Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attiati

    veterán

    válasz HussarF #99647 üzenetére

    Mea culpa, valóban élelmiszeriparról beszél.
    Nézzük tényszerűen.
    Erre az MNB ábrára hivatkozik.
    Feldolgozóipar 50%-os eredménynövekedése látszik Q3-ra:

    1. Ha ez egy egyszeri jelenség, akkor kevésbé lehet vele foglalkozni. Például a felhalmozott, olcsóbb bekerülésű termékeket átárazták a feldolgozóipari cégek és aktuális áron adták el. Jókora profittal. De ha egyszeri jelenség, akkor a következő negyedévek kiegyenlítik.
    Lásd Masterplast esete, betáraztak jókora mennyiségű alapanyagból. Aztán látták ennek a jó oldalát egyik negyedévben, majd a rosszat a következőben.
    2. Ha ez egy tartós jelenség, akkor gondoljuk végig.
    A termék teljes értékesítési láncában jelen van a termelő, a feldolgozó és az értékesítő.
    Vajon az összes itthoni élelmiszer kiskernek nincs annyi érdekérvényesítő képessége, (akár összefogva is), hogy olcsóbb beszállításra kényszerítse a feldolgozóipart (és a termelőket)?
    Kiskerláncok profitot veszítettek 2022-ben, de hagyják, hogy a feldolgozóipar profitot növeljen szemtelenül?
    Nézd meg, hogy pl. egy dinnyeszezonban milyen érdekérvényesítő ereje van a kisker láncoknak. Megmondják, hogy mennyiért veszik át a gyümölcs kilóját a termelőktől.

    Szóval ha a kiskerláncok profit visszaesésről számolnak be a teljes 2022-es évben, akkor vajon az élelmiszeriparban profit száguldás van?
    Nem tudom, de nehéz ezt elképzelni.

    Összenéztem volna több negyedév statisztikáját is, hogy megnézzem, mennyire tartós jelenség a feldolgozóipar profit szárnyalása.
    De sajnos sem a korábbi, sem a későbbi negyedévekre nem közölt adatot az MNB. Csak pont a Q3-as negyedévre.
    Nyoma nincs ennek az ábrának 22Q2 és a 22Q4-re vonatkozóan az inflációs jelentésekben (egy-egy negyedév elcsúszás van, azért ezeket linkelem).
    KSH-n sem találtam infót. Ha valaki megtalálja, szóljon.

    Hogy azért ne maradjunk számok nélkül, megnéztem véletlenszerűen két élelmiszeripari feldolgozó céget. Pick és Kométa. Mindkettőnek csökkent az adózás utáni eredménye 2022-ben !

    Pick:
    Éves jelentése.
    "A húsipari cég adózott eredménye a 2021-es 10,323 milliárd forintról tavaly 6,917 milliárd forintra csökkent."

    Kométa jelentés
    abból az ábra:

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák