Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #160 üzenetére

    huhh. kezdjük sorrendben.

    harry: majdnem, de nem ilyen egyszerű. az üveg ugyan tényleg kiváló hangszigetelő, de éppen merev szerkezete miatt nem jó hangelnyelő, ezen kívül a rezonanciához hasonlatos hullámkoincidencia jelenség egyértelműen csökkenti a hangszigetelés hatásfokát, és sajnos ez egy átlagos pc esetében is érvényes, hiszen, mint írtam a kényszerhajlítási hullámok frekvenciái akár 1 kHz körül is megjelenhetnek. azaz egy átlagos gép belsejében keletkező szélessávú zaj igenis ronthatja az üveg szigetelő képességét. a gépben keletkező zaj úgy 200 Hz-től 4 kHz-ig jelentős, de mindjárt kimérem a spektrumot műszerrel, ha érdekel. :)

    a plexi rugalmasabb, így fizikai szempontból ideálisabb szerkezet, mert léghanggátlási száma a számunkra fontos frekvenciatartományban követi a gyakorlati tömegtörvényt, azonban hangvisszaverő képessége csekélyebb, mint az üvegé. azonban a hengelnyelés nem azonos a hangvezetéssel!!! tehát a plexi elnyeli a hangot, de át nem adja, hanem az anyag mechanikai impedanciája miatt egyszerűen a rezgés hővé alakul (energiamegmaradás tétele).

    elsőre azt mondanám, hogy így egyszerűen nem lehet összehasonlítani a két anyagot, de nem fárasztalak. a laboratóriumi léghanggátlási adatok a hullámkoincidencia figyelembe vételével (Rw):

    szimpla egyrétegű 6 mm síküveg: ~ 31 dB (2500 kg/m3)
    rétegelt 2*3 mm síküveg + 1 mm polietilén: ~ 35 dB (ua.)

    1 mm acéllemez: ~ 40 dB (7800 kg/m3)
    3 mm alulemez: ~ 38 dB (2700 kg/m3)

    a plexiről nincs adatom. de valahol az aluminium és az üveg környékén lehet. tehát egy 0,5 mm acéllemez hanggátlása legalább 2x, mint az alulemezé, és ennél legalább 4-6x vastagabb üveg/plexi szükséges az azonos léghanggátlás eléréséhez.

    rögzítés: gumicsík mindenképpen javasolt, csavarokat megértem, bár, hallottam olyat is, hogy valaki szegecseli. nemtom. ha már nem bontható kötést használok, akkor ragasztás, ha bonthatót, akkor gumi (szilikon is ok) és csavar.

Új hozzászólás Aktív témák