Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tordaitibi

    veterán

    válasz CPT.Pirk #76155 üzenetére

    Igen, [tyukolmotor.mp4]
    Automatikusan kiengedi-bezárja a pipiket, fotoellenállással figyeli a környezeti fényviszonyokat, még soha nem tévedett.
    5 éve múködik, minden volt hozzá a fiókba.
    1 darab 4093, 22 tranyó, mágneses végállások, a motor egy leselejtezett ablakemelő, táp egy tplink AP 12V tápja, a feltekerő egy rossz horgászorsó dobja.

    Igen de Te 20.04-re, énnekem meg 18.04 van és a repo projekt (skilion) 2 éve elárvult. 18.04-re meg csak a májkimiki által leírt módszer létezik. Ubyegon amit ajálott .DEB az meg teljesíthetetlen függőségeket hozott magával, ezért ment is a levesbe.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76157 üzenetére

    "gazából amiatt említettem ezt, mert ha semmiképpen nem tudja valaki felrakni a klienst, csak nem döglik bele, ha használja böngészőből"

    Nekem az eddigi 20 éves számítástechnikai múltam, vagyis ami fontos, az jelen pillanatban 27GB.
    Ez fent van a Megasyncen, ami ingyenes 50 gigáig.
    Ami a legfontosabb 4,7Gb az fennt van Onedriven is. Nem csak az a mappa amit képernyőfotóztam, hanem ami tényleg fontos.
    Pl. a 15 éve használt portable mailkliensem, kb. 300 fénykép, néhány archív videó, titkosított konténerbe az összes jelszavam és ilyesmi.

    Nem tudok elképzelni kényelmesebb megoldást mint egy telepítés után Megasync, Onedrive, Google, bejelentkezek és ott a gépen mindenem.
    És ha bármit hozzáadok, beleírok, az abban a pillanatban mentve van.
    Számomra ez a legkényelmesebb, és a legbiztonságosabb. Háttér hdd meggübbedhet, a mentési vinyó leeshet a polcról, de annak a valószínűsége hogy a 3 legnagyobb felhőszolgáltató egyszere adja be a kulcsot, ez 0%.
    Vagyis de, lehetséges de akkor meg már tökmindegy mert a Skynet életre kelt és épp világvége van.




  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76163 üzenetére

    Köszönöm a figyelmeztetést.
    Valamit szögezzünk le és ebben szerintem teljesen egyet fogunk érteni, egy felhő alapú tárolás mindig is bizalom kérdése volt.
    Ezen az alapon senki ne töltsön fel semmit sehova mert hozzáférhetnek, feltörhetik a szervert, leállhat a szerver, tönkremehet a szolgáltató, elveszhetnek vagy ellophatják az adatokat.
    Ezek bármelyik szolgáltatónál megtörténhetnek, 100% garancia nincs.
    Legfeljebb a túl csábító ajánlatok mögött nyilvánvalóan az áll, mint már többször is megtörtént hogy mézesmadzag, 1-2 évig gyűjtögetik a felhasználókat majd "kirabolják" őket.
    De ez nem csak itt, pl. volt nagy port felvert ingyenes dns szolgáltató, mailszolgáltató balhé is nem is egy.
    Az összes közöségi oldal is csak bizalmi alapon működhet, ha nem akkor 1 tagja se lenne.

    Azzal az igényeddel végképp nem értek egyet hogy nem realtime a szinkron, épp ez (is) a lényege.
    Pl. csinálok egy képet/videót a telefonnal, mindenféle wifi meg smb megosztás meg usb kábel vacakolás nélkül 3 másodperc múlva ott a kép a számítógépemen, szerkeszthetem, forgathatom paintolhatom, csomót köthetek rá, 3 kattintással megoszthatom a linkjét, vagy megoszthatom csak azzal, azokkal akikkel én akarom stb.

    Vagy mint a melóhelyemen a jelenléti ívek és egyéb doksik.
    Minden kollégámat sikerült kb. 3 perc alatt rátanítani hogy papírok meg cetlik, fecnik helyett a telefonjukon vagy a számítógépükön írják a jelenléti íveket, gépkocsi kötségtérítést stb. és az összes ilyen doksit.
    És mindegy hogy a kollégák épp mellettem dolgoznak 10 méterre vagy Nyíregyházán, hó végén otthon vagy épp hol vagyok bármelyik melóhelyen, ott a pc-n ellenőrzöm, ha kell kozmetikázom, egy fazonra hozom és már köpi is ki a nyomtató, lehet leadni.

    Ennél praktikusabbat el nem tudok képzelni.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz milan26 #76171 üzenetére

    A saját felhő a saját nagyszobába szokott fizikailag lenni.
    Ha egy villámcsapás viszi a pc-t, meg a mellette lévő nas-t akkor ennek így értelme nulla. és adatmegmaradás is nulla.
    Beruházásba és villanyszámlába meg egyáltalán nem nulla, egy nas, hdd (k), esetleges dyndns előfizetés még hozzájön, habár a nasok gyártói ezt általában biztosítják.
    Mi a garancia hogy nem pofázik haza a nas..?

    Nemrég mértem fogyasztást, Synology, 2darab 3,5" HDD, 14-18W.
    Ez egy évbe 130-150kWh. Ez nekem másfél havi villanyom.

    Háát.... Maradok a Megán.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76174 üzenetére

    Tudod Uby én 14 éves korom óta, 42 éve foglalkozok erősárammal, ez a szakmám.
    Ez természetesen semmit nem jelent mert ettől lehetek tökhülye is hozzá, de talán nem így van.
    Az a baj a villámmal hogy nehezen lehet kiszámítani a hatását.
    Félre ne érts, itt most nem kiselőadást akarnék tartani, próbálok rövid lenni, akit ez a téma nem érdekel az ugorja át, annak TLDR.

    Van a villám. Beüt, lecsap, ami a fő villámcsatornába van ott pusztulás, kettévágott 100 éves fa, kémény, mindegy.
    De ezen, és a hőhatáson kívül egy tanyán más problémát nem okoz, hacsak nem alatta állsz vagy fel nem gyújtja a házat.
    Emberek túléltek közvetlen villámcsapást, a skin-effektus miatt a nagyfeszültség kívül, a test felületén halad, a megégett bőr nem kellemes de esetleg túlélhető.
    Namost a modern városi épületeken mi van, igen villámhárító van.Egy drót a házfalon le a földbe.
    Szépen teszi is a dolgát, több 10-100kA azaz 100ezer amper is folyhat igen rövid ideig, ezt levezeti a földbe.
    Mindenki tanulta fizikába és elektrotechika órán hogy ha tekercsba mágnest mozgatsz, az feszültséget indukál, és fordítva, ha a tekercsbe áramot vezetünk akkor a mágnes mozog.
    Ergo az áramnak mágneses hatása is van.

    Mivel itt szinte felfoghatatlan nagyságú áram folyik, a villámhárító, bár nem tűnik tekercsnek pedig az, 1 menetes tekercs.
    Miközben a villámáram áthalad rajta, pillanatra hatalmas mágneses teret generál maga körül.
    Ha ebbe a mágneses térbe a házon belül bármi beleér, legyen az vízcső a falba, fűtéscső, fém fürdőkád, akár egy fém polc a falon, hálózati vagy LAN vagy kábel TV vezeték vagy bármilyen vezető, akkor abban bár igen rövid időre de több 1000-10.000voltos feszültségtüske indukálódik.
    Ezt nevezzük másodlaogos hatásnak és ez az ami olyan mint az asszony válás után, mindent visz. Ami az útjába kerül.

    És ez ellen bár elviekben lehetséges védekezni, a gyakorlatban mégis nehéz 100% védelmet kiépíteni mert minimum 3 lépcső kell.
    Villanyóraradobozba védelem, a fogyasztó táplálásnál védelem és magába a fogyasztóba is és így a több lépcső képes megbirkózni a hatalma stüske levezetésével.

    És az egésznek alapfeltétele, hogy egyáltalán működjön, az épületen kívüli-belüli elektromos rendszer, a betáp, a kötések, a nullavezetők, védővezetők, EPH kötések, földszondák kifogástalan állapota.
    Ez sem mindenhol teljesül, pl. 1960-ba épült ingatlan, enyhén oxidos kötések, vékony, esetleg alu vezetékek, elrohadt földelőszonda stb.

    A védelmek a saját haláluk által védenek, a bennük lévő alkatrész veszi fel a feszültségtranzienst és el is halálozik azaz mégegyszer már nem lesz képes védeni. Csak ezt a tulaj sokszor nem tudja, biztonságos tévhitbe ringatja magát,
    nade kérem nekem a sarki piacon 500 forintért vett villámvédős hosszabbítóm van. Ja.
    És ki az aki egy közeli villámcsapás után a villanyóradobozba túlfesz. levezetőt cserél, vagy kicseréli a védős hosszabbítóját..?
    Szerintem senki.

    Bocs a full offért és a hosszúért.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz jochen #76194 üzenetére

    Mint forumon is jeleztek a hasonlo problemat, nekem az Ubuntu a tegnapi frissitesnel:
    A tárolóinformációk letöltése meghiúsult
    Ellenőrizze internetkapcsolatát
    uzenetet irt ki, ma meg siman frissitett.
    Bar nem ide tartozik de 2 napig halott volt a Weather app is, nem talalt idojarasszervert, nem egyedi hiba volt mert 3 egymastol 20 kilometerre levo gepen is jelentkezett. Aztan megjavult.
    Ha nalad napok ota van akkor termeszetesen mas a hiba.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz májkimiki #76221 üzenetére

    Nem, ha nincs bedugva bootnál a pen akkor nincs hang.
    Lehet orbitális marhaságot írok, nem lehet hogy a laptopba nem pci hanem usb-s a beépített hangkártya, és ha ha azon kívül semmi nem lóg az usb-n, akkor nem is aktiválja? Az usb-t.
    Ki kéne próbálni mással, usb-s egérrel, másik pendrivével bootolni, mit csinál.
    Vagy BIOS-t nézegetni, hátha kibukik valam audiocard beállíás ami pont nem jó.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz kawaclipse #76239 üzenetére

    Felmegy a W10 kikapcsolt Secure Boot mellett is, lehet nem efi hanam legacy módba, ha nincs a laptopba 2 teránál nagyobb hdd akkor Mbr/legacy. Nálam így felment pedig full uefi a bios, a secure boot kikapcsolva.
    Annyira fontos ez a funkció?
    Nem lehet semmit állítani a biosba?
    Bootválasztó se jön fel ha bedugod a pendrivot, általában F11 vagy ilyesmi bill.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    Megakadtam.
    Telepítenék egy Linuxot, arra az ssd-re amin már több is volt, és a telepítő a partíció létrehozásánál hibaüzenettel kilép.
    Kisebb (másfél órai) fejtöréssel rájöttem hogy a telepítőnek igaza van mert a partíciós tábla MSDOS, azaz MBR, és valahonnan keveredett rá egy 1Mb partíció, így én most az 5. partíciót akartam létrehozni elsődlegesként, azt meg ugye nem lehet csak négyet.
    Hogy honnan keveredett oda az 1MB unallocated partíció, arról halvány fogalmam sincs, az sda1 és az sda2 közé, de így el se lehet tüntetni, nem engedi törölni.
    A lemezről kb. 6-7 hónapja töröltem az akkori Debiant, a partíció törlésével és azóta nem volt piszkálva csak a W10 van róla indítva, ahogy évek óta.
    Az Ubuntu az egy másik ssd-n van és grub sincs, bios F11-el választok a win és az Ubuntu között.
    Ilyenkor hogyan tovább?

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76306 üzenetére

    Oké.
    Akkor eddig hogyan tudtam az ssd végén lévő unallocate helyre vagy 5 Linuxot telepíteni eddig?
    Elsődleges, nem logikai partíciót csináltam nekik az biztos.
    Eddig hogyen sikerült, ha az 1MB az nem számít bele a 4-be?
    Vagy, máshogyan fogalmazva, akkor a mostani, délután megkísérelt telepítés mi miatt ment hibára? Csak amiatt hogy nem lehet mégegy elsődleges partícit csinálni az ssd-re.
    Nem tudom találok-e 1 évvel ezelőtti mentett képet, szerinem nem, de azon biztos hogy nem volt az sda1 és az sda2 közöztt egy unallocated.
    Az zavar be, meg is tudom formázni mint elsődleges partíciót, most próbáltam ki.
    De törölni nem tudom.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76308 üzenetére

    Ha rosszul fogalmazok, és Te is tudod hogy mit szeretnék mondani, akkor...,
    Az unallocated helyet megformáztattam a telepítővel ext4-re, így jó?
    Miért azonnal a "nics ismereted" szavakat kell használni?
    Tényleg nincs, 20 éve partícionálok lemezeket, a hőskorba xp alá alignáltam is egy rakás ssd-t, mert az nem nem ismerte fel még hogy ssd és a szokásos 32 256 byte helyet hagyta az mbr-nek. Az meg ssd-n minden csak nem jó a blokkok mérete miatt.
    igen tudom mi az partíció eltolás és kb. tisztába vagyok a partíció és a fájlrendszer kifejezésekkel, sőt nem átallottam belemélyedni az efi és a gpt rejtelneibe sem.

    Most bebootoltam az Ubuntuba és a az alól a Gparted szó nélkül megcsinálta a maradék helyet exr4 elsődleges prtícióra.
    A Manjaro telepítője meg belehal.
    Ez a dilemmám.
    A képernyőképen látszik hogy elsődleges, nem logikai. Win kiírja.
    Visont ez meg nem mutatja a 1-2 közötti 1MB prtíciót.
    Azt tudok csináltatni a Manjaro teleepítőjével, elsődlegest meg nem.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76310 üzenetére

    Az Ubuntu alól létrehozott partícióra szépen simán települt a Manjaro, és az első bootnál kernel pánikkal szépen meg is halt szegényke.
    Nincs kizárva hogy én rontottam el valamit, több helyen olvastam hogy a Manjaro grub nem szereti a másik grubokat, ezért a
    "Ne telepítsen rendszerbetöltőt" opciót választottam.
    Telepítés szépen lefutott, Ubuntuba bebootol,
    os-prober majd update-grub, meg is találta és be is tette a sorba a Manjarot.
    Majd az indításnál kernel panic.
    Ha rosszul csináltam, ne toljatok le nagyon, valahogy biztos ki lehet korrigálni.

    Ma már nem molyolok vele, holnap meg jön a Mikulás :) majd hétfőn nekifutok a segítségetekkel. Egyedül úgyse menne.

    Nem mazochizmusból akartam felpakolni egy Manjarot,
    2 ismerősömnek is ajánlottam és hoszú ideje használják csak néha megakadnak és akkor jó lenne ha a konkrét OS előttem lenne, könnyebben menne a távsegítség.
    Alap rendszernek mard a betonstabil ubuntu, mindennapi használatra.
    Valamint izgat hogy a sok-sok szívás után atomstabilan működő Ubuntu a csodaszer, vagy történt valami a gépemmel és a Manjaro is stabil lesz. Bár ez tényleg érdekes lenne a kalandjaim után.
    De kíváncsi vagyok, komolyan.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz cigam #76325 üzenetére

    Ebben igazad van, viszont ami engem megzavart, vagyis affelé terelt hogy az sda1-sda2 közötti "valami" is beleszámíthat a partíciók számába az az hogy a Manjaro telepítő nem tudott létrehozni elsődlegest, és ezután átmentem Winbe és annak a lemezkezelője sem.
    Az csakis logikait csinált a végén lévő 41,95 gigára, elsődlegest nem volt hajlandó.
    Miután ezek affelé vezették amatőr gondolataimat hogy akkor ezekszerint az 1MiB is valamiféle partíciónak számíthat.
    Majd ezt elvetettem mert az Ubuntu alól a Gparted meg simán megcsinálta az elsődlegest, amire ezekután már települt a Manjaro.

    Viszont a mai napig nem értem hogy a Manjaro telepítő (nem tudom csak tippelem hogy az is Gpartedet használ..? ) és a Windows is csakis kizárólag kiterjesztett partíciót és azon egy logikait akart, az Ubi meg a primaryt meg tudta csinálni.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76328 üzenetére

    "Szerencsére :F a konkrét hibaüzenettől folyamatosan megkímélsz bennünket és helyette saját következtetéseket írod csak le,"

    Teljesen igazad van, annyi a mentségem hogy a szóbanforgó pc-től 3 napja 21 kilométerre tartózkodok fizikailag, így nehéz :) ,
    ezt le is írtam hogy hétfőn, azaz ma este leszek a pc-vel egy légtérben.
    Este tudom nektek mutatni a konkrét hibaüzenetet, és este tudom kipróbálni az ajánlott megoldást, a grub telepítését a Manjaro partíciójára.

    Elvi síkú érdeklődésem, amit nem értek.
    A telepítő ugye felajánl 3 opciót.
    Rendszerindító telepítése a meghajtó gyökerébe,
    rendszerindító telepítése a linuxos partícióra,
    és ne telepítsen rendszerindítót.
    Én ez utóbbit választottam.
    Ez utóbbi esetben hogyan indul el a telepített rendszer?
    Nem vagyok teljesen tisztába egy Linux rendszer bootolásánál lezajló folyamatokkal (win és android alatt igen), megköszönném ha valaki felvilágosítna erről.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76331 üzenetére

    "Ebben az esetben nincs rendszerindító, értelemszerűen semmi nem fogja indítani a rendszert! Ha viszont más meglévő rendszert indítva annak a GRUB-ja frissítésre kerül, akkor betallózza ezt a rendszert is és onnan már fog indulni"

    Pontosan ezt tettem, és utána a már meglévő Ubuntut indítva, terminálba lefuttatva az os-prober parancsot, meg is találta a Manjarot,
    "Megtalált Manjaro Linux sda4"
    Ezután update-grub, reboot, máris megjelent a Manjaro az indító választóképernyőbe.
    Manjaro indít, és kernel panic.

    Ennek lehet semmi köze a rendszerindítóhoz, mivel az elindítja a Manjarot.
    Este befotózom a kernel panic üzenetet.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76335 üzenetére

    Tökéletes!

    Ez volt a megoldás,
    initrd /boot/intel-ucode.img /boot/initramfs-5.6-x86_64.img
    Köszönöm mindenkinek a segítségeket.

    Még egy kérdés, csak úgy kíváncsiságból.
    Bebootolt a Manjaro, semmi net nem volt neki, még be sem pötyögtem a wireless passwordot, lankábelnek a közelébe se volt és máris közölte hogy 457 csomag vár frissítésre:
    Ezt netkepcsolat nélkül honnan tudta ilyen pontosan...? :F

  • tordaitibi

    veterán

    Talán kicsit off de sok olyan avatart látok itt amit a Manjaro topikba is.

    Előbb ujjongtam hogy szépen bebootolt végre, ráengedtem a frissítéseket és közbe magára kellett hagynom a gépet félórára.
    Visszaérve ez a kép fogadott, ilyet én életembe nem láttam:

    Mi vaan? Semmire nem reagált, egérre se meg az alsó back the running sessionra se.
    Visszatérni nem engedett a sessionhoz, a másik opció ismerős, kidob a konzolba.
    Na itt nyomtam ki a szemét a kapcsolós konnektornak.
    Újra elindítva, közölte hogy minden naprakész, én meg minden létező dolgot kikapcsoltam benne ami képernyővédővel, energiaellátással és felfüggesztéssel-zárolással kapcsolatos.
    Így is marad, amúgy is csak akkor lesz indítva ha Manjarós problémát kell távsegítenem.

    De mi ez a képernyő?

  • tordaitibi

    veterán

    válasz CPT.Pirk #76353 üzenetére

    Valóban nem sűrűn jelentkező hiba lehet, de tudod hogy én vagyok az állatorvosi ló akinél ha valami a világon előfordulhat hiba, na az nálam tuti be is következik. :) Mint ez is.
    Komolyan fontolgatom hogy insidernek jelentkezek, ami hiba nálam nem jelentkezik, az nincs is.

