Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz #47053824 #10877 üzenetére

    Minden attól függ, mit és mennyit adsz érte :) Egyébként nem rossz.
    A felsőmaró kisteljesítményű de profi, (a bolti árát nem biztos, hogy megérné, szerintem) a készlet amolyan Boschra címkézett jobbfajta kínai. Figyelj oda a szár átmérőre mert nem mindegy, hogy mm-ben vagy inchben van!

  • Soká

    senior tag

    Nincs kedvem ellenőrizni, de az egyik korábbi expresszes link már nem él, csak nem a zöld Bosch kelt el?

    Ferkó,
    arra azért számíts, hogy ezt az oldalt olyanok is olvassák, akik csak szemfüles érdeklődők, magyarul a belinkelt holmi szabad préda!
    (én már jártam úgy, hogy belinkeltem egy vaterás cuccot, és amikor a szakértő azt mondta, hogy érdemes megvenni, negyed órán belül már le is csapta - valaki más. Mondjuk utólag felajánlotta az átadást, de nem volt kedvem vele üzletelni.

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #10876 üzenetére

    "az Einhellnél nem kizárt, hogy aszinkron motor,"

    No, akkor pontosítom magamat: ez a formatizálónak mondott nagyobbik Einhell, amit régebben narancssárga színben forgalmaztak Einhell FKS 22/315 néven, most pirosban Einhell RT-CC 315 U számon, szóval ez aszinkron motoros, viszont direkthajtású, tehát a fűrésztárcsa közvetlenül a tengelyen van, ami félek tőle, hogy inkább nem jót jelent. Legalábbis nekem egyszerűbbnek tűnik csinálni egy masszív tengely és meghajtani ékszíjjal, semmint az egész motor legyen nagyon merevre építve. De ebben én nagyon nem vagyok járatos, tehát csak okoskodom. Az biztos, hogy a tengelyen lévő motor miatt van az, hogy a 315mm-es lappal csak max. 73mm-t lehet átvágni, és ez az oka annak is, hogy a többséggel ellentétben ebben az asztalban a fűrészlap jobbra dől! (A másik ilyen kivétel az én metabo TS 250-es gépem.) Kérdeztem már régebben, hogy van-e gyakorlati jelentősége annak, hogy merre dől a lap - például balkezesek előnyben? - de egyértelmű magyarázatot még nem kaptam.

    Na, tényleg befejezem, mert körfűrésszel fogok álmodni :)

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10888 üzenetére

    "Igaz, ti megtettétek, amit megtudtatok, de sajnos csak még nagyobb lett a bizonytalanság a fejemben."

    Sajnos egyet kell értsek Veled. Nem véletlenül szorgalmaztam én, hogy írd le pontosan, mit szeretnél, meg linkelj be tárgyakat, olyanokat, amiket te magad is szeretnél készíteni, de sajnos úgy látom, még ezzel sem nagyon vagy tisztában. Pedig ez fontosabb lenne, mint a gépek ismerete. Hidd el nekem, nem bántani akarlak, de fiókokat emlegetsz, mégis miféle fiókokat? Miért kell ezt neked csinálni? Kiszámoltad már, hogy egy Makita MLT 100-as árából hány fiókot gyártanának le Neked? És én még nem hallottam olyanról, hogy fiókgyártó kisiparos, szóval, valószínűleg Te is fogsz készíteni mást is.

    Azt kell mondjam, tök feleslegesen agyalsz ennyit. Ha egy asztali körfűrészre van szükséged, amivel fát akarsz vágni, és mondjuk nem hajómodellt akarsz balsafából, akkor nagyjából felejtsd el a Proxxont, ahonnan indultál. Ezek után az összes többivel, amit ajánlgattunk, meg fogod tudni oldani a feladatot. A különbség annyi lesz, hogy a legolcsóbbat ne akard folyamatosan üzemelni, mert nem bírja és általában is kíméletesebben, nehézkesebben tudod majd használni. De ha nem pénzért akarod használni versenyhelyzetben, hanem a saját szórakoztatásodra, akkor megfelelhet. De szerintem, olyan ember ne nagyon akarjon pénzt keresni ilyen géppel, aki megítélni sem tudja, hogy milyen gépre van szüksége. Szeretném nyomatékosan felhívni a figyelmedet arra, hogy ez nem játék, egy 30ezres körfűrész nagyjából ugyanolyan gyorsan megszabadít az ujjaidtól, mint a 200ezres, ha nem értesz hozzá!!!

    Részemről még egyszer pontokba szedve az új gépek:

    1. 30.000Ft-ért: 1700W-os aldis gép
    kategóriáján belül a legjobb ár 3 év garival. Előnye, hogy ha nem teszed tönkre és nem tetszik, 5-10ezres buktával tudsz megszabadulni tőle és legalább tudni fogod, hogy mire figyelj. Hamar behozza az árát. Speciali kollégának van ilyen kérdezz tőle.

    2. 100-110.000Ft-ért
    Makita MLT 100 egyértelműen. Jobb mint a zöld Bosch, a formatizálós Einhell meg még az is lehet, hogy jó, de új áron jelenleg túlárazott szerintem.

    3. 150.000Ft-ért
    Metabo TS 250 de ezt lehet, hogy csak azért írom, mert nekem ilyen van, én inkább ezt vettem, mint a Makita :)

    4. 200-300.000FT-ért
    Nagyon meglepne, ha ennyit áldoznál rá, itt már vannak belépő szintű acélöntvény-asztalú gépek. Lásd Bernardo, unimax.hu, stb.

    Tudod, a legtöbben, akik asztaloskodásra adják a fejüket hobbiból/szükségből, onnan indulnak, hogy vesznek egy 10.000Ft-os kézi körfűrészgépet, aztán alulról beépítik egy forgácslapba és máris kész a legalapabb körfűrészasztal. Nem baj, ha Te átugrod ezt a kategóriát, de azért a tapasztalat mégiscsak szükségeltetne.

    Kicsit furcsa azt hallani tőled, hogy "ipari hulladék", ezt hagyd meg annak, aki már a munkája mennyiségével vagy minőségével kivívta a "jogot" egy jobb gépre. Védem szegény 30ezres barkács kategóriát, hidd el, annyit még egy ilyen "ipari hulladék" is kibír, amivel kitermeled az árát. De ne egy nap alatt akard kitermelni.

    A biztonság kedvéért még leírok valami, hátha szükség van rá:
    ne akarj a felsorolt gépekkel laminált forgácslapot vágni, ne akard napi sokórában üzemeltetni őket, ne akarj velük a gép önsúlyánál jóval nehezebb szélezetlen pallókat darabolni.

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10893 üzenetére

    "Ne kezelj úgy, mint egy hülyét."

    Nézd, akkor foglak úgy kezelni, amikor nem reagálok majd a kérdéseidre. Ha meg néha eszedbe jut majd az a muksó, aki megfenyegetett az ujjaid elvesztésével, az csak hasznodra válik, még ha nem is örülsz neki, ezt megint csak akkor tudnád, ha átlátnád ezt az egészet.

    Egyébként lehet, hogy meg kellene venned azt a Proxxont. Sokat tanulnál rajta, belőle.
    Sok sikert!

  • Soká

    senior tag

    válasz ferkoboy #10898 üzenetére

    "Ha kérhetném, reagálnál majd a hozzászólásom első mondatán kívül a többire is?"

    Természetesen igen, de a hosszúra nyúló mondandóm legelején mégis az első mondatodra reagálok, mert nagyjából tükrözi azt, hogy miért is érzem kicsit hiábavalónak azt a néhány oldalnyi gépelt szöveget, amit elkövettem az elmúlt napokban, ráadásul azzal a szándékkal, hogy segítsek, közben be kell látnom nem sokat segítettem, legalábbis a döntésedet nem könnyítettem meg.

    Szóval, ezt most nem is feltétlenül Neked mondom, inkább csak általánosságban említem meg: vagy rosszul fogalmazok, vagy a címzettek nem olvassák elég figyelmesen, amit írok. Nyilván, én úgy érzem, ez utóbbi, a címzett szerint meg az előbbi. (Soroljuk a "rosszul fogalmazáshoz" az esetleges szarkazmusomat, és/vagy kritikai észrevételemet is, amire sokan nem vevők.) És ha félreérthető vagy értelmezhetetlen vagyok, akkor az dupla bánat nekem, mert egyébként kimondottan megválogatom a szavaimat. Legalábbis igyekszem.

    Azt írod: "Ne fenyegess!"

    Légyszi, olvass vissza és értelmezd kicsit a párbeszédünket. Az egész onnan indult, hogy láttam, amit magad is jeleztél, hogy kicsit káosz van a fejedben "döntésügyileg". Bennem meg felmerült az a kósza gondolat, hogy ha ez a "fiúcska" ennyire döntésképtelen, akkor (és ez nem szégyen, csak annak aki hiú) nagyon sok dolog ismerete hiányzik ahhoz, hogy megfelelően válasszon. Nem vagyunk mi kissé felelőtlenek, hogy a Proxxon típusú robogó helyett egy ezerköbcentis nagymotorra próbálunk rábeszélni Téged? Mi van ha megveszed és holnapután nem Te hanem az anyukád/feleséged ír ide kétségbeesve, hogy mi történt a kezeddel, és ki volt az az ostoba, felelőtlen alak, aki látatlanban rábeszél Téged egy veszélyes üzemű gépre?! Ne ingasd a fejed, ez benne van a pakliban. Ha nem hiszed, akkor inkább horgolt fiókokat készíts.

    Szóval annyit írtam Neked, hogy: "Szeretném nyomatékosan felhívni a figyelmedet arra, hogy ez nem játék, egy 30ezres körfűrész nagyjából ugyanolyan gyorsan megszabadít az ujjaidtól, mint a 200ezres, ha nem értesz hozzá!!!" Nyilván értelmezésbeli különbségek vannak köztünk, szerintem ez nem fenyegetés, inkább figyelemfelkeltés amihez nem a munkavédelmi előadás unalmas megfogalmazását választottam, mert azon elaludni szoktak a hallgatók...) de te úgy reagáltad le, hogy "ne nézzelek hülyének", amire én tapintatból válaszoltam úgy, hogy "egy muksó, aki megfenyegetett" mert az talán erős lett volna, ha pontosan idézlek és azt írom, "egy muksó, aki hülyének nézett". De nem is lett volna igaz, mert én nem hülyének nézlek, egyszerűen úgy gondolom felettébb hiányosak az ismereteid. Ez most lehet, hogy nem túl udvarias mondat, nem is mondanám, ha nem írnál olyan - bocsánat a kifejezésért - oktondiságot, hogy "Ne fenyegess! A jótanácsot szívesen megfontolom, és szívesen is veszem, de ez azért erős!"

    "Ha kérhetném, reagálnál majd a hozzászólásom első mondatán kívül a többire is?"

    Jöjjön az is.

    "Mit értessz az alatt, hogy átlátni ezt az egészet?"

    Nézd, tudom, tanárbácsiskodom kicsit, de fogadd el, nem teszem ok nélkül. Ehhez nincs köze az életkorunknak, meg a nickednek. Egy dolog van, amit erőteljesen hiányolok az írásaidból, az a rendszerben-gondolkodás. Mert nem lenne semmi gond azzal, ha azt mondanád, asztalos vagyok, mondjátok már meg, hogy x pénzért ilyen és ilyen tudású masinából mi most a legjobb vétel? Ez tiszta sor, mindenki dobálózna márkanevekkel, árakkal.
    Nem véletlenül próbáltam "kihámozni" belőled, hogy mégis mik a távlatos céljaid, milyenek az elvárásaid, netán előképzettséged, felszereltséged, tapasztalatod, műhelyed és folytathatnám a sort. (az egészséged érdekében említettem meg azt is, hogy gondolj forgácselszívásra is, amit szintén szó nélkül hagytál)

    Viccelődtem a "fiókgyártó kisiparossal", de miért? Mert annyira nem a lényeget jelöli, az hogy "fiók". Oké, értem, hogy most Te fiókot szeretnél készíteni, de fiókból és dobozból is van százféle, ráadásul, ha jól sejtem a fiók az csak egy fiók, ahhoz még kell egy bútor, amibe betolod a fiókot. vagy nem? Mond inkább azt, hogy kisbútort vagy nagybútort szeretnél készíteni, vagy fajátékot, vagy hangszert, vagy nyílászárókat vagy egyszerűen mindent, ami jön :)
    És nem hangzott el emlékeim szerint az sem, hogy milyen anyagból? Az is csak félig-meddig, hogy egyedit, kisszériát, vagy sokat? Az viszont áttételesen igen, hogy pénzt is szeretnél látni a dologból. Lehet, hogy cikizősnek fogod érezni amit mondok: biztosan van elegendő önbizalmad :) és ez egyébként szükséges is :)

    Félre a viccet!
    Mondom a következő példát:
    folyamatosan emlegeted azt, hogy "pontos" gépet szeretnél. Sajnos azzal a szóval, hogy "pontos" még nem vagyunk közelebb a megoldáshoz. találkoztál már olyan emberrel, aki nem pontos fűrészgépet szeretne vásárolni :) A "pontos" mást jelent egy ácsnak, de még két asztalos számára sem ugyanaz a pontosság. Ezért örültem volna, ha tudsz linkelni egy olyan tárgyat, amit esetleg Te készítettél vagy amilyet szeretnél készíteni. Sokat elárult volna.
    Persze írtál Te konkrétumot is a (10783-ban):
    "Fontos lenne a pontosság (+/- 1 mm)."
    Erre már a legelején is válaszoltam, hogy ez nem túl szigorú kritérium. Most még azt is hozzáteszem, hogy egyértelmű legyen: ezt a fokú pontosságot a 30.000ft-os géppel is meg tudod valósítani. A különbség (a különféle gépek között) a beállításokra fordított időben és odafigyelési "szükségletben" mutatkozik meg. (profi gépet könnyebb kezelni, barkácsot nehezebb pontosságra bírni) De már erről is írtam/tunk.

    Végezetül:
    azért gondolom, hogy kissé kudarcos volt (az én oldalamról nézve) a párbeszédünk (persze soha nagyobb "tragédia" ne essen!), mert egy csomó olyasmiről regéltem, amit igazából nem kérdeztél. Én ugyan tudom, hogy - magam számára - fontos dolgok körfűrész témakörben, de másnak lehet, hogy nem. Más témájú topikokban (is) már annyiszor belefutottam, mégis nehezen tanulok a hibámból, hogy a kérdezők 90%-a nem vágyik másra, csak a frankó-tuti tippre, azaz hogy ezt vedd meg, és ettől a bizonyosságtól sokkal boldogabb, mintha hosszasan részletezik, hogy mi-miért-meddig-mivégre :)
    Igazából nem kellett volna mást tennem, mint megerősíteni thyeby ajánlatát, hogy vedd meg a Makita MLT100-at!

    Vagy csöndben maradni...

  • Soká

    senior tag

    válasz emitter #10954 üzenetére

    Nem lehet, hogy úgymond helytelenül tároltátok szétszedett állapotában és saját súlyánál, vagy rápakolt holmiktól görbült meg?

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #10970 üzenetére

    Paraffint keress. Granulátumot. Emlékeim szerint forgalmaz ilyet a MOL.
    De ez nem biztos.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #11016 üzenetére

    "Szerintem ha kufár lennék, 200-ért még ebben a hónapban el tudnám őket adni."

    A kettőt (összeadva) 175-ért árulta szeptember eleje óta és lám, Te voltál az első; és még ügyesen alkudhattál is :) ha odaadta végül 117-ért.
    Gratulálok a gépekhez! Ráadásul városon belül, ez már több mint szerencse! Elmondta, hogy miért vette a gépeket? Pénzt akart keresni vele, vagy eleresztett hobbista, akinek hamar alábbhagyott a kedve?

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #11020 üzenetére

    "A srác asztalos egyébként."

    Értem, köszi az infót. Tényleg csak merő kíváncsiságból kérdeztem, érdekelnek a személyes motivációk. És, hát egyfelől mennyire szomorú, hogy a lapszabászat az megy, azokat a gépeket, amivel fát is meg lehet munkálni, azt meg eladja egy asztalos, mert nincs rá szüksége... Nyilván nem csinál a dologból érzelmi kérdést - mint én -, és ha netán úgy hozná a szakma, újra megvenné (talán ugyanazokat) a gépeket. Valószínűleg egy hobbista másként viszonyul érzelmileg a kérdéshez.

    Kíváncsi leszek a tapasztalatodra azzal a vastagolóval kapcsolatban! Már csak azért is, mert úgy gondolom, jó az a gép, szóval arra vagyok kíváncsi, hogy a metebós ellenérzéseid mennyire rövidítik meg egy gép "élettartamát"? :) Ember esetében egyértelmű hatása van, meglátjuk egy gépre mi a helyzet?

    A gyógymód egyik része az lenne, ha legalább ezen gép esetében sikerülne a böcsületes nevén szólítanod, szóval Metabo :) és csak négernek érezné magát szegény Kunta Kinte nem niggernek :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Sanyabá #11049 üzenetére

    Itt van a használatija pdf-ben.
    Egyébként az Einhell gyártja.

    Ha nincs semmilyen asztali körfűrészed, akkor azért nem árthat. A hozzá adott fűrészlapokat én ki sem próbáltam, volt jobb, és tudtam, hogy eladásnál jól jön majd az eredeti:) De azért nem tűnt használhatatlannak, egyszerűen nincsenek benne akkora keményfémlapkák, mint egy Pilanaban vagy Freudban, vagyis nem lehet sokszor éleztetni.
    Kisebb munkadarabokhoz használható.

  • Soká

    senior tag

    válasz Sanyabá #11063 üzenetére

    "Bútorlapot vágtál vele?"

    Nem, meg sem próbáltam. Ennek két oka van:

    1. csak fából dolgozom
    2. ha mégis szóba kerül bútorlap (az alagsori mosókonyhába csináltam például néhány szekrényt) akkor azt úgyis megtervezem alaposan, méretre vágatom és nem kell a darabolásával bajlódnom.

    Azt hiszem sajnálnám is a fűrészlapomat bútorlappal koptatni.
    Szóval, nem tudom megmondani, hogyan vágná. Szerintem otthon nem érdemes bútorlapot darabolni. Ha túl nagy a tábla (egész) akkor roppant körülményes tologatni pontosan, ha meg egy vagy több táblányi anyagot vesz az ember, akkor szerintem érdemes annyit rááldozni, amennyibe a vágás kerül. Szebb és gyorsabb a lapszabászat.

    Most jut eszembe, egyszer azért ügyeskedtem valamit sima fehér bútorlappal. Csak arra emlékszem, hogy felsőmaróval munkáltam készre a lap élét (szép és jó lett), de tudom, hogy elég gyorsan beleette magát a lami a keményfémlapkába.

    "Ezen viszonylag nagy vidiák vannak,"

    Nevezzük viszonylag nagynak :) Kicsit nagyobb, mint ami anno a Kinzo körfűrészemen volt. (lásd a felsőt, az alsó egy Pilana)

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #11067 üzenetére

    "Nna, Soká, megtört a jég!"

    Helyes! Egyébként, erre Te nem is gondolsz, én időnként, ha valami metabo gép kerül szóba, a gugliban a metebó szóra is rá szoktam keresni, hadd lássam mit írtál adott témában :)

  • Soká

    senior tag

    válasz Armahun #11089 üzenetére

    Szomorú történet.

    A leírtakból két dologra tudok gondolni:

    - vagy gyalogosan voltak és nem tudták elvinni a nagyobb gépeket
    - vagy sötétben "dolgoztak" elemlámpával és akkor könnyű nem észrevenni dolgokat.

    És van egy harmadik is, de ne fessem az ördögöt a falra: a nagyobb gépek szállítását mára tervezték...

    Biztosításod, gondolom nincs...

  • Soká

    senior tag

    válasz Madmax81 #11101 üzenetére

    A márkák egymáshoz mért teljesítménye folyamatosan változik. Hol egyik tör előre, hol a másik marad le kicsit. Ez részben a fejlesztés sikerességének függvénye, részben üzletpolitikáé. A Skill a 80-as években még nagyon jó szerszámokat gyártott, aztán, ha jól tudom, megvette a Bosch és "bepozicionálta" maga alá.
    A Metabo - nekem úgy rémlik - a 90-es évek elején sóvárgott márka volt számomra, de be kellett érnem Makita gépekkel. Így utólag fogalmam sincs, hogy a Metabo jobb volt-e mint a Makita? Az biztos, hogy a márkák összehasonlíthatóságát - amelynek egyik alapvető ismérve az ára - jelentősen torzítja az, hogy ki a magyar forgalmazó. Az azért elég egyértelmű, hogy a nemzetközi ár/minőség-arányokat nem feltétlenül tükrözi a magyar kereskedelem. Van amit relatíve drágán árulnak és van amit nem annyira. (Azt sajnos nem írhatom, hogy "olcsón") Úgy tűnik, (bár ez most nem ellenőrzött kijelentés részemről) hogy most a Makita igyekszik az olcsóbban-többet elvet követni.
    Bár ezt én inkább egyes Metabo gépeknél tapasztalom... Vagyis nem nagyon tudom mire vélni (és árulkodik arról, hogy micsoda extra haszonnal dolgoznak), hogy például azt a TS 250-es asztali körfűrészüket, amit 250ezer környékén árultak évekig (a kék Bosch "párjaként"), azt most 150e alatt is meg lehet venni (sőt, én tavasszal 120-ért vettem...) És nem valami szürkeimportos gépekről van szó, ugyanúgy 3éves Metabo Hungária garanciával.

    Ilyenkor mindig "felemlegetem", hogy 1991 környékén 13.900Ft-ért vettem az első zöld Bosch (RET 550?) fúrógépemet (Ezermester boltban), ami durván egy havi fizunak felelt meg. Most nagyjából ugyanennyibe kerül egy hasonló teljesítményű zöld Bosch (bár a minőségük valószínűleg nem azonos...) viszont mennyi is most egy havi fizetés?

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #11116 üzenetére

    A lapkák mérete volt a kérdéses, a fogak száma ebből a szempontból mellékes. Az aldis fűrészhez adnak sűrűbb és ritkább fogazású lapot is.

    Apropo, nem vagyok én teljesen képben, hogy mihez milyen fűrészlap illik. Ma például zavarba hozott az a tény, hogy vágtam kétféle kétcollos anyagot. Az egyik egy padouk nevű jó kemény egzóta volt, a másik egy körte. A padoukot gyönyörűen vágtam, a körtét meg kissé égette a fűrészlap. Hogy is van ez?
    A fűrészlap egy a géphez adott általános lap, tehát se nem ritka, se nem sűrű. Egyébként pedig még éles.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #11118 üzenetére

    "Amikor a keményfát égeti a lap, akkor három dolgot tehetünk:"

    Köszi a választ, sajnos nem kerültem közelebb a rejtély megoldásához, azt hiszem. A részletekről: mindkét faanyag kellően száraz, pontosra gyalult és egyikben sem volt feszültség. Ráadásul a körte igen rövid, 50centis darab volt.
    Szóval a válasz valahol a nem megfelelő fűrészlap környékén lehet, éppen csak azért nem értem a dolgot, hogy a körtét miért égeti, a padoukot meg miért nem?? Esetleg lehet oka a dolognak, hogy a körte már jó 7-10 éve szárad nálam?
    Egyébként így néz ki:

    Mondjuk, olyan nálam nem nagyon fordul elő, hogy füstöl a vágás, nem várom meg, amíg szenved a gép. Egyrészt zavarna, másfelől a barkácsgépeken edződve megtanulja az ember, hogy ne erőből próbáljon megoldani dolgokat :) mert kiderül, hogy én vagyok az erősebb és nem a fa fog füstölni, hanem a motor...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #11133 üzenetére

    thyeby,
    ha nem vagyok indiszkrét, általában egy füst alatt hány tárgyat gyártasz egy adott típusból? Csak annyi érdekel, hogy egy közepesen bonyolult valamiből hány darabtól válik rentábilissá a gyártás? Mert én ugyebár mindenből csak egyet vagy 10-15-nél nem többet készítek, ami gondolhatod milyen macera...

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #11138 üzenetére

    "Általában 300 db a legkisebb sorozat"

    Köszi, erre gondoltam.

    Ami a pörkölődő faanyagot illeti, a félreértéseket eloszlatandó (thyeby jól emlékszik) a "problémás" lap egy metabo gyári fűrészlap (általános, váltott fogazású) ami annyira szépen vág, hogy nem akartam azonnal lecserélni a meglévő Freudra, ami inkább keresztvágásra való és ráadásul zajcsillapított, ami - mint megtanultam bbchris-től - hajlamos némiképpen a vetemedésre. És megismétlem: számomra az egyetlen furcsaság csak az volt, hogy a körte pörkölődött, a padouk, cseresznye, tölgy, bükk meg nem. Ezt kicsit szokatlannak találom. Ennyi.
    Viszont az is lehet, amit thyeby írt, hogy esetleg lassan toltam az anyagot. Ez elképzelhető, de a többit sem toltam gyorsabban, tehát már megint a viszonyítás tükrében találom furcsának a dolgot.

  • Soká

    senior tag

    válasz shaft72 #11152 üzenetére

    Nekem tetszik, elsősorban az alu "élvédő" miatt. Szép is jó is.
    Ha valamit másképpen csinálnék, az a bal szélen a cső okozta kényszerű távtartás. Azt én talán végigvezettem volna alul is. Ha ott valami gázóra lakozik, akkor különösebben nem jelentett volna gondot a keskenyebb ajtó. Remélem érthető, mire gondolok. És akkor nem rést hagyni, hanem egy hosszú vékony anyaggal borítani azt. Mint ahogyan felül is lehetett volna egy hasonlót hagyni, úgy talán kevésbé feltűnő, hogy a szekrény aluprofilos éle nem párhuzamos a plafon kicsit görbe síkjával.

  • Soká

    senior tag

    válasz bbchris #11155 üzenetére

    "Az a baj az ilyen Aldis és társai fűrészlapokkal"

    Kedves bbchris!

    Ne haragudj, hogy nagybetűvel írom majd, de úgy érzem, hogy egyszer félreolvastál valamit és azóta nem tudsz szabadulni egy félreértéstől: :)
    az én égetős problémámnak SEMMI KÖZE AZ ALDIS FŰRÉSZLAPOKHOZ!!!! Egy Metabo asztali körfűrészen, a hozzá adott szinte vadiúj Metabo fűrészlappal vágtam azt a bizonyos körtét és egy egyéb keményfát. És az egyetlen furcsaságot abban találtam, hogy miért pont a körtefát égette??

    És, hogy tiszta legyen a sor: Sanyabá vett most Aldis körfűrészgépet, illetve tavaly Speciali. De nekem is volt egy lidlis gépem, amivel kapcsolatban annyit írtam, hogy a hozzá adott fűrészlapokat ki sem próbáltam. (bár szerintem egyáltalán nem az a bizonyos használhatatlan vacakság, csak miután van Pilana, meg van Freud, inkább azt használtam.
    És feltettem illusztrációképpen egy fotót egy Kinzo meg egy Pilana lapról.
    Szóval ennyi! :)
    Remélem nincs harag! :)

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #11169 üzenetére

    Éppen minap gyűjtötte ide Madmax a legfontosabb infókat a B&D-ről. Csak azt kellene tudni, hány fok is volt a Holdon, amikor az Apollo legénysége holdkőzetet gyűjtött az akkus szerszámokkal?
    Elvileg lennie kell megoldásnak a hideg ellen.
    Egyébként, tapasztalatom szerint, nem öli meg az akkukat a hideg, csak hamarabb kell tölteni.
    De azért ez nem 100%. Az biztos, hogy amikor hidegben fotózom, akkor szükség van a pótaksikra (igaz az Li-ionos) mert hamarabb lemerülnek (és a pótaksit testmelegben tárolom. :) )

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #11196 üzenetére

    Perforált lemez címszó alatt keresgélj!
    Ha csak kis darab kell, akkor lemezmegmunkáló cégeknél érdeklődj!

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #11207 üzenetére

    Hát, nekem úgy rémlik, hogy "lyukas fémlemezzel" kezdtél. Olyan címszó alatt kevésbé talál az ember megfelelő boltot.
    Nem írtál sem anyagot, sem vastagságot, sem felületkezelést,sem perforáció típust. De azt sem írtad, hogy a kereskedő nem akart méretre vágni neked.

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #11209 üzenetére

    Tökre nem értem, miért húzod fel magadat, segíteni akartam. Ha fás vagy, nem kötelező tudni, hogyan hívják a lyukas lemezt...
    De azt sem igazán értem, hogy miért nem jó amit kidob a gugli? Mert szombat délután nem veszik fel a telefont és nem mondják azt, hogy "lyukas lemezt" nem árulnak csak perforáltat?
    Azt sem igazán értem, hogy miért ne lehetne valaminek megadni a paramétereit? A boltos is vissza fog kérdezni, mert legalább ötféle vastagságban különféle lyukmérettel, különféle rácssűrűséggel forgalmaznak ilyesmit. És nekik az sem mindegy, hogy sárgarézből, acélból vagy savállóból kéred.
    Ha valaki betéved ide és mondjuk fatáblát keres 26x23 cm-es méretben, akkor te nem kérdeznél vissza hogy mégis, milyen fából vagy mekkora vastagságban? Vagy Te leméred a lyukméretet vonalzóval a képernyőről és máris tudod a pontos méretet?

  • Soká

    senior tag

    válasz Winner_hun #11212 üzenetére

    Jó, akkor tanulnom kell még a veled való kommunikációt. Abból, hogy se köszi, se érdemi információk, arról, hogy miért nem jó az általam ajánlott guglis keresés, noha ott egy tucat beszerzési forrás található, abból azt a következtetést vontam le, hogy talán érdemesebb alaposan szemügyre venni az avatarodat, ami egyébként elég barátságtalanul néz rám :)

    És lehetne alaménium is az a lyukas lemez...

  • Soká

    senior tag

    válasz bablovag #11211 üzenetére

    Furcsa ez a történet.
    Régen - bizonyos szakmákban - az iskola csak az elméleti képzést nyújtotta, a gyakorlatot mindenkinek magának kellett intéznie. Addig nem is vett fel az iskola, amíg nem volt gyakorlati oktatója az embernek. Ez utóbbit volt nehéz megszerezni.

    Az, hogy a telefonban mit mondtak, azt sajnos utólag sem cáfolni, sem igazolni nem lehet. Viszont alá kellett írnod valamilyen papírt az oktatásról, amiben szerepelnie kell annak, hogy mit nyújtanak. Ezt valószínűleg nem olvastad végig figyelmesen. Ha viszont nem szerepelt benne pontos leírás, netán volt benne említés a gyakorlati oktatásról, akkor van keresnivalód esetleg az elállás ügyében. De mindenképpen macera.

  • Soká

    senior tag

    válasz bablovag #11215 üzenetére

    No, de itt az szerepel, hogy:

    - Szakmai gyakorlattal
    - Gyakorlat-orientált oktatással, nagy arányú szakmai gyakorlattal
    - 129 óra elmélet + gyakorlat

    Ha ezek után nincsen, csak elmélet, akkor próbálkozhatsz jogi úton érvényt szerezni az igazadnak.

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz bablovag #11215 üzenetére

    Még annyit, hogy nem tudom, mikor kezdődött az oktatás, de első körben nyilván elméletet kaptok: anyagismeret, "géptan", munkavédelem, stb. Kezdetben egy normál suliban is csak a seprűt adják a kezedbe :)

    Nem csupán arról van szó, hogy értelmezés kérdése, mit jelent a "nagy arányú szakmai gyakorlat"? A Nutellában, amit nem véletlenül Nutellának hívnak és nem mogyorókrémvajnak, hanem "mogyorós krémnek", abban 13% a mogyoró. Ha ez kevés, akkor érdemes mellétenni egy tescogazdaságos hasonlót is, annak (írd és mondd) 2% a mogyorótartalma...

  • Soká

    senior tag

    válasz bablovag #11220 üzenetére

    És Te melyiket húztad alá?

    Miután kifizetted az egészet előre, míg mások úgy látom havi bontásban is fizethettek, én úgy gondolom, hogy alku kérdése milyen feltételekkel állhatsz el a képzés további részétől. Nyilván bukta lesz neked, ott marad náluk minimum annyi, amennyit a havonta fizetők is otthagynak, esetleg egy kicsivel több, de nem hinném, hogy ne lenne mód elállni a szerződéstől. Erre utaló kitételek nincsenek a szerződésben?
    Először próbáld meg kedvesen intézni velük, de előtte érdeklődj a felettes szerveikről, hogy legyen kire hivatkoznod, ha elutasítóak lennének.

  • Soká

    senior tag

    válasz bablovag #11223 üzenetére

    "mindenki meglepődött ma, mikor kiderült, hogy csak elmélet van..."

    Nem tudom, számomra ez így nagyon zavaros és hihetetlen. De nincsenek tapasztalataim ilyen intézményekkel, mert bár van elég papírosom, de mindegyik nappali tagozatos képzésről szól.
    Ha tényleg minden úgy van, ahogy leírtad, akkor jog szerint a teljes befizetett összeget visszakövetelhetnéd... Persze ez most csupán egy vélemény, nehéz mit kezdeni vele.

    Azt nyilván értettem, hogy miért fizetted ki előre az egészet, magam is így tettem volna. Legfeljebb alaposabban körbejárom a témát.

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #11333 üzenetére

    Bocsánat, elkerülte a figyelmemet, hogy bablovag már korábban linkelte ugyanezt!!!

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #11386 üzenetére

    Vannak a "szabályok" és vannak a "szabálytalankodók". :)
    A gyúródeszka esetében való igaz, hogy egyfajta sztenderd alapján készültek, az ember hiheti azt joggal, hogy így és így "szabályos" a dolog. Valószínűleg azonban nincs így. Sokat számít a megszokás, amit erősít a bevált gyakorlat: miért csináljunk valamit keményfából, ha az megfelel fenyőből is? Sok minden szól az utóbbi mellett: könnyebb megmunkálni, vagyis könnyebb és olcsóbb előállítani, fizikai értelemben is könnyebb, tehát a háziasszonynak nem kell annyit emelgetnie. A keményfa előnyei itt nem igazán érvényesülnek, tehát ha keményfából készül egy gyúródeszka, akkor az inkább presztízs mint gyakorlati előny.
    A gyúródeszka, akárcsak a vágódeszkák, nem igazán az örökkévalóságnak készülnek. Egészségügyi szempontból talán az a szerencsésebb, ha x évente kicserélésre kerül, bár kétségtelen, hogy bútor módjára hozzá tud nőni az ember kezéhez még egy kissé elvetemedett, megrepedezett, és középen kissé teknősre kopott gyúrótábla is, mint például amilyen nagymamámé volt...

    Valószínűleg a fafajoknak a többsége alkalmas lenne gyúródeszkának és csak néhány akad, ami színe, szaga, csersavai, nagy pórusai okán tényleg ellenjavallt.

    Az én feleségem bükk gyúródeszkát használ, de ez inkább miattam van, nekem tetszett meg egy nagyméretű ikeás bükk vágólap, és azt használja tésztagyúráshoz. Látom, hogy küzd kicsit a súlyával... Ráadásul kettőt vettem ebből a táblából, össze akartam ragasztani őket, nem gondoltam arra, hogy egy feleslegesen nagy és nehéz tábla milyen hátrányokkal jár... maradt tehát kettőben.

  • Soká

    senior tag

    Örvendetes, hogy működik a nyelvi önképzőkör, :) de akkor már illik helyesen leírni ezt is:
    több félén többféle képpen = többféleképpen

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #11413 üzenetére

    Kedves thyeby, ne haragudj, ha ezt mondom, de már nem egyszer tapasztaltam, hogy - fogjuk a fáradtságodra - furcsa dolgokat állítasz. Nekem úgy rémlik, hogy nagyjából egyidősek vagyunk, és nekem nagyon nem rémlik, hogy valaha is 2 l-lel írtuk volna az általános szót. Tudom, ez részletkérdés, de most elszórakoztam vele vagy félórát, elővettem régi könyveket, de sehol nem találtam olyat, amire te határozottan emlékszel. Viszont kíváncsivá tettél.
    A Pallas Lexikon szerint nincs álltalános szó, tehát a századfordulón nem írták így, és ha végignézegeted ezt az oldalt, akkor láthatod, hogy az 50-60-as években sem. Akkor mikor?

    Az okfejtésed egyébként ott fals kicsit számomra, hogy bár kétségtelen, hogy a nyelv változik, de bár csak olyan okosak lennénk, hogy nem vétenénk többet, csak azokat a szavakat, amelyeknek a helyesírása az utóbbi évtizedekben megváltozott.
    Valószínűleg senki nem fogja számon kérni a másikon ha az "Achilles-ín-szakadás" kifejezést "Achilles ín szakadás" formában írja le, amelyből egyik a múlt, a másik a jövő helyesírását rejti. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11468 üzenetére

    Rendesek a fiúk és fognak neked segíteni, de azért annyi "fejmosást" megérdemelsz, hogy nagyon rossz a sorrend, azt tudod, ugye?

    Először tervezünk és csak utána jön a kész méretekre leszabott, felületkezelt anyagok házhoz szállítása. Jó, tudom, ez most így alakult, tehát elsoroltad a kész méreteket, ebből kellene valamit kiokoskodni, hogy jó legyen.

    Későre jár, én most csak annyit javaslok, hogy szerelésben gondolkodj, ne ragasztásban. Ha összeragasztasz egy ekkora franciaágyat, azt nem fogod tudni kivinni a szobából, ha kell.

    Bár figyelmetlenül olvastam, de a legutóbbi hozzászólásodból sem derült ki az a bizonyos harmadik méret.

    "2 méter hosszú 15 cm széles"

    Igen, és valamilyen vastag, ezt is megírhattad volna, feltételezhetően min. 2cm vastag.
    Ellentétben a többiekkel, én nem vagyok eleve ellene a látható módon alkalmazott csavarkötéseknek. Az IKEA és sok egyéb bútor is alkalmazza ezt, a szerelhetőségnek logikus módja, legfeljebb nem az a hagyományos asztalos megközelítés, amely irtózik a fémtől. Én mondjuk még azzal is tetézném a dolgot, hogy ha lúd, akkor legyen kövér, sok sőt, feleslegesnek is nevezhető mértékben sok csavar használatával, főleg ha azok például szép fejű rozsdamentes csavarok, egyfajta díszítést és markáns jelleget is adhatsz velük a bútoroknak. Persze, ha erre nem akarsz áldozni, akkor marad a meglévő kapupánt.

    A 10×10-es lábak igen vastagok, jól át kell gondolnod, hogyan akarod felhasználni, hogy vagy ne lógjon nagyon ki az ágy keretdeszkáinak síkjából (persze bástyaszerűen ki is lóghat, ha van elegendő helyed, vagy ne legyen bent a kereten belül úgy, hogy akadályozza az ágybetét elhelyezését.
    Lenne egy köztes tanácsom, de ahhoz skiccelnem kellene.
    Talán holnap.

    Addig is, érdemes nézelődnöd...

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11470 üzenetére

    újra nekifutok, mert összekevertem a képeket...

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz Soká #11481 üzenetére

    topaz,

    Skicceltem valamit de figyelmetlenül olvastam el, amit írtál, illetve nem is nagyon értem pontosan, amit a lábak megmunkálásáról írtál, bár az sem kizárt, hogy ugyanarra gondoltam, mint aki a darabokat előkészítette Neked.

    Az a helyzet, hogy a 30cm-es láb kissé rövid, pontosabban csak akkor elég, ha a teteje nem éri el az a keretlécek tetejének magasságát, vagyis a keretező deszkák nem a lábba futnak bele, mint például a mi boltban vett ágyunknál, ahol egyébként sokkal karcsúbb minden alkatrész:

    (itt ugyebár az ágyvég deszkája tiplikkel ragasztva rögzül a lábhoz és a másik deszka mindössze egyetlen csavar és tönkanya segítségével rögzül.)

    Szerintem, ahhoz, hogy átlagos magasságú legyen az ágy, ahhoz a keretléc teteje magasságának illik 37-38cm körül lennie. Ez természetesen még nem az ágybetét síkjának magassága, az valahol 46-48cm magasan javasolt. (idősebbeknek magasabban).
    Arról talán nem írtál, hogy milyen ágybetét kerül a vázba? Figyelj arra, hogy a betét legyen annyival magasabban, hogy amikor ráülsz az ágy szélére, akkor ne nyomja a sejhajod, combod a keretléc. Nagyon kényelmetlen tud lenni. Egy rugós matrac min. 15 cm, ebből kb. 6-7 centinek kell a keret síkja alatt lenni.

    A rajz nem arányos, de erre gondoltam:

    Hogy a keretléceket hogyan illeszted, csapolással vagy azzal a vasalattal, amit ajánlottak a többiek, nem jelöltem, én csak annyit szerettem volna elmagyarázni, hogy a láb anyagában alakíts ki egy olyan vállat, amire ráülhetnek a keretek, az a kis 6×5×5-ös "kocka" meg elég ahhoz, hogy közvetlenül csavarokkal vagy megfelelő méretű sarokvasakkal rögzítsd hozzá a keretet.

    Én magamnak "nyilván" túlbonyolítanám a dolgot, és rafináltabb megoldást választanék, de a meglévő kész anyagokból és korlátozott technikával nem lehet akármit...
    Egyébként visszavonom, amit a látható csavarkötésekről írtam, mert kiderült, hogy nem igazán "modern" bútort szeretnél, ha pedig különféle gépi faragványokkal szeretnéd feldobni az ágyat (ebben végképp nem vagyok otthon), ahhoz tényleg nem illik a látható csavarkötés.

    Amúgy igen méretes faanyagokból készül ez az ágy, hallod-e! Nekem tetszik, hogy ennyire túlméretezett, de azért jól át kell gondolni, hogy ne legyen úgymond "drabális" az összehatás. Én biztosan nem rátennék, hanem elvennék az anyagból, olyan keresztmetszetekről van szó, amiből nyugodtan lehet szobrászkodni kicsit. nagyméretű lekerekítések, áttörések, felületek megmarása, stb. vagy ha közelebb áll hozzád: a faragás.

    Majd az asztalos urak helyreigazítanak, ha hülyeséget írtam.

    A gyerekeknek csináltam tavaly emeletes ágyat, ahol annyi volt a trükk, hogy mindent 60×20mm-es keresztmetszetű tölgy lécből készítettem, ott csavarkötésekkel szerelhetőre csináltam az ágyat, igaz keményfából, és bár a tessauer csavarokkal sokat szenvedtem, meg a méretek miatt kicsi volt a mozgásterem, de végül egészen stabil darab lett.
    Az biztos, hogy csavarkötés csak annak való, aki ért annyit a tárgyak lelkivilágához, hogy érezze, mikor kell utánahúzni. Ha ez elmarad, akkor a fém alkatrészek eldarálják a faanyagot és megölik a kötéspontokat.


    Ez persze nem a látható helyekre rakott csavarokra példa. Olyat most nem találtam, ahol sok apró csavarfej szép mintázatot hozna létre. Ami - legalábbis nekem - tetszik.

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11484 üzenetére

    Várd meg a többiek véleményét, több a gyakorlati tapasztalatuk, mint nekem. Ahhoz a bizonyos ágyvasalathoz például nem értek.

    Azt talán Te is látod, hogy a lefotózott kész lábbal két gond van:
    - túl alacsony lesz vele az ágy (persze lehet alacsony is, egyedül időseknek zavaró a használata)
    - illetve ebben a formában csak kívülről tudod a keretlécekhez passzítani és formailag talán esetlenebb így. Legalábbis érzésre jobban veszi ki magát, ha a lábak a sarkokon vannak. Persze lehet a konvenciók ellen tervezni valamit, de akkor arra érdemes rájátszani és mondjuk a lábakat a sarkoktól annyira eltávolítani, amennyire csak lehetséges.

    --------------------------------------------

    A csavarkötésekről még annyit - ez független az ágyadtól - hogy mondjuk egy Thonet bútor kimondottam a csavarkötésekre épít. Én egy ehhez hasonlatos széken ülök most is, amit a Debreceni Hajlított Bútorgyár és Fakereskedelmi Rt. gyártott a harmincas években - dédnagyapámék vették - és most is vidáman üzemel. Nem mondom, hogy nem igyekszem vigyázni rá kicsit, és "nyöszög" is valamelyest, de néhány generációt már kiszolgált. Az is az igazsághoz tartozik, hogy az első két láb határeset, az én székeimen például ott van belülről egy kiegészítő támasztást szolgáló külön felcsavarozott elem, a linkelt Thonet széken nincs.
    Ezek egyébként facsavarok, én, ha tehetem, metrikus csavarokat használok, tönkanya, tessauer anya vagy körmös anya használatával.

  • Soká

    senior tag

    válasz thyeby #11554 üzenetére

    "max 2 cm vastagságig. "

    Ha jól értettem 10cm vastag anyagot szeretne vékonyra szeletelgetni. Pontosabban 10cm a szélessége az anyagnak és érthető módon nem akarja forgáccsá gyalulni a collos anyag nagy részét, ahhoz, hogy vékony lemezhez jusson.

    Tényleg, hogy gyártják a svartnit?

    [ Szerkesztve ]

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11550 üzenetére

    1. Biztos, hogy gyenge az a bizonyos ágyvasalat, vagy hogy hívják? Az, hogy dupla vastagságú a deszkád, az a vasalat szempontjából nem kéne, hogy hátrány legyen, annak a vasnak nem az ágykeretet kell elbírnia, hanem két hancúrozó felnőtt egyedet :) Ha meg vastag az anyag, akkor az hosszabb csavarokat is elbír, tehát erősebben lehet rögzíteni a vasakat.
    De azért ezt most ne vedd készpénznek.

    2. a köldök csapolás megoldható, de odafigyelést igényel, pontosan kell fúrni.
    Lehet, hogy nem nekem kellene elmondani a részleteket, mert még kiderül, hogy mennyire nem értek hozzá :) De én nem tanultam, pontosabban csak kísérletezgetés útján...
    Ehhez a mérethez valami nagyobb tiplit illene használnod, tehát ø8mm-esnél nagyobbat.
    Először a bütü(a deszka vége, azaz évgyűrűkl) felől készítsd el a furatokat. Szerintem kérj meg valakit, hogy oldalról figyelje, merőlegesen vezeted-e a fúrót. A legtöbb kínlódást az okozza, ha nem merőlegesek a furataid. Használj fafúrót, vagy a szokásosnál hegyesebbre köszörült csigafúrót. Csigafúróval csak akkor tudsz pontos helyre fúrni, ha először pontozol és egy vékonnyal előfúrsz. A fenyő puha, könnyen "berántja" a fúrót ha nem megfelelően dolgozol vele. A furatok átjelöléséhez vegyél tiplijelölőt. Képet keresgéltem neked a tiplijelölőről és itt van szöveg is hozzá:
    Az átjelölésnél figyelj oda, hogy a megfelelő helyre tedd a munkadarabokat, merőleges legyél, stb. Én - szükség esetén - felrajzolom az illesztés vonalát, odaszorítózok valami anyagot megvezető gyanánt hogy véletlenül se tudjak melléjelölni. (ha nagyok, nehezek az alkatrészek, akkor nem olyan könnyű egyedül finoman mozgatni őket, meg nem árt a megfelelő méretű hely megvilágítás, stb.) Ha átjelölted a furatok helyeit, akkor a gyenge jelöléseket megerősítheted egy pontozóval, illetve én vékony cerkával rajzolok egy nagy "szálkeresztet" rá, ami túllóg majd a furaton és láthatod, hogy a lyuk tényleg oda került, ahova tervezted. (ugyanez van, ha falat fúrok és a kavics, tégla elvinné a fúrót...)
    A ragasztás előtt én mindig alaposan ellenőrzöm, hogy a furatok elég mélyek-e, nincs annál rosszabb, mint amikor a beragasztózott munkadarabokat nem tudod összeütni, mert az egyik tipli hosszabb a kelleténél, vagyis a lyuk rövidebb. (de a tiplikre is figyelni kell, mert néha közéjük keveredik néhány hosszabb) A fúró megválasztásánál arra is figyelj, hogy ne készíts olyan lyukat, amibe csak kalapáccsal bírod beleverni a tiplit. Az a jó, ha finoman megy be a tipli, de nem lötyög. Minél kisebb a tapasztalatod, minél bizonytalanabbul fúrod a merőlegest, annál nagyobb ráhagyással vagy kénytelen dolgozni. Elvileg a fúrógépekhez adnak mélységhatárolót, vagy ragaszd körbe a fúrószárat szig. szalaggal, hogy lásd, milyen mélyen kell fúrnod.
    A ragasztást mondják el a többiek :) fogalmam sincs, hogy egyből meg lehet-e ragasztani egy ekkora keret mind a négy sarkát (sietni kell a ragasztó kötésidejének függvényében) Ráadásul ott a középső merevítő is. A szorítózás is kicsit bonyolult.

    3. A tönkanyáról nem tudom, mit kellene írni? Ha a működési elvét érted, akkor csak a furatok pontos elhelyezése a kérdéses, az meg odafigyelés kérdése. A tönkanya legyen lagalább 3-4cm-re a deszka végétől, hogy az erőhatásra ne tudjon kiszakadni.Én egyébként, éppen a szerelhetőség okán leginkább ezt ajánlanám esetleg sarokvasakkal megerősítve. nem mondom, hogy kiköpött asztalos megoldás, de ahol lapraszerelt bútort árulnak, ott bevált gyakorlat. Én úgy gondolom, hogy a jól megtervezett és méretezett csavarkötés stabil megoldást ad. Amire figyelned kell: a pontos fúrások, a pontosság/pontatlanság függvényében szükséges ráhagyás. Szóval egy 6-os metrikus csavarnak ne 6-os lyukat fúrj, mert bár éppen át fogod tudni tolni rajta, de ha a tönkanya picit is nincs a helyén, akkor szenvedni fogsz. Hogy milyen fejű csavart válassz, ebben bizonytalan vagyok. Süllyesztett fejűt talán ne, mert a fenyő elég puha és könnyen "belefúrja" magát a fej a fába (a korábbi fotómon az ilyen csavart tölgyhöz használtam, az elég kemény). Vannak a nagyobb, lapos fejű bútorcsavarok, szégyen, de nem tudom a nevét... Vagy használsz egy hengeres, belső kulcsnyílású csavart alátéttel és mindezt besüllyesztve a fába (anyagvastagságod van bőven). Úgy illik, hogy egyforma mélységben legyenek a csavarfejek.

    Ahhoz, hogy a tárgy részletei szépek legyenek, az persze sok kis fogás eredménye, elsőre általában ritkán sikerül hiánytalanul. Talán jó lett volna, ha kisebb tárggyal kezded az asztaloskodást...

  • Soká

    senior tag

    válasz stgellert #11556 üzenetére

    Hát, miután gyakorta én is hasonló méretekben dolgozom, értem a problémádat.
    Miután nincs csak kis szalagfűrészem, és az is évek óta porosodik, mert nem jutottam oda, hogy vegyek rá megfelelő fűrészlapot és megfelelően bekalibráljam (pedig kinyomtattam és ráragasztottam a gépre ((talán mdk kartárs?)) korábbi műleírását ezügyben)
    Szóval nálam az működik, hogy a kétcollos vagy vastagabb (amit átér a körfűrészem az 77mm) anyagot felszeletelem a kívánt vastagságra (ez a "vastagság" akár furnérméret is lehet) és ha szélesebb kell, akkor ragasztok. A baj inkább csak az, hogy az alapanyag nagyobbik feléből lesz forgács, ami egzóták esetében drága mulatság.
    Egyébként pedig ott a gyalulás lehetősége, addig gyalulod a szép vastag anyagodat, ameddig nem sajnálod... Az én kis kombi gyalummal elvileg talán 4-5mm vastagságig lehet gyalulni, vékonyabb még nem kellett, de ha arra lenne szükség, akkor vagy egy vékony rétegelt lapot vagy hdf lemezt ragasztanék kétoldalassal a kés alatti asztal felületére vagy esetleg a munkadarabot ragasztanám fel könnyen leválasztható módon egy nagyobb fadarabra és úgy küldeném át a gépen. Előírásszerűen meg nem tudom, hogyan csinálják a profik. :)
    Ilyen méretű munkákhoz bőven megfelelő teljesítményű egy barkács kombi gyalugép 50.000Ft körüli új áron.

    Svartnit eddig csak tölgyből láttam/vettem.

    Attól a flexes körfűrésztől minden profi óva int!!! Annak idején én is előhozakodtam vele, igaz kézből használva, amikor szerettem volna egy nagyobb rönkből szobrászkodni vele, de megígértették velem, hogy elfelejtem a dolgot. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz stgellert #11556 üzenetére

    Egyébként pedig kézi gyalulással mindez megoldható, ahogyan régen is tették. De ebben szinte semmi gyakorlatom. És szóba jöhet még a szalagcsiszoló, bár azzal sem árt óvatosnak lenni , én éppen egy piszlicsáré kis fadarab csiszolgatásával jártam pórul, amikor becsípte a szalagcsiszoló az ujjbegyemet , ami helyett csak lassan nőtt újbegy :)
    Egyébként ez a hengeres csiszoló hasznos lehetne, ha nagyban nyomnád:
    http://www.uni-max.hu/hengeres-csiszolo-sm405-plus/d/
    És ha apró darabokat akarsz élvezettel körfűrészelgetni, akkor milka körül itt ez a svájci óramű:
    http://www.youtube.com/watch?v=gGkOjn-tY50&feature=results_main&playnext=1&list=PL7D75753719EB3A88

  • Soká

    senior tag

    válasz mdk01 #11587 üzenetére

    "gen ezt tudom azért írtam a zárójelbe azt amit."

    Én most kicsit belezavarodtam az értelmezésbe, a lényeg az, hogy a csigafúró az, amit fémipari fúrónak nevezünk, és én is arra gondoltam. A faipari fúrónál ott az a kis hegy a végén, könnyű vele fában pontosan fúrni, csigafúrónál nem árt kisebb fúróval előfúrni, vagy olyan határozottan ráhúzni kalapáccsal a pontozóra, hogy megvezesse a "tompa" csigafúrót.

    Ami a balesetvédelmet illeti: azért említettem meg az ujjbegyes balesetemet, mert ez tényleg könnyen előfordulhat, ha hanyatt vágott szalagfűrészen apró fadarabkát csiszol az ember, tehát érdemes vigyázni, viszont amit említettetek, hogy nyakig feltekeri az embert a hengeres csiszoló, azt én személy szerint nem tartom reálisnak. Amikor az ujjbegyemet becsípte (bőven elég volt) nem azt éreztem, hogy jaj de jó, hogy nem tekerte fel az egész kezemet, szerintem nem fenyegetett ilyen veszély.
    Néhány hónapja linkelt valaki egy durva halálesetet, ahol egy fickó feltekeredett egy méretes esztergatokmányra, de ahhoz az kell, hogy beakadhasson az ember vagy a ruhája. Egy csiszológép esetén szerintem nincs olyan kiálló alkatrész vagy tapadás, beakadás ami megakadályozná, hogy ki tudd rántani a kezedet.
    Ez persze részemről nem több megérzésnél, tehát vitatkozni nem akarok és nem tudok a dologról, csak elmondtam, hogy az ember ujjainak épségét veszélyeztetheti egy ilyen hengeres csiszoló és talán nem az életét. De nekem már az ujjbegyem sérülése is több volt a soknál, jó ideig gátolt a munkában a seb.

  • Soká

    senior tag

    válasz topaz45 #11596 üzenetére

    "az igazán stabil kötés az a fa-fa kötés"

    Szerintem (szerintem!) ne vedd túl ortodox módon ezt a dolgot. Aki fával dolgozik, az természetesen azt mondja, hogy a "fás" kötés a legautentikusabb, a legegészségesebb. De éppen ennél a tárgynál, a mérete okán célszerű a szerelhetőség. Ez pedig fém alkatrészek használatával a legcélszerűbb.
    Amikor azt hallod egy skanzenben, hogy ez a faház egyetlen szög nélkül készült, azt szeretik utólag érdemként megemlíteni, a valóságban viszont szükségből épültek úgy a házak (és a bútorok is) Hidd el, ha lett volna szög és csavar kéznél, azt használták volna. De nem volt, ha meg volt, az nagyon drága volt, tehát maradtak az "egyéb" megoldásnál.

    Ez mindig visszatérő téma asztalos körökben. Én nem akarok vitát generálni, csak azt hiszem félreértelmezzük az erényt, a szükséget, és ésszerűséget. Szóval semmi kifogásom az ellen, ha valaki mindent fakötéssel akar megoldani, de ha ebből "elvi kérdést csinál", akkor inkább tegye félre az elektromos gépeket és dolgozzon kéziszerszámmal, az lesz a "kunszt", nem az, hogy fából van a vaskarika is :)

  • Soká

    senior tag

    Csak átfutni volt időm a sok hozzászólást...

    Vastagolás ügyben nem lehet esetleg olyan kompromisszumra jutni, hogy: ha jelentős a munkadarab két vége közötti vastagság-eltérés, akkor óvatosságból érdemesebb "fejjel előre" küldeni az anyagot, ha pedig már biztonsággal belátható, hogy nem lesz belőle székrekedés, akarom mondani szorulás, akkor mehet az anyag "lábtól"?
    Egyébként én is a vastagabb felével kezdeném, de az én kis barkács gyalummal csakis kis fogásokkal lehet dolgozni.

    A hengercsiszoló ügyében inkább nem kell(et volna) megszólalnom, függetlenül attól, hogy jót mondtam-e vagy sem, mert tényleg nem dolgoztam még ilyennel, bár izgatja a fantáziámat.
    Van egyébként valakinek ilyen gépe?
    És esetleg olyan, amit az uni-max árul? (a múltkor már linkeltem)

Új hozzászólás Aktív témák