Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    senior tag

    Gazdasági növekedés lehetséges szinte akármeddig, hiszen erőforrásokban dúskálunk, csak leginkább kihasználatlanul hagyjuk őket. (Pl. tudtátok, hogy egy egyszerű gépkocsikba való áramgenerátorral, amit a legtöbb roncstelepen ingyen is hozzávágnak az emberhez, ~100 ezer forintból olyan szélgenerátort lehet építeni, ami akkumulátorral kombinálva ellát egy átlagos háztartást? Még egyet építve már fűteni is lehetne vele.) A profit folytonos növelése egy más dolog, az a növekvő gazdasági növekedés, amit nem is lehet túl sokáig tartani. A valós gazdasági növekedésbe beletartozik az is, hogy pl. TV-nézés helyett építek egy szélgenerátort, és akkor az már van, értéket teremt, vagyont, több dolgom lett, még ha ezt nem is jegyzik semmilyen tőzsdén, és nem számítják bele a GDP-be.

    Amit te kifogásolsz, az a fogyasztói társadalom tetőzése. A környezetre káros pazarlás valóban rossz út, csakis népneveléssel, az oktatás javításával, a civilizáció fejlesztésével érhető el csökkenése. Hangsúlyozom, a környezetre káros pazarláson van a hangsúly, mert pazarolni lehet idővel is, saját magunk által előállított elektromos energiával, vagy fizikai energiával. Mindaddig, míg valami egyéb hasznunk származik belőle, és a környezetet sem károsítjuk, mindez nem gond.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Ivan15 #30 üzenetére

    Lehet, hogy pénzügyileg ezt már növekedésnek hívják, számokban kifejezve az is, de reálértéket tekintve gyakorlatilag mégsem az, az inflációval megegyező növekedés stagnálás, a kisebb növekedés pedig igazából csökkenés. Ámde a nagy vállalatok gazdasági növekedése általában nem az infláció mértékét súrolgatja...

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Rive #42 üzenetére

    16 ezer pénz volt ebben a hónapban a villanyszámlánk (sok a hűtőnk a tejtermék miatt), aksit meg nem kell minden hónapban cserélni. :) (Ha elegendő szélkerékkel elegendő áramot termelünk, akkor betáplálhatjuk az energiát a hálózatra is kétharmad áron, de oda is kell aksi, mert viszonylag stabilan kell juttatni...) A gépjármű elektronikája voltaképp hasonlóan működik, ellát fényszórókat, rádiót, egyes kocsikban számítógépet és bonyolult elektronikát is, a szivargyújtóról sokminden üzemeltethető, csak ott készen van a forgás a motor miatt, az termeli a generátorral az áramot az akksiba. Itt a szél függvényében megy a 2800 W-os generátor. A hűtőn, mosógépen kívül pedig a legtöbb elektronikai műszer megoldható 12 V-ról is, még a számítógép is... Okosan ki kell ezt fundálni, persze van vele némi munka, de megéri, a gyári rendszerek millánál indulnak. Bővebben itt, bár részletes ismertetőt csak 3000 pénz ellenében mond az ember... de ismerősöm megcsinált egy ilyet a féltanyáján, talán még amatőrebb módon, PVC-csőből kivágott lapátokkal, és működik. Azt tervezi, hogy felállít még egyet, hogy fűthessen is valamennyire.

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Rive #45 üzenetére

    Siettem, csak belinkeltem az első szembejövő szélgenerátoros oldalt (ismerősöm egy másik oldal alapján készítette el, ahol is, mint mondtam, PVC-csövekből készítik el a lapátokat), de ahogy így utólag elnézem, kénytelen semmitmondónak lenni, ha azt akarja, hogy letöltsék 3000-ért a konkrétumokat is. :)

    Az akkumulátor... Nos, nem vagyok szakember, de mivel egy nap nem egy teljes aksi ciklust emészt föl ideális esetben - hiszen csak a túltermelést raktározza el a szélcsendes időkre, nem az egész háztartás megy onnan állandóan, elektronikailag megoldható -, még úgy is bírhat több évet. És vannak a több száz Ah-s akkumulátorok is, pl. targoncákban, ezek hosszú távon akár jobban is megérhetik, bár háztartása válogatja. Természetesen nem ingyen energia, az csak szépítés, de az elműénél sokkal olcsóbb... Azon kívül sok egyébre is használható a rendszertelenül rendelkezésre álló elektromos energia, még tárolás nélkül is, azonnali felhasználással, jellemzően fűtésre, az épületek tárolják a hőt, tehát elraktározzák némiképp az energiát, és fűteni amúgy is kell. Pl. üvegház fűtésének kiegészítésére, vagy víztorony szivattyújának üzemeltetésére, ami egy kisgazdaságban jól jöhet. De ha csak télen rákötök egynéhány elektromos radiátort, már lehet, hogy jól jártam, mert minden téli szelet a ház fűtésére használok föl. (A késő téli, kora tavaszi, még hideg időjárás a legszelesebb idehaza, még akkor is aktuális.) Ha van patakunk, ugyanezen az elven, csak stabilabban is termelhetünk áramot mini-vízimalommal a fagymentes hónapokban. Továbbá sok ötletes megoldással lehet még energiát spórolni a családi házakban, amivel szintén "teremtünk" a mostani állapotokhoz képest, úgymond növekedünk, pl. hűtő helyett mélyített kamra (kút mélyén 10 fok szokott lenni! az ételeket emelni kevesebb energia, mint hűteni, és akár mechanikusan, erőforrás nélkül vagy minimális erőforrással is megoldható), légkondi helyett hideg víz keringetés, váltás indukciós főzőlapokra és ledes izzókra, stb. Ismerek egy filmrendezőt is, aki Pilisszentlászlón önellátó, rezsi nélküli házat építtetett. Tervezés kérdése.

    Ezt amúgy is csak azért említettem, hogy rávilágítsak, van még lehetőség növekedni, akár energiafelhasználás területén is, mert a megújuló erőforrásokat ahol érjük, kihasználhatjuk, nem okozunk vele kárt.

    Ghoosty: Mert most költöttük el minden pénzünket kéményre és sparheltre, hogy ne kelljen gáztűzhelyet és elektromos sütőt használni, és a fűtésbe is besegít. :D Mivel azért ennek a szélgenerátornak a hatásosságában nem vagyok teljességgel biztos én sem, azért csak akkor fordítok rá majd 100 ezret, ha más fontosabbra nem kell, és be lesz szigetelve a házunk is, de az meg még egymillió. De ha lehetőség adódik, persze összeguberálom az autógenerátort, meg a vascsövet, hátha... :D

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Rive #47 üzenetére

    Én komolyan kíváncsi vagyok az álláspontodra, pl. az előző hsz-om gondolatmenetében is hol a hiba, mert én nem ástam még be magam a témába, és érdekel a dolog több oldala is. De persze megnézem majd az indexet :D

    Egyszerűen nem látom, milyen buktatója van annak, ha forog a kerék (szélkerék vagy akár vízturbina), jön az áram, ha nem forog, nem jön. Még mindig jobb annál, mint hogy egyáltalán nem jön, csak az elműtől. Ha ezt még kiegészítjük némi akkumulátorral is... Szó se róla, az aksis dologgal nincs tapasztalatom. Ezt tényleg csak akkor lehetne felmérni, ha üzembe is helyeznénk a rendszert, mert nem mindegy, hogy az adott területen átlagosan sokat fúj a szél, de gyengén, vagy keveset, de erősen, vagy keveset és gyengén, mekkora a turbulencia... Hogy az áramot folyamatosan használom egyenletesen, vagy főleg csak nappal és nagy kilengéseket produkálva... Az udvart fűtöm-e, vagy közel passzív házam van... Azaz elég sok tényezőtől függ.

    Amúgy minek nyomod néhány éve a témát, ha nem egy diadalmenet? :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Ivan15 #48 üzenetére

    Igen, magyarul takaréktűzhely. Ő az, bár jobban szerettük volna megvenni ezt, de előbbi csak ötödannyiba került. :( Sebaj a lábai ennek is szépek.

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Rive #51 üzenetére

    Nem lehet, hogy azért ez függ attól is, hogy hol él az ember? :) Pl. tudom azt, hogy itt a telkünkön, mivel erdő veszi körbe a falunak ezt a szegletét - hasonló a helyzet a települések belsejében is - szélcsend van ahhoz képest, ami 30 méter erdősávon túl, a mezőn uralkodik, ahol is szinte álló nap fúj - vagy ami 20 méter magasban van. Azt is látom sokszor, hogy a magas nyárfák teteje erősen fodrozódik, miközben itt alant szellőt sem érezni. És említettem a patak vagy folyó erejében rejlő energiát is, ami tavasztól őszig folyamatos ellátást biztosíthat, szemben a szél kiszámíthatatlanságával...

    Találtam egy érdekes cikket most egy új magyar találmányról, hogy kicsit utánaolvastam. Persze ez nem éppen lakossági rendszer... Bár ki tudja, lehet, hogy kisebb közösséget ellátó méretű generátort lehetne gazdaságosan építeni így is.[link]

    Nos, mindegy, ez úgysem céltopik. :)

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz dabadab #58 üzenetére

    "nagyanyám még a nyolcvanas években is ilyenen főzött." - És ma már pár hónapja én is. :) Sem a gáztűzhelyet, sem az elektromos sütőt nem használtuk, mióta megvan. Így olcsóbb, ingyen üzemel, hamar meg fog térülni. A gond csak, hogy egy kisebb tepsi fér bele, így egy adag (mondjuk 6 tepsi töltött krumpli) megsütése néha másfél-két napig is tart. De főzésre jobb is, mint a gáztűzhely, egyenletesebben melegíti az edényt, akár az elektromos főzőlap. Gyönyörű kenyeret lehet benne sütni, majdnemhogy kemenceként funkcionál. És a szomszéd méhész méhei sem kergetnek előre a kertből, mióta füstszagom is van. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz Rive #60 üzenetére

    Azoknál azért számba kell venni, hogy 10 m/s-nél kapcsolnak be, míg a törpegenerátoroknak 10-12 m/s körül van az optimumuk. Hmm, akárhogy is, addig úgysem tudunk biztosat mondani, amíg nem próbáltuk ki az adott helyen az adott szerkezetet. Ismerősöm egyelőre - fél éve - nagyon meg van vele elégedve... Használ még hálózati áramot, persze, de ingyen fűti tavasszal az üvegházat, és ingyen világít.

    De ez a fentebb linkelt új magyar generátor eléggé tetszik, remélem, ez végre jut valamire, a többi jó hazai kezdeményezés tötymörögtetésével ellentétben... Végül is a hazai szelek legnagyobb rizikója mégiscsak az, hogy percenként változhat az iránya, és egy perc alatt tízszereződhet a sebessége is...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák