Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Szulita28

    senior tag

    válasz nord_ #317 üzenetére

    Már kijött. E-PL2-nek hívják :C
    (lassan megjön már, alig várom)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #324 üzenetére

    A cikk elején megállt bennem az ütő, a 16 MP olvastán. De utána írja, h nem a multi-aspect szenzi lesz benne, csak egy "mezei". Morcos lettem volna, ha kiderül, h belerakják a GH2 szenzorát, én meg nem bírtam várni 2 hetet a rendeléssel :)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #329 üzenetére

    Ezek után nagyon kíváncsi vagyok rá, mi is lesz a végtermék. Önmagában a 16 MP nem hoz lázba, majd a képminősége érdekel a G3-nak (a G2-é nem tetszett). Ha meg jó lesz, a bevezető árával vigasztalom majd magamat :) . Saccra biztos súrolja majd alulról a 200e-et.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Mercutio_ #333 üzenetére

    Mercutio,
    Nem, jól emlékszel, az furcsa volt elsőre. De csak pár percet tudtam tapizni. A GF1 megoldása nagyon jó, ahhoz képest visszalépés lesz a PL2-é. Remélem, csak ennyiben lesz gyengébb :) (azért az AF-től is félek..)

    nord,
    Nem is vagyok oly-mániás :) Ha lenne zsém GH2-re, azt venném. De a PL2 azért sok mindenben előrelépésnek tűnik a GF1-hez képest. Remélem, nem csalódom majd (de úgyis kipróbálod te is ;) )

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #355 üzenetére

    Ha lesz mit, elmondom majd a személyes tapasztalataimat :)
    Egyelőre még nincs a kezemben sajna. Valszeg jövő hét lesz, mire megérkezik.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Mercutio_ #364 üzenetére

    Ahogy most kinéz, egy darabig párhuzamosan meglesz a kettő, lesz idő hasonlítgatni őket.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Messer22 #380 üzenetére

    Hát a GF1 és a PL2 :)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #365 üzenetére

    Nekem is inkább az NX100 tetszene, el is gondolkodtam rajta, mikor lement 70e-re. Csak tényleg rosszakat írnak arról is.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz rumos14 #377 üzenetére

    Rugdossatok, kövezzetek meg, és a végén meg köpködjetek is le, de én nem értem ezt az iszonyatos rajongást az X100-ért. Oké, retró meg minden, fajinul néz ki (bár ha csak nézegetni akarom, otthon van egy Zenit-E, az is szinte ugyanilyen :) ), de bármelyik MILC-rendszer jelenlegi állapotában is sokkal többet nyújthat, jóval olcsóbban. Van egy fixen beépített 35 mm-es, a gyutávnál teljesen alap fényerejűnek tekinthető optikája, meg egy jó keresője, más?
    Ha milliomos lennék, akkor is sokkal inkább mFT, vagy NEX, mint ez a kis játékszer. Tipikus "megveszemmerttrendi" cucc; de nem is lajka, nem is bővíthető, nem is olcsó, nem is valami teljesen mást nyújt, mint a vetélytársak, akkor miért?
    Szóval a kivagyiságon kívül nem látnám értelmét a megvételének.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Parci #384 üzenetére

    Írtam:

    - bővíthetőség (nekem spec ez hiányozna a legjobban; szeretem a GF1+20 f1.7 kombót, de ha CSAK ez az egy obim lenne hozzá, nagyon nyűgös lennék sok helyzetben, h mekkora, vagy épp milyen kicsi a látószögem)
    - ha már felvágunk, akkor a Leica (vagy vmi hasonló puncinedvesítő) felirat :)

    Sztem az 1 FE előny ekv. 35 mm-nél messze nem akkora durranás; a kis 20-asnál is elég ritkán jut eszembe, h a DOF-fal bohóckodjak. Egy alapnál, vagy kistelénél más lenne a helyzet. Az FDn 50-nél is igen jól jön az f1.2; egy nagylátónál nem érezném akkora hiányát. 17 f2-őt meg nem nagy durranás csinálni olcsón (hogy mennyiért adja a Pana, az más kérdés, előbb-utóbb a 20-as is beáll vmi emészthető szintre).

    A pénz felesleges elköltésének tökéletes eszköze ez a Fuji, ha nem fotózni akar vele az ember, csak janizni :) (ha mindegy lenne, mondjuk lehet én is vennék egyet a kislányomnak :D )

    NEX-re meg nem csak gyári obit lehet rakni ;)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz nord_ #392 üzenetére

    Érdemes beleolvasni a hozzászólásokba is. Van ott egy jó ismerős megjegyzése is, egyetértek vele maximálisan :)
    Nem hiszem, h csodálkozni kellene, h egy JÓ APS-C szenzor jobb eredményeket produkál egy JÓ 4/3-os szenzornál.

    Parci,
    Nem minden marhaság, amit te annak gondolsz ;) Amit az X100 tud, azt jóval olcsóbban meg lehet közelíteni bőven, úgy, h megmarad a rendszer rugalmassága, bővíthetősége is. Hiába univerzális a 35 mm-es látószög, sok mindenre nem jó. Ismered a mondást: ami univerzális, az leginkább nem jó semmire :P Viccet félretéve, általános fotózásra, street-fotóra biztos jó. Csak arra más is jó, jóval olcsóbban, és ráadásul biztos vagyok benne, h monitorméretben, vagy 30*40-es nyomaton nem mondod meg, melyik kép készült X100-zal, és melyik mondjuk egy GF1-2/ PL2 + 20 f1.7-tel. Még magas ISO-n sem feltétlenül, a PL2-nél. Azzal indítottam: MIBEN jobb az X100, ami indokolja a magas árát? Presztízsben? Nem. Képminőségben? Nem hiszem, h annyival jobb. Rugalmasságban? Egyértelműen nem. Valami különlegességben? A kereső. Egyedül a retro-érzés. Szerintem. És emiatt mondtam azt, h nem értem, miért favorizálják annyira.

    Madgie,
    Pongyolán fogalmaztam kicsit. Az X100 35 mm, a 20-as 40 mm, én viszont a klasszikus 50 mm-es obikra utaltam volna, crop nélkül. Azért ekv. 35 és ekv. 50 mm között már van némi eltérés a DOF-ban is. De följebb meg még egyértelműbb.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Darkness1 #398 üzenetére

    Uhh, az 1000 dodó a 85 f1.4 mellett azért csúnya :) (még ha az ilyen lencse mindig is drága)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Parci #407 üzenetére

    Mindegy, nem érted (vagy nem akarod érteni), amikről beszéltem. Felesleges egymást győzködnünk.
    Biztos überfasza az X100, szerintem (nekem..) nem ér(ne) annyit, amennyiért árulni fogják (ha mindegy lenne, mennyit költök egy fényképezőre, akkor sem). A fél világ lehet ráizgult, de majd kíváncsi leszek az eladási statisztikákra, mennyien is veszik meg valójában.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Mercutio_ #426 üzenetére

    Köztes megoldás: vki hetek óta árul egy ZD 9-18-at 70e-ért. Csak egy adapter kell hozzá. Sajnos, nincs kedvem ( :W ) mostanában ennyi pénzt kiadni érte, pedig rég nálam figyelne :O .
    (tudom, jóval nagyobb, meg csak félig rendszerobi, de ennyiért??)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Mercutio_ #437 üzenetére

    Elvileg van, csak el kéne menni érte :)
    Ha minden igaz, ma megteszem. Utána ki kéne próbálni azt a ZD 9-18-at..

    Madgie,
    Nem is olyan nagy az. Tedd mellé bármelyik tükrös ultrának :)
    (jó, persze, az mZD még sokkal kisebb..node 170e :D)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #513 üzenetére

    Ekv. 100 mm fix? Vagy sima? Előbbinek ott az 50 f2 :-) (ja, nincs AF)
    Sztem amúgy pont a 9-18 + 50 f2 páros az, aminek mFT-n a legtöbb értelme van a sima 4/3-os obik közül (vagy a legkevésbé kompromisszumosak). A 9-18 tud kontraszt AF-et, és bár még nem próbáltam, a ZD 14-42, ami szontén tud, sztem teljesen vállalható. És a 14-54 II-vel sem volt bajom (de nekem csak a 20-as van hasonlítási alapnak, az meg ugye lassúcska és zajos - viszont a 14-42 nem zavaróan rosszabb nála). A ZD 40-150 viszont katasztrófa. Érdekes módon, a tele végén egész normális, viszont a rövidebb végén vmi elképesztően lassú és bizonytalan. Na az már tényleg nem fehér embernek való :)

    Madgie,
    úgy érted, h mégis érdekelne a 9-18? Vagy az adapterre gondolsz? Előbbi Szfehérváron leledzik amúgy (telefonon beszéltem már korábban a sráccal)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz madgie #515 üzenetére

    Adaptert ki lehet fogni azért 30e alatt, a 14-45 meg sztem többet ér ennél. 40-45e körül látom, ha ritkán megjelenik. De valóban drága az adapter :((
    Pont ezt mondom, h annyira nem nyögvenyelős a 14-42 :N (bár a 14-45-höz képest lehet)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #516 üzenetére

    Nekem is pont ezért lett FD 50-esem, nem 50 f2. Sokat agyaltam én is rajta, és az ár győzött.
    Viszont az 50 f2 annyiradeqrvajó, h mostanában újra róla álmodozom. No meg egy E5+12-60-ról :DD

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Mercutio_ #528 üzenetére

    Az én eladó vázamnál viszont a 14-45-öst hiányolták, anélkül nem kellett. Fene se érti ezeket a vevőket :D

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz hegyimorc #535 üzenetére

    Hm, érdekes ez a páros. Minek AF-S obi GF1-re? :)

    "épp az egyik legfőbb előnyét veszíted el, a kis méretet."

    Nem feltétlenül. Nézd meg a Nokton 40 f1.4-et, milyen pici obi. És van még pár Voigtlander ilyen. Vagy mondhatnám a Nikkor 50 f1.8 AI-t. Konverterrel sem nagyobb lényegesen a 20 f1.7-nél. Szóval vannak olyan objektívek, amikkel megmarad a relatíve kis méret előnye. Csak szét kell nézni a piacon.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz |AP| #534 üzenetére

    Érdemes lehet egyébként adapter+nem m4/3-os obikban gondolkodni?

    Sztem nagyon is, ha van türelmed az MF-cuccokhoz. De ahhoz vagy beépített keresős váz célszerű (G/GH-s sorozat), vagy pluszban külső EVF, ami viszont drága.
    Vannak kimondottan olcsón (már a tudásukhoz és gyári AF-os testvéreikhez képest olcsón) nagyon jó MF-objektívek. De előbb ki kéne próbálnod, mert van aki szereti, van aki rühelli az ilyeneket.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Parci #540 üzenetére

    Maga az obi nem nagy, legalábbis, amit én láttam. Meglepődtem, milyen pici. A Nokton-on pedig csodálkoztam is :)
    Érdekes, a 14-150-re máskor azt mondtad, h milyen picike, mérnöki bravúr. Akkor egy adapteres MF-obi, ami kb. akkora, mint a 14-150, az nagy, az mZuiko meg milyen fasza pici?? ;) (ne gyere azzal, h az ultrazúm, most csak méretekről beszélünk).

    Az ár pedig nem volt szempont, azt mondta a kolléga, h "adapterrel elveszik a méret". Nem veszik el mindenáron, erre utaltam. Az tény, h nincs nagy lehetőség válogatni, a 20 f1.7-nek pedig nem nagyon van értelmes és megfizethető alternatívája.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Parci #550 üzenetére

    Sajna, a Nikon bázistávja nagy, ez tény. És a Nikkorok meg drágák is, MF-ben is. Mármint a többi, már "kihalt" rendszerű obikhoz képest - FD, MD, M42, stb. Leginkább ezek közül érdemes válogatni. A 105 f2.5-ösödet viszont irigylem. Ha el akarnád majdan passzolni, tudod, hová fordulj :D

    Megjött a kicsike, este a magamévá teszem végre :C

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz SpongyaBob #547 üzenetére

    Monopod? ;)
    (gondolom, biztos kéz, meg gyakorlás kérdése - nekem sajnos nincsen)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz nord_ #568 üzenetére

    Rájöttek, h rossz bajonettet szereltek rá. mFT-t akartak :)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz SpongyaBob #571 üzenetére

    Aki még nem látott/fogott soha mFT-vázat, csak mindenhol azt hallotta, h MICRO, meg kis méret, stb., az első reakciója általában az, h "jééé, ez milyen nagy" :P

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz hegyimorc #574 üzenetére

    Hát ja :)

    A 43rumors-on most valami Pana kiteket akcióznak refurbished-ként.
    A Pixinfo-n meg PL1+14-150 kit jelent meg, ha vkinek erre fáj a foga.

    [ Szerkesztve ]

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz madgie #576 üzenetére

    Birkaszellem :D

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #580 üzenetére

    Nem is értem, miért adja ennyiért.. :U
    Mazsi, emeled mag azonnal az árat, tteee :DD

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Parci #583 üzenetére

    Az eladólányokat nem lehet véletlenül? Desszertként :P
    A Saturn jó ilyen szempontból, semmit nem féltenek kirakni. Van választék bőven. Kíváncsi vagyok a tapasztalataidra :)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Parci #586 üzenetére

    A PL2-t mennyi ideig nyomkodtad? Az első találkozómon vele (kb. 5 perc) nekem is rögtön a kicsi és furcsa tárcsa volt a legzavaróbb. Most viszont, h már tegnap este óta nyomkodom és próbálgatom, azt kell mondjam, h annyira nem bosszantó a dolog. Jobb lenne a Pana-féle kettős megoldású tárcsa, ez tény, vagy lehetne nagyobb kicsit, és "kattogósabb", de sztem nem annyira vészes. *
    A gombok is kisebbek a PL1-nél (meg a GF1-nél is), de én nem érzem olyan gagyiknak, mint írod (pedig nem kicsik az ujjaim). Hely viszont lett volna még, h mondjuk mindegyk 1.5x akkora legyen, és akkor könnyebb lenne a nyomkodásuk, ez is igaz.
    Amúgy meg nagyon egyben van a cucc, az első félórát leszámítva (amíg meg nem találtam az "advanced" menüt, ami ki volt kapcsolva) nagyon tetszik minden rajta. Ami a legtöbb embert érdekli, gyenge fényben, sebességben és pontosságban sem érzem rosszabbnak az AF-t a GF1-hez képest. Egyelőre :) Az egyedüli negatívum a kiba nagy videófájlok (14 perc ~4 GB, agyrém)
    Ha csak ezen múlna a vásárlásod, sztem érdemes még barátkoznod a tárcsával.

    Ja, expokorr. "A"-módban külön dedikált gombbal előjön, és a tárcsával rögtön állíthatod. Hisztogram megmarad. Nem érzem rosszabbnak, mint a GF1-nél (csak a tárcsák közti különbség miatt esetleg, lásd *)

    [ Szerkesztve ]

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz nord_ #632 üzenetére

    És milyen picike. Beszarás :-)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    nord, megnyugodhatsz, megjött az új 50 f1.8 :)
    Kedvencem a sajtóanyagból:
    "Tömege csak 185 gramm, zárja pedig időjárásálló fémből készült"
    Nem is tudtam, h kulcsot is adnak hozzá. Azonkívül, tényleg nagyon előretartunk már a tudományban. Fém, ami időjárásálló :C

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    GF1 vs. E-PL2 (Part 1.)

    Pár tapasztalat a PL2-ről, a - még - friss GF1-emlékek tükrében (akartam részletesebb összehasonlítást is eszközölni, de hétvégén egy ismerőshöz került a Lumix, így ez némi nehézségekbe ütközik egyelőre).
    Felhívom mindenki figyelmét, h minden lentebb leírt megállapítás erősen szubjektív, elfogultságot tükrözhet, továbbá sok helyen emlékekből táplálkozik, ezért nem feltétlenül tárgyilagos :)

    Felépítés
    A GF1-et hangyányival jobbnak érzem. Teljesen fém külső ház, míg a PL2-nek csak az eleje az. Ettől függetlenül, a PL2-nek sincsen szégyenkezni valója (inkább a GF1 a qrvajó); jól összerakott darab, nem nyekereg, nem lötyög, nem zörög. Remélem, későbbiekben is így marad. A csatlakozódugók takarólemeze kicsit vicces, bár a GF1-nél is az volt a gyenge láncszem (az műanyag volt, és méltatlan a fém házhoz). Fogása egyértelműen jobb a PL2-nek, a vastagabb markolat és – főleg – a csúszást megakadályozó gumiborítás miatt.

    Kezelhetőség
    Azt hittem, a GF1 után visszalépés lesz, de nem. Nagyon nem. Alaphelyzetben igen, mert a GF1-nek a gombokra kihelyezett alapfunkciói sztem jobbak (pl. ISO és WB alapból, van AEL-gomb, és expó-mód kapcsoló), míg a PL2-nek kicsit felesleges – már a haladó fotózás szempontjából felesleges – alapfunkciói vannak a gomboknak: expó-mód (egyes, sorozat, önkioldó, stb.), vaku-mód (főleg ezt nem értem), és expó-korrekció (erre a GF1-nél a duplafunkciójú tárcsa szolgált). Ugyanakkor, a PL2 tetszőlegesen átvariálható a gombok terén. Szinte minden gombnak 3-4 különböző funkciót lehet adni, és vannak, ahol alfunkciók is beállíthatók. Ilyen téren akár el is lehetne veszni a menüben, de elég logikus felépítésű, és csak egyszer kell beállítani. Hátránya persze, h az elején csak találgat az ember, mit hová helyezett (én pl. kiraktam az ISO-t és a WB-t, valamint a fénymérési lehetőségeket, no meg az AEL-t), de gyorsan megszokható.
    Vannak olyan finomságok, amikkel a GF1-nél nem találkoztam (vagy nem jöttem rá, hol is kell beállítani őket, de akkor viszont nagyon el vannak dugva, vagy feleslegesen bonyolították túl). Ilyen például az egymás utáni képek élességellenőrzése, belenagyítás mellett. A PL2-n simán lehet léptetni (hasonló volt az 520-nál is, nagyon csíptem), könnyű két kép összehasonlítása. A másik, ami nekem nagyon hiányzott a GF1-ről, a képek lock-gombja. A PL2-nél külön gomb van rá, a GF1-nél meg a menüben kellett volna turkálni – nem is használtam soha. Elő is fordult, h véletlenül töröltem megtartani kívánt képeket és videókat – csuklottak is a Pana-tervezők, gondolom :)
    Sarkalatos kérdés a PL2 tekerentyűje. Odafigyelést kíván, ez tény, ebben jobb a GF1 megoldása. Simán el lehet tekerni véletlenül, akár rekeszt állítunk vele, akár képeket nézegetünk vissza. Nagyobbnak és „kattogósabb”-nak kéne lennie, akkor tökéletes volna; így messze nem az. Ezzel még lesz bajom, azt hiszem :)

    Menürendszer
    Mint már említettem, nagyon részletes beállíthatóságot tesz lehetővé, ugyanakkor (nekem) kellően átlátható, logikus felépítésű. Vhogy könnyebben rátalálok a szükséges dolgokra, mint a GF1-en, pedig sokkal bővebb (de ez csak érzés alapján, nem mérhető egzaktan). Az eddigi 5 vázam közül (KM D7D, D90, E-520, GF1 és PL2) ezt érzem a legkezesebbnek, a legjobban beállíthatónak, és a legokosabbnak is. Néha csak pislogok, mikre figyeltek az Oly-mérnökei . Pl. beállítható, hha a fénymérést akarom rögzíteni az AEL gombbal (amit én az FN-gombra raktam ki), akkor melyik fénymérési módot használja. Amikor nekem erre a funkcióra van szükségem, szinte kizárólag a szpot fénymérést használom, jellemzően pl. naplementés képeknél. Lenyomva az AEL-gombot, már a szpot szerint méri és rögzíti a fényviszonyokat, nem kell átváltani előtte. Apróság, de nagyon logikus megoldás. Nem rémlik, h bármelyik másik vázam tudta volna ezt (mert akkor használtam volna, ez biztos). És van még pár hasonló megoldás a PL2 tarsolyában.

    AF
    Jöjjön mindenki „csődöre”, az autófókusz :) Azt kell mondjam (de ez csak masszív érzet), h a GF1-é egy hangyányival még mindig jobb. Sebességre nincsen érezhető különbség, de pontosság tekintetében jobb a Lumix. Főleg gyenge fényben (hol máshol) érezhető ez; a PL2 néha olyan dolgokra áll rá, élesít, amire nagyon nem kéne az adott pillanatban, az adott beállítások mellett. Lehet, ez júzer-error, mert nem ismerem még rendesen a gépet, és az is igaz, h nagyon ritkán csinálja ezt. De ha mellémegy, akkor nagyon mellélő :) Viszont ami jó, h úgy vettem észre, nem ragaszkodik ilyen esetben a téves fókuszhoz. Újrapróbálkozásnál eddig megtalálta, mit is szerettem volna elsőre élesre állíttatni vele.
    A gyakorlatban nem annyira szörnyű azért, mint ahogy leírva hangzik; ha a GF1 AF-a egy tízes skálán 9-es, akkor a PL2-é 8-as. Szóval sokkal jobb, mint amilyennek vártam; rosszabbra számítottam.

    WB
    Ez a legnagyobb csalódásom vele kapcsolatban egyelőre. Mármint AWB beállításnál. Főleg azután, h az 520-é sztem nagyon jó volt, csak ritkán kellett módosítani a váz mérését. Jó fényeknél nincsen gond, de gyenge fényben, vagy extrém megvilágításnál képes nagyon mellélőni. Főleg a „sárgát” nem szereti, akkor nagyon el tudja vinni rossz irányba az eredményt. Hogy értem, h „sárga”? Az én otthoni falam pl. szép sárga (ha jól emlékszem, „kukorica” volt a festék fantázianeve), és természetes, de gyenge fényeknél (ablakon beszűrődő fények esetében) borzasztó kékes árnyalatot ad az embereknek.
    Másik ilyen szitu pl. az állatkerti terráriumok mesterséges (jellemzően sárgás) megvilágításai. Itt van egy kép, h mire gondolok. Na most, ez a kígyó nem sárga csíkos volt eredetileg :)
    kígyó
    A GF1-nél ilyen szélsőségeket nem tapasztaltam. Kíváncsi leszek, más, jellemző helyzetekben (pl. vaku, esti fények, stb.) hogyan teljesít majd.

    Folyt. köv.
    Part 2.

    Képminőség
    ART-szűrők
    Általános gyorsaság
    1/30
    Videó

    (meg ami még eszembe jut)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz madgie #640 üzenetére

    Lehet :)
    Bár ahogy így olvasom a módját, pont ilyenre értettem a túlbonyolítást. A PL2-n billentgeted a tekerentyűt jobbra-balra, és ugrál a képek között.
    No, majd megnézem a GF1-ét is újra.

    [ Szerkesztve ]

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #643 üzenetére

    Igen, nekem is ilyen érzéseim vannak :) Így leírva már eccerű a dolog.
    Nem ártott volna, ha tüzetesen átolvasom a használatit. Vagy megkérdezem nord-tól, ő mindent tud :R

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #644 üzenetére

    Nem, elöl fém teljesen. Méghozzá "időjárásálló" fém :C

    Valóban okos ötlet. Összefutunk, kipróbálod :)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz SpongyaBob #652 üzenetére

    Egy kicsit valóban bosszantó. Jó lenne a kisebb ISO melletti zársebesség-csökkentés lehetősége időnként. Pl. az FD 50 f1.2-m napsütésben f2 alatt használhatatlan, mert sok az 1/4000. Ilyenkor nagyon jól jönne ISO 100, vagy még inkább ISO 50, h kinyithassam jobban a rekeszt. Még akár dinamikavesztés mellett is. Így csak az ND szűrő marad, ami macerás.
    Ez egy lenyelendő béka a PL2-nél :U

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz |AP| #650 üzenetére

    Így van. Az egyik teológus, a másik geológus. Azaz ég és föld :)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz rumos14 #660 üzenetére

    Nincs (nem találtam meg? sztem nincs). Sztem is jó lenne, már csak azért is, h ne nekem kelljen bűvészkedni vele, hanem a váz csinálja :) Főleg úgy, h a jpg-vel alig kell művészkednem, számomra a legtöbb esetben megfelel, ami kiesik a vázból. Szemben pl. a GF1-ével, ami erősen RAW-móka (tudom, jpg-huszár vagyok, de akkor is :D )
    Sajnos, egyelőre csak álom a GH2 szenzi+Oly-jpg párosítás, pedig elég ütős lenne a végeredmény nagy valószínűséggel.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Parci #662 üzenetére

    Köszi (neked is, és másoknak is korábbról).
    Lehet, ez is júzer-error, főleg, ha csak nekem tűnik fel :) A sárga fal előtti kékesedés volt az első benti képem, és rögtön megütötte a szemem. Direkt megnéztem RAW-ban is, milyen eredményt ad, ha a progival állítom be a WB-t (Bibble, WB-ecset). Ott nagyjából helyrerakta. Lehet, kitöröltem már őket, de majd megnézem, hátha megvan még a lomtárban az eredeti és a RAW-ból kapott kép, és berakom ide. Érdemes összehasonlítani a különbséget.

    Igen, egy PL3 a multiaspect szenzorral kívánatos darab lenne :)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz rumos14 #664 üzenetére

    Nekem nagyon tetszik :) De pl. Mlaca is jókat ír róla, és én is csak megerősíteni tudom. Én gyenge zajszűrést állítottam be, és nyugodtan merem engedni ISO1600-ig, sokkal jobban tetszik az eredmény, mint a GF1-nél. Sokkal szebbek a színek (ez mondjuk nem meglepő), és mintha a 20 f1.7 is új életre kelt volna :) Nyilván GF1 RAW-jából is szép eredményt lehetett kihozni vele, de nekem nagyon tetszik, amit ez a kis obi művel, Oly-jpg feldolgozás mellett.
    Amiben nagyon eltér a PL2, az a zajosodás jellege. Én nem tudom olyan jól megfogalmazni, mint Mlaca a cikkében, de tényleg sokkal finomabb, homogénebb, egyenletesebb és emiatt kevésbé feltűnő, kevésbé bántó a szemnek a zaj a képeken, mint a GF1-nél. Kimondottan tetszik, amit művel ilyen téren (a GF1-é nem tetszett).
    Ja, azért ilyen depi-szintű összehasonlítást ne várjatok képminőség terén tőlem :)

    [ Szerkesztve ]

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz rumos14 #669 üzenetére

    Ez az , ami nehézkes lesz, mert már csak a PL2 van nálam. De esetleg elkérem majd a kövi talira a GF1-et is, elviszem mindkettőt, és összelőhetjük, amit szeretnél.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz rumos14 #673 üzenetére

    Mindig olyan hülye napokra rakjátok, amikor nem érek rá :)
    De igyekszem

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz nord_ #674 üzenetére

    Köszi
    Eddig maximálisan elégedett vagyok vele (a WB kicsit zavar, de azt könnyű akár 1 klikkel is orvosolni). Pont abban jobb a PL2, ami nekem nagyon fontos: a stabi (és ehhez kapcsolódóan az 1/30-os mizéria; mozgatnom sem kell a sajtot a reszelőn, csak odatartani, annyira remeg a kezem :) ), az Oly-jpg, a középmagas ISO-n mutatott nagyon szép teljesítmény (800-1600 körül), a wireless. Szerettem én a GF1-et is, főleg az 520 után, de az én igényeimnek a PEN egy újabb minőségi ugrás.
    Egy darabig megmarad, az biztos (bár ezt nálam nagy merészség kijelenteni :DD )

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz nord_ #680 üzenetére

    Állítólag az újabb vázakban már javították ezt. Amiért elmehetnek az sunyiba, az az, h egy egyszerű fw-frissítés megoldaná a problémát.
    A PL2-nél úgy működik, ahogy működnie kell. "A" módban a minél kisebb zársebességnek van prioritása, azt próbálja a lehető legalacsonyabban tartani, amíg lehet. Megadható a max. ISO, amíg tekerheti fel (nekem ez 1600), és rögtön feltolja maxra, ha szükséges. Amint "elfogy" az ISO, elkezdi csökkenteni a zársebességet a fénymérésnek megfelelően.
    A GF1 "csak" ott rontja el, h nem a minél kisebb zársebességnek van prioritása, hanem következetesen az 1/30 s-nak. És innentől, stabi híján, remegő kezekkel nincs esélyem kitartani az ekv. 40 mm-t. És ez baromi bosszantó volt nekem.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    (Itt a 2. rész, új és kiegészített korábbi pontokkal. Lesz 3. is, ha még nem unjátok)

    GF1 vs. E-PL2

    Pár tapasztalat a PL2-ről, a - még - friss GF1-emlékek tükrében (akartam részletesebb összehasonlítást is eszközölni, de a PL2 megérkezése után szinte azonnal egy ismerőshöz került a Lumix, így ez némi nehézségekbe ütközik egyelőre).
    Felhívom mindenki figyelmét, h minden lentebb leírt megállapítás erősen szubjektív, elfogultságot tükrözhet, továbbá sok helyen emlékekből táplálkozik, ezért nem feltétlenül tárgyilagos :)

    Felépítés
    A GF1-et hangyányival jobbnak érzem. Teljesen fém külső ház, míg a PL2-nek csak az eleje az. Ettől függetlenül, a PL2-nek sincsen szégyenkezni valója (inkább a GF1 a qrvajó); jól összerakott darab, nem nyekereg, nem lötyög, nem zörög. Remélem, későbbiekben is így marad. A csatlakozódugók takarólemeze kicsit vicces, bár a GF1-nél is az volt a gyenge láncszem (az műanyag volt, és méltatlan a fém házhoz). Fogása egyértelműen jobb a PL2-nek, a vastagabb markolat és – főleg – a csúszást megakadályozó gumiborítás miatt.
    A gombok a GF1-en picit nagyobbak, és talán jobb a nyomáspontjuk is. De ettől nem rosszabb a PL2, csak más.
    Az állványcsavar viszont bosszant kicsit. Miért nem lehetett a PL2-n is az optikai tengely alá tenni, mint a Lumix-on?? Annyival drágította volna a gépet? Vagy mivel ez egy belépőgépnek pozícionált vmi, úgy gondolták, azon a szinten az a megszokott, ha nem ott van? Ez még igaz is lehet, csak akkor minek a PL2-nél a menü döbbenetes paraméterezhetősége, a wireless vakuzás, vagy éppen az egyképes WB-beállítás lehetősége? Merthogy a zöldkockát használók ezeket soha az életbe nem fogják használni, az biztos. Egy nagy fekete pont az Olympus-nak ezért.
    Az LCD napsütésben mintha jobb lenne, mint a GF1-é volt. Vhol azt olvastam, h transzflektív (azaz tükröződés-mentesített) bevonat van rajta. Kicsit furcsa, mert méretében, jellemzőiben ugyanaz, mint a Lumix-é (Pana-tól veszi?). De nekem határozottan olyan érzésem van, h a PL2-é jobban látható (nem lenne példa nélküli, h az Oly csinált vele vmit; a ma már – DSLR-vonalon - mindenhol elterjedt Sony-féle VGA LCD is jobban teljesít a Sony-vázakon, mint pl. a Nikon-okon. Azon is van vmi plusz réteg). Az igazi megoldás persze az Oly EVF-je lenne, ha nem annyiba kerülne, h egyből megfájduljon az ember feje az árától.

    Kezelhetőség
    Azt hittem, a GF1 után visszalépés lesz, de nem. Nagyon nem. Alaphelyzetben igen, mert a GF1-nek a gombokra kihelyezett alapfunkciói sztem jobbak (pl. ISO és WB alapból, van AEL-gomb, és expó-mód kapcsoló), míg a PL2-nek kicsit felesleges – már a haladó fotózás szempontjából felesleges – alapfunkciói vannak a gomboknak: expó-mód (egyes, sorozat, önkioldó, stb.), vaku-mód (főleg ezt nem értem), és expó-korrekció (erre a GF1-nél a duplafunkciójú tárcsa szolgált). Ugyanakkor, a PL2 tetszőlegesen átvariálható a gombok terén. Szinte minden gombnak 3-4 különböző funkciót lehet adni, és vannak, ahol alfunkciók is beállíthatók. Ilyen téren akár el is lehetne veszni a menüben, de elég logikus felépítésű, és csak egyszer kell beállítani. Hátránya persze, h az elején csak találgat az ember, mit hová helyezett (én pl. kiraktam az ISO-t és a WB-t, valamint a fénymérési lehetőségeket, no meg az AEL-t), de gyorsan megszokható.
    Vannak olyan finomságok, amikkel a GF1-nél nem találkoztam (vagy nem jöttem rá, hol is kell beállítani őket, de akkor viszont nagyon el vannak dugva, vagy feleslegesen bonyolították túl). Ilyen például az egymás utáni képek élességellenőrzése, belenagyítás mellett. Mint ez azóta kiderült, a GF1-nél is megvan, csak éppen hangyányit bonyolultabb; magamtól nem is jöttem rá (a használati útmutató meg csak porfogó nálam :D) A PL2-n simán lehet léptetni (hasonló volt az 520-nál is, nagyon csíptem), könnyű két kép összehasonlítása.
    A másik, ami nekem nagyon hiányzott a GF1-ről, a képek lock-gombja. A PL2-nél külön gomb van rá, a GF1-nél meg a menüben kellett volna turkálni – nem is használtam soha. Elő is fordult, h véletlenül töröltem megtartani kívánt képeket és videókat – csuklottak is a Pana-tervezők, gondolom :)
    És egy 3. dolog: be lehet írni a gépbe a kép készítőjét és a jogtulajdonost is. És ez utána megjelenik az exif-ben. Elsőre megmosolyogtató, de azért okos ötlet. Mert miért ne? :)

    Sarkalatos kérdés a PL2 tekerentyűje. Odafigyelést kíván, ez tény, ebben jobb a GF1 megoldása. Simán el lehet tekerni véletlenül, akár rekeszt állítunk vele, akár képeket nézegetünk vissza. Nagyobbnak és „kattogósabb”-nak kéne lennie, akkor tökéletes volna; így messze nem az. Ezzel még lesz bajom, azt hiszem :)

    Menürendszer
    Mint már említettem, nagyon részletes beállíthatóságot tesz lehetővé, ugyanakkor (nekem) kellően átlátható, logikus felépítésű. Vhogy könnyebben rátalálok a szükséges dolgokra, mint a GF1-en, pedig sokkal bővebb (de ez csak érzés alapján, nem mérhető egzaktan). Az eddigi 5 vázam közül (KM D7D, D90, E-520, GF1 és PL2) ezt érzem a legkezesebbnek, a legjobban beállíthatónak, és a legokosabbnak is. Néha csak pislogok, mikre figyeltek az Oly-mérnökei . Pl. beállítható, hha a fénymérést akarom rögzíteni az AEL gombbal (amit én az FN-gombra raktam ki), akkor melyik fénymérési módot használja. Amikor nekem erre a funkcióra van szükségem, szinte kizárólag a szpot fénymérést használom, jellemzően pl. naplementés képeknél. Lenyomva az AEL-gombot, már a szpot szerint méri és rögzíti a fényviszonyokat, nem kell átváltani előtte. Apróság, de nagyon logikus megoldás. Nem rémlik, h bármelyik másik vázam tudta volna ezt (mert akkor használtam volna, ez biztos). És van még pár hasonló megoldás a PL2 tarsolyában.

    AF
    Jöjjön mindenki „csődöre”, az autófókusz :) Azt kell mondjam (de ez csak masszív érzet), h a GF1-é egy hangyányival még mindig jobb. Sebességre nincsen érezhető különbség, de pontosság tekintetében jobb a Lumix. Főleg gyenge fényben (hol máshol) érezhető ez; a PL2 néha olyan dolgokra áll rá, élesít, amire nagyon nem kéne az adott pillanatban, az adott beállítások mellett. Lehet, ez júzer-error, mert nem ismerem még rendesen a gépet, és az is igaz, h nagyon ritkán csinálja ezt. De ha mellémegy, akkor nagyon mellélő :) Viszont ami jó, h úgy vettem észre, nem ragaszkodik ilyen esetben a téves fókuszhoz. Újrapróbálkozásnál eddig megtalálta, mit is szerettem volna elsőre élesre állíttatni vele.
    A gyakorlatban nem annyira szörnyű azért, mint ahogy leírva hangzik; ha a GF1 AF-a egy tízes skálán 9-es, akkor a PL2-é 8-as. Szóval sokkal jobb, mint amilyennek vártam; rosszabbra számítottam. Sőt, azóta pont megdupláztam a használati idejét (2 hete van már meg lassan), és nem volt gondom az AF-szal azóta.

    ART-szűrők
    Érdekes ez a marketinges húzás (mert ugye mindenki annak gondolja :) ). Olyan ez is, mint volt anno az LV, az arcfelismerés, majd a videó. Köpködte ezeket mindenki, h minek kellenek a fényképezőkbe. Főleg azok, akik nem próbálták sohasem. Azután kiderült, h az LV-nek igenis van létjogosultsága (főleg, ha kihajtható az LCD), az arcfelismerés (amiben egyébként a PL2 is jó, nem érzek eltérést a GF1-hez képest, max. nem lehet rögzíteni az arcokat, h utána felismerve nevesítse őket – ez jópofa a Lumixnál amúgy) nagyon hasznos dolog, megfelelően használva; és ha van videó a gépemben, csak bekapcsolom időnként, és milyen jól tud jönni. Szóval ilyesmi az ART-szűrő is. Játszadozni velük jó móka, és tekintve, h az Oly készítette, a minőségük is rendben van. Nekem főleg a B&W Grainy film (mennyit kínlódtam egy időben, h ilyen régies hatású fotókat tudjak kreálni – fel is adtam), és a Dramatic Tone tetszik. Ha ilyesmit akarunk ráhúzni a képünkre, sok munkától kímél meg a gép (feltéve, h elégedettek leszünk a képpel – de jó eséllyel így lesz).
    Ami negatívum, h a feldolgozás nagyon lassú, és emiatt szaggat az LCD. Nem csak videónál, hanem alapból is, fényképezésre állítva. Némi teljesítmény nem ártott volna még a vas terén.

    Általános gyorsaság
    Érdekes volt ilyen szempontból kézbe venni a PL2-t. A GF1 zárhangja elég hangos és olyan „fémes” kattanás. Viszont szinte azonnali az expó, és szinte azonnali a képmegjelenítés is az LCD-n. A PL2 zárhangja némileg halkabb, nem annyira „élesen” kattan, diszkrétebb. A képmegjelenítés viszont egyértelműen lassabb, mint a Lumixnál; eltelik olyan 1.5 – 2 mp, mire megjelenik az elkészült kép. A képek közötti lapozgatásnál viszont nem érzek lényeges különbséget, ebben kb. egy szinten vannak. Talán a GF1 hangyapöccsel gyorsabb, de gyakorlati szempontból nincs jelentősége. Ugyanez igaz a menüben való lapozgatásnál is.

    1/30
    Nekem nagy szívfájdalmam (a GF1 első kézbevétele óta), h a Lumix (feltehetőleg rossz firmware miatt) következetesen ragaszkodik az 1/30 s-hoz „A”, azaz rekeszprioritás vagy időautomatika módban. Ez azt jelenti, h bár beállítható az ISO tartomány, amiben mozoghat(na) a szoftver, h minél alacsonyabban tartsa a záridőt gyenge fények között (is), a váz fütyül rá. 1/30 s és kész. És mellette állítgatja az ISO-t, az aktuális fénymérésnek megfelelően. A probléma ott van, h nekem a 20 f1.7 volt a vázhoz, ami ekv. 40 mm-nek felel meg. A reciprokszabály szerint ehhez kb. 1/40 s kellene a bemozdulás-mentes fotóhoz. Bár nem nagy az eltérés, ahhoz éppen elég, h az én remegő kezem képtelen legyen ezt megoldani.
    És hát pont az ilyen problémák kezelésére (is) találták ki az autoISO lehetőséget, ugye. Mert általában szeretjük a minél rövidebb záridőt, h szép éles képek készüljenek. A PL2-nél úgy működik, ahogy működnie kell. "A" módban a minél kisebb zársebességnek van prioritása, azt próbálja a lehető legalacsonyabban tartani, amíg lehet. Megadható a max. ISO, amíg tekerheti fel (nekem ez 1600), és rögtön feltolja maxra, ha szükséges. Amint "elfogy" az ISO, elkezdi csökkenteni a zársebességet a fénymérésnek megfelelően.
    A GF1 "csak" ott rontja el, h nem a minél kisebb zársebességnek van prioritása, hanem következetesen az 1/30 s-nak. És ez baromi bosszantó volt nekem. Nyilván a sportlövő-kezűeket nem érinti a jelenség.
    Állítólag az újabb vázakban már javították ezt. Amiért elmehetnek a sunyiba, az az, h egy egyszerű fw-frissítés megoldaná a problémát.

    Videó
    Erről túl sokat nem tudok mondani. A legnagyobb hibája, h mJPG formátumba vesz fel, mely gyenge tömörítésű. 4 GB-os karira kb. 14 perc fér fel. Szemben a GF1 AVCHD Lite formátumával, ami ennek töredéke (simán vettem fel fél órás videókat vele, pl. otthoni szülinapozásról, és még mindig maradt hely bőven fotóknak is).
    Képminősége nekem tetszik, de nincs igazán összehasonlítási alapom. Régóta nem volt videókamerám, és a tévém is egy régi CRT (képcsöves) rendszerű, ami nem tud HD-t sem. De majd még nyüstölöm azért.

    Akku
    Úgy vettem észre, h a PL2 akksija gyengébb. Fotózási szokásaim nem változtak alapvetően a vázcsere miatt, ezért merem mondani, h mindkettőt ugyanolyan rendszerességgel és inzetnzitással használtam/-om. Épp ezért tűnt fel, h a PL2 akksija kevesebbet bír. Vhogy hamarabb megjelenik a féltöltés, és ma reggel pl. a teljes lemerültséget is szomorúan konstatáltam, miközben éppen vinni akartam magammal. A GF1-nél ilyen sosem volt (bár ez nyilván erősen szubjektív).
    Direkt megnéztem az akksik kapacitását ezek után. PL2: 1150 mAh, GF1: 1250 mAh. Szóval jól éreztem, h gyengébb, bár én még nagyobb különbségre tippeltem volna. De mivel „csak” 100 mAh az eltérés, sztem a váz fogyaszthat többet a PL2-nél, mert érzetre sokkal jobb a GF1 tápegysége.

    (A Képminőséget és az AWB-t még boncolgatom kicsit, remélhetőleg lesznek nemsokára értékelhető eredményei is)

    [ Szerkesztve ]

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz FEDman #692 üzenetére

    Köszi :)

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Mercutio_ #694 üzenetére

    Gondoltam rá, csak végül kimaradt a döntés.

    Az 1-2 mp csak a képmegjelenítésre vonatkozik. Egymás után expót, és sorozatban még nem próbáltam, de majd megtekerem. Ott csúnya lenne az 1-2 mp késlekedés :)
    A GF1-nek amúgy elég gyengus a sorozata (bár gondolom, ezt te is tapasztaltad); nekem Extreme III 30 mb/s-os kártya van, és RAW+jpg esetén kb. 3-4 kép után belassul az egész, és utána is sok-sok mp-ig tart a mentés (ez a 20-25 MB-os RAW-k mellett persze nem csoda; a PL2-nek lényegesen moderáltabb a RAW mérete).

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

  • Szulita28

    senior tag

    válasz Szulita28 #695 üzenetére

    Kipróbáltam a sorozatot is. 9 képig bírja, lassulás nélkül (a GF1-nél ez kb. 3-4). Utána kb. 15 mp-ig menti még a képeket a kártyára. Mindezt RAW+jpg formátumnál, a legjobb jpg paraméterek mellett.
    Ebben csúnyán leveri a GF1-et.

    Kis segítség: CSAT, dicsér, egyelőre, hadd, hagyj, higgy, hirtelen, kulturált, kisebb, lesz, légy szíves, mindig, muszáj, itthon/otthon, sulykol, szerviz, tökély, tudnék.

Új hozzászólás Aktív témák