    Köszi az infót. Szerencsére amit a linkelt oldalon olvastam, a frissítés megölte a manjaróját a kérdezőnek, az nálam nincs.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76358 üzenetére

    Lock screenre reagálva, és felfüggesztés és társaira.

    Annak mi értelme van, hogy pl. nálam automatrikus a bootnál a bejelentkezés, de a rendszer ezt nem veszi észre, mivel képernővédőből és felfüggesztésből visszajövet kéri a jelszót, sőt ki-be jelentkezésnél, felhasználóváltásnál is, ha csak 1 van akkor is.
    Aminek értelme nulla, mivelhogy ha ilyenkor bárki kihúzza a konnektorból, majd a bekapcs. gombbal elindítja akkor minden jelszó nélkül feláll az OS.

    Érted, mit szeretnék kérdezni? Minek ez hercehurca hogy 3-4 helyen kell ezeket kikapcsolgatni meg beállítani, ha amúgy meg nincs jelszókérés?

  • tordaitibi

    veterán

    válasz Falcon75 #76404 üzenetére

    En SmPlayer parti vagyok, ami semmit nem jelent. Mindegyik lejatszoba be lehet egy vagon parametert allitani, nekem nem mindig felelt meg a telepiteskori sajat beallitasa, proci az egekbe, kepkocka eldobasok, lassitott felvetelszeru lejatszas.
    Smplayerbe a kimenet atallitasa, a hardveres dekodolo vaapi (Intel soc), H264 szalak minimum 2, es meg par finomhangolas mert nem mindig volt normalis osd vagy nem mukodott a szoftveres feny, kontraszt allitas stb.
    Ezekutan FHD hevc videofolyam tokeletesen, 20% alatti procival fut.
    4K- t nem probaltam, egy 1920x1080 felbontasu monitornal nem talaltam ertelmet, 4K megjelenito meg nincs a kornyekemen mutatoba sem. Elvileg a vasaim vinnek de nem tudom kiprobalni.
    Volt hogy ezen buveszkedesek dacara sem lett jo, a kompozitor kikapcsolasa segitett nemely disztrok alatt.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz ubyegon2 #76427 üzenetére

    Tényleg nem belevau mert láma és amatőr vagyok, ritkán is segítek mert ugye tudásom sekélyes.
    De azt biztosan tudom mik az Arch előnyei.
    Nem a Manjaroé és nem a KDE felületé mert jelenleg Ubuntu alatt használok KDE-t és egy vagon funkció hiányzik belőle, ami az Arch KDE alatt megvan.

    Mivel antiterminálos GUI párti vagyok és pár disztrót kipróbáltam, az tuti hogy a beállítások arzenálja érhető el kattintgatásokkal.
    Az is igaz hogy emiatt el lehet veszni a beállítások kilométeres menüjébe meg az almenükbe, és sokszor antilogikus.

    Ami verhetetlen, és ez szó szerint értendő, az a szoftverválaszték és annak pofonegyszerű megoldása.
    Ami nincs fennt aur-ba az nincs is, az nem létezik semmilyen ppa-ba sem. Nem találtam olyan szoftvert arch alatt amivel nyűglődni kellett volna, ppa felvétele, uodate upgrade és társai.
    Beírim a szoftvertelepítőb, rákkatintok, települ, kész.

    És betyárosan naprakész minden.
    Az összes többi disztróba gyakran fényévekkel, 2-3 verzióval el van maradva a tárolók tartalma.
    Ennek a számonra legpregnánsabb bizonyítéka az SmPlayer.
    Én ezt használom YT. videókat streamelni, így reklám mentes és a megszokott funkciók, egérgörgős hangerő, kényelmes belepörgetés, az összes gyorsgombom, képarány váltás, fényerőszabályzás, osd stb. mind működik.
    A YT api mizériája miatt 1-2 havonta beborul a lejátszás.
    Ilyenkor hiába nyomkodom a szoftverkezelőt mert a tárolóba 2-3 verzióval régebbi változat van, ilyenkor felmászok a webhelyre, letöltöm a .debet és frissítek.
    Ez Arch alatt magától megtörténik 2-3 órán belül, max. fél nap.
    És ez mindenre igaz.

    Valamint full rolling (ami sokszor az emberek agyára is mehet, szinte naponta nyavajog a frissítéskezelő),
    én jelenleg ismert okok miatt Ubuntu18.04-et használok de már most érzem hogy szűnik a támogatása és sok szoftvert nyögvenyelve vagy sehogy nem tudok telepíteni se frissíteni, magát az Ubuntut csak újratelepítéssel. Amitől érthetően parázok.

    És az archWikinél részletesebb, szájbarágósabb oldalt én még nem láttam, ha megerőltetem magam még én is elmegyek fordítóval rajta ha végképp megakadok valamin.

    Érződik az egész koncepció mögött a friss, fiatalos lendület, a sok-sok beletett munkaóra, a lelkesedés amivel a csapat támogatja a rendszert, az összes többit én olyan öregurasnak találom pedig lassan 60 leszek.

  • tordaitibi

    veterán

    Talán, sőt biztosan off mert szerintem nem Linux hiba, de itt sokan vagyunk, hátha valaki tud megoldást.
    AMD A4-5000 APU mini pc, nincs csak 1 darab natív sata portja.
    Azon fityeg a rendszer 128GB ssd, az 1TB háttér hdd meg usb-n lóg, teljesen jól működik a megoldás.
    Viszont mikor leállítom a gépet, az usb hubon világít a piros led, és a háttér hdd addig pörög üresbe míg ki nem húzom a pc-t a konnektorból.
    Emiatt kellett egy kapcsolós elosztó, kipróbáltam, órák múlva is megy a hdd.
    A biosba kéne szerintem ezt valahogy beállítani de a bios Power fül ennyi, ami a képen látható.
    Van megoldás erre, ha a gép leáll, elvegye az usb tápfeszültséget?

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz májkimiki #76442 üzenetére

    A sötét múlt néha felszínre tör... :D
    Lecsatoltam a lemezt, ezzel azt értem el hogy Kubuntu kartárs kb. 2 percig állt le, gondolom keresgélte a lemezt mert bár usb-s de egy csomó mentési és egyéb útvonal mutat a lemezre és automatikusan csatolódik indulásnál.

    mefistofeles , és growler ,
    a deep sleep 2 almenüvel rendelkezik egy disable és egy enable.
    Nem mertem enable állásba tenni, lelki szemeim előtt már egy olyan mélyen alvó pc lebegett amit már fel sem lehet ébreszteni, esetleg a 3-4. álom az álomba szinten lesz mint az Inception-ba. :)

    De rányomtam hogy Enable, boot, majd leállítás és lőn csoda, minden szeme kialszik a gépnek, a csatlakoztatott usb hub is elalszik és szépen leáll a külső hdd is.

    Köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz mtomi95 #76455 üzenetére

    Beállítások-->Billentyúzet és egér-->Egérgörgő funkciók.

    Nálam azért van több kipipálva mert az előző Egér lapon be lehet állítani hogy a középső gomb váltsa ezeket a funkciókat.
    Vagyis váltogatni lehet a görgő kattintásokkal a tekerés, hangerő és méretezés között.

    Mint szinte mindegyik mai modern mediaplayert, a végletekig lehet konfigolni, saját igény szerint testreszabni, gyorsgombozni, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    Ha mar errol megy az eszmecsere (khm, nevezzuk ennek a kibontakozo disztroforradalmat).
    Valaki magyarazza al nekem, mert meg nem vilagos, hogy mi is az elteres a vezeto par valtozat kozott?
    Mint laikus, ugy latom hogy a kernelek gyakorlatilag egyformak.
    A kinezetet nem a disztro hanem a DE hatarozza meg, amig valaki nem inditja el a csomagkezelot vagy nem nezi a bootkepernyot vagy nem ker egy rendszerinfot, addig pl. egy Debian, Mint, Arch alapon futo KDE vagy Cinna, Xfc egy laikusnak megkulonboztethetetlen.

    Amibe en az elterest latom, az a csomagkezeles es a frissitesi, szoftverforras lehetosegek.
    Lehet rosszul latom, en igy latom.
    Ha tevedek, tenyleg nagy koszonettel fogadnam a felvilagositast, miben is ternek el pregnansan a disztribuciok.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz cigam #76504 üzenetére

    Ezt aláírom.
    Uby szerintem nem futott bele még nálam is egységsugarúbb userbe.
    Ahol bizony nagyon nagy segítség live pendrive, konzol, chroot és egyéb nyalánkságok nélkül visszaállni a tegnapi állapotra, mindezt esetleg kis távsegítséggel telefonon 2 perc alatt, vagy bootmenübe választhatóan, automatizálva.
    és most mindegy hogy a hiba az user, vagy az os miatt következett be.

    Kína vitához,
    mindenki ezt csinálja, kisebb-nagyobb szinten.
    Samu, Sony, Xiaomi, Huawei etc. , regisztrálj, csatlakozz, ments felhőbe, szikronizálj, még egy mezei fotó app is már mentegetne valahova a nagyvilágba.
    Böngészők szinkronizálnak, minden mindennel szinkronizál, kapcsolatba van.

    És a nagyok, Redmond, Gugli, FB, stb.
    A mobilszolgáltatóknál megvannak a 10 éves sms-ek.
    Talán a Viber meg a Megasync ami nem fér hozzá a cuccaidhoz. (Már a Drobox se de nem is olyan régen vezették be ezt)
    A Mega már a fájlt is a te kulcsoddal titkosítve lövi fel, a Viber meg végponti titkosítást használ, nemhinném hogy visszafejtik a szerveren.
    Meg talán a Onedrive.
    Meg persze a fizetős üzleti felhőtárhelyek de most user szintről beszélek.

    Micsoda balhék voltak egy egyszerű dyndns szolgáltatásból már többször.
    Akkor..? Nem mindegy?

    Kikerülhetetlen, ellenszere csak a te kezedben van.
    Nálam Andridon custom rom,
    PC-n megfelelően kordába tartott Windows, (és Linux)
    ésszerűen használt Google szolgáltatások, odafigyelve böngészgetés, stb. stb.

    Pedig járok rendesen filmletöltő és pornó helyeken is és a leg-leg, a Facebook is játszik.
    Ugyanaz a mailom van 10enpár éve.
    Üres a spam mappám.
    Nincsenek Google előzényeim, sem Youtube, se Maps, sem semmi.

    Miért is? Talán mert bár sokat használok mai, modern szolgáltatásokat, némi minimális odafigyeléssel teszem ezt.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz cigam #76523 üzenetére

    Nincs.

    2014 végétől vagyok regisztrált tag itt, nem hinném hogy én írtam a bejegyzést.
    Hacsak nem máshol, másik fórumba, nem emlékszek.
    Fennt vagyok sok szakmai műszaki fórumon, nyílt és zárt is van közöttük.

    Értem amit mondasz, és ezzel szöges ellenétben állhat amit most leírok.
    Nyílt ember vagyok, ezt pl. a nicknevemből se nehéz kihámozni.
    Valahogy mégis sikerült a 20 éves számítástechnikai múltam ellenére valamiféle diszkréciót, intimitást megőriznem.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz #68216320 #76558 üzenetére

    Hát még engem hogy meglepett amikor KDE alat telepítettem egy másik vágólap alkalmazást, és a gyárit ununstalláltam.
    Szólt vagy 3x és hosszú listát is kiírt hogy mit távolít el, mondom neki oké, csináld, ez csak egy vágólap kezelő.
    És elvitte a 3/4 Plasmát magával+az összes gui themest.
    Ezzel a következő bootnál szembesültem, maradt 1 darab konzolom.
    Izgis volt tekefonról átpötyögni a kb. 25 sort.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz #68216320 #76572 üzenetére

    Miért nem használod a ddccontrol-t, amelyik disztrók alatt nem meg a fényerő?
    Az nem a gammmával játszadozik hanem hardveresen a monitor backlight ledeket szabályozza. Emellett természetesen a kontrasztot, stb.
    Mintha a monitor gombjait nyomkodnád csak nem kell menübe mászkálni és nyomogatni hanem gui alól. csúszkákkal megy minden.
    Gombozni is lehet, bill.kombinációval vezérelni, bár ez nem a legegyszerúbb de ha nekem sikerült a szkripteket megírni, akkor neked se lesz nehéz.
    Nálam sötétbe a legkisebben a 24" monitor beéri 12-14 watt fogyasztással így.
    Hajrá zöldülés. :) Ha ez is kevés, nálam igen, akkor KDE alá a brighty kisalkalmazás még, a panelra kiül az ikonja, ráállva az egérkurzorral, a görgővel lehet a fényerőt, pardon a gammát szabályozni.

    Én még egy disztróval se találkoztam ami tudta volna a fényerőt szabályozni az Intel N3150 soc alatt magától, próbáltam az acpi backlight intel, stb. kernel kapcsolókat de sikertelenül.
    Ezért ástam bele ennyire magam külső appokba és használatukba.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz CPT.Pirk #76634 üzenetére

    Nem szoktam logokat nézegetni, kedvet kaptam :)
    Van egy jópár nyűgje, ami nekem kb. kínai-óhéber nyelv keveréke.
    A rendszer hibátlanul működik, de érdekelne mi baja van szerinte.
    Ha valaki segítene kiokoskodni, mik ezek a hibák, esetleg hogyan lehet valamit tenni hogy megszűnjenek, azt megköszönném.
    [link]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz Falcon75 #76640 üzenetére

    Pen kiválasztásánál mbr/uefi mód nincs elkeverve?
    Nekem telepítésnél 2x jelenik meg a választómenübe, a sima az az mbr, az uefi előtagos értelemszerűen az efi telepítőt indítja.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz I02S3F #76644 üzenetére

    Magam is hasonlón gondolom,
    engem egyébként ez az egy sor zavar, nem tudom miért, talán megérzés, mivel nem tudom mi a baja:

    dec 22 17:16:38 TibiXubuntu kernel: [drm:intel_pipe_update_end [i915]] *ERROR* Atomic update failure on pipe A (start=133840 end=133841) time 319 us, min 107

    Ezt a hibaüzenetet több log is jegyzi.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz májkimiki #76646 üzenetére

    Köszönöm a linket.
    A linken linkelt megoldásoknál már az elején elvesztem, kernel paramétereket, GUc I915 firmware engedélyezését, da akkor meg lassulhat, meg nekem olyan fájlom nincs is amit a említ,
    /etc/modprobe.d/i915.conf
    meg egyebeket írogatnak, sajnos nem konkrétan csak említik, asszem hagyom így.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz anorche1 #76663 üzenetére

    Én egy félprofi (na jó, negyed profi :) de nagyon szép hangú) bkercso-féle kisdac-ot használok régóta, itt van az emberke a fórumokon, ő építgeti a cuccokat és tőle vettem.
    Minden os eddig csípőből lekezelte.
    Wolfson DAC ic-s, de mint a topikgazda is írta, ezek 99%-ban plug&play eszközök.

  • tordaitibi

    veterán

    Szeretnék készíteni egy olyan pendrivot ami bár live, valamelyik Linux lesz az áldozat (Win alatt a WinToGo ilyen) amit elindítok, molyolok vele és mindent elmenteget a saját pendrivére.
    Vagyis egy portable live lenne.
    Valahol olvastam, vagy itt vagy valamelyik linuxos fórumon hogyan kell de nem találom.
    A pendrive bírni fogja mert nem pen hanem egy usb3-m2 átalakító azaz egy 128GB m2 ssd lesz az alany.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz csixy #76695 üzenetére

    És growler,
    egy univerzális mentős, bármelyik gépbe bedugom, ott a rendszerem szerűséget szeretnék csinálni.
    Rajta a megszokott teszt és egyéb apró programjaim.
    Pc-m a zsebemben féleség.
    Azt nem tudom ha megcsinálom pl. Intelen, és átviszem a haverhoz akinek AMD-s a laptopja, ott is feláll és működik?

    Ez lenne a cél. Ha meg feltelepítem a penre, em biztos hogy másik gépen feláll, vagy roszul tudom? Ilyenkor kéne a live rendszer hardverfelderítése és az akkor épp a géphez passzoló rendszer betöltése, nem tudom hogy írjam le máshogy.

  • tordaitibi

    veterán

    Valami nem kerek a lemezkezelésemnél.

    Tegnap előtt este Ubuntu indít, gyanús jelek, hiányzik a fél gép.
    Konkrétan az ADAT_1TB háttértárolóm. Ez a label, a címke, ADAT_1TB.
    Mivel nekem a /home szinte üres,
    minden, a letöltések, böngészők mentései, a képkezelő szoftverek, videoletöltők, a Helyek összes elérési útja erre mutat, ezért gyakorlatilag megmaradt az alap os.
    Nézem, megvan a hiba. A /media/tibi/ alá csatolódik az összes másod partícióm, szám szerint 6 darab.
    És itt létrejött egy plusz csatolási pont, ADAT_1TB1 néven.
    Ez alá szépen fel is csatolta az eredeti ADAT_1TB partíciót, csak ugye ez nem az amire minden mutat mert hozzátett egy egyest.
    És ott volt az eredeti nevű ADAT_1TB is, érdekes módon tartalma nulla, belelépni nem tudok, azt írja a root tulajdona, üres könyvtár.
    Emiatt csatolta az 1-es sorszámmal kínjába mert már volt ott egy ilyen bejegyzés.
    De ha nincs jelen fizikailag az adathordozó, akkor hogy lehet ott a neve..?
    Ezt vajon hogy a fenébe csinálta...?
    A gép ki volt kapcsolva, én állítottam le reggel, az esti bekapcsoláskor már a leírt hibát produkálta.
    Gondoltam esetleg cserélhető meghajtó, pendrive de az meg 2 hete volt utoljára a gépbe dugva és a label az még közelítőleg sem ez. hanem Ventoy.
    Emelt joggal töröltem a fantom ADAT_1TB könyvtárat, reboot és helyreállt a rend.

    A másik, ami nem tudom köthető-e ehhez.
    Csináltam ezen a gépen, nevezzük Linux1-nek, egy Ventoy pendrájvot 2 hete.
    (erre több OS-t lehet felmásolni, Windowst, akárhány Linuxot és a bootnál választható hogy melyiket akarom telepíteni, vagy melyiket indítom live módba stb. szerintem roppant praktikus ha valaki többféle os-t telepítget ismerősöknek)
    Ez egy 128GB pendrive.
    Ezen, a Linux1 gépen csináltam 2 hete és ma reggel egy másik gépen, nevezzük Linux2-nek rámásoltam egy fájlt, gond nélkül. Exfat egyébként a fájlrendszer.
    Majd most délután visszadugtam abba a gépbe amelyikkel létrehoztam az egészet.
    És nem lehet csatolni. Semmit nem lehet vele csinálni.

    Hibaüzenet:
    "Hiba történt „Gyökérkönyvtár” elérése közben
    A kért művelet végrehajtása nem sikerült: Error mounting /dev/sdc1 at /media/tibi/Ventoy: unknown filesystem type 'exfat"

    Gparted hibaüzenete:
    "A fájlrendszer tartalma nem olvasható be!"
    Átdugva egy másik, harmadik gépbe, Winesbe, Linuxosba, hiba nélkül csatolódik, olvasható-írható.

    Ez lett volna a fantom ADAT_1TB, amit töröltem?
    De miért adott neki más nevet? Mikor az Ventoy label?
    És ha épp nincs a gépbe dugva, akkor hogyan jelenhet meg fantom módon bármi is a /media/tibi/ alatt? Itt csak azok látszanak ami épp csatlakoztatva van, nem?

    Én feladtam, de lehet valaki tud erre értelmes magyarázatot.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz urandom0 #76849 üzenetére

    "Nem tudom, mi van nálad, de a Windows automatikusan futtatta a chkdsk-t a J: és az S: meghajtón is, miközben a Zorin telepítő elméletileg egyikhez sem nyúlt hozzá. Ezt magyarázza meg valaki..."

    Pedig néha valami történik.
    Én kb. pár hete pakoltam fel egy tartalék Manjaro-t az sda4 szabad partíciójára. (sda1-win bootloader, sdb2-windows, sdb3-átmeneti tároló)
    Mégpedig úgy hogy ne tegyen grubot a sda gyökerébe , se sehova ne tegyen rendszerindítót mert az sdb-n van egy Ubuntu, majd os-proberrel megkerestetem a Manjarot és majd innen indítom ha kell.
    Az sdb-t óvatoságból biosba letiltottam.
    Lefutott a telepítés, ugye elvileg a Manjaro Kalamares hozzá se nyúlt semmihez csak feldobta a Manjarot az sda4-re.
    sdb biosba engedélyesz, ubuntu grub megtalálta a manjarot, öröm-boldogság.
    Majd biztos ami biztos alapon indítottam a Windowst.
    És mivel kezdett..., Bizony, a checkdisk-kel.
    Vagyis valami mégis történik.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz urandom0 #76855 üzenetére

    "Nálad az sdb-n volt a Windows és az Ubuntu is, és amikor Ubuntuval felismertetted a Manjarot, akkor írás történt a Grub-ba, nem?"

    Nem. Vagyis de. de nem abba a grubba, mivel az nincs is, leírom:
    sda--mbr
    sda1-win bootloader
    sdb2-windows10
    sdb3--data szerű átmeneti raktár
    sdb4--üres partíció, erre telepítettem a Manjarot,
    úgy hogy ne telepítse a rendszerbetöltőt sehova, se az sda lemezre, se a sda4 Manjaro partícióra.

    sdb----mbr
    sdb1--Ubuntu linux
    sdb2-DATA adatpartíció
    sdb3-winsave, ide meneteget a windows
    sdb4-linuxsave, ide menteget a timeshift

    Azaz semmilyen írás nem történt a sda1 grubba. Mivel nincs is grub, csak a win loader.
    Az Ubuntut indítva megtalálta a Manjarot, igen, történt írás a grubba ekkor, DE! az SDB grubba.
    sda nem. Azon a win indul azóta is magától ha biosba kiválasztom a sda meghajtót.
    Vagyis semmi nem történt, és a win mégis azonnal checkdiskkel indult a Manjaro telepítés után.
    A saját C, azaz sda2 partíción futtatta le a Manjaro telepítés utáni első indításánál.
    Azóta se.

    Vagyis valami van, hogy mi azt nem tudom.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz urandom0 #76866 üzenetére

    Teljesen igazad van, sda-b csere :)
    Mentségemre, 2 évig amin a win van, azon voltak a linuxok és belémrögzült. Amire most a tartalék Manjaro került.
    Most meg az Ubuntu lett a fő rendszerem és az meg a másik meghajtón van.
    Ha nem szólsz, csak hajtogatom a magamét de így most remélem értelmet nyert az előző hsz-em.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz cigam #76912 üzenetére

    Azt az fstab kiegészítést (nem tudom fejből) ne felejtsétek el neki mondani amit be kell írni ha nem elérhető valamiért a meghajtó, ne haljon meg a rendszer bootnál.

    Szép a szenvedély, de ez win alatt 2021-be (de 20 éve is így ment):
    hálózati meghajtó hozzáadása
    betallóz
    esetleges nevet-passwordot beír
    megkérdi milyen néven csatolja
    megkérdi hogy minden indításnál automatikusan csatolja.
    Kész.

    A linkbe egy "csodálatosan egyszerű" samba leírás is van, brrrr...

    Én az ilyenek miatt halogattam kb. 10 évig, kb. 6-8 nekifutás után a Linuxokat. Most meg oké csinálom de néha nem gyerebe a módszerek.

    Vállalom a következményeket, jöhet a megkövezés.
    A kérdező kolléga személyébe szerencsére lelkes személyiség lakozik.
    10000-ből 1

  • tordaitibi

    veterán

    válasz gyulazsolti #76918 üzenetére

    Kitartás, én 2 évig "kitartottam" és nagyon nem bántam meg mert imádom ezt a rendszert. Csak néha nekem nem egyszerű vele bánni.

    Fórumtárs feljebb leírta a Windows hiányosságait, azokon kívül még bőven van.
    Mióta napi szinten Linuxozok, rádöbbenek a Win hibáira. És vicaverza.
    Nem lehet a kettőt úgy összegyúrni hogy csak a jó tulajdonságokat emelni át egy Winux vagy Lindows nevű operációs rendszerbe?

  • tordaitibi

    veterán

    válasz I02S3F #76920 üzenetére

    "Azért a Linux és a Windows célközönsége nem ugyanaz!

    Ez ellen tiltakozok és abszolút nem értek egyet.
    Nem akarom flame felé vinni mert az én gondolatmenetemnek általában ez a következménye pedig szerintem reálisan írom le a véleményem.

    Persze hogy nem ez a célközönsége ha szerver vagy egyéb speciális alkalmazást veszünk, egy célhardverre lehet hogy egyszerűbb linuxot portolni.
    Bár ez sem igaz így szó szerint mert van win szerver rogyásig, és pl. az ATM-ek mind winesek. Meg sok navigáció is az volt.
    Én tartottam karba autószerelési segéd gépeket és autódiagnosztikai céleszközöket amiken win fut a mai napig.

    dvr, nvr, router és egyéb kismillió céleszközökön valóban egyeduralkodó valamilyen linux fork.
    Mobil vonalon abszolút tarol, Android néven fut.
    Csak ezt nem tudja az átlag okoseszköz használó!!
    99,99%-a (a maradék mérési hiba) nem tudja, gőze sincs hogy a Droid egy Linux fork.
    Pedig ha ezt tudnák az mérhetetlenül hatalmasat lendítene desktop Linuxon is, legalább kipróbálnák sokan.
    Viszont ellenpélda, vagyonvédelem, riasztószerelés, autóspecifikus alkalmazások, itt én még életembe csak wines eszközöket, tableteket, céges laptopokat láttam.
    Miért is, mert ezekhez kismillió célhardver tartozik (obd, can, lin busz olvasók, kommunikációs eszközök, soros-usb portos kezelővezérlők, programozói hardverek stb.) és a dolgozó nem fog neten kutakodni driver és célszoftver után.
    Meg nem is találna. Ez nem Linux hiba hanem a gyártóé.
    Tágabb értelembe meg abszolút Linux hiba, mert ha nem 2-3% lenne a használata hanem 30-40% akkor a gyártók már nem mennének el mellette.
    Ehhez meg viszont terjednie kéne, és ennek a leg-leg legeslegjobb módja az ha az átlaguserek 100-1000milliói használnák.
    Érthető a gondolatmenetem, próbálom leírni a gondolataimat.

    Visszakanyarodva az idézett kérdésedre, hogy nem ugyanaz a célközönség.
    Akkor miért létezik ezerféle desktop Linux..?
    Tárolókkal, lelkes fejlesztők millióival, sőt nagyobb cégekkel is a hátuk mögött. A Valve jóvoltából célkeresztbe került az egyszerű átlaguseren kívül a játékosok szegmense is.
    Ennek akkor ki a búbánat a célközönsége...?
    Ha nem az átlaguserek?
    Nevezz meg más célközönséget.
    Mari nénin, Pista bácsin, egy mostani fiatalon aki picit játszana, egy egyszerű átlag netezős-böngészgetős, yutubozós-fészezős, otthon a fotelből bankolós, videó-filmnéző átlagemberen kívül mást.
    És pontosan ezek a Windows, az Android és általánosságban véve az összes desktop és mobil operációs rendszer célközönsége.

    [ Szerkesztve ]

  • tordaitibi

    veterán

    válasz CPT.Pirk #76929 üzenetére

    Teljesen igazad van, jól írod.
    Én magam évekig voltam másodállásba a Multialarmnál és a Webeye-nál.
    Olyan célhardvereket-szoftvereket használtam hogy csak pislogtam mint nyúl a fűbe.
    Már egy egyszerű 5-6 pires, pár nyitásérzékelős riasztóközpontot felütni a kezelőről lassú öngyilkosság, de legalábbis erős mazochizmus, soros/usb porton kábel+laptoppal meg a célszoftból kb. 5 perc.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz CPT.Pirk #76933 üzenetére

    Én is akkortájt másodállásoztam náluk.
    Risztózás, mindenféle járműbe, mezőgazdasági gépbe GPS helymeghatározó, gsm alapú állapot, üzemenyag, stb. figyelő rendszerek, hűtőskamionok stb. Lehet Te is fejlesztettél a kezem alá modult :)
    Szerettem csinálni.
    Volt hogy 5 napig jártuk az országot, kész volt az aznapi meló, panzióba szállás, azonnali nagymennyiségű alkohol elfogyasztása, másnap.. meg másnap volt.
    De a meló mindig kész volt. :)
    Tényleg off, a legnagyobb Joci kollégám fekszik egy szippantós teherautó alatt, szakadó eső, én fönntről asszisztálok, mikor is megindult a kocsi tetejéről valami folyékony.
    Erre Joci: Add Uram hogy csak eső és ne sz...ar legyen..! :)

  • tordaitibi

    veterán

    válasz CPT.Pirk #76978 üzenetére

    Lehet abszolút nem így van, csak találgatok,
    primary GPT table hiba.
    Az ha jól tudom a lemez elején, és a végén is el van tárolva.
    Lehet a Win nem szórakozik ezzel, hanem kiolvassa a tartalékot, a Linux meg nem mert nehogy valami hiba legyen?
    Csak találgatás.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz Aksomatic #77056 üzenetére

    Nekem most éppen 4 meghajtó és ezeken 12 partíció van csatolva.
    Mindegyikről tudom mi mi és mi van rajtuk, melyik a fix, a sata, a msata, az usb pendrive.
    Nálad nem tudom, valami olyan csak van a partíciókon amiről be tudod azonosítani, mi micsoda.
    Live pen vagy cd is beszédes,
    a partíciók mérete, neve, pl. windows reserved partition, a fájlrendszer, Win az ntfs, Linux ext, belenézel a partíciókba, jellegzetes a win és a linux mappaszerkezet stb.stb.
    Olyan nincs hogy nem lehet azonostani, melyik is kell épp most neked.

  • tordaitibi

    veterán

    Linux alatt lehet valahogy fájlt és mappát csak jelszóval olvashatóvá tenni?
    VeraCrypt konténert használok pár kényesebb adat titkosítására, ha van külső szoftver mentes megoldás, az kényelmesebb, praktikusabb és sokkal gyorsabb lenne nekem.

  • tordaitibi

    veterán

    válasz urandom0 #77073 üzenetére

    És mások is akik segítettek.
    Nemrég kérdeztem egy-egy kisebb fájl, vagy mappa titkosítása ügyében.
    Minden javaslatot kipróbáltam, kivéve ami csak terminálból megy.



    Sajnos egyik se jó, nem éleszerűek, ugyanannyira bonyolult, vagy inkább nem pár kattintás mint az általam eddig használt VeraCrypt konténer.
    Több tipp ilyen megoldásokra épül, Kde vault és hasonlók.
    de én nem akarom konténerbe gyűjteni a pár darab fájlt, 2-3 mappát ami szerteszét van a lemezeken.
    Ugyanott lennék mint a Verával.
    A fájltömörítők sem jók, abból a szempontból jó hogy pár kattintás, password beírása és kész a jelszavas zip.
    De az eredetit otthagyja a könyvtárba. Vagyis minden ilyen után törölni kellene az eredeti fájlt, mappát.
    A gpg, hát az nekem ágyúval verébre, kulcspár generálás meg még nem is tudom mik, de a legnagyobb hibája hogy az is otthagyja az eredeti fájlt és mellé hozza létre a titkosítottat. megint csak törölgetni kell utána.
    Ez elmondva talán nevetséges de napi használatba meg nem életszerű, elfelejti a ember törölni az eredetit, akkor meg pont semmit nem ér az egész procedúra.

    Olyat keresek mint Winen, egy nyúlfarknyi program, telepítése után kér egy jelszót.
    Ezután ha bármilyen fájlon jobbklikk, megjelenik a jobbklikkes menübe hogy tikosítás, katt, bekéri a programnak megadott jelszót, enter és kész. A fájl titkosított.
    Kinyitása,fájlon kétkatt, érzékeli hogy az titkosított, feldobja a jelszókéró ablakot, beír, enter.
    Visszafejtette.
    A fájl fejlécébe tesz valamit és megváltoztatja a fájlt, nem tudom hogyan de működik.
    Az is biztos hogy nem 256 bites titkosítást csinál de nekem arra teljesen jó volt évekig hogy pár fájlt elrejtsek avatatlan szemek elől.

    Maradok a Vera mellett akkor, az se túl gördülékeny de megszoktam, bár jó lenne valami faék egyszerű.
    Vagy a gpg-t rá lehet venni hogy törölje az erdeti fájlt, akkor teljesen jó lenne nekem.



Új hozzászólás Aktív témák