Hirdetés

Keresés

Hirdetés

  • Színpadon a hardverzenekar

    ph A hangeszközöké és monitoroké a rivaldafény, de asztali gépekről, komponensekről, notebookról és egérpadról is szó esik.

  • Amazon Fire TV Stick 4K Max

    lo A Müncheni Országos Bíróság helybenhagyta a Nokia keresetét. A panasz szerint jogsértést követett el az Amazon. mert...

  • Decadent - Az őrület határán

    gp A jövőre érkező játékban egy veteránt irányíthatunk, aki a fiát szeretné megmenteni a rémségektől.

Új hozzászólás Aktív témák

  • #31733248

    törölt tag

    válasz attiati #24172 üzenetére

    Szánalmas, populista, komcsi szemléletű aljasság, hogy minden rosszat arra a 10 ezer rövid távra kiadott budapesti lakásra fognak. :(

    "Nekem gyanús az a statisztika, hogy cseheknél, szlovákoknál, lengyeleknél rosszabb a helyzet a bér viszonylatában, mint nálunk."

    Nem értem miért, tekintettel arra, hogy kétszer annyiba kerülnek a lakások, mint Budapesten. Budapest egyelőre alulárazott.

    A Zéé

    "A bérleti díjak meg brutálisak már itt is. ~4.000 Ft/m2 ebben az új építésűben."

    Van olyan 100 éves házban levő, ketté választott lakásunk a 8. kerületben, amit egyetemistáknak négyzetméterenként (+ galéria) 8 ezres áron adunk ki. Hőszivattyús hűtés-fűtés, acél szerkezetű galéria, trendi design. Az első két jelentkező rögtön ki is vette, valóságos ostrom folyt volna érte utána is, de már nem volt miért. Egy ilyen 41 négyzetméteres simán lakás kitermeli a magyar átlagbért.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Drizzt #24200 üzenetére

    "Egy 320k korul kiadhato lakas erzesre manapsag 70m koruli eladasi arral rendelkezhet."

    41 négyzetméteres lakás 100 éves házban a Nyóckerben? :N Két éve vettük meg 20-ért (romos állapotban). A bekerülési értéke 31 millió, a havi bérleti díja 330 ezer forint + rezsi és közös költség (még egyszer: két galériázott, trendi megjelenésű stúdió lakássá alakítva).

    "Btw. ha ostrom folyt volna erte, miert nem vartad meg, hogy mennyivel jobb ajanlatokat lehet kapni?"

    A hirdetés beárazásakor nem reméltük, hogy többet kaphatunk, így is kifejezetten magas a hozama a hosszú távra bérbe adott lakások piacán. Másrészt ha meghirdettük annyiért, akkor nem lett volna etikus visszaszívni, amikor már ott toporog a bérlőjelölt...

    Prágában kétszer annyiba kerülnek a lakások, mint nálunk, ehhez képest (is) tartom Budapestet alulárazottnak (előre vetítve ezzel a további felértékelődést). Természetesen nem elsősorban a IX. vagy a XIII. kerület új lakásaira gondolok, hanem pl. a belváros régi házaira, ahol még idén, év elején is nevetségesen olcsón vettünk nagy alapterületű, kiváló adottságú, felújítandó lakást, különösen a várható hozam ismeretében (belvárosi, rövid távú lakáskiadásban vagyunk elsősorban érdekeltek, több lakással). De nevetségesen olcsón lehet vásárolni például a XX. kerületben is.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz A Zéé #24203 üzenetére

    Bocs a szembedicsérésért, de olvaslak rendszeresen az Építő/felújító topicban, intelligens, jóindulatú, segítőkész, az építőiparhoz értő embert ismertem meg benned (a tanácsoddal nekem is segítettél). Nem gondolkodtál még abban, hogy vállalkozó légy és lakásfelújítással foglalkozz? Tele van a piac agyhalott mekkmesterekkel, a hozzád hasonló hozzáértő és jól kommunikáló fazonok világítótoronyként működnek manapság... Irgalmatlan jól lehet az ilyesmivel keresni.

    Kobe

    Ez két részre osztott lakás a Corvin-negyednél, ne a Magdolna utca környékét képzeld el (problémás kisebbségi nincs a házban). Másrészt ne a saját szempontjaidat vetítsd ki a piacra. :N Diákok vették ki, akiknek csak egy rövid séta az egyetem és nekik sokkal többet ér a kitűnő lokáció, a hűtés-fűtés, az extrém alacsony rezsiszámla és a trendi design, mint az alapterület. Leszarják, hogy Kispesten háromszor ekkorák a panelek ugyanennyiért. Ez neked szempont lehet, nekik nem.

    Tapsi

    "20 millióért nem tudom, hogy hogyan talált a kolléga 40 négyzetméteres lakást"

    Nem nehéz: az ingatlan.com-on, riasztóan szar állapotban. Simán ki lehet ilyen vételeket fogni, úgy, hogy mi etikai okokból sem árverésen, sem végrehajtásból nem vettünk semmit, pedig kínálat az lett volna bőven...

    "Én is keresgéltem 2 éve, de már akkor is 7-800 ezres nm árak voltak a belvárosban."

    Rosszul keresel és villámgyorsnak kell lenni. Az idei fő projektünk egy 127 négyzetméteres, utcafronti lakás a Deák tér közelében a Bulinegyedben, 670 ezer forintos áron, rövid távú kiadást engedélyező házban. A hirdetés megjelenése után 5 perccel telefonáltam, én voltam az első lakásnéző. Amire (utánam fél órával) a teljes vételárat a táskában magával hozó kínai megérkezett (ő 10 perccel utánam telefonált, tehát a hirdetés megjelenése után negyed órával már csak a második volt), már aláírtuk a vételi szándéknyilatkozatról szóló nyomtatványt, másnap aláírtuk a szerződést és kifizettem a teljes vételárat (az ügyvédnél mondjuk úgy, hogy erős protekcióm volt :D ). Aki ráérősen nézelődik, az csak az átlagot fogja látni, mert a jó ár-érték arányú lakásokra villámgyorsan, többen is lecsapnak. Megjegyzem, az ingatlanos annyira biztos volt a gyors és sikeres eladásban, hogy saját bevallása szerint összesen három emberrel egyeztetett időpontot fél órás időeltéréssel, a többieket már udvariasan hárította.

    Drizzt

    Most is nagyon jó vételeket lehet csinálni. Én alapvetően a több részre választható, önállóan bérbe adható belvárosi lakásokra lövök, ezekkel érjük el a legnagyobb hozamot. Ha nem olyan az alapterülete, akkor hiába jó a négyzetméterára, nem vesszük meg. De a függőfolyosós házakban elég sok két bejárattal rendelkező lakás van, amikből még hosszú távú bérbe adás esetén is sokat ki lehet hozni, ha valaki képes gyorsan és költséghatékonyan levezényelni egy felújítást és életképes a koncepciója.

    "van olyan eros erzesem, hogy a befektetesi cellal lakast vasarlok nagy resze alapvetoen passziv befekteesnek tekint a lakasvasarlasra, minimalis eroforras raforditassal(festestol sokkal bonyolultabb dolgokat kerulve)"

    A legtöbben messze nem a kellő tudatossággal, kifejezetten passzivitással kezelik a befektetéseiket, ez kétségtelen... De a belvárosban már sokkal több a tudatos befektető és a professzionálisan üzemeltetett ingatlan.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Kobe #24212 üzenetére

    A Körút, a Corvin-köz, a Kisfaludy utca Üllőihez közelebb eső része a jó, kevés pénzből kihozható és a lokációja miatt nagyon keresett is. Nekem mondjuk a Nyóckerből ezen kívül csak a Körúton belüli rész jönne be, de rövid távra sokkal jobb a Bulinegyed.

    A klímás fűtést védelmembe veszem, mi csak azt szereltettünk a lakásainkba (a gáz mindenhol azonnal repült), nagyon bevált, a vendégek is szeretik (kapcsolgatják is). Hozzáteszem: kizárólag rendes, fűtésre optimalizált klímáink vannak, az energiahatékonyság mellett a csendes működésre is tekintettel voltunk. Arra is, hogy falon belül sem engedtem a szokásos gégecsövet tenni, mindenhol 20-as nyomócső van lefolyóba vezetve.

    A régi lakásbelsők hangulatát amúgy sokkal jobban szeretem, mint az új társasháziakét. Össze nem lehet hasonlítani a térérzetet ott, ahol 2,65 a belmagasság azzal, ahol 4 méter.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz BigBlackDog #24214 üzenetére

    Semennyire. A klímák légtértől függően 3,5-ösök, vagy 5.3-asok, de 20-25 négyzetmétert a 3,5-ösök is röhögve kifűtenek (a nyílászárók értelemszerűen jól szigeteltek).

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Kobe #24218 üzenetére

    "Ne erts felee, ti nem azert szereltettetek klimat a lakasba mert annyira bevalt, hanem mivel kiadasra jatszotok, az volt az olcso es a rezsicsokinak viszlatot intve relative kockazatmentes berbeadas szempontbol."

    Nem erről van szó. Könnyen és gyorsan szabályozhatja vele a vendég a hőmérsékletet (kisbabával 25-26 fokra is felfűtik a lakást), nem foglal el értékes falfelületet (amiből a kis méretekre és a sok funkcióra való tekintettel amúgy is alig van) és az említett típusok (pl. Gree Amber Royal) egyáltalán nem is olcsók, különösen nem az átlagosan 10 méter hosszú csövezéssel, falon belüli kondenzvíz elvezetéssel számolva.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz #41635072 #24300 üzenetére

    "Jól látom, hogy békáson milla/nm egy kégli?
    Mi történt a piacon idén? Nem úgy volt, hogy itt az alkony és stagnálás van?"

    Az újságokban olvasható egyetemes igazságok az életben gyakran nem igazak, mert a piac különböző szegmensei különbözően mozognak. Másrészt tavaly volt egy brutális infláció, amit a piac természetesen beárazott. A lent említett, 670 ezer forintos négyzetméteráron vett lakást ma ugyanabban a formában 1 millióért 1 napon belül el tudnám adni.

    Flex77

    Az ország egyetlen igazi nagyvárosa Budapest, én már csak ezért is inkább abban gondolkodnék, sokkal több a lehetőség a munkára és a szórakozásra is. Szóval ennek alapján én a fővárost ajánlanám. Ha képes vagy hatékonyan végigvinni egy felújítást, nagyon jó lakásokat ki tudsz fogni.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Drizzt #24338 üzenetére

    Az ilyen komcsi szellemiségű megközelítéseket (amire a baloldal térnyerése óta Nyugat-Európában is több hasonló szellemiségű példa van) nagyon nem szeretem. Az ország három évtizede a piacgazdaságot választotta a szocialista rendszerrel szemben. Ha Magyarország korlátozza a polgárait, senki ne csodálkozzon, ha a tehetősebb polgárok az itthon megkeresett pénzünket külföldre, befektetésre sokkal alkalmasabb országokba viszik.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz #41635072 #24342 üzenetére

    Csak szólok, hogy a társadalomnak mindig fájt a végén, amikor a gazdaságilag sikeres rétegeket üldözni kezdték... Voltak erre társadalmi kísérletek, ismerjük a végét.

    favagoJoska

    Nem törvénykeznek, azt a bírák szoktak. :) Tőlünk nyugatabbra is ritka az ilyen eset, messze nem általánosan jellemző.

    axioma

    "Ma sem az a baj hogy befektetesed van, hanem hogy egyforma a megiteles egy bekoltozes celu lakassal a te vasarlasodnak, pedig erdemben (es persze elvi szintu tamogathatosagban) kulonboznek."

    De ez egyszerűen nem igaz, a különböző családi kedvezményeknek és a zöld hitelnek is feltétele, hogy benne lakj, befektetési célú ingatlanokra nem lehet igénybe venni. :N A lakásainkkal jelenleg több főállású embert tartunk el, több átlagbérnyi adót fizetünk, a magyar átlag többszörösét költő külföldieket szállásolunk el ezerszám, szóval ez mi, ha nem társadalmilag hasznos tevékenység?

    j0k3r!

    "Piacgazdaság persze, főleg a magyar ingatlanpiacon. Úgy szakadna össze az egész tákolmány, ha eltűnnének az állami ösztönzők, hogy öröm lenne nézni."

    Na most pont a befektetési célú lakásvásárlásnál nincs semmilyen állami ösztönző. Másrészt Budapest még most is olcsó Prágához, Pozsonyhoz képest is.

    Dorian

    "És mi legyen a következő lépés, vegyük el a kulákoktól a földeket?"

    Lassan eljutunk odáig is...

    Tapsi

    "Ha egy általános ingatlanadót kivetnének (ami alól nincs kibúvó), azzal lehetne valamire menni, de ez nyilván esélytelen itt."

    Én ezt például nagyon sajnálom, örömmel vennék egy általános ingatlanadót.

    "Az ingatlanok árát az expanzív kamatkörnyezet lökte meg, és ugyanez tudja konszolidálni is, semmi más."

    Pontosan.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz axioma #24358 üzenetére

    Nem, nekem a befektetési célú lakásvásárlásra soha, semmilyen kedvezmény nem járt. Mi valóban háromszor maxoltuk ki családilag (a gyerekeimmel) a zöld hitelt, de egyik sem befektetési célú ingatlanokat érintett (ezeken még hitelünk sincs). Az viszont igaz, hogy minket amúgy tényleg felesleges támogatni, akár az ilyen-olyan ársapkák, akár a rezsicsökkentés jegyében.

    Stadionjaink? Mire gondolsz, merthogy nekem egy sincs. :O

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz #41635072 #24360 üzenetére

    Nem olvastad el? Idézem még egyszer:

    "A lakásainkkal jelenleg több főállású embert tartunk el, több átlagbérnyi adót fizetünk, a magyar átlag többszörösét költő külföldieket szállásolunk el ezerszám, szóval ez mi, ha nem társadalmilag hasznos tevékenység?"

    Hasitasim akkor sem volt, amikor szinte mindenki hordta, öltönyben járok dolgozni és alapvetően nem az ingatlanjainkkal foglalkozom.

    Tapsi

    "Amúgy aki albit keres, az kitől béreljen, ha nem lesz hiéna réteg? :)"

    Hát a kerületi tanácstól és karbantartási célra létrehozhatnánk egy Ingatlankezelő Vállalatot (IKV) is akár. :))

    axioma

    Rosszul emlékszel, szó sem volt arról, hogy a zöld hitel befektetési célú ingatlanokat érintett volna.

    Árpi001

    Nem hívhatnánk ezentúl Hiéna Árpinak? :)

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz axioma #24372 üzenetére

    Erre már lent válaszoltam:

    "Az viszont igaz, hogy minket amúgy tényleg felesleges támogatni, akár az ilyen-olyan ársapkák, akár a rezsicsökkentés jegyében."

    Tel Elek

    Annyiban nem csodálkozom a véleményeden, hogy az én jelenlétem a fórumon tényleg egy rendszerhiba, kifejezetten ritkák a hozzám hasonló arcok itt - főleg a hozzád hasonló arcok miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz adalbert1 #24375 üzenetére

    Szerintem rosszul értelmezitek a kialakult helyzetet. A lakások jelentős része - különösen a város belső, drága területein - kifejezetten befektetési célra épült a hozzám hasonló embereknek, azért, mert mi nem tudunk egy egész társasházat megvenni, vagy hotelt építtetni milliárdokért, de ettől még erős keresletet jelentünk.

    Ezeken a társasházakon belül kb. 90 százaléknyi a befektetői részarány, de ez nem lep meg senkit, hiszen a ház eleve a befektetői igények kielégítésére épült. Ilyen például a Bulinegyedben az A60 projekt, ahol a lakások 2 milliós négyzetméteráron mennek és többségében rövid távra lesznek kiadva turisták részére.

    Aztán van a köztes kategória, az előbbi társasháztól mindössze 500 méterre levő Csengery utcában a CS70 Green Home, ahol a lakások négyzetméterára durván 500 ezerrel kevesebb és ahol nem a turistákat célzó stúdiólakások adják a kínálat zömét, hanem a nagyobb, családi otthonnak is alkalmas ingatlanok. A lokációja miatt rövid távú kiadásra már sokkal kevésbé érdekes, holott a távolság a két utca között kb. 500 méter. Az ár (és a befektetői részarány) pedig még tovább csökken, ha valaki távolabb megy a belvárosi részektől. Így rétegződik árban és befektetői részarányban egyaránt a lehető legtermészetesebb módon, nyugati mintákat követve a magyar lakáspiac.

    És bocs, de egy hasonló nagyságú város belső részei a világ minden részén üzleti célra hasznosított negyedekként funkcionálnak, ezért természetesen drágák is. Még felvetni sem érdemes, vajon miért nem a szegények laknak ott...

    j0k3r!

    Olvasd el kérlek a berlini lakbérplafon tapasztalatait. Ahol tartósan szembemennek a piaccal, ott szívás lesz, durván csökken a kínálat, emelkedik az ár és egészében véve mindenki rosszul jár. Nem érdemes abban reménykedni, hátha nálunk másképp lesz...

    Az említett támogatásokból hozzánk semmi nem jön. A befektetési célú ingatlanjainkért mi piaci árat fizettünk, támogatás ezek megvásárlásához nem járt.

    axioma

    Axioma, mondd meg kérlek, melyik párt vágná vissza erősen pl. a rezsicsökkentésben érintettek körét, vagy vetne ki számottevő nagyságú ingatlanadót, mint ahogy én jónak látnám?

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz j0k3r! #24380 üzenetére

    Másképp látjuk. A rendszerváltás óta sajnos senki nem folytatott Magyarországon anticiklikus gazdaságpolitikát. Konjunktúra idején a kormányok nem takarítottak meg semmit, hanem állami, jegybanki ösztönzőkkel és különböző gazdaságszabályozási lépésekkel tovább fűtötték az egyébként is jól prosperáló gazdaságot. Ide tartozik az elmúlt évekből a CSOK, a babaváró, a zöld hitel stb... De még az év eleji, ezer milliárdos nagyságrendű adóvisszatérítés is. Ezért amikor (menetrend szerint) beüt a válság, rengeteg nyugat-európai országhoz hasonlóan mi is letolt gatyával várjuk, aztán persze elindul a pénznyomtatás, hogy enyhítsenek a válság következményein (és közben a válságot mélyítve leállítják az állami beruházásokat). Személy szerint mi ezekből befektetési célra semmit nem kaptunk, vállalkozóként azonban természetesen mi is örültünk a konjunktúrának (a Covidnak persze nagyon nem).

    Mellékes, de a befektetési ingatlanokat soha nem hitelből vettük, de ha kaptunk volna, azt is csak piaci alapon kapjuk.

    "Nem csak az a támogatás, hogy te direktben kapsz pénzt, hanem ha az eszközeid árát "mesterségesen" feltornázzák (úgy, hogy azt a mögöttes gazdasági fundamentumok azt nem indokolják)."

    Ez egy totális tévedés, pont az ellenkezője igaz. Igyekszem nagyon közérthetően: ezekbe az ingatlanokba megéri befektetni, mert biztonságos a befektetés és jó a megtérülési rátája, néhány év alatt visszatermeli az ingatlan árát. Ez valós gazdasági fundamentum, ezért kerül egy ilyen ingatlan több tízmilliókkal többe, mint onnan 500 méterre.

    Az meg aligha lehet vita tárgya, hogy a piaci folyamatokba történő, politikailag motivált durva beavatkozás a németeknek sem jött be, kontraproduktív volt az egész. Értelemszerűen nem épít a magántőke bérlakásokat, ha azok veszteséget termelnek.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Mercutio_ #24385 üzenetére

    Érdemes megnézni és rájövünk, hogy Budapest tényleg olcsó:

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz concret_hp #24389 üzenetére

    Minden hasonló felvetés jogos lehet. Itthon például nemzetközi szinten is kiemelkedően nagy családtámogatási kedvezményeket ad új lakás vásárlásához az állam. Ez a múltkori, propaganda üzemmódban végigtolt telexes videóból "természetesen" kimaradt és mindenhonnan butaságok köszönnek vissza a "hiéna rétegről", meg arról, hogy kik miatt olyan elviselhetetlenül drágák az ingatlanok.

    Azon pedig vitázni sem érdemes, hogy Budapest nemzetközi összevetésben olcsó-e, hiszen csak rá kell nézni az adatokra. Budapest minden szakmai gyűjtés szerint topkategóriás város az európai turisztikai desztinációk között, ehhez képest még mindig nagyon olcsók a belvárosi ingatlanjai (is).

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz VMatteo #24398 üzenetére

    Ez nagyon gyenge hozam. Lejjebb hoztam egy saját példát:

    Van olyan 100 éves házban levő, ketté választott lakásunk a 8. kerületben (Corvin-negyed), amit egyetemistáknak négyzetméterenként (+ galéria) 8 ezres áron adunk ki. Hőszivattyús hűtés-fűtés, acél szerkezetű galéria, trendi design. Az első két jelentkező rögtön ki is vette, valóságos ostrom folyt volna érte utána is, de már nem volt miért. Egy ilyen 41 négyzetméteres simán lakás kitermeli a magyar átlagbért.

    A bekerülési értéke 31 millió, a havi bérleti díja 330 ezer forint + rezsi és közös költség (még egyszer: két galériázott, trendi megjelenésű stúdió lakássá alakítva).

    Nem bántani akarlak, de a példád a magyar átlagember gondolkodását tükrözi, aki befektetési szempontból előnytelen lakást vesz, majd elmegy a fantáziátlan háziasszonyok Ikea nevű raktáráruházába berendezni. Ennél sokkal jobban is lehet csinálni.

    Stanlee

    "Az ingatlan berbeadas szerintem most iszonyat rossz uzlet."

    Nem muszáj ám rosszul csinálni. :N

  • #31733248

    törölt tag

    válasz VMatteo #24406 üzenetére

    Én értelek, csak azt igyekeztem tudatosítani, hogy ennél sokkal nagyobb hatékonysággal is be tudtad volna fektetni a pénzed.

    JoinR

    "Econ meg a piacon meg se jelenő ingatlanjainak a hozamával jön, ami nyilván nem életszerű, a többség a piacról tud vásárolni."

    Az ingatlan.com találati listája mi, ha nem piac? Tapsinak írtam lejjebb:

    "Rosszul keresel és villámgyorsnak kell lenni. Az idei fő projektünk egy 127 négyzetméteres, utcafronti lakás a Deák tér közelében a Bulinegyedben, 670 ezer forintos áron, rövid távú kiadást engedélyező házban. A hirdetés megjelenése után 5 perccel telefonáltam, én voltam az első lakásnéző. Amire (utánam fél órával) a teljes vételárat a táskában magával hozó kínai megérkezett (ő 10 perccel utánam telefonált, tehát a hirdetés megjelenése után negyed órával már csak a második volt), már aláírtuk a vételi szándéknyilatkozatról szóló nyomtatványt, másnap aláírtuk a szerződést és kifizettem a teljes vételárat (az ügyvédnél mondjuk úgy, hogy erős protekcióm volt :D ). Aki ráérősen nézelődik, az csak az átlagot fogja látni, mert a jó ár-érték arányú lakásokra villámgyorsan, többen is lecsapnak. Megjegyzem, az ingatlanos annyira biztos volt a gyors és sikeres eladásban, hogy saját bevallása szerint összesen három emberrel egyeztetett időpontot fél órás időeltéréssel, a többieket már udvariasan hárította."

    Nem érdemes meglepődni azon, hogy ha valaki a két hetes és az egy hónapos hirdetések között nézelődik, sokkal kisebb eséllyel fog ki alkalmi vételt, különösen a befektetői réteg által kedvelt belvárosi részeken.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz albiosz #24411 üzenetére

    Inkább csak lelkileg fontos, én egyértelművé teszem, hogy perelni fogom, ha eláll az eladástól. De én már másnap, egy összegben kifizetem a vételárat.

    Tapsi

    "Egyébként ez is egy tanulási folyamat."

    Egyértelműen. Az átlagember azért dolgozik alacsony hozamokkal, mert nem ért hozzá. Átlagos adottságú, hosszú távú ingatlant vesz, berendezi az Ikeából, kifesteti Hérával fehérre és kész a befektetés. Nálunk minden tudatosan történik, az ingatlan vétele és további átalakítása is (az újat is tuningoljuk), a hozamaink emiatt össze sem hasonlíthatóak az átlagossal. De ez nem szerencse kérdése, hanem tudatosságé.

    "Én például végül egy vadiúj lakást vettem annyiért, amennyibe egy hasonló használt került a környéken"

    Jól csináltad, gratulálok!

    JoinR

    Én nem nepperként működöm, az említett ingatlanokat saját célra vesszük és mi is üzemeltetjük őket, alapvetően abból, amit a többi ingatlanunk kitermelt. A gyorsaság bárki számára elérhető módszer, ahogyan a tudatosság is.

    "A 10% hozamod ma a piacon nem elérhető, az egyedi, kiugró eseted nem lehet példa az egyszerű vásárlónak."

    Rövid távon üzemeltetve ennél sokkal több van. ;)

    Az ingatlanbefektetéseket pedig ne hasonlítsátok a lenti módon az állampapírokhoz. Az is fontos, hogyan változik közben az ingatlan ára. Nálam a lent említett 127 négyzetméteres lakás ára egy éven belül a másfélszeresére emelkedett a vételárához képest. Mi termelt a tavalyi év folyamán ekkora hozamot?

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Vision #24418 üzenetére

    "Annyit tegyünk hozzá, hogy te pont jól pozícionáltad ezt a 41 nm-es lakást."

    Igen, mert pontosan tudtam, mit akarok.

    "Hiába vesz valaki 150 millióért egy luxuslakást, nem lesz akkora margin rate rajta, mint a te 2x20 négyzetmétereseden."

    Teljesen igaz, két és félszer ennyibe kerülő, nagyobb alapterületű új lakásoknál havi 4 ezer forintos négyzetméterenkénti bérleti díjak jellemzőek az általam elért 8 ezerrel szemben. A többszörös hozamkülönbségben természetesen benne van a jól kitalált koncepció mentén megvalósult költséghatékony felújítás-átalakítás hozzáadott értéke is.

    j0k3r!

    Ne hívjuk őket palimadaraknak, hiszen ez a két kicsi stúdiólakás ezen az áron valós piaci igényt elégít ki, többen is jelentkeztek értük.

    JoinR

    "Nem, nem bárki számára elérhető a módszer a gyorsaság. A többség hitelből vásárol, nem tud kp-ban kiperkálni másnap 40 millát. Meg van munkája, nem tud 24/7 ingatlan.com-ot böngészni."

    Nem böngészni kell, hanem hirdetésfigyelőt beállítani és azonnal lecsapni, munkám pedig nekem is van. Más téma ha valakinek nincs pénze, hiszen a vételhez nyilván kell.

    Az ingatlan felértékelődését pedig azért említettem, mert a PMÁP-ba fektetett pénz nem őrzi meg az értékét (a befektetői kört érintő valós infláció jóval a hivatalos adat feletti), ellenben egy jól megválasztott ingatlan viszont még növeli is, miközben csinos hozamot termel.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Drizzt #24432 üzenetére

    Gyakran napokig nem is értesít (mert a megadott paraméterekkel nincs új ingatlan), a legtöbb linket pedig meg sem nyitom, mert már ismerem az adott lakást (ezeket rendszeresen leszedik és újból felteszik). Többször is perceken múlt, hogy én legyek az első érdeklődő, hiszen más is ezt a módszert követi. A jó árú, rövid távú kiadásra alkalmas lakásoknál csak gyorsan lehet igazán jó vételt csinálni, mert ha valaki megvárja, hogy előtte 20-30 befektető megrostálja a piacot, esélytelen az igazán jó vételre.

    JoinR

    Közgazdászként nem akarom a topicot metodikai kérdésekkel untatni, de egy rövid kitérőt azért tennék. A hivatalosan közölt inflációs adat teljesen alkalmatlan arra, hogy a személyes pénzügyeidre vonatkoztasd, nem is érdemes abba a tévhitbe ringatnod magad, hogy a PMÁP-ba tett pénzed megőrzi az értékét. A befektetői körbe jellemzően képzett, az átlagnál vagyonosabb emberek tartoznak (pl. a foglalkozási csoportok közül az IT-sek és a közgazdászok erősen felülreprezentáltak), akik számottevő diszkrecionális jövedelemmel rendelkeznek és jellemzően szabad szemmel látható megtakarításuk van.

    Ebben a körben teljesen más a fogyasztás szerkezete, mint az átlagnál. Sokkal kisebb súlya van a hivatalos statisztikák között árreprezentánsként szereplő sertésmájnak, finomlisztnek, vagy sárgarépának, mint mondjuk egy kisnyugdíjasnál. Hogy mást ne mondjak, az ingatlanárak például nem is szerepelnek a hivatalos módszertanban, pedig nehéz lenne azt mondani, hogy nem fontosak. :DDD Ezért lehetett rekordalacsony az infláció akkor, amikor az ingatlanárak erőteljes növekedést produkáltak és ezért teljesen alkalmatlan a hivatalos inflációt követő állampapír arra, hogy ennek alapján kijelenthesd, hogy megőrizte a pénzed az értékét. Dehogy őrizte. :N

    Simán lehet az általad érzékelt infláció akár kétszerese is a hivatalosan közölt adatnak. Ha például az árreprezentánsok közé bekerül az árrobbanással érintett budapesti ingatlan, miközben kisebb súllyal (vagy érintettség hiányában egyáltalán nem) szerepelnek benne bizonyos tételek és nem a Suzuki Swift, hanem BMW 5er a számítás alapja, teljesen más számok jönnek ki, adott esetben akár kétszeres is lehet a személyedet érintő infláció, mint a hivatalos. Én például a hitelintézeteket és az energetikai vállalatokat érintő elemzői munkával foglalkozom alapvetően, mi például saját, az ágazatra jellemző árreprezentánsokkal dolgozunk, mert a hivatalos infláció tökéletesen alkalmatlan bármire is. Egyébként Neked is, maximum nem tudsz róla.

    Ennek figyelembe vételével érdemes megítélni az állampapír vs. ingatlan kérdését. Hidd el: magabiztosan kijelenthetjük, hogy a PMÁP a befektetői kör számára bukta.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz JoinR #24439 üzenetére

    Ti kezdtétek el az ingatlanbefektetéssel szemben a PMÁP-ot emlegetni, értelemszerűen erre született a válasz.

    Azzal meg nem érdemes vitatkozni, hogy mi a tökéletlen árazás és hogy mennyi az esetlegesség az ingatlanbefektetéseimnél. Van egy stratégiám, amit követek és ami hosszú távon nagyon szép hozamot termelt, messze az amerikai tőzsdeindexek felett. Hogy az egyik tag hiénának tart és hasitasit emleget, a másik szerint esetlegességen alapuló nepperkedés az egész, számomra annyira érdekes, mint az ELTE BTK-n a relativitáselmélet. :N

    Nem, azt senki nem gondolja, hogy létezik mindenki számára érvényes, általános recept. Az ingatlanpiacra lépni befektetőként tőke nélkül meglehetősen nehéz és a saját sikereim ellenére sem ajánlanám senkinek, hogy tőkeáttétes kereskedést folytasson, ha nem ért magas szinten hozzá. Mindig az adottságok és a képességek döntik el, mivel érdemes foglalkozni.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz JoinR #24441 üzenetére

    "Azért jött fel a PMÁP, mert egy kvázi kockázatmentes (országkockázat van, devizakockázat van, de ha a céldeviza is HUF, akkor ~nem számít) befektetési formaként jelenleg (több éve) megveri az ingatlanpiaci hozamokat (nem a tieidet, hanem az átlagot)."

    Ezt pontosan mire alapozod?

    concret_hp

    Igen, biztos megvertem a piaci indexeket, de azt sem szabad elfelejteni, hogy az enyém gyakorlatilag egy vállalkozói tevékenység, értelemszerű, hogy nem javaslom mindenkinek, hiszen az emberek óriási többsége képtelen lenne rá.

    "én egyébként meg vagyok róla győződve, hogy áron alul vettem lakást, aminek a legfőbb oka, hogy pont full bénán volt hirdetve"

    Könnyen elképzelhető, többször találkoztam már hasonlóval. :K

    DamianB

    Számításba veszem, utaltam is rá. Pénz és személyes alkalmasság is előfeltétele annak, amit csinálok.

    Vesa

    Vettünk már így, de az érintett ingatlanosokkal nem csak én állok ám kapcsolatban. :N A legtöbbször automatikusan megy hirdetésbe minden.

    rwin5

    Igazi álompasi lehet, megnézném a frissen felszedett nőjének az arcát, amikor először látogatást tesz a "romantikus" legénylakásban... :D

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Dorian #24456 üzenetére

    Nézőpont kérdése, hogy ez fingatás volt-e egyáltalán, mivel a piaci ártól - amit minden nem rászorulónak meg kellene fizetnie - még így is messze vagyunk. Piacpártiként természetesen támogatnám a piaci árszabást.

    JoinR

    Ez így teljesen szakmaiatlan, hiszen nem csak a valóban alacsony bérleti díjbevétel - amortizáció számít, hanem az ingatlanok jelentős áremelkedése is. Reálértéken közel kétszer annyiba kerül most egy átlagos ingatlan, mint 7 éve. Nem egy jó, hanem egy átlagos.

    Ezzel együtt természetesen a bérleti díjból számító bevétel fontos lehet, ahogyan például egy klasszikus osztalékportfóliónál is az, ha a befektető az osztalékból kíván megélni.

    [ Szerkesztve ]

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Dorian #24466 üzenetére

    Dorian

    Természetesen nekem sem önmagában a támogatással van problémám, hanem a túlságosan széles körével. Sokan vagyunk, akiket teljesen felesleges az adófizetők pénzéből támogatni, különösen ilyen szinten. Durván megterheli az államkasszát és a túlzásba vitt rezsivédelem nem segíti az energiahatékonysági beruházások létrejöttét sem.

    JoinR

    Csak arra szerettem volna utalni, hogy mindenképpen figyelembe kell venni az ingatlan értéknövekedését, hiszen ez akár többszörösen is meghaladhatja a bérleti díjból származó bevételeket. Van olyan belvárosi stúdiólakásunk, ami 3 év alatt kétharmadával drágult, de úgy, hogy ebből 2 évet a társasház felépítése vitt el (addig csak a foglaló összege állt benne).

    Amúgy éppen az általad linkelt, átlagos bérleti díjakat tartalmazó táblázat mutatja meg a hatalmas különbséget egy hozzá nem értő ember átlagos ingatlanbefektetése és a magamfajta befektetőké között. Értelemszerűen ezért is alkalmatlan kiindulási alapnak, hiszen ezt a műfajt sem muszáj szarul csinálni.

    concret_hp

    “ha gyakorlatilag vállalkozó vagy, mert csomó munkaidő is megy bele”

    Dehogy, jellemzően kb. heti fél órát töltök az üzemeltetéssel összefüggő feladatokkal, ez simán összevethető az “ötöt klikkelek amikor épp van rá pénzem” típusú amatőr játékosok ráfordított idejével. Nem a munkaidőm miatt beszélek arról, hogy ez gyakorlatilag már egy vállalkozói tevékenység, hanem mert össze kellett rakni hozzá egy jól prosperáló mikrovállalkozást.

    AxBattler

    Ugyanazért, amiért sikerült orbánfóbiás véleménybuborékká moderálni a Politika topicot is.

    titetoyz

    “érdemes lehet kivárni hitelfelvételhez 1-2 évet, vajon lejjebb fog menni az alapkamat?”

    Nem tudjuk hol akarsz lakást venni, ebből adódóan azt sem, hogy várható-e áresés (érdemi jellemzően nem). Általános tanácsként: próbálj alkudni, de ne várj sokáig. A hitelt később kiválthatod alacsonyabb kamatozásúval. De ha megvárod, hogy a kamatok alacsonyak legyenek, akkor már késő lesz, mert a lakásárak nem a mostani árszintet fogják tükrözni.

    Pfiucska

    “100m-s kertes haz, 30% onerovel, 20 evre, 600k-s torleszto. Ki meri ezt bevallalni?”

    Nem mindenki alkalmazott ám. Sokan (egyre többen) kiárazódnak az ingatlanpiacról és bérlőként jutnak majd lakáshoz, ahogyan egyébként tőlünk nyugatabbra is. Ha valakit ez rosszul érint, megértem, de nincs ebben semmi furcsa, csupán követjük a nyugati gyakorlatot.

    robag93

    “Szerintem 0-ról becsületesen nem lehet eljutni komolyabb vagyonig anélkül, hogy megöregednél, vagy belerokkannál. "

    Ezt komcsi butaságot nem kéne erőltetni, három évtizede megtörtént a rendszerváltás, azóta bárkiből lehet sikeres vállalkozó.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Stanlee #24568 üzenetére

    Az éves árnövekedés elég erős:

    Természetesnek tartom, ha ezt több ingatlantípusnál (pl. egyes magasan árazott fővárosi panelek esetén) elkezdi korrigálni a piac.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Stanlee #24576 üzenetére

    Két megjegyzés:

    1. Aki hasonló anyagi helyzetben ilyen hosszú időre változó kamatozású hitelt vesz fel, az finoman szólva nem túl okos.

    2. A kormánynak és az MNB-nek lett volna a feladata, hogy az ilyen hitelfelvételeket megakadályozzák.

    A magam részéről szörnyűnek tartom, hogy kicsiben és enyhébb társadalmi következményekkel ugyan, de megismétlődhet a devizahitelesek kálváriája. Nyilván lehet kamatstoppal közbelépni, enyhíteni a következményeket és időben kitolni a problémát. De a legjobb lett volna, ha meg sem történik.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz Drizzt #24579 üzenetére

    Ez nem a kockázat nélküli hitelezésről szól, lásd lent.

    Stanlee

    25 évre vette fel a hitelt, ezalatt a világgazdaság működésének ciklikusságát ismerve minimum kettő, de inkább három válság lesz, amikor a kamatok többszörösükre nőnek és emiatt a hasonló hitelek törlesztőrészletei is brutálisan emelkednek. Az ilyen hitel az időzített bomba klasszikus esete.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz axioma #24588 üzenetére

    "Szerintem havira kell felvenni, es amikor kezd kellemetlen lenni, hosszura kivaltani (a kov. valtopont majd tuti utana legyen)"

    A fix kamat biztonságosabb, mert a legtöbb ember már csak a kamatok drasztikus emelkedésekor kap észbe...

    dzsampi

    "Idén nyáron szeretnénk elkezdeni az építkezést, de jelenleg nem túl rózsás a helyzet a hitelek terén."

    Egy évet szerintem várj vele. Utána valószínűleg sokkal jobb kamatokkal fogsz találkozni.

  • #31733248

    törölt tag

    válasz axioma #24601 üzenetére

    "Azoknak akik sodrodnak az a'rral, persze hogy az egymillio le'gy nem tevedhet modszer valo."

    Perszehogy. :) Nem akarnám a topicot a feleségem munkatapasztalataival untatni, de pl. a hiteladósok (elsősorban devizahitelesek) ügyeiben horror, ami megy és messze nem csak az adósok részéről.

    Qtya123

    "Egyre több végig fix törlesztős is panaszkodik."

    Az a baj, hogy kéz a kézben jár a prudenciális felügyelet viszonylagos lazasága (lásd lent) és a pénzügyi analfabétizmus. Rossz kombó...

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés