Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Batman2

    őstag

    válasz Batman2 #6531 üzenetére

    Jah, a 47Ohmos Gate előtét ellenállást az IC védelmében gondoltam bekötni, abból kiindulva, hogy a FETnek egy pillanatra kell, de nagy áram kell a vátáshoz, hogy nehogy túlterhelje az 555-ös IC kimeneti fokozatát !

    De ha ez szerinted elhanyagolható, akkor nem teszek bele.

    Az egyenló terhelés megisztásnál a FET-ek kimenetei, vagy bemeneti (S, D) lábaival sorosan kellene kötni pár század ohmos ellenállást ?? :F

    A lábaikat rövid vezetékekkel kötöttem össze, mondjuk szerintem, 15-20A áramnál már azok is megfelelnek kiegyenlítő ellenállásoknak ! :K

    legalábbis abból következtetetve, hogy a kb. 2,5m hosszú, 1,5 mm2-es vezetéken összesen 2V feszültségesést mértem ilyen körülmények között.

    Mondjuk lehet már 2, vagy 2,5mm2-es vezetéket kellene alkalmaznom, mert ez már sok az 1,5-ösnek, kicsit lanyygosodtak is a vezetékek. :U

    Üdv.:

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

  • And

    veterán

    válasz Batman2 #6531 üzenetére

    A mosfetekre (meg általában a tranzisztorokra) megadott Pd_max értékek a disszipáció maximumát jelentik. Ez független a maximális drain-áramtól és Uds-feszültségtől: e két jellemző aktuális értékének szorzata nem haladhatja meg a Pd_max teljesítményt akkor sem, ha külön-külön mindkettő a hatérérték alatt van. A Pd_max hiperbola (az Id_max-ot és Uds_max-ot jellemző egyenesek mellett) rászerkeszthető a fet kimeneti karakterisztikájára, és csak ezen belüli munkapontot lehet beállítani. Ezen felül a maximális disszipáció csak 'végtelen' nagy hűtőfelületre vonatkozik, ill. a környezeti hőmérséklet növekedésével arányosan csökken (mivel a korlátot alapjában a félvezető réteg határhőmérséklete jelenti).
    #6532: Igaz, a meghajtóáramra figyelni kell, de (a hatásfok miatt) nem úgy, hogy korlátozzuk, hanem hogy gondoskodunk a megfelelő impulzusáramról. Lassú, néhányszor 10Hz-es pwm-nél ennek szerintem nincs akkora jelentősége, mivel impulzusüzemben a meghajtók is nagyobb áramot tudnak biztosítani, és az áramimpulzusok kitöltési tényezője 'lassú' pwm-nél igen alacsony értékre jön ki. Az 555-ös 200mA-es folyamatos (forrás/nyelő) áram biztosítására képes, de azt sajnos nem tudni, hogy a kimenete mennyire védett túláram ellen. Úgyhogy ilyen lassú alkalmazásnál akár maradhat is a soros ellenállás :B : ha ront is a fel- és lefutás idején, nincs számottevő hatása a kapcsolási veszteségekre. Sokszor 10..100 kHz-en már lenne.
    Az árameloszlást valóban kisértékű ellenállásokkal szokás biztosítani, de tényleg kisértékűek kellenek, hiszen ha a nagyságuk összemérhető az Rds_on-nal, már jelentős veszteséget okozhatnak. Lehet, hogy tényleg elegendő, ha nem tőben kötöd össze mondjuk a két fet drain-elektródáját.

Új hozzászólás Aktív témák