ide lehet írni a tapasztalatokat, információkat, élményeket. Várok fotóst, hobbi szinten művelőt és lelkes amatőröket, Mindenkit, akinek véleménye van a témához.

    Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

  • Mawyx

    senior tag

    válasz zolka78 #1 üzenetére

    Én egy kisvárosból származok, de ott is van esküvői hivatalos fotós. Nem esküvő, de jött egy nagy esemény az életemben, néha beszélgettünk is, amikor mentem hozzá képeket előhívatni, mondtam neki mi van, hogy akkor jönni kéne fotózni, erre nem vállalta. Azt mondta tudja ez nekem mennyire fontos és nem vállalja inkább, nehogy vmi legyen a képekkel vagy nem sikerülnek jól vagy vmi :F Mondom mi van??
    Így magunk fotóztunk egy kriminális géppel, de legalább megvannak a negatívok még valahol.

    Egy nő gondjait amúgy sem megoldani kell, hanem meghallgatni./Eastman/ | Ami árammal működik, vagy rá lehet tenni egy számítógép tetejére, az informatikusi munka :)

  • zolka78

    senior tag

    válasz Mawyx #2 üzenetére

    Igen nálam is ez a helyzet, be adtam én is a derekam és nős leszek szeptembertől, de ez a fotós dolog kicsit nehezebb az előkészületekben. Sokszor irreális árakat kérnek szerintem. Példa: 120000 forint, max. 4 óra, csak a két szertartás, 60 darab kép, ebből 10 beállított, 1 dvd. Ilyen és ehhez hasonló ajánlatokkal van tele a net. Van 50-80 ezerért is lehetőség de mindenütt kompromisszumokba ütközik az ember. Miközben itt és más fórumokon is rengetegen fordulnak meg olyanok, akik hobbi szinten fotóznak. Ráadásul van hozzá eszközük is és még konyítanak is hozzá. Én például még mindig fotóst keresek, ha valaki tud egy jó ajánlatot akkor szívesen várom az ötleteket.

    Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

  • sanyixXx

    senior tag

    válasz zolka78 #3 üzenetére

    bizony tele van a fórum hobbi és nem hobbi fotósokkal.
    nézz szét a frekventáltabb fotós topikokban (digitális fényképeim, azonnali fotós kérdések órája, milyen cserélhető objektíves gépet vegyek?).
    ennyi off belefér bármelyikbe.
    sokan igyekszünk bővíteni a portfóliónkat és a referenciaanyagunkat kis pénzért vagy ingyen, így simán szerezhetsz több jó ajánlatot is. ;)

    Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz zolka78 #3 üzenetére

    Nézz körbe. Én is filózok azon, hogy felcsapok "hivatásosnak".

    Már két haveromnak is csináltam (és most szeptemberbe is csinálok egyet) és meg vannak velem elégedve. :) Eddig kb anyagárban azaz 20-30.000Ftért vállaltam ebben pedig a jó fotokból (kb 150db) készül egy sorozat papírra + megkapják DVDn az összes képet vízjel nélkül + kaptak egy 10.000fts esküvői albumot is. Természetesen nem csak a szertartást hanem az egész bulit végigfotóztam.... összesen 1000-1300 expo szokott készülni :Y

    Lehet beszerzek mégegy vázat és megpróbálom....

    Apropó Pécsi vagyok szóval vszeg nem a te embered.... :(

    [ Szerkesztve ]

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • zolka78

    senior tag

    válasz Dare2Live #5 üzenetére

    Na látod, hasonlóra gondoltam én is. És most, hogy járom körbe ezt a témát különböző esküvői fórumokon, igen is sokan vannak akik hasonló cipőben járnak. Ezért is bátorkodtam megnyitni ezt a topicot, hogy fotós és megrendelő itt találkozhasson, vagy csak tapasztalatot cseréljünk. Ez egy két élű dolog, nem biztos, hogy mindenki megteheti azt, hogy egy olyan munkáért fizessen 150e. pénzt, amit például te is meg tudsz csinálni. És ott vannak az olyanok akik szeretnének betörni a szakmába, vagy esetleg nevet szerezni. Tehát a káposzta is megmarad, meg a kecske is jól jár ;) . Ráadásul aki esetleg hajlandó 100e. összeget fizetni egy esküvői fotóra, az nem biztos, hogy ugyan ezt kifizeti keresztelőre, bérmálásra stb. Egyébként budapesti vagyok, így tényleg nem a te embered.

    Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

  • sanyixXx

    senior tag

    válasz zolka78 #6 üzenetére

    azt azért ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy fotós és fotós között van különbség. van aki évek óta csinálja, megfelelő a felszerelése, pontosan képben van mindennel, rutinmunka az egész és van akinek kevés a tapasztalata, kevesebb jó képet csinál, esetleg lemarad bizonyos momentumokról, amit utána Te fogsz sajnálni. a pénzt viszont ki kell fizetni megállapodás szerint.
    ez persze nem zárja ki, hogy egy fotós jól és olcsón dolgozzon, de mindenképpen kell referenciát kérni, ill. kérdezősködni.

    egyébként meg hajrá, támogatom a topik ötletét, így van esély pár jó dealre:)

    Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

  • zolka78

    senior tag

    válasz sanyixXx #7 üzenetére

    Szerencsére az internet legnagyobb előnye, hogy rengeteg referencia anyaghoz lehet hozzá jutni, nagyon gyorsan.

    Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

  • KTTech

    veterán

    válasz zolka78 #8 üzenetére

    Az egy dolog. Én pl. esküvőt fotózok. Vittem magammal valakit, mert ki akarta próbálni magát, természetesen a képeit megmutatta. 1 db értékelhető képet nem hozott össze, pedig egyébként jó képeket készít. Egyszerűen nem volt felkészülve a rohanásra, a másodpercenként változó környezetre, a kommunikációra a fotóalanyokkal. Ráadásul Ő úgy fotózott, hogy nem volt tétje a munkájának, tehát ráért volna kreatívkodni.

    Az, hogy sok anyag van a neten magában kb. mint halottnak a szenteltvíz. Ötletet adhat, de valahogy ki is kell vitelezni élesben, nehezített körülmények közt.

    Felszerelés: az sem 2 fillér... sőt. Ha egy esküvőfotós mond egy árat, akkor nem azért talál ki ekkora összeget, hanem mert pl. ebből él. Elkészít egy komplett esküvőn 2000 képet, ezzel rendesen amortizálja a felszerelését (váz, objektív 1-2 évente komplett csere). Nem használhat elvileg gagyi dolgokat, fix 2.8 vagy fényerősebb objektívek játszanak, ami szintén nem 2 filléres dolog. Ha belenézek a táskámba, lazán 1.2-1.3 millió ft-ot ér a cucc (2 váz, 2.8-as zoomok, vakuk, fényterelők, memóriakártyák stb), és még nem is nagy durranás... Ráadásul mindenből kell tartalék, anélkül tilos bevállalni bármit is. Szóval mindenből 2-t kell venni alapból. Legalább a fenti összeget illik megtermelni, mielőtt tönkremegy a gép, plusz felette nem árt, ha valami még marad is (akkor is, ha csak másodállás a dolog).

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • zolka78

    senior tag

    válasz KTTech #9 üzenetére

    Referencia anyagon én komplett portfóliót értek az adott téma körbe, és azért aki egy adott témában akar fotóztatni az valószinüleg nem más anyagot akar megnézni. Tehát már lessz egy képe, hogy a fotós képes-e megcsinálni azt a munkát. Tudom, hogy mennyibe kerül egy fotós felszeréls különböző kategóriákban, de számomra ez még sem magyarázza azt a tényt, hogy gyakran 100-150 darab minőségi papír képért és 1 dvd lemezért, amin csak úgyan az a 100-150 darab kép van átlagban 80e-150e forintot kérnek el. Mind ezt 4-5 órai munkáért. Ez számomra lehúzás, félreértés ne essék nem akarok megsérteni senkit :) . A kommunikácórol pedig annyit, hogy az általam meg keresett fotósok 80%-a alig enged beleszólást a végeredmény létre hozásába. Sőt, olyanba még egyik se nagyon akart bele menni, hogy megkapjam a nyers formátumot. Tisztelet a kivételnek, már pedig ilyenek vannak hiszen úgy néz ki, lassan megtaláltam azt akit keresek :)) .

    Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

  • sanyixXx

    senior tag

    válasz zolka78 #10 üzenetére

    Tehát már lessz egy képe, hogy a fotós képes-e megcsinálni azt a munkát.

    korábban még feltörekvőket kerestél, hátha ők olcsóbbak. na nekik pont alig lesz referenciájuk.

    Ez számomra lehúzás, félreértés ne essék nem akarok megsérteni senkit :) .

    pedig nem. mindennek ára van, ennek ennyi. gondolom ismered a mondást, hogy ha valami túl drága, akkor egyszerűen nem neked találták ki. (no offense) ki-ki azt a fotóst válassza, akit megengedhet magának. ugyanúgy, ahogy tesszük ezt a számítógépnél, autónál, háznál stb. a kreatív szolgáltatások meg általában drágák.

    kommunikácórol pedig annyit, hogy az általam meg keresett fotósok 80%-a alig enged beleszólást a végeredmény létre hozásába.

    nem is erről beszélt KTTech szerintem, hanem arról, hogy a fotós hogyan rendezgeti a fotóalanyokat a képhez, illetve hogyan kezeli a visszajelzéseket ott helyben.
    nem lehet úgy dolgozni, hogy folyamatosan bökdösnek, hogy ezt így meg úgy csináld. elvileg ugye azért fizetsz neki, mert ért hozzá. rá kell bízni. nem tudom, hogy mit dolgozol, de gondolom, ha kapsz egy feladatot, akkor a te főnököd sem áll végig mögötted és kuksolja, hogy hogyan hajtod azt végre.

    Sőt, olyanba még egyik se nagyon akart bele menni, hogy megkapjam a nyers formátumot.

    soha nem is fogod megkapni szerintem. nem adják/adjuk, mert még munka van vele. mindenki csak kész valamit fog a kezéből kiadni. próbáld meg egy film vágatlan anyagát megszerezni:)

    úgy néz ki, lassan megtaláltam azt akit keresek

    ez örvendetes :) ha lesznek kész képek az esküvődről, én pl. nagyon szívesen megnézném őket.

    Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

  • KTTech

    veterán

    válasz zolka78 #10 üzenetére

    Tudom, hogy mennyibe kerül egy fotós felszeréls különböző kategóriákban, de számomra ez még sem magyarázza azt a tényt, hogy gyakran 100-150 darab minőségi papír képért és 1 dvd lemezért, amin csak úgyan az a 100-150 darab kép van átlagban 80e-150e forintot kérnek el. Mind ezt 4-5 órai munkáért. Ez számomra lehúzás, félreértés ne essék nem akarok megsérteni senkit

    Na, akkor számoljunk egy kicsit. Tegyük fel, hogy venned kell egy esküvőzésre már alkalmas felszerelést, számoljunk alhangon 1,4 millió ft-al (semmi extra: 2 db 40D, Canon 17-55/2.8IS, Canon 70-200/2.8IS, 2 db 580EX + még valami egyszerűbb obi tartaléknak a nagylátóra). 1 évben legjobb esetben is van kb. 25 hétvége amin tudsz dolgozni. Számoljunk a vázak amortizációjára 2 évet (ami kb. reális is). Szóval az első 1.2 millióhoz még hozzá kell adnod legalább 400E-t. Így 2 év alatt 1,8 milliót kell összeszedned, hogy 0-n legyél, és akkor még semmi egyébre nem költöttél (pl. autó fenntartása, mert az sem levegővel megy el a helyszínre, számítógép vásárlás, mert elég komoly árakkal lehet ott is találkozni, egy belépő szintű monitor is 180E ft körül van, kell erős processzor, sok memória, még több HDD, monitorkalibráló és lehet sorolni még... alhangon, ha még nincs semmi, akkor 3-500E-t rá lehet szánni szemrebbenés nélkül).

    Szóval a számítógépet és egyéb kiegészítőket nem számolva még mindig 1,8 millát kéne összeszedni 2 év alatt, 50 esküvőből, azaz esküvőnként 36E ft-ról indulsz. Ez adókkal együtt kapásból min. 50E (ha nem több). És akkor ebből még nincs bevételed, tehát jó esetben is mellékállásként csinálod... mert nullszaldón vagy, jó esetben, és még egy falatot nem ettél 2 évig. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy 50 esküvőt nem fogsz összeszedni 2 éven belül... hanem áron alul dolgozol, veszteséget termelve magadnak, mert senki vagy, és amíg nem ismernek meg, addig az is maradsz, max. olcsójánost tudsz játszani, hogy legalább legyen referenciád.

    Szóval ott tartunk, hogy min. 50E-ért kell vállalnod 1 esküvőt, egyébként bukóágon vagy. De mivel senki nem szeret bukni, így valamennyi hasznot is szeretne termelni (ne adj' isten, ebből akarja eltartani a családját). Így már rögtön ki is jön az összeg, amit emlegetsz.

    Az az állítólagos 4-5 óra meló meg nem igaz: annyit van ott ha csak a szertartásokat és a beállított képeket kell megcsinálni. Ha komplett esküvőt kell végigfotózni, az inkább 12-14 óra... és az átadott képek száma is jóval több, én egy ilyen esküvőn 4-600 kép közt adok át. A számítógép előtt a képek feldolgozásával töltött idő ekkora képmennyiségnél már napokban mérhető.

    A fotóst nem azért bérled fel, hogy beleszólj a munkájába: láttad a portfólióját, tudod mire képes, hogyan dolgozik. Ha valaki ezt akarná tőlem, megmondanám neki, hogy nem én vagyok az a fotós akit keres, és tiszteletteljesen megmutatnám neki az ajtót. Nyers képeket még véletlenül sem adnék át. Az én nevemet senki ne rombolja azzal, hogy elb*szott konverziókat, vágásokat mutogat. Aki ilyet kér, és nem enged belőle, annak szintén ajtó és sok sikert a további kereséshez. Teljes méretű, elkészített JPG-t igen, de az már más kérdés.

    Persze egyeztetni kell a megrendelővel, a kívánságait egy határon belül figyelembe kell venni, de ha ez túlmegy egy határon, akkor inkább el kell küldeni, hogy nem egyeznek a vélemények, így nem lehet jó munkát végezni.

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • philoxenia

    MODERÁTOR

    válasz KTTech #13 üzenetére

    Nem vagyok fotós, de létezik olyan, hogy valaki csak esküvőt fotózzon, semmi mást?
    A számításnál azért más bevételi forrást is figyelembe kellene venni...
    Persze kiadási oldalra is számolj még adókat TB-t stb.

    Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

  • Cassidey

    senior tag

    válasz philoxenia #14 üzenetére

    Letezik.:)

    KTTech: teljesen igazad van amugy, de ettol fuggetlenul aki sajnalja ra a penzt, nem is fogja megfizetni, attol fuggetlenul, h ezek tenyek. Sem a nyers kepek iranti igenyt nem ertem, sem biorobotot nem fogok jatszani soha.

    Viszont abban igaza van a kerdezonek, hogy egymasra talalhatnak egymassal egy most indulo fotossal, csak akkor ugye tisztaban kell lenni azzal, h nem varhat kulonosebben jo kepeket, ha jok sikerulnek, az csak bonusz, hogy ilyen ugyes/szerencses/gyors emberket sikerult kifogni. En is vadasztam ugye regebben az eskuvoket, ahova ingyen is mentem volna de nem szedtek szet..

    ui.: sokan mondjak, hogy a par elegedett volt. Egy nalam tapasztaltabb fotos mondta nekem korabban, hogy a par MINDIG elegedett. Mert ok vannak rajta, a nagy napon, erzelmileg felfutotten, egy atlagos napnal szebben, a kep jo esellyel elesebb es szebb lesz mint a kompakttal fotozo Jozsi bacsie. Nagyon-nagyon elkell tolni a dolgot ahhoz, hogy a par elegedetlen legyen. Tehat ok nem igazi visszajelzes a munkank minosegevel kapcsolatban..

    [ Szerkesztve ]

  • leeate

    senior tag

    Hello.
    Egyszer én is szeretnék eseményfotós lenni. Tudom, hogy ez a téma a klienseknek szól, de hátha valaki ki tud igazítani: mi kell hozzá? Iparűzési engedély?

    Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

  • sanyixXx

    senior tag

    válasz leeate #16 üzenetére

    stabil fotós elméleti és gyakorlati alapok, megfelelő felszerelés, jó referencia, sok tapasztalat, számlaképesség sem árt

    Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

  • KTTech

    veterán

    válasz philoxenia #14 üzenetére

    Igen, létezik, bár ritka (és nem ez az árkategória)... A legtöbben sok mindent fotóznak mellette (újságoknak, rendezvényeken stb), vagy egyszerű mellékállásként csinálják, miközben van egy rendes munkahelyük. Persze ilyankor jobban kopik a technika is (nem 2 évente, hanem évente tönkremegy a gép például), ezért számoltam eléggé visszafogott és egyszerű példával...

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • KTTech

    veterán

    válasz leeate #16 üzenetére

    Fotóriporterként kiváltható a vállalkozói, hogy kifizessenek, a többit meg már elmondták előlem :)

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • leeate

    senior tag

    válasz KTTech #19 üzenetére

    Azt' hogy lesz az emberből fotóriporter? Az nem az, aki újságoknak csinál képeket? Én nem újságíró akarok lenni, hanem fényképész. De lehet, hogy közben fogalomzavarban vagyok, meg szokott esni :)

    Soha többet nem vitatkozom DSLR témában!!

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz KTTech #13 üzenetére

    Reálisan tényleg 50-60K az alsó határ..... számlával meg több. De ettől még obit 70-200 2.8at.... nem cserélünk 2évente, tartalék váz kötelező de szépen lehet rotálni.... monitor kalibrálni elég egyszer...

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • KTTech

    veterán

    válasz leeate #20 üzenetére

    Ha fényképészként akarsz vállalkozóit, akkor először végezz el egy szakirányú iskolát OKJ képzéssel. A fotóriporteri vállalkozóihoz nem kell iskolai végzettség, minden máshoz OKJ-s vagy főiskolai végzettség kell.

    Egyébként rendezvényfotózás (eseményfotó kategória tudtommal egyáltalán nem is létezik ilyen néven) az újságíráshoz tartozik, mert képriportot készít az ember...

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • KTTech

    veterán

    válasz Dare2Live #21 üzenetére

    Nem is írtam az obi árát a 2 évente cserénél, monitort kalibrálni még az Eizo-knál is fél évente illik... Arról nem is beszélve, hogy a modernebb kalibrálók folyamatosan figyelik a környező fényeket (mert egy szimpla kalibráció csak akkor jó és pontos, ha egy adott helyen, folyamatosan azonos környező fény mellett nézzük a monitort), és ahhoz állítják real-time a monitor fényerejét és kontrasztját (pl. nem azonos beállítás kell nap közben, amikor besüt a nap a szobába és éjjel, amikor csak a monitor fénye meg esetleg egy kis villany világít), hogy mindig azonos képet lássunk. Ehhez pedig a kalibráló hardver folyamatos jelenléte kell...

    A váz rotálás OK, de a zárcsere se 2 fillér (ha a régit akarjuk életben tartani), az exponáló gomb cseréje sem (ami 30-40E expónként sajnos esedékes szokott lenni), objektívből több is ment már tönkre a kezeim közt (volt már mindenféle hibám, az utolsó hiba, egy IS csere csak 40E-be került)... még L-est is láttam meghalni (USM motor hiba, IS hiba, rekeszvezérlő hiba). Ami elromolhat az el is romlik, főleg, ha komoly terhelésnek vetjük alá. Márpedig az esküvőzés/rendezvényfotózás vagy sportfotózás az erősen ez a kategória.

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • sanyixXx

    senior tag

    válasz leeate #20 üzenetére

    ahogy gépet fogsz a kezedbe munka gyanánt máris a média képviselője vagy, így riporter is rögtön:)
    egyébként rendezvényfotós és rendezvényfotós közt is van különbség. nem ugyanaz megy az operabált fotózni, mint a sziget fesztivált. bár a múltkor nézelődtem egy ilyen jellegű cég galériájában és azt tapasztaltam, hogy az operabálra is simán bejut egy középkategóriás fotós. legalábbis a képek színvonalából kiindulva...

    a képzéseket pedig KTTech már leírta.

    Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

  • sanyixXx

    senior tag

    válasz KTTech #23 üzenetére

    nekem most volt rekeszcserém a 18-50/2.8-ban. 18 ropi volt. és ez még egy olcsó szervíz volt. fotóriporter ismerősöm nem először vitte be az 5D-jét a cameráékhoz és újra 70-80 rongyot kényszerült ott hagyni a javításért.
    ilyen a popszakma...

    Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz KTTech #23 üzenetére

    biztos nekem van szerencsém/kevesebb tapasztalatom. Vagy csak egyszerüen Nikont haználok.... ;)

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • KTTech

    veterán

    válasz Dare2Live #26 üzenetére

    Hát, Nikonéknál sincs kevesebb gond... sőt, minden márkával van gond.

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • *Ropi*

    félisten

    Maximálisan egyetértek Cassidey-vel és KTTech-el, én is esküvőket és rendezvényeket fotózok. Most csak az esküvőzésről írok, mert ahoz kell a legtöbb "talentum". Hogy valakiből jó esküvőfotós legyen, az elmélyült fotós tudás, a felszerelés betonbiztos ismerete és a technikai háttér megléte (a felszerelés milyensége) csak a szükséges minimum. Ugyanis itt nem elég fotózni tudni: itt nagyon sokféleképpen kell fotózni tudni. Sőt, ennél jóval többminden kell: egyfelől nagyon gyors helyzetfelismerés, ad-hoc improvizációs képesség, jó pszichológiai érzék, kiváló kommunikációs készség a legfontosabbak. Nem mellékesen az állóképesség sem elhanyagolható, amikor egész nap cipeled a 15+ kilós fotóstáskádat...Én úgy vagyok vele, hogy az ember akkor csinál valamit a legjobban, ha élvezi. Kreatív fotózást nem is lehet másként. Itt ráadásul folyamatosan fejlődhet az ember és rögtön meg is kapja a visszacsatolást a munkájáról. Minden egyes hétvége egy új kihívás, minden pár egy új ötletsorozat...Szerencsésnek tartom magamat, amiért minden alkalommal energiával, ötletekkel telten indulhatok "harcba", és élvezem annak ellenére, hogy ezek a napok reggel 5-kor kezdődnek és másnap hajnali 2-3-kor érnek véget...Az esküvőfotózás olyan dolog, amit csak szívvel-lélekkel lehet csinálni: ha kiégsz, vége. Ennek elkerülésében segít az, hogy télen van időd pihenni, feltöltődni. Nemrég fotós ismerősökkel beszélgettünk az itthoni viszonyokról: az egyöntetű véleményünk az volt, hogy itthon sajnos még csak nagyon kevesekben van meg az a vizuális kultúra, amire alapozni lehetne...Hiába csinál valaki Pillana(r)t vagy akár WPJA szintű képeket, ha a Megrendelő csak annyit lát meg belőle, hogy "hű, de homályos"... Szerencsére kialakult egy "újhullámos" mag, ami teljesen más felfogásban tálalja az esküvőn fényképezést: idáig az esküvőfotózás "csak" alkalmazott fotográfia volt, nemsokára talán művészetként láthatjuk viszont...Megérdemelné. Azoknak, akik nem tudják, mihez viszonyítsák egy esküvőfotós munkáját: az esküvő előtt pár héttel amolyan "tesztfotózás" jelleggel e-session (eljegyzési fotózás), hogy maximálisan rá tudjon hangolódni a párra, hogy az esküvőn a lehető legjobb képeket készítse majd róluk...(Ez minimum fél napot vesz igénybe, de van, hogy egy egészet. A képek utógondozása kb. 5-10 óra, ezt az esküvő utáni vacsorán már dvd-ről lejátszott diavetítés keretében nézheti a násznép. Szoktam még titokban bekérni a másikról gyerekkori képeket, hogy egy "ilyenek voltunk" diavetítést is összeállítsak, ez az előbbi előtt szokott levetítésre kerülni.) Az esküvőn eltölt minimum 14-16 órát, + oda-vissza utazás. Az utógondozásra, képválogatásra, slideshow készítésre elmegy kb. 15-20 óra az ámítógép mellett. Ha album is készül, az kb. 8 órát jelent pluszban. Legalább egyszer elmegy az esküvő előtt találkozni a párral: ez is pár óra, és ugyanez a találkozó megtörténik az esküvő után is a kész anyag átadásakor (utazással erre is rá lehet számolni átlagosan 4 órát). Szóval egy esküvőre a 40 óra simán rászámolható, ami pontosan egy munkahétnek felel meg, napi 8 órával számolva. A probléma az hogy igazából senki nem kérdőjelezi meg mondjuk a családi háza építésekor a munkagépek, szakmunkások óradíját, ami közel hasonló áron mozog összeségében...

    A nyers képekről: semmi esetre sem azt kapja meg a pár. A fényképezés nem csak a kattintás pillanatából áll: már mielőtt lenyomom a gombot, készen van a fejemben a kép, hogy mit szeretnék majd viszontlátni utógondozás után. Ennek a raw file csak a váza, mint karácsonykor a díszek alatt a fa. Az utógondozás ugyanúgy hozzátartozik a mai modern digitális fényképezéshez mint az analóg korszakban a laborálás, végülis felfoghatjuk annak is. Az utógondozás része a fotós "névjegyének" avagy stílusának, anélkül nem az ő képei. A pár megkapja az előválogatott anyagot, ebből közösen választjuk ki az albumba menő képeket, ezek aztán kiemelt figyelmet és feldolgozást kapnak.

    Ha valaki esküvők és/vagy rendezvények fotózására adná a fejét, akkor előtte ezeket a kérdéseket tegye fel magának:

    - Képes vagyok elegáns helyeken kultúráltan megjelenni és úgy fotózni, hogy ne zavarjak senkit szükségtelenül?
    - Van-e elég rutinom, hogy gyorsan pörgő események és halmozottan zavaró tényezők közt is tudjak értékelhető képet csinálni?
    - Van-e megfelelő eszközöm a munkára (gépvázak, objektívek, vakuk, akkuk, memóriakártyák, stb.) és van-e tartalékom, ha valami bedöglik?
    - Megvan a kellő szépérzékem, hogy ne csak digitális effektek tonnáit használva váljanak "ehetővé" a képeim?
    - Tudok-e bánni az emberekkel? Képes vagyok szót érteni a hisztis menyasszonnyal és a fontoskodó örömanyával/örömapával/vőlegénnyel/rokonokkal? Vagy le tudom-e helyesen kommunikálni, amikor az "évszázad megismételhetetlen fotójának" exponálása előtti pillanatban beugrik elém egy túlbuzgó rokon a szappantartó kompaktjával?
    - Tudom-e kezelni az olyan váratlan helyzeteket, mint amikor kültéri fotózás közben letörik a menyasszony cipőjének sarka, vagy elenged a szoknyájának abroncsa?

