Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Algol

    senior tag

    válasz #46372352 #408 üzenetére

    Mint már írtam, a Lomex-ben minden alkatrészt is megkapsz.

    Forrasztó pákát nem ajánlok, inkább leírom, hogy mit használok. Itt sem a konkrét típust adom meg, mert azok már beszerezhetetlenek, lévén több mint 20 évesek.

    Egyik egy 50 wattos, hőfokszabályozós, kisfeszültségű, transzformátorról működtetendő páka. Ezt használom az elektrosztatikus kisülésre érzékeny áramköri elemek, például IC-k beforrasztásához és minden olyan apró alkatrész beforrasztásához, ahová kicsi lapos pákacsúcs kell, pl: SMD alkatrészek. Kevésbé alkalmas csatlakozók és egyéb nagy hőtehetetlenségű alkatrészek forrasztásához, ahhoz kicsi a teljesítménye. Például egy jack dugó forrasztásakor, hogy rendesen megfusson az ón rajta, olyan sokáig kell odatartani a pákát, hogy közben a dugó műanyag részei kezdenek felpuhulni, deformálódni. A kevés hőt elvezetik a dugó fém részei. Ilyen feladathoz nagyobb teljesítményű páka kell.

    Másik egy 90 wattos, úgynevezett pillanat páka. Ez lényegében egy 230V-ról táplált, szekunder oldalon mindössze két menetes tekercset tartalmazó transzformátor, aminek a végére 1,8 - 2 mm átmérőjű tömör rézdrótot lehet csavarral rögzíteni, ami egyúttal pákacsúcsként funkcionál. Az egész pisztolyszerű kialakítású, a ravasz helyén egy nyomókapcsoló van, azt meghúzva kezd átfolyni az áram a pákacsúcson, egy másodpercen belül felmelegítve azt. Ez már elegendő hőt tud leadni, hogy gyorsan megfolyjon a forrasztóón a a jack csatlakozó végén, de a hővezetéssel még nem jut elég hő a műanyag részek megolvasztásához. Fontos a gyorsaság.

    Elvileg ez a páka nem lenne használható elektrosztatikus kisülésre érzékeny alkatrészek forrasztásához, mert bekapcsoláskor, de különösen a kapcsoló felengedésekor a primer tekercsben keletkező induktív feszültséglökés a primer- és szekunder tekercsek közötti parazita kapacitáson átcsatolódik a pákacsúcsba. Én mégis használom ilyen célra is és egyetlen alkatrészt sem tettem vele tönkre. A módszer: előbb meghúzom a kapcsolót, csak ezután érintem a kívánt helyre a pákacsúcsot, elvégzem a forrasztást, elemelem a pákát az alkatrésztől és csak ezután engedem fel a kapcsolót.

    Mint fentebb írtam a páka csúcsa egy tömör rézdrót. Mivel a réz oldódik az olvadt forrasztóónban, ezért ezeknek a csúcsoknak a hegye viszonylag hamar elfogy. Az eredetileg hozzá adott csúcsok nikkelezettek voltak, így tovább tartottak, de végül is mind elfogytak. Amit használok helyettük az közönséges tömör réz villanyvezeték, 12 cm-es darabot vágok le belőle (kikísérletezett hossz), a szigetelést lehúzom, formára hajlítom és felcsavarozom.

    Persze forrasztásnál a gyakorlat nagyon sokat számít, tapasztalt ember a megszokott ósdi szerszámával is szebb forrasztásokat tud csinálni, mint a kezdő a legdrágább eszközzel.

    Üdv: Algol

Új hozzászólás Aktív témák