Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • spiceworld

    csendes tag

    válasz Algieba #11 üzenetére

    Érdekes a meglátásod ezzel kapcsolatban, és igazad is van.

    Éllettanilag azonban mindegy, hogy én kényszerítem kis növésűre a fát, vagy a természet, annyiban viszont mégse, hogy ez ellen tudok tenni, (hogy nem csinálom) a természetben viszont nem mehetek elhárítani az akadályokat. Abban is igazad van, hogy nem mindegy, hogy hosszú idő alatt lassan alkalmazkodik, vagy rögtön alkalmazkodásra kényszerítem, a körülmények gyors változtatásával.

    Hát mindenesetre tényleg elgondolkodtató az amit írtál.

    Amúgy a természetben megfigyelhető, hogy általában a növények lényegesebben kisebb méretben is felnőhetnek és virágot, termés, magokat hozhatnak. A legtöbb gyomra mondjuk, hogy ezek bezzeg megnőnek akármilyen az idő, pedig csak megszoktuk a formájukat és nem tűnik fel, hogy elég nyomorúak. Jó körülmények között a gyomok is hatalmasra nőhetnek.
    Bizonyos helyeket megfigyeltek óriás méretű növényeket, amelyet uazok a növények, amelyeket egyébként normák méretűek. Ezt nevezik gigantizmusnak. pl 5m-es gólyaorr.

    A kis méretűségre visszatérve én neveltem már fel normál napraforgómagból kb 3-4cm-es példányt. Szép levelei és virága volt, teljesen szabályos kicsínyített mása volt a normál változatnak. Nem előre eltervezett szándékkal, hanem csak csíráztattam egy napraforgómagot és aztán egy kis üvegben lévő tápoldatos vízbe lógattam a gyököcskéjét és így nőt fel.

    Olvastam az első ajánlott linknél, hogy vannak eleve törpeméretű fák, amelyek hosszú idő alatt alkalmazkodtak. Amúgy a törpeségre kényszerített fák valóban úgy tűnik, hogy csak a körülmények miatt kicsik, nem ganetikailag, mert kiültettve úgy tudom eredeti méretre nőnek. Van egyáltalán genetikai méret? Nem csak a körülmények határozzák meg a méretet. A törpefák nagyon szépek, szabályosak, szép levelekkel, terméssel, nincs semmi különösebb deformáció, biztos, hogy szenvednek eze a növények? Pl. a szárazságtól is kisebbek a növények, de még deformáltak is, látszik rajtuk, hogy nem tetszik nekik vmi. A törpefáknél ezt nem tapasztalom.

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák