Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • nyunyu

    félisten

    válasz marcias #94 üzenetére

    Szívesen olvasnék arról is így 2008 végén, hogy terveznek-e netán ATX méretűnél kisebb tápokat gyártani? Ehhez kapcsolódik az a kérdésem, hogy mennyire szükséges, hogy ekkora legyen egy tápegység? Gyanítom, hogy kisebb teljesítménynél egyszerűbb bél is elég, ami akár kisebb fizikai méretet is eredményezhet.

    15x10 centis taphely van eloirva az ATX-ben, azert akkora.
    Kisebb hazakhoz meg ott az SFX (10x6.3), meg a TFX (8.5x7) meret, azokbol asszem 300W a legnagyobb

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

  • Metalfan

    senior tag

    válasz marcias #100 üzenetére

    Viszont az ATX tápoknak van egy olyan mellékes funkciójuk, hogy biztosítják a ház szellőzését akkor is, ha nincs más venti a gépben. Nem sok az a légáram, amit egy tápventi csinál, de több a semminél. Ha a tápot zsugorítani akarod egy midi házban, akkor értelemszerűen a ventilátorok is kisebbek lesznek, 12-14 centi helyett max 8-asok lesznek, de inkább 6, az meg szinte nem is fújja már a levegőt még többezres fordulaton sem. Ennek az lesz a következménye, hogy a házban minden szépen felforrósodik, ami eddig mondjuk 50 fokon üzemelt, az most felmegy 60-ra, vagy még tovább - feltéve, ha nincs kiegészítő hűtőventilátor a gépben (ilyen konfig is akad szép számmal). Erre két megoldás van: vagy rögzítik a szabványban egy kiegészítő ventilátor használatát (ami ugye sok esetben nem az ideális választás, a gyártók csak úgy bedobnak egy ventit és kész, a nagy hangerő meg az esetleg túl kis légszállítás már nem az ő bajuk), vagy pedig maradnak inkább a megszokott ATX méreteknél.

  • didyman

    őstag

    válasz marcias #94 üzenetére

    A nagyobb gond az, hogy a tervezés ezekre a 10x15-ös panelekre épül, és áttervezni kisebbre nagyon sokba kerül. Ez a konstrució már rég bevált elrendezés, nehezen mozdulnak róla a gyártók.
    A táp lehetne sokkal-sokkal egyszerűbb: Egyszem kimeneti feszültséggel. Az alaplapok, eszközök így is tele vannak VRM egységekkel, a nyers tápfeszeket szinte alig használja valami, mi értelme hát ennyinek. Egy, nagyobb feszültséggel (20-24V) kevesebb és vékonyabb vezeték elég lenne, sokkal nagyobb lehetne a hatásfok, stabilabb a kimeneti feszültség (és el is veszne a jelentősége, hiszen a VRM modulok nem követelnek hajszálpontos feszültségeket), kézbentartahtóbb a táp működése és óriási mértékben egyszerűsődne az elektronika és bizony kisebb doboz elég lenne. A PG jelet sem lenne feltétlenül szükséges a tápban előállítani, alaplap is tudja figyelni logikával, hogy a tápfesz megjelent, majd időzíteni a stabil értéktől. Maradna egy készenlét (ami szintén lehet felesleges, hiszen ha mindenütt VRM akaszkodik a 24V-ra, akkor azok leállíthatóak, a mai integrált PWM-vezérlők képesek ciklusokat kihagyni alacsony (null)terheléskor, ezzel hatásfokuk drámaian javul alacsony terhelésre.

    [ Szerkesztve ]

    "Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

  • nyunyu

    félisten

    válasz marcias #112 üzenetére

    Szerintem a szabványba kéne foglalni az alulra helyezett, hűtésileg elszeparált tápot, aminek így (az általad említett áramkör-egyszerűsítések miatt, valamint a relatív alacsony teljesítmény miatt) drasztikusan csökkenne a fogyasztása, melegedése, hatásfoka pedig nőne. Ezeket figyelembe véve, akár passzív (FSP Zen) megoldást is el tudnék képzelni, vagy max egy 8-as, csendes ventit bele, a jelenlegi ATX tápok méretének feléből, harmadából. Ez szerintem mindenkinek csak jót jelenthetne. Ha valóban úgy van a feszültségekkel, ahogy írtad, még a tápok kábelezése is jóval egyszerűbb lehetne, ami szintén hely- és anyagköltség-megtakarítás.

    Beagyazott ipari PCken mar joideje csak egy tapfesz van, 12V a bemenete az alaplapnak, aztan o eteti a tobbi kutyut: vinyo, TFT, soros port, vevokijelzo, satobbi.

    Gep melle meg adnak egy ilyen kulso tapot. Alig fele az SFX meretnek, aztan 150W-os. (180W-os valtozat is ugyanekkora)

    De akar idevehetjuk a 19V-s laptopokat is vagy a 24V-s POS eszkozoket is, azok is ugyanigy mukodnek. (sot utobbiaknal egy-ket noname gyartot leszamitva a tapcsati is szabvanyos, siman lehet Star nyomtato tapjaval etetni az Epson nyomtatoit is, de Samsungot is. Sot, olyat is lattam, hogy 2 kevesbe neves tajvani gyarto ugyanazt a tapot adta a nyomtatohoz, csak mas felirat volt rajta :) )

    miniITX gepeknel sajnos ez meg nincs elterjedve, kell egy DC/DC adapter, ami a 12V-bol eloallitja a szabvany ATX-en levo tobbi feszultsegeket is. :(
    Hulye Intel meg az ATX12V-hez is ragaszkodik, tok foloslegesen.

    Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

Új hozzászólás Aktív témák