    Ha ezekre igen a válasz, akkor lehet szárnyakat bontogatni egy rutinos esküvőző mellett, mert a valós tapasztalatokat semmi sem pótolja.

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

  • zolka78

    senior tag

    válasz KTTech #13 üzenetére

    Na látod, én is ezt az 50e-60e határt tartom reálisnak alsó hangon, persze számla nélkül. És bocsánat, ezt a munka időt tényleg benéztem :B , nem számoltam rá az utómunkálatokat, de tényleg sokan vannak akik csak a fotózásra ilyen kevés időt szánnak nagy pénzért.
    Na, akkor számoljunk egy kicsit, ha már ezt akarod.

    Canon EOS 5D Mark II
    Canon EOS 40D
    Canon RS-80N3
    Canon EF 50mm f/1.8 II
    Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM
    Canon EF 200mm f/2.8 L II USM
    Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM
    Canon Speedlite 580EX II
    Canon Speedlite 430EX II

    Ez a felszerelés alsó hangon 1,760,000 forint, nekem ennyi jött ki, ha tévedek javíts ki. És igen is az általad megjelölt alsó összeg határért vállalnak ilyen cuccal fotózást. Az, hogy a nyers képek nekem miért kellenek arról meg csak annyit, hogy én miden képemet nyers formátumban tárolom. De erről nekem az a véleményem, hogy mivel az én és a barátaim képmásáról van szó, és még fizetek is érte, akkor a képek elsősorban az én tulajdonaim. Egyébként egy profi fotósnak szerintem nem kell aggódnia, hogy valaki is a saját maga által szerkesztett képet fogja mutogatni és nem azt amit a fotós szerkesztett profi módon. Különben meg lelkes amatőr kocaként fotózgatok a saját magam szórakoztatására, és egyszer talán lesz komolyabb cuccom is, és talán jobban is érteni fogok hozzá. Akkor meg jó lesz elő venni a nyers képeket az esküvőmről, sőt tanulásként sem hátrány ha meg vannak. Egyébként a topic elérte a célját :DD , végre itt vannak akik igazán értenek hozzá, és felnyitották egy kicsit a szemem, köszönöm. És remélem más is kap segítséget. Az átlag ember tényleg gyakran áll ilyenkor mint Bálám szamara a szürke ködben.

    Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

  • zolka78

    senior tag

    válasz *Ropi* #28 üzenetére

    Szerencsére kialakult egy "újhullámos" mag, ami teljesen más felfogásban tálalja az esküvőn fényképezést: idáig az esküvőfotózás "csak" alkalmazott fotográfia volt, nemsokára talán művészetként láthatjuk viszont...Megérdemelné

    Bizony, én is azt szűrtem le, hogy nagyon művésziek újabban az esküvői fotók. Nekem még talán nagyon is, de viszont szemet gyönyörködtetőek. Sok fotós oldalát megnéztem mostanában, és a nagy részükre vissza térő vendég leszek. Pusztán csak azért mert jót tesz a lelkemnek.

    Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

  • KTTech

    veterán

    válasz zolka78 #29 üzenetére

    Igen, ennyiből ki lehet hozni egy ilyen szettet, csak ebben nincs benne az, hogy ez el is fog amortizálódni, a szervizre is költeni kell (utóbbi évben csak a javításokra több, mint 100E-m ment el...)

    A 17-85-el meg nem égetném magam, nagyon gáz a képminősége... Az AF-nek meg KELL a 2.8-as fényerő, féleg bizonytalan fényviszonyoknál, szóval ezt is vedd figyelembe. Az 50/1.8 meg kissé zárgyilkos... 3 képből 1 ha pontosan beállított lesz. Helyette az 50/1.4 az ajánlott inkább.

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • pitman

    őstag

    válasz Dare2Live #21 üzenetére

    A kalibrálást időnként ismételni kell, mert öregszik a monitor. De ha csak videokártya drivert cserélsz, lehet újra kalibrálni...

  • Cassidey

    senior tag

    válasz zolka78 #29 üzenetére

    "a képek elsősorban az én tulajdonaim."

    Na ez a nagyon nagy tevedes.:) A szerzoi jog, a copyright, minden esetben az alkotoe marad. Te vagy a barataid rendelkezhetnek a kepmasukkal, szolhatnak, ha nem szeretnek, h a kepek publikusak legyenek. A par megkapja a kepeket, de csak korlatozott felhasznalassal, lehet nezegetni, lehet papirkepet, fotokonyvet keszittetni, de pl nem adhatjatok el stockfotokent vagy az Arielnek akinek megtetszik a feher ruha es tenne is oriasplakatra. Mert a fotos tulajdona a kep.

  • *Ropi*

    félisten

    válasz zolka78 #29 üzenetére

    "Egyébként egy profi fotósnak szerintem nem kell aggódnia, hogy valaki is a saját maga által szerkesztett képet fogja mutogatni és nem azt amit a fotós szerkesztett profi módon."

    Nem aggódok, mert nem teszem lehetővé. ;) Ha engem kérnek fel egy fotózásra, akkor az azért vam, mert az általam meglátott képi világot szeretnék viszontlátni a fotókon, és ennek szerves része a PS finishing, azaz az utógondozás. Vagy azzal együtt, vagy sehogy: ez nem árukapcsolás, hanem a folyamat része. Azt gondolom, nem kell mondani, hogy utómunkázással egy alapképből teljesen más dolgokat is ki lehet hozni. Nagyon fel is lehet tuningolni, de nagyon el is lehet szabni...Hogy mást ne mondjak, már a képkivágás megváltoztatásával is teljesen újra lehet gondolni egy képet. Na ezért nem kerülnek ki a rawok a kezemből.

    Plusz még amit Cassidey írt a szerzői jogról.

    [ Szerkesztve ]

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

  • Cassidey

    senior tag

    válasz *Ropi* #35 üzenetére

    De amugy mutogatjak.. egy baratnom is odaadta a gyerekfoto anyagot, az anyuka valogatta ki, melyiket retusalja, kikonyorogte az eredetiket is, es azt tette fel iwiwre.. nem az altala valogatott retusaltakat. Erthetetlen.

  • sanyixXx

    senior tag

    válasz Cassidey #36 üzenetére

    fő a természetesség :DDD pattanás, anyajegy, púp, visszér....csupa vonzó dolog. aztán majd jön az, hogy nem csak az a menő, ha kis farkad van, hanem mg csúnya csajod is mellé. akkor fog a retusálóknak felkopni az álla :))

    Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

  • Sir Riccio

    addikt

    válasz zolka78 #29 üzenetére

    Üdvözlök mindenkit!
    De erről nekem az a véleményem, hogy mivel az én és a barátaim képmásáról van szó, és még fizetek is érte, akkor a képek elsősorban az én tulajdonaim.

    Azt hiszem ezt nagyon rosszul gondolod. A szerzői és szomszédos jogok a fotóst, a kép készítőjét illetik meg. Más kérdés, hogy mielőtt közzéteszi mondjuk a saját honlapján a képeken szereplők hozzájárulását kell kérni. Nem vagyok esküvőfotós, fotósnak sem igazán lehet nevezni mert eléggé kezdő vagyok még a kis 400D-mmel kitobejktívemmel meg a Metz 36-AF4-emmel, de engem is felkértek egy szeptemberi esküvő fotózására. Elmondtam, hogy nem csináltam még ilyet, hogy pénzt eszembe sem jutna kérni érte (a mondat előző részéből adódóan), hogy ne várjanak profi munkát mert amatőr vagyok, és ha így is szeretnék, hogy én kattintgassak a nagy eseményen akkor beszélhetünk róla, csinálhatunk egy e-session-t aztán majd meglátjuk.
    Természetesen addigra azért még beszerzésre kerül egy 50mm/1.8 illetve egy 70-200 F4 L, legalábbis ha minden jól megy.

    A nyers képeket én sem szoktam kiadni pedig nagyon távol vagyok a profitól. Ahogy feljebb írták egy felvett audio-cd hanganyagát sem adják oda félkész formában (ún. masterelés előtt) vagy egy film jeleneteit sem kapod meg utómunka előtt. Ez a digitális korszak, sajnos ilyen.

    Javítsatok ki ha bármiben tévednék, illetőleg nagyon szívesen olvasok még, nálam sokkal tapasztaltabbaktól az esküvőfotózással kapcsolatban.

    [ Szerkesztve ]

    Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

  • KTTech

    veterán

    válasz Sir Riccio #38 üzenetére

    Szerintem akkor neked is ajánlott olvasmány ez a cikk...

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • Sir Riccio

    addikt

    válasz KTTech #39 üzenetére

    Nagyon szépen köszönöm! Rendszeresen olvasok fototrendet, így ez is megvolt már néhányszor.

    Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

  • KTTech

    veterán

    válasz Sir Riccio #40 üzenetére

    :)

    www.kttech.hu //A szgépem/fényképezőm configja az adatlapomon

  • Sir Riccio

    addikt

    Mivel eléggé meghalt a topic, azthiszem felélesztem kicsit, mivel azt látom, hogy rendezvényfotózás, így nem csak esküvőkről van szó. Esetleg összegyűjtögethetnénk azokat a lehetőségeket amelyekkel sajtósként vehetünk részt bizonyos rendezvényeken. Sajnos Pécsen elég kevés ilyen lehetőség van.
    Én gyakorlatilag csak a különböző partyfotós oldalakról tudok beszámolni, abból is a Nightinfo(náluk szoktam néha én is kattintgatni) ami említésre méltó mert a másik társaság színvonal alatti munkát csinál(magánvélemény, no offense). Esetleg valakinek egyéb javaslat?

    [ Szerkesztve ]

    Deutsch Richárd Fotográfia - https://www.riccio.hu/ / https://instagr.am/deutsch.richard/

  • máyköl

    veterán

    válasz Sir Riccio #42 üzenetére

    "Mivel eléggé meghalt a topic, azthiszem felélesztem kicsit" Hát, nem sikerült... :D :DDD :W

  • eastsider

    nagyúr

    hali!
    egy 35-ös fix gondolom kevés esküvőfotózáshoz... mennyire?

    nem komoly fotózásra kell gondolni, csupán egyszerű esküvő, nem az a nagy ceremónia...

  • *Ropi*

    félisten

    válasz eastsider #44 üzenetére

    "nem komoly fotózásra kell gondolni, csupán egyszerű esküvő, nem az a nagy ceremónia..."

    Ha így állsz hozzá, ne te fotózd. A legegyszerűbb esküvő is komoly esküvő - a párnak legalábbis biztosan. És mivel róluk szól az a nap, így neked a fotósnak is ugyanolyan komolyan kell venned, mint ahogyan ők teszik. :U Ugye nem kell hangsúlyozni, hogy egy pár életében (jó esetben) csak 1 esküvő van, ami nem ismételhető tetszés szerint. A legkissebb esküvőn is 100%-ban kell adnod magadat, különben meglátszik a képeken. És ez még csak a morális része.

    Lássuk a technikát: ha jól látom, Nikonod van 1,5x croppal, tehát a 35 mm egy bő 50 mm-es ekvivalens fókusztávú üveggé alakul. A rajzolatára biztosan nem lesz panasz, komponálni is megtanulsz, ha eddig még nem sikerült volna, viszont a lábzoomnak vannak hátrányai, amiken nem lehet átlépni (pölö mögötted a fal). Megfigyeltem, hogy a zoom obijaimnak általában a végeit használom legtöbbet, meg egy-két köztes értéket: 17 mm, 24 mm, 40 mm, 55 mm és 70 mm, 100 mm, 135 mm, 200 mm: ezeket ajánlom figyelmedbe.

    Csak a 35-ös üveggel nem mennék el fotózni, mivel portréznék mondjuk? Nagyon kevés. Kell még alá is valami, meg fölé is.

    [ Szerkesztve ]

    Weboldalam: http://karpatisandor.hu

  • Dtomi

    őstag

    válasz zolka78 #29 üzenetére

    Egyszer megkeresett engem is egy tag aki mindenáron nyers képeket szeretett volna tőlem, én sem vállaltam egyszerűen nem értettem mit szeretne egy "félkész szoborral" Szerintem amit te találtál 80-150 az nagyon alsó határ. Nem egy ismerősöm dolgozik 3-400 EZERÉRT és olyan is van aki videóanyaggal együtt a milliót is meghaladja. természetesen ez két ember között oszlik. De aki 50-60 ért komplett szettet elvállal az nem komplett. Vagy ő si tudja, hogy mennyit ér a munkája.

    Canon EOS 5D Mark II
    Canon EOS 40D
    Canon RS-80N3
    Canon EF 50mm f/1.8 II
    Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM
    Canon EF 200mm f/2.8 L II USM
    Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM
    Canon Speedlite 580EX II
    Canon Speedlite 430EX II

    ez olyan gyönyörűnek látszik így leírva ha bele gondolok így 6 váz után a 7-8. at gyilkolva, hogy a 10Dm icipici számláján 598-e volt a váz de mivel 50 1,8 + grip es kitben jött egyenesen a gaiatól 700 fölött állt meg :C hál isten mire saját célra átvettem már olcsóbban az enyém volt... és a 30Dm is 400 fölött lett a kezembe markolattal 2 aksival. Ezeket elhasználgatni azért annyira nem kifizetődő...

    "Megvan a saját véleményem - kemény vélemény -, de nem mindig értek vele egyet."

  • Cassidey

    senior tag

    válasz eastsider #44 üzenetére

    En fotoztam mar vegig egy 50-essel eskuvot, de ha ilyet kerdezel akkor inkabb ne te fotozd. :) De volt a taskaban mas is.

  • eastsider

    nagyúr

    válasz Cassidey #47 üzenetére

    köszi és ropinak is.
    igazából én alapból mondtam, hogy ilyet nem vállalok, a fent említett dolgok miatt, egyetlen alkalom, nagyonis fontos stb...
    utána mondták, amit mondtam...
    egyedül nem mennék el tuti, max valakivel, aki jobb nálam...van kis tapasztalata ezzel kapcsolatban. vagy az én szintemen van, ketten szép dolgokat lehet összehozni...
    nem akarnak sokat költeni fotósra, szóval szerintem vagy én leszek, vagy senki, de a még valószínűbb, hogy valaki elkezd kompakttal kattogtatni...
    van még egy 18-55-öm...
    azért azt elképzelhetitek, ha ilyesmire kérnek kihozom a maximumot, ami csak lehetséges.
    a kitnek én is mindig a két végét használtam amúgy...de a 35ös óta fenn sem volt.
    természetesen, ha rám esik a választás rendesen utánatúrnék a dolgoknak

    [ Szerkesztve ]

  • Cassidey

    senior tag

    válasz eastsider #48 üzenetére

    En masodfotoskent akartam menni az elso eskuvoimre, de senki nem vitt el, ezert bevallaltam egyedul, de azert fotoztam mar jocskan embereket elotte.. Ha tisztaban vannak vele, h mit varhatnak, illetve sajnaljak a penzt fotosra akkor fotozd le nyugodtan, csak alaposan tedd helyre a helyzetet, keszuljenek fel, hogy nem sikerulnek a fotok. Nezegess sok kepet, legyen vmi fogalmad arrol, h mit szeretnel, es probalj ne lemaradni a fontos momentumokrol. Kerj kolcson meg egy vakut is szerintem.

    szerk.: baar ha eddig nem volt az se az igazi.. nem ilyenkor kene elkezdeni buveszkedni vele. :( azert en a helyedben rabeszelnem oket egy jo fotosra, szezonon kivul van aki elmegy kedvezobb aron.

    [ Szerkesztve ]

  • eastsider

    nagyúr

    válasz Cassidey #49 üzenetére

    persze megpróbálom őket rábeszélni... egyébként nem most lesz ez az esküvő...kb fél év (tavasz, vagy tél vége lehet)...
    de úgy lenne az igazi, ha ottlehetnék másodfotósként.
    ha tényleg ennyire spórolnak akkor meg természetesen felkészítem őket. meg meg kell bezsélni, hogy mit várnak...
    de nem egy oylan nagyon elegáns esemény lesz ahogy leveszem az "elbeszélésekből"

    egy SB600-at talán kapnék kölcsön :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák