Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wormike

    csendes tag

    némi segítség a fentebb elhangzottakhoz:

    - a hanszigetelés és hangelnyelés fogalma nem ugyanaz. döntsétek el, hogy a kettő közül elsősorban melyiket célozzátok meg az adott szigetelő/elnyelő burkolat beépítésével

    - ehhez nem árt azonosítani az egyes zajforrások típusait és jellegét (pl. a ventik többnyire a légáram turbulens zajhatásával léghangokat keltenek, míg a hdd/cd meghajtók a gépház oldalfalain keresztül is lesugározzák a keltett zajt testhangvezetéssel, azaz inkább rezgés alapú zajokat keltenek)

    - az eddig felsorolt anyagok között vannak kiváló testhangszigetelők és elnyelők, illetve vannak kiváló léghangszigetelők és elnyelők (pl. a polifoam testhangszigetelő és a lépéshanggátlás növelésére használatos az épületakusztikában, míg a szóban forgó kúpos kialakítású hangelnyelő szivacsok izé hangelnyelők)

    - a zajcsökkentés alapja, hogy mindig a forrást kell megszűntetni, illetve a zaj teljesítményét csökkenteni, így mielőtt bármilyen egyéb anyagot bezsúfoltok a rendszerbe nézzétek meg a ventik rpm csökkentésének (speedfan), illetve légáram-zajcsökkentésének lehetőségeit, szigeteljétek el a rezgő felületeket (házventik, hdd/cd meghajtók) a háztól megfelelő rezgéscsökkentett illesztésekkel (gumibakok, gumicsavarok). nézzeteket meg egy antec sonata házat pl.

    - a kúpos szivacs jó hangszigetelő önmagában is. minél nehezebb, annál nagyobb a tehetetlensége, változik az akusztikai impedanciája, magyarán szólva mindegyik anyaggal más-más frekvenciákat lehet jól megfogni. a kúpos kialakítás előnye a hanghullámok szétszórása/megtörése, illetve a fokozatosan sűrüsödő anyag látsztának keltése. ha szélesebb frekvenciatartományt akartok megfogni, akkor tényleg érdemes felkasírozni valamilyen merevebb felületre (furnér, meg parafa is elhangzott)

    - ha szeretnétek jövő héten hazahozok a laborból egy műszert és kimérem nektek, hogy mit tud a parafa, meg a szivacs az érintett frekitartományban és természetesen dB-ben, mert engem is elkezdett érdekelni a téma

    - a festés csökkenti az anyag hangelnyelő képességét, mert csökkenti a nyitott pórusú anyagok akusztikai porozitását

    - stb. már így is túl hosszú voltam...

  • wormike

    csendes tag

    - kabátbelső: megfelelő a ''porozitása'', így hangelnyelőnek megfelelő lenne, azonban légtechnikailag nem éppen, mert túlzottan jó hőszigetelő, hiszen azért kabátbelső :DD , valamint az anyag magában nem használható, mivel nincs elég jó tartása, de hangfal bélelésére kiválóan alkalmas, mivel abban nincs légáram és hűtés...

    - tojástartó: régi trükk, de én akusztikusként elviekben nem tartom alkalmasnak egy hangstúdió építéséhez, azonban gyakorlatilag egész elfogadhatóan működik. természetesen csak akkor, ha nincs összenyomva! :DD a működésének alapelve az a kúposság, ami szétszórja a beeső hanghullámokat és nem engedi ki egy részüket a kúpok közül. azonban az anyaga nem elég lágy, és nem elég vastag a megfelelő impedanciához.

    - polifoam: mint azt fentebb írtam nem alkalmas a léghang szigetelésére, mivel nem olyan nyílt cellás szerkezetű, alapvetően testhangszigetelésre használható (tegyétek a gép alá, ha a gép az asztalon van), akkor inkább a habszivacs. csak ne feledjétek, hogy a szivacs is elporlik idővel és elszennyezi a mozgó alkatrészeket.

    - a silentmaxx silence kitje elég jónak tűnik. végre megadnak használható adatokat is: a tercsávos spektrumon látszik, hogy 400 és 3150 Hz között megbízható a léghangszigetelése, ill. jól látszik, hogy kétfajta testhangszigetelőt és léghanggátló anyagot használnak egyszerre. jó megoldás, de lehet, hogy ezt tudjuk fele ennyiből is a'la sufnituning... :DDD

    a műszeres vizsgálatot vállalom, majd készítek róla valamilyen könyebben emészthető riportot nektek. ja! meg kerítek egy zajosabb gépet, amin tesztelek, mert az enyém már zajcsökkentett... ugyebár :))

  • wormike

    csendes tag

    két hasznos link:

    - a kétrétegű hangelnyelő anyagra egy lehetséges alternatíva:
    Bővebben: link

    - és egy illusztrált útmutató a PC hangszigetelés beépítéséhez:
    Bővebben: link

  • wormike

    csendes tag

    válasz etilin #140 üzenetére

    etlin: hogy érted azt, hogy egy mélynyomón ül? gyakorlatilag ráépítetted a gépedet egy mélyládára? vagy egyszerűen csak ráraktad a hangdoboz tetejére? mindegy. a probléma hasonlatos egy standard rezgéstechnikai problémához, de ugye nem mondhatom, hogy szűntesd meg a rezgés forrását :DD

    így marad a szekunder rezgéscsökkentés. a hungarocell sztem nem igazán alkalmas a rezgés megfelelő elnyelésére (a kupak pláne), mivel nem elég rugalmas. a cél, hogy a gerjesztő forrástól el kell szigetelni a gépet. erre a célra különböző típusú rugók használhatóak (fémrugó, gumirugó, kombinált gumi-fém rugó) és parafa. a rugóra telepített berendezés tömeg-rugó rendszer, egy átlagos tömegű pc esetén olyan rugalmas alapot kell választani, mely megfogja a kritikus 30 Hz körüli gerjesztő frekvenciákat. bár nem ártana ismerni a pc egyes hardverelemeinek rezonancia frekvenciáját is, illetve azt, hogy pl. a winyó melyik frekire érzékeny.

    ha nem akarsz nagyon belebonyolódni, akkor nagyméretű/masszív, de puha gumilábak (radír is megteszi), és parafa rezgésszigetelés (vastag, nem 3 mm!)

    a másik lehetőség, hogy nem a mélyládára telepíted a rendszert, hanem attól elkülönített keretre/alapra építed (ház a házban jelleggel), így a szerkezeti rezgésvezetés nem valósul meg.

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #141 üzenetére

    harry: a dolognak két oldala van. egyrészt közismert tény, hogy annál jobb hangszigetelő egy anyag, minél nagyobb az egységnyi térfogatra eső tömege (sűrűsége). ilyen szempontból az üveg nyerő (2500 kg/m3), és ez a hatás két réteggel még javítható is, hiszen az inhomogenitás ebben az esetben a tömeg-rugó-tömeg rendszert valósítja meg.

    másik oldalról a plexi olcsóbb, kevésbé érzékeny a környezeti hatásokra (nem annyira törékeny), nem annyira merev, rugalmasabb anyag, így bár kevésbé jó hangszigetelő, annál inkább jobb hangelnyelő, az átlagos hangelnyelési tényezője biz. frekvenciákon a kétszerese is lehet az üvegének. ráadásul gyönyörű plexiket lehet vágatni rendes vastagságban.

  • wormike

    csendes tag

    válasz sz.j #142 üzenetére

    sz.j: a jó hangszigetelő természetesen csökkentheti a szigetelt felületek hőleadó képességét, mivel porózus, laza szerkezetű anyag, a levegő sem járja át a megfelelő mértékben.

    a cél az, hogy a pc belsejében létrejövő diffúz hangtérben megnöveljük a belső határoló felületek hangelnyelő képességét. így egyértelműen nem cél, hogy a légáram útjába telepítsünk hangelnyelő felületet. a légáram a pc-ben egyirányú: elöl be - hátul ki. a diffúz hangtér gyakorlatilag ekvivalens energiaegyensúlyi felületet jelent, ezek szerint mindegy, hogy a szigetelést a pc melyik belső oldalára viszem fel, már nyerek vele valamit. minél nagyobb felületet szigetelek le, annál jobb eredményt érek el.

    mondhatnám, hogy ha megfogod a géped oldalát, nem meleg, tehát nem ad le ott hőt. de ez hülyeség, mert lead. ráadásul az én gépemnek az alaplap felőli oldala még melegszik is. pedig van hűtés a procin. úgyhogy betársulok Bencomhoz és aszondom, hogy megfelelő szellőzés (''ventik'') és a szigetelés megfelelő elhelyezése (jó, lehet ''lyukak az anyagon'' :) ) a megoldás.

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #154 üzenetére

    asszem ennél kicsit még bonyolultabb a dolog. nem akarlak félrevezetni. az üveg jó hangszigetelő. minél vastagabb, annál jobbak a léghanggátlási jellemzői. a léghanggátlási szám - üveg esetén - a freki függvényében gyakorlatilag lineárisan emelkedik kb. 6 dB/oktáv meredekséggel. összehasonlítás képpen egy 3,5 mm vastag üveg léghanggátlása Rw = 31 dB, egy 6,5 milis üvegé 37 dB, 12 milisé 42 dB. ez még javítható rétegelt üveglappal (2x3 mm + légrés).

    de! mivel merev szerkezetről van szó, kevésbé áll ellen a kényszerhajlítási hullámoknak, így a koincidencia frekvenciákra igen érzékeny. a hullámkoincidencia már 1 kHz környékén is megjelenhet, és ez jelentősen rontja a hanggátlást. magyarán szólva egész nagy frekiken is könnyen rezgésbe jön az üveg, és a hajlítási hullámmal gerjesztett üveg rettenetesen rosszul szigetel (ld. tankcsapda > hangerő > ablaküveg > rezeg, mint állat)

    tehát a plexi jobb, mert hajlékony, kiválóan elnyeli a hajlítási hullámokat, a hajlítómerevség csökkenése pozitív hatással van a hullámkoincidenciára. természetesen a plexire is igaz, hogy minél vastagabb, annál jobb, illetve, hogy a rétegelt plexilap hanggátlása akár 10 dB-vel is jobb lehet, mint az uo. vastag egyrétegű lapé.

    egyébként meg:
    Bővebben: link

  • wormike

    csendes tag

    válasz Bencom #157 üzenetére

    Bencom: lécci javíts ki, ha tévedek, de harry #141-ben ezt kérdezte:

    ''Engem az érdekelne, h üveg/plexi mennyire jó hangszigetelő. Na nem azért, mert ezzel akarom kibélelni a házat, hanem hogy oldalalára mit használjak ablaknak?''

    szal nem hiszem, hogy ablaknak üveggyapotot akarna... :) és az tény, hogy a plexi nem üveg, de ezt senki sem állította. egyébként a plexi is rezeg, csak a homogén hajlékony/félmerev és merev lemezek határfrekvenciái máshol helyezkednek el.

    ja! harry: nagyon sok múlik az ablak kialakításánál a rögzítésen. a ragasztás ilyen szempontból rugalmasabb, mint a csavarozás. jó hangszigetelés érhető el gumi-jellegű ragasztókkal, illetve az illesztések megfelelő takarásával (H alakú gumiidom, stb.)

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #160 üzenetére

    huhh. kezdjük sorrendben.

    harry: majdnem, de nem ilyen egyszerű. az üveg ugyan tényleg kiváló hangszigetelő, de éppen merev szerkezete miatt nem jó hangelnyelő, ezen kívül a rezonanciához hasonlatos hullámkoincidencia jelenség egyértelműen csökkenti a hangszigetelés hatásfokát, és sajnos ez egy átlagos pc esetében is érvényes, hiszen, mint írtam a kényszerhajlítási hullámok frekvenciái akár 1 kHz körül is megjelenhetnek. azaz egy átlagos gép belsejében keletkező szélessávú zaj igenis ronthatja az üveg szigetelő képességét. a gépben keletkező zaj úgy 200 Hz-től 4 kHz-ig jelentős, de mindjárt kimérem a spektrumot műszerrel, ha érdekel. :)

    a plexi rugalmasabb, így fizikai szempontból ideálisabb szerkezet, mert léghanggátlási száma a számunkra fontos frekvenciatartományban követi a gyakorlati tömegtörvényt, azonban hangvisszaverő képessége csekélyebb, mint az üvegé. azonban a hengelnyelés nem azonos a hangvezetéssel!!! tehát a plexi elnyeli a hangot, de át nem adja, hanem az anyag mechanikai impedanciája miatt egyszerűen a rezgés hővé alakul (energiamegmaradás tétele).

    elsőre azt mondanám, hogy így egyszerűen nem lehet összehasonlítani a két anyagot, de nem fárasztalak. a laboratóriumi léghanggátlási adatok a hullámkoincidencia figyelembe vételével (Rw):

    szimpla egyrétegű 6 mm síküveg: ~ 31 dB (2500 kg/m3)
    rétegelt 2*3 mm síküveg + 1 mm polietilén: ~ 35 dB (ua.)

    1 mm acéllemez: ~ 40 dB (7800 kg/m3)
    3 mm alulemez: ~ 38 dB (2700 kg/m3)

    a plexiről nincs adatom. de valahol az aluminium és az üveg környékén lehet. tehát egy 0,5 mm acéllemez hanggátlása legalább 2x, mint az alulemezé, és ennél legalább 4-6x vastagabb üveg/plexi szükséges az azonos léghanggátlás eléréséhez.

    rögzítés: gumicsík mindenképpen javasolt, csavarokat megértem, bár, hallottam olyat is, hogy valaki szegecseli. nemtom. ha már nem bontható kötést használok, akkor ragasztás, ha bonthatót, akkor gumi (szilikon is ok) és csavar.

  • wormike

    csendes tag

    válasz L@@-Yosh #163 üzenetére

    L@@-Yosh: a hangszigetelő anyag felületi kiképzésének célja, hogy a hangot szétszórja, és a hanghullámok egy jelentős részét ne engedje tovább a hangelnyelő felületéről, hanem azt ''befelé'' irányítsa. a másik kevésbé ismert ok az, hogy a hangtérből a fal felé haladva a levegő sűrüségének fokozatos növekedését valósítja meg, tehát a síkhullám nem egy határozott felülettel találkozik, hanem egy fokozatosan sűrűbbé váló közegbe hatol be.

    a süketszobák (stúdiók, stb.) kialakításához többféle felületi kiképzést is kikísérleteztek. az egyik legegyszerűbb megoldás nem a kúpos, hanem az ékalakú volt. ha te magad készíted, a legegyszerűbb nem hullámokat, hanem ékszerű formákat vágni az anyagba sniccerrel. valami ilyet: VVVVVVV :)
    még hatékonyabb a dolog, ha mondjuk 3 ékenként 90 fokkal elfordítva vágsz ékeket, tehát metszetben a kép valami ilyen lesz: VVVTTTTVVVTTTTVVV :)

    a lényeg: minél jobban eltérsz a sík felületű burkolattól, annál jobb lesz a hatékonysága.

  • wormike

    csendes tag

    válasz Sianis #164 üzenetére

    a hangszigetelés lehet drága is, de nem annyira, mint egyes kész termékek. ezért javasolom mindenkinek, hogy megpróbálhatja elkészíteni házilag. a beszerezhető késztermékek között felmerült 12.000 Ft-s és 4600 Ft-s is. ahogy várható, az olcsóbbról nincs semmilyen információm, de ránézésre nem rossz:
    Bővebben: link
    Bővebben: link

    a drágábbak között van, amelyikről korrekt leírás is van, de ez sem jelent többet, minthogy laboratóriumi vizsgálatokkal tesztelt termékről van szó.

    megfelelő minőségű hangszigetelés készíthető általános ágybetét poliuretán (PU)habszivacsból, a lényeg, hogy nyíltcellás szivacs kell (nem hungarocell, meg nikecell), és a fentiek alapján otthon is kibarkácsolható belőle a jó felületi kialakítás, valamint kell alá egy megfelelő testhangszigetelő réteg, pl. parafa.

    van természetesen az általunk zajcsökkentésre használt, kifejezetten erre a célra fejlesztett nyílt cellás PU hab, vagy melamin hab, de ezek m2 ára megközelítheti az olcsóbb késztermékek árát. pontos árakat nem mondok, de lehet, hogy van olyan hangszigetelő anyag, amelyik fele ennyibe kerül. viszont ágybetét lehet, hogy van a sufniban. :DDD

    mindenesetre: Bővebben: link

    és a lényeg. természetesen elsődlegesen a zajforrásokat érdemes megszűntetni. javasolnám, hogy a ventirácsokat vágjad ki, mert a ventik zajának jelentős része a légáramból származik. de lehet kapni vékonyabb ventirácsokat (~ 500 Ft/db), mert azért a mechanikai védelem sem árt. a csavar helyett pedig inkább használj gumi rögzítőket a ventikhez, vagy gumialátétet a csavar mindkét oldalán: fej | gumi | ház | gumi | venti, és figyelj arra, hogy a csavar ne érjen hozzá a furatban a házhoz (kisebb csavar, inkább anyával rögzítve).

  • wormike

    csendes tag

    válasz L@@-Yosh #167 üzenetére

    ha ezekre a Tesa ajtó- és ablakszigetelő tömítőszalagokra gondolsz, akkor félek, hogy belehülyülsz, amíg szépen megcsinálod, és a hatásfokában sem bízom, bár az tény, hogy van öntapadós habszivacs is. inkább szerezz egy nagyobb méretű PU szivacsot, és azt kasírozd fel egy jó rezgésszigetelő alapra. aztán az mehet a ház oldalára, és legalább jobban alakítható is méretre az egész. fontos, hogy a hangszigetelő réteg egy bizonyos vastagságban összefüggő maradjon, mivel így a leghatékonyabb, tehát az ékeket sem a teljes mélységig kell bevágni (meg van tartása az anyagnak is).

  • wormike

    csendes tag

    válasz Sianis #170 üzenetére

    Sianis: valahogy így. a parafa helyett lehet más testhang/rezgésszigetelés is, de nagyjából ez egy nyerő megoldás lehet. attól félek, hogy az audiotec termékek között nincs erre a célnak megfelelő, de ennek még én sem jártam utána. fel kéne őket hívnom. a weboldalon megadott szigetelők valszeg túl drágák, túl nagyok és túl vastagok.

    a PUR hab hasnoló, mint a szivacshoz használatos nyíltcellás PU hab, de azért mégsem ua. meg elég nehéz formázni :) megintcsak kissé lehetetlen feladatnak tűnik egy szép gépbelsőt kihozni belőle.

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #173 üzenetére

    harry: a kátrányréteg egyrészt a merevítést, másrészt a rezgésszigetelést szolgálja. bár nem tom, mennyire hőálló... nomindegy. ez kevésbé teccik a dologban. egyébként úgy van, ahogy mondod, ua., mint a parafa.

    plexiből meg legalább 5 mm. és sztem az jó is lesz, csak figyelj a beépítésre. egyik kedvenc plexis csapatom, akikkel sokat dolgozom együtt:
    Bővebben: link

    vannak náluk gyönyörű színű átlátszó, opál, matt és UVreagens plexik is! ha náluk veszel plexit előtte szólj, hátha összehozunk valamit... ;)

  • wormike

    csendes tag

    válasz OC #180 üzenetére

    OC: be kell vallanom, hogy vízhűtésben nem vagyok nagyon otthon, de hálistennek az első kérdésmet kitaláltad, és olyan választ adtál, aminél jobbat el sem tudnék képzelni. márminthogy ennek a pumpának milyen jellegű hangja van. :))

    viszont ez így első (és sokadik) hallásra elég ijesztő. egy ilyen pumpának ilyen kisfrekvenciás tónusai vannak, vagy a felvételnek van ilyen alapzaja? tfh. a felvétel okés, és akkor rögtön előrébb vagyunk, mert egyértelmű, hogy a spektrum jelentős része egy 100 Hz és 300 Hz körüli brum, van egy (lég/víz)áramlási zaj jellegű középrefkevnciás zúgás, illetve némi háttérzaj. se magas frekcenciák, se egyéb ciripelő, intermittáló, vagy tranziens zajesemény. egyedül az zavar, hogy változik a motor teljesítménye, így alapvetően a brum intermittáló, de a felvétel alapján nem túl tág határok között változik a zaj spektruma.



    Laing DDC sávos spektrum

    ennek alapján már érthető, hogy minek a 10 milis vastag, súlyos szivacs. ide ugyanis nem simán hangelnyelő, hanem közel döbürgésgátló sűrűségű anyag szükséges. azonban a filc nem rossz ötlet. ha elég masszív és nehéz, akkor elég nagy impedanciája lesz ahhoz, hogy megfogja a mélyebb frekiket.

    visszatérve előző kérdésedhez. ahogy látom, az általad bemutatott hangszigetelés nem házibarkács. elég nagy légteret hagy a motornak. nem tudom, hogy mennyi szellőzés kell neki, de gondolom nem árt. a ''hullámos cucc'' sosem árt, főleg azért, mert azzal a magasabb frekvenciákat is ki lehet szűrni, de ilyen masszív szerkezet esetén kétlem, hogy érzékelhetően növelné a hanggátlást. így valszeg inkább csak a hőszigetelést növelné feleslegesen.

    hallgatva a pumpa zajának jellegét aszondom, a testhangszigetelést se felejtsd ki a dologból. nem árt oda valami masszívabb gumi/parafa alapozás (pl. vastagabb egéralátét).

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #178 üzenetére

    harry: plexi (kicsit OFF)

    - mondjuk legyen csak 5 milis plexi. annak négyzetmétere 6980,- + ÁFA
    - de lehet, hogy neked elegendeő egy 50x50 centis négyzet
    - az éppen a negyede 1 m2-nek
    - viszont akkor rájön 20% felár, plusz a vágásért még kemény 100,- + ÁFA

    - összesen bruttó 2750,- Ft. az is sok?

    de 3000-ből megvan a színes is, és a mattosított (fedett) felület sztem már eleve jól néz ki, nemhogy egy kék plexin, oldalról világítva. nem beszélve az UVreagens plexiről... :) mondjuk az is igaz, hogy nem ismerem a piaci árakat, csak úgy számolgattam... és lehet, hogy te az egész gépedet plexiből akarod építeni... :DD

  • wormike

    csendes tag

    válasz dark bit #186 üzenetére

    dark bit: kösz, de egyáltalán nem feledtkeztünk meg erről az ''apróságról'', hiszen ez a zajcsökkentés alapja, mindig az emissziót csökkenteni... egyébként ha figyelmesen olvasol valahol a legeslegelső hozzászólásom éppen ez volt: #128

    ''a zajcsökkentés alapja, hogy mindig a forrást kell megszűntetni, illetve a zaj teljesítményét csökkenteni, így mielőtt bármilyen egyéb anyagot bezsúfoltok a rendszerbe nézzétek meg a ventik rpm csökkentésének (speedfan), illetve légáram-zajcsökkentésének lehetőségeit...'' stbstb...

    egyébként igazad van, de ne gondold, hogy ilyen könnyen meghagyom neked ezt a pontot... :DD

    egyébként meg: vegyük a procihűtő ventilátort (az én esetemben ZALMAN CNPS7000B-AlCu @ 1400 RPM). a zajforrás ez esetben felületi sugárzó, mely a forrás méreteivel összemérhető kis térbe sugározza le a közel szélessávúnak tekinthető zajteljesítményét. a ventilátor iránykarakterisztikája elég jól közelíthetően meghatározható, mely kardioid jellegű (haggyuk, hogy miért). így egyértelmű, hogy a léghang nagyrésze éppen a ventivel szemközti házfal felé terjed gömbhullámok formájában, majd onnan visszaverődve terjed tovább a házban, és a kis térben található kemény felületekről össze-vissza verődve, az egyéb zajforrásokkkal szuperponálva diffúz teret hoz létre. ebben az esetben nem elég jó megoldás, ha rögtön a ventivel szemközti visszaverő felületet elnyelővé alakítom, így azt gyakorlatilag megszüntetem. dehogynem. :) és a különbség nem csak ''pszichológiai'', műszerrel kiválóan mérhető, kvantitatíve meghatározható, sőt kiszámítható, bár a zaj egyébként csak ''pszichológiai'' lehet, hiszen ha nem zavar, akkor nem is zaj, csak bolond hanghullámok játéka... :DDD

    de igazad van. nézzük a ''ház oldalain, szélein található'' ventiket. jó minőségű BB ventilátor zajának jelentős részét az áramló levegő által keltett turbulens zaj teszi ki. azonban ezen is lehet természetesen segíteni: kicseréltem a ventit (buherált TT @ 2100 RPM), kivágtam a gyári gagyirácsot (eredetileg kissé szélturbina jellegű volt a gépem zajhatása) és a helyére egyszerűen nem tettem semmit, hanem megvezettem a levegőt egy méretezett gumicsővel, és a kifújt levegőt egy távolabb helyezett elnyelőre irányítottam, így legalább a zaj nem terjed tovább a gép mögött, plusz a gumirögzítés, stb... szal van megoldás. :)

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #188 üzenetére

    harry: felejtsd el a dupla rétegűt. olyat nem kapsz plexibe, és ha látnál is, akkor is aranyáron. megcsinálni jól gyakorlatilag csak gyárilag lehet, mivel ösze kell ragasztani őket a felületen, úgyhogy maradj csak a megbízható 5 mm-nél. :)

  • wormike

    csendes tag

    válasz Fade_Away #189 üzenetére

    bocs, hogy én itten belepofázok, de volna itten egy apróság... mivel akusztikai mérésekkel foglalkozom, így van némi sejtésem arról, hogy mi is az a 12 dB. az oké, hogy mondjuk ráírják a venti dobozára, hogy 20 dB, meg 18 dB, akár azt is, hogy 12 dB. de remélem senki sem hiszi el, hogy ez az ''annyi'', az az ''annyi''.

    informatikai eszközök laboratóriumi vizsgálatáról szóló szabványok a következők:

    ISO 7779 - The International IT Noise Measurement Standard
    ISO 9296 - IT Acoustical Noise Declaration

    életemben talán három olyan szg.eszközt láttam, amin feltüntették, hogy milyen szabványok szerint állapították meg ezeket az értékeket, és sajnos általában az sem derül ki, hogy ez az érték hangnyomásszint, vagy intenzitásszint, vagy teljesítményszint, illetve mivel súlyozott érték, illetve... na jó nem sorolom. akkor mondd, hogy 12 dB a venti zaja, ha te magad mérted ki. :DDD

    és mivel a legcsöndesebb hálószobában éjjel is min. 18 dB van, ezek szerint az a venti tökéletesen zajtalan! :))

  • wormike

    csendes tag

    válasz OC #191 üzenetére

    OC: todmit? aszondom, hogy a puding próbája az evés. próbáld ki! az álláspontom fenntartom. ha elég vastag és nehéz a szivacs, akkor megfogja azokat a frekiket.

  • wormike

    csendes tag

    válasz L@@-Yosh #194 üzenetére

    szia! :) nekem most éppen semmivel sincs szigetelve a gépem, mert most építem át, amint olvashatod keményen barmolom szét. egyébként több dologról beszélünk. az egyik gépem egy Antec Sonata, ami a szerver feladatát látja el. rezgésszigetelést igényelt még, mivel akusztikailag közel tökéletesen tervezett cuccról van szó.

    a másik ''gépem'' helenleg a ''mission: cool & quiet codegen mod: impossible?'' fázisában van, azaz szeretném, hogy jó legyen (design? koncepció?), természetesen csendes, mint egy hulla és mindezt megfelelő költséghatékonysággal, mert a menyasszonyom leszedi a fejem. :DD

    úgyhogy ezért sem mutatok képeket! ;] ;] ;]

    cső? a hátső ventim kivezetésére gondolsz? sztem egylőre csak pótmegoldás. a lényeg, hogy a kivágott lyukba egy kb. 2 centis gumicső szeletet illesztettem, mely a levegőt és a hangot is kicsit hátra irányítja, van egy árnyalatnyi szűkülése, illetve a cső házon belüli gumiperemére fexik fel a ventilátor. ha a gépem be van tolva a helyére, akkor a levegőt (és a zajt) természetesen az asztal hátulja felé nyomja, így oda egy elnyelőt állítottam be. egész jól működik. :)

  • wormike

    csendes tag

    válasz Fade_Away #199 üzenetére

    Fade_Away: megnéztem mindhárom oldalt. sajnos félig igazam van. akármilyen nagy gyártók is legyenek, a dB feltüntetése nem a korrekt tájékoztatást, hanem pusztán marketing célokat szolgál, illetve a gyártó ugyanazon eljárás (?) szerint vizsgált más termékeivel való összehasonlíthatóságot. azonban bár sok helyen megadják, hogy konkrétan A súlyozó szűrővel mért hangnyomásszint értékről van szó (dBA), azt nem tudni, hogy milyen távolságra mérve a zajforrástól, így tök használhatatlan.

    azért a papst télleg korrekt. ezért van csak félig igazam, mert ők megadják a vonatkozó szabványok szerint mért hangteljesítmény értékeket Bel-ben.

    kérdezted, hogy parafa és hsz.szivacs közé mit tennél. aszondom ne tegyél semmit. vagy hagysz egy meghatározott méretű légrést, ami a zajcsökkentés szempontjából hasznos, mivel a légtömeg hasznos tőmeg-rugó-tömeg rendszert alkot a két eltérő sűrűségű anyag között, vagy berakhatsz a szivacsnál sűrűbb, de a parafánál lazább szerkezetű elnyelőt, de sztem felesleges. gumit ne tegyél a parafa elé, akkor inkább mögé.

    a szilikonos ragasztó jó ötletnek tűnik, de van ebben egy elvi hiba. aszondod, hogy a szilikon csökkenti a rezonanciát. igaz. de a parafa is. és rezgésszigetelőt rezgésszigetelővel rögzíteni lehet, de valszeg felesleges. szal használd csak nyugodtan, de az se okoz gondot, ha a parafát mereven rögzíted a ház oldalához, hiszen úgy működik a testhangszigetelés, ha van lehetősége a parafának a rezgést átvenni és azt elnyelni.

  • wormike

    csendes tag

    válasz csíkszem #204 üzenetére

    csíkszem és Fade_Away: HDD zajcsökkentése témában elmondanám a személyes véleményemet...

    a HDD elég összetett zajforrás. egyrészt a 7200 RPM fordulatszámból eredően lesugároz egy 120 Hz körüli kisfrekvenciás zajt, illetve rezgést, valamint ennek felharmónikusai is megjelennek. a meghajtás (csapágyazás) közép és nagy frekvenciákon kelt kiemelkedő zajhatást (a winyó sivít), és természetesen a léptetőmotoros pozicionáló fej kelti a jellegzetes kerregő zajhatást. ez egy nemlogaritmikus spektrumon így néz ki:



    HDD zajának nemlogaritmikus spektruma - Samsung

    a HDD léghangszigetelése jól megválasztott elnyelő anyaggal nem lenne probléma, csakhogy a HDD hőt disszipál. így nem biztonságos hűtés mellett a HDD megfő a saját levében. :) kis légtér alkalmazása sem segít a gondon, mivel az is felmelegszik egy idő után hűtés nélkül. így egyszerűbb megoldásként marad a ház hangszigetelése.

    a HDD testhangszigetelése bonyolultabbnak tűnhet, de én ezzel kezdeném a megoldást. egyszerű. a HDD meghajtása meghatározott frekvenciákon gerjeszti a HDD egész szerkezetét (ez egyébként a működésében is problémákat jelent), a rezgés a ház szerkezeti csomópontjainak és a HDD házának merev kapcsolatain keresztül testhangvezetéssel terjed át a ház szerkezetére, majd hanghullám formájában a ház oldalai és egyéb felületei sugározzák le a külső térbe. ha a rezgésforrást, vagyis a gerjesztést megszűntetem, nincs probléma. a megoldás: a HDD merev kapcsolatainak megszűntetése, a winyó gumibakokra, illetve egyéb rugalmas alátétekre/kapcsolatokra való építése (akár rugókra is), a merev rögzítések helyett rugalmas kötések alkalmazása. a következők is szóba jöhetnek:
    Bővebben: link
    Bővebben: link
    Bővebben: link

    konklúzió: persze van lehetőség eleve csendesebb HDD vásárlására (Samsung HDD Noise Guard technológiával). de. léghangszigetelés (szivacsok, egyéb nyílt cellás elnyelők) alkalmazását csak abban az esetben javasolom, ha a HDD hűtése tök biztonságosan megoldott. a testhangszigetelés kivitelezését minden megkötés nélkül ajánlom, mivel nem növeli jelentősen a HDD hőmérsékletét a megfelelő rezgésszigetelés. persze vannak komplex megoldások is:



    vízhűtés külön hangszigetelt házban

    maga a HDD keret is elszigetelhető a háztól, nálam pl. két csavar rögzíti a ház többi részéhez, így függetlenül a HDD-k rögzítési módjától maga a keret rezgésmentesen illeszthető a ház többi részéhez. a csavarmentes megoldások nem minden esetben előnyösek, mivel a HDD rezgése akár még gerjesztheti is a rögzítési pontokat, így ''felerősítve'' egyes frekvenciákat rezonancia jelenség lép fel, ami eredményezheti ezt a búgást. ebben az esetben a merev rögzítés még akár előnyösebb is lehet, mert akkor a HDD le van fogva, nem tud berezonálni. na jó... ennyi elég lesz belőlem... :))

    további infók:
    Bővebben: link
    Bővebben: link

  • wormike

    csendes tag

    szerény javaslatom/kérésem volna hozzátok... :B

    nem lehetne a fórum címét megváltoztatni? tudom... én még új vagyok itt. de talán a hasznos beszélgetéseink többekhez eljutnának ha a jelenlegi ''Hangszigetelő szivacs honnan?'' címet csak simán ''Hangszigetelés'', vagy ''Zajcsökkentés'' -re változtatnánk... ezt lehetne? :U

  • wormike

    csendes tag

    válasz L@@-Yosh #200 üzenetére

    L@@-Yosh: inkább ne várd meg. ahogy magamat ismerem nem lesz kész egyhamar. egyébként most sajnos (?) nem is lesz időm foglalkozni vele, úgyhogy marad ilyen félkész, és majd dolgozom, ha lesz több időm... úgyhogy addig osztom az észt :F és segítek, ha tudok.

    egyébként valszeg nálam a parafa és valami komolyabb összetett hangelnyelő alkalmazása lesz a megoldás, de lehet, hogy még bonyolítom a felületi megmunkálással, illetve egyéb hangelnyelő anyagok beépítésével. még nem tom. arra sincs időm, hogy a méréseket elvégezzem.

    alufólia: már régóta bassza a csőrömet. lehet, hogy mit sem ér egy évtizedes tapasztalat és a tanulmányaim is mehetnek a levesbe a szakmérnöki képzés műszaki akusztika szakirányán, de én aszondom, hogy ez az alufólia legalább olyan nagy félreértés, mint a hungarocell. egy ilyen vékony fólia gyakorlatilag semmilyen rezgés, illetve hanghullám megfogására sem alkalmas. annál jobban fogja meg a hősugárzást. de ha valakinek van némi fizikai érzéke, az belegondolhat, hogy egy ilyen vékony anyagrétegen gyakorlatilag egy ''légrezgés'' akadálytalanul áthaladhat, hiszen az anyagnak nincs rugalmas impedanciája, olyan, mint egy vékony hangszórómembrán, illetve a beeső hanghullám másik fele visszaverődik róla, így nem nyelődik el, mert egyáltalán nincs, ami elnyelné. tök hülyeség. nem is értem... :O

  • wormike

    csendes tag

    válasz kíváncsi #211 üzenetére

    kíváncsi:

    1. mo: a gumiszalagos/szíjas megoldás jónak tűnik. ha hűteni akarod, akkor építs be az 5,25'' helyre első hűtőventiket, vagy hátulról szívd meg egy odaaplikált 12 cm ventivel, esetleg a hűtést odaviheted flexibilis légvezető csővel (légcsatornával)

    2. mo: én a HDD keret rezgésmentesítését javasolnám. a rezgésmentesítés nem lehet probléma megfelelő rugalmas kötések/köztagok/rögzítések alkalmazásával, a gumi rögzítés jó lesz.



    ahogy nézem le kell mondanod a gyári rögzítésről, és egyéb módon összekapcsolni a ház többi részével, de ezen a kereten annyi lyuk van, hogy ez nem lehet gond. :) viszont egy ilyen jól hűtött keretet akár még léghangszigetelhető anyaggal is burkolhatsz, az oldalain parafával/szivaccsal/polifoammal, stb. de vigyázz, mert a winyók felülete eléggé felmelegszik, úgyhogy csak óvatosan... szigeteld le körbe, de hátul hagyj a levegőnek megfelelő kilépési lehetőséget. természetesen a szigetelésnél a szivacsot rakd belülre és utána a parafát kívülre. figyelj rá, hogy a szivacs és a keret között esetleg legyen némi légrés. ebben az esetben felesleges felületileg módosított anyagot alkalmazni, de próbáld meg a szivacsot összenyomás nélkül rögzíteni. az is megoldás lehet, ha éppen, hogy hátul szigeteled, és így a levegő az oldalsó lukakon távozik, így nem viszi ki a zajt, de lehet, hogy éppen a turbulencia kelt majd zajt... :(( próbálkozz, és szólj, ha műxik! :)

  • wormike

    csendes tag

    válasz dark bit #214 üzenetére

    köszönöm, hogy átneveztétek a topikot, de dark_bitnek iagaza van. ez az igazság. ezt a topikot ő hozta létre, így igazából őt kellett volna megkérnem... úgyhogy ha megengeded most hivatalosan is birtokba vennénk a topikodat... :DDD

    de igazad van. úgy alakult, hogy a téma kinőtte magát, így inkább a cím változott. nézd a dolog másik oldalát. én aszondom, hogy bármekkorára nőjön is ez a topik a jövőben, mindig az lesz az elején, hogy létrehozó: dark_bit.

    köszönjük dark_bit! :D:D:D

  • wormike

    csendes tag

    válasz OC #212 üzenetére

    OC: a HDD doboz építése szerintem az egyik leghúzósabb téma. nem tom, hogyan viszed ki belőle a hőt. a legszebb megoldás az lenne, ha #208 hozzászólásomban mutatott elvhez hasonlóan víhűtéssel, vagy jobbat mondok: heatpipe-al vezetnéd ki a hőt a winyó dobozából. akár a winyódoboz lehetne egy hűtőbordával egybehegesztett hűtőegység is.

    a harry által mutatott cooleramster winyódoboz elég jó darabnak tűnik. azt is le lehet koppintani: Bővebben: link

    természetsen a fém olyan szempontból mindenképpen jobb, hogy kiválóan vezeti és leadja a HDD által termelt hőt. én ilyen célra akár még rezet is bevetnék. 2-3 mm vastagságú vaslemeznek már a hangszigetelése is igen jó, úgyhogy nyerő lenne, csak éppen elég nehéz megmunkálni, meg hát a tömege sem kevés... a fát inkább haggyuk. tűzveszélyes, stb...

  • wormike

    csendes tag

    válasz Fade_Away #216 üzenetére

    Fade_Away: ha aranyat érnék az igen rossz lenne nekem... :)) de azért megérem a pénzem... ;]

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #224 üzenetére

    harry: aszondom maradj ennél a keretnél. én is ezt venném, ha zavarna a winyók hangja. de mondjuk engem egyáltalán nem zavar. :) az ára sem tűnik soknak ventivel együtt. a gumibakra állítás, vagy gumiszalagra függesztés sem rossz, bár én nem merném fellógatni a winyómat úgy, ahogy Fade_Away, nemhogy szállítani. leszakadás ellen véd, ha a winyó alatt azért van, ami megfogja. tehát a laza felfüggesztést is ki lehet bélelni szivacsos távtartókkal, hogy azért a szerkezet a helyén maradjon.

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #229 üzenetére

    a tápot nem bélelném én személyszerint... az olyan megbízható hangelnyelő, ami megfelelő mértékben tűzálló, vagy nagyon drága, vagy nem beépíthető. úgyhogy ha már táp, akkor vagy eleve zajtalan tápot vennék, vagy csendesíteném a ventijét, amennyire csak lehet a már ismert megoldásokkal, vagy esetleg légcsatornát alkalmaznék ott is.

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #232 üzenetére

    olvastam egy párszor a peliscan féle lopakodót... :DD régen röhögtem ennyit, és a komoly az az egészben, hogy a legtöbb megoldás úgy jó, ahogy van. a másik fele, meg olyan rossz, hogy már nem számít (pl. ez az ezüstpapíros dolog jut most eszembe, az annyit ér, mint golyó ellen az integetés)

    hááát... ha valaki ezt megcsinálja az nem hülye, csak bátor :)) én azért a legtöbbször megpróbálok olyan megoldásokat javasolni, amik miatt nem kell szétkapni az egész cuccost, de ha már modding, akkor legyen kövér. :DDD

  • wormike

    csendes tag

    válasz velizare #234 üzenetére

    ha az elmúlt pár napot visszaolvasom elgondolkodom, hogy én vagyok a szakkommentátor, vagy esetleg matthaus? :) mer' az elméleti háttér az okés, de az a baj, hogy megpróbálom megcsinálni gyakorlatban is... vagy azt nem szabad nekem? :D

  • wormike

    csendes tag

    válasz velizare #235 üzenetére

    ha kérhetném tegyél fel mintát, mert kb. fogom, hogy mit szeretnél, de jó lenne hallani, mert nem biztos, hogy egy goldwave megoldja a problémádat...

  • wormike

    csendes tag

    válasz Fade_Away #236 üzenetére

    Fade_Away: bár azt hiszem, hogy már volt ilyen válaszom, de mindegy.

    a parafa elsősorban testhangszigetelő. a gumi is. mindkettőnek elsősorban a rugalmassági paraméterei azok, amik miatt kiváló rezgésszigetelők, illetve a parafa elég nagy frekvenciatartományban jó elnyelő, mivel a parafa szerkezete elég porózus (a gumi nem). a szőnyeg, illetve a felületképzett szivacs hangelnyelő anyagok, az anyag porozitása, akusztikai impedanciája határozza meg, hogy mennyire hatékonyak. a szivacs általában a magasabb frekvenciákon is hatékony elnyelő. a felület kialakítása anyagtól függetlenül hatékony lehet, mivel a beeső hanghullámok jelentős részét szétszórja, ill. nem veri vissza.

    én aszondom, hogy a fentiek miatt elegendő a megfelelő vastagságú (tehát nem 2 mm-es) parafára hangelnyelő szivacsot felvinni (akár ''dimbdombszivacsot'' is), a gumis szőnyeg már felesleges, de ha fér, akkor lehet gumis szivacs is benne, mert az azért többnyire igaz, hogy minél több az elnyelő, annál jobb az elnyelés. de csak többnyire igaz! a hangszigetelés könnyen elrontható, ha nem tudod, hogy mit csinálsz! :D

  • wormike

    csendes tag

    válasz Füly #241 üzenetére

    Füly: engem nagyon érdekelne, hogy szubjektív megítélés alapján mennyire jó ez a cucc, de ha megméred nekem LAeq-ban, az is jó... :DDD előre is köszi!

  • wormike

    csendes tag

    válasz velizare #243 üzenetére

    kösz... :B

    mp3 noise reduction témában: megnéztem, átkódoltam, megszűrtem, de baj van. ha az eredeti hanganyag nem ilyen, akkor 1000%, hogy a tömörítés során keletkezett a hiba, ami a következő: a hanganyag egyszerűen torzít, és sajnos a torzítás nem csak a magasabb frekiken jelenik meg, hanem mindenhol. a hiss remove ugyanis levágja a zavaróbb 4 kHz feletti zajokat, de ettől még zajos marad az egész anyag. kódold újra, de használj valami megbízható codecet (Radium Fraunhoffer II Mpeg Layer-3 ACM codec). szerintem... :)

  • wormike

    csendes tag

    válasz LukE #244 üzenetére

    LukE: az ISO szabványok hasonlóan a nemzeti szabványokhoz - ahogy fogalmaztál - ''szigorúan papír alapúak'', és csak megfelelő pénzösszegért lehet hozzájutni. ráadásul a ''szakma'' komolyan veszi a nemzetközi és hazai szabványok jogi védelmét, így a honosított MSZ ISO/EN szabványok sem érhetők el az interneten. ezek amúgy a szakmán belül kézről-kézre járnak, és mivel az akusztikus közösség még nem fejlődött odáig, hogy saját noise.warez.hu :DDD websiteja legyen, így egyelőre nem lehet letölteni őket a webről. szal nem te vagy gyenge a google-ban... :)

    de tudok mást...

    az ECMA (IT rendszerek szabványosításával foglalkozó szervezet) által kidolgozott ECMA-74-es szabvány volt az alapja azoknak az ISO szabványoknak, amik érdekelnek, és az a jó hírem, hogy az ISO 9296:1988 szabvány egy-az-egyben az ECMA szabvány (Measurement of Airborne Noise Emitted by Information Technology and Telecommunications Equipment, 8th edition, December 2003). felraktam neked az anyagot a webszerverre:
    Bővebben: link

    aztán van egy másik anyagom is a számodra. a VIA kiadott egy dokumentációt a következő címmel: An Introduction to Measuring PC Noise. laikusoknak talán könyebben fogyasztható, mint egy szabvány... :)
    Bővebben: link

    egyébként meg maradok a léghűtésnél... azt már kiismertem. :DDD

  • wormike

    csendes tag

    válasz Fade_Away #252 üzenetére

    Fade_Away: a megoldással tökéletesen egyetértek, de én nem :O-nék a parafa miatt! :) figyuz: nem ez az ideális kombó.

    ad.1 ez a megoldás nem egy szabvány PC hangszigetelésére hivatott, hanem egy böszmenagy szervert kell zajcsökkenteni. szal a zaj kicsit nagyobb, 75 dBA zt. írtak, ami kb. tényleg egy porszívó zaja, míg egy átlagos PC is legfeljebb 50 dBA-val terheli a környezetét, és egyébként is. ahogy látom itt is a passziv zajcsökkentés jelent meg igen hamar, pedig el lehetett volna azért játszani a közvetlen forráscsillapítással is, de nem szólok bele... az ő dolguk... :)

    ad.2 az ismertetett megoldás enyhén szólva rohadt drága, és olyan dög nehéz, hogy a tömegtörvény télleg működne már, csak ennyi erővel be is betonozhatod a gépedet. az MDF lap okés lenne, de sztem nem éppen erre való: az MDF lemez (Medium Density Fiberboard) száraz gyártási eljárással készülõ, közepes sûrûségû farostlemez, akusztikai jellemzője, hogy a réteges szerkezete miatt kiváló hangelnyelő és rezgésszigetelő, emellett olyan drága, mint hat másik! ja, és nehéz, mint egy ház. ennél vannak olcsóbb megoldások is...

    ad.3 a parafa csíkok azt a célt szolgálják, hogy ne alkossanak összefüggő felületet, illetve, hogy a levegőnek is több szerep jusson a két merev szigetelés között. de ez általában véve elhanyagolható eredménnyel jár, illetve nehezen kivitelezhető, sőt imho felesleges.

    ad.4 üveggyapot nem való a számítógépbe. ahogy azt mások is leírták, a szálas anyag apró kis szálakat enged ki magából, melyek a legapróbb réseken is átjutnak, és nem igazán tesznek jót a mechanikus alkatrészeknek. ezért javasolom nektek a megfelelő akusztikai porpzitással rendelkező PU szivacsokat!

    ad.5 az ismertetett szerkezet szerény számításaim szerint legalább 19+3+19+20+19=80 mm, azaz 8 centi vastag! van ennyi helyed? mert nekem nincs. ezen kívül a három MDF lap össztömege annyi, mintha téglaházat építenél. nem javaslom. a megoldás egyébként szabványos többhéjú hangszigetelő szerkezet, ami általában a megfelelő elnyelővel mindig hozza az elvárható komoly csillapítását, azonban egy PC esetében ez teljesen felesleges, illetve közel megvalósíthatatlan. mániákusok, illetve gazdagok próbálkozhatnak vele, akik többhéjú szerkezetek építésével próbálkoznának, azok keressenek meg, kész megoldásokat tudok nekik javasolni, de az ismertetett forgácslap/MDF + elnyelő/légrés + forgácslap/MDF/farostlemez/lyuklemez működik.

    ad.6 a ''döngésgátló'', az imho elírás, mivel a szakmában ''dübörgésgátlónak'' hívják, és abban az esetben van jelentősége, ha a kisfrekvenciás zajok túlnyomó részben és igen nagy enegriával vannak jelen a spektrumban (azaz a PSD spektrális enegriasűrűség mélyhangoknál nagyobb). de ez még egy szerver esetében sem lehet igaz, mivel nincs olyan alkatrész benne, ami ilyen mélyfrekiket keltene, hacsak nincs benne 2 db 30 centis mélynyomó. :)

    ad.7 ipari vattáról már mondtam, hogy jó ötlet lenne, ha egyszerűen lehetne beépíteni, ennél a szivacs egyszerűbb, illetve a vattának meg van az a hátránya, hogy kiváló hőszigetelő is, és elfelejtik a kedves kollégák azt figyelembe venni, hogy itt nem hangfalat építenek, hanem egy hűtésigényes mechanikus alkatrészekkel telezsúfolt érzékeny rendszert! :(((

    ad.8 egyébként meg egy megfelelő vastagságú (2 mm) acélllemez bár egyáltalán nem nyeli el a hangot, viszont teljesen visszaveri, mivel az egyenértékű elnyelési tényezője olyan 0,02 körül mozog 1kHz-en mérve. szal hanggátlónak kiváló, csak ne jöjjön ki sehol a zaj, mert akkor télleg úgy szól, mint egy Wartburg...

    konklúzió: maradok az eddigi álláspontomnál: acéllemez | testhangszigetelés | léghangszigetelés bőven elegendő egy átalos PC belső zajcsillapítására. az 0,5 mm-es lemez csillapítása min. 10 dB, a megfelelő vastagságú parafa nem csak rezgésszigetelő, hanem hangelnyelő is, illetve ez kiegészítve nyílt cellás hangszigetelő szivaccsal az eredmény minimum 40 dB zajcsillapítás. a többit pedig sztem érdemes megoldani a források csillapításával (ventik, HDD, egyebek), ill. egyéb elnyelők is bevihetők a rendszerbe. na elég lesz! :(((

  • wormike

    csendes tag

    válasz LukE #253 üzenetére

    LukE: szívesen... :DDD

    a többin? hűűű... az már lehet, hogy gond. már sajnálom, hogy nem védtem jelszóval az egészet. hiába :)-tsz rajta, az anyagok többsége csak belső használatra van! ha szeretnél valamit, inkább kérlek keress meg emilben, és kérd tőlem személyesen, szakmabelieknek bármit szívesen. segítek komolyan. :)

    a neptunban nem is fogod megtalálni, mivel a mérnöktovábbképzés csak végzett mérnököknek szól, és az egyetemi oktatási rendszeren kívül fut. felsőfokú zajos másoddiplomás képzés a BME-n a mérnöktovábbképző intézetben folyik munkavédelmi szakértő képzésben (R/2), illetve a vegyészkaron folyik (F/II/2) a környezetvédelmi szakmérnök képzésben a zaj-, és rezgéscsökkentés szakirányon, csak mazochistáknak és elvetemült akusztikus mérnököknek. itt találkozhatsz velem is. valszeg feltünő lenne, ha beülnél egy-egy előadásra, mivel az összlétszám ált. alig 10 fő, de ennek ellenére sztem megoldható, bár nem árt felkészülni előtte áramlástanból, elméleti fizikából, analízisből, lineáris algebrából, diffegyenletekből, villamosságtanból, bode diagramokból, mechanikából és szilárdságtanból, épületfizikából és még pár ilyen ''alaptantárgyból'', mivel ezeket általában el szoktuk felejteni megismételni... :DDD zajos tárgyak indulnak a következő félévben is... igazából ezen a szakirányon csak zajos tárgyak vannak... :)

    a környezeti stratégiai zajtérkép készítésével kapcsolatos rendeletek (mivel nem szabványok) elérhetők az interneten is, de nem tom pontosan, hogy minek kellenek... :) mindegy. de inkább szólj, ha valami érdekel! nagyon szívesen segítek! :)

  • wormike

    csendes tag

    válasz harry #256 üzenetére

    harry: hűűű... 8 mm-es plexi az szép! :C mindenképpen javasolnám, hogy az illesztés legyen teljesen légmentesen zárt, illetve megfelelően rugalmas. vagyis a gumicsík jó megoldás, de javasolhatom a H alakú gumiprofilt is, ami megfelelő mértékben zárja a felületeket mindkét oldalon, így az esetleges kerülőutas hangvezetés lehetősége is csökken. a kétoldalú ragasztót sztem hanyagolhatod, mivel imho nem elegendően tartós egy 8 milis plexilemezhez... remélem megértettem, amit írtál, mert különben tök hülyeséget válaszoltam... :))

    a fémháló egyáltalán nem csökkenti az elnyelő képességeit, ha a háló felülete elhanyagolhatóan kicsi. szal nem csak hogy jó ötlet, de nekem külön teccik is! :D az már csak külön poén lenne, ha kúpozott szivacsra kerülne pont megfelelő elosztású háló, ami megfogná a kúpokat. na az már elég atom lenne... :DD

  • wormike

    csendes tag

    válasz Hunterevil #566 üzenetére

    Szasz,

    2 db 13 dB(A) hangnyomásszintű vagy (hangteljesítményszintű) zajforrás eredő szintje 16 dB(A) lesz bizonyos környezeti paraméterektől és egyéb körülményektől függően (spektrális színkép, interferencia, a helyiség jellemzői, stb.) a következők miatt:

    L1 = 10xlg(P1/Pref) - az egyik zf. hangnyomásszintje dB-ben

    L2 = 10xlg(P2/Pref) - a másik zf. hangnyomásszintje dB-ben

    L1+L2 = 10xlg(P1/Pref)+10xlg(P2/Pref)

    L1+L2 = 10x(lg(P1/Pref)+lg(P2/Pref))

    (L1+L2)/10 = lg(P1/Pref)+lg(P2/Pref)

    L1=L2=L -> P1=P2=P - a két zf. azonosnak tekinthető

    2xL/10 = lg(P/Pref)+lg(P/Pref)

    10^(2xL/10) = Peredo/Pref = 2x(P/Pref)

    2xL/10 = lg(2x(P/Pref))

    2xL/10 = lg(2x(P/Pref))

    2xL/10 = lg2 + lg(P/Pref) - logaritmusban a szorzat felbontható

    2xL = 10lg2 + 10lg(P/Pref)

    2xL = Leredo = 3dB + L

    -> NxL = 10lgN + L - itt nem részletezettek miatt általában véve igaz

    Tehát több hasonló zf. zaja összegezhető a fentiek alapján úgy, hogy az ismert zf. hangnyomásszintjéhez hozzáadom a darabszám 10xlogaritmusát.

    Ezek alapján elvileg 2x13 dB(A) csendesebb, mint 2x19 dB(A). Elvileg. :)

  • wormike

    csendes tag

    válasz mizs #569 üzenetére

    ad.1 szilikonpántot nem tartom elegendően biztonságos megoldásnak, igen hamar elöregszik és amúgy sem üzembiztos olyan hőmérsékleten, amilyenre a winyó háza esetleg felmelegszik (hűtés nélkül akár 50 Cfok is lehet!). mindezek ellenére természetesen az elasztomer anyagok többnyire alkalmasak rezgéscsökkentésre, illetve elnyelésre, pláne, ha a gerjesztő forrást ilyen kis merevségű anyaggal rögzítem a házhoz (aláhangolom a sajátfrekvenciának).

    ad.2 a gumirozott padlószőnyeg (még a gagyi is) szerintem kiváló rezgés és hangszigetelő. viszont kicsit szereti a port begyűjteni, és mivel műanyag szálakból van hajlamos elektromosan feltöltődni.

Új hozzászólás Aktív témák