Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sifarr

    senior tag

    válasz JohnnyBoy #29161 üzenetére

    Ehhez szükség van a Telefonos Azonosító Kódra (TAK), vagy anélkül is lehet?
    Igen, kell a TAK. Azt viszont jó, ha megvan, bármikor szükség lehet rá.

    Online is megoldható a TAK "beszerzése".
    Lásd ezen az oldalon!

    [ Szerkesztve ]

  • sifarr

    senior tag

    válasz Jim74 #29173 üzenetére

    ... nem alkalmaznak deviza jóváírás esetén semmilyen "rejtett" költséget?
    A Rafi nem, EUR esetében sem.
    Tesztelve: MÁK -> Rafi és Wise -> Rafi. Mindkettő díjmentesen érkeztette az eurót.

    Lehet, hogy jogilag megállja a helyét az eljárásuk
    Megállja. A levél korrekt, a jogorvoslati lehetőségekről is tájékoztatást ad.

    ... viszont fogyasztóvédelmi szempontból szerintem véleményes.
    Nem fogyasztóvédelmi kérdés. Bankfelügyelet, MNB.

    ... érdekes, mert a saját bankcsoporton belüli levelező bankot használ EUR tranzakció esetén a CIB és erre is felszámolja a költséget.
    Attól, hogy EUR esetében az anyabank a levelező bank, jogosan felszámíthat díjat. A kettőnek nincs köze egymáshoz. Ahogy viszont azt is megteheti/megteszi, hogy EUR kp-felvét esetében a Visa kártyával nem számít fel díjat a bankcsoport ATM-jei esetében.

  • sifarr

    senior tag

    válasz Jim74 #29181 üzenetére

    A MÁK-ban belföldi IBAN bankszámlaként rögzítetted a Rafis EUR számlát?
    Igen.

    Jim74: ... szerintem ezt egyértelműbben fel kellene tüntetni a kondíciós listában.
    Írtam már korábban, hogy nem igazán lehet, inkább csak példálózó jelleggel. Nem lehet minden tranzakciós esetre/irányra konkrét díjszabást írni, túl sok van belőle. Ráadásul a tranzakciót elindítón is múlik, hogy a "fogadó félnél" esetlegesen felmerülő költséget vállalja vagy sem.
    A kondíciós lista ennek figyelembe vételével értelmezendő devizás tranzakciók esetében.
    A "kavarodást" a SEPA okozza és az, hogy mi nem vagyunk (sajnos) az eurózóna tagja.

    A CIB kondíciós listája azokat a díjakat tartalmazza, amelyeket a CIB számít fel,ami az ő bevétele lesz.
    A forint számlán történő jóváírás díjtétele nem szerepel a listában. Nem is számolható fel díj. De eseti, extra díj belföldi forint utalásánál fel sem merülhet. A bankok fizetnek a GIRO-nak éves tagdíjat, valamint utalsonként eseti tételdíjat - de csak a kimenő utalások után.
    A deviza fogadása más tészta. A kondíciós listában a devizaszámlánál sincs díjtétel a jóváírásra. Viszont deviza jóváírások nem egy típusba sorolhatók, mint a GIRO jóváírás érkeztetése.
    Ha a beérkező EUR SEPA irányból érkezik, azaz külföldről és SEPA tagországból érkezik, akkor az összeget levonás nélkül jóvá kell írni a számlán. Hiába használ ebben az esetben is a CIB levelező bankot a lebonyolításhoz, akkor sem terhelheti át a nostro-díjat az ügyfélre.
    Minden más esetben viszont ez megteheti. Nemcsak az egyéb országokból érkező összegek után, hanem a belföldi devizás utalások jóváírása esetében is.
    Mivel a MÁK belföldi devizás utalással küldi a CIB felé az eurót, ezért a díj továbbhárítása jogos. Jogos, mert a 6-os lábjegyzetben ez egyértelműen le van írva. Még az is - ezzel kezdődik a lábjegyzet -, hogy az utalón is múlik, vállalja-e a teljes költséget vagy sem:
    Az Üzletfél Bankszámlájára vonatkozó, deviza tranzakciókhoz kapcsolódó jutalékokon kívül - a Felek választása szerint - az Üzletfél, vagy a deviza tranzakció
    Megbízójának bankszámláját terhelik a teljesített tranzakciókkal kapcsolatosan esetleg felmerülő készkiadások ...
    A Felek választása érkeztetés esetén a tranzakciót indító fél választását, döntését jelenti.
    Azt is figyelembe kell venni, hogy a kondíciós lista lábjegyzetei a törzsszöveg részének tekintendők. Az mindegy, hogy lábjegyzetként és kisebb betűtípussal szedve részei a szövegnek.
    Persze lehetne a CIB legalább a belföldi devizeérkeztetés esetében nagyvonalúbb, de ha nem, hát nem. Ő dolguk. A te dolgod meg az, hogy felmondod az eurós számlád. :K Te jól jársz, ők pedig rosszul. A felek választása szerint! :))

  • sifarr

    senior tag

    válasz Jim74 #29187 üzenetére

    Azon gondolkodom, hogy vajon érdemes-e egy online számlacsomaggal együtt nyitni a devizát a Rafinál.
    Látom, szereted túlbonyolítani az életed. ;) Fölösleges az egész, a rafis devizaszámla is.

    Ugye lenne egy rafis Online csomagad. Passzív csomag, nem használnád, kártya nélkül, mert az is felesleges. Nyersz az online nyitással kb. 1,5 órát. Ezt majd elveszted, amikor fel kell mondanod.
    Viszont lesz egy rafis eurós számlád, szánmlavezetési díjad nem lesz. És lesz egy kártyád, Onecard, évi 7380-ért (évente a díj nő). Egy hónapja kellett volna nyitni, akkor a kártyadíj csak 4122 lenne. Utalni nem fogsz róla, mert méregdrága. Ha mégis utalnod kellene, akkor kell mellé egy Revolut.
    Mire fogod használni? Mennyi lesz a havi, átlagos forgalmad? Feltételezem, nem túl sok. Mondjuk apróbb online, eurós vásárlások. És évente 1-2 külföldi út költsége, legyen 2-3 ezer EUR. Mennyi lesz a számlán az átlagos egyenleged? Az sem túl sok, hiszen az eurós megtakarításod a MÁK-nál van kötvényben. Az átlagegyenleged legyen 200-250 EUR, kb. 100e forint. A davizaszámlád költsége az egyenlegedre vetítve 6-8 % lesz. Kamatot nem kapsz rá.
    Van Wise számlád. Az EUR-váltást az árfolyam függvényében tudod időzíteni. Van MÁK számlád. A kötvényre kapsz jelenleg kb. 3 % kamatot, visszaváltásnál buksz 1 %-ot, de ezt a kamat éves szinten nemcsak visszatermeli, hanem nyereséget is hoz. Még 2-3 évig biztos.
    Akkor? Minek is a rafis devizaszámla? A Wise nem kockázatos. A rajta levő pénz átlagosan csak az a kb. 200-250 EUR, forintban egy százas. A nyaralási pénzt is nyugodtan fialhatod kötvényben, amikor kell visszaváltod. A Wise esetében pedig költséged nem lesz, utalásra sem.
    Még mindig nem értem, hogy mire kell ez az egész? :F

    Persze, ha te havi 500e fölött váltasz euróra és fekteted be a pénzt, az más lenne. De akkor nem államkötvényben tartanád az eurót ... :N

  • sifarr

    senior tag

    válasz Jim74 #29189 üzenetére

    Egyelőre csak kamatot szeretném devizaszámlára tenni. Kb. 2k EUR jelenleg.
    Akkor utalj a megnyitott számládra 8e forintot, kb 20 eurót.
    Ha forintos és eurós számlát is nyitsz, nem tudom, hogy lehet-e a forintszámla a devizaszámla költségviselő számlája. Ha lehet és azt választod, akkor a rafis Online számládon kell figyelni, hogy legyen fedezet az esetleges költségekre.
    Mivel az online-t használni valójában nem is akarod, ezért egyszerűbb, ha deviszaszámláról vonják a kártyadíjat. Erre kell a nyitás után a 20 EUR, mert a kártyadíjat előre kell fizetni, a nyitás hónapjában beterhelik.

    Persze, ha csak a 2 eurót akarod parkoltatni, akkor mindez nem kell.

  • sifarr

    senior tag

    válasz cocka #29192 üzenetére

    Akkor sajnos krokodilkönnyes búcsút fogunk venni egymástól!
    Jaj, ne ...! :Y Elveszíteni egy ilyen jó csomagot, mint az CIB Online több mint bűn, hiba! :K

    Ez az egész nem rólad szól, neked nem kell csinálnod semmit! :N
    A megoldás kulcsa ott van a második mondatban:
    Amennyiben CIB mobilToken / Easy Token / VASCO token jelszógeneráló eszközzel rendelkezik, úgy a belépésre továbbra is lehetősége van, azonban megbízások végrehajtására nem.
    A folytatás csak megerősíti:
    Kérjük, ha a fenti eszközök valamelyikével rendelkezik, ...

    Neked Hard Tokened van. Tehát minden további tájékoztatás már nem neked és rólad szól!!! :N
    Most is tudsz az Internet Bankban tranzaktálni is. Az Online Bankban is megteheted, ha akarod - jó hozzá a PSD2-kompatibilis tokened. Szerződésed is van mindkettő használatára.
    Ha lekapcsolják az Internet Bankot, akkor - kényszerből - csak a Online Bankot használhatod majd. Ahogy eddig is megtehetted, ha akartad. Neked nincs szükséged semmi "átszerződésre". :N

    Mondanám, hogy hívd fel a CIB24-et vagy menj be egy fiókba és kérdezz rá, hogy igazam van-e - de nem mondom. Szerintem könnyen lehet, hogy ott is kavarodás van a fejekben. Ha biztosra akarsz menni, akkor írj egy e-mailt a CIB-nek és kérdezz rá. Úgy, ahogy leírtam, tehát: nekem Hard Tokenem van, használom az Internet és az Online bankot is, tranzakciók lebonyolítására is, van-e teendőm?
    Ők hiteles választ fognak adni. Szerintem azt, amit én is írtam: nincs teendőd.
    Persze megpróbálhatnak rábeszélni a mobilalkalmazásra ... de úgyis hiába: ;)

  • sifarr

    senior tag

    válasz cocka #29196 üzenetére

    De egyértelművé téve nincs olyan szájbarágósan semmi ezzel kapcsolatban a honlapon , mint ahogy a PSD2 esetén volt.
    Hát persze hogy nincs. Vitathatatlanul szeretnék átterelni az összes ügyfelet - ha lehet - a mobilbank-online bank kombóra.

    ... valamit változtatni fognak, különben nem lenne ott az idézett "fenyegetőzés".
    Fogatlan oroszlán az a fenyegetően nyávogó macska. :D Ha közelebbről megnézed, akkor ráadásul tejfogai vannak. :)) Mert az ördög mindig a részletekben rejtőzik.
    Mit is írnak a "fenyegető" oldalon?
    Pénzügyeit továbbra is kezelheti digitálisan, ha átszerződik a CIB Bank Mobilalkalmazásra vagy a CIB Bank Online webes felületre.
    Neked már van szerződésed a megmaradó Online Bankra nem de bár? Persze hogy van. A "vagy" pedig arra utal egyértelműen, hogy a Mobilalkalmazásra nem kell átszerződnöd! :N Választhatsz: vagy az applikációra szerződsz, és akkor valójában mindkettőre, vagy csak az egyikre, de ez csak az Online Bank lehet szólóban.

    Ha - amitől félsz - megszüntetnék a Hard Token használhatóságát (jelek szerint egyáltalán nincs tervben), akkor azt külön, konkrétan erről szóló hirdetményben, 60 nappal korábban meg kell hirdetniük. Olvastál ilyet? Eddig nem. (Később se fogsz.)
    Szóval ne aggódj semmi felől! :N Ha mégis megszüntetnék a hard tokent, időben értesülni fogsz róla. Bőven lesz időd új bankot, számlát keresni.
    Addig pedig élvezd a CIB Online csomag előnyeit! :K

  • sifarr

    senior tag

    válasz cocka #29198 üzenetére

    ... hogy mennyivel bonyolultabb az átutalások jóváhagyása a CIB Bank online webes felületén, ..
    Na ja. Te az ügyfelek 1-2 %-ába tartozol, különös igényekkel.
    Különös igényekhez különös eljárás. :DDD Ez már csak így megy mindenhol.
    Én átlagos, mezei használóként appból utalok. Egy ujjlenyomat, oszt jónapot! :DD

  • sifarr

    senior tag

    válasz cocka #29200 üzenetére

    Hülyeség! Amíg nem volt ennyire erőltetve az okostelefon-használat, addig az emberek a PC-n vagy laptopon intézték a pénzügyeiket.
    Nálam nyitott kapukat döngetsz. :K
    A havi mobilinternet-fogalmam max fél giga, inkább kevesebb. A mobil nekem egy telefonnal bővített filofax. Ha navi és banki appok nem lennének, akkor nyomógombosom lenne. Nyomtatott sajtót olvasok (heti) és (elő)fizetek érte. Folytassam?
    De tudomásul veszem a világ változását. Nem is tehetek mást.

    Ma az embereknek minden, azonnal és bármikor kell. Erre is szocializálódnak. Tervezni, előre gondolkozni nem akarnak, már nem is tudnak. Ez van. A leépülés folyamatos. Irány a zombilét. Lásd politika! :(((

    ... de azért mindenkinél lesz egy határ, legalábbis nagyon remélem.
    Nem lesz, ne reménykedj.

  • sifarr

    senior tag

    válasz cocka #29206 üzenetére

    Nekem navi helyett van lapozható atlasz. :D
    És van minden belföldi településről utcaszintű térképed is? Minőségileg más a kettő.

    Banki app helyett meg a webes/javás "app".
    Nincs minőségi különbség a kettő között, mennyiségi sem - a rendszer szempontjából. Nem a technológiáról beszélek ...

    Ha külföldről akarsz vásárolni valamit, azt készpénzzel elég nehéz megtenni.
    v.s.
    Mivel a globalista szarok mondják meg mi legyen, ahol ...
    Érzek én itt némi kognitív disszonanciát. :D
    Most akkor globalizmus vagy nem globalizmus? - ez itt a kérdés.

    Kovidhiszti ezt is átírta, amikor ... Mert akkor sem az volt, hogy akkor olvasok híreket, amikor kedvem van, hanem ...
    Hanem? :F Ha nem akarom, akkor nem olvasom. Ki kényszeríthet az olvasásra?

    (ugyanez a forgatókönyv a klímasemleges hisztinél meg ugyanez volt a kovidhisztinél is:
    Oh, jaj! Azt hittem, hogy valóban rendszerkritikus vagy, de nem. :( Része vagy a rendszernek, csak időnként kikiabálsz a véleményburokból. Ne bántódj meg ezért, mindnyájan részei vagyunk. Én is. :O Próbálok védekezni ellene, pl. ezért is olvasok - pénzért - nyomtatott sajtót. Azokban nagyságrendekkel kevesebb a helyesírási hiba. Ott még gondolkoznak mielőtt leütnek egy billentyűt .... A netesek már nem ... :(

    Magyarul azt fogadom el, ami szerintem jó, nekem kényelmesebb és nem azt, ami a globalisták SZERINT nekem jó. Így érthető?!
    Ebben tökéletesen igazad van! Le azokkal, akik korlátozzák a szabadságjogokat, akik a saját nézeteiket, érdekeiket rákényszerítik az emberekre. A globalistákon kívül is lennének jelöltjeim, hogy kiket kellene elzavarni. ;)
    Csak az a baj, hogy őket sem lehet arra kényszeríteni, hogy pl. egy multi leánya (esetünkben a CIB) úgy nyújtsa a szolgáltatást ahogy nekem jó. Neki is joga van azt mondani, hogy a javas eddig jó volt nekem is, de már nekem nem, túl drága, nem éri meg.
    Meg arra is hivatkozik, hogy erre már nincs igény vagy csak marginális.
    Ez van, ilyen az élet. Megszoksz vagy megszöksz.

  • sifarr

    senior tag

    válasz Met #29255 üzenetére

    Szoktam utalgatni feleségemnek pénzt, mivel én CIB-es vagyok Ő BudapestBank utódja ezért van utalási költség nekem.
    CIB Online számlám van, végignéztem most a listákat de nem találtam vásárlásra vonatkozó tételt :F
    :F Ha CIB Online csomagod van, akkor hogyan lehetne utalási költséged? :F
    Legfeljebb akkor, ha CIB24-en vagy fiókon kerersztül utalsz. Te akkor nem elektronikusan utalsz, hanem ügyfélszolgálatokon keresztül?
    Vásárlásért a CIB nem számít fel díjat, így ilyen tételt nem találhatsz.

  • sifarr

    senior tag

    válasz Met #29261 üzenetére

    ... azért lepődtem meg a tranzakciós költségen. De este majd megnézem a kivonatot megint.
    Valamit félrenéztél, az valami más díj lehetett. Kizártnak tartom, hogy utalásért tranzakciós költséged legyen. Ha mégis, akkor reklamáld meg.

  • sifarr

    senior tag

    válasz vacs #29286 üzenetére

    ha nem kérek újat, akkor továbbra is az olcsóbb éves kártyadíjam lesz az ügyintéző szerint
    Hogy is van ez?
    Te nem másik (típusú) kártyát kérsz, nem arra akarsz cserélni, hanem a hibás kártya cseréjét ugyanarra a típusra. A kondíciós lista szerint ennek díja maximum az 1769 lehetne. Valójában nullának kellene lennie, mert nem elvesztetted a kártyát és kérsz pótlást, hanem a hiba miatt cserét kérsz.
    Az ügyintéző - nekem úgy tűnik - nem volt képben.

    Az igaz, hogy neked alap bankkártyád és az már nem értékesíthető, de ... A K&H-nak kivezetnie kell az alap bankkártyát ahhoz, hogy az alap bankkártáysokat átkényszerítse a sztenderd (8310 forintos) kártyára. Ehhez viszont az kell, hogy minimum hirdetményben tájékoztassa erről az ügyfeleket. Volt ilyen hirdetmény? Ha nem, akkor jogod van az alap bankkártyádat cseréltetni.
    Fuss még egy kört. Ha továbbra sem engednék a sima cserét, akkor reklamálj!

    Vagy tedd be a hibás kártyád a GPay mögé, és használd úgy. Amikor a kártya érvényessége lejár, kapsz egy új alapkártyát, amin működni fog az NFC.

  • sifarr

    senior tag

    válasz Jim74 #29301 üzenetére

    ... EUR-ra pedig csak külföldi ATM-re vonatkozólag.
    12,29 EUR. Lásd bankkártyák kondíciós listája, 5. oldalon legalul.

  • sifarr

    senior tag

    válasz Fifi #29335 üzenetére

    ... később Revolut,
    Nem. :N Ha a 18+-os egyetemre megy vagy melózni kezd, akkor az egyetem az ösztöndíjat, melóhely a fizetést nem fogja egy litván forintos IBAN számlára utalni a magas költság miatt.
    Akkor már inkább a Wise, ha nem belföldi bankszámla.

    [ Szerkesztve ]

  • sifarr

    senior tag

    válasz .tnm #29364 üzenetére

    ... elvből nem akarok magyar állampapírt venni, játékelméleti és politikai okok miatt. ...
    Ezt értem és megértem. (Bár nekem vannak állampapírjaim.)
    De akkor miért vagy a Gránitnál? Ezt az előző fényében nem értem. :F
    Nekem az állampapír jobb híján van forintra. De te taláhatnál jó számlát máshol is.
    Az a kissé magasabb kamat nem igazán magyarázat.

  • sifarr

    senior tag

    válasz jagermester #29381 üzenetére

    ... leginkább csak kényelmes/egyszerű volt így.
    A kényelem fontos szempont. Egy kényelmes változtatási lehetőség K&H-nál maradva.
    Mivel a havi 400 ezres jóváírási feltétel (Gold 2.0) megy, akkor a havi 500 ezret is meg tudod oldani, ami a K&H-s prémiumnál feltétel.
    Válts K&H-s prémium számlacsomagra. Az 500e 3 jóváírásból teljesíthető.
    Ingyenes gold betéti kártyát kapsz, valamint ingyenes gold hitelkártáyt is. A hitelkártyás tartozás visszafizetése ingyenes és automatikus.
    Csak az utalásoknál fizetsz a 20e feletti részre 0,3 %-ot. Más költség nincs. Ha eddig évi 35 ezer volt a hitelkártyás jóváírásod, akkor az évi 11,6 millió fizetős részre elég.
    Mivel az utalásaid ennél jóval kisebb összegűek lehetnek, így a jelenlegihez képest az összegyenleged nő.

  • sifarr

    senior tag

    válasz jagermester #29390 üzenetére

    Nézd gyakorlatiasan a kérdést!
    Nem volt bajod a K&H-val csak sokallottad a költséget. A számlakltséged volt 20-22e, a hitelkártya költsége pedug 7-8e. A kettő együtt legyen 28-30e, viszont a visszatérítésed 35e.
    Ha K&H-s prémiumra váltasz, hogyan változik a költséged?
    - a hitelkártyád nullás költségű lesz és gold kártyára cserélheted a simát. Tehát itt nyersz a költségen 7-8 ezret - a megszokott használat mellett. Válaszhatsz más banknál hitelkártyát akár magasabb visszatérítéssel, de ... Eddig sem használtad ki a 48 ezres lehetőséget, a többinél sem fogod jelentősen növelni. Ki is számoltad, hogy az erstéssel sem mennél 40e fölé, amiből viszont lejön a kártya költsége. Ugyanott lennél mint most, és a pontokkal sem kell szórakozni. Vagy az MBH-s kártyánál sem érnél el többet, viszont figyelheted, hogy a 70 %-os feltöltöttség megvan-e az akcióhoz.
    Megéri váltani? Gyakorlatilag nem, legfeljebb havi párszáz nyereséged lehetne, ha egyáltalán.
    - számlavezetés. Ha prémiumra váltasz, akkor megszűnik a kártyadíjad, ez önmagában 7-8 e csökkenés az eddig 20-22-ből. Ráadásul a sima helyett itt is goldot kapsz. Ha átlagosan havi 2-300 ezret utalsz (beleértve esetlegesen a csopbeszedést), akkor a költséged havi 6-900 forint lesz a 20e alatti kedvezményt nem számítva. Azaz évi 7-11 e forint. Tehát a számlaköltséged összességében minimum lefeleződik.
    Sosem voltam K&H-s, a bankot nem ismerem. Ha maradsz és csak csomagot váltasz, akkor lehet, hogy kétszer félóra alatt ezt telefonod elintézheted.
    Ha bankot, számlát és hitelkártyát váltasz, akkor számold ki, hogy ez mennyi maceréba és idődbe fog kerülni. Én a szabadidőben óránként minimum 10 ezerbe mérem. Te mennyiben? Váltás esetén ott a felmoindási procedúra. Az új banknál sem hiszem, hogy mindent online el tudnál intézni - főleg a hitelkártya miatt. Akkor ott a fióki ügyintézés időráfordítása. Nálad is kijöhet, hogy a váltás költsége (az időd) elérheti az 50-100e forintot. Ezt viszonyítsd a potenciális nyereség évi pár ezreséhez. Megéri?
    Persze, ha ki akarsz próbálni egy új bankot, az más. Vagy ha elvi kérdés, hogy nullás költségű legyen a számlád, akkor az is más.
    Akik eddig neked tanácsot adtak - beleértve engem is -, azok úgy váltanak bankot, mint más az alsóneműjét. Nekünk egy bankváltás rutin, a kérdéseid alapján neked nem. Én azt tanácsolom, válaszd az egyszerűbb megoldást. Óvd a vérnyomásodat! ;)

  • sifarr

    senior tag

    válasz axioma #29395 üzenetére

    boldog ember vagy ha minden oradat vagy le tudod szamlazni vagy olyanra forditod ami kitermeli...
    Nem erről van szó. Pontosabban fordítva közelítem meg a kérdést. A szabadidőm egy pénzben nem kifejezhető érték. Ebből pedig csak akkor áldozok "pénzkeresésre", ha a profit meghalad egy szintet. 10e alatt nem vagyok rá hajlandó - inkább csak fölötte. :)
    Pl. a hitelkártyás visszatérítések nem izgatnak. Ha keresnék rajta havi 5-15e forintot, az nem változtatna érzékelhetően sem az életszinvonalamon, sem a komfortérzetemen. Ennyiért nem vállalom be a folyamatos macerát, a visszafizetési határidő figyelését, stb. (Persze, másnak lehet ez jó.)
    Ha úgy adódik, akkor én is lehajolok potyapnzért. De csak akkor, ha a mértéke átlép egy küszöböt, ha a ráfordított idő egyszeri, jól meghatározható, ha nem kell miatta változtatni a napi rutinomon. Azaz tényleg kiszámítható órabérben.
    Pl. az elmúlt 7 hónapban felvettem 2x 2 millió személyi költcsönt. Kényelmesen, fotelból, 2x2 óra telefonos ügyintézéssel. A kettőn kerestem 290 ezret, tisztán, a kamatköltségen felül. A 4 óra ráfordításán túl semmi dolgom vele, automatikusan kifut. Semmit sem kellett változtatnom hozzá a pénzügyi rutinomon. A bank tukmálta rám, nem én kerestem. Pár perc számolás után úgy döntöttem, ennyi pénzért már lehajolok. 70 ezres volt az órabérem. :K Ha újra megkeresnek (fognak), akkor újra számolni fogok. Ha megint megfelelő lesz az órabér, akkor ... ;)

  • sifarr

    senior tag

    válasz kapasz #29406 üzenetére

    Ez izgalmasan hangzik. A személyi kölcsön állampapírra konvertálódott? 🙂
    Igen. Hitel és DKJ kombó. A hitel futamideje 1 év, ez az optimális.
    Úgy teljes a kép, hogy a bank adott akciósan mindösszesen 170e jóváírást, folyósítás után pár héten belül fizetve. Ez jelentősen megdobta a teljes nyereségem, ráadásul az ügylet elején, szinte azonnal realizálódott.
    Év végére várom a bank következő hasonló akcióját. Addig kifut az egyik hitel is. Ha megéri, újat kötök. :)

  • sifarr

    senior tag

    válasz cocka #29540 üzenetére

    ... ha távolról ki tudtunk nekik íratni egy "üzenetet" a tokenkijelzőre, akkor távolról akár tönkre is tudjuk tenni a tokent, ...
    Viszont kicsit gyanús így szűk 5 hónappal a régi javás kivezetése előtt hirtelen egyszerre kezd mindkettőnk tokenjében az elem merülni.
    Hm. Szóval gyanúd szerint volna a tokenben egy modem, amivel a netre csatlakozik és a bank "utasításait" hajtja végre? :F Nagyon nem hinném. :N
    Kicsit összeesküvés-elmélet szaga van a gyanúdnak. ;)

  • sifarr

    senior tag

    válasz mufi #29588 üzenetére

    Van ajánlott kategória erre?
    A rafis Gold 2.0 mellé nyiss egy rafis eurós számlát bankkártyával. Számlavezetési díj nincs, csak a kártyáért fizeted az évi díjat (nem vészes). Utalásra drága, de arra ott a Revolutod. Ingyen feltöltöd kártyával, utalsz és kész.
    axioma megelőzött. :)

    [ Szerkesztve ]

  • sifarr

    senior tag

    válasz AssAssynn #29603 üzenetére

    ... olyankor a végösszeget (1 767 874) +1%-ot kell befizetni (kivonva, amit a fél év alatt részletekben befizettem), vagy olyankor indul egy új kalkuláció, hogy mennyi lenne a visszafizetendő összeg?
    Minden kifizetett törlesztő részlet után van egy tőketatozásod. Ennek a tőketartozásnak az 1 %-a a végtörlesztés díja pluszban. Illetve ehhez még hozzájön arra a pár hétre/napra jutó kamat, amennyi a legutolsó havi törlesztés óta eltelt.

    axiomát sosem tudom megelőzni. :)

    [ Szerkesztve ]

  • sifarr

    senior tag

    válasz mufi #29608 üzenetére

    Remélem, axioma nem előz meg ... ;)

    Raffis eurós számlával ez hogyan menne?
    Minden eurós napi használat marad a jelenlegi szisztémában. Az eredeti felvetésed az volt, hogy a Revoluton nem akarsz sok pénzt tárolni. Tehát a felesleges, parkoltatni való pénzt a Revoról átutalod a rafis eurós számládra, ott parkoltatod. Ha pedig szükséges hozzányúlni, akkor a rafis devizaszámláról a rafis kártyával feltöltöd a Revora, és már használhatod is. Ez jelenleg neked ingyenes.
    A rafis forintszámládhoz tartozó bankkártyád mögé - ha kell - átteheted a devizaszámlád a használat idejére (utána vissza). Jelenleg akciósan ez a lépés is ingyenes. De egyszerűbb, ha kérsz a rafis devizaszámládhoz is egy kártyát. Ennyi költség belefér.

  • sifarr

    senior tag

    válasz mufi #29610 üzenetére

    Ez alatt mit értesz, mire gondoltál itt?
    Van 2 rafis számlád (Ft. és EUR) és 1 bankkártyád. Tetszés szerint be tudod állítani, hogy a bankkártyás művelet melyik számlán terhelődjön. Ezt a szolgáltatást nem minden hazai bank kínálja, de a Rafi igen. Lényegében a Revo és a Wise módszerét követi ez a módszer, csak a fintecheknél a számlaváltás automatikus és ingyenes, a Rafinál viszont neked kell manuálisan átállítani és csak dec. 31-ig ingyenes akciósan (utána vagy marad ingyenes, vagy 700 pénz lesz 1 átállítás, azaz oda-vissza 1400).

    A Raffis deviza számlámat nem piszkálnám illetve nem utalgatnék róla, sőt ha külföldön leszek akkor is a Revolutot használnám.
    Így is kell, mert a rafis eurós utalás nem olcsó. Valamint azért is, mert a rafis kártyát nem tudod a GPay-be betenni, nekik erre külön app-juk van.

  • sifarr

    senior tag

    válasz mufi #29612 üzenetére

    Akkor bemehetek egy bankfiókba és ott kivehetem költségek nélkül vagy azért fizetni kell?
    Bankfiókos kp-felvétért mindenhol fizetni kell, a Rafinál is.

  • sifarr

    senior tag

    válasz axioma #29623 üzenetére

    [bar nem tudom a beszedes mennyi, az is jo lehet]
    Nem is olyan rossz az alapszámla, amióta csak egy ezres a havi díja.
    Az ingyenes bankkártya önmagában havi 3-500-as megtakarítás.
    Az ingyenes kp-felvét 150-ig itt is megvan.
    Az utalások havi 100-ig szintén díjmentes.
    A csoportos beszedés összeghatár nélkül díjmentes.
    A kp-befizetés is díjmentes.
    Szóval havi kb. 300-as jövedelemig az átlagembernek nem rosszabb, mint normál számlák.

  • sifarr

    senior tag

    válasz mufi #29629 üzenetére

    Mennyi a havi limit deviza kp felvételre automatából?
    Napi limit van, nem havi. Nem tudom, hogy mennyi a napi limit maximuma, de jellemzően nem ez jelenti a korlátot.
    Belföldön az automaták - úgy tudom, de ez nem biztos - max. 200 eurót adnak ki alkalmanként. Külföldön ennél biztosan jóval magasabb a limit.

    Itthon vagy külföldön lenne az olcsóbb?
    Az ATM-es díjak az alábbiak:
    Belföldi EUR felvét: alkalmanként 12,29 EUR. Ez a 200-as limit esetében >6 %-os díj.
    Külföldön:
    EGT tagállamok esetében 749.- HUF.
    Nem EGT állam esetében 12,29.- EUR.

    Ezeknél jóval olcsóbb, ha belföldön egy rafis bankfiókban a pénztárban veszed fel kp. Pénztári felvét esetében nincs limit, legfeljebb 1-2 nappal korábban jelezni kell, ha nagy összegről van szó.
    Ennek díja: a felvett összeg 0,5 %-a + 0,6 %, de maximum 420e HUF.

  • sifarr

    senior tag

    válasz raverguy #29627 üzenetére

    A Raiffeisen Bank Premium Gold 2.0 csomagja bevállalható a határhoz közeli fizetéssel?
    Kockázatos. Vannak lehetőségek, ha néha megcsúszik az ember, de erre nem érdemes építeni.
    A kondíciós lista szerint:
    7. o. 2. bek.: A Bank jogosult a számlavezetési díj mentességre meghatározott feltételek fennállásának vizsgálatakor a meghirdetett összeghatároktól, kizárólag lefelé, maximum 5%-os mértékben eltérni.
    Hogy ez automatikusan mindenkinek be van állítva vagy kérni kell, fogalmam sincs.

    6. o. 1.5 pont:
    A havi számlavezetési díj mentességre meghatározott feltételek teljesítésétől a Bank az alábbi esetekben eltekint.
    • Az adott számlacsomagra meghatározott jóváírási feltétel tárgyhónapban nem teljesült:
    - de a megelőző vizsgálati időszakban beérkező, összesen legfeljebb az adott számlacsomagra előírt számú jóváírások összege elérte az elvárt összeghatár kétszeresét. A Bank a fentiekre hivatkozással egy naptári éven belül legfeljebb két alkalommal tekint el a számlavezetési díj felszámításától.
    Sintén fogalmam sincs, hogy ez automatikusra ben van állítva vagy esetileg neked kell jelezned.

    Szintén az 1.5-ös pontból:
    - betegszabadság vagy tartós keresőképtelenség miatt. A Bank fenntartja a jogot, hogy ezzel összefüggésben igazolást kérjen az ügyféltől. A Bank a fentiekre hivatkozással – az ügyfél kérelme alapján – egy naptári éven belül legfeljebb három alkalommal tekint el a számlavezetési díj felszámításától. A kedvezmény biztosítása a díj utólagos visszatérítésével történik
    Ezt biztos, hogy jelezni kell feléjük.

    Várható vajon, hogy emelnek majd ezen az összegen és ezzel kezdeményezik a felhasználóval a szerződés megszüntetését?
    Nem. Az előírt összeget nem szokták emelni. Az eddigi rafis gyakorlat alapján az várható, hogy kijönnek egy Gold 3.0-ás csomaggal, és annál lesz jelentősen magasabb az előírt jóváírás összege. Tippem szerint januártól várható ez, minimum 600 ezres jóváírással, viszont azzal az akcós könnyítéssel, hogy 3 tételben is teljesíthető. A régieknél viszont marad a korábbi feltétel. A sima Gold is megvan még, pedig az nagyon régi.

  • sifarr

    senior tag

    válasz raverguy #29634 üzenetére

    Sok tartalékom van DKJ-ban,
    Akkor mi a gond? Könnyen teljesíteni tudod a 400 ezres jóváírási feltételt.
    Ütemezd úgy a DKJ-t, hogy minden hónapban 400 lejárjon és utaltasd ki a rafis Gold 2.0-ra. Ha abban a hónapban nem kell, akkor kártyával vásárolj belőle újabb 400e névértékben DKJ-t. A hozamod pedig rögtön a számládon marad.

    ... de azzal annyi a bajom, hogy nem teljesen azonnali a kiutalás miatt.
    A DKJ pont megfelelő a likvidtartalék tárolására. Ha hirtelen kell és amennyi kell, azt feltöröd és kiutaltatod. A visszaváltási marzs mellett is jóval több lesz a hozamod, mint egy nullás kamatozású takarékszámlán vagy a Wise-on.
    Ha pedig munkanapon délután 2-ig feltöröd és kiutaltatod, akkor legfeljebb 2 órán belül a bankszámládon lesz a pénz. Ennyi "rugalmatlanság" pici tervezés mellett belefér, annyira hirtelen és azonnal azért nem szokott kelleni a pénz.

    [ Szerkesztve ]

  • sifarr

    senior tag

    válasz tomy86 #29653 üzenetére

    Persze, amíg a bank nem értesül a halálesetről, addig bárki utalhat. Viszont, ha ezt később a hagyatéki eljárás során bármelyik örökös sérelmezi, akkor abból feljelentés lesz.
    Ez a lényeg, csak sokan ezt nem tudják. Mert az ördög mindig a részletekben rejtőzik.

    Amikor az ügyfél meghal, akkor a halál beálltával a bankszámlaszerződés megszűnik. (Ez benne van minden bank ÁSzF-jében.) Megszűnik mégpedig a halál időpontjával, azaz év, hónap, nap, óra (perc). Ekkor és nem akkor, amikor a halotti anyakönyvi kivonatot kiállítják, amikor a banknak bejelentik, vagy amikor a közjegyző intézkedik.
    Ezzel az időponttal megszűnik a bankszámla feletti rendelkezési jog is, ha valakinek adott ilyen jogot a számlatulajdonos. Tehát a rendelkező sem vehet fel, utalhat el a pénzt a számláról. Technikailag megteheti - amíg a bank nem értesül -, jogilag nem. Akkor sem, ha később ő lesz az egyedüli örökös. Ha megteszi, jogszabályellenes, megütheti a bokáját. Pont azokban az esetekben, amit írtál: ha vita van az örökségről.
    Annyira így van ez, hogy ha az ügyfélnek hitele volt, hiában van pénz a számlán, a bank sem vonhatja le a törlesztőket, hanem ő is belép a hagyatéki eljárásba a követelésével.

    Amit tenni lehet.
    A haláleseti kedvezményezett a halotti anyakövi kivonat alapján megkapja a számlán levő pénzt. A kivonatot 1-1,5 hét alatt kiállítják, tehát ez nem hosszú idő.
    A rendelkezésre jogosult szó szerint hirtelen halál esetén nem férhet hozzá a pénzhez. Ha nem haláleseti kedvezményezett, akkor a hagyatéki eljárást ki kell várni. Ez bizony fél, akár egy év is lehet..
    Van, amikor az elhalálozás előre látható. Pl. az orvos megmondja, hogy 1-2 hét vagy nap van hátra. Ilyenkor le lehet üríteni a számlát még időben. Persze, ha több örökös is lesz, akkor a későbbi vita, per elkerülése érdekében a rendelkezőnek érdemes egyeztetni velük.

  • sifarr

    senior tag

    válasz tomy86 #29669 üzenetére

    Nem vagyok jogász, de nem vagyok benne biztos, hogy ez jogilag rendben van.
    Nincs is. :N Ott a probléma, hogy használunk fogalmakat hétköznapi értelmezéssel, ami legtöbbször elmegy. De vannak speciális helyzetek, amelyekben a fogalmakat teljes körűen kell értelmezni.
    Pl. én azt írtam, hogy a halálesettel a bankszámlaszerződés megszűnik és ez benne van minden banki ÁSzF-ben. Nem a bankszámla megszűnéséről írtam, hanem a szerződésről.
    Minden szerződéshez minimum 2 szerződő fél kell (bank-ügyfél). Halál esetén az egyik szerződő "nem létezővé válik", már nem szerődő fél. A számla (még) megmarad, de a számlának ilyenkor nincs tulajdonosa. Ha van haláleseti kedvezményezett, akkor a halotti bemutatása után ő lesz a tulajdonos. Ha nincs, akkor a hagyatéki fogja a tulajdonost/örököst meghatározni, neki(k) fizet ki mindent a bank. És ezután lezárja a számlát.
    A rendelkező fogalmát is jól kell érteni. A rendelkező nem tulajdonosa a számlán levő pénznek. Ő a tulajdonostől felhatalmazást kap, hogy a tulajdonos számlán levő pénzét kezelje. Ő lényegében minden utalásnál a tulajdonos nevében, képviseletében jár el. Nem tehet a pénzzel sem akármit.
    Viszont a halálesettel a szerződés megszűnik, a számlán levő pénznek (átmenetileg) nincs jogilag meghatározott tulajdonosa, tehát a rendelkezőnek már nincs felhatalmazása a tulajdonostól, hogy a pénz fölött rendelkezzen.
    Azt sem tudják sokan, hogy amikor a hozzátartozó/közjegyző bejelenti a banknál a halálesetet, akkor a bank megvizsgálja, hogy történt-e számlamozgás a halál időpontja után. Ha igen, bejelenti a megfelelő hatóságnál. A rendelkező is szerződéses viszonyban van a bankkal. Amikor szerződött, akkor elfogadta azt is, hogy a rendelkezési joga csak a tulajdonos visszavonásáig és legfeljebb a számlatulajdonos haláláig érvényes.
    Nekem volt olyan ismerősöm, akit a rendőrség keresett meg egy "ilyen ügyben", csak azért úszta meg, mert a többi későbbi örökös tudtával csinálta.
    Azt sem tudják sokan, hogy a közjegyző nem nyomoz. Azokat a vagyonelemeket veszi fel a listára, amelyekről a hozzátartozók beszámolnak. Nem keresi meg az összes létező pénzintézetet. Nem is tehetné, hiszen nemcsak belföldi, hanem akárhány külföldi számlája is lehet bárkinek. Ingatlanok után sem nyomoz. Sőt, örökösök után sem nyomoz. Hirdetményt kitesz a polgármesteriben a halálesetről, és ennyi. A hagyatékira azokat hívja meg, akiket az intézkedő hozzátartozó bejelentett vagy aki jelentkezett a hirdetméynre.
    Pesze ha egy örökös egy másikat tudatosan kihagy, abból is lehet per.

  • sifarr

    senior tag

    válasz SzGee #29704 üzenetére

    Engedd el! Többet ér az egészséged. ;)

    Az összes nyomozóhatóság megállapította a bűncselekmény elkövetését
    Jó interjú, sokat lehet tanulni belőle.
    Kicsit rövidítettél, mert nemcsak a nyomozóhatóság, hanem a bíróság is megállapította a bűncselekmény elkövetését. Így még okulásra méltóbb az eset.
    Szegény jószándékú jóbarát megtapasztalta, hogy a pokolba vezető út is jószándékkal van kikövezve. Elítélte a bíróság, megrovást kapott. Azért csak ennyit, mert a cselekmény társadalmi veszélyessége csekély volt.
    De a világ már csak olyan, hogy más kárából sem tanul mindenki. Van, aki úgy értelmezi a bíróság konkrét elmarasztaló ítéletét, hogy mivel nem 20 év fegyházra ítélték a szerencsétlent, ezért ez valójában a bűncselekmény hiányában való felmentéssel egyenértékű.

  • sifarr

    senior tag

    válasz erahurka #29851 üzenetére

    Nincs ötletetek, hogy nyomozhatnám ki a kártyám pin kódját? CIB
    Sehogy. PIN-pótlást kell kérni.

  • sifarr

    senior tag

    válasz ledgeri #29863 üzenetére

    Most milyen kombók a legjobbak alap felhasználásra, de 25 év alatti diáknak?
    Wise.

    Ha diákhitelt is felvenne, akkor pedig csak a "nyertes" bankok közül választhat.

  • sifarr

    senior tag

    válasz ledgeri #29865 üzenetére

    Annak van prómós pakkja?
    A számlanyitónak érdemleges nincs. A meghívónak van, de az sem igazi.
    További részletekről itt érdeklődj, mert a Wise itt off.

  • sifarr

    senior tag

    válasz DrDobos #29871 üzenetére

    Tudtok nekem segiteni, hogy van e ezeknel jobb ajanlat,
    Az OTP-s Gyémánt csomag - a hirdetmény szerint - csak a Semmelweis Egyetem munkavállalóinak elérhető. Biztos, hogy ott fogsz dolgozni?
    Egyébként annál jobb a Gránit Bank Hős számlacsomagja. Lásd a hirdetményét!
    Ha dombornyomott kártyát kérsz, akkor az is teljesen díjmentes, határidő nélkül. Minden egyészségügyben dolgozó számára elérhető. Lásd 1-es lábjegyzetet!
    Egy feltétele van, a havi 100 ezer jóváírás. Ennyit még a szakdolgozók is keresnek az egészségügyben. Orvosok jóval többet - de nem eleget. ;)

  • sifarr

    senior tag

    válasz DrDobos #29874 üzenetére

    ha minden igaz pont ugyanez elérhető a kamarai tagoknak is
    Hát persze, ők a legfőbb célcsoport. :K De rajtuk - és sok más eü-alkalmazotton kívül - még a kórházlelkészeknek is. :))

    A Rafinál az értesítés sms-ben kérhető, külön a kártya és a számlamozgásokról. Havi díja van, az sms-ek számától független a díja. A Gránitnál van push, inhynesen.
    Hős csomag lényegében egy full ingyenes csomag, ha csaj elektronikusan utalsz. Ha nem idegenkedsz egy NER-es banktól, akkor nem találsz jobbat.

  • sifarr

    senior tag

    válasz DrDobos #29886 üzenetére

    Amugy magarol a Granit bankrol mi a velemeny? Most elojott belolem az igazi aggodalmaskodo magyar, ...
    Nincs ok aggodalmaskodásra! :N A bank stabil, nyereséges.
    Tiborcz a fő tulajdonos. Mivel a fiúk '26-ban is győznek (majdnem biztos, kétharmaddal), ezért '30-ig garantáltan nem lehet gond. Ha kellene (nem fog), lenne segítség. :K
    Hegedűs Éva írányítja, jó szakember. Ő grundolta a bankot még Demjánnal, Demján többségi tőkéjéből, zöldmezős indulással. Ütemesen fejlődött, hamarabb lett rentábilis mint általában ilyen esetekben szokás. Konzervatív üzletpolitikát folytat, a hitelportfóliója jó. Már nem kis, hanem középbank. Folyamatosan nőni is fog.
    Összefoglalva: nyugodtan vezetheted ott a számlád. Nagyobb a valószínűsége, hogy orvosként te költözöl külföldre (és mondod fel a számlát) '30-ig, minthogy a bank csődbe menne. Ezért írtam már korábban is, ha nincs averziód egy NER-es bankkal, akkor a Gránit Hős csomag.
    Bankcsőd egyébként ott az OBA, 100 ezer Euróig (cca. 40 millió) mindenképp visszakapod a pénzed. Ha pedig több van, akkor azt nem egy bankban és nem csak bankban kell tartani.

  • sifarr

    senior tag

    Másodlagos azonosító. Hát, nagyobb a füstje, mint a lángja.

    Ugye évente újítani kell. Ez arra utal, hogy felhasználói oldalról vannak kockázatai, problémák jelentkezhetnek. Elfelejti, hogy megadta, változik az azonosítója, nem változtat a regisztráción, stb.
    A regisztrációért, megújításért pénzt ker(het)nek a bankok.
    Ha több számlája van az ember gyerekének, akkor azt kell fejben tartani, melyik számlához melyik azonosítót adtam meg.
    Az adóazonosító használata másodlagosnak alig kényelmesebb mint maga a számlaszám - megtanulhatod azt. Van, aki tudja kívülről?
    Ugyanakkor az ember ritkán utal új számlaszámra. A gyakoriak elmenthetők sablonban.
    Ha egy üzlet bankkártya helyett utalást kér, akkor használjon az másodlagost, ez az életszerű. Tehát nekem felesleges magamnak ilyet regisztrálni.
    És lehet még érveket hozni a füstre és a lángra.

    Ami viszont tényleg jó és elterjedhetne, az a fizetési kérelem. Az tényleg jó, jó alternatívája a bankkártáynak is - feltéve, hogy ingyenes.

  • sifarr

    senior tag

    válasz zeon.hu #29963 üzenetére

    Automata benzinkútnál először történik egy foglalás a banknál, arra az összere, amelyet engedélyeztél mint max. töltést a tankolás kezdetén. A tankolás végén a tényleges vásárlás összege kerül terhelésre a betankolt benzin (dízel) függvényében. Megtörténik a bank felé a tényleges összeg zárolásra és utána benyújtásra, és (elvileg egyidejűleg) az először zárolt összeg felszabadítása is megtörténik. Az NBH-nál úgy látszik a két művelet elválik, és csak akkor szabadítják fel az első zárolást, amikor a tényleges terhelést lekönyvelik a számlán.
    Pár, legfeljebb 2 nap, és helyreáll az egyenleged. Nem kell csinálni semmit.
    Illetve egyet javasolt tenned: bankváltás. ;)

  • sifarr

    senior tag

    Jót mulattam a polémián, miszerint milyen számlacsomag jó egy nyugdíjasnak pénztárolásra. :D
    A kérdés alapján valójában egy jó válasz lehetett volna: minden számlacsomag, amelynél nincs számlavezetési díj és minél olcsóbb a bankkártya. Igen, a Gránit is. És hozzá kellett volna tenni: de számtalan körülmény befolyásolja a konkrétabb választ, amit csak a kérdező tud. Pont.

    Ehelyett elindult a találgatások sora: hol lakik a nyugdíjas; van-e a településen bank, atm, posta; használ-e számítógépet, okostelefont (mindkettőnél az operációs rendszere is ki lehetett volna térni); mennyire használható a bankok telefonos ügyintézése; a telefonos csalások lehetősége; stb., stb. Kihagytam valamit? :)
    A találgatások persze ötletelésbe torkoltak. Hát, sok élrtelme nem volt. :N

    De beszállok én is. Ha lúd, legyen kövér! :K
    Szerintem a nyugdíjas a Lechner Ödön fasorban lakik. Vannak ott nagyon jó (és drága) lakások. A nyugdíjasok sem kisnyugdíjasok. Így neki tökéletes a Gránit. Egészségügyi séta közben besétál a Gránit egyetlen pénztárral rendelkező fiókjában, és amikor kell, befizeti a pénzt. Ügyet is intézhet telefon, számítógép nélkül.
    Hopp! Most jut eszembe: mi van ha tehetős nyugdíjasként 40 milliónál többet akar tárolni? :Y Biztonságos a Gránit? Kellene még 1-2 bankot, csomagot ajánlani. Javaslatok? :D

  • sifarr

    senior tag

    válasz Atomgeszi #30083 üzenetére

    Mindenképp egy helyileg elérhető offline bank kell (otp, erste, takarék) ...

    Ezeknek a bankoknak vagy másoknak van fiókja a településen, ahol a nyugdíjas él?
    Ha nincs egyetlen bankfiók sem, akkor van posta? Ha az sincs, akkor legalább van ATM?
    Ha semmi sincs, akkor valamely közelebbi településen van ezekből bármelyik, és hajlandó havonta egyszer utazni?
    Hajlandó arra, hogy ne betegye a bankba a havi megtakarítását, hanem megfordítsa a folyamatot? Azaz bankszámlára kérje a nyugdíjat és a havi kp-költéseire vegye ki a pénzt ATM-ből? Ha igen, akkor nagyjából mekkora a nyugdíja? (Befolyásolja a havi számlavezetési díjat.)
    Hajlandó arra, hogy - akár fokozatosan - kp helyett átálljon bankkártyás vásárlásra?

    Ezekre a kérdésekre a válaszok eldönthetik, hogy milyen olcsó lehetőségei lehetnek a nyugdíjasnak.

  • sifarr

    senior tag

    válasz Atomgeszi #30085 üzenetére

    Szóval nem egyszerű az ügy.
    Nem egyszerű??? :Y Most jöttél elő igazán a farbával. :K
    Ez nem kissé bobyolítja a kérdést. Viszont így vannak még kérdéseim.

    ... nem bízik a magyar kormányban, hogyha ide utaltatja közvetlenül. :D
    400 euró a nyugdíja, nem igazán sok. Ebből itthon sokat nem tud megtakarítani. Viszont a horvát számla közbeiktatása is jelentősebb költség mindössze ennyi nyugdíjból.
    Nem tudnád mégis meggyőzni, hogy ide utalja? A görög csőd esetében is a 400 euró többszöröséhez azért hozzájutottak az emberek a számlájukról. Nálunk sem lenne másképp, ha csődtől fél. Persze, ha a horvát számla full ingyenes vagy nagyon olcsó, akkor mindegy.

    A bannkártya legalább kp-felvétre nála tényleg kizárt? A horváth kártya PIN kódját nem kérte, magyart se kérné? (Bár akkor nem is aktiválja, és a kártya érvénytelen is lesz.) A pénztári kp-felvét minden banknál drága, a 150 ezres ingyenes ATM-es felvéttel élni kellene.

    Euróban kapja a nyugdíjat. Egy hazai számlánál számolni kell a devizaváltás banki költségével. Ráadásul 2 számlát kellene nyitnia (1 forint, 1 deviza), hogy a horváth bank SEPA utalással küldhesse a pénzt a magyar bankba (így a legolcsóbb).

    Mennyire bizalmi köztetek a viszony? (nem konkrét választ kérek) Valószínű, hogy a kora és idősödése miatt egyre jobban bele kell folynod a pénzügyeibe (is).
    Az olcsóbb váltás, kp-felvét, esetleg devizaváltás érdekében belemenne, hogy a pénz rajtad átfusson? Vagytok olyan viszonyban? Vagy te vállalnál ilyen rendszeres közreműködést. Vagy mindent neki, egyedül, offline kell megoldania?

    Vannak elképzeléseim a megoldásról. Most dolgom lesz, de később a válaszaid ismeretében kielemzem és kifejthetem.
    Feltéve, hogy addig valaki nem ad egy jó megoldást.

  • sifarr

    senior tag

    válasz Atomgeszi #30085 üzenetére

    Nem válaszoltál a pontosító kérdéseimre, így alapmegoldást vetek fel két változatban. Teljesen offline bankolással, kitérve egy olcsóbbítási lehetőségre.

    A nyugdíjas horvátországi bankba kapja a nyugdíját, onnan kellene magyar bankba utalni.

    3 bankbak van fiókja a településen: OTP, Erste és MBH (korábbi Takarék). Mivel a nyugdíjas nem bízik a kormányban, így az Erste és az MBH kiesik, mert ezekben van állami tulajdon és ezen keresztül a kormánynak befolyása is (Ersténél kisebb). Marad az OTP.
    Innen a hsz--em átmegy off-ba, mert az OTP itt az.

    Kell egy forint és egy eurós számla. A horvát bankról az eurós számlára kell utalni. Arról havonta egy alkalommal átvezethető/átutalható az euró a forintszámlára személyes, fiókos ügyintézéssel, az OTP vált forintra. Az OTP a hazai bankok közül az egyik legkisebb átváltási marzzsal dolgozik.
    A forintszámláról a szükséges kp felvehető 1 vagy legfeljebb 2 részletben. Ez is intézhető a fiókban pénztári felvéttel. Van költsége, nem is kevés. Bankkártyát nem kell kérni csak akkor, ha bevállalja, hogy a kp-t ATM-ből veszi fel, az legfeljebb 2 részletben, max. 150 ezerig díjmentes (nyilatkozat kell).
    Két verzió számokkal.
    1. Smart csomag
    Forintszámla havi díja 1090.-, (bankkártya évi 2978.- lenne). A kapcsolódó Smart eurós számla díjmentes.
    Euró átutalása forintszámlára 0,3 %, 150 ezer esetében 450.-
    Kp-felvét forintszámláról kártya nélkül 1800, ha a 150-et egyben veszi fel. Ha két részletben, akkor némileg drágább 89250-es felvétig 1071 alkalmanként.

    2. Alapszámla + eurós devizaszámla
    Alapszámla havi díja 587.-.
    Devizaszámla havi díja 220.-.
    Euró átutalása forintszámlára 0,5 %, min. 1135.-. 150e átutalási díja tehát 1135.-
    Kp-felvét forintszámláról, pénztárból 50 ezer díjmnetesen felvehető. A felette levő rész díja 1,49 % + 270.-, 100 ezerre 1760.-.

    A Smart változat némileg olcsóbb.

  • sifarr

    senior tag

    válasz Atomgeszi #30098 üzenetére

    Én teljesen offline banki megoldásról írtam, az pedig természetesen méregdrága. Minden olyan megoldás, amely részben/egészben beemel elektronikus elemeket, lényegesen olcsóbbá válik.
    De jelenlegi gyakorlatotok is drága. Hacsak egyéb okoból nem mennétek 1-2 havonta Horváth országba, amikor pénzt is felvesztek, akkor most is költség az utazás, kettőtök ideje - nem is kis költség.
    A horvát kártyát nyugodtan használhatja itthon is. A horváth bank átváltási költsége kisebb, mint (az utazásé és) az általam vázolt OTP-s offline megoldás költsége. Csak havi 400 euróról beszélünk, tehát eurónként 5-6 forint is csak 2-2,5 eze költség. Itt a kp-szükséglet forintban megoldása lesz drága. Ezt a horvát bankszámla kondíciós listájában tudod megnézni. A hazai (horvát banki szempontból külföldi) pénztári felvét általában horror díjú, az ATM-es felvét is drága, de az talán még elviselhető.
    A PIN-probléma (elfelejtés) azért megoldható. Cserélni kell a PIN-kódot egy olyan számra, amelyet nem felejt el. Pl. a születési éve, vagy a születésnapja. Nem elegáns, de szükség tövényt bont.

    Ami egy megoldás lehet nektek (ezért kérdeztem rá a viszonyotokra). Nyit egy bankszámlát (legyen OTP helyben, mint korábban írtam). Nem feltétlen kell devizaszámla is, elég egy egy forint Smart önmagában. Ehhez kiegészítő opcióként megrendeli az Árfolyam+-t. Ezzel (jelenleg díjmentesen később) havi kb. 400 forintért az OTP banki középárfolyamon váltja az eurót havi 300 ezer forintig, kártyás vásárlásnál is (kp-felvétnél nem). A horvát banknál biztos lehet havi, rendszeres utalást beállítani a magyar forintszámlára. Az OTP-s kártyával ha már vásárolni megtanult, akkor kp-t felvenni is tud ingyen (nyilatkozat kell).
    Az OTP a horvát bank rendszeres utalását nem fogadja el jövedelemként. A horvát nyugdíjat ha közvetlenül az OTP-be kéri, akkor azt elvileg el kell fogadnia, de erre rá kellene kérdezni. Ez csak a számlavaeztési díjat befolyásolja.
    A néni helyben, a fiókban mindent tud intézni, de kártyahasználattal erre nem nagyon lesz szükség. Te lehetnél rendelkező a számla felett. Ha bármi utalásra esetleg szükség lehet, akkor te azt akár távolról is elintézheted.

  • sifarr

    senior tag

    válasz kleinguru #30124 üzenetére

    Teljes katyvasz ez a bank (Gránit). Részemről semennyire sem ajánlott. ...

    Ejnye, ejnye. Így szidni egy digitális bankot. Hát neked semmi sem jó? Egy győztes sem? :F :D
    Bezzeg a britek tudják értékelni! (Nekik könnyű, messze vannak.) Díjat is adtak a Gránitnak: Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon 2023 díjat.
    Azért, be kell látnod, ez nem semmi eredmény, győzelem! Egyből győzni nem akármilyen teljesítmény!! (Mármint egy hazai digitális bank közül elsőnek lenni.) Olyan igazi, virtigli, magyarosch. :))

  • sifarr

    senior tag

    válasz Atomgeszi #30150 üzenetére

    Itt (Gránit) csak a 38 k-ért csábultunk el, aztán annyi.
    Már az álmoskönyvek szerint is az impulzusvásárlás káros és sokba kerül. Nincs ez másként a bankválasztásnál sem.
    Ez az egész tortúra valójában tudatos. Persze könnyen javítható, logikussá, egyértelművé lehetne tenni az eljárást - de nem ez a cél. :N
    Ha én bankot választok, nem dőlök be egy pár tízezres promóciónak. Utánanézek, elemzek, nézem a tulajdonosi kört is, a kör más befektetési területeit is, mindent infót, ami elérhető. Ez a promóciós ajánlat nem banki ügyfélszerzésről szól, csak a nevében. Valójában a magánegészségügy ügyfélszerzéséről szól. :K
    Te most elvesztegetsz egy csomó időt. Idegeskedsz, mérges vagy, megy fel a vérnyomásod, rongálod az idegrendszeredet. Sokba fog kerülni amíg a magánban kikúráltatod magad - persze a végén kapsz hozzá 38 ezret. ;)

    Az MHB meg MÁV 2.0 lesz akárki meglássa. A BB régen jó volt. Mondom volt. :D

  • sifarr

    senior tag

    válasz Gallmix #30168 üzenetére

    Akkor még sincs így és már most él?
    A fizetési kérelem díjmentességét ez a jogszabály biztosítja:
    36/E § A fogyasztó díjtól és költségtől mentesen jogosult benyújtani a fizetési számlája terhére a Magyar Nemzeti Bank elnöke által – a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény 171. § (3) bekezdés a) pontjában meghatározott felhatalmazás alapján – kiadott rendeletben meghatározott egységes adatbeviteli megoldás útján vagy fizetési kérelemmel kezdeményezett azonnali átutalási megbízást.
    Fogyasztónak a természetes személy minősül bankszámlák tekintetében.
    A fizetési kérelmet az MNB tette kötelező szolgáltatássá.
    Amikor a fogyasztó egy fizetési kérelemnek eleget tesz, akkor a kérelemben szereplő adatok alapján egy utalást indít el. Ez az utalás a fogyasztónak díjmentes függetlenül attól, hogy más elektronikus utalásért esetleg díjat számít fel a bank.
    Ez a jogszabály 2023. 01. 01-től hatályos.

    A bankoknak annyi kedvezményük van, hogy az ilyen utalások után nekik sem kell - összeghatártól függetlenül - a tr. illetéket megfizetni. Erről a tr. illetékekről szóló tv. rendelkezik.

    Más. Hsz-edből számomra egyértelmű, hogy semmit sem értettél meg abból, amit írtam.
    Nincs ezzel semmi baj, nem is neked szólt. :N
    Akinek van füle a hallásra, az hallja - ez is kiderült mások hsz-eiből. :K

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák