Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • stickermajom

    addikt

    válasz gyulank #14398 üzenetére

    Megmondom őszintén lehet nekem van korán még, de kétszeri elolvasás után sem teljesen világos, hogy tulajdonképpen mit szeretnél. Szigetüzemet? Vagy mi az amiben gondolkodsz? Van itt kolléga aki hibrid rendszerekről írt egy remek összefoglalót és épp benne van az építésben, ő biztos tud segíteni.

    Az összefoglalót pedig remélem tudod, hogy emberek szabadidejükben szerkesztik. Ha bármelyik "hiányosságot" leírod korrekten szerintem Geresics örömmel belerakja.

  • bekesizl

    csendes tag

    válasz gyulank #14395 üzenetére

    Ha a fal/padló/mennyezet oldalt nézzük, akkor a bútorokkal letakart részek már nem fűtenek (hatékonyan).
    Ha fal lesz tele fóliával ott, ahol nincs bútor, nem lehet egy képet sem felfúrni a falra.

    De az igazi átverés nem itt kezdődik.
    Ha megnézel egy napenergia hasznosulási éves eloszlást (lásd alább), akkor világosan látszik, hogy amikor sok napenergia tud hasznosulni (nyáron), akkor neked nem kell fűteni.
    Ellenben mikor fűteni kéne (télen), alig termelődik valami.

    Ezt csak energiatárolással lehet kompenzálni.
    Addig még kijöhet a matek, amíg szaldó van (és jogosult maradsz rá). A szaldó jelenleg a legolcsóbb energiatárolás (legalábbis neked).
    Utána ilyen mértékű energiatárolás ára már megfizethetetlen lesz.
    (Vagy olyan mértékben kell túlméretezni a rendszert, ami megint gazdaságtalan. Másképpen: télen is kell annyit termelnie a rendszernek, hogy a direkt villamos fűtés irdatlan teljesítmény és energiaigényét teljesíteni tudja.)

    A másik átverés az, hogy ha mindenhol csak panelek/fóliák vannak a vizes felületfűtések helyett, akkor később még esélyed sincs másra áttérni. (Villannyal működik a bojler, a villanykazán és a hőszivattyú is, amire ráadásul igényelhető H-tarifa, októbertől áprilisig éjszakai áram árán adott energiával.)

    A fóliák elektromos tere által okozott elektroszmogot is szokták veszélyként emlegetni (mintha egy nagyfeszültségű távvezeték alatt élnéd le az életed).

    És persze a "tegyük energiatakarékosabbá az épületeket" célt sem teljesíti egy ilyen rendszer egyáltalán.
    Amíg az épületek szerkezete nem szigetel kellően, addig a ház mellett az utcát is fűtöd.
    Ha az épület jól hőszigetelt, akkor akár egy napos téli nap napközben is termelhet valamennyit a fűtésre, de ha kihűl a ház, mire hazaérsz...

    Persze a fürdőbe egy-egy ilyen panel, amit a fürdés idejére bekapcsolsz, hogy ott gyorsan csináljon meleget rövid ideig, arra ideális.

  • Jovanny2

    őstag

    válasz gyulank #14406 üzenetére

    Te amúgy mit szedsz? Teljesen összefüggéstelenül dobálod egymás után a szavakat, ráadásul lekezelően nyilvánulsz meg egy számodra teljesen idegen fórumban. Itt ez nem szokás, tapasztalatom szerint ide segíteni járnak az emberek, nem trollkodni. Egy épkézláb rendszer (még a kisebbek is) bőven millió Ft felett vannak, kWp-enként olyan 300-400.000 Ft átlagosan, minőségtől függően. Csak az inverter többszázezer Ft, a panelek is soktízezres tételek. Kell egy rakás villanyszerelési anyag is. Szigetüzemhez meg méregdrága és sok akku. De majd fényképezd le a <100.000 Forintos rendszered, ha kész lesz, hadd okuljunk. Geresics kolléga meg biztosan örül a segítő szándéknak az összefoglaló szerkesztésében, de benned ennek halvány jelét sem látom. :U

    Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

  • stickermajom

    addikt

    válasz gyulank #14406 üzenetére

    Valamit szerintem félreértettél, én egészen biztosan nem sértődtem meg. Mióta szélesebb körben elérhetővé vált a világháló már semmin nem lepődöm meg. :)

    Százezer forintból nagyjából kettő darab panel jön ki, és ennyi, még a rögzítéshez szükséges anyagok sem férnek bele. Egy 3kWp rendszer anyagára akksik nélkül van vagy egymillió és akkor még jól is jártál. Erre számolj még az akksikkal, töltésvezérléssel, stb. MrZed001 nemrég szerezte be ezeket, ha visszaolvasol árakkal is fogsz találkozni.

  • Bukk900

    őstag

    válasz gyulank #14400 üzenetére

    A hatásfokkal most ne foglalkozzunk. Van egy 230V-os infrapanelem (400W) és ezt akarom működtetni 2 db napelemről.
    Amennyit süt a nap, annyit működne.
    Ehhez keresek invertert.

  • axioma

    veterán

    válasz gyulank #14411 üzenetére

    Egyreszt off, mert a futofolia csak erintolegesen kerult ide, van epuletgepeszet topik kimondottan napelem-kapcsolodasu temaknak, oda esetleg.
    Masreszt te most arrol beszelsz hogy a foliat nem epited be (ahogy a leirasa van), hanem logatod a levegoben? Annal szerintem me'g az is hatekonyabb ha sima futoventillatort mukodtetsz... (plane a futoeszkoz allekonysagat tekintve). Abbol van sima konnektorba dughato ilyen alacsony (300W alatti) is.
    Harmadreszt az adott eszkozok ismereteben (keves napelem es csak napsutesben mukodjon) en inkabb tippelnek arra, hogy jobb lenne neked egy levegos kollektort epiteni (sorkollektor.hu bar a 10 evvel ezelotti tartalom alapjan a mostanit nem tudom, vagy csinaltak fe'm szunyoghaloval is), es az arambol csak a mukodtetest megoldani (meres, venti).

  • stickermajom

    addikt

    válasz gyulank #14412 üzenetére

    "Akkor jön a következő probléma, hogy olyan inverter kéne, ami képes akár 3kW-ot is adni. Ennek az ideje nyilván függ az időtől, napelemtől, és akkutól, de ne az inverter miatt ne lehessen használni semeddig a mikrót, fűnyírót, láncfűrészt, szívattyút, hegesztőt, flexet, fúrót, stb.!"

    Egyértelműen nem. :D Lehet itt az ideje akkor igazi értelmes magyar mondatok bepötyögésének random szavak helyett.

    Kikerestem neked MrZed001 saccperkábé számolását tavalyról: [link]

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gyulank #14395 üzenetére

    "A napelemekkel kapcsolatban akartam kérdezni, de akkor megkérdezném, hogy mi az átverés az infrafóliában"
    Olvasd el a cikket kérlek. :K

    "mert biztos le lehet ezt egy-két szóval is írni"
    Ha így volna, nem kellene hosszú cikket olvasni, de sajnos nem így van. :N

    A fóliás link egyébként azért van itt, mert korábban sokan ezzel akarták megvezetni az embereket, hogy vegyenek inteligens infrát+napelemet, és milyen jó lesz nekik. Pedig nem. :( A fűtés témára azóta létre lett hozva egy külön topik, ahol a témában nálam jóval tájékozottabbak vannak, biztos vagyok benne, hogy ott fognak tudni Neked segíteni a kérdéseidre fűtés témakörben.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Jovanny2

    őstag

    válasz gyulank #14415 üzenetére

    Szerintem ha játszadozni akarsz a napelemekkel, arra bőven elég egy ilyen PWM, a komolyabb ligában viszont már zsebbe kell nyúlni, engedélyeztetni, stb.

    Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

  • OPiiPO

    addikt

    válasz gyulank #14406 üzenetére

    "Örülhetnétek, hogy ide írtam." - hidd el, mi nagyon örülünk hogy megtiszteltél minket hogy ide írsz, én legalábbis most nagyon boldog vagyok :P

    [ Szerkesztve ]

    "Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gyulank #14398 üzenetére

    "Engem olyanok érdekeltek volna az összefoglalóban, hogy megbízható napelem"
    Mitől lesz megbízható? Mitől nem? A sokak által köpködött Amerisolar is tökre megbízható, csak volt egy szállítmány, ami sz@r volt. Kiderült, hogy már a kínait is hamisítják...

    "meg ami kell hozzá gyártók"
    Van egy csomó. Tegnap több volt, holnap pedig mások lesznek. Szándékosan nem írtam gyártókról, mert napról napra változnak, és egy-egy modellcsalád is lehet tök más, mint az előző, miközben egy konkurens meg teljesen átírja a piacot. Arról nem is beszélve, hogy a világ minden pontján egymást perelik a gyártók, hogy ki mit másolt a másikról (pl. a PERC technológia pere egyre érdekesebben alakul)...

    "jó ar/érték arányú"
    Napelemek terén ilyet nem tudsz leírni, mert pl. most egy 3,6MWp projektemhez péntekről keddre 11%-ot emelkedett a panel ára, és a raktározási időt is lerövidítették! Ez alapján összefoglalóba beírni nem lehet. Kommentek között viszont találsz aktuális, pillanatnyi infókat, pl. az elmúlt időszakban a Longi 370 jól muzsikált ezen a téren. De hogy jövő héten mi lesz? Ki tudja?

    "A görbés képen nem volt feltüntetve, hogy melyik vonal mi."
    De. Ott van a görbék alatt középen. Oda van a kép alá írva, hogy hogy tudod nagyítani. Ráadásul aki elolvassa a kép alatti leírást, az abból is meg tudja érteni.

    "De ha már ábrák, meg beszén a poli, és mono összehasonlításáról, akkor lenne összehasonlítás"
    Nincs olyan rendszerem, ahol ugyan azon körülmények között (értsd, pontosan(!) ugyan ott, ugyan olyan dőléssel, ugyan olyan tájolással, stb.) lenne panelenkénti, vagy akár sztringenkénti monitoring. Spoiler: az új irodaházunkon lesz ilyen! ;)

    "Meg lehetne beesési karakterisztika"
    Van. Összefoglaló 2. pont. Pécsi helyszínre, éves viszonyra.

    "Meg össze lehetne hasonlítani különböző helyzetekben, olyanokban amik vannak."
    Minek? Egyértelmű: süt a nap: van termelés. Nem süt: nincs termelés. Kicsit süt: kicsi termelés van.

    "Nem tudom, hány százalékot vesz el a felhő általában, én úgy érzem, sokat mondok, ha a felhőn átjön a napsütés tíz százaléka."
    Sőt, a légszennyezettség, a szállópor koncentrátum, és a páratartalomról sincs semmi itt feltüntetve. Minek? Ha van ilyen infód mihez kezdesz vele? Elfújod a felhőt? Eltereled a járműforgalmat? Lekapcsolod a fűtést a környéken? Ezeket nem tudod befolyásolni, ergo mindegy is. Amúgy is 100x elmondtuk már: a pillanatnyi termelés semmit nem jelent éves szaldó esetén. Bruttónál ez változni fog, de az külön témakör.

    "Mindenesetre lehetne egy olyan vizsgálatot is tenni, miután kiderült igazából melyik mennyivel milyenebb a másiknál milyen időben, hogy itt milyen arányban vannak általában a milyen napok. Mondjuk évszakonként"
    Értelmetlen.

    "És akkor már valamennyire objektíven lehetne beszélni a dologról."
    Szerintem eddig is elég objektíven álltunk a dolgokhoz. Nem hiszem, hogy túl sok más helyen találsz úgy infókat, hogy aki mondja ne lenne valamilyen szinten érdekelt abban, amit mond. Ha valaki polit forgalmaz, az a jó, ha monot, akkor az. Ha Froniust, akkor az, ha Huaweit, akkor az, a SolarEdge-et, akkor az... Itt szerintem megtalálod, hogy mi miben jobb, mi a cellaoptimalizált napelem, stb.

    "Addigis le kéne írni, hogy hogy épül fel egy-egy rendszer, mi kell hozzá"
    Le van írva. Általánosságokban ugyan, de ha leírnánk ide minden egyes lehetőséget, akkor az hosszabb volna, mint a Háború és béke!

    "és hol lehet venni."
    Bárhol. Telepítőnél, kereskedőnél, néha még a Praktikerben is. Ebay, AliExpress, Jófogás. Pécsi vásártér, vagy épp teherautóról kéz alatt számla nélkül, levágott csatlakozókkal. Bárhol. Hogy Te hol szeretnél vásárolni, azt már had ne én mondjam meg...

    "Ha már kisebb teljesítményt nézünk, meg ha inverterre keresünk, csak 12V-os találatok vannak."
    Nem igaz, nemrég volt itt szó a mikroinverterekről. Ezzel akár panelenként bővíthetsz, és akár egy panelt is üzemeltetsz. Keress vissza bátran! ;)

    "De a napelem se fix 12 Volt gondolom, meg a 12V-os skkut sem 12Volttal kell tölteni. Már ez probléma."
    Vannak 12V panelek, és vannak töltésvezérlők is. Minden van, amire van igény. Keress, és találsz! ;)

    "Akkor jön a következő probléma, hogy olyan inverter kéne, ami képes akár 3kW-ot is adni. Ennek az ideje nyilván függ az időtől, napelemtől, és akkutól, de ne az inverter miatt ne lehessen használni semeddig a mikrót, fűnyírót, láncfűrészt, szívattyút, hegesztőt, flexet, fúrót, stb.!"
    A probléma inkább az, hogy nem tudod, hogy mit szeretnél. Amíg ezt nem döntöd el, a legjobb szándékkal sem tudunk segíteni, pedig hidd el, próbálunk! :K

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gyulank #14400 üzenetére

    Szerintem a gyártók mérnökei - és most nem megbántani szeretnélek - okosabbak Nálad. Sőt, okosabbak nálam is. De ha ezt nem fogadod el, azt akkor is el kell fogadd, hogy a témában a tudásuk mindenképp nagyobb, mint itt mindannyiunké együtt. A tudomány jelen állása szerint a jelenlegi technológia a nyerő. Később majd lesz más, pl Perovszkit napelem, de még nincs.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gyulank #14406 üzenetére

    "Igen. Olyat amit nem kötnek le, nem függ a szolgáltató kényétől. Tűz volt, semmi baja se a szekrénynek, se másnak, de szabványosítást akarnak. Másik helyen meg öröklődés miatt vágták le, mert valaki nem hajlandó aláírni egy papírt."
    Tűzoltóval akkor is kár vitatkozni, ha Neked van igazad. Ő az erősebb. Ahol pedig nem kap aláírást a szolgáltató, ott nem fog szolgáltatni. Ilyen egyszerű.

    "Attól, hogy te megsértődsz azokon amiket írtam szabadidőmben, még igazat írtam."
    Valamit félreolvashattál, senki nem sértődött meg eddig a kommentig. :N
    Kolléga arra gondolt, hogy az elmúlt időszakban tök ritkán járok erre, mert sajnos nincs annyi időm, mint amennyit szeretnék, vagy amennyire egyáltalán szükségem volna. De ez van, ilyen az élet, még nekem is.

    "Ne kelljen már segget nyalnom ahhoz, hogy leírjak valamit!"
    Ilyet sem mondott senki. Azt hiszem kezd valami félrecsúszni a kommunikációban.

    "Örülhetnétek, hogy ide írtam."
    Nagyon örülünk. Ha tudnám a számlaszámod, még fizetnék is érte... :W

    "Sehol se találtam ilyeneket, ha itt megtalálható lenne, ez lenne a témában a legértelmesebb forrás..."
    Senki sem gátol meg benne, hogy más forrásokat keress.

    "Csak mindig meg kell sértődni valamin, az a legfontosabb..."
    Szerintem nem a srácok sértődtek itt meg, csak félreolvastál valamilyen hangsúlyt...

    "Amúgy ha nem szigetüzeműt akarnék, az sincs leírva."
    Mert túl sok a hátránya. De vannak más források, ahol találsz róla infót. Más kérdés, hogy mennyire objektívet! ;)

    "Én magamnak akarom összerakni, és nem többszázezerből, hanem max. százból."
    Két baj van: egy, hogy még nem is tudod, hogy mit szeretnél, kettő, hogy ennyiből semmire nem fogsz jutni. Olyan, mint ha azt kérnék tőled, hogy dolgozz 1 évig 200Ft-ért. Nem óránként, hanem összesen. Nem úgy működik a világ, hogy Te mondod meg, hogy mit mennyiért veszel meg. Úgy működik, hogy kitalálod, hogy mit szeretnél, és megkérdezed, hogy mennyibe kerül különböző helyeken. Aztán eldöntöd, hogy kell-e, vagy sem.
    Hidd el, én is szívesen vennék AMG Mercit 100eFt-ért...

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gyulank #14431 üzenetére

    "Szerintem meg ebből az se derült ki, hogy mire mondtad."
    Válaszoltam a 14400 kommentre. A fórumon a rangod "addikt", szerintem ennyi idő alatt tudnod kellene, hogy mi a lényege a válasz gombnak... :(((

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • joghurt

    addikt

    válasz gyulank #14430 üzenetére

    :F

    (Ha szerencsére te tudod, hogy mit akarsz, akkor leírni nem tudod, hogy mit akarsz.)

    A tej élet, erő, egészség.

  • Jovanny2

    őstag

    válasz gyulank #14428 üzenetére

    A komolyabb rendszerek (nem amit egy éjszakai világításhoz összekendácsolsz) vagy visszatáplálósak, vagy hibrid üzeműek, a teljes szigetüzem ritka, és bár annál engedélyeztetés tényleg nem szükséges, de bejelentési kötelezettséged akkor is van. Neked egy tök egyszerű problémád van, napelemről akarsz tölteni akkut. Igen, 14,4V-tal kell max. tölteni egy akkut, és egy PWM (amit fentebb linkeltem) pontosan ezt csinálja. Amíg van elegendő feszültség és áram az akku töltésére, addig tölti, utána átkapcsol fogyasztásra. DC fogyasztók mehetnek róla direktben, AC fogyasztók meg inverteren keresztül. Írod lentebb, hogy téged nem az érdekel, hogy töltésvezérlőt kell venned, hanem hogyan működik. Csatoljunk kapcsolási rajzot? Te akarod otthon egy próbapanelen megcsinálni ellenállásokból, diódákból, kijelzőből, stb? Innentől szerintem ignorállak.

    Az élet túl rövid a hardverek biztonságos eltávolításához.

  • axioma

    veterán

    válasz gyulank #14426 üzenetére

    Khm. a terfogatra futesteljesitmeny-szamitas mar olyan elavult mint ide Kuba - volt okolszabaly a Kadar-kockak idejeben de mar akkor is a lehulo feluletet futotted + flitracios veszteseget potoltad. Ha olyan szintu az epulet hotechnikaja, ahol az a legkobmeteres szamitas helyes, akkor plane nagyon felejtos minden olcso (kis feluleten begyujto) megoldas, nemhogy futesre, de fagymentesitesre is.
    Persze ahogy akarod, nem vagyunk semmi jonak elrontoja, de a buktatokra figyelmezteteseket meg nem kene tamadasnak venned, akkor mar inkabb ignorald.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz gyulank #14430 üzenetére

    "Ki volt nagyítva csak valami betűkkel voltak jelölve."
    Ha nem tudod a betűk jelentését, kár is akármit odaírni...

    "A karakterisztika alatt olyanról beszéltem, mint a lámpáknál és antennáknál, hisz állítólag a szórt fényben más"
    Ezt az információt is könnyen megtalálod: ott van minden napelem adatlapján! Mivel minden napelem más egy picit, így nyilván nem azt szeretnéd, hogy itt minden napelem minden adatlapját megtaláld.

    "Én tudom, mit akarok, max. ti gondolkodtok másban."
    Mit szeretnél? :F

    "Egy 12V-os akkut tudtommal 14-el kell tölteni."
    Ez nem feltétlenül igaz. Különböző szinteknél különböző töltőfeszültségre van szükség, és akkor az áramerősséget még bele sem kevertük.

    "Te se írtad le azóta sem, hogy hogy van összerakva"
    Nem vagyok konstruktőr, félinfókkal pedig nem szokásom dobálózni, sorry.

    "veszel rá töltésvezérlőt"
    Igen, a kész, működő, és jól bevált megoldásokat szeretem.

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

  • 7Heads Drago

    veterán

    válasz gyulank #14398 üzenetére

    Minek ide ennyi adat? Engem pl már zavarna. Nem látnám át az egészet.
    1. Ha érdekel minden gyártónak van leírása a termékéről.
    2. Most te azt várod el hogy a topik gazda a fórumozok kedvéért vásároljon be és teszteljen mindenféle időjárás és évszak szerint? Teljesen felesleges. Bőven elég ha az előző évek átlagából számolunk. És erre meg van oldal.
    3. 3kw inverter nem hiszem hogy elbír neked bármilyen hegesztő trafót.
    4. Ha az áramszolgáltatótól akarsz független lenni az nem lesz egyszerű manőver. De ha van sok zsé akkor hajrá.

    Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

Új hozzászólás Aktív témák