Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #5472 üzenetére

    Igen, létezik, vannak ilyen célra többlemezes külső házak és dokkolók egyaránt, egy másik válaszban vannak ilyenekre konkrét példák. 3 db HDD használatához opciók pl. az ott említett 4-lemezes JBOD és RAID külső házak, amiken USB 3.0 és eSATA csatlakozási lehetőség van. Olyan portok, vagy azok valamelyike meg vélhetően csak akad a gazda hardveren (gépen), meg egy ilyen külső háznál általában amúgy is az olyan csatlakozás a standard, nem a hagyományos SATA. Vagyis a külső ház felől felesleges az utóbbit erőltetni, de szükség esetén elvileg lehet pl. SATA-eSATA kábelt használni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz qpadb #5474 üzenetére

    A gyártó weboldalán a specifikációban a Windows 10 nyilván 32 és 64 bites rendszerre egyaránt értendő.
    A HDD max. tárolókapacitásának kezelésénél névlegesen 4 TB-os limit van megadva, de az valószínűleg csak a gyártó által tesztelt, ellenben a külső ház ténylegesen kezelhet attól nagyobb tárolókapacitású HDD-t is. Jó példa erre a Sharkoon Swift Case Pro külső ház is, ahol névlegesen 12 TB-os limit van megadva, ellenben egy fórumtag beszámolója alapján nála 16 TB-os HDD-t is simán kezel.
    Az USB 3.1 ezen Ewent külső háznál meg amúgy nyilván csak marketingbulshit, mivel Gen 1 = USB 3.0 alapon értendő. Sőt, ennyi erővel USB 3.2 is lehetne Gen 1x1 alapon. :D
    A firmware-frissítés lehetősége pozitívum a gyártó részéről, általában nem jellemző a legtöbb ilyen külső háznál. A pontos firmware verziókat nem írtad, de a gyártó weboldaláról letöltött fájl alapján az eredeti a 13042311ac04 firmware, amit a 140508_21_7B_01 verzióra lehet frissíteni. Ami amúgy nem a legújabb ASM1153(E) vezérlőnél, az USBDev weboldalán vannak az utóbbinál újabb firmware-ek is. De ha a jelenlegivel most jól működik a külső ház, akkor nem feltétlen kell piszkálni. Meg a nem közvetlenül a külső ház gyártójától származó, hanem külső forrásból beszerzett firmware-ek használata amúgy is csak saját felelősségre javasolt.

    Az Ewent EW7055 egy passzív hűtéses külső ház, amiben pont ezért elsődlegesen 5400 RPM-es HDD-t javasolt használni, ami kevésbé melegedik. Ellenben a Seagate BarraCuda Pro eleve 7200 RPM-es, vagyis nem meglepő, ha ez esetben intenzívebb a melegedése. 40-45 °C-ig még általában elmegy, de 50 °C, illetve afölötti hőmérsékleten tartósan lehetőleg ne legyen használva. Bár ez is függhet magától a HDD-től, ahol az említett sorozat adatlapján max. 60 °C üzemi hőmérséklet van megadva. De a hosszabb élettartam eléréséhez nyilván javasolt az alatt, illetve lehetőleg 50, vagy akár 45 °C alatt tartani.
    A CDM teszt eredménye, az adatátviteli sebesség USB 3.0-n jónak mondható, egy modern, nagy adatsűrűségű lemeztányérokkal szerelt, 7200 RPM-es 3,5"-os HDD manapság 200 MB/s körüli/feletti szekvenciális értékeket tud. A random 4K írás és olvasás viszont HDD-knél általában eleve jóval gyengébb szokott lenni, az utóbbinál a 0.X MB/s érték meg ez esetben leginkább modellspecifikus lehet. Egyébként maga a külső ház SSD-vel tudna ennél többet is, kb. ilyen értékeket.

    Néhány információ esetleg még hasznos lehet az alábbiakról:

    Windowsban a hardver biztonságos eltávolítása opció használata után, valamint a Windowst, gépet leállítva a külső házban a HDD leáll, állapotjelző LED kialszik rajta?
    X perc teljesen inaktív állapot után (+ információ), valamint a Windowst/gépet altatva alvó módba vált a külső ház, illetve a benne lévő HDD leáll, állapotjelző LED kialszik rajta?
    Windows 10-nél UASP módban működik a külső ház?
    Windowson a CDI, HDS stb. programok megfelelően kezelik a külső házat, illetve a benne lévő HDD-t, a hőmérsékleti adatok mellett az egyéb SMART értékek kiolvasása is rendben van?
    A 4 TB-os HDD hol lett inicializálva és particionálva, a gépben (SATA), vagy a külső házban (USB), az ezen hozzászólásban említett probléma nem állt fenn? Milyen logikai és fizikai szektoméretet használ a külső ház USB-n?

    Köszönjük a beszámolót! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz qpadb #5476 üzenetére

    Maga az ASM1153E chip általánosan támogatja az UASP-t, ellenben a tényleges működés már a firmware függvénye lehet. Aztán OS szinten a Windows 10 szintén támogatja, viszont a tényleges működés az adott hardvertől (géptől), annak alaplapi USB 3.X vezérlőjétől, az ahhoz tartozó drivertől is függhet. Vagyis esetedben vagy a külső ház nem támogatja, vagy az adott hardver- és szoftverkörnyezet miatt nem működik. Viszont ha más, UASP-t támogató USB-s tárolóeszközöknél működik az UASP ugyanazon gép és OS párosításnál, akkor egyértelműen az Ewent EW7055 külső ház nem támogatja azt firmware szinten. Ami amúgy nem feltétlen akkora gond, a jelen HDD sebességéhez elég a BOT mód is. Az UASP az USB 3.0 szabvány maximumának éléréséhez feltétel, illetve oda már SSD szükséges a HDD helyett.

    A szektorméretnél egy dolog az Advanced Format, ami az említett HDD-nél fixen 512e, vagyis 512/4096 bájt logikai és fizikai szektorméret. Ellenben én a külső házra vonatkozóan kérdeztem, hogy annál USB-n mit mutatnak az alábbi screenshoton lévő parancsok. Azaz pl. nem-e 4Kn, vagyis 4096/4096.

    A HDS-nél azok a teljesítményértékek csak a program adatbázisában lévő adatok az említett HDD-nél, nem egy friss mérés eredményei a saját hardver- és szoftverkörnyezetedben. Meg elsődlegesen amúgy is az a mérvadó, amit a HDD gyártója ad meg az adatlapon.

    Köszönöm az újabb információkat! :R

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz traktorgumi #5478 üzenetére

    Egy másik válaszban vannak példák 4-lemezes, illetve JBOD/RAID funkciós külső házakra. Ha USB-C (Type-C) fizikai interfészes modell kell, akkor a RaidSonic kínálatában ott van pl. az IB-3740-C31, de az nem tud RAID módot és itt nincsen vele konkrét tapasztalat. A GR4670-TB3 viszont tud (azzal sincsen), valamint az már Thunderbolt 3. Plusz az általad linkelt QNAP is szóba jöhet, de itt azzal eleve nincsen tapasztalat, mivel normál külső házakkal foglalkozik a topik.
    Az utóbbihoz kapcsolódóan, ha dedikált DAS/NAS ház kell, akkor az eleve nem ennek a topiknak a témája, az ügyben a "Milyen NAS-t vegyek?" topikban kellene érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz M_ToMMy #5482 üzenetére

    Lásd egy másik válaszban leírtakat. Vagyis tudtommal jelenleg nincsen olyan 3,5"-os külső HDD, külső ház, ami csak USB-s tápellátással működne. Max. korábban a Seagate Innov8 volt kivétel és az is USB 3.1 Gen 2 Type-C alapon, de az olyan megoldás végül nem terjedt el. Ha ilyen igényed van, akkor vegyél és használj 2,5"-os külső HDD-t, azok tápellátásához és működéséhez elég az USB-port.
    Ha maradsz a 3,5"-os megoldásnál és kell egy USB 3.0-s külső ház a HDD-hez, akkor lásd egy másik válaszban, valamint a topik összefoglalójában leírtakat, említetteket.

  • King Unique

    titán

    válasz qpadb #5486 üzenetére

    Igen, az 512/4096 bájt logikai és fizikai szektorméret = AF 512e. Ami ha esetedben az Ewent és a Sharkoon külső háznál is megegyező USB-s csatlakozásnál, akkor nyilván nem fog fennállni a korábban említett probléma.

    Az Ewent EW7055 külső háznál az ASM1153 chip valóban csak SATA 3 Gbps alapú, valamint ha az UASP sem támogatott a külső háznál, akkor az adatátviteli sebességnél nem lesz elérhető az USB 3.0 szabvány maximuma. De ez is akkor téma, ha esetleg SSD-vel használnád, ellenben a jelenlegi HDD-hez nyilván elég ezen külső ház, illetve vezérlő adta sebesség is. Vagyis csak emiatt nem feltétlen kellett volna másik külső házat venni. Meg egy SSD-hez alapesetben eleve 2,5"-os, vagy M.2 méretformátumú külső házat használ az ember, nem 3,5"-os típust. De ha te mégis, meg emiatt fontos számodra a sebesség kimaxolása, akkor ilyen és akár egyéb téren is előnyösebb lehet az említett Sharkoon külső ház. Illetve ez esetben érthető, ha a leírtak alapján végül mégis lecserélted az utóbbira, bár kontraként ott van, hogy a gyártói garancia arra valóban kevesebb.

    Köszönöm! :R

  • King Unique

    titán

    válasz daniel2121 #5493 üzenetére

    Először inkább annak kellene utánajárni, megkérdezni a tévé gyártójának topikjában, hogy kezel-e egyáltalán a tévé USB-n 2 TB+, illetve 4 TB-os külső HDD-t, valamint GPT partíciós séma szerinti lemezeket. Ha nem, akkor MBR alapon max. 2 TB-os lehet opció, vagy esetleg 4Kn (4Ke) szektorméretes megoldással lehetne összehozni a 4 TB-os kezelését MBR alapon, de az külön mókolást igényelhet és nem is minden külső háznál, gyárilag készre szerelt külső merevlemeznél támogatott.

    Ha 3,5"-os, USB 3.0-s külső ház kell, akkor a topik összefoglalójában és pl. ezen hozzászólásban is említve vannak konkrét példák. + Ha visszaolvasol, akkor nemrég egy Ewent és Orico külső házról is volt szó, akár azok is szóba jöhetnek. A külső házba venni és tenni kívánt (belső) merevlemez felül viszont már értelemszerűen azon téma topikjában kellene érdeklődni.

    Aztán azt is célszerű fixen eldönteni, hogy biztosan 3,5"-os külső HDD kell-e, vagy nem-e inkább 2,5"-os, valamint biztosan külső házas megoldás, vagy inkább gyárilag készre szerelt. Ha 2,5"-os, akkor 5 TB-ig az is opció, valamint ha van a tévén "HDD 5V 1A" feliratú USB-port, vagy egymás mellett 2 db 0,5 A-es Y-kábel használatához, akkor a tápellátás sem lesz gond. Továbbá pl. az egyes gyárilag készre szerelt WD-knél elvileg van arra lehetőség, hogy MBR séma szerint particionálva is használható legyen a 2 TB+ külső HDD, ami akkor jöhet jól a tévénél, ha nem kezeli a GPT-t. Viszont a gyárilag készre szerelt megoldásokkal nem ezen topik, hanem a külső merevlemezes téma fő topikja foglalkozik.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz fisherx #5495 üzenetére

    Biztos, hogy nem GPT partíciós séma szerinti a külső házban lévő HDD? Csak mert az ilyen okostévéknél rendszerint a GPT szokott gondot okozni, mivel nem mindegyik kezeli, illetve egy részük csak MBR séma szerint particionált lemezeket.
    Aztán a szimpla formázás helyett törölni és teljesen újraparticionálni próbáltad már a merevlemezt a PC-n, illetve az azon futó Windowson pl. parancssorban, vagy akár a tévével, ha van az utóbbinál olyan opció? Meg ha már particionáló program, akkor pl. a MiniTool tud adatvesztés nélküli GPT —► MBR konvertálást is, ha esetleg már nem opció (rá vannak másolva a filmek) az előbbi módszer. A FAT32 fájlrendszer meg nyilván nem lehet gond, azt kb. minden eszköz, illetve OS kezeli. Valamint ha az NTFS-re formázott pendrive-ot kezeli a tévé, akkor nyilván az NTFS fájlrendszert is támogatja.

    "A gép viszont tökéletesen látja a vinyót és kezeli is"

    Mármint ha PC-n a Windows ugyanazzal az USB-kábellel csatlakoztatva gond nélkül kezeli a külső házat, illetve a benne lévő HDD-t és megfelelően működnek, akkor nem azok lehetnek a hiba forrása, hanem valószínűleg a tévé. Az ügyben viszont értelemszerűen inkább az azzal foglalkozó topikban kellene érdeklődni, meg hogy éppen mi lehet a nyűgje.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kokokka #5498 üzenetére

    Ha nem írod le a lényeges részleteket és nem pontosítod, hogy mit jelent ez a "nem látja egyszerre a két beledugott merevlemezt", akkor nem is fog kiderülni, hogy hol a hiba. Többek között még az OS sem ismert, aminél csak találgatni lehet, hogy valószínűleg talán Windows. Ha Windows, akkor arról megint nincsen információ, hogy mit mutat az eszközkezelő, lemezkezelő, tárolóhelyek, stb. Ha a felsoroltaknál egyáltalán nem jelenik meg a 2. HDD, max. akkor lehet azt mondani, hogy "nem látja" az OS, ellenkezező esetben viszont nyilván nem.

    Aztán ott van olyan alap dolgok kipróbálása és tisztázása, hogy pl. a másik foglalatba helyezett HDD egyáltalán felpörög, működik-e, nincs-e esetleg csatlakozási/érintkezési probléma, egyszerre csak azt az 1 db HDD-t csatlakoztatva működik-e ugyanabba/másik foglalatba helyezve, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kokokka #5500 üzenetére

    A médialejátszón történő használat pont egy lényeges részlet, ami az előbb lemaradt. Ahol nyilván azt kellene első körben tisztázni, hogy csak a médialejátszónál áll fenn az említett probléma, vagy a dokkolót a laptophoz, az azon lévő Windows 10-hez csatlakoztatva is. Ha pl. csak az előbbinél, akkor nyilván nem a dokkoló, hanem a médialejátszó, az azon futó OS a probléma forrása. Ahol az utóbbi annyira nem lenne meglepő, számtalanszor volt arról szó ebben a topikban is, hogy az ilyen eszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete = PC, Mac & desktop OS.

    Az AXAGON ADSA-ST dokkoló pedig ugye eleve kétlemezes dokkoló, ami nyilván kezel is egyszerre 2 db HDD-t, illetve mindegyik külön-külön meghajtóként jelenik meg (JBOD módban) az OS-ben. Valamint már többen vettek ilyet itt a topikban és nyilván tudták egyszerre 2 db HDD-vel is használni (példa). Vagyis értelemszerűen nem az van, hogy az eleve kétlemezes dokkoló csak 1 db HDD-t tud kezelni. :N Max. akkor lehet ilyen, ha pl. gyári hibás példányt fogtál ki és az egyik slot nem működik. De azt írtad, hogy külön-külön kipróbálva működik mindkettő foglalatban a HDD, vagyis akkor elvileg nem lehet hibás az egyik. Vagy még akkor, ha esetleg nem bír egyszerre 2 db HDD-t meghajtani, gyenge a tápegysége. De ez elvileg megint nem lehet gond, ha eleve kétlemezes dokkolóról van szó, meg ha mindkét merevlemez rendben elindul és felpörög, bár az utóbbiról nincs pontos információ.

    "Mindkét merevlemez 1Tb-os és WIN10-el partícionált, egyenként mindegyiket kezeli"

    Az nem derült ki, hogyan lettek inicializálva, vagyis MBR/GPT séma szerint történt-e. Ami azért lehet lényeges, mert a GPT-t nem minden médialejátszó, okostévé stb. készülék, illetve azokon futó futó OS kezeli. De ha külön-külön állítólag biztosan mindkét HDD-t kezeli a médialejátszó, akkor elvileg nem ez lehet a gond.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz nerozol #5505 üzenetére

    Volt arról szó már ebben és másik topikban is, hogy RAW esetén mi a teendő, mik lehetnek a kiváltó okok, stb. Ahogyan arról szintén, hogy a gépben (SATA) / külső házban (USB) inicializált és particionált főleg 2 TB+ | GPT HDD-k oda-vissza történő cserélgetése esetén milyen gond lehet, de az az említett Chieftec külső házat nem érinti az egyes beszámolók alapján.

  • King Unique

    titán

    válasz kokokka #5507 üzenetére

    Vagyis akkor nyilván nem a dokkoló, nem is a benne lévő HDD-k, hanem egyértelműen a médialejátszó, az azon futó OS a hiba forrása, ahogyan azt sejteni lehetett. Illetve nem véletlenül volt említve a megfelelő működés és kompatibilitás szempontjából elsődlegesen támogatott környezetként a PC, Mac & desktop OS, ott nyilván nem okoz gondot egy kétlemezes dokkoló, az abban lévő 2 db HDD megfelelő kezelése.
    Aztán hogy a médialejátszó miért nem képes a megfelelő kezelésre, azt már a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában (pl. DUNE médialejátszók topicja) kellene tovább fejtegetni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz domi007 #5508 üzenetére

    "The last USB you connected to this computer malfunctioned, Windows does not recognize it"

    Ha rákeresel, visszaolvasol, akkor korábban már volt szó itt ilyen problémáról, ahol állítólag a gyári hibás külső ház volt a probléma forrása, amit annak garanciális cseréje megoldott. Viszont ha esetedben a dokkoló rendben működik másik gépen, másik operációs rendszerrel, akkor nyilván nem lehet hibás. Valamint a Windows 10-zel való inkompatibilitás sem reális, amikor a gyártó weboldalán eleve fel van tüntetve a támogatott operációs rendszerek között, meg az ilyen eszközöknél amúgy is kb. alap a különféle Windows-verziók támogatása.
    A topik téma-összefoglalójának gyakran ismételt kérdések fejezetébe vannak az említett problémához kapcsolódó kérdések-válaszok, valamint ez előbb linkelt esetnél javasoltak is kipróbálhatók. + Ha már az eszközkezelőben elakad a detektálás, akkor az ottani hibakód alapján célszerű megpróbálni a leírásban javasolt megoldást. Valamint az OS topikjában említett egyéb módszereket is attól függően, hogy esetedben melyik aktuális, ami a leírtakból nem derült ki.

    "Valószínűleg valami szivatós firmware hibáról van szó, de nem sikerült sehogy sem frissített firmwaret találni hozzá."

    Egyrészt a firmware hibája normál esetben nem igazán reális, illetve nem lenne szabad olyan szinten, hogy egyáltalán ne kezelje az OS a dokkolót/külső házat. Meg egy ilyen eszköz amúgy is PnP (Plug and Play), vagyis csak csatlakoztatni kell és működik. Illetve pont ezért rendszerint manuálisan külön letöltendő és telepítendő speciális drivert sem igényel, max. az első csatlakoztatásnál megtörténik a Windowsban az eszközbeállítás és kész.
    Másrészt a firmware frissítése bizonyos esetekben valóban megoldás lehet, de arról számtalanszor volt szó itt a topikban, hogy eleve kockázatos művelet és csak saját felelősségre javasolt. Ha az eszköz (dokkoló) gyártója közvetlenül nem biztosít ehhez megfelelő firmware-t, hanem külső forrásból beszerzett firmware-rel történik, akkor meg pláne.

    "Ezekután bedugtam egy vinyót, bekapcsoltam...és nem látja a vinyót "

    Ez a kijelentés Windows esetében max. akkor helytálló, ha sem eszközkezelőben, sem a lemezkezelőben / tárolóhelyeknél nem jelenik meg az eszköz, jelen esetben a dokkoló, illetve az abban lévő HDD. Ellenkező esetben viszont nyilván helytelen. Illetve az szintén, ha csak a fájlkezelőben történő megjelenés alapján van állítva, ahol eleve csak a meghajtóbetűjellel rendelkező kötetek, lemezek jelennek meg.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz domi007 #5513 üzenetére

    Ha másik gépen, másik operációs rendszerrel rendesen működik az a dokkoló, akkor nyilván nem ment tönkre, nem hibás, nem feltétlen kell újat venni. Inkább az előző válaszban leírt dolgokat kellene kipróbálni, letesztelni, tisztázni. Valamint ha a nálad telepített Windowsnál van gond és más nem megy, akkor max. újra kell telepíteni, de nem egyből a dokkolót kell lecserélni. Az utóbbi akkor indokolt, ha máshol, illetve sehol sem működik rendesen. De végül is a te dolgod, ha mindenáron másik dokkolót akarsz venni és használni, tegyed.

  • King Unique

    titán

    válasz domi007 #5515 üzenetére

    "A gyártó közben chipsetet váltott, Prolificről Norelsysre. A Prolifices verziónál nem feltétlenül adott a Windows 10 támogatás. Amúgy persze kellene működnie, hiszen a Prolific maga is Windows 10 kompatibilisként jellemzi az adott chipsetet, de mégsem működött. Tehát hiába linkeled a termék oldalát, ha egyszer a belső tartalom más."

    Igen, azt olvastam, meg nem újdonság, hogy időnként váltogatják a gyártók a chipeket és ezt esetlegesen elfelejtik feltüntetni, frissíteni a termék adatainál. De az ORICO 6518SUS3 dokkoló esetében ez nem feltétlen volt így, mivel ugyan a gyártó weboldalán szerepel az egyik képen a Norelsys NS1066 chip, de az eleve csak USB 3.0 - SATA2 típusú. Viszont az említett dokkoló USB 3.0 + eSATA, amihez eleve a Prolific PL2773 chip passzol, az reális. A Norelsys / egyéb chip az USB 3.0 only, vagyis a 6518US3-V1 modellnél lehet reális, ami egyébként simán működik Windows 10-zel is az alábbi videó alapján. A megfelelő kompatibilitás pedig elvileg a Prolific vezérlős változatnál is adott Windows 10 esetében, vagyis nálad inkább az lehetett a gond, hogy a gépedre telepített Windowsnál nem stimmelt valami. Az meg ugye nyilván nem feltétlen egyenlő azzal, hogy magával a rendszerrel nem kompatibilis az eszköz, az abban lévő chip.

    "Az USB kábel lecserlését, illetve a WiFi kikapcsolását azon oknál fogva elvetettem, hogy már fent, legelőször is kizártuk a hardveres hibát, hiszen másik oprendszeren működik a rack. A WiFis történet számomra kifejezetten hihetetlennek hangzik, de nem megyek bele, ha nektek ez bevált, akkor javasoljátok nyugodtan továbbra is."

    Nem feltétlen, mivel az USB-kábel csatlakozója míg pl. "A" gép USB-portjában, aljzatában lehet megfelelően illeszkedik, addig "B" gép esetében már nem teljesen és ezért az esetleges csatlakozási, érintkezési probléma miatt az OS sem fogja felismerni az eszközt. Nem újdonság ez sem, illetve ezért is javasolt ilyenkor szükség esetén mozgatni, kicsit kihúzni, majd visszadugni a csatlakozót a portban, több porthoz csatlakoztatva is kipróbálni az eszközt, akár másik USB-kábellel is, stb.
    Az USB 3-0 - Wi-Fi / Bluetooth interferencia nem ismeretlen jelenség, meg hogy zavarhatják egymást, több leírás is van erről. Példák: [link], [link], [link], [link].

    "A hibakódot még régebben ellenőriztem, abból sajnos semmilyen értelmes következtetést nem lehetett levonni. "

    Az eszközkezelős hibakódoknál eleve ott van a Microsoft weboldalán a leírás, magyarázat, javasolt megoldás, stb.

    "Pedig biztosan erről van szó. Egyszerűen Windows 10 (pontosítok: valószínűleg Windows 8.1) alatt valószínűleg változott az USB eszközök incializálási rutinja. Szimplán a korábbi Windowsok és az egyéb operációs rendszerek megbocsátóbbak az USB protokoll kezelésében, ezért működött eddig egyáltalán az eszköz."

    Nem rémlik olyan hír, információ, ami ezt megerősítené, meg amúgy sem feltétlen reális. Valamint ha az eszköz gyártója eleve feltünteti a támogatást az újabb Windowsokra vonatkozóan is, akkor szintén nem. Illetve egy ilyen USB 3.X dokkolónak, külső háznak normál esetben nyilván patent működnie kell az újabb Windows 8.1, 10 rendszereknél is, sőt az utóbbiak eleve fejlettebbek a különféle USB-s funkciók kezelése, támogatása terén, pl. Windowsoknál UASP támogatás is csak azoknál van.
    Esetedben inkább a nálad telepített Windowsnál lehetett valamilyen driveres / egyéb probléma, de az végül nem derült ki, hogy pontosan mi. Illetve a kulcsszó a nálad telepített rendszer lehet, mert azt általánosan kijelenteni, hogy adott Windows-verzió egyáltalán nem kezeli, nem kompatiilis egy adott eszközzel/vezérlővel, nyilván csak akkor lehet, ha sehol máshol sem működik. Ellenben az ugye nem lett kipróbálva másik gépen, másik W10 rendszerrel, vagy akár a meglévőn egy frissen telepítettel.

