Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LZs?!

    aktív tag

    Sziasztok,

    Egy kissé talán egyedi, de mégis 'home server' tematikába illő kérdésem lenne.

    Excel / Access file-okkal dolgozom, és néhány adatbázisom kezdi kinőni a laptomom kereteit: T460 'powerpoint edition' + 32bit Office 2013.

    Jelenleg van egy adatbázisom, amit 8 (!) ~1.7GB-os mdb file-ba kellett bontanom az Access 2GB-os mérethatára miatt, illetve az Excel file-oknál (méret/komplexitás) is határon egyesúlyoz a laptop.

    Eszembe jutott, hogy üzembe teszek párhuzamosan egy workstation/MS SQL server kombót, t.i. a húzósabb Excel file-okat ott hegesztem majd, illetve az Access-t frontend-nek meghagyva a laptopon az adatbázisaimat MS SQL-ben tárolom a WS-ön. A most NAS-on lévő backup-ot is átköltöztetném a WS-re.

    OS-nek Server2008R2 64bit, mellé 64bit Office + MS SQL + csingilingik.

    LAN-on 1Gb/s áll rendelkezésre.

    A HW lenne a kérdés; nem akarok sokat költeni rá, így a következőkben gondolkodtam:

    1) Van itthon elfekvőben egy Phenom II X4 970 + 16GB RAM + alaplap, illetve HDD/SSD is akad; tápot néznem kell

    2) Aprón találtam komplett Fujitsu WS-t Xeon X3450 CPU-val; a RAM-ot és háttértárat berakom én.

    Elég a Phenom 4C/4T vagy adna pluszt a Xeon 4C/8T MS SQL és Excel alatt? HT nélkül nagyjából pariban van a 2 CPU.

    MS SQL mennyire érzékeny a háttértár sebességére?

    Köszi előre is.

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz bambano #4586 üzenetére

    @bambano

    Köszi.

    Fujitsu W380 - A spec sheet szerint az ECC támogatott, de elmegy nélküle is.

    A RAM idővel mindenképpen kevés lesz, mivel a fentebb vázolt 8*2GB-os adatmennyiség már magában kimeríti, főleg, hogy most fogom egy újabb szinttel tovább tördelni; és ebben nincs benne a többi cuccom, amit szintén migrálnék idővel.

    Abban igazad van, hogy első körben legózom a már meglévő cuccokkal... :R

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    Hello

    Úgy tűnik összeállt a DIY 'homeserver'-em...kb. fél év kellett hozzá. :DDD

    Az elsődleges célom a kétlemezes NAS-om kiváltása volt valami robosztusabbal; és emellett szerettem volna valami számomra otthonos és könnyen kezelhető felületet. Na, ezt out-of-the box nem kapja az ember olcsón.

    Viszont ez annyira low-cost, hogy a táp kivételével mindent a szűkebben vett környezetemben 'lomiztam'; a tápot itt lőttem egy kollégától bagóért pár hete, és ez volt az a komponens, ami a legtöbb fejtörést okozta.

    A konfig:

    MB: AsRock FM2A75M-DGS
    CPU: AMD A4-5300B
    RAM: 4GB DDR3
    PSU: Seasonic SS-300TFX
    System disk: 60GB Agility SSD
    Storage disk: ???
    Cooler: Thermaltake Sonic Tower
    OS: Windows Server 2008 R2
    Case: LOL :))

    Amikor a MB a kezembe került, már tudtam, hogy mi lesz a sorsa: USB3, 6x SATA3, mATX. Még egy négy slot-os SATA PCIe (esetleg PCI) bővítővel meg tudom toldani, ha esetleg majd kell. A CPU benne volt, és 65W TDP alatti típust nem is találtam, így maradt. RAM a fiókból, ahogy a hűtő is.

    A házat is kukáztam. Valami tucat retro case, nem gaming vagy ergonomic, de így belemegy 8-15 disk (utóbbi 5,25->3,5 adapterrel). Mivel egy szekrényben fog lakni az installáció, így a ház oldalai mentek a levesbe a fronttal együtt. Más házakból bontottam USB2/USB3 front csatlakozókat, power gombot és státusz LED-eket...majd ezeket ízlésesen gyorskötözővel a helyükre tettem. Miden a bal oldalra került, mivel a háznak az lesz a front oldala ahogy a szekrényben állni fog. Egyébként ez egy beépített szekrény kb. fél légköbméterrel, és csak a modem, router, switch és a kábelezések csomópontja található még benne.

    A tápfelhozatalt már hónapok óta vizslattam: feleslegesen nagyot nem akartam, csak mert az olcsóbb; egy jó 200-300W táp pedig újonnan véve igencsak aránytalanná tette volna a project-et. Illetve szívem szerint kifejezetten passzívat szerettem volna. A fenti Seasonic kipipált minden feltételt: 1) elég csatlakozó (elosztókkal főleg) sallang nélkül: 4x SATA, 2x Molex és melléjük csak 24+4 PIN a lapnak, 2) minőségi, 3) jó hatásfok (80+ végig) és 150W-os terhelésig passzív!

    Félelmetes volt, ahogy előszőr bekapcsolva úgy tűnt, hogy nem történik semmi, aztán megjelent a boot screen...de a néma csend maradt. :) Persze a HDD-nek lesz hangja, de addigra már a szekrényben lesz.

    Lemérve 50-60W-ot vesz fel a falból üresjáratban, HDD nélkül. No, hát a koros AMD-nek (CPU & chipset) nem az idle power az erőssége...

    Úgy gondolom, hogy nem lesz ébren 24/7, mert csak feleslegesen szívná a villanyórát, így aktív használaton túl alvó módban várja majd a Wake-on-LAN-t.

    OS tekintetében lamentáltam még az OMV-n, de két ok miatt marad a Windows: 1) ahogy pár hónapja is írtam, jó ok nélkül szerintem önszívatás teljesen Windows környezetben nem NTFS rendszeren működni, 2) az OMV plugin-ok ugyan mindig működnek, de a nap végére nem mindegy, hogy mekkora szenvedéssel.

    Ugyanakkor rájöttem, hogy fileshare/store célokra ez feleslegesen erős lett, és Linux distrokat seed-elni pedig túl sokat fogyaszt; átlag 80W óránként (light use) egy hónapban kb. 2,5e Ft, ami távolról sem a világ vége (2 doboz cigi, 1,5 darab mozijegy, stb.), de praktikus ok nélkül csak pénzkidobás. Nekem meg elveim vannak... :)

    Ti miket tolnátok még róla, ha 24/7 menne?

    Köszi.

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz layerke #4874 üzenetére

    @layerke

    Hasonló irányba gondolkodom én is, bár egyelőre 'gombhoz a kabátot' jelleggel.

    A házba minden emeleten végig ki van húzva a GbEth, de amennyiben nekiállnék a különböző eszközöket (héjvédelem, vezérelt konnektorok, termoszát, stb.) központosítani - legalább monitoring szinten (sőt, a risztót csak abban), plusz kamerákat kitenni -, az csak wireless-ben lenne racionálisan megoldható; abban pedig egyszerűen nem bízom.

    Igazából, ha már a modemet (UPC Connect Box) ÉS a router-t együtt ki tudnám váltani, akkor talán már megérné 24/7 hajtani.

    Ugyanakkor PfSense/DOCSIS 3.0 PCIe kártya konkrétan nem létezik (PCI 1.0 & 2.0 akad); de ha lenne sem hinném, hogy a UPC partner lenne...

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz layerke #4881 üzenetére

    @layerke

    Azért az egy szép vasdarab. :)

    Szándékos overkill vagy kihasználod a benne lévő kraftot (láttam, hogy VM, stb.); esetleg csak úgy esett, hogy ez jött szembe?

    @sutszi

    Köszi szépen.

    Még kicsit körbetáncolom a témát, de nagyon úgy tűnik, hogy veszett fejsze nyele...

    Időközben intéztem megkeresést direkt a UPC-hez, és a reagálás zanzásított tartalma annyi, hogy "csak ConnectBox-on keresztül szolgáltatunk, oszt kuss".

    A vicc egyébként, hogy még SMC környezetbe is a retail infrastruktúrát szorják ki; bérelt vonalra is olyan havidíjat és kiépítési ktg-et adnak, hogy ahhoz viszonyítva még 2-3 párhuzamosan üzemeltetett alternatív szolgáltatói bekötéssel is rentábilisebb az ember évekre előre.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz bambano #4885 üzenetére

    @bambano

    Igen, a bérelt vonal szisztémája megvan... :R

    ...csak én vezettem fel zavarosan; amire ki akartam lyukadni: retail device-t szórnak ki mindenhova (ami egyébként egy kis, még csupasz környezetbe, pl. pár fős iroda, tökéletes is lehet), és az egy már kiépített infrastruktúrához felesleges/körülményes. Ha és amennyiben ettől el akar térni valaki, akkor azt bérelt vonal mellett, egyedi megállapodással teheti meg; de önmagában a bérelt vonalnak univerzálisan a két gyakorlati előnye a 'nominálisan' magas üzembiztonság és az 'elvileg' rendszerterhelés-független kapacitás/sávszélesség (plusz a szimmetrikus kialakítás, de a 'feltöltési' sávszélesség a legtöbb esetben nem kardinális kérdés a mindennapi működésben).

    Ugyanakkor egy átlag igényekkel operáló környezetben a bérelt vonal üzemeltetésénél financiálisan inkább racionális (legalább) két, egymástól független szolgáltatót behozni a tető alá: kicsi az esély, hogy mindkettő egyszerre térdel le, három bekötésnél pedig a gyakorlati esély közel nulla; emellett elméletben a sávszélesség is aggregálódik. A szolgáltatói kütyük mehetnek egy félreeső sarokba, az egészet egy jó multi-wan balancing router-rel (ami ebben a felállásban lehet 'occsó-de-jó' is) összefogni, és abból egy szálat bevinni a Vasfüggöny mögé.

    Ez annyira üzembiztos kívülről, amennyire lehet, és emellett 'olcsó'; értsd: két éves időtávon cca. 2,2M-val kevesebb ktg,t.i. per hó feltételezve 3db kommersz bekötés / 40e bruttó vs 1db bérelt vonal / 130e bruttó folyamatos költségeket. Az egyszeri költségeket, mint kiépítés, eszközvéásárlás, etc. mindkét oldalon kihagytam.

    Disc.: 1) már ahol elérhető több szolgáltató, 2) nincs igény ennél szofisztikáltabb megoldásra

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz LZs?! #4873 üzenetére

    Némi update a #4873-hoz..

    Levezetésként a hosszú hétvéghez, tegnap este nekiálltam 'éles állapotba' hozni a Vasat; háromkor feküdtem le, de (spoiler alert) addigra már megnéztem a GoT legújabb részeit is a Vas utáni domain-ben...

    Az OS-t még egy röpke órámban feldobtam hétvégén, aztán ott hagytam frissíteni.

    Szóval, S2k8R2 fent, minden gyors és mesés; természetesen az eszközök felét nem ismerte fel, így jött a driver-ek utáni kutakodás. Két órám ment el vele, mivel az USB3 illesztőjét sehogyan sem sikerült lenyomnom az OS torkán; úgyhogy feladtam és inkább a BIOS-ban is lelőttem, csak hogy tiszta legyen az Eszközkezelő. USB2 azért van.

    Időközben az idle fogyasztást sikerült 25W-ra (!) levinni a beállításokkal hangolásával. Ekkor jött megvilágosodás, hogy márpedig ebből 24/7 lesz.

    Még dobtam bele egy Gb NIC-et (TP Link), hogy meglegyen a WAN/LAN interface - vicces, hogy ugyanaz a Realtek chip ül mind az alaplapon, mind a kártyán...

    Role/Feature közül elsőnek Network and Access, majd AC/DC és DNS, utána DHCP, plusz a csinglingi (Fileserver, Network policy, etc.). Utána sorrendben domain konfigurálása, DNS konfigurálása, majd DHCP beröffentése. Az internet egyelőre sima átemelésse megy WAN és LAN között (NPS, IAS, RRAS, whatever...).

    Adja magát a kérdés, hogy minek Active Directory és Domain, amire a nyílvánvaló racionális válaszok: 1) "Mert lehet" és 2) "Ha már lehet, miért ne?". Ezeken túl azért még akad pár PC és egyéb eszköz itthon, amiken jó lesz beállítani a megfelelő viselkedést és kontrollt, és azok egymáshoz való viszonyát.

    Ami egyelőre furcsa, hogy a szerverről némileg gyengébb az internet 'minősége', mint a mögé kötött kliensről: picit nagyobb latency és 10%-kal keskenyebb sávszélesség. Kliensről megvan a nominális 500Mbps, szerverről pedig kb. 450Mbps; latency 8 vs 11. A outbound DNS-t egyelőre áttettem a Google Public DNS-re a UPC beállításokról.

    Ami egy kicsit aggasztó, hogy tartós magas terhelésnél a passzívan tartott CPU (túl)melegszik, és zárt térben egy valamivel rosszabb is lesz; a mókolások idejére mellé tettem egy ventilátort. Ugyanakkor szinte minden rutin jellegű terhelést takaréklángon ketyegve abszolvál (hálózati forgalom, lemezműveletek, etc.), így igazából nem aggódom, és maradok a passzív koncepciónál.

    Fogyasztás összképe, becsült tipikus érték felfelé kerekítve:

    Home server: 30W
    TP Link Gb switch: 5W
    UPC CB: 5W (modem módban, egyébként ~12W)

    Összesen: 40Wh

    A fenti HS becslésben már benne van adott a Linux distro-k folyamatos redisztribúciója torrenten át. Mondjuk, nagy terveim ilyen irányba nincsnek, de ha mégis marad a 24/7 torrent, akkor lehet, hogy megérné átrakni SSD-ről HDD-re a teljes telepítést, és a rendszerlemezt használni mindenesnek...

    Alternatív infrastruktúra: UPC CB 5W, Switch 5W, Router 8W, stand-by NAS 5W; összesen 23Wh.

    Szerintem azt a ~20Wh külömbözet átlagban megéri, hogy mindig minden online, abszolút testreszabott és kontrollált legyen. :)

    EDIT: A benchmark a HP N40L és N36L microserver-ek voltak; szerintem annál sikerült egy potensebb dolgot kihozni a jelenlegi felállásból.

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz sutszi #4890 üzenetére

    @sutszi

    Modem módban 5W, egyébként 12W - értsd, amikor minden csinglingi fut: WiFi, Wi-Free (sic!), DHCP.

    Egyébként ez a UPC Wi-Free koncepció az, amivel sírba kergetnek - teljesen felesleges, de legalább kilőni sem lehet router módban user oldalról; legalábbis nyáron, amikor utoljára nekiálltam még nem engedte...

    @Oldman2

    Igen, felmerült bennem, de egyelőre fogalmam sincs milyet kéne nézem. Legyen 'okos', t.i. saját kijelző, monitoring, selftest, efficiency measure, load measure, etc., de ne legyen drága; na, olyan még nincs. :)

    Túlfesz' védelem mindenesetre eddig is volt...

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz LZs?! #4888 üzenetére

    Csináltam két képet, csakhogy átmenjen a RAT hangulat...és még egyszer hangsúlyoznám az ízléses gyorskötöző használatot. :P

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz sutszi #4892 üzenetére

    @sutszi

    Modem módban "semmisenem nincs", még Wi-Free sem.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz LZs?! #4888 üzenetére

    Újabb, kis update a #4873-hoz...

    NPS helyett rendesen belőttem a NAT-olást WAN és LAN között, sz'al minden a helyén.

    Feltettem a kis monitoring tool-jaimat: Microsoft Network Monitor és HWInfo64 - egyelőre a részletes forgalomra nem vagyok kíváncsi, így csak utóbbi fog futni.

    Nincs HW Firewall (kivéve, ami a modemmel jön + a szolgáltatói soft), így gondolkodtam valami értelmes alternatíván, de bárhogy forgatom: freeware-ben értlemes nincs, így az MS beépített megoldása tűnik a leghelytálóbbnak.

    Most jön a HDD-k összeválogatása; ráébredtem, hogy egy storage volume plusz egy 2,5-es notebook HDD scratch-elni elég is lenne egyelőre, de akkor még marad 3 slot szabadon, sz'al muszáj törnöm a fejem... :)

    Csak kíváncsiságból: tudja valaki, hogy miként lehet 2+ WAN NIC-re fallover NAT-olást kivitelezni tartósan és megbízhatóan egy LAN NIC-ról?

    Anno a Dead Gateway fallover megoldással próbálkoztam, de az nem csak úgy volt 'halott', ahogy a neve sugallná...

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz Rauha #4906 üzenetére

    @Rauha

    Ha mar regi PC-re alapozol, akkor ra Win server DHCP/DNS kiszolgaloval es NAT-olassal, melle pedig egy TCP/IP connection/port tracking program?

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz Rauha #4914 üzenetére

    @Rauha

    Ne haragudj, de ezt passzolnám...szubjektíven (nekem) valami vagy egyszerű vagy Linux. :)

    A Linux alapú, de pakkba előrecsomagolt, célspecifikus SW-ket nem értem alatta, így pl. szóba jöhet OpenWRT: OpenWrt on x86.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz LZs?! #4895 üzenetére

    Újabb update a #4873-hoz...

    1) UPC Connect Box

    Modem/bridge módban van, minden csingilingi OFF...ennek ellenére simán behúz továbbra is 10-13W-ot. Kérdeztem a UPC-t: WTF, eddig okosabb volt a történet?, mire közölték: Ez van. Csodás!

    Disc: Még mindig az elv, nem az a ~70Ft havonta. A mellette szolgáló TP Link 8 port Gb switch 3-30W-ot vesz fel LAN terhelés függvényében, mivel vezérli magát és kapcsolgatja a portokat is; 3-6W amikor csak a háztartás netezését viszi a hátán, és a portokat kimaxolva húzza be azt a 30W-ot.

    2) Server véglegesítése

    Szóval az elmúlt hetekben 'pilot' jelleggel a router, DHCP, DNS, gateway funkciókat vitte, teljesen jól; idle 20-25W. Ma kitömtem diskekkel, és ez lesz a végleges setup:

    Vol1 - 60GB SSD -> System

    Vol2 - 300GB 5400rpm 2,5 HDD -> Temp/scratch volume (downloads, torrrent, temp folders, etc.)

    Vol3 - 300GB 5400rpm 2,5 HDD -> Server backup (daily baremetal VSS); hogy ne kelljen nulláról újrakonfigolni, ha beüt valami.

    Vol4 - 2x2TB 7200rpm 3,5 HDD RAID 0 (4TB) -> Production; ez lesz a 'shared volume', elsődlegesen ide kerül minden: a filmek, képek, client sync folderek (file recovery, work backup, etc.)...szóval minden is, hogy mindenki oda-vissza használhassa, elérhesse a saját és közös dolgokat. Itt a lényeg a nagyobb egybefüggő tárterület és a szimultán is relatív magas I/O. Nem variáltam túl: a Windows Diskmanager-ében konfiguráltam striped volume-ot.

    Vol5 - 3TB 7200rpm WD NAS 3,5 HDD -> Internal Sync; a Vol4-ről a lényeges dolgok ide vannak szinkronizálva (scheduled FreeFile-Sync), így amennyiben a Vol4 szétesik vagy konzisztenciavesztés lép fel (ugye ami inkább 'mikor', mint 'ha'), akkor ha minden kötél szakad jöhet a gyalu/reconfig, majd az érdemi dolgokat innen vissza lehet húzni. Plusz ide kerülnek olyan cuccok, amiket nem feltétlenül akarok a production részen keresztül elérni vagy ott tárolni.

    A rendszer lemez kivételével (no shit...) minden HDD 20 perc idle time után kikapcsol, így a fenti 20-25W idle tartható.

    Volt egy-két pillanat, amikor be akartam rendelni nagyobb HDD-ket a production és sync részhez, de aztán következetesen kötöttem az ebet a karóhoz: abból építek, ami itthon van és amikor kevés lesz, akkor majd cserélek.

    Ugyan kívülről (tárterület felhasználói oldalról) nézve nem vagyok érdemben előrébb a lecserélet kétlemezes NAS-nál (t.i. Vol4 van csak a kirakatban), de rendszert belülről nézve az összkép 'ég és föld': all-in-one megy minden, rendezett hálózati körülmények között, és teljes a kontrol, plusz abszolút rugalmasan változtatható a felállás.

    PS: Az egész fenti server/data mókolás összeségében csak az 'shared production' környezet; ami fontos, az mind megvan client oldalon is, és ami igazán fontos (pl. családi lutralbum, stb.), azok teljesen offline HDD-n is megvannak - most már ez utóbbi marad a leginkább macerás rész, de ezt nem lehet kiváltani. :)

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz sugarforce #4919 üzenetére

    Köszi szépen. :)

    Igényem volna többszörösen összetett backup/recovery megoldásra, de a határhasznosság korlátoz (szerintem). Fontos, de nem pótolhatalan adatok vannak rajta, illetve a fő funkcióit bármikor kiválthatom egy routerrel - így ha esetleg 'megkotlik' az kellemetlen és nyűgös, de nem egy 'single point of failure' az eszköz.

    Illetve a Server2008-nak megvan az a nyűgje, hogy csak lokális (local or iSCSI) kötetre hajlandó incremental backup-ot csinálni, és utóbbi nekem fontos...na jó, inkább csak becsípődés, hogy szeretem, ha van visszaállítási pont több verzióra visszamenőleg.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz #49155328 #4934 üzenetére

    @FPSTunker
    15e JMF-et a cucc maga a vas szerintem megér, de a WHS egy eléggé fura öszvér - amit felhasználásnak írtál (file/media) storage, arra tökéletes, de egyébként 'tök buta' és macerás kezelni. Ráadásul a legtöbb WHS alap úgy van megsütve, hogy 'teljesértékű' Windows cuccokkal (amik a BIOS-tól várják el, hogy elmesélje az eszközöket) nem áll szóba - pedig ezen a vason egy Server2008 R2 Datacenter kiherélve kellemesen elpötyögne.

    Ugyanakkor egy Linux kerneles cucc ezt simán megkerüli, így egy OMV, FreeNAS, etc. OS-el szerintem korrekt konfigot tudsz kialakítani - már ha erre van hajlandóságod. A vas, bár ma már elég kis gyösz, alap file- és lemezműveletekkel még elboldogul; de komplex RAID tömböket ne konfigolj alá.

    Szumma: ha csak egy hálózati adattároló kell ad hoc műveletekhez (esetleg torrent) 'occsóért' valami karcsú és basic OS-el, arra teljesen jó - tulajdonképpen egy szofisztikáltan összekupacolt külső HDD. Ha ennél többet szeretnél kihozni a dologból, akkor nem - ahogy már javasolták fentebb: a HP Microserver jó alternatíva, 20-40e között lehet lőni itt az aprón 6-8 éves 36L és 40L modelleket.

    EDIT: most nézem, tényleg nincs VGA csatlakozó; PCI csatlakozás sincs, a PCIE pedig rövid egy standard VGA-nak; ha passzolna is, még a hátlapot is meg kéne mókolni hozzá. Mondjuk van megoldás, de annyit nem ér: VGA to H340

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz matyoxd #4991 üzenetére

    @matyoxd

    Igazából egy korrekt PCI Raid kártyával előrébb lehetsz: hiába legacy jelleggel van rajta, valószínűleg a 64bit/66MHz, ami 530 (?) MBps elméleti maximum - ez két darab kurrens HDD 'kihajtására' elég sávszélesség, de vélelmezhetően nem fogod párhuzamosan nyelezni az összes HDD-t, így nézhetsz 4 slotos kártyát is; elvileg, gyakorlatban ha használtat (értsd: régit) nézel, akkor a vezérlőnek 2TB felett lehet problémája a tárhelykezeléssel, illetve a PCI busz teljes sávszélessége sohasem fog rendelkezésre állni, de ezen a lapon kevés dolog csinálhat overhead-et.

    Ami fontos: bővítőkártya (ami csak leképzi a kommunikációs csatornát) =/= raid kártya (ami saját beépített vezérlővel kezeli a HDD-ket, és a már kész adatfolyamot tereli a buszra - ezért is gyorsabb).

    Alternatívaként használhatsz külső HDD-ket az USB3 csatolón keresztül.

    A gond a lappal az (egyéként önmagában korrekt cucc lenne arra, amire használni akarod), hogy kevés PCI-E lane-nel bír a chip, és azokat felhasználták a RAM slotok, SATA portok és a az USB csatolok etetésére...mindenből egy kicsi(t sok).

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz vzozo #4994 üzenetére

    @vzozo

    Szerintem túlgondolod. :)

    Csak legózd össze, oszt boldogság.

    A megelőzőt kifejezetten arra a lapra írtam, t.i. azért nincs érdemi bővítő slot, mert nem maradt rá adatsín. Azt a lapot kifejezetten az alá a CPU alá rajzolták, mivel integrált.

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz matyoxd #4995 üzenetére

    @matyoxd

    Szerintem kreatív elgondolás, ugyanakkor eléggé erőszak jellege van...nem erőltetném. :)

    Gondolom a tápellátás a PC tápjáról menne.

    Viszont az adatfolyam teljesen indirekt, mivel 4 lépcsőn megy át: USB vezérlő, USB splitter, eSata átalakítő, majd a eSata-Sata kábel; amennyivel több kontakt pont, annyival nagyobb esély az inkonzisztenciára (read/write error).

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz LZs?! #4918 üzenetére

    Újabb update a #4873-hoz...

    Valószínűleg szanálom az AMD-s megoldást.

    Itt van mellettem a HP workstation-öm (800 G1), amitől éppen megválnék (van helyette lapos); már fel is tettem apróra, aztán eszembe jutott: ...és ha átrendezném home-servernek? 4xSATA3 + 1xSATA3 for eSATA, 4th Gen i5, 4x4GB RAM., 94% hatásfokú táp.

    Na, nézzem már meg, mennyit is fogyaszt: 20 perc idle state után 20W a falból, mókolás nélkül, míg az AMD konfig 25W a BIOS buherálása után.

    Még mindig nem 'fillérb@szás', hanem elv: ez kérem 20% diffi!

    Az előző felállásban a háttértárakat úgyis elbaxtam, mai ésszel primer production részt nem választanám külön, hanem a rendszermeghajtón csinálnék neki helyet,ami így folymatosan online lenne.

    Az eredeti 2x2TB RAID0 papíron jól nézett ki, illetve addig, amíg online volt a kötet, de az ébresztés kb. 15mp-ig tartott, így rapid műveletekhez tettem mellé egy puffer SSD-t, majd kukáztam is mind a RAID tömböt, mind a meghajtókat.

    Az új konfigban valószínűleg egy 1TB-os SSHD lesz a rendszer és ezen lesz a Primary és a TEMP, mellette marad a puffer SSD, a többi kötet pedig storage.

    Amin még gondolkodom: ha már van elegendő RAM és egyszálas teljesítmény, akkor az SQL adatbázisaimat is átköltöztetem, illetve a VBA futtatásaimat, illetve az Excel gyömöszöléseket is tudom ezen kezelni.

    Lesz mit tervezgetni az elkövetkező pár hétben... :)

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz vargalex #5061 üzenetére

    @vargalex

    Igen, a HDD-ket tényleg az on/off üzem viseli meg leginkább a sok spin-up miatt, de folyamatos ON esetén is simán degradálódnak a rezonancia (mint fizikai behatás) miatt, ha több HDD van szűken passzintva egymásra; pl. egy teljesen átlagos HDD cage-ben.

    A Server/RAID Class HDD-k fő feature-ként jobban tolerálják a rezonanciát (7,2k,10k, 15k RPM), emellett sokkal kifinomultabb a vezérlés, pl. live-checks (RAID) vagy sector management (bad sector restoriation), stb. Ez a kategória 24/7-es 'production' üzemre van, ahol statisztikailag (egyébként személyes tapasztalat alapján: gyakorlatban is) jobban bírják, és megbízhatóbban működnek.

    NAS Class HDD-k jellemzően alacsony RPM-es (5,4k) darabok kihegyezett power management-tel, amik fő feature-ként kevésbé melegednek és papíron jobban bírják az on/off használatot. Egy átlag consumer NAS távolról sem optimális üzemi környezet: kicentizett elrendezés, minimális hőelvezetés és tipikusan on-demand üzem; és erre inkább megfelel.

    Ugyanakkor ezek a papírformák csak 'in vitro' hozzák az értékeket; 'in situ' a legmagasabb elvárás is csak annyi lehet, hogy a fémjelzett célra jobban használhatóak / inkább használandóak, mint a standard termékpaletta.

    Ergo, nem csak marketing, de nem is csodatétel.

    Na,most ez a 'HW-pack'...erre jön még rá, hogy logikailag mi történik a lemezzel I/O tekintetében.

    Egyébként HDD 'gólyóállóságra' hüvelykujj-szabályként (t.i. nagyon általánosan): 2,5" 5,4k > 3,5" 5,4k > 2,5" 7,2k > bármi egyéb

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    Van valakinek tapasztalata Gigbites net 'kihajtásáról'?

    Most váltom a UPC 500-at Digi 1000-re, és érdekelne, hogy a home server-emet milyen irányba érdemes fejleszteni.

    Jelenlegi felállás: FM2 X2, 4GB RAM, 6 HDD/SSD; anno írtam róla.

    Ár/érték figyelembe vételével 1150 i5/i7/Xeon variánsban gondolkodom, valószínűleg innen, az apróról egy brand gép; a régi i5-4400 EliteDesk-em 20Wh-val ketyegett idle, ami már kellemes.

    Torrent és egyéb klasszikusok nem feltétlenül játszanak, viszont a relatív magas feltöltési sávszélességet megpróbálnám kihasználni: Plex (házon belül és kívül, mobileneten keresztül), illetve VPN és FTP/'personal cloud' móka; ezek még számomra nóvum dolgok, de hamár...

    Köszi.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    Bocsi, kisse zavarosan vezettem fel.

    A gigabites savszelesseget a mostani feallas is nagyjabol kiszolgalja (80-100 MBs) hazon belul.

    Ugyanakkor az elvileg garantalt min. 75 Mbps kifele lehetove tenne erdemi kapcsolatot hazon kivulrol is.

    Az OS Windows Server 2016 lenne; most 2008 R2 van, amibol az AD/DC/VPN/etc. konfigot migralnam majd.

    Illetve a Plex-et jarnam korbe...es ehhez szeretnek tanacsot.

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    Sziasztok,

    Virtualizált pfSense-szel kapcsolatos kérdésem lenne.

    Gigabites net PPPoE kapcsolaton keresztül (Digi) és 700/350 a max, amit ki tudok sajtolni belőle; router-en keresztül (TP-Link 1043ND V2) megy 900-950 között.

    A pfSense adja a DHCP-t és a net kapcsolatot, default install felállásban, csak a külső DNS-t (1.1.1.1 & 8.8.8.8), illetve a DHCP range és a LAN oldal IP címét változtattam meg.

    Van egy gyanúm, hogy CPU a lehet a szűk keresztmetszet: miután megadtam a VM-nek a két vCORE-t, simán kimaxolja a CPU-t; egy vC-vel 400-500 között volt, kettővel 600-700 között van most, klienstől függően: a 'stressz-teszter' egy Lenovo P52 6C/12T // 16GB // 512 PCIe SSD.

    A CPU csere kapcsán két opció között lamentálok: i3 @3.7 vagy i5 @3.0-3.5 (Xeon-t nem eszik)

    Szerintetek CPU cseréjének kapcsán melyik irányba lenne érdemes elindulni?

    Esetlegesen lehetne-e még finomítani a mostani felállást?

    A konfig:

    HP EliteDesk 800 G1 TWR

    CPU: G3220 @3.0
    RAM: 2x2GB ECC 1333
    Sys_Vol: Hitachi 5400rpm Raid 0
    NIC 1: Intel(R) PRO/1000 PT Dual Port Server Adapter
    NIC 2: Intel(R) Ethernet Connection I217-LM

    Host OS: Windows Server 2016 Standard

    Virt_E: Hyper-V

    A NIC 1 egyik portja a pfS van, a másik a pfS LAN, közvetlen kapcsolat nincs a host-tal, kvázi flow-through a forgalom. A host a NIC 2-n keresztül van rákötve a hálózatra. A LAN oldalt egy 8 portos TP-Link Gb switch fogja egybe.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz Patice #5420 üzenetére

    Lehet, én még egy-két kört lamentálok a dolgon, mielőtt bármit beszereznék hozzá; még egy Linux alapú torrent VM-et tervezek rá.

    Kicsit eljátszogattam még a beállításokkal, és most a következő eredményeket hozza; a P52-t most nem kapcsoltam be, ez két gyengébb gép - webes mérés még mindig f0s eredményeket ad, de a kliensoldalról mért sávszél a pfS VM-en át 'kilóra megvan'.

    Most jöhetne 'élestesztnek' az, hogy külső tárhelyről lehúzni valami masszív, egybefüggő cuccot, vagy összeállítani egy 100MB/s-os torrent-pakkot...majd egyszer, később...

    Fujitsu M470-2

    Antenna Hungaria

    Digi

    Lenovo T450

    Digi

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz bambano #5422 üzenetére

    Mire?

    pfS-re, torrentre vagy bármire is?

    Nagyságrendileg összefoglalva: a server nekem elsősorban NAS-ként üzemel, és azért WS, mivel ha lehet, akkor NTFS-re írva szeretném tudni a dolgaimat (cca. egy éve ki is fejtettem itt, hogy miért). A pfS azért lett, mert a router-em összef0ssa magát, ha tartósan ráterhelem a Linux distro library-m karbantartását P2P-ben...és ha már van eszközöm 24/7-ben, ami elvileg bírja, akkor miért adjam át neki a feladatot; egyszerűbb és olcsóbb, mint venni egy belépő SMC eszközt. Anno szintén az akkori HS-en keresztül oldottam meg router kérdést (UPC in bridge via WS2008R2), de a Digi PPPoE-t használ bridge módban, azt pedig WS alatt 'routolja' az, akinek már nincs nagyobb gondja az Életben... :)

    A torrent VM csak bónusz, mivel nincs egy kliens sem Windows-ra, ami ne lenne 'kattant' valamennyire - szerintem, ofc. Egyelőre a Qbittorrent-tel szemben van a legkevesebb fentnartásom, de tartósan magára hagyva az is meg tud makkanni.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz bambano #5424 üzenetére

    azt gondolom, hogy ez a megoldás az informatika teljes félreértése

    ...és ezt én tiszteletben tartom. Viszont a fenti analógiájára: a 'hobbi túrista' polgári repülés akkor az aeronautika teljes félreértése?

    Ugyanakkor részemről ez a 'bütykölés' (vagy bármi) egyfajta érdeklődés kiteljesítése; ha van rá mód, és meg tudom csinálni, akkor miért is ne csináljam meg?

    PS: Nekem semmi bajom sincs a Windows-zal. Ez van.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz LZs?! #5421 üzenetére

    Na...webes benchmark-ban is 'kilett a létszám' a P52-n futtatva.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz Mr Dini #5436 üzenetére

    HP Elitedesk 800 G1

    Az aprón elég széles skálán hirdetik a brand gépek között.

    1150 (Haswell) alap, 3x3,5" + 1x2,5" HDD vagy opcionálisan 2x3,5" + 3x2,5 HDD caddy-vel

    20-30W idle konfigtól függően

    PS: én jelenleg egy ilyet futtatok NAS, pfSense, Qbittorrent, Plex célokra WinServer 2016 hoston, i5 4570S + 8GB alapon

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz Patice #5438 üzenetére

    Elvileg, ha van VT-x és VT-d és VM kezelő is támogatja; gyakorlatilag a Hyper-V ehhez kiforratlan és én nem is erőltetném. A Plex nálam natívan fut a host-on, de azt is csak most üzemelem be CPU csere után - még alpha állapot...

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz Mr Dini #5442 üzenetére

    2,5" to 3,5" HDD adapter, általában 2db 2,5-es fogad egy 3,5-es tartó.

    1-2e Ft

    Pl. [link]

    Az ED800G1-ben összesen 5db SATA tápcsatlakozó és az alaplapon 5db SATA port van gyárilag: ezt 2x3,5 és 3x2,5 lemezekkel pont ki is lehet használni.

    Faragás nélkül 7db 2,5-es HDD-t bele lehet pakolni: 3x2db 3,5-es adapterben és egy darad a gyári 2,5-es tartóban; ugyanakkor ehhez kell még legalább 2db SATA táp elosztó és egy legalább 2 port-os PCI vagy PCIe (pseudo)RAID kártya.

    Egyébként 4-5 HDD felett már érdemesebb építeni, mint brand gépet mókolni, mivel a legtöbb low-end brand gép 2-4 beszerelési lehetőséggel jön, illetve az alaplapi SATA port-ok száma is ekörül alakul.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz 3800+ #5590 üzenetére

    Technikailag igen; sőt ha kielégíti az igényeidet egy definíció szerinti NAS, t.i. kvázi file-server Gb LAN-on, akkor sok is a kraft...

    A fenti esetben az egyetlen gyenge (?) pontja az energiahatékonyság: a CPU megeszik 20W/h körül @idle, plusz a 7xx-8xx-9xx chipset-es alaplapok is 10W/h körül ketyegnek el, plusz a csingilingi; ez részben a villanyszámlán köszön vissza, részben a melegedésben, bár utóbbi elsősorban akkor szempont, ha zárt helyre szeretnéd költöztetni.

    Konstans 60W/h fogyasztással egy kisebb, kb. fél lég-köbméteres zárt rackszekrényt is ki lehet fűteni, ha nincs megoldva a szellőzés.

    Opcionálisan ott a Sleep + Wake-on-LAN kombó, így amikor nem használod, akkor a fogyasztás kvázi nulla; csak az energiahatékonyság miatt felesleges beruházni más platformba, mivel a villanyszámlán vélelmezhetően évekig nem jön vissza az ára; főleg, ha nem 24/7 használod.

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz 3800+ #5594 üzenetére

    Igen, sőt, a legtöbb esetben default felállás a local commandline + WebGUI kombó.

    VGA-nak megteszi egy PCI csatolos, D-SUB ('VGA') kimenetes bármilyen őskövület, csak hogy a BIOS ne hisztizzen; itt, az Aprón néha pár száz forintért is találhatsz (több lesz a posta...).

    Miután felállt a rendszer, böngészőn keresztül a kapott/adott IP címre menve a webes managementfelület köszön vissza, mint pl. a routerek esetében.

    Kezdésnek az OMV szerintem jó választás: telepítéshez van egy tökéletesen intuitív grafikus felület, emlékeim szerint utána parancssorban mindössze két dolgot kell 'tudni': root (tkp. Win -> admin) beállítása és 'ifconfig' (tkp. Win -> ipconfig) a hálózati profil ellenőrzéséhez. Ezek után a webes felületen mindent le tudsz rendezni, és nincs is túlbonyolítva; illetve opcionálisan teljesen magyarítva is használható, ha ez szempont...

    Egyébként az SMB megosztás néha trükközhet az OMV esetében Win10-ről kapcsolódva, ha a NAS OS default SMB 1.0-ra állítja magát, de ez tipikusan olyan apróság, amit pár kattintással megoldhatsz, ha/amikor odaérsz...

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz 3800+ #5602 üzenetére

    Érdemes gyakorlatban próbálkozni, így rájössz, hogy A) mire van igényed, B) mit akarsz kihozni belőle és C) mit tudsz kihozni belőle.

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz pszab0 #5604 üzenetére

    Csatlakoznék bambano felvetéseihez...

    A 24/7 azt jelentené, hogy "kikapcsolás nélkül mennek, amíg valamiért meg nem állnak", vagy azt, hogy folyamatos kiszolgáló üzemben kell lenniük X-Y-Z okokból?

    Mi az a két -három program, ami futna; és azok a kliens(ek)en vagy a szerveren futnának?

    Vagy ha jól értelmezem, akkor a kliens(ek)en futnának a programok, és a szerver csak "kép és adat" lenne?

    Ha már úgyis biztonsági tartalékként dupláznál részegységeket...akkor tényleg az lehet a legegyszerűbb (bár nem a leginkább költséghatékony) megoldás, ha két identikus NAS / szerver között folyamtosan/ perioódikusan szinkronizálnád a tartalmat, és emellé egy biztonsági mentés; vagy egy live server + backup és mellé egy cold server, amire backup-ból fel tudsz húzni mindent relatív rövid idő alatt, szerencsésebb esetben pedig csak háttértárakat kell átpakolni.

    Egyébként fileserver feladatra felesleges 6C CPU / 16GB RAM / etc. platfromban gondolkodni, mivel arra egy 2C/4T vagy 4C/4T bőven elég, a RAM-ot pedig a server OS és az opcionális feature-ök határozzák meg, pl. file cache...

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz Kroni1 #5700 üzenetére

    Ha már úgyis W10-en ketyeg, akkor OneDrive? Már ha nincs 5GB-nál több, ofc.

    [ Szerkesztve ]

    Nevermind...

  • LZs?!

    aktív tag

    válasz sutszi #5996 üzenetére

    Csak szubjektíven tudok hozzászólni a felvetéshez, miután pet-project/home-lab indíttatásból most ősszel elkezdtem nézelődni a használtpiacon. Kb. 4-5 évvel ezelőtti generációktól előre Dual-CPU + RegECC RAM kombó a kiindulási alap, preferáltan komplett brand gép (Dell, Fujitsu), illetve érdemi felhozatal alapján félgép, aztán a többit hozzákanyarítom.

    Amit eddig leszűrtem: a felhozatal gyér és PPP tekintetében túlárazott.

    Brand gépeknél tényleg két irány van: vagy az, amit írtál, t.i. ott a frame amit összelegóznak valami alibi konfiggal, vagy enthusiast jelleggel ki van bélelve maxon, viszont az ára egy új, konkurrens teljesítménnyel bíró custom gépével van pariban.

    Félgépeknél, illetve alkatrészenkénti vásárlásnál kvázi hasonló a szitu: érdemi alaplap valami alibi CPU szettel és alibi mennyiségű RAM-mal relatíve olcsó, de mire befejezed a vadászatot qrva drága lesz, vagy ha (közel) kimaxolva veszed, akkor megint fajlagosan lesz meglehetősen drága; és mellette még illik szerezni házat, tápot, stb. Ezért is preferálom a kész brand setup-ot.

    Referenciaként a vadászterületek: Hardverapró, eBay, AliExpress.

    Miheztartás végett: tavasszal vettem az apróról egy Dell T1700-et (háttértár nélkül, de a szokásos 6 hónap garanciával) érdemben szüttyögni a laposok mellé 50e Ft + szállítási díjért (E3-1271v3, 16GB ECC, stb.). Jelenleg van egy darab 105e Ft-ért, amiből ha levonom az alibi Quadro VGA-t és használt SSD-t, akkor az most ~80e körül jön ki. Illetve nemrég szemeztem egy Dell Precision 7810-zel (2x E5-2623 v3, 64GB): 235e Ft itt az aprón...amihez már csak relatív keveset kell hozzátenni, hogy összehozzak használtan egy 3rd Gen Ryzen 5 konfigot, ami azért megharapja (részemről egymindegy, hogy kék vagy piros).

    Nevermind...

Új hozzászólás Aktív témák