Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz sgabo #7548 üzenetére

    Kétféle trafó lehetséges, egyik a hagyományos, vasmagos trafó, ami méretéből, súlyából is felismerhető, például:

    Másik az elektronikus trafó, amiről itt lehet olvasni:

    http://sound.westhost.com/lamps/elect-trans.html

    Képek:

    http://www.google.com/images?q=12V+60W+halogen+transformer

    A kimeneti jelalak vizsgálatával (oszcilloszkóp) is felismerhető lenne egyébként, hogy 50 Hz szinuszos, vagy 100 Hz-cel modulált kapcsolófrekvenciát ad le.

    A probléma lehet többféle, például az elektronikus trafóval nem működik, illetve vibrál a LED, de az sem mindegy, hogy a LED-es fényforrás milyen belső áramköri felépítésű.

    Hogy állandó teljesítményt adna le a trafó, az csak valami laikus butaság, nincs ilyen. Viszont akár vasmagos, akár elektronikus, egyik sem stabilizált feszültségű. A névleges feszültséget a névleges terhelésen adja le.

    Alacsonyabb terhelésen 12V fölé szökik a feszültség, ami probléma lehet. Rövidíti a LED élettartamát, jobban fog melegedni. Ez rövidebb vagy hosszabb időt is jelenthet, nem lehet tudni.

    Terheletlenül mindkettőnek csekély az üresjárási árama, a vasmagos trafó talán kicsit többet vesz fel a hálózatból. Elképzelhető, hogy az elektronikus trafó önmagában nem bírja megmozdítani a villanyórát, míg a vasmagosnál lassan beindulhat, de ez bizonytalan.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bobsys #7560 üzenetére

    Nem tudom, mennyire van állítva a lépcsőházi automata, például 10 perc alatt még be sem áll az üzemi hőmérséklet. A napi össz. üzemóra sem lehet olyan túl sok.

    Vannak lépcsőházak, ahol szekcionált mozgásérzékelős rendszerre álltak át, az időzítős automata helyett, így nem kapcsol be az összes lámpa egyszerre.

    Fontosabb ezeknél, hogy bírja a gyakori kapcsolgatást, amit az aktív elektronikus előtétet (áramgenerátort) tartalmazó fényforrások tudnak biztosítani.

    Az egyszerű kapacitív előtétes lámpák nem megbízhatók ilyen szempontból, mert érzékeny arra, hogy a bekapcsolás pillanatában hol kapja el a hálózat szinuszt, csúcson vagy lejjebb. (230V effektív értéknél 325V a csúcs.) Maga a LED természetesen bírja a gyakori kapcsolgatást, de a bekapcsolási túláramokat nem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #7568 üzenetére

    Csak az a gond, hogy ilyen lámpákba olyan kis pufferelkót építenek, ami minimálisan szükséges.

    Itt nem arról beszélek, amikor valaki házilag épít be extrém kapacitásokat, hanem a gyári állapotról.

    A bekapcsolási és zavarcsúcsokat csúcsokat kivédő LED-előtéteknek nem véletlenül van külön szakirodalma, különféle szabadalmi leírásokat is láttam már ezzel kapcsolatban.

    Hálózati zavartüskékkel is az a gond, hogy azokkal szemben a kapacitív előtét minimális ellenállást képez, így kellemetlen módon, a hálózati zavarok is képesek kinyírni a LED-et.

    De ezt magam is megfigyeltem oszcilloszkóppal, a jelenség adott.

    Egy foglalatra laposdugóban végződő kábelt kötöttem. Amikor a konnektorban szándékosan úgy mozgattam, hogy bizonytalanul érintkezzen (vagyis sercegés, szikrázás hallatszott közben), a pufferen éles zavarcsúcsok jelentek meg pluszban. A már meglévő hullámosság felett, hiszen a módjával méretezett puffer eleve nem biztosít teljes simaságot.

    Amellett láttam persze a bekapcsolási csúcsokat is.

    Gyárilag nem tesznek be akkora puffert, ami ezt elnyelné, sokszor el sem férne fizikailag. Ott van még idővel a kiszáradás jelensége is, ami szintén védtelenné teszi a LED-eket.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Predator2 #7578 üzenetére

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #7591 üzenetére

    42 LED soros kötésben, 3V-tal számolva, 126 V jelenik meg a táppontokon. Közbenső LED-eknél ez osztódik, így a szerencsétől függ, hogy melyik részén fogja meg, attól függően kap a markába, akár több ponton is egyszerre.

    Ez még akkor is megcsapja, ha a talpán keresztül a talaj felé szigetelt az ember, és feltételezzük, hogy a másik kezével sem fogdosta éppen a radiátort. Ha esetleg vezetés van a talpánál, akkor még rosszabb, de ez kőzet, illetve vékony zokni (nyirkos zokni is elegendő) kombinációnál fordul elő.

    Miután az egyszerű, kapacitív előtétes lámpák nem biztosítanak galvanikus elválasztást a hálózattól (ellentétben a trafós áramgenerátoroktól, ahol a primer-szekunder között szigetelt), ilyenkor lehet számolni a föld felé kialakuló áramokkal is.

    Mindenesetre ez nem csak egy ellenállásról szól, kicsit összetettebb kérdés. Érinthető fémrészű (hűtőbordás) LED fényforrást nálunk csak trafós, biztonsági szigetelésű áramgenerátorral szabad forgalmazni. Ezt még azzal sem, mert egyszerre több potenciál van jelen (jelentős különbséggel), amin nem segít a hálózattól történő elválasztás.

    A szimptómák egyébként egyértelműek, számomra is jól ismertek:

    ...majd akkorát rázott, hogy ijedtemben leestem az ágyról, a lámpa meg berepült mögé. Az ujjaim utánna fél óráig fájtak meg remegtek, az izmaimat meg mintha egészen a vállamig kiakarták volna tépni szóval egész rendesen megrázott az.

    Kapott az ember, ehhez nem fér kétség.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #7599 üzenetére

    És a szegmensek miért lennének párhuzamosan kötve? Hogy összeadódjon a párhuzamos ágak árama, ezért költségesebb áramgenerátor legyen hozzá? Vagy kapacitív előtét esetén nagyobb legyen a veszteség?

    230 V-ra úgy lehet ésszerűen illeszteni, hogy sorba kötni minden LED-et, így kevesebb áramot igényel az egész. Konkrétan az 5630 LED-nél névleges 150 mA áramot csak egy soros ágon.

    A feszültségek összeadódása miatt pedig kisebb különbséget kell áthidalni a betáphoz képest, ennek kapacitív előtét esetén van jelentősége.

    Alábbi videókon látszik a kétféle konstrukció (kapacitív, illetve aktív elektronikus):

    https://www.youtube.com/watch?v=9QVYl17cHLE

    https://www.youtube.com/watch?v=jrblygrmW0U

    Az is látszik, hogy a szegmensek nem egy közös csomópontba vannak párhuzamosítva, hanem csak egyikről a másikra mennek vezetékek, sorosan.

    Mert ezt diktálja a fizikai ésszerűség. Ezek egyébként logikusan kitalálható dolgok, szemléltetés sem kellene hozzá.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Predator2 #7608 üzenetére

    Barkácsolni kell hozzá, vezetéket megszakítani, beiktatni. Vagy a szalaghoz léteznek esetleg forrasztásmentes csatlakozók is, bár én nem vagyok híve, de akinek gondot okoz egy forrasztás, szokták használni.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #7623 üzenetére

    A filament lámpákat is műanyagba burkolnák, ha nem hűtőgázos lenne. Vagyis szerintem csak úgy ok nélkül nem alkalmaznak zárt üveget, ez az ok pedig a hűtőgáz.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #7625 üzenetére

    A filament lámpákról nem csak kereskedők állítják, hogy gáztöltés javítja benne a hűtést, ilyenre még nem is adnék. Pláne magyar weboldalakon néha akkora hülyeségeket tudnak írni, amiket azután egymásról másolnak, lopnak szövegeket, gátlástalanul.

    De amikor pár hónapja a topikban is felmerült ez a gázos téma, komolyabbnak látszó külföldi szakmai forrásokat is találtam, ahol a hűtőgáz tényét és szükségességét egyértelműen elismerik. Összetételét viszont inkább találgatják, mert a gyártók ipari titokként kezelik állítólag, mivel manapság nagy pénzek vannak ebben az üzletágban.

    Így azután a hélium, vagy inkább hélium-nitrogén keverék kerül szóba. Utóbbi olcsóbb és az iparban más téren is elterjedt, ahol jó hővezetésre van szükség.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #7631 üzenetére

    Az általad betett képen nem látom, hol van a félig üveg, de az előzményben nem CANYON lámpáról volt szó.

    Innen indult ki a téma és erről volt szó:

    Ez más típus, csak ilyen képet találtam még, ami közeli:

    De még így sem mondom, hogy ténylegesen megállapítottam a légmentes zárást, miután nem volt még ilyen kezemben.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #7634 üzenetére

    Akkor legyen üveg, de egyébként ezt én előre "kivédtem", amikor így fogalmaztam:

    Vagyis szerintem csak úgy ok nélkül nem alkalmaznak zárt üveget...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #7637 üzenetére

    Szerintem ez a konstrukció is megfelelő, sőt jobb a hűtése:

    https://www.youtube.com/watch?v=gsQO1yPA02E

    Itt az érinthető hűtőborda nem gond, mert trafós áramgenerátor választja el a hálózattól.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz PNP #7639 üzenetére

    Vannak a 12V-ra specifikált COB LED lapok, négyzet stb., ezekben soros 4 db-os kötésben vannak integrálva a chipek, természetesen több párhuzamos ágon, teljesítménytől függően.

    Mivel egy fehér LED kb. 3V nyitófeszültségen üzemel, ez így pont belefér. Alapesetben egyébként egy LED-et soha nem szabadna fix feszültséggel táplálni, mert melegedés hatására rohamosan növekszik az áram, ez a karakterisztikából adódik. Ezért az áramot kell stabilizálni, a feszültség pedig változni fog. (Áramgenerátoros táplálás.)

    Ez alól nem csak a LED-szalag kivétel (amin ellenállások korlátozzák az áramot), hanem ezek az újabb fejlesztésű COB lapok is, amelyeknél mindig fix tápfeszültséget adnak meg. (Feszültséggenerátoros táplálás.)

    A 3 W-os kerek COB LED más eset, ennél soros 3 db-os kötésben vannak a chipek, ami 9 V-ra jön ki. 300 mA stabilizált áramot igényel, például egy ilyen driverrel:

    http://www.ebay.com/itm/161468793609

    Vagy ugyanez burkolattal:

    http://www.ebay.com/itm/291563937475

    Ez az áramgenerátor 230V-ról működik, 300 mA áramot ad le, soros kötésben 1-3 LED-et tud ellátni (3-6-9 V).

    A szóban forgó kerek LED önmagában 3 darabnak számít, a fentiek miatt. Stabil 12V-ot nem szabad rákötni, hiába írja az eladó, nem ért hozzá.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Allien #7644 üzenetére

    Meg kell nézni a melegedést, 4W már nem kevés, hűtőfelületre szokás szerelni. Csak ezeknél lehet némi szórás, nem biztos, hogy 4W-ot vesz fel.

    Mint a kommentek között is szerepel, valaki kettőt kötött párhuzamosan 12V-ra, egyik 180 mA, másik az "ígért" 480 mA-t vette fel. Pedig egyik sem jó, 480 mA csak a határérték, nem üzemi áram.

    12V x 0,48A = 5,76W, ez már sok. 180 mA pedig kevés.

    Másik kommentelő 13V-ra növelte a feszültséget, hogy elérje a 480 mA-t. Csakhogy a 480 mA-t nem kell elérni:

    13V x 0,48A = 6,24W, ezzel túllőtt a célon.

    Szerintem alulemezre vagy valami hűtőbordára kellene ragasztani. Egy csavarral is lehet rögzíteni és hővezető pasztával megkenni, vagy van hővezető ragasztó is, ehhez nem kell csavar:

    http://www.ebay.com/itm/360678955926

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szabifotos #7646 üzenetére

    Ebben a videóban láttam először, ahol elektromos szigetelőként is alkalmazza, ami kicsit necces szerintem, de azért működik neki:

    Make a 1000w equiv. LED flashlight - aka DIY Sun-Blaster!

    Nem hinném, hogy a csillám vagy más szigetelőlap kiváltására találták ki (ahol megadott átütési szilárdság van, míg ennél a ragasztónál csak esetleges, rétegvastagságtól függ), úgyhogy nagyobb feszültséget nem kockáztatnék vele.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz creation #7675 üzenetére

    Az 50 W-os driver 1500 mA-t ad le, a 30 W-os LED viszont 900 mA áramot igényel, bár utóbbiból láttam eltérő értékeket, a linkedből viszont nem lehet tudni, konkrétan melyik típusról van szó.

    A feszültségtartomány egyezne, mert ezekben a LED-ekben 10 db chip van sorba kötve, 3 párhuzamos ágon (30W) vagy 5 ágon (50W).

    Így jön ki a 32-35 V nyitóirányú feszültségesés.

    Tehát az áramgenerátort szét kellene szedni, IC-hez adatlapot keresni, majd megállapítani, hogy melyik ellenállás módosításával lehet átállítani, hogy 1500 mA helyett 900 mA-re szabályozza az áramot, azt műszerrel beállítani.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #7688 üzenetére

    Nem előnyös, de azért annyit tegyünk hozzá, normális böngészővel nem kell külön másolgatni. Elég kijelölni, utána egérrel felhúzni a címsorba, vagy a fülek közé, és megnyitja.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz creation #7691 üzenetére

    Legcélszerűbb 2 db 30 W-os LED-et párhuzamosan kötni az 50W-os driverre.

    Így az 1500 mA kétfelé oszlik, a névleges összteljesítmény 50 W lesz, ami a LED-ek kímélő használatát jelenti, mivel egyébként 60W-ot bírnának (1800 mA-t). De ettől még persze 50 W-ot kell elfűteni, amihez megfelelő hűtés kell.

    Vagy lehetne párhuzamosan 30 W és 20 W (900 + 600 mA).

    Feszültségtartomány azonos, mert a 20 W-os tokban is 10 chip van sorosan integrálva, csak itt 2 párhuzamos ágon. A végeredmény ugyanaz, mintha egy 50 W-os LED lenne, ami 5 párhuzamos ágat tartalmaz. Csak így két tokra oszlik (3 + 2 ágon).

    Legfeljebb a gyártási szórás miatt nem ideális, mert az egybeintegrált LED-ek elvileg jobban illenek egymáshoz nyitófeszültségben, mint a külön vásárolt.

    Sönttel nincs értelme kiváltani, mert ha ki is számítod, hogy 20 W menjen el az ellenálláson, 30 W a LED-en, az már önmagában is probléma, 20 W-ot feleslegesen elizzítani.

    Ráadásul az ellenállás karakterisztikája lineáris, a LED áramfüggő és jobban hőfokfüggő, ezért menet közben eltolódna a kiszámított egyensúly.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz creation #7693 üzenetére

    Véletlenül a napokban linkeltem egy videót, ahol szintén olyan DC-konvertert használ egy 100W-os LED meghajtásához (azonos nyitófeszültség, több áram), de itt figyelembe kell venni pár dolgot.

    Egy LED-nél, a dióda karakterisztikájából következően, bizonyos feszültség felett meredeken kezd nőni az áram. Ha több LED van sorosan (mint ezekben is 10 db), a meredekség némileg csökken, mivel pl. egy 3,2-3,6V tartományból 32-36V lesz, tehát kicsit nagyobb a mozgástér.

    De attól még ugyanúgy érvényes, hogy ha nem korlátozzák az áramot, és véletlenül feltekeri valaki a feszültséget, a LED tönkremegy. Továbbá be kell kalkulálni a melegedés hatására létrejövő áramnövekedést is, ami egy önmagát erősítő folyamatban teheti tönkre a LED-et.

    A DC-konverterek stabilizálják a kimeneti feszültséget, a bemenet változhat.

    A videóban egy Li-po akku feszültségét növeli, aminek önmagában is lehet korlátozó hatása, ha az akkuból mondjuk nem vehető ki 100 W. Bár ezek a modellező akkuk sem gyengék. De egy autóakkuval simán ki lehet nyírni a LED-et.

    Külön áramkorlátozó beépítése ebben a felállásban nem praktikus, problémákat is vethet fel (annak is kell egy feszültségtartalék, energiát is pazarol).

    A korrekt megoldás a DC-konverter áramkörének elemzése, szükség szerint lerajzolása, a szabályzókör átalakítása, hogy feszültség helyett áramot stabilizáljon. Vagy stabilizáljon feszültséget, de bizonyos szint felett lépjen működésbe az áramkorlát.

    De ha rákeresünk a konverter rajzára, mások ezt már meg is tették: [link] [link]

    Vagy eredeti formában, kellő óvatossággal lehet használni feszültséggenerátorként is, ahogy a cikkben is említik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz v_viktor #7721 üzenetére

    Ha jól látom, egy magyar webshopban "terjed", talán hozzájutottak valami kifutott készlethez. A COB számít korszerűbbnek és jobb hatásfokúnak, a diszkrét LED-ekhez képest.

    Azt sem lehet mondani, hogy ez a slimnek nevezett vékonyabb lenne, mint a COB fényvetők. Kb. ugyanaz.

    De bármilyen LED van benne, fontos hátul a megfelelő hűtőborda, az adott teljesítménnyel arányban. Ez nem mehet a vastagság rovására, különben túlmelegedés miatt lerövidül az élete.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #7730 üzenetére

    Ha a fogyasztásmérő nem True RMS értéket mér (mint az olcsóbb mérők általában), akkor az mondjuk nem mérvadó. Főleg ebben az esetben, ahol a diódás-pufferes táplálás miatt az áramfelvétel nem szinuszos, hanem "csúcsokban" történik.

    Ezért én inkább úgy szoktam mérni, hogy a LED-soron mérhető DC-feszültség és a rajta folyó DC-áram szorzatát számítom, ami tisztán megadja a LED-ek által felvett teljesítményt (főleg, ha a puffer növelésével az áramot tovább simítom) csak amperméréshez meg kell szakítani az áramkört, tehát ez laikusoknak nem ajánlható.

    Ebből kiderül a LED-ek igénybevétele is. Nekem hasonló kategóriában, 60 mA-es LED-ekhez elég pontosan beállt a 60 mA, 230V megléte mellett. Más kérdés, hogy az elégtelen hűtés miatt túl forróra fűtötte magát, valószínűleg azért nem is bírta sokáig. Pedig az legalább alulapos volt, nagyobb átmérőjű, ez meg csak üvegszálas panel.

    Itt a kapacitív előtét hatásos teljesítményt nem pazarol (nem fűt), csak a cos φ fázisszöget rontja le 0,55 körüli értékre, valamint az ellenállások fűtenek még egy keveset.

    De ha ezek 150 mA / 0,5 W-os LED-ek, 18 darabnál elvileg 9W lehetne legfeljebb, plusz az ellenállások vesztesége.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz v_viktor #7727 üzenetére

    Ez megint olyan dolog, hogy a valóság ennél összetettebb. Webshopok véleményére én egyébként sem adnék. Csak egy példa:

    http://www.anrodiszlec.hu/article_info.php/articles_id/650

    Az új 20 Wattos SMD LED reflektorok jól láthatóan sokkal kisebbek, majdnem negyedakkorák mint régebbi típusú társai.

    Tényleg jól látható, hogy amelyik elölről nézve kisebb, az hátra nagyobb kiterjedésű. A Tini Design változat sem kisebb, csak vékonyabb, hátul hűtőborda nem látható. De végén kiderül, hogy cserébe kevesebb fényt bocsát ki, mint az állítólag azonos teljesítményű társai.

    Az SMD (nem slim) változatoknál nagyobb fényerőt mér, mint a COB fényvetőnél:

    Nem is tudok igazán mit írni, hiszen a három új típus megdöbbentő, 35%-os fölénnyel nyert. Az egyetlen lehetséges magyarázat abban rejlik, hogy az SMD ledes reflektoron, bár fizikailag kisebbek, maguk a led chipek nagyobb felületen vannak elosztva. Ez a hűtést tekintve kiváló dolog, hisz míg a 20 Wattos COB LED kb. 2,5 cm2-es felületű, addig itt a ledek kb 15 cm2-en helyezkednek el. Azaz hatszor nagyobb helyen, ami valószínűleg lehetővé teszi, hogy magasabb áramerősségű meghajtást kapjanak, így jobban világítsanak.

    Itt a végére megint kihozza a hülyeséget, az áramnak semmi köze a hatásfokhoz. A hatásfokról a lumen/W érték lenne árulkodó, a hálózatból felvett teljesítményt viszont nem mérte. (Nem a ráírt névleges teljesítményről beszélek, hanem a valóságról.)

    Nyilván, ha nő egy LED árama, nő a teljesítménye is, de annak is van egy névleges értéke. 5630-nál például 150 mA, a legtöbb gyártó esetében. Többet nem adhat neki az áramgenerátorral, mert akkor nem fog sokáig tartani.

    De ha feltételezzük, hogy nagyobb áramú meghajtást kapna, akkor nőtt a teljesítmény is. Ja, úgy könnyű nagyobb fényerőt produkálni, tehát ennek semmi értelme. A hatásfokról kellene inkább beszélni, nem az áramról.

    Ha megnézünk LED adatlapokat, az látszik, hogy a néhányszor 10 W teljesítményű COB LED-ek hatásfoka egyértelműen jobb, mintha ugyanazt diszkrét LED-ekből raknánk össze.

    Ez persze csak a LED, az elektronika is elfűt valamennyi teljesítményt, ami tovább rontja a hatásfokot.

    (#7729) TA68

    A hatásfoknak nincs köze ahhoz, hogy milyen felületen oszlik el a hő, miután a hatásfok csak a lumen és watt hányadosa.

    A nagyobb világító felület elvileg a chipek hőmérsékletét csökkenthetné, de ez a gyakorlatban nem olyan nagy jelentőségű, mint ahogy tűnik. A fém hűtőbordának az a dolga, hogy a hőt elvezesse, eloszlassa, hátra. Az alumínium hővezetése pedig túl jó ahhoz, hogy nagyon sokat számítana az elrendezésnek ez a kis különbsége. Számít valamennyit, de én nem értékelném túl.

    Úgyhogy továbbra is gyanús ez a visszafejlődés, kereskedelmi trükk is lehet mögötte, kifutott készletek felhasználása.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #7733 üzenetére

    Jónak mondható a mérő, ahhoz képest, hogy az itt előálló nem szinuszos áramot nem egyszerű pontosan mérni.

    Ha a két 56 ohmos ellenállás sorosan van kötve, akkor 112 ohmon 80 mA további 0,7 W-ot fűt el. (Előbbit nem akartam már tovább nyújtani, de értelemszerűen nem mindig kell megszakítani az áramkört egy amperméréshez, ha van a körben soros ellenállás, amin feszültségesést lehet mérni, abból is visszaszámolható.)

    Mivel W-ot jelez, ez a hatásos teljesítmény, amit a lakossági villanyóra is mér. A látszólagos teljesítmény, cosφ=0,5 esetén ennek duplája lenne és VA-ben kellene kijelezni.

    Másképp fogalmazva, ha a mérő simán csak az áramot és feszültséget szorozná össze, az 11 VA látszólagos teljesítmény lenne. De ha jól dolgozik, akkor ezt még megszorozza 0,5-tel, így jön ki az 5,5 W hatásos teljesítmény.

    Ha nem kalkulálna a cosφ-vel, akkor csak ohmos fogyasztókat lehetne mérni vele (izzó, vasaló, stb.)

    Azért számoltam most ennyivel a példa kedvéért, mert ilyen kapacitív előtétes lámpáknál 0,5-0,6 körül szokott lenni a cosφ. Aktív elektronikus előtéteknél megközelítheti az ideális 1 értéket, de ez konstrukciófüggő.

    (Egybe írtam több választ, az egyszerűség kedvéért.)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #7740 üzenetére

    Akkor értelemszerűen 28 ohmmal, I2 x R = 0,18W. Mindkét variációban láttam realitást (vagy kínai realitást), csak így a kép alapján nem tudtam, mekkora terhelhetőségű az ellenállás.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz jozsi252 #7749 üzenetére

    50 W-os halogén izzókhoz van tervezve, áram és hőtűrés szempontjából. Kevesebb nyilván mehet bele.

    Mivel 230 V-os halogén, ezért itt nem kell számolni a 12 V-os előtét okozta problémákkal, így olyan 230 V-os LED-et tehetsz bele, ami tetszik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Dluinet #7745 üzenetére

    IC-s driver oldja meg benne a dimmelhetőséget, valamint a képen látható kis sárga SMD-kondenzátor dolga lenne a vibrálás kiszűrése, de egy ilyen kis kondi csak kevés töltést tud tárolni.

    Ma már fejlesztenek sokféle trükkös IC-t ilyen célokra, de a szinuszjel hullámzása miatt elfogyó energiát fizikailag lehetetlen másképp pótolni, tárolni, mint megfelelő kapacitású kondenzátorral. Ha az kevés, akkor vibrálni fog.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Dzsolo #7752 üzenetére

    Ha dimmer van közbeiktatva, akkor előbb tisztázni kell, hogy az okozza-e. A szalag antennaként sugározhatja ki a dimmer PWM-impulzusait.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Dzsolo #7754 üzenetére

    Lehet, hogy kispórolták a tápegység bemeneténél a bifiláris tekercses RFI-szűrőt. Esetleg ferritgyűrűvel is lehetne próbálkozni, bemeneti és kimeneti oldalon egyaránt, de az kisebb hatékonyságú.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz zodo #7756 üzenetére

    Nincs mit átváltani. Ha egy lámpatest 40 W teljesítményfelvételű izzót bír el (áramfelvétel és melegedés szempontjából), akkor 40 W teljesítményű LED-et is elbírna. Vagy kompakt fénycsövet is.

    Kb. egyformán melegedne mindkettő. Hogy az izzó hatásfoka 1-2 %, a LED (driverrel együtt) 10-20 %, a fénycső valahol a kettő között, az nem olyan nagy különbség, ilyen szempontból legalábbis.

    A felvett teljesítmény nagy része így is, úgyis hővé alakul.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz runner 125 #7789 üzenetére

    Ez gyakori a topikban, hogy a LED-szalag fajtáját, felépítését nem adják meg, így nem lehet válaszolni. Vagy egy linket például.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz lord_m #7822 üzenetére

    Nem, de az is lehet, hogy az Osram gyártja.

    Tesco LED Star Classic:

    Osram LED Star Classic:

    Még ilyen nyomott rész is van a csomagoláson, kb. ugyanott, bár nem mondanám egyformának:

    Nyilván egy csomagolást le lehet másolni, formát is, de ennyi erővel lehet Osram is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szupitijs94 #7851 üzenetére

    Jelerősítő nem kell, ez teljesen másképp működik.

    A szokványos passzív szalagok tápvezéreltek, gyakorlatilag a tápfeszültséget kell PWM szaggatni. Ahol plusz áramot táplálunk a rendszerbe, ott azt modulálni kell a másik (meggyengült) tápforrás PWM jelével. (Itt már csak jelként használja a modulátor, nem terheli tovább).

    A digitális chippel integrált WS2812 esetében viszont az RGB LED toknak valóban csak jelbemenete van, ami áramot gyakorlatilag nem igényel (1 μA). Ráadásul minden tok kimenete hajtja meg a következő tok bemenetét, így láncba kapcsolódnak. Mindegyikben van egy illesztőerősítő, négyszögesítő fokozat is, vagy mondhatnám laikus nyelven "jeltisztítónak", ami az esetleges zavarok elhárítását segíti.

    Egy tok 50 mA-t vesz fel állítólag, ha RGB teljes fénnyel világít. A PDF adatlapon nem látom ezt az információt, de magának az 5050-es toknak nyilván van egy fizikailag lehetséges disszipációja. 5V x 50 mA = 250 mW reális érték.

    Ha azt nézzük, hogy a passzív 5050 LED toknál 300 mW-ot írnak, ebben viszont IC is van, emiatt célszerű kevésbé "aláfűteni", nehogy károsodjon a chip. Egyébként természetesen, ha kevésbé vezérled ki, akkor kisebb tápáram is elég lehet.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szupitijs94 #7858 üzenetére

    15m x 30db x 50mA = 22A, ha nagyon ki akarod hajtani.

    22 ampertől leolvadna a szalag eleje, ha egy ponton táplálnád meg, illetve létre sem jönne ennyi, a szalag ellenállása miatt.

    Úgyhogy több ponton kellene megtáplálni, egyszerű párhuzamos rákötéssel. Tehát a szalagok legyenek egymáshoz toldva, akár körbe is érhet, csak az adatvezeték szakad meg a végén. Plusz helyenként még rá is kell táplálni. Lehet 1 db 22 A-os tápegység is.

    Hogy hány méterenként, azt legjobb lenne mérésekkel meghatározni, vagy a szalag forgalmazója, adatlapja segítségével.

    Vagy a szalaggal párhuzamosan futtatni két szál vastagabb vezetéket és helyenként átkötni, csak esztétikailag nem tudom, hogyan tudod megoldani. De azt is célszerű körbe kötni, így talán egy ponton is elég megtáplálni.

    Sajnos ez a kellemetlen az 5V-os szalagoknál, hogy kis feszültséghez nagyobb áram tartozik, azonos teljesítmény eléréséhez. Valószínűleg ezért találták ki a digitálisan címezhető szalag 12V-os változatát, de mivel a WS2812 csak 5V-ot kaphat, DC-átalakítókat építenek rá: [link]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szaszlaci #7864 üzenetére

    Ennek semmiképp sincs értelme, kezdve ott, hogy kapacitív előtétes megoldást csak kis áramokon szokás alkalmazni. Nagy áramokon már túl nagy lenne a meddőfogyasztás is.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szaszlaci #7869 üzenetére

    Neked mondjuk nem érdekes a kapacitív meddő, a vezetéket és a szolgáltatót terhelné feleslegesen, dupla árammal (cosϕ = 0,5-tel számolva). Erre lehet mondani, hogy mindkettő elbírja, de ha minden berendezés ilyen szabálytalanul működne, abból már gondok lennének.

    Így is hiába méri csak a hatásos fogyasztást a lakossági mérő, de a meddő okozta veszteségeket is beszámítják a tarifába, így végül azt is meg kell fizetni valakinek.

    Az általad felvázolt megoldással az a legnagyobb baj, hogy nem működik. A soros kondenzátor úgy feltöltődik, mintha puffer lenne, utána semmi, nem folyik rajta áram.

    Az egyszerű megoldás pedig sokba kerülhet, amikor túl hamar tönkreteszi a LED-et. Volt erről szó korábban, hogy a bemeneti soros kondenzátor a hálózati, nagy meredekségű zavartüskékkel szemben minimális ellenállást képez, ami a LED-et kinyírhatja. Az általában alulméretezett puffer sem véd ez ellen. Ez nem csak elmélet, magam is megfigyeltem oszcilloszkóppal. A puffer túlméretezése csökkenti a jelenséget.

    Továbbá, amikor a bekapcsolás pillanatában véletlenül a szinusz csúcsát kapja el, az is túláramot okoz. Az elektronikus előtét mindezt kivédi, stabil áramot biztosít, lágy indítást.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szaszlaci #7872 üzenetére

    Nem is az a lényeg, hogy galvanikus (az optocsatoló sem galvanikus), hanem egyáltalán a negatív visszacsatolás hiánya miatt stabilizálatlan. Mint a kompakt fénycsövek elektronikája is. Egy visszacsatolás ugyan van benne, a kimenetről a bázismeghajtó tekercsekre, de az pozitív, vagyis az oszcillációhoz szükséges.

    A kompakt fénycsövek áramköri felépítése is hasonló, de ott primer puffert is alkalmaznak a Graetz-híd után, így az csak attól függően vibrál, hogy mennyire spóroltak ezzel a kapacitással.

    A halogén viszont izzó, ahhoz nem kell pufferelni, mert az izzószál hőtehetetlensége fogja vissza a vibrálást.

    Primer oldalon kisebb kapacitással is elérhető hatékonyabb pufferelés, mivel ott kisebb áramok folynak, viszont legalább 350V, de inkább 400 V-os kondi szükséges.

    De ha csak simán beteszel egy puffert, nem garantálható, hogy nem pukkan el rögtön a szerkezet, mivel nem erre lett tervezve. Mindamellett, ha megnézünk egy ilyen fénycsőrajzot, vagy a régebbi hozzászólásomban szereplő rajzot, elég nagy a hasonlóság.

    Ennél van egy puffer, viszont hiányzik a kimenetről a feszültséget csökkentő trafó, ami a fénycsőhöz nyilván nem kell:

    A tranzisztorok intenzívebb kihajtáshoz valószínűleg a visszacsatoló trafó menetarányán kellene módosítani, ami szintén csattanással kecsegtet, vagy üresjárásban, vagy terhelve fog elszállni.

    Már nem emlékszem, hogyan sikerült, de egyszer én is addig kísérleteztem egy ilyennel, míg a tranzisztorok elszálltak. Egy régi PC-tápból pótoltam hasonlóval, azóta is megy. (De nem LED, nem is fénycső, hanem egy reverz ozmózis víztisztító mágnesszelepét működteti.)

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szaszlaci #7874 üzenetére

    Rövidzárvédelem mondjuk így sincs benne, a C1-C2 kapacitív reaktanciája korlátozza némileg az áramot.

    A VD diac csak indítóimpulzust enged bekapcsoláskor a bázisra. Utána a TR2 a kimenetről a bázisokra csatol vissza, a két tranzisztort ellenfázisban vezérelve. Ettől "felgerjed" az egész, önmagát fenntartó oszcilláció jön létre.

    Ha a kimeneten egyáltalán nincs terhelés (TR1 primerkör megszakítva), az oszcilláció el sem tud indulni, mert a TR2-n sem folyik áram. Növekvő terhelés hatására nő a bázisokra visszacsatolt áram is, de ez úgy van méretezve, hogy már kisebb terhelésen is telítésbe vezérelje a tranzisztorokat, vagyis kapcsolóüzemben dolgozzanak, különben túldisszipálódna. Ezért nem is érdemes a visszacsatoló trafót módosítani, csak amikor reggel írtam, nem emlékeztem már pontosan erre a témára. A zárlati állapot kérdéses, mert attól elvileg csak széthajtja magát, hacsak nem áll le mégis a rezgés, ezt egy ilyen önrezgő körben nem lehet tudni.

    Tehát négyszögjelet állítanak elő a tranzisztorok. PWM-szabályzás itt nincs. Vagy egyik, vagy másik tranzisztor kapcsol be, csúcsértéknél a 320 V-ra. Vagyis legfeljebb 160V amplitúdójú négyszögjel alakul ki, amit modulál a hálózati szinusz. Végül a C1-C2-n keresztül záródik az áramkör, ezek biztosítják a DC-leválasztást is.

    Mivel ugyanaz a négyszögjel már 30 % terhelésnél is kialakul, így harmadannyi teljesítményű izzót is tud működtetni. De mindenképp van egy minimális terhelés, ami szükséges.

    Viszont ebben a formában (primer puffer nélkül) LED-hez nem használható, de ez nem a hőtehetetlenségen múlik, hanem a LED nyitófeszültségén. Pl. soros három LED csak 9V körül kezd nyitni, alatta nem terhel, mintha ott sem lenne.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szaszlaci #7876 üzenetére

    Ohmos műterheléssel, vagy primer pufferrel lehetne kísérletezni, de itt azt kell látni, hogy az áramkör alapvetően feszültséggenerátoros táplálást tud. Ennek köszönhető az is, hogy kisebb vagy nagyobb izzóval egyaránt használható, kb. azonos feszültséget ad.

    LED-hez köztudottan áramgenerátoros táplálás való (mint a fénycsőhöz is), vagy még külön be kellene iktatni egy másik előtétáramkört, ami csak az áramot stabilizálja. Vagy legalább korlátozó ellenállást, de nagyáramú LED-nél az már túl sokat elfűtene, nem jó megoldás.

    A fénycsöves változatnál, a másik képen az L2 tekercs képezi a fénycső induktív előtétjét, ezáltal az áramgenerátoros jellegű meghajtást. Mivel ott kisebb áramok folynak (a feszültség nagyobb), ezért egy vékony huzalú kis tekercs is elegendő induktív reaktanciát biztosít. (Ez nem mond ellent a klasszikus fénycsőarmatúrák jókora vasmagos fojtótekercsének, mert azt 50 Hz-re kellett méretezni, itt viszont 50 kHz körüli nagyságrendben üzemel.)

    A halogénes változatnál a pulzálást az okozza, hogy primer puffer hiányában egyszerűen elfogy a tápfeszültség. A fénycsöves változatnál puffer van, táp nem fogy el, így egy LED részére is állandó feszültséget tudna biztosítani, csak sajnos nem állandó áramot.

    Mivel nem stabilizált, így hiába lövöd be valamilyen áramra, azt még a hálózati feszültség változásai is befolyásolják, illetve a LED melegedésekor növekvő áramot sem kompenzálná semmi, így hőmegfutás miatt is elszállhat. Talán egy primer oldali soros fojtó (mint a fénycsöves rajz L2-je) javíthatna ezen a helyzeten, de nem biztos, hogy elérhető az a stabilitás, ami egy LED-nek megfelelő. Olyan nem lesz, mint egy "rendes" áramgenerátor.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szaszlaci #7880 üzenetére

    Kis pufferkapacitásnál az indulóáramot korlátozó ellenállás vagy elhagyható (a mellékelt fénycsőrajzon sincs, egy szűrőtekercs van csak) vagy 1 ohm körüli már elegendő. A primer puffer léte viszont megszünteti az áramkör periodikus indulását-leállását, tehát sokkal nagyobb a haszna.

    Minél több LED van sorosan, annál inkább lehet engedményt tenni az áramgenerátoros táplálásból, az eredő jelleggörbe miatt. Csak a példa kedvéért, ha egy LED 3-3,5 V használható (0,5V tartomány), 10 db soros LED 30-35V között (5V tartomány). Vagy ezt megfordítva (fix feszültség esetén mérve az áramot) kisebb áramváltozás alakul ki, több soros LED esetén, melegedés hatására. Csak ez nem mindig jelenti a LED teljesítményének maximális kihasználását. Más kérdés, ha az nem is cél.

    Tehát stabil áramgenerátor hiányában célszerű alulterhelni, hogy elbírja az áramnövekedést is. Nem csak a melegedés miatti növekedést, hanem a hálózati változásokat is.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Dzsolo #7882 üzenetére

    Szigetelés nélkül valóban érdekes lenne, mivel a hálózattól nincs galvanikusan elválasztva. Régebben írták valahol, hogy 60 LED-enként lehet darabolni a 230 V-os szalagot. (A 12V-os szalag 3 LED-enként darabolható.)

    Kb. 3V x 60 =180V, plusz vannak még ellenállások, ha jól láttam, minden második LED között. Ezek mind sorba vannak kötve. Ha bármelyik megszakad, 60 LED egyszerre alszik ki. Az ellenállások azért vannak több darabban, mert így eloszlik a hőtermelés, egyébként sorosan egyet alkotnának.

    A 120 V-osnál gondolom, 30 LED és 15 ellenállás lehet sorba.

    Vagy egy kis doboz hozzá, ami valószínűleg az egyenirányítót tartalmazza, jó esetben a vibrálást csökkentő pufferkondenzátort is. Amit szokás alulméretezni, hogy azért vibráljon is egy kicsit (nyilván nem azért, csak spórolásból). Galvanikus leválasztást ez így nem biztosít, tehát érintésveszélyes lenne, szigetelés nélkül.

    Az utasítás szerint, ha nem világít, fordítsuk meg a szalag csatlakozását, ez is a dobozban lévő egyenirányítóra utal.

    Tartozik hozzá egy végszigetelő is:

    Itt látszik még egy animáció is: http://www.ebay.com/itm/331316346563

    Itt a felhasználók véleménye szokott még érdekes lenni, de jelenleg túlterhelt a szerverük, nem tudom elolvasni: [link]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz macilaci78 #7901 üzenetére

    Nem kell hozzá semmi előtét, mint például a gázkisüléses lámpákhoz, ha arra gondoltál.

    Wolframszálas izzólámpa ez is, csak csőformájú. De nyilván nem fénycső. Halogéntartalmú gáztöltés egy szűkebb térben lehetővé teszi az izzószál magasabb hőfokú izzítását, így jobb a hatásfok, a klasszikus izzólámpához képest. Gyakorlatilag a halogén védi az elégéstől, az üveget pedig kvarcüveg váltja fel, hogy jobban bírja a hőfokot.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz moma #7904 üzenetére

    Az elektronikus előtétek szokásos problémája állhat elő, a LED okozta nemlineáris terhelés megzavarhatja a működését.

    Ez úgy védhető ki, hogy minden előtéten legalább egy izzó maradjon terhelésnek, azzal párhuzamosan mehet több LED.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz gyenesmartin #7911 üzenetére

    Egyik adatlap szerint 80 °C, másik szerint 90° C a max. működési hőmérséklet, így elvileg beleférne. Gyakorlatban persze nem árt kímélni, hogy ne legyen forróbb, mint amit az ember keze elbír (ez egy általános ökölszabály a szilíciumtranzisztorokra is).

    Ez a fajta vibrálás sajnos LED betegség, valamelyik gyengélkedik a sorban, ami kihat az egészre. Ez lehet szakadozás is, vagy kezdődő zárlat is. Valójában jobb lenne, ha tönkremenne teljesen, mert akkor egyszerűen behatárolható, hogy melyiket kell cserélni.

    Legutóbb egy LCD TV háttérvilágításában találkoztam olyannal, hogy két LED zárlatos volt, de amellett még feltűnt, hogy az egyik néha vibrál, bekapcsolás után. Mérések során kiderült, hogy bár látszólag működött, de már vissza volt esve a nyitófeszültség nagyjából a szokásos 3V felére.

    Tehát végeredményben kimutatható volt a kezdődő "betegség".

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz gyenesmartin #7913 üzenetére

    Olyan is van, hogy kis áramon jobban látszik a hiba. Akár nulláról fokozatosan növelve. Például előbbi esetben, amikor a LED-sort kis áramon teszteltem (kb. 10 mA, egy barkácsolt áramkörrel) a gyengélkedő LED sötét maradt.

    Nagyobb áramon (saját driver, párszáz mA PWM) világított az is.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz gyenesmartin #7915 üzenetére

    Az is lehet, próbára rövidzárral is ki lehet iktatni, hátha kiderül valami.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Dzsolo #7925 üzenetére

    Lehet, csak azzal nem leszel előrébb, mert a piros vezetéken is +5V van a feketéhez képest. Az USB is 5V tehát ugyanaz.

    A 3528 LED névleges árama 20 mA. Az 5V-os szalagon mindegyik LED-hez tartozik egy ellenállás, ami 20 mA-t állít be. (A 12 V-os szalagon három LED van sorban egy ellenállással, ezért ez hármasával darabolható.)

    12 x 20 = 240 mA, tehát az USB port 500 mA határán belül van.

    Kb. 3 V esik egy ilyen LED-en, 12 x 20 x 3 = 720 mW azaz 0,72W. Te tudod, hogy mennyi fény kell, de például a billentyűzet megvilágításához bőven elég ez is.

    Ha mégsem, akkor inkább 12V-os szalagot kellene vásárolni, ami a PC-táp sárga-fekete vezetékére köthető. Ha komolyan akarod venni a dolgot, akkor lehet a zárlat kivédésére biztosítékot is beiktatni.

    De tápellátási feladatokat én úgy szoktam megoldani, hogy egy külön csatlakozót vágok szét, vagy cserélek rajta vezetéket, nem a tápegység saját csatlakozóját gányolom le:

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz radi8tor #7930 üzenetére

    Azt néztem én is, legalább egy ilyen szolgáltató adhatna magára, hogy ne terjessze a szakmai hülyeséget.

    Gondolkoztam is, hogy írjak a topikba, de már nem akartam vele foglalkozni, csak arra jutottam, hogy úgyis reménytelen, ezt már így kell elviselni a jövőben.

    Később láttam a hozzászólásod, eszerint nem csak nekem tűnt fel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Dzsolo #7933 üzenetére

    Talán mert ellentmondás látszik a hozzászólásodban, először piros-feketét írtál, utána azt írod, hogy 12V-ra gondoltál.

    Említettem, hogy a fekete-sárga között van 12V, és ha mindent jól csináltál, annak rendesen világítania kell.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz gyenesmartin #7941 üzenetére

    Változó, sőt itt az is jól látszik, hogy a kínait kevésbé hajtják ki:

    24W / 2A méterenként, ami 60 LED-nél a hármas soros kötés miatt 20 ágra oszlik, vagyis 2/20 =100 mA.

    18W esetében 1,5A, azaz 1,5/20 = 75 mA

    Egy másik példa:

    96W / 5m, az méterenként 19,2 W és 1,6 A, ami szintén 20 ágra oszlik, vagyis 80 mA.

    SMD alkatrészeknél a helyhiány miatt úgy van kódolva, hogy az utolsó számjegy mindig a nullák száma.

    0 = 0 db 0, azaz:

    200 = 20 Ω
    151 = 150 Ω (ez szerepel a 20 mA-es szalagoknál)
    stb.

    3 LED-en esik 9V, a soros ellenállásra marad 3V, így nagyjából kiszámolható, hogy:

    20Ω 150mA,
    39Ω 80mA áramot hoz létre.

    Utolsó fotón 2 x 51Ω látszik (elosztott disszipáció, mivel itt sűrűbben vannak a LED-ek is, 120/m, ha jól saccolom), ami párhuzamos kötés esetén:

    25,5Ω 120mA

    De ezek csak közelítő számítások, névleges érték, mivel nem pont 3 V esik a LED-en, áramfüggő is, illetve új korában kevesebb áramot vehet fel a szalag, idővel növekszik, míg beáll valamilyen értékre.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák