- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Apple notebookok
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Videós, mozgóképes topik
- CPU léghűtés kibeszélő
- Melyik tápegységet vegyem?
- Vezetékes FEJhallgatók
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
-
PROHARDVER!
Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Pharaoh
aktív tag
-
Johnyy
tag
válasz PredatorZoli #52649 üzenetére
-
vzozo
senior tag
Sziasztok, némi (építő) kritikát szeretnék kérni a gyerkőc havi ETF megtakarításához, most egy ilyen fut neki havi 100 euró, 25%-25%-25%-25% arányban:
- Vanguard FTSE All-World, A1JX52
- Vanguard S&P 500, A1JX53
- Lyxor STOXX Europe 600, ETF060
- Lyxor Nasdaq-100, LYX05V(Igen, mindegyik osztalékfizető. Német adóoptimalizálás. Ezen elsőre lépjünk túl, de persze nyitott vagyok a véleményekre ezen a téren is.)
Láthatóan USA és technológia túlsúlyos (SP500 és NASDAQ). A STOXX EU csak azért került bele, mert mégiscsak Európában élünk... Nevezhetjük home country bias-nek, legyen.
Amin agyalok, hogy érdemes lenne vagy a STOXX EU-t vagy az SP500-at lecserélni egy Emerging Market alapra. A technológiát szívesen tartanám, All World meg kell.
Persze az is opció lehet, hogy felemeljük 125 euróra a havi keretet, és akkor 5 alap között oszlana meg az összeg, de túlbonyolítani sem akarom.
-
mgoogyi
Topikgazda
Az ennyire átfedő dolgokat kerülném.
FTSE All-World félig USA és van benne emerging.
Nasdaq-100 hit kérdése, abba nem kötnék bele.
S&P 500 / STOXX Europe-ot akkor tartanék, ha magam akarnám meghatározni, hogy a világ melyik részét milyen súlyban tartsam valamilyen logika alapján.
Az USA-nak nagyobb a súlya, mint Európának és a hosszútávú kilátásait is jobbnak gondolom. Viszont ezt mind tükrözi az FTSE All-World.
Jelen állapotában a portfóliód ~62.5%-a USA, ~30%-a EU, a többinek nem sok jut.
Ha váltanál 75% FTSE All-World-re + 25% Nasdaq-ra, jelen pillanatban az sem lenne nagy különbség, viszont így nem teszel fel mindent az USA-ra.
Ha meg biztos vagy az USA-ban, akkor elég az S&P 500 + Nasdaq.
Home country biasnak nincs értelme.
Alternatíva esetleg valamilyen global tech ETF + all-world kombó. -
vzozo
senior tag
válasz mgoogyi #52656 üzenetére
Köszönöm mindkettőtöknek!
Home country biasnak nincs értelme.
Persze, hogy nincs, csak megemlítettem, hogy tudom mi az, és nyilván pszichés alapon került bele.
Alternatíva esetleg valamilyen global tech ETF
Néhány ajánlás, miket érdemes megnézni?
Egyébként a gyerkőcnek még jó 13 éve van a nagykorúságig, szóval addig még bármi történhet. Én a technológiában továbbra is hiszek, bár így a befektetések miatt nyilván fullos a kitettségem a szakmám miatt, ami szintén nem szerencsés.
[ Szerkesztve ]
-
Thodeus
aktív tag
Adózáshoz nem Ft-ban keletkezett nyereség/veszteség:
Tisztázás képpen kérdezem attól aki tényleg képben van vele.
Mivel látom van aki a vett részvényt is napi árfolyamosítja, holott ahogy olvasom csak a zárás napján kell az adott ügyletet forintosítani, tehát az, hogy neked a Ft és az adott deviza között van árfolyam nyereséged/veszteséged az az ügylet szempontjából nem számít. Te akkor vagy nyereséges az adott ügyletből, ha az adott brókernél is azt látod hogy pozitívban van mikor eladod.
Tehát a nyereség/veszteség azott devizában dől el, amit majd forintosítani kell.[link]
A külföldi pénznemről történő átszámításnál a pénzügyi eszközre kötött ügylet esetén az ügylet teljesítésének (lezárásának) időpontjában érvényes árfolyamot kell alkalmazni. Tehát a nyereség/veszteség realizálásának napján érvényes MNB árfolyamot kell alkalmazni a forintosításnál. -
vzozo
senior tag
válasz mgoogyi #52659 üzenetére
Aha, érdekesek. Kár, hogy a se az én, se a gyerkőc brókerénél nem lehet megvenni azokat a papírokat.
Viszont a technology-ra keresve ebbe botlottam: iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS ETF USD (Acc) - nyilván a TSLA miatt ez kilőtt, és nem a legjobb időpont a vásárlásra, de lehet havi rendszeres vételbe beteszem.
[ Szerkesztve ]
-
vzozo
senior tag
válasz mgoogyi #52661 üzenetére
Nyilván hozzátartozik a képhez, hogy elektromos autók terén hacsak nem akarod azokat is belevenni, akik az üléshuzatot gyártják, akkor azért nem fogsz sok céget találni. Autóipar, félvezetők, bányák, talán IT.
Persze ez a kategória is hit kérdés, csak picivel jobb mint a stock picking.
-
Stanlee
őstag
Tegnap elkezdtem irni, aztan nem fejeztem be... Korabban en is sokfele ETF-et toltam, ma mar csak 2 van. Ezekben is oriasi az atfedes, az egyik az egy All World, a masik meg egy S&P500, de az S&P500 az is csak azert megy, hogy meglegyen a havi minimalis trade a banknal, ill. mert annak a vasarlasa ingyenes, a masik meg 1,5%-os dijjall jar.
Nem szednem ennyire szet, All World-ot vennek 100%-ban. Ha van ra lehetoseg, akkor 125 eurora novelnem a megtakaritast, vagy meg tobbre. Ha most tobbet tudtok beletenni, annal jobb lesz kesobb - tobbet er, es ha egyetemen van a gyerek, akkor kevesebbet is lehet mar tenni a megtakaritasba, a megmaradt penzt meg od alehet adni neki oktatasra. Es accumulatinget vennek, nem kifizetoset. Elsosorban azert, mert kevesebb munkatok van vele, a portfolio nagysaga nem lehet akkora, hogy megerje a bajlodast, de ezt ti tudjatok.
Tech ETF-et nem vennek, mert keves ceg magas TER-rel. Amelyik tech ETF szolgaltato a mai vilagban egy 80 cegecskebol allo portfoliot tud osszetenni, az nem erdemli meg a penzem.
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
Stanlee
őstag
válasz aujjobba #52664 üzenetére
Gyereknek hosszutavu megtakaritasnal nem latom annak az ertelmet, hogy azt a 2-4%-ot, amit eves szinten fizethet osztalekkent egy ETF, azt kiveszi az ember, majd ujra befektetve vesz belole keveske ETF-et, aminek a novekedese utan a Vorabpauschale-t kovetkezo evben ugyis kifizeti.
Ha meg nem vesz erte az ember ETF-et, akkor el kell kesziteni az adobevallast, ami megint munka, ido, energia.
En elfogadom, hogy nekik megeri kifizetos ETF-et venni, en nem jottem meg ra nemet adozokent, hogy mi elonyom van ha nem visszaforgatosat veszek.
szerk.: mindennek ugyanaz az adokulcsa.
[ Szerkesztve ]
“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany
-
j0k3r!
senior tag
válasz Thodeus #52658 üzenetére
Szerintem ez nem így van. Elképzelhető, hogy a pozíciót (pl.: USD részvény) pluszban zárod, de a forint erősödés miatt nem keletkezik nyereséged.
https://www.kbcequitas.hu/menu/tamogatas/tudastar/tozsdei-adozas/osszefoglalo.html
Hogyan kell adóznom, ha csak a forint gyengülése miatt keletkezik nyereségem egy devizában végrehajtott/elszámolt ellenőrzött tőkepiaci ügyletben?
Az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek után ugyanúgy kell adózni, függetlenül attól, hogy azt magyar tőzsdén, forintban, vagy külföldi tőzsdén devizában végezte az adózó. Az adóbevallásban a realizált jövedelmet forintban kell bevallani. A nyereség forintra váltását a tranzakció egyes lábainak dátumán érvényes, hivatalos MNB devizaárfolyamok használatával kell elvégezni.
Ha például 1db BMW részvényt vesz az adózó 10 euróért a frankfurti Xetra piac normál kereskedésében egy olyan napon, amikor az EURHUF hivatalos MNB keresztárfolyam 200 forint, majd eladja ugyanezt az 1 db BMW részvényt 20 euróért egy olyan napon, amikor az EURHUF hivatalos MNB keresztárfolyam 300 forint, akkor a forintban elért nyereséget a következőképpen kell kiszámolni:
1*20*300-1*10*200= 6000-2000=4000
Természetesen a tranzakció két lábához kapcsolható költségek itt is levonhatók a nyereségből, a devizában felmerült költségeket ugyanúgy a felmerülés napján érvényes hivatalos MNB árfolyammal kell forintosítani.
Azonban ha a fenti példában említett BMW részvény tranzakciót végrehajtom, de az eladásból befolyt eurót nem váltom vissza forintra azonnal, hanem csak később, amikor a forint például 400-ig gyengült tovább az euróval szemben, akkor ezen újabb nyereség után már nem kell adót fizetnie az adózónak, amennyiben ezen tevékenysége nem üzletszerű.some men just wanna watch the world burn...
-
Brandynew
őstag
Ma fog ujra beindulni a BTC, vegyétek. A heten min. 20%-ot fut.
-
A2lite
csendes tag
Elnézve az európai nyitást (nekem minden zöld) ez egy érdekes nap lesz.
-
Thodeus
aktív tag
válasz j0k3r! #52666 üzenetére
Köszi a linket!
Ebben az esetben azért tud érdekes lenni pozíciónként tételesen átszámolgatni több ezres tranzakció számnál egy évben (pl. daytrading), vagy kicsit jobban elő kell venni az excel palettát . Míg másik esetben csak a bróker által meghatározott "result"-ot kellene forintosítani. (Revolut még ez se mutatja ki a statementekben)
Az viszont igaz, hogy a valós nyereség/veszteség az árfolyammal számolva lehetséges, vagy igazából majd akkor ha visszaváltod egyszer, ami meg egyéni szoc. problem már .[ Szerkesztve ]
-
vzozo
senior tag
válasz Stanlee #52665 üzenetére
Gyereknek hosszutavu megtakaritasnal nem latom annak az ertelmet, hogy azt a 2-4%-ot, amit eves szinten fizethet osztalekkent egy ETF, azt kiveszi az ember, majd ujra befektetve vesz belole keveske ETF-et,
Én ezt egy kísérletként fogom fel. Lehet szigorúan a vagyonépítés szabályait szem előtt tartva hülyeség. Nekünk a saját fő ETF számlán pl. főleg ACC papírjaink vannak.
Viszont ha tényleg meglenne mondjuk az éves 4% osztalék, akkor azért az már most is szemmel látható sokszáz eurót jelentene. A gyereket hamarosan be lehet és kell is vezetni a pénz világába, hát ez lesz az ő játékpénze, és majd minden évben eldöntheti, hogy mire akarja költeni, milyen cégbe / vertikumba visszaforgatni.
-
j0k3r!
senior tag
válasz Thodeus #52673 üzenetére
Daytrading-nél elméletileg ez nem játszik, mert a vétel és eladás ugyanazon a napon történik, tehát az egyenletben ezek "kiütik" egymást. Ott gondolom az adott napi MNB-s árfolyamon átszámolod a veszteséget/nyereséget és kész. Daytrading-el nem foglalkozom, szóval majd kijavít valaki, ha nem igaz, amit írtam
some men just wanna watch the world burn...
-
Thodeus
aktív tag
válasz j0k3r! #52675 üzenetére
Egy nagyobbacska kimutatásnál az gondolom valid elszámolási mód lehet, hogy az adott év összes "sell" orderéből kivonom ugyanígy az összes "buy" ordert. ETÜ esetén.
Illetve év végi nyitott pozíciók esetén azokat még levonni a buy-ból, ha meg van tavalyról áthozott és ebben az évben lezárt, azt meg hozzáadni, plussz esetleges bróker költésgeket elszámolni.
Ha x > 0 akkor nyereség.
Természtesen akkor mindent adott napi árfolyammal számolva.[ Szerkesztve ]
-
tamast
csendes tag
A forintot az RC felületén váltjátok Euróra?
-
nort_on
senior tag
NYESZ-en gondolkodok egészen csendben, ami kb 5-10%-a lenne az éves megtakarításaimnak. Gyorsan végigpörgettem az itteni NYESZ-es hozzászólásokat is. Azt esetleg tudja valaki, hogy az OTP-s spread kb mennyi költség pluszt jelent belső RC-s deviza váltáshoz képest? Ez hiányzik a képletből. :)
20-25 éves távon kinek hogyan jön ki a matek, ki mennyi plusz költséggel számol (az éves számlavezetési (2000 vs 0), vételi (199HUF vs 6,5€), stb díjakon felül) pl egy sima TBSZ-es SXR8-hoz képest?
-
mgoogyi
Topikgazda
válasz concret_hp #52681 üzenetére
Nem írtam olyat, hogy nem fedi le az iparágat.
Az a bajom, hogy az iparág kicsi a világhoz mérten és egy aktuális hype-ot akar meglovagolni.
Vajon ha 3 évente lesz egy új felkapott téma egy új etf-fel, akkor mindenkinek abba kéne fektetni? Főleg miután nagyot emelkedett és jó eséllyel sok benne a túlárazott cucc?
Szerintem meg kell húzni egy határt, ami alá nem érdemes menni divezifikáltságban.
Ezt talán egy szektor szintjére tenném, ott még el tudom képzelni, hogy vki kitart 20 éven keresztül a döntése mellett.
Justetf-en most ilyenek vannak, mint viszonylag új etf-ek:
Hydrogen & Economy
Cybersecurity
Telemedicine & digital health
Video games & esports
Semiconductors
Ezekről mind hasonló a benyomásom. -
MasterMark
titán
MÁK-hoz webkincstáron fizettem be eurót kártyával, az mikor íródik jóvá?
Switch Tax
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz nort_on #52685 üzenetére
Ha a minimum díjbeli eltérést is beleszámítod (BÉTa vs xetra 200 ft vs 6,5 eur) akkor szerintem még meg is fordul a trend, neadj isten még a számlavezetést is ledolgozza, ez nyilván attól függ milyen gyakran mennyit tesz bele az ember, nagyságrendi különbség viszont semmiképp nincs közte.
Így aztán NYESZ eléggé megérős, bármikor átváltható tbsz-é, nem is kell feltétlen kivárni a nyuggerságot.[ Szerkesztve ]
-
Lorden
senior tag
Sziasztok
Nyugdíj előtt álló faterom pár hónapja 3 ingatlant örökölt 85-90m forint értékben.
A jelenlegi befektetési ismereteim addig terjednek ki, hogy veszem a máp-ot a webkincstárban bő éve, a szülőké vagy testvéremé még ennyire se.
Viszont ez az örökség alapvetően fogja meghatározni mind a négyünk életét.
Eléggé tanácstalan vagyok, hogy merre induljak, mivel is kezdjem.
Kiszámoló akadémiát elkezdtem nézni, milyen könyv/videó/tanfolyam ajánlott a következő lépcsőfoknak? -
PredatorZoli
Topikgazda
válasz Lorden #52687 üzenetére
Szia!
Kérdés hogy milyen sorsot szántok neki. Mindhárman kaptok egyet, vagy mindhárom apudé marad és csak segíteni akarsz neki mit csináljon vele.
Neked van már saját ingatlanod? Egyszóval mi a te és testvéred élethelyzete, mert ez befolyásolhatja a hasznosítását az ingatlanoknak.
Kezdetnek szerintem talán legjobb, ha bérbeadjátok őket, közben elkezdtek tanulni a befektetésekről, és a termelt hasznát befektetitek például ETF-ekbe.
Szóbajöhet még az értékesítésük is, de egy összegű nagyobb befektetésről való döntésre valószínűleg még nem álltok készen elmondásod alapján.
Budapesti ingatlanok? -
nort_on
senior tag
válasz PredatorZoli #52686 üzenetére
Köszi!
Évi egyszeri befizetés lenne az adójóváírás kimaxolására, kb százalékosan is hoznám a minimum díjakat, mert lenne külön euró váltás is TBSZ-re. Csak azért kérdeztem, mert ha nincs 0,5-1% körül a különbség a TBSZ javára költségben, akkor érdemes kiszámolni az elköteleződést. :) Igen, még van TBSZ konverzió, de mit nem láttunk még itthon, a NYESZ-es változtatásokban pl 3>10 év, 30>20%, pont ezt a kiskaput hagynák meg hosszútávon? Úgyhogy ezzel inkább nem számolok. :)
[ Szerkesztve ]
-
MasterMark
titán
válasz MasterMark #52684 üzenetére
Tranzakció státusza: Teljesíthető
Ebben áll, de a simplétől már azonnal megkaptam a visszaigazolást, hogy:
Ezúton tájékoztatjuk, hogy a Magyar Államkincstár elektronikus állampapír forgalmazási felületén kezdeményezett tranzakcióját sikeresen rendezte.
Azt hittem ez azonnali lesz.
Switch Tax
-
redwhite78
aktív tag
válasz PredatorZoli #52686 üzenetére
Ez a TBSZ-re átváltás azért egy adózási kiskapu, amit reméljük elfelejtenek bezárni, de ki tudja.
Amúgy ezen most elgondolkodtam.
A NYESZ-re érkezett összeg erejéig az első tranzakció ha jól tudom jutalékmentes. Ezért annak, aki nagy összeget szeretne egyben befektetni, elgondolkodtató NYESZ-re tenni, megvenni belőle a kívánt eszközt jutalékmentesen, majd átalakítani TBSZ számlává a következő évben. (Elvileg ez mehet pár nap különbséggel is, ha év végén történik a NYESZ-re befizetés.)
Ekkor lényegében 20 ezer forintért (adójóváírás 20% kamattal történő visszafizetése) megspórolható lenne bármekkora tranzakciós díj. (Sőt lehet ez sem lenne, mert a NYESZ megszüntetése miatt adójóváírás sem jönne rá, tehát nincs mit visszafizetni)Hol van a hiba a gondolatmenetemben?
never go full retard
-
vnorbi
aktív tag
válasz MasterMark #52690 üzenetére
Hivatalosan 6 munkanap, gyakorlatban inkább 6 naptári nap.
-
nort_on
senior tag
válasz redwhite78 #52691 üzenetére
Jujj, te!
-
PredatorZoli
Topikgazda
válasz redwhite78 #52691 üzenetére
Ha bezárják annak úgy is lesz hangja, lesz pár nap átalakítani tbsz-é. Ráadásul a nyesz szerződésben ez a lehetőség feketén fehéren benne van amit elfogadtál aláírtál, szóval lehet csak az újonnan nyitottakra tudnák kivezetni a kiskaput.
Ersténél pl csak a saját befalapok jutalékmentesek nyeszen, nem tudom hogy rc-nél hogy van ez. -
concret_hp
addikt
-
mgoogyi
Topikgazda
válasz concret_hp #52696 üzenetére
Onnan indult minden, hogy vzozo ebbe szeretne havi rendszerességgel fektetni hosszútávra.
Mit javasolnál neki?
Lehet kicsit elbeszélünk egymás mellett. -
vzozo
senior tag
válasz mgoogyi #52697 üzenetére
Az én meglátásom az, hogy még az ilyen kis lefedettségű ETF-ek is kevésbé kockázatosak, mint egyedi részvényeket válogatni. Nyilván semmi sem versenyezhet egy All Worlddel, ahol ~2000 instrumentum a mögöttes tartalom, és arra fogadsz, hogy minden szipi-szupi, és a világgazdaság az egég fog növekedni.
Viszont egy-egy értelmesebb iparágat / vertikumot lefedő ETF talán érdekes lehet. Az EV nyilván egyre felkapottabb, nyilván hype, de ki tudja hol áll meg? Én már 1000 dolláron sem szálltam be a bitcoinba, pedig milyen jó ötlet lett volna - utólag.
Vagy ott van vmi Clean Energy ETF-em, amit csak "brahiból" vettem. Évikig stagnált egy szinten, már majdnem eladtam mindet, aztán most legutóbb ránéztem és 200%-ot ment a vásárlás óta, hiába volt közben 2020 márciusa. WTF.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest