Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Hú, ez nagyon zavaros ügy, amit inkább komlikál, mintsem feltár a cikk.

    Amennyire én tudom, a PIT-et (periodic interrupt timer, avagy időszakos/ismétlődő megszakítás időzítő/óra, amiről a fenti cikk azt írja, hogy ezt váltotta a HPET) már a HPET előtt leváltotta (volna) a TSC (time stamp counter), ami lényegében egy CPU regiszter analógiájára érhető el, tehát "gyorsan és olcsón", csak azért használták a HPET-t, mert volt néhány CPU család, ahol a TSC nem volt megbízható (vagy a frekvenciákkal is játszó energiagazdálkodás hajnalán még elcsúszott a TSC sebessége a CPU órajellel együtt és/vagy a korai multi-core CPU-kon volt gond a magok szinkronizálásával...? passz, nagyon rég olvasgattam már erről és "modern" rendszereknél alapvetően irreleváns). Később viszont kinőtte a TSC a gyermekbetegségeit, és azóta ezt (lenne) célszerű használni a HPET helyett.

    Úgy rémlik, a HPET hátránya manapság, hogy eredetileg nem a CPU, hanem a chipset része (méghozzá szándékosan, mert a CPU-tól független időzítőnek szánták). Noha az NB már rég beköltözött a CPU-ba, illetve itt már SB is van integrálva, szóval vélhetően és kizárásos alapon a HPET fizikailag már a CPU-ban leledzik, de úgy sejtem ettől még továbbra is egy külső eszközként lehet elérni, vagyis alapvetően lassabban és "drágábban", mint a TSC-t.

    Úgy tudom, hogy egy mai "modern" (óvatos saccolással mondjuk <=5 éves) platformon egy friss Linux kernel mindig a TSC-t preferálja, mikor az megbízható az adott gépen (vagy a HPET-t, végső esetben pedig a PIT-et, vagy netán valami speciális órát ha talál...), csak a Windows ragadt meg a HPET bűvöletében. Sőt, Windows-on az opcionális boot paraméterekkel is csak annyit lehet elérni, hogy választhatunk HPET, vagy HPET+TSC üzemmódok közül, de a TSC mód csak úgy érhető el, ha valahol máshol letiltjuk a HPET-t (pl. BIOS Setup-ban). Egyébként pedig a HPET+TSC az alapértelmezés, ami a legpazarlóbb (mindkét órát el kell érni, és van néha extra munka, amikor az egyikkel komparálják a másikat -> hú, ezt már meg nem mondom melyiket komparálják melyikhez, de a lényeg hogy ez így két óra elérése + ráadás komparálás, tehát ~2x felesleges munka ---> mármint a "modern" platformokon felesleges, ahol mehetne egyedül a TSC, csak a Windows próbál óvatosan kompatibilis lenni minden hardware-el, amit elvileg támogat és nem játszik ezzel boot-oláskor, hogy tesztelje, vagy "feketelistákkal", hogy mikor hova kapcsoljon hardware detektálás után).

    Nekem emiatt van letiltva a HPET a BIOS-ban, vagyis pusztán elméleti alapon (hiszek a Linux kernel fejlesztőknek), a gyakorlatban soha semmit nem vettem észre játékokkal tesztelve a HPET ki/be kapcsolgatását.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák