Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Enszuke #12 üzenetére

    Egyet kell értsek. A 2 magos, HT nélküli Pentiumok/Celeronok sokkal jobb ár/érték arányban vannak és nem igazán vannak elmaradva az i3-aktól.
    Egyben ebből kifolyólag az i3-akkal való elégedetlenségemnek is hangot adnék. Nem nagyon értem az ujjongást, szerintem kifejezetten rossz alternatíva a többihez képest.
    Plussz a már említett általános Haswell-es ellenérzésem sem múlt el. Sőt, tovább erősödött. Kisebb prociknál jó, de a nagyobbaknál nem látom az előrelépést.
    Sorjában:

    1. Az i5.
    Prime95-ös fogyasztás a Sandyhez képest: 91W vs. 136W (+50%!). Teljesítmény +10% a szumma grafikon alapján.
    Cinebench: 104W vs 81W (+28%), teljesítmény: +8,5%.
    Itt továbbra sem látom miért érné meg a felárat akár IB-ről, de még akár SB-ről sem biztos, inkább csak ua-t hozza (átlagban persze) mint egy 30-35ért használtan kapható proci... persze újan, de majdnem dupla áron. És a kupakkal is lehet vacakolni. :)
    (Persze órajel és teljesítmény szempontból lehet ide-oda 10-20%, de szvsz azzal nem lehet megváltani a világot amúgy sem.)

    2. I3-aknál:
    Prime95: 89-90W vs 71W (+25%). Teljesítmény: +10 ill. +15%.
    Cinebench: 68W vs 65W (+5%), teljesítmény: +12-15%.
    Itt már jobb a helyzet, a kisebb procik egyértelműen erősebbek a régi szériánál azonos fogyasztás mellett. A Pentiumoknál ez még egyértelműbb és jobb. Itt viszont felmerül a fenti kérdés. Az i3-nak hol van létjogosultsága egy 15k-s Pentiumhoz képest?
    - Ahol (és akinek) számít a fizikai 4 mag (render, cpu igényes játék) oda valós 4 mag kell úgyis, ez látszik a grafikonokból is. A kompromisszumos megoldáshoz pedig elég a 2 mag is HT nélkül.
    - Pár extra feature húzhatná az i3-at, de most még jobban kiherélték, mint eddig. HTPC-re egyébként is (bőven) elég lenne a Celeron/Pentium vonal, de még egy i3-at bevállalna az ember. Most azzal sincs előrébb.

    Összességében nem rossz proci, de sokkal inkább választanék egy IB i3-at helyette. Vagy ha nem létszükséglet a plussz erő akkor Pentiumot. (ha kell akkor meg i5).

    A fent írtak alapján nyilván a teljesítmény/fogyasztás arányok is mások, amiket kiszámoltam. Jó lenne tudni a pontos mérést, ami alapján a teszt grafikonjai készülnek. Tudom, nyilván más az arány általános használat mellett, mint Prime95-ben, de ezért néztem hozzá a Cinebench eredményeket is. Más, kevésbé terhelő cuccot vagy idle-t meg szerintem felesleges nézni, mert nem objektív. Átlagot mérni nem igazán lehet, csak a terhelt értéknek van értelme.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Sinesol/temp #40 üzenetére

    Plussz nem kell 1866-2133 ram mellé, hogy az APU hozza a jó sebességét.
    4GB is elég dvga mellé, APU-hoz játékra 1GB-ot illik odaadni, marad 3GB a rendszernek, ami már játéknál necces lehet... vagy 8GB drága ram.
    A 7750 pedig jóval erősebb még így is.

    Akinek ilyen szintű - "játékos" - teljesítmény kell annak még egyszerűen nem elég jók az APU-k.
    Általános feladatra és ennél (is :) ) kisebb 3D igényekre jók egyelőre csak. Nomeg HTPC-be, ha sikerül kellően letolni a fogyasztást, ami szintén nem egyszerű.

    Intel oldalon egyedül a driverek okozhatnak gondot. Az viszont megoldhatatlan gond sajnos. Ha vmi nem megy vagy szétesik a kép akkor jó eséllyel olyan is marad. :( Plussz a kiherélt feature-ök. :(

  • sb

    veterán

    válasz stratova #45 üzenetére

    Ezt most nekem írod? Én már rég láttam. :) Vagy nem tűnt fel, hogy a Pentiumokról is írtam kijelentő módban, hogy milyenek? (Jók!) :)

    Csak annyi, hogy azért itthon/itt sem ártana. Mert sokakat érdekel. Talán még többeket, az árérzékenység miatt, mint máshol.

  • sb

    veterán

    válasz Abu85 #47 üzenetére

    Ez szerintem egyelőre nem érdekes:
    - Egyrészt csak "majd" lesz ilyen játék. Ki tudja mikor, mennyi.
    - Másrészt Pentiumot jelenleg is csak kompromisszumos játékra választ az ember. Nyilván egy Crysis3, GTA4 sem fog a 2 magon szaladni... ez van. Be(ett eddig is) kell nyelni, hogy 10-ből 1-2-3 cím nem fog jól futni. Cserébe a másik 7-8 meg simán.
    - Harmadrészt aki i3-at vesz annál is fennáll a fenti dilemma. Ami cpu igényes ugyanúgy nem fog rajta jól futni. Oda csak egy megoldás van/volt eddig is: i5.

    szerk: Abu, figy. Nem lettek ezek elírva a cikkben? Intel oldalán Intru 3D, Wireless Display, AVX 2... mind "yes" az i3-ban.
    Persze láttam már ott is hülyeséget kiírva, de mégiscsak furcsa...

    Gainka, AVX és egyebek miatt erősebbek lehetnek. De 95%-ban nem használja semmi.
    Még egyszer: Nem azt mondom, hogy a Pentium nem lassabb, vagy hogy nem lehet olyan, ahol jóval gyorsabb az i3. Csak azt mondom, hogy:
    - Az esetek 80-90%-ában alig van különbség: 10-20%.
    - Cserébe árban meg közel fele annyiba kerül.
    - És bónusz gondolatom, hogy akinek abban a maradék 10-20%-nyi esetben is extra erő kell, annak az i3 sem elég, úgyis i5 kell. De ez már egyéni preferencia. Nekem is van i5-öm, mert abban a kevés helyzetben sem szeretem, ha lassú a gép. De van Pentiumom is: netezős, HTPC-s koca gamer konfignak az is bőven jó. (Meg APU-m is van, hogy megnyugtassam a túloldalt. :D )

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Gainka #52 üzenetére

    Most jobban megnézve a grafikont úgy látom helyesbítenem kell magam, mert a Crysis 3 min fps-eknél az új i3-asok sokkal inkább az i5-ökhöz vannak közel és nem a régi 2 magosokhoz. Úgy látszik, hogy itt a HT-vel valamit mégiscsak eltaláltak?! Nem itt szokott törés lenni. Két eset van: Vagy nincs törés és kiegyenlített a grafikon, arányosan lassabb az i3 és arányosan a Pentium. Vagy ha törés van akkor az 4 mag alatt szokott lenni... ahogy Ivy prociknál így is van a grafikonon.

    Én már elég régen vettem sima i5-2500-at. Kb. 1.5 éve 35k körül. Az eddigi tapasztalatok azt mutatták, hogy az átlag teljesítményben és a játékok nagy részében hiába van közel egy 2 magos HT-s proci, a cpu intenzív esetekben - amikor kellene - akkor sokkal erősebb az i5, mint bármi más. Hiába van 15-30% különbség átlagban, ha a cpu igényes részeken 40-60%.

    De a fenti grafikon ennek ellentmond most. Jó lenne valami részletesebb játékteszt kisebb felbontással és/vagy min fps-ekkel.

  • sb

    veterán

    válasz Abu85 #54 üzenetére

    Igen, azért írtam, hogy én is sok hülyeséget láttam már a weboldalon.
    Így viszont kérdéses a dolog. Cpu-z mondjuk legalább utasításkészlet szinten kiírja mi a helyzet, az IGP viszont csak control panel-en derül ki mit tud. (vagy ott se, ha elb*szták :) )

  • sb

    veterán

    válasz weiss #62 üzenetére

    Úgy, hogy az Ivy-s jóval a TDP kereten belül marad. Ez csak TDP "osztály".

    Nekem G2020-am van, 55W TPD. A komplett gép fogyaszt egyben, konnektorból (lap, ram, ssd, hűtés + táp veszteség) Prime95 alatt 35W-ot. Persze erre még rájön egy kis plussz az IGP-től.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #82 üzenetére

    Furcsa ez a Haswell. Az itteni (és más tesztekben olvasható) számok nem ezt az arányt mutatják. Még az SB-el szemben sem, nemhogy az IB-el összevetve.

    Ha az i7-i5 és itt az egy szem i3 min fps tesztet nézem akkor azt kéne mondjam, hogy a HT lett sokkal jobb, mert i7 és i3 ott húz el nagyon, míg az i5-nél semmi nem látszik ebből. Viszont ennek ellentmondva némileg a HT nélküli Pentiumok sem rosszak az SB-hez viszonyítva. :F

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz ST05 #92 üzenetére

    Erről van valami részletesebb teszt/mérés? Mert a max fogyasztáson az ellenkezője látszik. (Nyilván a mobil Haswellek akkuidején meg a jobb fogyasztás).

  • sb

    veterán

    válasz ST05 #95 üzenetére

    Idle sem látom a különbséget. Egyébként pedig arra gondoltam, hogy kis terhelésnél jobb az energiagazdálkodása - azt hittem erről írsz.

    Az igp-s részt sem értem. Nézd meg a prime95 és cinebench méréseket (mellesleg dvga-val mérték, tehát az igp még csak szóba se jöhet, még ha mással terhelve is lenne): egyértelműen többet eszik a proci. Legalábbis i5-nél. i3 felemás.

  • sb

    veterán

    válasz arn #116 üzenetére

    Osztani én is tudok. :) Azért kérdeztem, hogy hogy mérted-mérted-e vagy csak tesztből nézted. :)
    A cinebench-es mérésed elég fura, a tesztekben általában a Haswell szokott többet enni még az SB-nél is. Vagy egál. (Persze gyorsabb is, az más kérdés...)

    A többit is értem és tudom amit írsz: A normál használatban más az átlagfogyasztás. Jobb lehet egy nagyobb TPD-s proci, mint ahogy jobb is a teljesítmény/fogyasztás aránya a többmagos prociknak. Ez egyértelmű.
    Jobb hatékonyság: előbb végez a feladattal mit amennyit a fogyasztás kikompenzálna, idle-ben meg minden proci kb. ugyanannyit eszik.

    De egy tesztben mégsem érdemes ezt mérni. Teljesítmény/fogyasztás mutatót szvsz csak a max teljesítményre érdemes számolni. Aztán abból mindenki eldönti, hogy milyen feladatra szánja: ha 24/7 renderre akkor ebből indul ki, ha napi 2 óra játékra és 6 óra idle-re akkor abból számolja ki mivel hogyan jár.
    "Nagy átlag" felhasználásra (mondjuk legyen 90% idle, 10% load - de még talán ez is túlzás) mérni semmi értelme, mert G1610-től i7-ig bezárólag nagyon hasonlóak lennének a mutatók. :)
    A valós felhasználás meg nyilván ilyen, de tesztadatként akkor sem sokat mond.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz ST05 #98 üzenetére

    Már bocs, de itt van némi csúsztatás. Látom azóta volt már jobb memkezelés meg SSD-érzés is.
    Fogyasztásra a 20W az "pár watt különbség", a 10-15%-os teljesítménykülönbség meg "jóval erősebb".
    Számold ki a 20W százalékban mennyi... (Kiírtam korábbi hsz-ben a tesztből: Cinebench: 104W vs 81W (+28%), teljesítmény: +8,5%.)

    Szerintem tény amit leírtam. Méghozzá pontos, mert direkt kiemeltem azt is, hogy az i5 a gyenge. i7, Pentium rendben van. SB-hez képest főleg, de még IB-hez képest sem rossz. Sokkal nem is jobb, de legalább nem rosszabb. i5 pedig egyértelműen jobbnak tűnik - egyelőre, amíg nem használnak új utasításkészletet - egy IB.

    Az i3 felemás... de az se rossz. Még 1-2 HT-s tesztet megnéznék, hogy ott is ennyivel jobban közelíti-e a valós 4 magosokat, mint az SB/IB.

    Az idle-t hagyjuk. Te keverted ide, engem nem érdekel. Körítésfüggő, de azért lehet nagyrészt azonos lapokat szerezni. Plussz kb. ugyanazt tudja minden proci, ahol adnak az idle fogyasztásra (minden új proci ilyen már.) Itt nincs nagy csoda, nem eszik a Hasweel fele annyit mint a többi, ezt tudjuk tényként.

    Saját gépekben:
    Paneltáppal, egy szál SSD-vel
    G2020 (IB, 2 mag): 17W.
    I3-2100 (SB, 2 mag, HT): 19W.

    ATX táppal, 1 HDD-vel:
    I3-2100 (SB, 2 mag, HT): 34W.
    I5-2500 (SB, 4 mag): 36W.

    Ehhez képest semmilyen csoda nincs a Haswellben. Sőt, tesztben szintén eddig csak nagyobb fogyasztást láttam idle IB-hez képest.

    Az IGP-t szintén hagyjuk, szó nem volt róla...

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #126 üzenetére

    Tudom. De egy teszten belül ezért nem tesztelnek 6-féle lappal. Ha különböző a foglalat akkor is nagyjából azonos felszereltségű lapokról van szó többnyire.

    Plussz általánosságban beszéltem a tesztekről, nem erről az egyről.

Új hozzászólás Aktív témák