Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Just486 #78 üzenetére

    "Én is boldogabb lennék hogyha valaki meg tudná magyarázni hogy a hamisítás / másolás miért nem nem jelent valódi poblémát."

    Hamisítás (azonos márkanév illegális használata), egyértelműen elítélendő, mert valószínűleg az eredeti tulajdonos sokat elkövetett azért, hogy az a márkanév ismert és elismert legyen, amin a hamis kétes minőségű termék nagyot ront.
    Másolás (eltérő márkanév, nagyon hasonló termék). Itt már nem érzem egyértelműnek, hogy mennyire elítélendő. Mindenki tisztában van vele, hogy egy másik cég termékéről van szó, tehát nem fogja rontani a másik márka presztízsét. De sok esetben meg rengeteg mérnöki munka van egy termék mögött. Viszont, ha egy termék népszerű, már-már monopól helyzetben van, akkor gyakran kötelezik a céget, hogy az adott fejlesztést relatív olcsón licenceljék bárkinek. Az, hogy ez mikor történik meg, tartalmaz elég sok szubjektív elemet.
    Konkrétan visszatérve a legóra, vegyes érzésem van. A legfőbb mérnöki munkát a gyártástechnológiában látom. Azt kénytelenek a másolók is kifejleszteni, tehát ők is belerakják a magukét. A fogyasztó meg majd eldönti, hogy a 99%-os minőségű kell, vagy jó a 80%-os is fele annyiért. Ha előáll a legó egy új alkatrésszel, akkor az ahhoz szükséges fröccsöntő szerszámot a másolónak is elő kell állítania, tehát ugyanazt a munkát neki is el kell végeznie. De itt előfordulhat már "visszamásolás" is, tehát a másoló jön elő egy egyedi kockával és a legó is felhasználja.
    Eddig a pontig teljesen problémamentesnek látom a másolást.
    Amikor lemásolnak egy konkrét készletet, az már kicsit neccesebb. Itt sem igazán érzem, hogy olyan hú de nagy munka lenne kitalálni, de egyértelműen ronthatja a másik cég nyereségességét. Szóval itt úgy gondolom, hogy amíg forgalomban van az eredeti is, addig nem lenne szabad másolni. Ha már nem elérhető az eredeti termék, akkor megjelenhetne az utángyártott is. (Persze ugyanúgy megfizetve a névhasználatot, ha olyan termékról van szó Pl. StarWars. Mert ha nem, akkor a hamisítás esete áll meg.)
    Lehet, hogy nem jól látom, de gondoltam megosztok egy szürke álláspontot a fekete és fehér mellé.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz direwolf #116 üzenetére

    Attól, hogy jogilag le van védve, nekem még nem kell vele egyetértenem. Rengeteg olyan szabadalom van, aminek nem szabadna léteznie. Főként mobil szegmensben találkoztam velük, de gondolom, sok más helyen is van. Szerintem a legó kocka mérete is ilyen.

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Eastman #363 üzenetére

    Ezen a műanyagon főként a nagy és kiskereskedelem közötti különbség jön elő.
    Veszel 1000 db-ot akkor is 2 percet tölt vele az eladó és ha 1-et veszel, akkor is.
    Egy nem túl magas bérű emberke, mondjuk keressen 160k HUF-ot. Ez a cégnek 320k HUF-ba kerül. Van 20 munkanap egy hónapban és 8 óra a munkaidő. Ekkor 1 órára 2k HUF bérköltség jut. Így a 2 perces melója a munkásnak 66 Ft.

    Mikor a nagyker eladott 1000 db-ot, akkor 1 db-ra 6 Fillér költség jutott. De mikor te vettél 1 db-ot, arra 66 Ft. Tehát ha nem vettél mást, akkor ezen konkrétan vesztesége volt a cégnek. Annak ellenére, hogy valószínűleg 26 Fillérért vette darabját.

    A gyárból lehet, hogy 20 fillérért jön ki, de mikor te megveszed, ki kell fizetned a bolt üzemeltetési költségét is.

Új hozzászólás Aktív témák