Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Algol

    senior tag

    válasz csabyka666 #61792 üzenetére

    "Tehát, ha jól értem, a mért értékeknek sem terhelve, sem terheletlenül nem kell stabilan állniuk egy bizonyos értéken, viszont az 5%-os határon belül kell lenniük."

    Ezt pontosítanom kell, mert ez így nem igaz.
    Ha egy táp 12V-os kimenetén terheletlenül 12,5V van és mondjuk 100%-os terhelés mellett csak 11,5V van, akkor az a táp még megfelel az ATX szabványnak, a feszültség beleesik a plusz-mínusz 5%-os sávba. Ez persze nagyon csúnya, egy minőségi tápnál ez a feszültségváltozás sokkal kisebb, de ez nem hathat ki a meghajtott számítógép működésére, annak hibátlanul kell működnie. Feltéve, hogy a kimenő feszültség hullámossága nem haladja meg a 120mV-ot (0,12V), csúcstól-csúcsig mérve. Az 5V és a 3,3V esetében a maximálisan megengedett hullámosság csak 50mV lehet. Ezt nem tudod mérni multiméterrel, ehhez oszcilloszkóp kell. Íme:

    Mondjuk épp a névleges 12V-ra ül rá ez a hullámosság, (itt 32 mV csúcstól-csúcsig), ekkor a feszültség 11,984V-tól 12,016V-ig változik. A feszültség ingadozása egyrészt a táp kapcsolóüzemű működéséből fakad, ez a képen az apró sűrű fogazás, a nagyobb hullámzás meg a 60 Hz-es hálózati tápfeszültség hatása, a kétutas egyenirányítás miatt lett 120 Hz-es jel belőle.

    Tehát ilyen értelemben bizony hogy stabilan kell állniuk a feszültségeknek, de a ritkán fellépő nagy terhelésváltozásokra elmozdulhatnak, a szabvány által kijelölt határokon belül.

    Üdv: Algol

Új hozzászólás Aktív témák