    "Főleg, hogy miután megrendeltem az új dokkolót megpróbáltam a maradék firmwareket is ráflashelni, mert miért ne? Azóta sajnos az eszköz immáron csak papírnehezék, ami várható eredmény volt."

    Igen. várható volt, ha nem megfelelő a firmware, az ahhoz való tool és a vezérlő párosítás. Ebben a topikban is volt már példa korábban ilyen "téglásításra", ami után kb. kuka az eszköz. Vagy esetleg még a garanciális csere lehet opció, de ugye hivatalosan ilyenkor az sem feltétlen, ha a felhasználó által végzett nem kívánt módosítás okozta az eszköz tönkremenetelét, nem pedig a rendeltetésszerű használat mellett bekövetkező gyári eredetű meghibásodás. Többek között ezért is csak saját felelősségre javasolt a firmware házilagos frissítése, módosítása.

    "A teljesség kedvéért: eszközkezelőben szépen látszott a rack, sőt még fájlkezelőben is megjelent cserélhető D meghajtóként, amit megnyitva kiírta, hogy nincs benne lemez. Amikor beletettem a lemezt ez nem változott. Megnéztem a lemezkezelőben is, ott sem volt lemez"

    Ugye eredetileg még arról volt szó, hogy nem ismerte fel a Windows rendesen, hiba volt az eszközkezelőben, majd a firmware frissítése után ez állítólag változott. Ahol ha utána az eszközkezelőben oké volt minden és nem volt hibakód, akkor normál esetben nyilván a lemezkezelőben / tárolóhelyeknél is meg kellett volna jelennie az eszköznek, illetve a belehelyzett HDD-nek. Viszont mivel eleve külső forrrásból való, ki tudja mennyire oké firmware lett rátéve, ezért ilyenkor nyilván nem zárható ki az okozta hiba sem. Sőt, eleve esélyes, ha végül sikerült is egy ilyen firmware-rel téglásítani a dokkolót.

    De már mindegy, nem fog kiderülni, hogy pontosan mi volt a gond, ha téglásítva lett a dokkoló és közben másik lett vásárolva helyette. Ahol most ugyan nem lett leírva, de az AXAGON ADSA-ST dokkoló vélhetően megfelelően működik, annál nem áll fenn az adott hardver- és szoftverkörnyezetben az említett probléma. Ha esetleg igen, akkor az meg szintén csak azt erősítené, hogy a gépeden lévő Windowsnál nem stimmel valami, mivel másoknál megfelelően működik, akik itt olyat vettek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz rascalyjo #5518 üzenetére

    Az nem ismeretlen jelenség, hogy egyes hardvereknél (nem mindegyiknél) gondot okozhat a rendszerindításnál az előtte csatlakoztatott, vagy csatlakoztatva felejtett USB-s tárolóeszköz, sőt akár még az OS telepítésénél is. + Ha jelen esetben magával az adapterrel, vagy a hozzá csatlakoztatott HDD-vel gond van, pl. szektorhibás az utóbbi, akkor az csak tetézi a problémát.
    Lehetséges megoldásként ilyenkor célszerű megnézni a BIOS beállításait, ott pl. a bootolási opciókat, ahol a Windowst tartalmazó HDD/SSD meghajtót javasolt beállítani elsődlegesként az USB-s eszközről történő bootolást helyett, stb. + Ha BSOD történik, akkor az ottani hibakód, információk alapján meg lehet próbálni beazonosítani az azt kiváltó okot és arra megoldást keresni. Vagy egy másik és kézenfekvő megoldás akkor bekapcsolni, csatlakoztatni az USB-s tárolóeszközt, ha már bebootolt az OS, jelen esetben a Windows, nem pedig még előtte, nem a rendszerindítás előtt csatlakoztatni. Sőt, egy USB-s tárolóeszköznél az alapértelmezett használat a már működő OS alatt történő csatlakoztatás és eltávolítás.

  • King Unique

    titán

    válasz rascalyjo #5520 üzenetére

    "Erről az Axagon adapterről szeretnék rendszert indítani, és az ezen keresztül való
    boot-olás nem megy normálisan, pedig képes rá."

    Akkor azt kellett volna már az előző hozzászólásban egyértelműbben leírni, hogy az ehhez csatlakoztatott HDD/SSD meghajtóra akarsz Windowst telepíteni és arról bootolni, vagy a már meglévő SATA-s telepítést USB-n csatlakoztatva bootolni. Ugyanis ez esetben eleve más a helyzet, ahol ha nem Windows To Go szerinti telepítés történt így kivitelezve, vagy utólag nem lett átkonvertálva a helyi telepítés WTG-re, akkor nem meglepő, ha az eredetileg SATA-n telepített Windows nem bootol USB-ről és BSOD-ot dob. Ráadásul a Windows To Go hivatalosan Windows 8-tól támogatott, vagyis a Windows 7-nél amúgy is kérdéses a megfelelő működése és eleve inkább a Windows 10-nél opció az ilyen használat.
    Maga az AXAGON ADSA-FP3 adapter egyébként valóban támogatja a csatlakoztatott HDD/SSD meghajtókról való rendszerindítást, de ahhoz Windowsok esetében nyilván teljesülni kell az előbbi feltételnek is, vagyis a Windows To Go szerinti telepítésnek, vagy az utólagos átkonvertálásnak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz HUSILACI6666 #5523 üzenetére

    Ha kicsit visszaolvasol, akkor épp nemrég volt itt olyan eset, ahol a médialejátszó és a tévé a kétlemezes dokkolónál csak egy db HDD-t tudott kezelni. Valamint az ilyen készülékeknél a 2 TB+, illetve a GPT partíciós séma szerinti lemezek kezelése is sokszor bizonytalan, egy részük ezeket sem támogatja megfelelően. Illetve nem véletlenül volt ebben a topikban is többször leírva már, hogy az ilyen USB-s tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete = PC, Mac & desktop OS.

    Tehát a lényeg esetedben is elsődlegesen a médialejátszó és a tévé, azok mit kezelnek, mit és meddig támogatnak, stb. Ami felől értelemszerűen a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában kellene érdeklődni, nem itt. Ha ez megtörtént és ismert, hogy pontosan mit kezelnek, mit támogatnak az említett készülékek, akkor lehetne itt tovább fejtegetni a dokkoló kérdését, meg hogy 1 / 2 / 4 db lemezt kezelő típus legyen-e. Az IB-3640SU3 4-lemezes dokkolóval egyébként van itt a topikban tapasztalat, de ha esetedben a médialejátszó és a tévé az előbb linkelt esethez hasonlóan szintén csak 1 db HDD-t tud kezelni, akkor azokhoz nyilván nem sok értelme lenne ilyet venni, használni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jorden06 #5526 üzenetére

    A téma-összefoglalóból kivágott képen pont nem látszik az, ami az alábbi hozzászólás alján. Vagyis hogy pl. az USB 3.0 szabvány kb. 450 MB/s körüli szekvenciális maximuma egylemezes tárolóeszköz esetében nyilván csak SSD-vel érhető el, HDD-vel nem, mivel az utóbbi rendszerint eleve nem tud akkora adatátviteli sebességet. Azaz ha esetedben HDD van abban a Sharkoon külső házban, akkor egyáltalán nem meglepő a max. 193 MB/s. Meg ráadásul a fájlmásolás sebessége eleve kéttényezős, a forrás- és a célmeghajtó sebességétől is függ. Ahol pl. még SSD-nél sem minden esetben lesz olyan gyors, mivel ha nincsen az SSD-nél DRAM cache, akkor a fájlmásolás sebessége eleve belassulhat, amiről az egyik társtopikban is volt szó. Célszerűbb ezért első körben inkább egy szintetikus tesztet lefuttatni az adott külső meghajtó sebességének teszteléséhez, ahol USB 3.0 | UASP | SSD felállásnál kb. ilyen értékeket kell tudni az említett Sharkoon külső háznak is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #5528 üzenetére

    Egyrészt itt az sem derült ki, hogy a RaidSonic kínálatában pontosan melyik külső házról van szó. Aztán hogy az említett jelenség fennáll-e másik gép és/vagy másik operációs rendszer esetében is, vagy csak a jelenleg használt hardver- és szoftverkörnyezetben.

    Másrészt a leállításra vonatkozóan a leírtak kissé ellentmondásosak. Ha rendre 3-4 perc után történik, akkor az a készenléti állapot, más néven alvó mód lehet, aminek működése elsődlegesen a külső háztól, annál az USB-chip firmware-től, annak beállításától függ. Erről, illetve a működéséről Windowson szemléltetve korábban az egyik társtopikban is volt szó, valamint ebben a topikban szintén. Ahol pont az a lényeg, hogy X perc teljesen inaktív állapot után válthat a külső ház alvó módba, ellenben aktív állapotban, azaz aktív lemezművelet (olvasás / írás) mellett nem. Ha esetedben igen, akkor az eleve abnormális, aminek az oka lehet a Windows energiagazdálkodási beállítása pl. ebben és ebben a hozzászólásban szemléltetve, de maga az USB-s tárolóeszköz hibája (példa) is. Illetve más az, ha egy idő után készenléti állapotba vált az eszköz, valamint megint más, ha random megszakad az adatkapcsolat. Az utóbbi okai a téma-összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében, valamint pl. ebben a hozzászólásban is részletezve vannak.

    Egyébként a napi 20 db indulás / leállás bár lehet kicsit több a napi megszokottnál, de önmagában azért még nem feltétlen annyira vészes, attól még nyilván nem fog tönkremenni ott azonnal a HDD, meg pláne nem rövidebb távon. Max. inkább hosszabb távon és több ezres / tízezres számnál lehet élettartam-rövidítő tényező. De ha ez gond számodra, akkor ott van pl. a HDS és annál a lemezek leállásának akadályozása funkció, aztán utána nem fog leállni a külső HDD, hiába támogatja firmware szinten az alvó módot. Az meg a másik, hogy az indulások / leállások számától függetlenül is tönkremehet maga a HDD, megjelenhetnek rajta szektorhibák stb., valamint pl. egyes konzumer modellek a szokásos 2-3 éves gyártói garancia lejárta után röviddel a tervezett elavulás jegyében.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #5531 üzenetére

    Maga a készenléti, vagy más néven alvó állapot nyilván nem rendellenesség, az normális, ha támogatja a külső ház és az OS. Ahol az előző válaszban linkelt hozzászólásban szemléltetve van a működése Windowsnál, illetve hogy a Windows energiagazdálkodási beállítása max. akkor érvényesül, ha kisebb a külső ház firmware-rében lévő értéknél, + ha megegyező azzal. Aztán arról is volt szó, hogy normál esetben az alvó módnak X perc inaktivitás után kell érvénybe lépnie, nem aktív lemezművelet közben, az utóbbi abnormális. Valamint alvó állapotból fel kell ébrednie az eszköznek, ha az OS, vagy egy program hozzáférést intéz, ami Windowsnál lehet pl. a fájlkezelő megnyitása és ott a külső meghajtó tartalmának tallózása, fájlok megnyitása. Ha esetedben nem ébred fel, nem pörög fel a benne lévő HDD, vagy éppen teljesen eltűnik a rendszerből, amit csak az eszköz fizikai újracsatlakoztatása / eszközkezelőben USB-vezérlő (vagy USB-gyökérhub) letiltása és újraengedélyezése old meg, akkor az szintén abnormális.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #5533 üzenetére

    A felhasználó által külön telepítendő driver alapból nem is szükséges, mivel egy ilyen eszköz eleve PnP (Plug and Play), vagyis csak csatlakoztatni kell és működik. Max. az első csatlakoztatásnál megtörténik a Windowsban az eszközbeállítás és kész, ami után normál esetben nem kell újraindítás.
    Firmware általában nem, vagy csak nagyon ritkán és kifejezetten indokolt esetben (hibajavítás) szokott lenni a külső ház gyártójának weboldalán. Az egyes információk alapján az IB-351STU3S-B külső ház Prolific PL2773 chipes, amihez az előbbi okán max. külső forrásból lehet drivert vadászni. De a firmware piszkálása, frissítése eleve csak indokolt esetben és csak saját felelősségre javasolt, külső firmware használatánál meg pláne! Ahol az intelem pont aktuális, mivel nemrég másnak sikerült "téglásítani" egy ilyen vezérlős dokkolót itt külső forrásból származó firmware-rel.

    Az nem derült ki milyen HDD van a külső házban, de a fejparkolást annál sem feltétlen kell piszkálni, pláne ha a gyárilag megadott 300 / 600 ezres névleges limitnek a közelében sem jár. De ha annyira a mérséklése / tiltása a cél, akkor a HDS-nél az előzőleg említett lemezek leállásának akadályozása, valamint az APM átállítása arra is jó lehet. Viszont véglegesen tiltani firmware szinten lehet a fejparkolást, amihez általában a HDD gyártójának saját szoftvere kell, ami a belső merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában részletezve van. De azt SATA-s csatlakozásnál javasolt használni, nem USB-n.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz A Mágus #5536 üzenetére

    Itt nem derült ki, hogy a S.M.A.R.T. "lekérdezése" milyen OS alatt és milyen programmal történt. Ami azért lehet lényeges, mert korábban az egyes Linuxoknál is volt példa arra, hogy nem minden USB-chip esetében működött ez, ellenben Windowson a HDS programmal igen. De még a HDS-nél is néha előfordult, hogy nem, vagy csak részlegesen működött a S.M.A.R.T. adatok kiolvasása, ellenben a CrystalDiskInfo programnál nem volt ilyen gond. Ezért is érdemes ilyenkor többféle diagnosztikai programmal ránézni a külső meghajtó állapotára, illetve azoknak is lehetőleg az aktuális, legújabb verziójával, nem egy X évvel régebbi muzeálissal. Valamint akkor lehet azt mondani, hogy az adott USB-s tárolóeszköznél nem támogatott a S.M.A.R.T., ha többféle OS és program alatt kipróbálva egyáltalán nem működik, + akár az eszköz gyártója is megerősíti ezt a specifikációban.
    A HDS-nél egyébként van külön kompatibilitási lista is az USB-s tárolóeszközökre vonatkozóan: [link], [link]. Ha ott szerepel a dokkoló, illetve a VID-PID azonosítja nem támogatottként, akkor a HDS nyilván nem fogja kezelni. De akár még az is változhat egy újabb programverziónál, illetve erre való a "Teszt riport küldése a fejlesztőnek" opció, ami a kompatibilitásnál is említve van.

    Egy ilyen USB 3.0-s dokkolónál, külső háznál egyébként rendszerint kb. alap szokott lenni a S.M.A.R.T. támogatása, sőt akár pl. az USB 3.1 Gen 2 típusoknál is az alábbi blogbejegyzés alapján. Ha kétlemezes dokkoló kell, akkor egy másik válaszban említve van olyanra pár példa, amelyeknél általában szintén adott a S.M.A.R.T. támogatása.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz catoka #5538 üzenetére

    "JBOD: ami egybefűzi a 2 vinyót és 1-nek láttatja. Ha kiesik az egyik, akkor elvész az összes adat. (Én így tudom)"

    Lehet akár ilyen is, meg olyan, ahol a JBOD-nál külön-külön lemezként vannak kezelve a HDD-k. Például a 4-lemezes IB-3640SU3 az utóbbi kategória, amiről beszámoló/teszt is készült itt a topikban.

    "SINGLE. Tehát adott egy 2 HDD-s Rack, amibe tehetem ezt a 2 HDD-t és elvileg külön látja őket és nem befojásolja az egyik a másikat. Ha az egyik tönkremegy, akkor a másik még megmarad? Jól gondolom?"

    Igen, Single módban rendszerint külön-külön lemezként vannak kezelve a HDD-k egymástól függetlenül. Az IB-3620U3, IB-RD3662U3S, IB-RD3662-C31 külső házaknál ez a gyártó weboldalán is fel van tüntetve, illetve a "JBOD (Single)" és a "SINGLE" kifejezések erre utalnak.

    "Érdemes e megvennem egy ilyen Racket? (USB 3.0; 3.1A-C)?"

    Ha biztosan nem kell RAID támogatás és feltétel a 2 HDD egymástól független kezelése, akkor nyilván adja magát a JBOD (Single) megoldás. De kétlemezes használatnál a RAID sem feltétlen végleg elvetendő, amiről itt a topikban is volt szó korábban, ahol az ajánlott IB-RD3662U3S modellnél van a RAID 0, 1 mellett JBOD (Single) mód is.
    USB 3.1 Gen 2 vezérlős és Type-C fizikai interfészes kétlemezes külső házat meg nyilván akkor érdemes venni, ha van/lesz a gazda hardveren (gépen) olyan típusú USB-port, valamint ki is lesz használva az az adatátviteli sebesség HDD/SSD RAID megoldással. Ha nincsen, akkor úgy viszont nem sok értelme van, meg HDD-hez, pláne Single módban használva eleve overkill még az USB 3.0 szabvány maximuma is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz A Mágus #5541 üzenetére

    Ha a CrystalDiskInfo, annak aktuális (8.4.2) verziója rendben kezeli, ki tudja olvasni a dokkolóban lévő HDD-k állapotinformációit, akkor nyilván támogatott a dokkolónál a S.M.A.R.T. Viszont az nem derült ki, hogy milyen USB-chip van venne, mi a VID-PID azonosítója stb., hogy állítólag még a HDS, annak legújabb 5.61-es verziója sem kezeli. Már ha próbálva volt azzal egyáltalán, mert többek között ez sem derült ki a leírtakból. Meg ha a HDS esetleg tényleg nem kezelné, akkor lehet, sőt célszerű riportot küldeni a fejlesztőnek és jó esetben egy újabb programverziónál már támogatott lehet a dokkoló.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Gabesz87 #5543 üzenetére

    Az AXAGON EE35-XA3 külső háznál a gyártó weboldalán (eleve azt kellene nézni) világosan le vannak írva az alábbiak.

    Támogatja a 3,5 hüvelykes SATA III / II / I merevlemezeket, kapacitástól függetlenül.
    Megfelel a Serial ATA 2.0 specifikációnak (SATA/300), legfeljebb 3 Gb/s átviteli sebességgel (300 MB/s).
    Megfelel a Serial ATA 1.0 specifikációnak (SATA/150), legfeljebb 1,5 Gb/s átviteli sebességgel (150 MB/s).
    A tok teljes sávszélességét / átviteli sebességét az alkalmazott SATA/300 interfész határozza meg (elméletben 3 Gbit/s).

    Vagyis a külső ház nyilván kezel SATA III / II / I merevlemezeket egyaránt, max. USB 3.0 - SATA 3 Gbps alapú chip van benne. De az utóbbi is egylemezes kivitelben max. egy SATA3-as SSD-nél téma adatátviteli sebesség szempontjából, mivel a SATA3-as HDD-k jellemzően még a SATA2 szabvány elméleti (300 MB/s), illetve gyakorlati maximumát (~ 260-28X MB/s) sem képesek teljes mértékben kihasználni. Tehát egy SATA II / III HDD-hez ilyen szempontból nyilván bőven jó lehet ez a külső ház is. Ha esetleg SSD-vel akarnád használni, akkor lenne értelme olyannak, amiben SATA 6 Gbps alapú USB 3.0 chip van, mint pl. a Sharkoon Swift Case Pro. De egy 2,5" / M.2 SATA SSD-t alapesetben nyilván azon méretszabványnak megfelelő külső házba téve szokás használni, nem 3,5"-osban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Gabesz87 #5545 üzenetére

    Igen, most ugyanaz lett bemásolva oda is, de attól még elsődlegesen mindig a gyártó weboldala a mérvadó, mivel az ilyen-olyan webáruházakban esetlegesen előfordulhat, hogy a termékről feltüntetett adatok hiányosak és/vagy pontatlanok, tévesek.
    Igen, megfelelhet, mivel nyilván kezelni fogja a külső ház a SATA3-as HDD-t is, aminek az adatátviteli sebességéhez elég lehet a SATA 3 Gbps alapú USB 3.0 chip, le van írva az előző válaszban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Szőrös  #5548 üzenetére

    Ewent külső házat és IDE/SATA-USB adaptert már vettek, használnak itt a topikban egyesek. Viszont ilyen márkájú dokkolóval még nem nagyon van tapasztalat, de már volt szó itt említés szintjén az EW7014 modellről egy másik válaszban.

    "Gondolom simán kéne neki mennie"

    Elvileg igen. Viszont arról többször volt szó itt a topikban, hogy az ilyen eszközök elődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete = PC, Mac & desktop OS, elsődlegesen ott garantálható leginkább a megfelelő kompatibilitás és működés. Illetve korábban volt itt olyan eset, ahol a Raspberry Pi-n történő használat is felmerült, ahol le van írva többek között az is, hogy ilyenkor célszerű a készülék topikjában, azaz a Raspberry Pi topikban is érdeklődni a konkrét tapasztalatok felől, mások milyen dokkolót, külső házat használnak hozzá, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Sanyi.mTs #5550 üzenetére

    Itt a topikban elsődlegesen az egylemzes külső házakkal van tapasztalat, a többlemezes, illetve azok közül is a 4-lemezes típusokkal viszont eleve kevesebb. A felsorltak közül az IB-3640SU3 modellről korábban készült itt beszámoló/teszt, vagyis azzal van, de a másik kettővel nincsen, ahogyan az ORICO modellekkkel sem.
    Ha célirányosan RAID-et támogató külső ház kell, akkor a JBOD-os IB-3640SU3 nyilván kiesik, vagyis maradnak a RaidSonic, ORICO kínálatában lévő RAID-képes modellek. Ahol ha pl. hazai webáruházból rendelsz online, akkor ott a 14 napos indoklás nélküli elállás lehetősége. Vagyis ha esetleg nem válna be az eszköz, akkor vissza lehet küldeni és visszakérni a vételárat, ilyen egyszerű.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Bélabácsi #5557 üzenetére

    Ha egyidejűleg történne a 2,5"-os és 3,5"-os HDD használata, akkor ilyen célra kétlemezes dokkoló kell (példák). + Van tapasztalat egyes kétlemezes Orico dokkolókkal is. Példa: [link], [link], [link].

  • King Unique

    titán

    válasz Lauda #5560 üzenetére

    Az IB-123CL-U3 dokkolónál a gyártó weboldalán is fel van tüntetve, hogy "HDD capacity: Unlimited", azaz nincsen a jelenlegi HDD-k tárolókapacitásához mérten reális limit és nyilván kezel 3-4-6 TB-os HDD-ket. Nem tudom hol olvastál itt olyat, hogy nem kezeli. :F Max. olyan eset volt, ahol a dinamikus lemez volt a gond USB-n, egy másiknál pedig az 512e vs. 4Kn szektorméret, de egyik sem arról szólt, hogy maga a dokkoló nem kezeli a 3 TB-os HDD-ket.
    Ha egyéb kétlemezes dokkolók is érdekelnek, akkor meg lásd a legutóbbi esetnél linkelt modelleket, amelyeknél szintén alap a 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású (pl. 3-4-6 TB) HDD-k kezelése.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lauda #5562 üzenetére

    Egy korábbi válaszban le van írva röviden, hogy mikor célszerű USB-s dokkolót / adaptert és mikor külső házat használni. Kábelek meg ugyanúgy vannak mindhárom megoldásnál.
    A RaidSonic (ICY BOX) termékei általában jók szoktak lenni, de az lehet modelltől és használattól is függő, hogy melyik mennyire lesz tartós. A tápellátás meg eleve fix, külső tápadapterről történik a 3,5"-os HDD-ket kezelő dokkolók és külső házak esetén, nem szimplán USB-ről.

  • King Unique

    titán

    válasz hape60 #5566 üzenetére

    Ha olvastad a téma összefoglalót, valamint itt a topikban az egyes korábbi kérdéseket - válaszokat, akkor láthatod, hogy említve van több olyan ajánlott külső ház, amik a hazai boltok kínálatában jelenleg is megtalálhatók. Valamint olyan modellek is, amelyekkel bár itt nincsen konkrét tapasztalat, de elvileg szintén számításba jöhetnek.

  • King Unique

    titán

    válasz Digidroid #5568 üzenetére

    Egy ilyen dokkoló alapvető működése, illetve a belehelyezett HDD kezelése normál esetben nyilván nem PMR/SMR függvénye, vagyis adott a kérdésre a válasz. Illetve az SMR HDD esetleges hátránya (belassulás) ugyanúgy előjöhet SATA-s és USB-s csatlakozásnál egyaránt, de az HDD specifikus jellemző.

  • King Unique

    titán

    válasz t72killer #5571 üzenetére

    Ahogyan nemrég a társtopikban is említve volt, úgy ennél szintén érvényes az, hogy azokkal a külső házakkal, adapterekkel stb. van itt konkrét tapasztalat, amelyekről érdemben szó esett a hozzászólásokban, valamint szerepelnek a téma összefoglalóban (beszámoló, teszt, információs táblázat). Amelyek nem és a topik keresője sem ad rá találatot, azokkal értelemszerűen nincsen.

    Az meg alap, hogy az ilyen eszközökkel kapcsolatos információk felől elsődlegesen mindig a gyártó weboldalát kellene felkeresni és nézni, nem az xy webáruházakét, ahol az utóbbiaknál előfordulhat hiányos és/vagy pontatlanul közölt adat. Az UGREEN kínálatában jelenleg 20636 / 20627, 20953, 60561 SKU-val vannak USB 3.0-s SATA-USB adapterek, ahol a TRIM/UNMAP támogatását az elsőnél említi a gyártó, annál működhet. + Azt világosan odaírják mindegyiknél, hogy a 2,5"-os HDD/SSD meghajtók használata nyilván nem igényel külső tápellátást, az utóbbi értelemszerűen a 3,5"-os meghajtók esetében kell.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lauda #5574 üzenetére

    Ha a gyártó nem ad meg az adott eszköznél pontos limitet a HDD-k tárolókapacitásának kezelésére, akkor az általában azt jelenti, hogy vagy nem tesztelték és nincsen erre vonatkozó információ, vagy eleve nincsen reális limit a jelenlegi HDD-k tárolókapacitásához mérten. Valamint ha megadják, az sem feltétlen azt jelenti, hogy ténylegesen max. csak akkora tárolókapacitású HDD-t kezel a dokkoló/külső ház, hanem lehet a gyártó max. akkorával tesztelte. Meg ez a limit inkább az USB 2.0-s tárolóeszközöknél szokott téma lenni, azoknál gyakran (nem mindig) max. 2 TB, ellenben az USB 3.0-s típusoknál kevésbé, azoknál oké szokott lenni a 2+ TB-os HDD-k kezelése. + Ha rákeresel, akkor itt a topikban már többször volt téma ez a Sharkoon dokkoló, többen használtak/használnak ilyet, volt aki 4 TB-os HDD-vel (példa), de valószínűleg kezeli az annál nagyobb tárolókapacitású modelleket is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lauda #5579 üzenetére

    Ez a "Tökéletesen felismeri és kezeli az összes vinyómat" pontosan mit jelent, az eredetileg PC-ben SATA-n / USB-n másik külső házban/dokkolóban / USB-n ebben a Sharkoon dokkolóban inicializált és particionált 4 és 6 TB-os merevlemezeket? Csak mert az előzőleg linkelt példában pont az volt a gond, hogy az illetőnél az ugyanilyen dokkolók nem kezelték direktben (törlés és újraparticionálás nélkül) a máshol inicializált, particionált 2+ TB lemezeket, max. a firmware frissítése, módosítása után. Illetve azoknál gyárilag AF 4Kn szektorméret volt USB-n, nem a megszokott 512e.

    Amúgy köszönjük a beszámolót!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lauda #5581 üzenetére

    Ha működik oda-vissza a 2+ TB | GPT HDD-k kezelése, akkor 512e szektorméret és újabb firmware lehet a dokkolónál, meg ezek szerint a gyártó már nem erőlteti az újabb gyártású modelleknél a korábbi 4Kn megoldást. Ez pedig nyilván jobb így, meg korábban is leginkább csak a 32 bites Windows XP miatt szórakoztak egyes gyártók a 4Kn szektormérettel, mivel úgy USB-n MBR alapon az XP is kezelni tudta a 2+ TB-os HDD-ket (példa): De azóta az XP már rég EOL lett és okafogyottá vált ezen beállítás, illetve az újabb Windows-verzióknál már nem téma a GPT kezelése.

    A leírt melegedés nem meglepő, mivel ugyan hiába van félig-meddig szabadon a HDD a dokkolóban, attól még egy aktív hűtéses PC házzal ellentétben a dokkoló passzív hűtéses marad, meg a 7200 RPM-es HDD is jobban melegedhet, mint egy 5400-as modell. + Nyáron a magasabb környezeti hőmérséklet miatt is intenzívebb lehet a HDD melegedése, meg ha nem klimatizált a helyiség, ahol üzemel. A max. 44-45 °C általánosan amúgy még úgy-ahogy elmegy, 50 °C körüli, meg pláne afeletti hőmérsékleten viszont már nem tanácsos gyakorta és hosszabb ideig üzemeltetni a merevlemezeket.

    Köszönöm!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Lauda #5583 üzenetére

    Igen, a gyártók a működési, üzemeltetési hőmérsékletre tágabb határokat adnak meg a hivatalos specifikációkban, meg trükkösen a környezeti hőmérsékletre vonatkozóan. Viszont ha a HDD hosszú élettartama a cél, akkor nem tanácsos feszegetni ezeket a határokat, illetve magának a HDD-nek a melegedését tartósan egy bizonyos érték fölé engedni, amiről egy másik topikban is volt már szó.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz CarrGomm #5585 üzenetére

    Nem, ennek a külső háznak USB 3.0-n egy 4 TB-os WD Red HDD-vel ilyen értékeket kellene tudni. SSD-vel pedig még többet, amiről egy másik esetnél volt szó nem olyan régen.

    Hogy esetedben miért csak ~ 58 MB/s körüli a másolási (írási) sebesség, ahhoz tudni kellene a részleteket, amit nem lettek leírva. Addig oké, hogy vélhetően USB 3.0 porton történik a másolás és a Windowsban adott az inbox / külső driveres USB 3.0 támogatás, máskülönben az említett érték sem jönne össze, lásd az egyes USB-szabványok maximumait. Az viszont nem ismert, hogy a forrás- és célmeghajtó mennyire van telemásolva, fájlrendszer mennyire töredezett rajtuk, másolandó fájlok mérete mekkora, másik USB 3.0 porton (asztali PC-nél hátlapi) és/vagy másik USB 3.0 kábellel ki volt-e próbálva a másolás, stb. Valamint az már számtalanszor le volt írva itt és más hasonló topikokban is, hogy a fájlkezelős fájlmásolás eleve kéttényezős (forrás + cél) és több minden befolyásolhatja a tényleges adatátviteli sebesség alakulását. Ezért elsődlegesen inkább szintetikus tesztet célszerűbb futtatni (lásd az előző példát) az adott eszköz adatátviteli sebességének teszteléséhez, ahol célirányosan magát a célmeghajtót (külső HDD) teszteljük, nem zavar bele esetlegesen a forrásmeghajtó, vagy egyéb tényező.
    + A Windowsban USB-s tárolóeszközök esetén az írási gyorsítótárazás alapértelmezetten le van tiltva, ami valamivel lassabb működést eredményezhet. Ha engedélyezve van az adott eszköznél, akkor az meg értelemszerűen javíthat, gyorsíthat az adatátviteli sebességén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz CarrGomm #5587 üzenetére

    Azt amúgy nem írtad, hogy pontosan milyen WD Red merevlemezről van szó. Ha a korábbi, PMR-es WD40EFRX helyett az új W40EFAX, akkor az utóbbi eleve SMR technológiát használ az alábbi táblázat és cikk alapján, aminél ennek okán nem meglepő a belassulás írásnál. Meg ez esetben nyilván HDD specifikus problémáról van szó, amihez a külső háznak semmi köze nincsen.

  • King Unique

    titán

    válasz szolnoki #5591 üzenetére

    ASMT 2105 megnevezés az ASM1051(E) és ASM1053(E) chipes adaptereknél, dokkolóknál, külső házaknál szokott lenni, viszont azok már rég kifutottak. Helyettük most az ASM1153 és ASM1153E az aktuális vezérlők USB 3.0 vonalon, de azoknál ASMT 2115 az azonosító. Illetve az előbbieknél is gyártófüggő, hogy mi van beállítva a firmware-ben, a konfigurációs fájlban, hogyan jelenik meg a tálcán, attól függően lehet eltérés (példa).

    Annál a korábbi esetnél amúgy ASM1053 chipes Sharkoon Rapid-Case USB 3.0 külső házról volt szó, de az már rég EOL, megszűnt a forgalmazása. Meg annál is nem a tálca értesítési területén, hanem az eszközkezelőben volt a "ASMT 2105 USB Device" megnevezés (példa).

    Egyébként ha PID: 55AA azonosítójú az eszköz, akkor az ASMedia MP Tool kezelőfelületén tetszőleges gyártó- és eszközazonosító ádható meg firmware flash, illetve frissítés esetén. :))

    Amúgy miért olyan fontos ez, pontosan mit kell vele igazolni, bizonyítani? :F

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz BullZeye #5595 üzenetére

    Ha a HDD állapota (HDS) rendben van, akkor valószínűleg az olvasófej parkolása miatt van a kattanás, ami HDD specifikus, semmi köze hozzá a külső háznak / dokkolónak, vagy amibe téve van, mert az nem derült ki a leírtakból.
    WD merevlemezeknél a parkolás a gyári wdidle3 programmal átállítható/tiltható, ami a téma topikjában le van írva + egy másiknak a téma összefoglalójában. Illetve kifejezetten a 3,5"-os WD Red sorozathoz van külön program erre a célra a gyártótól. Viszont ezek használatához SATA-n javasolt csatlakoztatni a HDD-t, nem USB-n. USB-s csatlakozásnál pl. a HDS program jöhet szóba, illetve annál az APM átállítása, vagy a lemezek leállásának akadályozása funkció, ami jó esetben a fejparkolást is mérsékli/tiltja.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Roland8622 #5599 üzenetére

    Ha veszel egy vadonatúj HDD-t, akkor az gyárilag particionálatlan, vagyis nem meglepő, ha az első használatbavételnél a Windowsban először inicializálni (2 TB felett GPT-re), majd particionálni és formázni kell a lemezkezelővel (bővebben). Az meg alap, hogy ha eleve, illetve tartósan a külső házba téve lesz használva a HDD, akkor ott, USB-s csatlakozásnál kell ezeket elvégezni, nem a PC-be téve SATA-n.

    A 4K fizikai szektormérettel kapcsolatban lásd egy másik válaszban leírtakat, illetve már többször volt róla szó itt a topikban. Vagyis ha az alábbi szemléltetés alapján tényleg 4Kn (4096/4096) szektorméretet használ USB-n az általad vásárolt külső ház, akkor a 2+ TB | GPT paraméterű HDD tartalma másik külső házban USB-n, vagy a PC-be téve SATA-n nem lesz közvetlenül hozzáférhető, ha az utóbbiaknál eltérő, azaz pl. 512e (512/4096) szektorméret van. Törlés és újraparticionálás után viszont újra használható lesz a HDD, de akkor előtte az adatokat értelemszerűen le kell menteni róla az eredeti környezetbe, illetve külső házba visszahelyezve.

    "A majd érkező ORICO ház felfogja ismerni?"

    Ha az ORICO külső ház is 4Kn szektorméretet használ USB-n, akkor igen, ha 512e szektorméretet, akkor viszont nem, max. törlés és újrainicializás, újraparticionálás stb. után, lásd az előbb leírtakat. De amúgy nem világos minek összevissza cserélgetni, egyikből a másik külső házba tenni a HDD-t, ha jelenleg megáll a Sharkoon modellben is. :F Vagy ha ez csak ideiglenes állapot és eleve másik HDD lesz abba rakva, az új meg alapból az ORICO külső házba megy, akkor addig nem kellett volna USB-n beüzemelni, pláne elkezdeni rámásolni az adatokat, stb.

    A firmware módosításával, frissítésével jó esetben amúgy megoldható a 4Kn —► 512e váltás az adott külső háznál, dokkolónál (példa). De az egyrészt csak és kizárólag saját felelősségre javasolt, mivel rossz esetben balul is elsülhet (példa)! Másrészt az hirtelen passz, hogy a Swift Case Pro esetében ASM1153E chipnél melyik firmware biztosan 512e és melyik 4Kn, bár a korábbi verzióknál külön is állítható, be/ki kapcsolható volt ez az MP Tool kezelőfelületén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Intruder2k5 #5602 üzenetére

    Itt egyrészt ki lehet fogni akár gyári hibás külső házat is, de akkor minden eszköz és OS esetén produkálnia kellene a hibát, azaz hogy nem működik és sehol semmi. Ellenben ha a fiad gépen oké volt és rendesen működött Windowson/Linuxon (?), akkor ezért az előbbi nem igazán reális. Másrészt többször említve volt már ebben a topikban is, hogy az ilyen eszközöknél támogatás szempontjából az elsődlegesen preferált a PC, Mac + desktop OS környezet, ettől eltérőnél előfordulhatnak furcsaságok, lásd egy korábbi routeres példánál. + Routerek, tévék, lejátszók és társaik készülékeknél pl. a GPT partíciós séma, egyes fájlrendszerek, ezeknél bizonyos kombinációk megfelelő támogatása sem mindig adott és amiatt is lehetnek felismerési, kezelési problémák (példa). Valamint Linuxok esetében a kernel verziója sem teljesen mindegy, volt akinél adott kernellel meg sem nyikkant a külső ház, ellenben másikkal már működött (példa). Sőt, ilyenbe már magam is belefutottam, hogy 5.x kernellel nem kezelte a desktop Linux az adott külső házat, de érdekes módon csak azt a JMicron JMS567 chipes modellt, ellenben más külső házakat (pl. ASMedia vezérlősöket) meg igen. Ellenben másik kernelverziót használó Linuxon, valamint Windowson az előbbi is megfelelően működött. Szóval Linuxok esetén a kernel verziója mellett a külső háznál az USB-chip típusa (+ firmware) sem teljesen mindegy.

    Ha szabad tudni, akkor ez a "nem látja" pontosan mit jelentett pl. a laptopnál Windows esetében, sem az eszközkezelőben, sem a lemezkezelőben nem jelent meg a külső meghajtó, az előbbinél nem volt hibakód? Valamint maga a külső ház működött, mármint bekapcsolt, rajta az állapotjelző LED világított, HDD felpörgött benne? A másik laptopnál gondolom igen, amelyiknél rendben működött, de akkor a Lenovo T500 laptop esetében is kellett volna normál esetben, meg ha maga a külső ház jó és nem gyári hibás.

    Egyébként köszönjük a beszámolót! :R
    Bár az nem teljesen tisztázott, hogy általános, vagy csak egyedi problémáról van-e szó az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvényében.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz BullZeye #5605 üzenetére

    Ez valóban fura, pláne hogy az USB-szabványok rendszerint eleve visszafelé kompatibilisek, vagyis egy USB 3.0-s eszköznek normál esetben nyilván működni kell USB 2.0 porthoz csatlakoztatva is. Ha nem, az eleve abnormális és ott egyéb gond lehet, nem az alapvető kompatibilitás hiánya. Az az egyéb meg lehet pl. porttól, kábeltől és OS-től függően kezelési, valamint akár csatlakozási, érintkezési probléma is a kábel csatlakozója és a port aljzata között, ahol maguknál az érintkezőknél, azok kiosztásánál is vannak eltérések USB 2.0 és USB 3.0 között. Ezért is javasolt ilyenkor lehetőség szerint másik USB-porton és másik USB-kábellel is kipróbálni az eszközt. Illetve pl. asztali PC-k esetében az előlapi USB-portoknál is lehetnek különféle anomáliák (példa), valamint az USB-kábel hibája miatt volt, hogy többeknél USB 3.0 porton csak USB 2.0 sebességgel működött az eszköz, amit végül a kábel cseréje megoldott (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz BullZeye #5608 üzenetére

    Az ilyen USB-s külső házaknál a SMART támogatása rendszerint elég alap dolog szokott lenni, pláne manapság. Ami a leírtak alapján adott is az említett külső háznál, ha a PC-n futó Windowsnál pl. a HDS megjeleníti. Vagyis az egyértelműen a NAS, az azon futó OS/program hiányossága, hibája, ha ott nem támogatott, nem a külső házé. Ezért szoktam mindig nem véletlenül azt mondani, hogy az ilyen tárolóeszközöknél a megfelelő támogatás, kompatibilitás és működés eleve a PC, Mac & desktop OS környezetben adott elsődlegesen, nem az "egyéb" (pl. tévék, multimédia lejátszók, routerek, NAS-ok, stb.) környezetben. :N

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák