Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fecow

    aktív tag

    Olvasva a fórum hozzászólásokat, az a baj, az itteni vitával szerintem, hogy kicsit mindenki másra gondol a PC és az ARM kapcsán. PC-n van aki a Desktop PC-t érti, van aki az x86-os rendszereket(netbook, notebook egyéb "wintel" rendszerek), és van aki teljesen általánosan a személyhez (personal) kötődő általános feldolgozási képességekkel rendelkező computereket. Ugyanígy az ARM-mal kapcsolatban van aki az architektúrát érti, van aki egyből a smartphone-okat, esetleg tableteket, van aki pedig csak mint chipgyártó (tudtommal nem is gyárt chipeket, csak processor designokat, amiket más gyártók (samsung, texasinstrument, qualcomm stb) beleépíthetne SoC rendszereikbe, de lehet, hogy tévedek.) Ebből kifolyólag a cím is meglehetősen félrevezető, félreérthető (okostelefon vs PC).
    Az ARM alapú rendszerek (gyakorltilag bármi amiben ARM alapú processzor van) simán "megtépázhatják" a PC (mind az x86 alapú rendszerek, mind a desktop PC-k) piacot véleményem szerint.
    Miért is?
    Az egyik érv, hogy nem elég erősek ezek az ARM procik. A felhasználói igények a jelenlegi számítási teljesítményt figyelembe véve többé-kevésbé ki vannak elégítve a PC piacon, HD filmek (oké néhány régebbi netbook esetében ez nem áll fenn, de annak történelmi okai vannak nem technológiai), általában otthoni felhasználásra szánt programok, szinte az egyetlen terület ahol otthoni felhasználás szempontjából többlet erőforrásra van szükség az a 3D játékok. Az ARM piacon ez még annyira nem látható, hiszen főleg a smartphone-ok világából lépnek be az emberek mindennapjaikba és nem pedig az asztali környezetből mint a PC-k, az azonban világosan látszik, hogy egyre több igényt tudnak ki elégíteni, lásd HD filmek, és az is látható hogy a jövőben ez csak még több lesz (több magos 1-2 GHz-es ARM SoC-ek).
    A másik ellenérv az ARM ellen a Windows(x86) kompatibilis programok. Volt is erre példa a linux netbookok egytől-egyig eltűntek a piacról, miután a Microsoft odaengedte az XP-t.
    Ezzel szemben azonban úgy gondolom, hogy ez egyre kevésbé érv. Mivel a netbookok esetében nem volt meg a Windows mellett más elterjedt és sok alkalmazást/szolgáltatást kínáló operációs rendszer, mint most pl az Android és az iOS. Valamint maga az a trend ami a netbookokat is életre hívta, hogy a felhasználók, egyre kevésbé futtatnak bármilyen egyéb programot a gépükön a böngészőn kívül, és gyakorlatilag minden szolgáltatást a weben keresztül vesznek igénybe, és ez a trend az elmúlt évek során csak erősödött.
    Tehát simán elképzelhető ARM alapú gépek, x86 alapú társaik helyettesítő termékeként léphetnek elő. Valahogy úgy ahogy a lakossági desktop PC eladások csökkentek (főleg az alsó és közép szegmensben) a notebookok/netbookok eladásainak rovására, mivel a mind árban mind számítási teljesítményben versenyképesekké váltak, így a mobilitással (inkább nomaditás) járó előnyük az ő elterjedésüket segítették.
    Bocsi a hosszú hsz-ért ez kikívánkozott belőlem.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz stevve #35 üzenetére

    A cloud önmagában nem függ szerintem össze az arm-mal, a mai arm rendszerek véleményem szerint már nem olyan gyengék, hogy cloud nélkül használhatatlanok lenének. Inkább a jelenlegi szolgáltatás modell nem működik cloud(webes szolgáltatások) nélkül, de ez nem arm specifikus.
    A térhódításuknak az időtávja jó kérdés, én sem hinném, hogy 1-2 éven belül komolyabban teret tudnak hódítani x86-os ellenfeleik kárára, viszont 3-5 éves távlatban már nagyon is elképzelhetőnek tartom. Gondoljunk csak bele kb 3 éve hol volt az iphone, android, illetve hogy néztek ki az okostelefonok, vagy akárcsak hányan hallottak az ARM-ról. (Ettől függetlenül persze lehet, hogy nem így lesz.) Válllalati szférában egyelőre nem tudom hol tudnának betörni a smartphone-okon kívül.

    Sajnos nem értek komolyabban a videotechnikához, és az arm rendszereket sem olyan mélyrehatóan ismerem, hogy erről egyértelműen nyilatkozzak. Viszont úgy tudom, hogy ezek a SoC-ok dedikált médiaprocesszort kapnak, így még ha általános utasításként erőből nem is tudják megcsinálni, cél hardverrel megtudják. Itt például azt írják, hogy már 1 éve volt olyan arm SoC, ami tudott blu-ray minőségű videót lejátszani, hogy ez mennyire igaz, vagy mennyire nem azt nem tudom.
    Kicsit általánosabban reagálva, a kérdés az, hogy az embereknek szükségük van-e netbooknál erősebb gépre, ha a HD videólejátszás megvan oldva? Én erre nem tudom a választ, illetve csak annyit, hogy van akinek nincs, hogy az ilyen emberek száma eléri- a kritikus tömeget azt majd az idő eldönti.

    Az android mögé most nagyon sokan beálltak/beállnak kvázi nincs más alapon, többek közt korábbi pc gyártók is. Ebből kifolyólag úgy gondolom, ha hagyományos PC alapú kezelőfelületre lesz szükség, lesz rá. Én szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban, hogy tényleg szükség lesz rá.

    A notebookokat csak mint analógia említettem, meg, hogy teret hódítottak a desktop PC-ktől amint áruk, és teljesítményük versenyképes lett. Itt, az 1.1-es fejezetben elég jól látszik szerintem, hogy a 2000-es évek elején/közepén a desktop eladások szépen tetőztek majd csökkentek, várhatóan csökkenni fognak. Ezzel párhuzamosan a mobile PC (főleg notebook) eladások a 2000-es évek elején nagyon megnőttek és folyamatosan nőnek, várhatóan továbbra is nőni fognak. Egyébként piaci statisztikák nélkül is bőven megfigyelhető a jelenség, például biztos találkoztál olyanokkal akik nem vettek már új desktop gépet, csak notebookot, munkahelyeken is sok helyen már notebookot adnak, hogy azon dolgozzanak az alkalmazottak. Egyébként notebookok piacát nézve én itt is érzek némi piaci veszélyt, ha azt az állítást elfogadjuk, hogy az emberek elég nagy részének nincs szüksége egy netbooknál erősebb számítási kapacitásnál. Persze azt itt is aláírom, hogy várhatóan nem 1-2 éven belül lesz.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz stevve #44 üzenetére

    Írtam, hogy nem értek a videotechnikához, de ezt most nagyon nem értem. Azt írják az általam linkelt oldalon, hogy 1080p ,40Mbps bitrátájú h.264 filmeket képes lejátszani.
    Hogyan van befolyással a lejátszási képességre a kijelző méret? Amikor először írtad, arra gondoltam, hogy azt mondod, hogy oké, hogy tudják az 1080p-t, de alacsony bitrátával, ami ugye minél nagyobb a kijelző méret annál jobban kiütközik. De igazából 40Mbps bitrátát nem mondanék olyan alacsonynak, lévén hogy Blu-ray bitrátaként reklámozzák az oldalon. Ha valamit rosszul tudok akkor kérlek javíts ki.

    Szerintem is jó, és azért is érdekel, mert én jelentős változást várok a nem túl távoli jövőben a személyihez kapcsolódó számítógépek piacán (mobil, nomád, és desktop, vagy TV és egyéb nem mobilis eszközök), és kíváncsian várom, hogy vajon mi lesz valójában.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz stevve #47 üzenetére

    Tovább értetlenkednék ha nem gond.
    Nem tudok elmenni amellett, hogy te továbbra is smartphone, illetve tablet rendszerekről beszélsz. Én pusztán csak ARM SoC-okra gondolok, tehát, az hogy tételezzük fel, hogy ezekbe a mobil készülékekbe költség/energiahatékonysági szempontból gyengébb képességű dekódolókat raknak, önmagában nem szabja meg az elvi határokat. Azt hiszem értem, hogy arra utalsz, hogy 3"-on még nincs 1080p kijelző így kevesebb képpontot kell megjeleníteni, míg 24"-on már meg kell mind az 1080 sort. Én úgy gondolom, viszont hogy ha a film eleve 1080p akkor a dekódolást arra az információmennyiségre kell elvégezni, majd megjelenítéskor elhagyni a megfelelő pontokat, hogy jól skálázódjon a kisebb felbontású kijelzőn. Ebből nekem, úgy látszik, hogy kisebb kijelző esetén nem spórolunk számítást a 24" kijelzőhöz képest, azonos videót feltételezve, de lehet, hogy rosszul tudom.
    A másik, hogy végig a GPU-k, dekódolási sebességéről, teljesítményéről beszélsz. Ami szép jó rugalmas dolog. Viszont én végig dedikált médiaprocesszorokról beszéltem, ami kétségtelenül rugalmatlan, viszont úgy gondolom, hogy lényegesen gyorsabb/energiatakarékosabb lehet egy GPUnál. Ezért úgy gondolom, hogy mondjuk egy cél h.264 dekóder chippel az a teljesítmény elérhető, ami ma GPU-kkal nem. (legyen az szoftveres, vagy hardveres korlát).
    Persze az más dolog, ha a GPU eleve nem tudja kezelni az 1080 sort, mert akkor hiába tudjuk feldolgozni mind az 1080 pontot ha nem tudjuk kiküldeni a kijelzőre. Én itt azonban inkább üzleti/felhasználási területi korlátokat látok, mintsem elvi/technikai.
    Teszteket sajnos én sem láttam. :(

    Nyergeld meg a nagyot

Új hozzászólás Aktív témák